De Nicht van den Biuraaf. 6Cr* Jaargang Zondag 12 Augustus 1906 No. 12155 Eerste Blad. BUITENLAND. "BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE IIOURANÏ. Deze courant verschijnt da ge 1 ijks,met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwax taalVoor S c, li i c d a in en V1 a a r d in g en fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Yooi Schierlam en VI a ard in ge n 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor hel eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botorstraat 68. Prijs der Ad vertentiiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advcrtentiën bij abonnemen t op voordcelLge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. WMIIUIl \iOMi Schiedam, 11 Augustus 1906. RUSLAND. Het karakter van het nieuwe ministerie onder de „liberale" leiding van Stolypin wordt voldoende golcekeud door een rond schrijven van lieL ministerie van bin.ncn- landsche zaken, gericht aan de gouverneurs van alle provinciën en aan den enderko ning van Caucasië, waarin hen gelast wordt met de moeste zorgvuldigheid de voormalige Doemaleden te blijven bewaken. De Doema-ledcn zullen, naar akte waar schijnlijkheid het voortaan hard te verant woorden hebben: van de zijde der règee- ring en dor zwarte bende: Ka den moord op Herzenstein heeft Anikin, de arbeiders afgevaardigde uit de Doema, blootgestaan aan een soortgelijken moordaanslag als waaraan Herzenstein is bezweken. Anikin werd in Terioki (in Finland) door twee individuen aangevallen; op zijn.hulp geroep schoten burgers toe, die de aanval lers op de vlucht dieven. Het voormalige Doemalid Onipko, die tijdens de troebelen te Kroonstadl de zijde koos van de oproerige soldaten, heeft voor een krijgsraad terechtgestaan. en is, volgens een bijzonder telegram aan de „Vorwarts", Zondag opgehangen. De „Times" verneemt uit Petersburg dat het Wiborgsche manifest in grooten getale verspreid wordt, ondanks de waakzaamheid van de politie. Do „kadetten" zullen komende week te Moskou een voorloopiige partijvergadering houden die een congres in September zal voorbereiden. In weerwil van de vervolgingen, gaan (D progrossistische bladen voort met al lerlei revolutionaire artikelen openbaar te maken, terwijl de boekhandel ook groote hoeveelheden socialistische en anarchisti sche schrifturen omzet. Velschillende nieuwe benoemingen zijn afgekomen, tot minister van landbouw is benoemd prins Wassilitsjoff, die door de „Voss, Ztg." wordt aangekondigd als „kon- servativ mit libonüisierendom Einschlag'), die gemoedelijke „Voöfiiscthe" bedoelt na tuurlijk dat de nieuwe bewindsman reac tionair is, wat niemand zal verwonderen. Voorts wordt mit mter van handel het rijks raadlid Filossofoi, men zou denken dus, een filosoof... de „Voss." zegt „eenwerk zaam beambte, verder niets. Aan zijn han delskennis wordt sterk getwijfeld." Tot procureur der Heilige Synode is.be- noemd een broeder van den mijl. van bui- Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 20) HOOFDSTUK IX. De thuiskomst. tenl. zaken Iswolski, die kortweg als reac tionair wordt aangeduid. De corresp. van do „Voss. Zlg." te Pe tersburg weet ten slotte te vertellen dat de nieuwe bewindsmannen slechts verte- genhcitsminister" zijn. Van den algenieenen toestand des lands het volgende Uit Werckue-Udinsk in Siberië wordt ge meld dat op het spoorwegstation Sloedjen- ko een gewapende bende 95000 roebel beeft gestolen. Verscheidene beambten zijn gewond. „Zware regens hebben, in de gouverne menten Poltawa en Ekaterinoslaf den oogst dor veldvruchten bijna geheel doen misluk ken. Hierdoor dreigt oen "hongersnood, en daarbij nieuwe agrarische onlusten. „Door do officieren van veldwachifen en politiedienaren worden geheime benden ge vormd mot bet doel de moordaanslagen te wreken, die door de revolutionairen wor den gepleegd. Het is een nieuwe vorm van de „witte terroui". Dieven en boeven zege nen hun lot; nooit hebben zij bet iuRus» land zoo goed gehad. Wanneer de toestand niet veiandert zal hun bedrijf binnenkort het eenige zijn dat Winstgevend is. „Generaal Trepof zal naar Tsarskoje Sclo vertrekken, om in eigen persoon de kei zerlijke paleizen te onderzoeken, in ver band met een verandering van residentie. „Men verzekert dat admiraal Skijdlof, de bevelhebber der Zwarte Zeevloed, bin nenkort zijn ontslag zal krijgen wegens ge brek aan strengheid en flinkheid van op treden. De regeeringsgezinde bladen, als „Nowoje Wremja" en „Rossia", zeggen dat het eeni ge geneesmiddel voor Ruskinds ziekte een Machtig man" is, 't zijclan. een dicta tor of een man als graaf "Witte. Aan de „Lokal Anzeigor' 'wordt uit Re- val geseind dat hedenavond het vonnis zal worden uitgesproken over de muiters aan boord van den kruiser „PanVjat Azo- wa". De meesten zullen waarschijnlijk ter dood veroordeeld worden, onder hen de belhamel, dje zijn waren naam verzwijgt en opgeeft student te zijn en Pe'rof te boe ten. Men vreest nu onlusten op de andere te Reval liggende oorlogsschepen deze heb ben daarom bevel gekregen de roede voor oen zestal dagen te verlaten. De nieuwe bevelhebber Van de „Pamjut Azowa", prins Lieuwon, heeft verzocht om gezondheidsredenen van zijn post ontheven te worden. i - .In de Zuid-Russische gouvernementen heerscht hongersnood. De diiccteur van de Irannvegmaatschap- pij te Tiflis, die reeds herhaaldelijk dreig brieven had gekregen, is vermoord. Koek, de aanvoerder van de roode garde in Fudand is naar Engeland gevlucht.Men zegt dat de Britsche regeering hein xdet ,,De bezoekers zijn juist vertrokken,'' zei- de Martin, de portier. Hij stond met de hand aan den grendel, dien hij juist had weggeschoven, terwijl hij zijn uitdrukkinglooze oogen vast op den burggraaf gevestigd hield, niet zonder een gevoelen van ongerustheid en vrees. Hij had inderdaad de woorden van den vioolspeler slechts half geloofd, hij had zijn meester dien dag eigenlijk niet thuis verwacht en in ieder geval niet zoo vroeg. Maar nu kon men niet weten of de zwervende muzikant ook geen waarheid had gesproken met betrekking tot de uitnoodiging van den graaf van Wel lenshausen. Wanneer dit echter niet het ge val was, zou de arme Martin het voor zijn lichtvaardigheid zwaar te verantwoorden hebben. "Want Martin kende zijn meester. Het zou dwaas zijn het feit voor hem te uil en verbergen, dat er bezoekers op den burcht geweest waven, dwaas, in een huis zoo vol met bedienden, die den mond niet kon den houden, dwaas vooral, wanneer men met zulk een spion te doen had als Kurtz de Ja ger was, die zijn neus overal instak en zich met alles bemoeide. Dat hij, de ponLr, een bedelaar in liet kasteel van zijn meester had toegelaten, was zal uitleveren, omdat hij een politieke vluchteling is. Leve de Doema! Een luilde-nianifest, gelijk aan de adres beweging in Engeland, woidl in Frankrijk rondgezonden ter eere van do ontbonden Doema. De „Correspondence Russe" te Pa rijs nam daartoe het initiatief. Besloten werd het volgend adres te richten aan den oud-voorzit ter van de Doema, Moe- romtseff. Wij. ond erge teekenden, leden van den Senaat, Kamer en Institut de France, raads leden on andere Fransche burgers, gevoe len ons gelukkig bij de sluiting van het eerste Russische parlement, u de uitdruk king van onze sympathie en onzen eer bied te kunnen toezenden. De geschiedenis leert dat de vertegenwoordigende regeering en de persoonlijke vrijheid de eenige ze kere grondslagen zijn waarop een volk zijn. vooruitgang en zijn welvaart kan vestigen. Onze vriendschap voor het Russische volk heeft ons met groote belangstelling en vu rige hoop do schepping van de Doema en haar strijd om de macht 'doen gadeslaan. Wij leerden den geest van liet Rnssiscn» volk bewonderen, zijn heldenmoed en zelf opoffering voor de vrijheid. De triomf van de vrijheid in Rusland, wij'hopen dat zij nabij is, zal het mogelijk maken het Rus sische en Fransche volk nader bij elkaar te brengen en een verbintenis te sluiten, op den grondslag van beschaving en vrede. De Doema is dood, leve de Doemal" Onder de eerste onderteekenaars zijn: Adolphe Carnot, president van de „Allian ce lépublicainc", do senatoren Berthelol, Leydet, Ranc, Strauss, oud-minister Ives Guyol, de afgevaardigden Buisson, Jauiès, Reinach, Magnaud, de Prcssensé, Anatole France, lid van het instituut; Victor Mar- guerittc, auteur, en verder professoren aan de Sorboime. GEMENGDE MEDJEDEELINGEN. echter een toevallige omstandigheid, welke Martin best meende te kunnen verzwijgen. Ambrosius de bottelier, Niklaus, de knecht, en de anderen waren even schuldig, daar zij hem hadden bediend, zelfs aan de tafel van hun meester. Zij zouden maar al te graag in hun eigen belang de zaak verzwijgen. In het ergste geval kondon zij allen ver klaren dat zij niet wisten wie de bezoekers waren. Overigens, had do burggravin niet zelf haar bevelen gegeven'? Wanneer de donder slag oxer bet kasteel Wellenshausen moest losbarsten, zouden de kamer» der gravin daar van het eerst getuige zijn. Zoo had Martin in zichzelf geredeneerd en zich de situatie voorgesteld. Het eerste wat hij dan ook deed, zoodra hij de poort ge opend had, was met het gebeurde voor den dag komen. „Uw genade heeft juist do bezoekers ge mist." De burggraaf, die hein wilde passeeren, nog hijgende van den snellen rit bergop waarts, wendde zich mot oen gebrom van ver bazing om, toen de woorden tot hem door drongen. Hij wierp zijn zwaren militairen mantel af zelfs een kanselier was militair aan het hof van koning Jerome gooide zijn pet ergens op den grond en deed twee stappen in de richting waar de portier stond. Zijn breeds massieve kin was bedekt met een groot aantal grijze stoppel», waaruit men de "gevolgtrekking mocht maken, dat hij zich sedert eenige dagen niet had laten scheren en schitterden van talrijke kleine druppels, die zich hij den rit door de mist hadden ge vormd. De grijze borstelige wenkbrauwen, die elkaar boven don grooten, vleezigen neus bijna raakten, droegen eveneens talrijke drup pels. Nu trok hij ze dreigend samen. Frankrijk. De „memoires" die generaal Andn', oud - minister van oorlog in de ..Matin" publi ceerde hebben al heel wat rumoer teweeg ge bracht. Volgens de „üébats" hebben ver scheidene politieke personen te Evian in Haute Snvoie een vergadering gehouden, ook bijgewoond door do ministers Bourgeois en Barthou en den Kamerpresident Brisson, om te onderzoekon in hoever het mogelijk is de bekendmakingen van den oud-minister in 't vervolg te beletten. André schijnt in zijn „herinneringen" een aaulig boekje open te doen van de hande lingen van sommige Fransche staatslieden. En deze gaan nu de hoofden bij elkaar sre- ken om te trachten lnin oude zonden in den doofpot te stoppen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 10 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Duitschland. Als pecten van den eersten kleinzoon van keizer Wilhelm zullen fungceren keizer Frans Jozef, koning Edward en czaar Nico- laas. Deze drie vorsten zullen hij de doop plechtigheid op 29 dezer niet zelf aanwezig zijn, maar zich laten vertegenwoordigen. Gistermorgen na 9 uur begaf keizer Wil helm, die thans te Essen vertoeft, zich per open rijtuig \an de villa „Iliigel" naar de Kruppsche werken. Overal hadden de men- schen vlaggen uitgestoken en eerepoorten opgericht. De keizer gaat bij Krupp nieuwe kanonnen beproeven. Rijkskanselier prins Bülow zal, naar de ,,Bórs. Courier" verneemt, zijn verloftijd te Nordemoy onderbreken om oen bezoek tc brengen aan keizer Wilhelm op Wilhelms- hólie. De rijkskanselier zal eerst nil de ont moeting van keizer Wilhelm en koning Ed ward op Willielmshohe aankomen, omdat do koning door geen Engelsch staatsman ver gezeld wordt. Bülow zal echter wel deelnemen aan het galadiner ter eere van keizer Frans Jozefs verjaardag op IS dezer. Van Willielmshohe begeeft prins Bülow- zich aanstonds weer te rug naar Norderney. Denemarken. Het congres van het Wereld verbond voor Vrouwenkiesrecht te Kopenhagen nam een voorstel van de Nederlandsche afgevaardigden aan om in 1908 een tweede congres te hou den te Amsterdam. Woensdag den tweeden dag van het con gres, hebben als afgevaardigden uit Neder land gesproken mevr. Loenen-de Bordes en dr. Aletta Jacobs. Er zal een internationaal orgaan voor vrouwenkiesrecht worden opgericht. Hij was niet bepaald leeiijk, maar niemand zou hebben beweerd dut hij een aantrekke lijk voorkomen had. En thans minder dan ooit. Toch was het een beminnelijke ingeving die hem gedurende den nacht den weg had opgedreven en hem in den mistigen morgen op het kasteel had doen aankomen. Hij was nog maar zes maanden met zijn Betty ge trouwd en hij hield heel veel van haar op zijn manier. Ei dat was een Teutonische en zeer middeleeuwsehe manier. „Bezoekers," herhaalde de burggraaf. Zijn stem weerklonk door de hooge hallen van den burcht. Martin knipte met zijn kleine oogen. Die schurk van een vioolspeler had dus toch ge logen En de edele burggravin evengoed. „Twee hoeren, ja. De genadige vrouw ge bood mij hen toe te laten. Zij zei de. dat uw excellentie daartoe orders had gegeven." De portier waagde het een schuwen 1 Hik op zijn heer en meester te werpen en kon waar schijnlijk slechts met moeite een glimlach onderdrukken, toen hij diens woede zag. „Schurk heb ik je niet zelf mijn bevelen gegeven?" brulde 3e burggraaf. „De genadige vrouw beval mij hen toe te laten," herhaalde Martin, ..de jonge heer was de neef van de genadige vrouw en „De jonge heer De echo herhaalde de woorden en deed ze toen langzaam wegsterven. De burggraaf wankelde en hield zich slechts met moeite overeind. Martin zag zijn rood gezicht langzaam tot een asehvaal ver- bleeken. „De jonge heer," herhaalde de graaf toen half fluisterend bij zich zelf. Daarop wendde hij zich om en ging langzaam zonder een woord te spreken de hieede steenen trappen werden 2 vrouwen gedood terwijl de Griek Hoïlos, waar men het op gemunt had, ont snapte. Groote hoeveelheden wapenen worden in den laatsten tijd weer in Macedonië binnen gesmokkeld, bestemd voor dc Bulgaarsche benden, waarvan er een onder bevel staat van den oud-directeur der landbouwbank van Calaffata. Marokko. Het Spaansche kabinet Lopez Domingucz maakt voor het bijeenkomen der Cortes, een roodboek gereed waarin volledig verslag wordt gedaan van do Marokkaansclie kwestie tot aan het oogenblik van de internationale over eenstemming te Algésins. De Kaniers moe ten dit rapport bekrachtigen evenals de par lementen van de andere betrokken mogend heden vóór 31 Dec. Na die bekrachtiging zullen de Spaansche en Fransche rogceringen de officieren benoemen van de Marokkaan sclie politie en kan het hervormingswerk in Marokko beginnen. T urkije, In Macedonië blijft het bloed vloeien: Uit Athene wordt melding gemaakt van een ge vecht tnsschen een Griek»clie bende en een Turksch bataljon, dat de Bulgaren bescherm de. 12 Grieken werden gedood, 5 gewond en 1 gevangen. Volgen» de Tinken heeft de kapitein der Griokyihe bende Nieolanli zelfmoord gepleegd. De Turken veiloren 45 dooden. Een ander gerecht had plaats tns schen Pissoderes en Zalovo tnsschen de Griek- sclie bende onder Slaceas en 600 Turksche soldaten. 17 Grieken gedood en 11 gevan gen. De Turken vermoordden 4 gevangenen. Bij Rahovo werden in een gerecht tnsschen Grieken en Turken 5 der eersten en 10 der laatsten gedood. De Bulgaren gaan na den aan»lag te Drama voort hommen te werpen te Gornitsia is door hen een Grieksche pries ter door een bom gedood, tevens een kind en 2 Turksche soldaten; te Plertia vielen 3 Grieken door een bomaanslag. Bij Kossono op, met gebogen schoudeis, als een oud man. Betty zat voor haar toilettafel in een hij zonder slecht humeur. Haar kamenier was bezig haar zwarte krullen op te maken en klaagde en lamenteerde daarbij en trachtte op een buitengewoon slimme wijze haar meesteres een paar woorden te ontlokken. Betty had haar bevallig persoontje op een ongehoord vroeg uur uit liet zachte veeren- hed gehexen in dc hoop \an haar knappen, jongen gast nog een laatst vaarwel to kun nen opvangen. Ilaar kamenier, die zeer ver ontwaardigd was op zulk een vroeg uur uit haar dioomen te worden gewekt (welke, naar zij beweerde het eenige draaglijke gedeelte van haar bestaan, in deze gevangenis uit maakten) had met opzet het nieuws van het vertrek der bezoekers voor haar meesteres verbolgen gehouden tot op het gewichtig oogenbük dat zij het gezicht der gravin in den spiegel kon gadeslaan. En zij had het verteld, met het voorkomen van een respec tabele bediende die een zeer onaangenaam belicht heeft mee te deelen. „Meviouw heeft een zeer gevoelig hoofd vanmorgen. Dat komt ongetwijfeld door de opwinding van gisteravond. Mevrouw is tegenwoordig niet aan de minste opwinding gewend. Het is nauwelijk de moeite waard dat ik vanmorgen zooveel zorg aan uw coif fure zou horteden, want er is niemand onr u tc bewonderen dan dc kraaien, Ja, wannier de jonge heer nu nog gebleven was. Vreemd "welk een haast hij had om te vertrekken. Ilij is reeds vóór het aanbreken van den dag op pad gegaan. Men zou haast zeggen dut zij uit heF kasteel wegslopen. Och, heb ik u al weer pijn gedaan? Wat zegt u, mevrouw, is hij werkelijk uw neef? Eon vreemde geschie- Vereenigde Staten. President Roosevelt staat op do voordracht voor den Nobelprijs 1907. Brazilië. De stedelijke politic te Rio do Janeiro kwam gisteren in opstand en deed een aan val op het paleis tan den gouverneur. De beweging wordt van niet veel belang geacht. Hofberichten. A Gisteren hebben TI. M. de Koningin en H, M, de Koningin-Moede weder een rij toer gemaakt. Ten paleizo liet Loo zijn aangekomen luit. ter zee 2e lel. J. C. F. Van Midden, adjudant, jhr. W. F. TT. van de Poll, ka merheer-ceremoniemeester, en de 1c luit. jhr. E. R. Van der Wiiok, ordonnance- officier. De kapitoin-adiudant J. II. P. graaf Du Monccau wordt nog steeds ten pnleize ver pleegd. Prins Hendrik medo-regent. Het „Bcrl. Tagclilatt" deelt een bericht mede dat uit Amsterdam te Iv e u- len zou zijn ontvangen, tolgens welk be richt Prins Hendrik binnenkort benoemd zou worden tot mede-regent, wat aan de Ko ningin gelegenheid zou geven zich meer rust te gunnen. Voor het geval de kwestie der troonsopvolging nader geregeld werd, zou in dat geval het. Mecklenburgsche Iluis dan het meest van deze regeling profitceren. denis, hij bad niet eens een knecht bij zich niemand anders dan dien ouden zwerven den bedelaar, die ook met u gesoupeerd heeft, gekleed in een costuum van den jon gen heer „Iloud je mond," riep de dame opge wonden. Zij draaide zich in haar stoel om en dreigde de kamenier met een haarborstel, die zij inderhaast had opgenomen. Op dit oogenblik weerklonk dc bel aan de poort. De holle gangen van het kasteel herhaalden een luid en ongeduldig geklop en toen hoorde men den zwaren grendel knar send wegschuiven. „Genadige hemel, nog meer bezoekers," riep de gravin van Wellenshausen, terwijl een zachte blos haar wangen bedekte. Misschien waren daar de gasten van gisteravond terug. Beau Cousin was dus per slot toch een te galant ridder dan dat hij op een bruuske manier de kennismaking zou afbreken. Mis schien wenschte hij haar nog eens te zien; cven sterk als zij verlangde hem nog eens te ontmoeten. De kleine welgevormde hand, die den borstel omklemde, viel slap langs haar zijde neer. „Gauw Eliza, wie is het?" Zelfs terwijl zij nog sprak verdween de Eos van haar wangen, in haar heldere oogen kwam een uitdrukking van onbeschrijfelijke vrees. Daar was slechts óón man in de we reld, die op zulk een ruwen toon kon bul deren, zoodat de harde klanken zelfs de afge legen torenkamer bereikten. „De burggraafriep zij verschrikt uit. (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1