v RINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAROINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. Sport. Gemengd Nieuws. rvtrttfiWHHtutfrti gownn lijkheid, de adel, de koopmanschap, de in- dustrieelen en vertegenwoordigers van de kiesgerechtigden uit de groote massa des volks. Deze vertegenwoordiging besluit zelf over de aangelegenheden die ze behandelen zal. Alle besluiten ervan komen door middel van den grootvizier bij den sjah die zich het 'recht voorbehoudt al dan niet wetten in overeenstemming met deze besluiten uit te vaardigen. Tu Teheran als in het geheele rijk ia bet bericht met groot gejuich ontvangen. In alle groote steden wordt feest gevierd. De vluchtelingen hebben het gebouw van de Britsche legatie verlaten. De mullah's (priesters) die allen uitgeweken waren zijn in de hoofdstad teruggekeerd. V ereenigde Staten. Uit New-York wordt gemeld, dat drie negers, beschuldigd van moord, gelyncht zijn te Salisbury, Zuid-Carolina. De gouver neur van den staat, willende eon voorbeeld geven, deed de voornaamste plichtigen aan houden. De blanke bevolking eischt nu dreigend de invrijheidstelling van de gevan genen, maar de gouverneur houdt stand en heeft de militie ontboden om de gevangenis te bewaken. Volgens te New-York ontvangen berich ten zouden de Pulojanes op de Filippijnen een Amerikaansch detachement van 10 man hebben aangevallen, waarvan zij er 5 ge bood hebben, een luitenant, twee soldaten, een geneesheer en een ontvanger van belas tingen. Z u i d-A m e r i k a. Elilui Boot, de stantssecr. der Vereen. Staten is gisteren op bezoek geweest bij het. gemeentebestuur van Montevideo, 's Avonds bood president hem een banket aan gevolgd door een gala-voorstelling en vuurwerk. Tn zijn antwoord op een toast, van den minister van buiten!zaken zeide Root: De Monroe- leer bevestigt dat de Latijnsehc republikei nen van Amerika zichzelf kunnen besturen en de Vereen. Staten mrenen dat die repu blieken daarvan het bewijs leverden. De aan groeiende vriendschap tusschen de Vereen. Staten en de overige Amoriknansche repu blieken brengt de belangen der Oude wereld niet in gevaar. De zelfstandigheid der repu blieken is voor de Oude Wereld een voor deel en levert hetere resultaten dan de kolo- nisatïe-svstemen. Onze welvaart groeit aan en de Oude Wereld profiteert daarvan en krijgt met woeker terug wat zij ons gaf. Brazilië. De opstand der politie-heambten te Rïo 'de Janeiro is geheel beëindigd. Venezuela. President Castro is volgens berichten uit Willemstad ernstig ziek. Hofbericht. Door Z. K. H. den Prins der Nederlan den is f50 geschonken als tegemoetkoming in de 'kosten aan do herstelling der Lnth. kerk te Apeldoorn verbonden. Tan het Hof. Men meldt uit Apeldoorn: Vrijdag deden 1T.TI. MM. de Koninginnen een wandeltocht naar het Aardhuis en ver toefden daar eenigen tijd. De intendant Groeneveld van Soestdijk arriveerde Vrijdag ten paleize. („N. Cf) Onze gezanten. Onze gezant te Brussel heeft zijn post voor eenige maanden met verlof verlaten. Tijdens zijn afwezigheid treedt de gezantschapssecre taris als zaakgelastigde op. Audiënties. De gewone audiënties* van de Ministers van Oorlog eu Landbouw zullen deze week niet plaats hebben. Onze Ministers. Minister Kraus bracht Zaterdag een be zoek aan Neuzen. Hij en zijn gevolg kwamen per boot van den provincialen stoombootdienst vanVlis- singen en werden ontvangen door den bur gemeester, den voorzitter der kamer van koophandel, een vertegenwoordiger vaneen expediteursfirrna en den ingenieur. Het bezoek stond in verbami met de verzoeken om voorziening in los- en laad plaatsen ten behoeve van de zeevaart. De minister liet zich 'uitvoerig inlichten. Per expresboot vertrok het hooge gezel schap weder naar Vlissingen. De Minister van Waterstaat begaf zich heden naar Het Loo voor de regeeringsaudiën- tie bij H. M. Personalia. Staatsraad jhr. mr. Humalda van Eysiu- ga was Zaterdag vee! beter. De hoop m herstel is daardoor zeer toegenomen. Heden meldt men ons: De toestand van s taais raad jhr. mr. Van Humalda van Eysinga is vooruitgaande. Koning Edward. Het koninklijke Engelsche jacht „Victoria and Albert", 'dat, gelijk gemeld, morgen (Dinsdag) te Vlissingen arriveert ter ont scheping van koning Edward, zal geëscor teerd worden door de kruisers „Devonshire" en „Roxburgh". Prof. dr. M. J. de Goeje. Prof. Dr. M. .1. do Goeje. hoogleeraar in de Arabische taal- eu letterkunde aan do Leidsche Universiteit, herdenkt heden zijn 70en. verjaardag. Daar hij met bet oog op den leeftijd 'krachtens art. 93 der wel op het. II. O., mei liet einde van den loopenden leergang het hoogleeraarsambt nederlegl, werd hem onlangs, zooals des tijds gemeld, door vrienden, nmbtgenooten en meerdere vereerders en geleerde corporation een openbare huldebelooging gebracht en hem een aanzienlijke Som ge schonken ter stichting van een fonds tot bevordering van Oosterse he taal- en let terkunde. De viering van den feestdag heeft naar aanleiding van dien, heden uitsluitend in Tniienym kring plaats, Uit Den Haag. „Vooruit" houdt „met de meest mogelijke beslistheid" vol, dat slechts enkele dagen voordat onze Gemeenteraad besloot, lot aankoop van het huis Hofsingel (17(59, tot een bedrag van f17.000, ditzelfde per ceel aan de gemeente was aangeboden voor f 14.000 Chrlst.-Histor. Partij. Tiet provinciaal Comité van actio voor Ovmjsel en Drente der Christelijk-Histo rische Partij hield Vrijdag te Zwolle een ver gadering waarin de heer Van Koetsveld een referaat hield over „Organisatie en Propa ganda." De afgevaardigden der kiesvereeni- gingen uit de districten Steenwijk, Kampen, Zwolle, Enschedé, Ommen en Moppel had den mandaat tot oprichting van een Prov. kiesvereeniging, waartoe besloten werd. Het comité \un actio is belast mot het op maken van een concept-reglement dat in een volgende vergadering zal behandeld worden, tegelijk met nadere organisatie-plannen. („Ned.") Krankzlimlgenverplejrlnf. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. R. Crt." De commissie, indertijd benoemd om de wenschelijkheid en financieele mogelijkheid *o onderzoeken van bet stichten van een eigen krankzinnigengesticht, ergens bui ten, moet naar wij vernemen met haar rapport gereed zijn en de oprichting van een gemeentelijk krankzinnigengesticht hébben aanbevolen. Wie dan ook de krank zinnigenbeweging van onze gemeente na gaat, zal allicht tot de slotsom! komen, dat. uitvoering van dit denkbeeld raadzaam .is uit hygiënische gronden en ook uitvoer baar, zonder de gemeente op hooger kos ten te jagen. Het aantal der óp kosten van de gemeente verpleegde krankzinni gen was op 31 Dec. 1905 1411, namelijk 811 ie Meerenberg, 1*26 in het nieuw inge richte gebouw Zwanenburgwal, 38 teMe- demblik, 115 Ned, Isr. krankz. gesticht, 115 Coutlcwaler, 40 Ermelo (Veldwijk), 60Loos duinen, 14 Zuidlaren, 1 's-Hertogenbosch, 1 Vucht, 9 Boekei, 64 Ermelo ('sHeeren Loo), 67 krankzinnigengesticht te 's-Graven- hage en Oud-Rozenburg te Loosduinen, 1 te Utrecht, 8 te Wagenborgen, 33 te Grave, 50 te Gheel, 3 te Deventer, 1 Le Zutphen, 20 te Udenhout, 2 te Munster-Bilsen. En aldoor zitten de geneeskundige dienst en het burg. armbestuur verlegen met krank- nigen, waarvoor nergens plaats is te vin den, en waren er in het .Wiihelmina-gast huis in 1905 nog 261 in bewaring. Het getal neemt jaarlijks toe, 1901: 1281, 1902: 1309, 1903: 1357, 1904: 1357, 1 Jan. 1905: 1328, 31 Dec. 1905: 1411. De kos ten van verpleging enz. in 'de gestichten en het Wilhelmina-gasthuis bedragen f329,644, na aftrek van bijdrage van rijk en provincie f284,830.. Ook is een eigen gesticht wensehelijfc met een uitgebreid (heide-)terrein, om de verpleging zelf ra- tioneeler te doen zijn, dan zij nu dikwerf zijn kan en om de verpleging onder eigen, direct toezicht te hebben. Vooral ook om medisch-hygiënische redenen moet de stich ting eener gemeentelijke inrichting door de commissie zijn aanbevolen. Delftsche gezondheidskolonie. Ilct verslag der Deiftsche gezondheids- kolonie over het afgeloopen jaar behelst de mededeeiing, dat de in 1904 uitgesproken wensch, dat ook Delft haar eigen koloniege bouw moge krijgen, vervuld zal worden. „Den 31en Augustus werd het comité voorloop ig eigenaar van een stuk grond, groot 3600 M2, deel uitmakende van een groot dennenbosch, gelegen aan den Putten- schen straatweg nabij het eenvoudige dorpje Voorthuizen op de Veluwe. Dit terrein is uitstekend geschikt, ook wat de omgeving betreft, voor de plaatsing van een kolonie- gebouw. Hoewel de commissie uit het bestuur, die zich met het verkrijgen van gelden voor de stichting van een koloniegebouw had be last, veel succes op haar werk had, zag men al spoedig in, dat men voor Dèlft alleen nooit de volledige som bij elkander zou krij gen en werd de raad van een hooggeacht voormalig stadgenoot opgevolgd om te trach ten met een andere vereeniging gecombineerd het plan uit te voeren. Gelukkig bleek er zulk een vereeniging te zijn, n.l. de Schie- damsche Vereeniging voor Kinder-Gezond- heidskolonies. Ook daar behoefte aan een koloniegebouw, een flinke kas, maar niet voldoende om alleen een gebouw te stichten, liet wakkere bestuur der Schiedamsche Ver eeniging nam onze voorstellen tot combinatie in dezen gaarne aan. Men berekende dat een flinkgebouw, dat aan alle eischen voldoet en ruimte biedend voor kolonies van 40 kinderen, met. inbegrip van onkosten, grond, meubileering, op ƒ1 5.000 zou komen, zoodat elke Vereeniging de helft van deze som zou moeten bijdragen. Tot onze groote vreugde kunnen wij melden, dat onze Vereeniging de noodige gelden, op een kleine som na, bij elkander heeft." Het steekspel op 31 Augustus ft. s. Onder de feestelijkheden te Haarlem bij gelegenheid van den aanstaande verjaardag van 11. Al. de Koningin, opgezet op breede schaal, bekleedt een voorname plants het tüiirnooi of steekspel. De regeling van dit belangrijke nummer, dat schitterend belooft te worden, is geheel in handen van het hoofdbestuur der Ver eeniging „Koninginnedag", dat van de Re geering do beschikking heeft mogen erlangen van het bordes van het Paviljoen voor do toeschouwers en van het gemeentebestuur van het terrein daarvoor, waarop het wapenfeest wordt gehouden. Bovendien hebben de deelnemers van 15 Augustus af de vrije beschikking over het Dodenveld voor de oefeningen, De voorbereidende oefeningen zijn reeds begonnen ze worden gehouden driemaal per week. Dat men van dit tournooi wel iets kan verwachten, blijkt meer dan voldoende uit het feit, dat do strijders geoefende ruiters zijn van het garnizoen daar ter stede en particu lieren van daar en uit den omtrek, dat 152 gekostumeerden er aan deelnemen, met 50 hoofdpersonen, waaronder 45 te paard. Inderdaad het belooft heel wat („O. II. C.") Nederl. Bond ran Gemeenteambtenaren. In de algemeene vergadering van den Ne- dcrlandschen Bond van gemeente-ambtenaren, to Amsterdam tc houden op 15 September a. s. in het Gebouw van den werkenden stand, komen o. m. aan de orde voorstellen van het bestuur tot het uitgeven van een jaar boekje van den bond en tot het instellen van provinciale perscommissiën, werkende onder leiding en toezicht van een centraal bureau, een voorstel van de afdccling Gel derland om zich hij het stellen van stukken zooveel mogelijk te onthouden van het ge bruik van vreemde woorden en een voorstel van de afdeeling Zuid-Holland, om de nlge- ineene bondsvergaderingen te houden om beurten op een Zondag en een werkdag. Algem. Nederl. Rijksvrerklledenbond. Het jaarverslag van den Algemeenen Ne- derlandschen Rijkswerkliedenbond, loopende van Juni 1905 tot Juni 1906, is dezer dagen in het maandblad van dien bond, „De Rijks-Werkman", verschenen. Hieruit blijkt, de de bond thans 7 afdee- lingen telt, tegen 4 in het vorige jaar. Het ledental der 7 afdeelingen: Amsterdam, Arn hem, Breda, Delft. Utrecht, Woerden en Zaandam, bedraagt respectievelijk 404, 20, 33, 30. 38, 13 en 205, te zamen dus 743 leden. Uit het financieel verslag blijkt, dat de ontvangsten over het boekjaar val 1 Januari 1905 tot 1 Januari 1906 320.26 bedroe- "*en en de uitgaven 290.67, zoodat er op 1 Januari 1906 in kas was een saldo van ƒ29.59. Verder wordt er sproken over het nieuwe werklieden-reglement-landmacht, dat 1 April 1905 in werking is getreden. Trede-tentoonstelüngr. Te Bussem is opgericht eene afdeeling der Internationale vereeniging Vrede-tentoonstel ling. Dir. bel., lnroerr. en accijnzen Bij Kon. besluit zijn benoemd de volgen de ontvangers: der dir. bel. en ace. te Yelp, W. L. Koopmaris te Winterswijk; te Zalt- Bomrnel, W. Kleber te Hedel; te Lekker- kerk, II. ITuizenga te Nieuwe Niedorple Leerdam, B, J. J. M. Timmerman te Uit geest; te Weesp, J. Spoor, tc Muiden; der dir. bel. invoert", en acc. te Ilontenissc, W. L. A. van de Ven te Blade!der invoerr. te Sint Pieter, II. G. T. L. Nolens tc Amsten- radeder dir. bel. en acc. te Xieuwcshiis (gemeente Heenviiet), W. J. J. Schuijt te St. Maartensdijk: te Znaluwe, P. Ommen te 's-G ra venpolder. 0VERSCHIE, 13 Augustus. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens hoofd akte is o. m'. gpslaagd de heer F. de dong v«n hier. Door B. en W. wordt voor de betrekking van leeraar in vakteekenen aan de Burger- Avondschooi aanbevolen de heer J. Doets, te Utrecht, Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens hoofdakte zijn o. m. geslaagd dc hoeren J. L. v. Ameijden en D. Noordijk van hier. Door de Schildersgezellen-vereeniging s Voorzorg" is het volgende adres gezonden aan den Gemeenteraad van Schiedam EdelAchtbare Ileeren. Ondergeteekenden nemen beleefd de vrij heid UEA. namens de Schildersgezellen-ver eeniging Voorzorg" mede te deelen, dat zij met eenige bevreemding kennis genomen heb ben van de bestekbepalingen bij de uitbeste ding van het verfwerk der gemeente. Daarin wordt het minimum-uurloon vastgesteld op 16 cents. Zij vestigen er UEA aandacht op dat het loon, door particuliere patroons uitbetaald in deze stad, hooger isdat het zeker gewenscht mag worden geacht, dat de gemeente als werkgeefster aan particulieren ten voorbeeld kan worden gesteld. Redenen waarom ondergeteekenden tot UEA. het verzoek richten in de bestekken de bepaling op te nemen dat als minimum-uur loon §en bedrag van 20 cents wordt vast gesteld. Hetwelk doende, Met verschuldigde hoogachting, Namens de Schildersgezellen-vereeniging Voorzorg" Th. II. Hickendorff, waarn. President. N. J. Marks, Secretaris. Schiedam, 13 Aug. 1906. Villastraat 51. In verband met de door ons in de vorige week genoemde vocale en instrumentale con certen in de S O. V. kunnen wij mededeelen dat de zeng vereeniging Polyhymnia, directeur de heer B Jurgens, 23 Augustus in den Tuin eenige nummers zal zingen, terwijl liet instru mentale gedeelte van het programma zal worden uitgevoerd door de stafmuziek der Huzaren te 's-Gravenhage, kapelmeester de heer A. de Goede. Gistermiddag is door de politie in beslag genomen een boksbeugel waarmede iemand langs straat liep. Tegen dezen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wapenwet. S. 0. Y. COKGERT ie geven door het Stafmuziekkorps van het 4de Regiment Infanterie, directeur W van Erp, op Donderdag 16 Aug. 1906. Aanvang 8 uur. Programma. Eerste Afdeeling. I. Hlyménée". Grande Marche Nuptiale, Allier. 2. Feest-Ouverture, Leutner. 3. Zwei Elegische MelodiënI. Herzwunden, II. Der Frïiliimg, beiden arr, W. van Erp, Grieg. 4 vFaust", Divertissement-Ballet du 5me acte, Gounod Tweede Afdeeling. 5. Ouverture rAlessandro Stradella" Yon Flotow. 6. a. Babillage, b. Au Moulin, beiden arr. W. van Erp, Gillet. --7. »In Lau- schiger Nacht". Waizer, Ziehrer 8. Fan tasie uit de opera ïLakmé", Delibes-Mann. Bij de le 's-Ilerlogenhoseli gehouden exa mens hoofdakte is o. m. geslaagd de heer B. 't Hart van hier. Do heer J. Vink, klerk op het kantoor der rijksbelastingen alhier, is benoemd tot geagreëerd klerk op het kantoor te Kat wijk aan Zee. Bij de gisteren gehouden wedstrijd te Utrecht behaalde de gymnastiek-vereerdging sLeonidas" een 3e prijs met vrije- en orde- oefeningen Haar adspirantklasse verwierf, mede met vrije- en orde-oefeningen, een ln prijs. De St. Vincentius-vereeniging alhier zal in November a. s. haar 60-jarig, bestaan vieren. Dit feit zal op heuglijke wijze wor den herdacht, o. a. door het uitvoeren door een gemengd koor van een Vin een- tius-cantate, opzettelijk voor deze gelegen heid gecomponeerd. („N. VI. Ct.") Gustave Lemaire, een bekend Belgisch journalist en medewerker van de „Ëtoile Beige" is Zaterdagmorgen overleden op 50- jarigen leeftijd. Zaak HoUandsche Hypotheekbank. Van een vasten datum, waarop de zaak van de Uollandsche Uyptheekbanli zal voor komen, is zelfs den verdedigers nog niets Le kend Alen verwacht, dat voor den 20stcn Oc tober er geen denken aan is dat met de openbare zitting een aanvang zal gemaakt worden. Een groote vertraging is daardoor veroor zaakt, dat één van de beklaagden een af schrift van het dossier verlangt, dat, naar verzekerd werd, eenige duizenden bladzijden bedraagt. In geen geval is er sprake van, dat de verdedigers om uitstel zouden hebben ge vraagd, zooalfa één der bladen het wel heeft willen doen voorkomen. („N. C.") Door dc rechtbank tc Haarlem was rechts ingang .verleend togen mr. F. A. B., advo caat, aldaar, op een klacht van K., tc Ilille- gom, die zich door dien advocaat beleedigd achtte, door uitdrukkingen in con door hem gehouden pleidooi gebezigd. Mr. B. ging van de beschikking der rechtbank in appèl bij het hnf te Amsterdam cn dit, heeft hem nu buiten vervolging gesteld. Ned. Hkrv. Kerk. Algemeene Synode. Zitting van 11 Aug. 1906. De commissie voor den nieuwen liederen bundel verzoekt aan de Synode vrijstelling van de opdracht om een bloemlezing uit dc Psalmen op te nomen bij den nieuwen ge zangenbundel, die eerlang zal verschijnen. Na breedvoerige bespreking wordt dit ver zoek ingewilligd. In behandeling komt het rapport over de toevoeging aan art. 3 Regl. voor de kerke- radon. Deze toevoeging luidt liet lidmaatschap van een der Kamera der volksvertegenwoordiging, zoowel als dat van de Prov. Staten is met het ambt van Evangeliedienaar onvereenigbaar enz. De rapporteorende commissie stelt voor dit verbod alleen te doen gelden voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De helft der commissie van rapporteurs meent dat, inet goedkeuring van den kerke- raad, een dienstdoend predikant Kamerlid kan worden, indien hij een hulpprediker aanstelt ter vervulling van zijn ambtsplich ten. De andere helft is voor geheele onver- eenigl marheid van het ambt van Evangelie dienaar met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Hoewel de meening van vele classi- cale vergaderingen gewijzigd is acht prof. Gouszen dat de onvereenigbanrheid uitge sproken in het voorstel der Synode van 1905 behoort gehandhaafd te worden. De herder behoort bij zijn kudde. Ver schillende sprekers betuigen hiermede htm instemming. Andere zijn voor dispensatie. Maandag, voortzetting der discussie. Aan de kerkvoogdij te Velsen (N.-ÏL). is een schenking gedaan van 24,000, door het Comité ter Evangelisatie", te TJmui- den. De bedoeling is, om uit de rente een toelage van 800 per jaar te geven in de bezoldiging van een te beroepen predikant, standplaats TJnniiden. Tot assistent-geestelijk verzorger aan de stichting Veldwijk is benoemd dc heer J. Thijs, theol. cand. aan de Vrije Universiteit. De benoemde hoopt op 1 Sept. zijn betrek king te aanvaarden. („Sld.") Geref, Kerken. Aangenomen: het beroep te Zwolle (3e predikantsplaats) door ds. W. H. Gis pen Jr. te Banrn. Hooger Onderwijs Prof. Dr. W. Einthoven, aftredend rector- magnificus van de Leidsche Universiteit zal zijne waardigheid als zoodanig in het open baar overdragen op Maandag 17 September a.s. 's namiddags te 2 uur in het Groot auditorium van het Akademiegebouw aan Prof. Dr. W. Nolen. Te dier gelegenheid zal Prof. E. in voldoening aan Art., 115 wet II. O. verslag geven van de fata der Univer siteit in het afeeloopen jaar. Het getal georganiseerde landbouwers in ons land bedraagt ruim' 110 duizend. Do Noord-Brahanlsch© Chr. Boerenbond lelt hiervan alleen ruim' 20 duizend leden, do Limburgsche Landbouwbond telt er bijna 14 duizend. („Kath. Soc. Wbl.") Worstelen. Zaterdagavond was de uitslag van de wed strijden te Rotterdam Cherpinas (Zwits.) legt Bereulo (R'dam) in li min.Jackson (Ierland) wint van Van Riel (A'dain) in 234 ni.Randolfi (Oostenr.) legt Saurer (Beieren) in 33 m. *Bij de gisteren le Rotterdam' gehouden wedstrijden werd door de Vlaardingsche voetbalclub „Olympia" een eersten prijs behaald met hardloopen. Van loord gevallen. Men meldt uit Hoek van Holland aan de „N. R. Ct.": De hoer W. .1. R., te Amsterdam, die gisteravond met bet stoomschip „Soest dijk" jd.rn. 1000 meter bui ten den Water weg was, op weg naar Amerika, heeft zich, om naar de werking-der schroef van het stoomschip te kijken, wat 'ver voor over gebogen, waardoor hij het'evemvicht verloor en in zee viel. Hij heeft zwemmende den Noordendam kunnen bereiken en daar die gedeeltelijk onder water stond, heeft hij ook in den Waterweg nog een 600 meter moeten zwem men orn aan wal tc kunnen komen. Aan boord van het stoomschip schijnt men hot ongeval niet te hebben opgemerkt. Van een staking. Toen te Meeden (Gr.) de staking der vehlarboiders was geëindigd stonden dezen voor een belangrijk tekort, doordat zij tal van Friesche arbeiders, die op verzoek der landbouwers waren overgekomen, reisgeld hadden gegeven. Wie moest dat betalen? De arbeiders kon den niet. De verstandhouding tusschen hen cn dc landbouwers was tot aan de staking altijd voorbeeldig geweest. Daarom beslo ten de landbouwers ook dc terugreis der Friesche arbeiders maar te betalen. Bloedige vechtpartij. De kermis„pret" te Rotterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag reeds in gezet met een bloedige vechtpartij. Inde Westc Wagenstraat had de 18-jarige beier W. van Vliet ruzie gekregen met zijn meisje, wat zoo hoog liep dat hij haar mishandelde. Eenige voorbijgangers trok ken partij voor hel meisje, waarop Van Vliet een scheemes voor den 'dag haalde en daarmede in het 'wild om zich heen stak. De 20-jarige J. Vito kreeg een mes steek in don rug. Een ander der omstan ders kreeg eveneens een messteek, waarbij het. mes echter afstootte op eon hard voorwerp dat. hij' in zijn vestzak had. Daarna bracht hij de 18-jarigo Wilhel- mina Le Cler, die mede tot de omstanders behoorde, zulk een stoot in. den buik toe,

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2