60"° Jaargang Dinsdag 21 Augustus 1906 No. 12162 De Nickt van Dei Biniraaf. BUITENLAND. V BINNENLAND. V SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dage lij ks, meL uitzondering van Zon-en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor S ch i cd a m en V1 a ar d in gen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hcL eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Botorstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Schiedam, 20 Aug. 190Ö. RUSLAND. De bloedige tafereelen die zich in War schau hebben afgespeeld, en natuurlijk aan den haat der beide pattijen nieuw voedsel heb ben gegeven, zijn thans gevolgd door een aanslag op bet leven vau den generaul-gou- verneur Bkalon. Toen zijn equipage even nu vier uur door do Natolinskstraat reed, wer den drie bommen tusschen de wielen gewor pen, waarvan er een niet sprong. Skalon bleef ongedeerd. Op hel balkon van een huis werd een vierde bom gevonden. De gendarmen omsingelden dadelijk het huis, maar dc schuldigen hebben zij niet kun nen vinden, liet onderzoek heeft geleerd dat eenige jonge lieden, kort voor den aanslag, het huis binnen zijn gedrongen, den revolver in de hand de bewoners dwingende zich te verwijderen. Ten gevolge van den aanslag is Skalon door een machteloosheid overvallen en is hij aan het linker oor doof geworden. Versterkte patrouilles loojien in de straten rond. De keizerlijke familie heeft Zondag Kras- moe-Selo verlaten .om zich weer te Peterhof te vestigen. Het aantal aanslagen op ambtenaren neemt weer algemeen toe, vooral in Polen. Even zeer vermeerderen de agrarische woelingen gepaard met brandstichtingen, vernieling van bossehen en uitroeiing van veestapels. Hoe langer hoe meer meetings vau boeren wor den gehoudep en geen uitdrijving daarvan door de soldaten heeft plaats zonder dat er een aantal dooden en gewonden vallen. De gouverneur-generaal van Helsing- fors heeft van den gouverneur van Wasa be richt ontvangen, dat de politic- en de dou ane-beambten in den nacK van 16 op 17 Aug. jl. beslag gelegd lmbben op een voor raad van 180 geweren en 24,000 patronen. Generaal Kattlbars, op wien de gene- raals-dochtcr, juffrouw Tamara Printz, een mislukten bomaanslag pleegde, heeft van het revolutionair comitó een brief ontvan gen, waarbij hem zijn doodvonnis wordt aangekondigd. Niettegenstaande alle hinder palen, luidt de brief, zal hef. doel beieikt worden. Het paleis van den generaal wordt daar om ten strengste bewaakt en niet alleen bij alle ingangen, doch ook op het dak zijn posten uitgezet. De eerste zitting van den ministerraad is gewijd geweest aan de vaststelling der grondslagen voor het politieke program en aan het onderzoek der wetsontwerpen die aan do Doema zullen worden voorgelegd, In de volgende zittingen zal de Raad zich bezig houden inet de te nemen maatregel voor de bijeenroeping der Doema, - Ui! Petersburg wordt te Louden het be richt ontvangen dat de Ministerraad zich in buitengewone zitting had bezig gehouden met den ernstigen toestand in Warschau. Er zou sprake zijn van een militaire dictatuur in dc stad, waarheen reeds een belangrijke, troe penmacht is heengezonden om de orde te handhaven, wanneer de aanleggers der laat ste troebelen hun straf zullen ondergaan. Een telegram uit Petersburg meldt dat het ontslag van Stolypin als eorste-minister zeer waarschijnlijk is, maar dat lnj de portefeuille van binnenlandsehe zaken zal blijven be houden. Als zijn opvolgers worden genoemd Is- wolskv en Yassiltsjikoff. Dc krijgsraad heeft 6 medeplichtigen aan den gewapenden opstand ie Kroonstad ter dood veroordeeld122 zijn veroordeeld tot harden arbeid en 15 worden vrijgesproken. Thans is de krijgsraad aangevangen met de behandeling van een nieuwe groep beschul digden. De gouverneur van Krementsjocg heeft verklaard dat hij in het vervolg artillerie zal gebruiken om de meetings die op de eilanden in de Djnepper worden gehouden, uit elkaar te jagen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 27) De burggraaf stiet een dreigend gebrom uit. „Uit mijn oogen 1" Met meer dan gewone snelheid voldeed Kurtz aan hot bevel en zorgde voorzichtig- lijk de zware eikenhouten deuren die hem aan den blik van den kanselier, onttrok goed te sluiten. Zoodra hij alleen was, gaf de burg graaf zich over aan een vlaag van razende woede. Ilij sloeg met dc vuisten op de tafel trok zich aan het grijzende haar. Stikkend vau woede maakte hij zijn jas los. Gebroken woorden, vloeken, bedreigingen en uitroepen van medelijden met zichzelf ontsnapten hem. Toen hij ton laatste ecnigszins tot becfnron kwam, beefde hij als iemand die door een zenuwtoeval overvallen is. Hij viel zwaar ademend in zijn stool neer en dronk in 6én teug het laatste glas wijn uit. Met verstrooi den, half wczcnloozcn blik teekende hij mot den gemorsten wijn allerlei figuren op tafel. Toen herhaalde hij langzaam, halfluid, de tvoorden van don brief, die Kurtz hem ge bracht had. „De ingang van den Oostertoren, om ne gen uur!" Plotseling barstte hij in luid gelach uit. „De ingang van den Oostertoren. Jelui hebt je keuze goed bepaald, mijn lortel- I1 (jhiifjes Ilij liet het hoofd op de handen vallen en yifcrviel in somber gepeins. Frankrijk. Prins Ibrahim Mohammed, die ernstig verwond werd bij een automobielongeluk, is den nacht van Zaterdag op Zondag aan de gevolgen daarvan bezweken. Kardinaal Lecot, dezelfde, die het ant woord van de Fransche bisschoppen aan den Paus is komen mededeelen, hoeft in een onderhoud verklaard, dat wel is waai de bisschoppen in een conclave binnen- koit hijeen zullen komen, maar dat nog niets mcl zekerheid omtrent de onderwer pen te zeggen valt, die ter sprake zullen gebracht worden. De aai bbisschoppen en bisschoppen van Frdnkrijk, zcide kardi naal Lecot, zullen eerst de maatregelen der regeering afwachten. Tot 9 Dec a.s. laat de wet do gelegenheid open voorde instelling der kerkvoreenigingen. Mocht dit tijdstip verloopcn zijn zonder dat de re geering eenige wijziging heeft aangebracht, dau nog zou het beste zijn, dat het parle ment voldoening schonk aan do twee hoofdpunten van het geschil, gelijk zij door den Paus zijn aangewezen. ting gehouden, waartoe geen verlof was verkregen. De burgemeester met een raads lid verschenen op hot terrein om! do mee ting te ontbinden, toen plotseling de laat ste door oen messleeic getroffen neerviel. De burgemeester liet op do menigte vu ren, zoodat ieder vluchtte; 5 gewonden ble ven liggen. Er is tegen dit vuren door de burgerij geprotesteerd. Duitschland. Vrijdagavond is do 'Rijkskanselier Von Bülow op het slot te WUheimshöhe de gast van den keizer geweest. Gelijk bekend, woidt de overhaaste komst van don rijkskanselier in verband gebracht mot de aanstaande mutatie aan het Minis terie van Landbouw, waar minister Pod- bielski's dagen geteld schijnen. Naar de „Norddcutsche" vernoemt, zou de rijkskanselier reeds van Nordemey uit den minister van landbouw gevraagd heb ben,ben, zich 'te uiten over zijn deelne men aan do zaken van de firma Von Trip- pelkirch, waarover in den laatsten tijd meermalen is gesproken. Hierop kwam' een antwoord van Pod- biclski, aan 't slot. waarvan de minister verzocht, zijn ontslag aan den keizer in te dienen. Turkjfe. Het wekelijksche selamlik heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van den sul tan. Deze 'zdg er eenigszins bleek uit, maar echter weinig verschillend bij de laatste maal, dat de sultan zich in hel openbaar vertoonde. De sultan steeg de trappen van de Moskee zonder eenige hulp van ande ren op en voerde op den terugweg zelf de teugels vau het rijtuig. De levendige toejuichingen der menigte werden door hem met vriendelijke groeten beantwooid. Sp an je. Naars aanleiding van een belasting op levensmiddelen word te Chiclana een mce- HOOFDSTUK NIL Het vaarwel van den burggraaf. Gravin Betty had hoofdpijn en weigerde aan het souper te verschijnen. Voor een pa tiënte zag zij er echter bijzonder opgewekt uit en zij bewoog zich met de levendigheid van een druk vogeltje. Zij was alleeneen plotselinge ingeving van voorzichtigheid die tamelijk laat kwam had haar er toe gedreven haar kamenier weg te zenden, ter wijl zij haar laatste toebereidselen maakte. Zij wierp een treurigen blik op de kleine afmetingen van het valiesje, dat voor haar stond. Dit was Tiet eenige wat zij zich kon veroorlooven mee te nemen, daar haar neef, graaf Waldorff Kielmanscgg het zelf langs het rotsachtige pad naar beneden zou moeten dragen. En daar waren nog zulk een groot aantal voorwerpen, die haar op het aller laatste oogenblik onontbeerlijk toeschenen Daar werd aan het venster geklopt. Zij schrikte op en alleen het schuldgevoel dat haar drukte was oorzaak dat zij niet luid wn hulp schreeuwde. Zij bemerkte het ge mat van een man dat tegen het venster ge drukt washet volgende oogenblik had zij den zwervenden vioolspeler herkend. Zij haastte zich naar het venster. „Een boodschap?" riep zij hem toe, ter wijl zij het opende. De mail klauterde naar binnen en ging op de vensterbank zitten Zijn gezicht was nat van den regen. Ilij zag haar eenige oogonblikken onderzoekend aan en toen hij sprak, bevatten zijn woorden geen antwoord op haar vraag. „Hier ben ik," zeide hij. „Ik ben langs het klimop omhoog geklauterd, met gevaar van mijn nek te breken en uw waardige heer gemaal heeft gedreigd mij te laten geeselen Brazilië. De „Sun" bevat hot volgendo telegram', den 17cn dezer uit Buenos Ayres verzon den: Terwijl minister Root met zijn ge volg zich gisteren naar Ranch en Lhas- cornus negaven, heeft een groep stakers hen uitgefloten en met steenen naar d-3? trein gegooid, waardoor drift ruilen wer den verbrijzeld en de minister van land bouw aan den hals gewond werd. Ook nog andere personen werden licht gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Van het hof. Zaterdagmiddag om drie uur is H. M dc Koningin-Moeder, vergezeld van miss Riedel en jhr. van Tets per gewonen trein te Baarn aangekomen. Jhr. de Ranitz was ter ontvangst aan het station aanwezig. Consnlaten. De heer A. Kriens, bij Kon. Resl, van 2 Juli 1906 no. 52, benoemd tot consul der Nederlanden te Barcelona, is in die hoedanigheid door dc Spaanschc regeering erkend. Aan den heer Kriens, Nederlan der, kan in het Nederlandscli worden ge schreven. („Stct.") De heer F. Berenguez, ingevolge Ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-con sul der Nederlanden ie Barcelona, is in die hoedanigheid door de Spaansche re geering erkend. Aan den lieer Berenguez dient in het Engelsch te worden geschre ven. („Stct.") Audiënties. De gewone audiëntie Van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats heb ben. Onze ministers, De minister van marine is hedenochtend naar het Loo vertrokken ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Personalia. In het Hotel des Indes is aangekomen da admiraal van de Amerikaatische zee macht Dcmonston. mociclijk te voorspellen. Mot bot uitzetten van hinderlagen past men een beproefd mid del toe om aan dergelijke omwallingen ecu einde te maken. Barocpoe ligt in dc Toradjnlauden, zoodal de vermeestering van Bonlo Asoc aldaar ook niet afdoenden indruk gemaakt schijnt te hebben. Dit is echter niet te verwonderen, daar in de Toradjalanden ons gezag nog te kort invloed uitoefent om den gehoelen toe stand te behccrschen, terwijl daar do roo- vende Sidcnrengers alle reden hebben om tegen een geordenden staat van zaken gekant te zijn. De vrije gift In Zuid-Afrik». Blijkens mcded-eeling van den consul-ge neraal der Nederlanden tc Pretoria, is, zoo meldt do „Stct." (no. 193), in „The Trans vaal Governcmenl Gazette" van 29 Julijl, opgenomen een kennisgeving omtrent de Vrije gift van 2,000,000 tot. onderstand van personen van Britsohe cn vreemde nationaliteit, die vóór het uitbreken der (ijandelijkheden ,in 1899 gevestigd waren in Transvaal en ae Uranjeiivierkolonic. De Stct." bevat de vertaling dier kennisg» ving met de lijst der namen van personen van Britsehe cn vreemde nationaliteit, wol- kc zich niet hebben aangemeld ten einde het hun toegewezen bedrag in ontvangst to nemen. Celehes. De correspondent to Batavia van dc „N. R. Ct." seinde Zaterdag: Volgens geruchten geeft de toestand in Boni reden tot ongerustheid. Vrouwen rn kinderen zijn naar Makassar teruggezonden; er worden hinderlagen uitgezet. Barocpoe is verleden week 's nachts be schoten slechts vier inlandsche soldaten werden onbeduidend gewond. Het blad voegde hier aan toe Zooals men zich zal herinnel en, seinde onze correspondent te Batavia in het laaKt van de vorige maand, dat er een lansaanval op ons bivak te Watampone had plaats ge had door een talrijke bende (15 Juli). In onze toelichting wezen wij op hel ernstige van dit bericht, daar men zoo iels in Boni niet meer verwacht luid. Uit de ontvangen Indische bladen blijkt, dat die overvalling waarschijnlijk ten doel heelt gehad een daar gevangen genomen geestdrijver tc bevrijden. Dit doel werd bereikt. Men begrijpo wel, dat niet de daad op zichzelf beschouwd zoo heel gewichtig is, maar wel, zooals we vroeger betoogden, dat het in Boni nog mogelijk is, dat een talrijke bende zich verzamelt om een door ons bezette plaats aan te vallen, zonder dat een der hoofden, die goedgezind heeten, ons waarschuwt. Het thans ontvangen telegram schijnt die opvatting te bevestigen. Men heeft het zelfs noodig gevonden de vrouwen en kinderen der soldaten naar Makassar terug te zenden Wat de toekomst in Boni brengen zal, is en de honden op mij af te sturen, wanneer hij mij weer hier in de nabijheid ontmoette. Wat zou ik dwaas zijn wanneer ik er op ge rekend had dat uw tecdcr hart iets zou ge voelen van medelijden of angst bij de ge varen, die ik doorstond. ITet is voldoende om een man le doen wenschen gedurende de rest van zijn leven door de voordeur binnen te komen „Maar :n 's hemels naam," riep zij uit, „u bent nu eenmaal naar boven geklommen en u hebt mij zeker iets te zeggen. Was het niet een boodschap?" Hij boog. „Van hom?" Ilij legde de hand op het hart. „Van mijzelf," antwoordde hij. Zij keek hem aan en- zag toen angstig naar de gegrendelde deur. Hij las haar ge dachten. „De hemel beware mij," zcide hij terwijl hij glimlachte met een voorkomen dat hem, niettegenstaande zijn armoedige klcediiig mij len ver boven haar plaatste. „Dat zou ik niet probeeren niev„-uw. Weet u," ging hij op geheel anderen toon voort, „dat de ver trouwde jager van uw echtgenoot vandaag in het dorp is gezien in druk gesprek gewik keld met den postillon van graaf Kielman scgg?" „Genade," riep zij uit, in volkomen begrij pen, van wat dit voor haar beleekende. „Daarna, waarde mevrouw, besteeg hij den berg in een gezelschap dat de weg voor hem tot een zeer aangenomen maakte. Om u niet lang in het onzekere tc laten, hij had den arm om dc slanke taille van uw kamenier geslagen." „Gravin Betty zonk op de sofa neer. Haar lippen verbleekten. vUw vertrouwde kamenier," herhaalde de vioolspeler met grooten nadruk. „Helaas," zeide de dame terwijl zij met een ernstigen blik de oogen naar de gewelf de zoldering opsloeg, „wanneer ik had ge aarzcld, zou dit de zaak voor mij beslissen „Ik durf geen nacht langer in dit kasteel te vertoeven." „Wanneer men de gevaren tegenover elkaar plaatst," merkte de muzikant onver schillig op, „zou ik, wanneer ik niet bijzon der moedig was, hot wachten verkiezen boven liet heengaan." Wat bedoelt u?" vroeg zij met groote oogen. lik bedoel," zeide hij, „dat het buitenge woon hard regent en dat u op weg van het kasteel naar den voet van den berg doornat zult worden, mevrouw, zoo nat, dat het meest gloeiende liefdevuur voor altijd wordt uitgedoofd." De huiggravin stond met waardigheid op „Ik wil u doen weten meneer, dat ik slechts de bescherming van mijn neef Kiel mansegg aanvaard om mij terug te brengen naar mijn eigen famile, omdat ik weet, dat ik op zijn eer kan vertrouwen." „Zeer zeker," zeide de vioolspeler op kal meerenden toon. „En het is natuurlijk verre te verkiezen de reis te aanvaarden, in den nacht, met een knappen jongen man, dn de hulp van een andoren bloedverwant, die u meer nabij staat clan een neef, in te roe penUw vader bijvoorbeeld of uw broer Maar zooals ik zei, het reeent hard, me vrouw, heel hard. Zooveel voor hot begin En ik ben bang dat uw familieleden wan neer u in Oostenrijk aankomt, uw reis zeer ondoordacht en uw reisgezelschap zeer ou voorzichtig gekozen zullen vinden." Plattelands-commissie van den Trijz.- Dom. Bond. Het bestuur van den Vrijz.-Dom. Bond heeft, naar in het oigaan van den Bond wordt medegedeeld, een permanente commis sie ingesteld, om matei innl te er/iiiiielon omtrent, allerlei ondeiwerpen, welke de be langen raken van het platteland en den landbouw. Haar advies zal gevraagd worden over maatregelen tan wetgeving cn bestuur en wetsontwerpen, welke op dü/.e belangen van invloed kunnen zijn. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de hoeren P. Boekei Cz„ te Schagen, P. llofstra, tc Wijnaldum, B. van Krimpen tc Lochem, C. \an Vlugt tc Strijensas cn Jae. Welltman tc Krabben- dijkc. 81 Augustus. Ter aanvulling van onze vroegere mede- deelingen kunnen wij melden dat aan het Tournooi op 31 Augustus te Haarlem te houden, een groot avond leest in de groote concertzaal der Sociëteit- Vereeniging is ver bonden. De zaal zal geheel versierd worden met rl de wapenen der deelnemende ridders. I' et tooneel wordt uitgebouwd, en zal voorste, en het terras van (jen kasteel, waar de ridder slag en prijsuitdeeling zullen plaats hebben. De grafelijke tribune wordt op liet terras geplaatst. Van het terras loopt een breede zandweg naar den ingang van do zaal, waar een middeleeuwsehe poort is gebouwd. Hier- Haar ademhaling ging sneller. Sliet is heel onrechtvaardig," klaagde zij, „dat een man alles kan doen, terwijl wijj arme vrouwen Zij zweeg, op het plint in tranen uit te barsten. „Ah," antwoordde hij. „de vrouw is de kristallen vaas, die de eer van het huis be vat. Daarom zetten wij u op een altaar. Van avond is uw tegenwoordigheid mij nog heilig en kan ik nog voor u knielen. Maar mor gen Een gloeiende blos bedekte, haar wangen, Zij trachtte hooghartig te spreken, maar haar stem brak. „Morgen wat dan?" „Het- is niet te zeggen hoeveel verstan diger u zou doen met op zulk een avond onder liet dak van uw echtgenoot te blijven." Er werd op de deur geklopt. Met de vlugheid van een eekhoorntje liet de viool speler zich uit het venster glijden cn ver dween in de duisternis. De burggravin wierp een snellen blik door do kamer, duwde het valiesje in een kast, zette een paar juweel kistjes er op en ging naar het venster om het te sluiten. „Een oogenblik, een oogenblik," riep zij, toen liet kloppen zachtjes herhaald werd. Zij bleef even voor liet venster staan Het was zeer zeker allerellendigst weer. Toen opende zij de deur, Sidonia kwam binnen, „Is uw hoofdpijn beier tante?" „Ja kind, ja. ïlcb je gesoupeerd? Is bet reeds zoo laat?" Voordat het meisje kon antwoorden sloeg de klok van het kasteel negen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1