Barderas Beeft 150 goedgewapende man schappen hij zich. Generaal Pino Gueria rukt aan het hoofd van GOO opstandelingen op naar Pinardel Rio. De stad wordt door 300 soldaten en burgers verdedigd. Men gelooft dat het aan tal gewapende opstandelingen 2000 be draagt. Het gerucht loopt. dat. generaal Go mez met 600 man, de beweging leidt in de provincie San Spiritu. De opstand wint aan alle kanten veld. Het groote gevaar voor de bestaande ro- geenng bestaat hierin, dat de hoofden van den opstand energieke en populaire man nen zijn. De intriganten, ontevredenen en voorstanders van de annexatie, roepen lui de om tusschenkomst. der Vereenigdo Staten. President Pnlma heeft aan den opper bevelhebber van het" leger volmacht gege ven zooveel wapens te koopon als hij wil. De gendarmerie is met 2000 man versterkt. De Kamer is tot een hpoedeischendc ver gadering bijeengekomen. Een bende insurgenten, die Havanna aan vielen, zijn na een hevige fusillade afge slagen. De Cubaanschc legatie te Parijs deelt aan de bladen eêu officieel telegram uit Ha vanna mee, waarin verklaard wordt dat de rtgecring onmiddellijk den opstand in drie provincies lieeft onderdrukt. In de provincie Havanna en Pinar del Rio heerscht rust. BINNENLAND. Tan het Hof. De correspondent van de Londensche „Daily Telegraph" meent te weten dat de doktoren Koningin Willielmina hebben doen besluiten den winter in het Zuiden van Frankrijk of in de omstreken van Napels door te brengen. Dit bericht lijkt ons zóó voorzichtig ge steld, dat nadere bevestiging der juistheid ervan "wel noodig schijnt. Onze Ministers. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. Veegens, begaf zich lieden nam- Hoorn, tot het brengen van een bezoek aan het landbouwproefstation aldaar; vervolgens vertrok de Minister naar Bolsward voor een bezoek aan de Rijkszuivelschool daar ter stede. Ridderorden. Bij Kon. besluit is bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederland- schen Leeuw, de luitenant-generaal F. G. A. van Ermel Scherer, inspecteur van het wapen der artillerie, thans ridder in die orde. Personalia. Naar wij" vernemen wordt dezer dagen verwacht de bevordering bij keuze van lui tenant Chrisloffel tot kapitein. Luitenant „Christoffel is dan in 4 jaar van onderlui tenant tot kapitein opgeklommen, telkens door bevordering bij keuze. („Vad.") De „Belgica". De „"Belgica" ligt te Ostende gereed om naar zee te vertrekken tot liet doen van een kruisvaart langs de Hollandsche kust. De hertog van Orleans, die de reis zal medema ken, zal een bezoek brengen aan Amster dam, Rotterdam en Dordrecht, zal vervol gens naar Antwerpen gaan om ten slotte te Ostende tegen half Septemer terug te kee- ren, in welke haven het schip zal overwin teren. Z. IC. H. prins Albert heeft Woensdag morgen de „Belgica" bezocht, waar hij, bij afwezigheid van den hertog van Orleans, werd ontvangen door den commandant de Gerlache. Het „Hbld." ontving dd. gisteren uit Brussel het bericht dat de „Belgica" met den hertog van Orleans aan boord dien dag was vertrokken met bestemming naar Amsterdam. Yrede-tentoonstelling. Naar wij vernemen heeft onlangs het Doorluchtig Episcopaat van Nederland aan den secretaris-generaal der Internationale Vrede-tentoonstelling medegedeeld dat het Episcopaat zeer waardeerend het streven dezer vereeniging begroette en de beste wensehen heeft geuit voorliet welslagen harer pogingen. De Algemeene Synode der Xederlandsche Hervormde Kerk heeft in een schrijven van >21 Augustus jl. aan den secretaris-generaal medegedeeld, dat de Algemeene Synode der Ned. Iïerv. Kerk haar sympathie met liet streven der Internationale Vereeniging Vre- detentoonstelling betuigt en haar op baar pogingen Gods besten zegen toewenseht. Reorganisatie K. y. K. Men seint ons uit Amsterdam Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Vereenigingen van den Han- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand heeft verslag uitgebracht aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, be treffende de zienswijze van den Bond inzake de reorganisatie der Kamers van Koop handel. De meerderheid der aangesloten vereeni gingen bleek voor een reorganisatie te zijn vooral met liet oog hierop dat de belangen van groothandel en grootindustrie en die van den Middenstand zouden samengaan, ja, dik wijls met elkaar in botsing komen. Ten opzichte der kiesbevoegdheid liepen de gevoelens nogal uiteen. Met den eisch dat men 12 maanden bestuurder van een bedrijf of industrie moet zijn geweest om voor het lidmaatschap in aanmerking te komen stem de de meerderheid in. De vereeniging te Rotterdam adviseerde om geen scheiding te brengen in de Kamers van den groothan "el cti tegen splitsing in twee Kamers die een economische schei ding zou maken tusschcn twee catcngoriën van handelaren die meeremleols dezelfde belangen hebben, zoodat, inplant» van samen werking, strijd zou kunnen ontstaan. Daartegenover betoogde een minderheid de wensehelijkheid eener splitsin», n.l. een Kamer voor groothandel, industrie en afzon derlijke kleinhandel met behoud van een Ka mer. terwijl de vereeniging van Winkeliers en handelsbelangen met algemeene stemmen zich verklaarde voor de instelling van een afzon derlijke afdeeling of Kamer van den Mid denstand. Viering Koninginnedag. Men deelt ons mede, dat in het tour- nooispel, dat ie Haarlem op Koninginne dag zal worden gegeven, de navolgende personen zullen optreden Graaf Willem IV, voorgesteld door den heer F. Dolleman. 'Do gra\*n voorgesteld 'door jonkvr. M. J. C. van Coehoorn van Sminia. Hofdames voorgesteld door mevr. Kort hals Altos, mej. L. II, Dolleman en mej. C. II. Sleijn Parvé. Strijders voorgesteld door Deodaat van Yórona, jhr. II. W. M. v. Coehoorn v. Sminia. Dideric van Brcrlerode, II. Smidt v. Gelder; Dideric van Walcourt, jhr. P. N. Quarles v. UffordReinout v. Verona, luit. F. H. Dolleman, Amersfoort; Graal Dusmer van Acrtsbergen, jhr. Th. L. L. Prins v. Westdorpe; Seerp van Adeelen, ,T. Korthals Altes; Walther v. Boicholt, luit. J. W. Stouljesdijk; Graaf Johan v.Hen- nenbcrgh, luit. jhr. A. D. Laman Trip; terwijl de andere hoofdpersonen groo ten- deels door leden uit'liet Hoofdbestuur van de Vereeniging Koninginnedag worden voor gesteld. Des morgens zullen de kinderfeesten ge- gevierd worden door een boottocht van pi. in. 4000 kinderen naar de Cruqniusen zullen op het Zuidci-Buiten-Spaarne, ter opluistering waterfeesten gehouden worden door jongelui van boven 14 jaar, bestaan de uit: Tobbevaren, Gevochten te paard en Roeiwedstrijden om! geldprijzen. De wed strijden worden opgeluisterd door een mu ziekuitvoering in de tent van de Vereeni ging „Koninginnedag", geplaatst in het midden van het Spaarne. Des morgens om 11 uur; Feestconcert in de St. Bavo-kerk. Des avonds om 7 uur: gratis Volks voorstelling in den schouwburg, De Kroon en St. Bavo, terwijl een groote bioscoop voorstelling des avonds op het feesterrein (hetwelk electrisch verlicht wordt) voor het Paviljoen zal plaats hebben.Er zul len ook sciopticonbeelden vertoond wor den van de waterfeesten, optocht entour- nooi. Op dit avondfeest zal ter opluis tering weder muziek spelen, en zal het middenterrein als café-restaurant ingericht worden. Tevens muziekuitvoering op de Groote Markt in de tent der Vereeniging. G,0. H. Ct") Steenkolen in Noord-Brabant. 'Omtrent den steenkolenhandel in Noord- Brabant, zijn nog de volgende nadere bij zonderheden bekend geworden. Gelijk reeds gemeld, is dezer dagen de hoop, welke de ingenieur-directeur der Rijksopsporing van delfstoffen in zijn on langs gepubliceerd jaarverslag uitsprak, werkelijkheid geworden en' is biji de Staats- boring te Helenaveen de eers'te steenko- lenlaag doorboord. De kolenformatie geologisch het „productieve carboon" werd pi. m'. 894 M. onder zeepeil aange troffen; in het begin was het gesteente door de nabijheid eener scheur sterk ge dood en bevatte het verschillende dunne verdrukte en vergruisde kolenlaagjes. Na dat de scheur zelf doorboord was, werd op 987 M. diepte een goede laag van 60 c.M. dikte gevonden. De boring zal nu, in de hoop nog meerdere lagen te tref fen, tot circa 1100 M. diepte worden voort gezet. Onmiddellijk daarna worden zoo spoedig mogelijk op eenige kilometers af stand twee nieuwe boringen aangezet. Electrlsclie verlichting van Loosdnlnen. De burgemeester van Loosduinen, mr. II. BV. Hovy, heeft aan den raad dier ge meente een nota ingezonden in zake de el ectricitei tskwesilie De burgemeester kan den raad voorstel len, op het voorstel van 's-Gravenhage in te gaan, edoch met enkele wijzigingen waarover nader met die gemeente zal moe ten worden onderhandeld. Op drie punten dan zal z. i. het voor stel dienen gewijzigd te worden: 1. 's-Gra venhage neemt het ijzerverlies in den trans formator voor zijn rekening. Dit komt neer op 5800 eenheden 'sjaars. 2. De prijs wordt 11 cents voor de eerste 50,000 eenheden, 8 cents voor elke volgende eenheid. 3. Het te garandeeren aantal eenheden wordt 45,000 in het kalenderjaar, mét dien ver stande, flat deze bepaling pas in werking treedt met 1 Juü 1907 en voor het tweede halfjaar 1907, 22,500 eenheden gegaran deerd worden. Volgens een deskundig opgemaakte be rekening bedragen de totaal-uitgaven in het eerste jaar f8960, in elk volgend f 9560, of meer naar mate van de meerdere ver bruikte eenheden (ad 8 cent). De inkomsten zullen bedragen in het eerste jaar f9270, in elk volgend jaar min stens f 10,010. Bij* deze becijfering is uitgegaan van een verbruik van 16,000 eenheden voor par ticulier verbruik a'd 23 cents, van 20,000 oenheden voor krachtsvcrbrudk ad 17 cents terwijl de drinkwaterleiding 's jaars gemid deld 10,000 eenheden zal verbruiken ad 17 cents, doch pas in don zomer van 1907 in werking .zal kunnen 'komen. Voor de straatverlichting is gerekend op een ont vangst van Ï810, waarbij is aangenomen, dat die verlichting voorlaan zal kunnen geschieden met lampen van 32 N.K. (thans 10 kaarsen, behoudens een enkele uitzon dering). Er zal dus in ieder geval geen tekort zijn. STADSNIEUWS. Door mr. O. J. JI, graaf van Limburg Stiruin is aan dc Tooneelvereeniging „Vrien denkring" voor haar nationalen voordrach ten-wedstrijd een zeer fraaie medaille ten ge schenke gegeven. Naar wij vernemen zal de solist, de heer Ilickendorff van hier, zich op het concert in het ICurhaus op 4 September a. s doen hooren. Het programma is nog niet vast gesteld. In de gisteren gehouden tenotonstelling van landbouw to Woerden werd o. m. be kroond onzo stadgenoot de heer J. II. Scheucrman in do afdeeling pluimvee klasse 37 (jonge hoenders) inzending 25 nummers, met le en eereprijs en in de afdeeling jonge konijnen den 2en prijs met black and tan. Gisteravond kreeg- de 15-iarigc A. Klaasse, wonende in de Berendinastraat, werkzaam op de fabriek der firma Smulders, een gloeiende klinknagel in zijn klomp. Zijn kous ontvlamde dientengevolge, waardoor hij brandwonden aan den onkel bekwam. Na voorloopig aan de fabriek te zijn verbonden is hij naar huis gebracht. Hedenmiddag heeft een jongen, werk zaam op dezelfde fabriek, een ijzeren plaat op liet been gekregen, waardoor dit werd gekwetst. Per rijtuig is hij naar huis ge bracht. De 7-jarige Louis van Gerven, wonende Ged. Broersvest, was hedenmiddag op den koppelstang achter aan de stoomtram geklom men toen de tram van hier wegreed. Kort voor het Roode Hek er af willende gaan, is hij gevallen ën met zoo'n smak tegen den grond gekomen dat zijn wang en lippen erg ontveld en hoog opgeloopen -zijn, terwijl hij hevig bloedde. Door bewoners aldaar is hij nfgewasschen en vervolgens naar huis ge bracht waar het ventje onder geneeskundige behandeling is gesteld. Gisteravond is het oprijpaard van de paardentram bij het oprijden naar de Koe markt gestapt in de kuil voor den te leggen telefoonkabel aldaar, met het gevolg dat het dier viel, doch gelukkig zonder letsel weer op de beenen kon worden geholpen. Door de politie is vanmiddag aangehou den Fr. J. B., een Duitseher, zonder geld en zonder middelen van bestaan. Hij is naar Rotterdam gebracht om over de grenzen des rijks te worden gebracht. Een inbreekster Op het politiebureau in de Witte de With- straat te Rotterdam is in bewaring gesteld een meisje van omstreeks 20 jaar, geboren uit Hollandsche ouders, maar, naar zij zegt, te Londen woonachtig. Zij heeft bij zich oen taschje, waarvan zij aanvankelijk weigerde den inhoud te laten zien. Later bleek, dat dit taschje inbrekersgereedschap bevatte. Bovendien werd door baar in de omgeving van de Mathenesserlaan op een deurslot een scherp schot gelost, in de hoop dat de deur daardoor zou openspringen, bet geen evenwel mislukte. Naar de juistheid van haar opgaven heeft de politie een on derzoek ingesteld en is het daarbij geble ken dat zij heet H. A. de V.haar ouders wonen aan de Schermerlaan te Rotterdam. Dit meisje heeft, naar wij vernemen ook een paar dagen hier ter slede vertoefd en had toen haar intrek genomen bij een weduwe, wonende in een buurtje aan de Buitenhaven- weg, dat ook reeds in de letterkunde een plaatsje heeft ingenomen. Zij scheen z.ich bijzonder graag te verkleeden in manskiee ren, waarin zij zich ook wel op straat begaf. Het meisje schijnt behept te ziin met een idéé fixe, hierin bestaande, dat zij een roe ping te vervullen heeft, die haar op gelijken voet stelt met den beroemden legcndarischcn detective Holmes. Zij heeft zich namelijk ten doel gesteld de opsporing van een heer en een dame, die er met een aanzienlijke som gelds vandoor zijn (vermoedelijk een ander toebehoorend) Bij den smid Bongers alhier kreeg het meisje onder schoonschijnende redenen een partij sleutels, keizers en andere werktuigen ter leen, waarvoor zij vijf gulden stortte. Nu ging do vrouwelijke „detective" met ijver aan het werk en in den nacht van Maandag up Dinsdag j.l. was zij eindelijk de misdadigers op het spoor. Zjj bevon den zich in een huis aan den Heemraadssin gel. De vrouwelijke Holmes trad krachtdadig op. Zij was natuurlijk voorzien van een met scherp geladen revolver. Een schot op het slot van de deur zou deze doen opensprin- en tevens de aandacht van de politie trek ken, die "nu wel in de arrestatie van de boeven gemengd kon worden. Pang! ging het schot en de deur vloog friiet open, terwijl de detectieve door een na- bijzijnden agent in den kraag werd gegre pen. Nu zit het ongelukkige meisje in het po litiebureau en zal geneeskundig onderzocht worden. En in Engeland zal naar de pseudo- detective geïnformeerd worden. YL AARDINGEN. Naar wij vernemen bedraagt het aantal sollicitanten voor directeur van de gasfabriek alhier 35. Tan den zwemwedstrijd. Do Woensdagmiddag was een prettige middag voor allen, die deelnamen aan of kijkers waren bij den zwemwedstrijd. Het weder, in de laatste dagen niet al togun- ?lig, was toen uitnemend. Behalve dege- noodigden waren niet veel belangstellenden opgekomen. Wat de oorzaak daarvan zijn mag? Misschien was hol aanvangsuur te vroeg; T kan ook, dat de entróoprijs (f 1. Te hoog was gesteld. Blaar niettemin, de wedstrijd is gestaagd, en goed ook. thn' ruim 2 uur nam 'de president, de lieer J. Goudappel, liet woord. Spr. riep een we'kom toe aan allen, die toonden be lang te stellen in bel wcrk'Der Ylaurding- sc'hc bad- en zweminrichting. "Hij bracht lof aan do hcereu die medegewerkt had den aan de voorbereidende maatregelen, in 't bijzonder aan den heer Hummelinck, die voortdurend heeft, getoond met de ver eeniging te sympathisocrcn. leiding werd daarna overgedragen aan de jury, bestaande uit de hecren BV. J. Lecnen, 11. Brussaard en G. L Ilardick. Het eerste nurnmer was- buikzwemmen voor jongens van 1216 jaar. In deze af deeling kwamen 9 deelnemers uit. De eer ste prijs werd toegekend aan P. van Abs hoven, de tweede aan I. Smits, de derde J. F. Noordhoek. Be uitstag der overig© nummers was als volgt: Buikzwemmen boven 16 jaar: 1. W. van Brouwershaven; 2. D;. de Lang© Jr.; 3. J. Boersma. Buikzwemmen (vrije deelname)1. H. C. van Abshoven; 2. J. H. van Linden van den Heuvell; 3. D. de Lange Jr. Snelzwcmmen (vrije deelname): 1, BV. A. IJdo; 2. J. B. van der Drift; 3. R. van Dusseldorp. i 1 j j Afstand duiken (vrije deelname): 1. P. Groene veld; 2. BV, van Brouwershaven3. J. Habraken; 4. J, B. van der Drift. Een leuk nummer was het tobbetje va ren. 't Was vermakelijk om te zien, hoe door onderscheiden deelnemers vergeef- sche pogingen werden aangewend, omlde overzijde te bereiken. Sommigen durfden niet van wal steken, anderen daarentegen waren te moedig en duikelden spoedig om, zoodat het tobbetje in plaats van onder hen, boven de bestuurders kwamj te drij ven. Toch mocht het enkelen gelukken het bassin varende over 'te steken. Van de deelnemers beneden de 16 jaar behaalden' een prijs: 1. J. F. Noordhoek; 2. Rooze- boom Jr.; 3. J. Habraken; 4. H. G. van der Blolen. Boven de 16 jaar: 1. BV. van Brouwers haven; 2. J. H. v. Linden v. d. 'Heuvell; 3. Jos. v. d. Drift; 4. J. Boersma. Van de volgende afdeelingen-melden we slechts den uitslag. Snelrugzwemmen met hand- en voetbe weging, van 1216 jaar: 1. D. J. de Lan ge; 2. P. van Abshoven; 3. J. Smits. Rugzwemmen met de handen in de zijde, boven 16 jaar: 1. D. de Lange Jr.; 2.BV. Brouwershaven; 3. H. C. van Abshoven. Duiken naar een flesch melk, van 1216 jaar: 1. J. Habraken; 2. J. F. Noordhoek; 3. J. Smits. Duiken naar een pop, boven 16 jaar: 1. BV. van Brouwershaven; 2. P. Groene- veld; 3. J. Boersma; 4. J. II. v. Linden v. d. Heuvell. Stilliggen: 1. K. Nielaml. Deze slaagde er in, 16 min. 21% -sec. aan de opper vlakte, zonder eenige beweging, te blijven liggen. 2. P. Groeneveld (10 min. 57% sec.) 3. K. Roosebooml (9 min. 50 sec.) Het laatste nummer, gecostumeerd boeg- sprietloopen, vormde een goed slot. Dscos- tuumprijs behaalde BV. A. IJdo, die zich als echt ncgerheer voordeed. De prijzen voor het ver-Ioopen verkregen: 1. 11 oose ll oom Jr.; 2. II. C. van Abshoven; 3. BBr. van Brouwershaven. De wedstrijd was geëindigd. De president feliciteerde de overwinnaars, en hoopte, dat de anderen niet ontmoedigd zouden zijn, doen zouden voortgaan zich te be kwamen. Een woord van dank aan hee- re i juryleden en allen, die hadden mede gewerkt tot het slagen van den middag, was wel verdiend. Omstreeks zeven uur keerden we huis waarts. De- prijzen zullen uitgereikt wor den Woensdagavond 29 Augustus, des avonds te 8 uur bij van der Vlis, aan het Havenhoofd. Kunst en Wetenschap. De „Res.-bode" meldt, dat al-' directeur van het met 1 October officieel orgaan der vrijz.-dem. partij te worden „Land en Volk" zal optreden de heer R. BVinkel, tot dusver chef de bureau bij de firma Ph. Simons, pa pierhandel te 's-Gravenhage. Het „Vad." bevestigt dit berichr. De heer Hoekstra, tegenwoordig directeur, zal gelijk vroeger bij het „Haagscbe Dagblad", zich weder belasten met de technische lei ding. De heer BVinkel is secretaris van'de vrijz.-dem. kiesvereeniging te 'sGravenhage en een bekend propagandist. Vanmorgen is per mailboot „Prins Fre- derik Hendrik" uit BVest-Indië teruggekeerd liet tooneelgezelschap „Hollandsch Ensem ble". Aan een verslaggever van het„Hbl." verklaarden do tooneelspelers. „in de West" mot veel succes 4e zijn 'opgetreden. Bhan de zijde dor overheid, der burgers en dei- militairen was de belangstelling' groot. Het was opmerkelijk, hoe dok bet volk belangstelde in alles wat- het 'toonedl aan ging. Zoo gebeurde het, meermaleu, dat do tooneelspelers op straat werden aangespro ken door negers, die nieuwsgierig vroe gen: „Zeg, speel jullie morgen?" Als een gevolg van bot bezoek van de Hollandsche tooneelspelers bestaat liet plan otn een Surinaamsche Kunstkring op te richten. Rechtzaken. De waarnd. kantonrechter mr. Van B'eeren veroordeelde heden tot f50.— boete den automobilist, die op den Leidsehe straatweg nabij den Deyl gereden had met zoodanige vaart dat daardoor de veiligheid op den open bare weg in gevaar kon worden gebracht. De procureur-generaal bijl het gerechts hof te Anisilcrda.ni, vorderde heden be vestiging van hot vonnis der Amsterdam- sche rechtbank, waarbij tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd de tim merman F. D. H., recidivist, wegens ver duistering van een door hem] gehuurd rijwiel. Persdelict, B'*oor het gerechtshof te Amsterdam werd gister in hoogcr beroep behandeld de straf zaak legen den heer P., arts te Sloten, die door de Amsterdamsche rechtbank tot 100 boete, subsidiair 50 dagen hechtenis veroor deeld werd wegens mededeelingen in het „Brolksdagblad", waardoor de eer en goede naam van den wethouder van Sloten, den heer J. J. Rijnierse, werden aangerand. De procureur-generaal eischte 'bevestiging van het vonnis. Het hof, des middags reeds arrest wijzen de, verklaarde zich te vereenigen met liet vonnis der rechtbank, behalve wat de opge legde geldboete betreft en ten dezen aanzien opnieuw rechtdoende, veroordeelde het den heer P. tot f 25 boete, subs. 10 dagen hech tenis. De heer P. zal ook tegen dit arrest cassatie aanteekenen. Een slachtoffer van de Academie de Billard. De Amsterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van het tweede slacht offer van het billardspel. De jonge beklaagde van goeden huize, be leende in de bank van leening een hem niet toebehoorende schrijf machine, en verspeelde het onrechtmatig verkregen geld in de »Ver- eeniging" BVarmoesstraat. De rechtbank, overwegende dat het onder zoek naar de geestvermogens van beklaagde niet volledig is geweest, gelastte een nieuw onderzoek daarnaar, en droeg dit onderzoek op aan prof N. Wertheim Salomonson aldaar en dr. Van Duyn te Haarlem. Cfp 12 Sept. e. k. zal deze zaak opnieuw behandeld worden. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. Zitting 22 Augustus. De commissie van eindredactie brengt ter tafel een memorie van toelichting, behoo- rende bij de voorstellen over de reorganisa tie der Synode (Art, 56 Algemeen Regle ment). Deze memorie wordt ongewijzigd vastgesteld. Dit geschiedt ook met de memorie van toelichting bij Art. 39, Reglement op het Godsdienstonderwijs, aangeboden door dezelf de commissie. In behandeling komt het rapport over 't voorstel om bij vrijspraak hooger beroep toe te laten en Art. 3 Reglement voor ker kelijk opzicht en tucht te wijzigen. Omtrent liet le deel wordt zonder hoof delijke stemming besloten dit voorstel af te wijzen. Over het 2e deel wordt uitvoerig gespro ken. De meerderheid der commissie is voor de weglating der woorden Art. 27 van het Reglement op het Exa men. De minderheid wenscht deze te handha ven, omdat het de cerate stap zou zijn op den weg tot leertucht, indien deze woorden werden weggelaten. Deze woorden acht men een noodzakelijke toelichting (explica tie) „van den geest en de beginselen van de belijdenis der Ned. Herv. Kerk." Eindelijk wordt met elf tegen zes stem men aangenomen liet voorstel om deze woor den te schrappen. In behandeling komt het rapport over het voorstel om in Artikel 27 van het Re- glement op het Examen in te voegen: „Overeenkomstig de Schriften des Ouden en Nieuwen Verbonds." Sommigen achten deze invoeging noodza kelijk tegenover de afwijkende opvattingen van het Evangelie. Anderen achten deze woorden overbodig, omdat met deze invoeging verschillende op vattingen van het Evangelie niet zijn uit gesloten. Met negen tegen acht stemmen wordt be sloten deze bijvoeging aan het oordeel der kerk te onderwerpen. In behandeling komt het rapport over het voorstel om Artikel 22, Reglement op het Examen, te wijzigen, zoodat daarin op genomen wordt de bepaling, dat de Exami natoren hun stem moeten uitbrengen over toelating en afwijzing van den Examinan dus, ook in verband met de gebleken ge loofsovertuiging. O O

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2