60"* jaargang. Dinsdag 28 Augustus 1906. No. 12168 "Us Mt van fa Braraaf. Openbare Herhalingsscholen Meisjes en voor Jongens. BUITENLAND. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zen-en Feestdagen: Prijs per kwartaal: Voor S c li ied a m en V1 a ar din gen fl. 1.25. Franco per post 11.1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. COURANT Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan liet Buteau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon No. 123. voor Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den as. cursus moet geschieden vóór den 16 September a.s. bij het hoofd dier school. C. KERDEL, Lange Nieuwstraat. Schiedam, 27 Aug. 190ö. RUSLAND. Zaterdagmiddag om drie uur heeft er op het Aptekarskij Ostrof (plantentuineiland) in de villa van den minister-president, tij dens een receptie, een ontploffing plaats gehad. Aanvankelijk ging het gerucht dat Stoly- pin vermoord was. Volgens nadere berichten ziin er hij de ontploffing in de villa <ran den minister president echter wel een groot aantal perso nen gedood en gewond en werd ook de zoon van Stolypin gewond, maar is Stolvpin zelf ongedeerd gebleven. Over den aanslag op den minister-presi dent deelt het Petersburgsche telegraafagent- schap mede, dat om vier uur 4 personen in een huurrijtuig voorreden, 2 waren in bur gerkleding, twee in een vreemd uniform. Zij gingen de kamer van den portier der 'villa van den minister binnen, waar een per onge luk een helscb werktuig liet vallen, dat met een onzettende kracht ontplofte. Do in de aangrenzende kamer vertoevende generaal- majoor Samiatin werd gedood, den hofdigni- taris Woronin werd het hoofd afgerukt, eveneens werden do'portier en ulie zich in de portierskamer bevindende personen dus ook de vier boosdoeners gedood. Op de bovenverdieping bevond zich 3e 15-jarige dochter van Stolypinzij werd zoo ernstig aan de beenen gewond, dat tot afzetting dier lichaamsdeelen moet worden overgegaan. Het zoontje van den minister bekwam een been- derbreuk. Stolypin zelf bleef ongedeerd. Prins Sjachofskoi, een der directeuren van het Petersburgsche Telegraafagentscbap, werd gewond. Deze „aanslag der revolutionnairen levert het positieve bewijs dat deze eerste-minister, die eerst sedert 21 Juli dit ambt aanvaard de, is ter dood veroordeeld. Hij is tot dit ambt geroepen bij de ont binding der Doenia en, al deed hij ook schoone beloften tot verbetering der Russische toestanden, zijn daden leverden het bewijs Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 33) Het was een droevig schouwspel, den gioo- ten trotschen man daar zoo te zien staan, als een misdadiger voor zijn rechter. „Welk ongeluk Wellenshausen mij ook gebracht mag lmbben, meneer," antwoordde •steven, „dat ongeluk is ook door Wellens hausen hersteld. Wanneer ik deuk," voegde hij er bij, terwijl hij Sidonia's hand nam en kuste, „aan den nacht waarop tt meende mijn dood te zullen veroorzaken en dit voornemen ook, voor zoover het in uw macht stond, ten Uitvoer bracht wanneer ik daaraan denk, ik mij ook herinneren dat ik mijn leven to dunken heb aan den moed van de dochter uit ditzelfde huis. Voordat ik nu deze gast vrije woning verlaat," (hij was te jong om don burggraaf dezen steek te sparen), „zou 'k u om een gesprek onder vier oogen wil len verzoeken." De kanselier boog. Steven drukte Sidonia de hand en volgde zijn gastheer door de hol, terwijl deze met onzekeren tred voort- schuifelde. Wanneer iemand den jongen man den *°rigen dag had i verteld, dat hij geen be waar zou hebben neen het zelfs een voorrecht rekenen zich voor zijn gehecle aan de kleine door de zon verbrande enia te binden, zou hij het nauwelijks de ujoeite waard gevonden hebben over zulk een urditeit te lachen. En nu stond hij op het van het tegendeel, zoodat het gemakkelijk te zien was welk lot hem wachtte. In dien kor ten tijd van zijn bestuur werd de afgevaar digde Herzenstein vermoord, werden de leden der ontbonden- Doema gevangen ge nomen of als misdadigers vervolgd, werd de vrijheid der pers en het recht van verecni- ging aan banden gelegd en werd inej. Smir noff door de bereden garde afgerost, allen daden die de revolutionnairen tot hun daad moesten prikkelen. En al moge men ook dezen aanslag, waar van waarschijnlijk vele schuldigen en onsclml- digen het slachtoffer zullen ziin, veroor- deelen, het is niet te ontkennen dat hij slechts is een schakel in den keten van daden die zal leiden tot vernietiging van een stelsel dat algemeen afkeer en veront waardiging verwekt en waarvoor weldra de manneft zullen ontbreken, bereid om de uit voerders en beschermers daarvan te zijn. Het Russische volk zal blijven voortgaan met kogels en bommen te antwoorden op de huichelachtige en leugenachtige beloften tot verbetering der hemelschreiende Russische toestanden. Deze aanslag heeft tevens geleerd ,dat het vinden van wapenmagazijnen en bommenfa- brieken der revolutionnairen nog geen on derbreking der aanslagen behoeft ten gevolge te hebben en dat de vele arrestatie» der laatste dagen deze partij nog niet met lam heid heeft geslagen. Het schijnt eer dat hoe meer ontploffingsmateriaal men in beslag neemt, hoe meer er ter beschikking is; hoe meer oproerlingen men gevangen neemt, hoe meer het aantal zich uitbreidt. Het gouverne ment meende angst en schrik te hebben ver spreid door haar kras optreden, het ant woord op 'die daden is geweest de aanslag op Stolypin. Dat de strijd van beide zijden met onver zwakte energie blijft gevoerd, blijkt wel hier uit dat thans zelfs door de douanen op de Russische grens zijn aangehouden een groote zending geweren, revolvers en rnitrailleu- sen bestemd voor de revolutionaire partij. De regeering heeft daartegenover 40 politieke in hechtenisnemingen doen plaats hebben, ter wijl woidt voortgegaan met gevangennemin gen van leden der Doema, beschuldigd van revolutionnaire propaganda. De ministerraad heeft bovendien besloten dc bestaande wet ten in al haar strengheid uit te voeren. Bij den bovengenoemdon aanslag zijn, vol gens latere berichten, 2ü dooden waaronder minister Kivostoff, de generaal Ziamatini en Kostoff, 3 -hooggeplaatste hofbeambten Du- ropofi, Voronine en prins Natachidza, de kapitein der gendarmerie. Een twintigtal ge wonden zijn er, waaronder do zoon en doch ter van Stolypin die waarschijnlijk niet zul len herstellen; trouwens er zijn er verschei dene wier wonden doodeliik zullen blijken. Men gelooft dat twee der daders onder de gewonden behooren, maar zekerheid heeft men daarvan nog niet. Vast staat dat de hom- punt om haar hand te vragen. Haar voogd zou zijn verzoek niet durven weigeren, zelfs al was graaf AValdorff Kielmnnsegg niet zulk een partij geweest als zich waarschijnlijk nim mer meer voor haar zou voordoen. Ilij wilde zijn doel verwezenlijken met al de volharding van eeu natuur die niet spoe dig uit het spoor komt, maar doorzet met alle kracht, wanneer eenmaal een besluit ge nomen is. liet was misschien niet zoo zeer liefde, die hem drong, als wel een soort harts tochtelijke ridderlijkheid. Hij had den viool speler zeer nauwkeurig met den staat van zaken op de hoogte gebracht. Ilij had haar gedurende den gcheelen nacht in de armen gehouden om haar voor vallen te behoeden, nu wenschtc hij haar te beschermen gedu rende haar gcheele leven. Doch aan al zijn ridderlijkheid was ook een flinke dosis prac- lisch, gezond verstand verbonden. Zii was in rang en stand zijn gelijke. Zij had ridder- bloed in de aderen en, bij den hemel, het schepseltje had liet getoond. Haar moed en haar trots trokken hem aan, streelden zijn fijngevoeligheid. En, kind als zij was, een schepseltje van liet woud, dat als een zuster met daglooners en arbeiders omging, ge voelde hij bij intuïtie dat zij dc nieuwe plich ten, die een huwelijk met hem haar bren gen zou, waardig zou vervuilen. Aan haar fortuin dacht hij in het geheel niet. Eens of tweemaal had men haar in ziin tegenwoor digheid een rijke erfgename genoemd, maar deze mededeeling had niet den minsten in druk op hem gemaakt. Steven bezat ver scheidene fouten, doch daar was niet de minste koopmansgeest een zeldzame deugd dien men bij een rijk man, zelfs al is hij jong; niet dikwijls vindt in hem. De burggraaf vestigde zijn met bloed be- menwerpers zich aan de villa aanmeldden als officieren der gendarmerie die door Stolypin zouden zijn ontboden om eonige opdracht te ontvangen. Zij wisten dat zij op dezen ont vangdag van den minister, ook al zou Stoly pin zelf aan hun aanslag ontsnappen, toch wel voldoende hooggeplaatste personen tot slachtoffers zouden maken, zoodat hun dood in elk geval niet vergeefs zou zijn. Een dergelijk fanatisme is niet te onderdrukken. En ui moge Stolypin zich nog zoo weten te verharden tegen de slagen die hem heb ben getroffen, zeker schijnt wel dat hij geen acht dagen meer in het gouvernement zal voorzitten. Wie zal hem dan vervangen. Men weet het nog niet, hoewel natuurlijk vele na men worden genoemd. Niettegenstaande de bloedige waarschu wingen tegen het regeeringsheleid moet de czaar er over denken een militair dictatuur in te stellen onder bevel van den gehaten generaal Trepoff. liet kan slechts de debacle van liet ezarisme verhaasten. Behalve de 24 dadelijk eedoode slacht offers zijn 3 gewonden tijdens de overbren ging naar het ziekenhuis bezweken, terwijl er in het hospitaal zeli eveneens 3 gestorven zijn aan de bekomen wonden, zoodat het aan tal dooden steeg tot 30. Nog vreest men voor het leven van 10 mannen en 2 vrou wen die in zeer ernstigen toestand daarheen zijn vervoerd. Tn de gevangenis liggen 4 zwaar gewon den die men verdenkt de daders uf hun handlangers te zijn, doch zij zijn nog niet in staat eonige inlichtingen te geven. In Hamburg is een iongmensch gevan gen genomen die ernstig gewond aan gelaat en handen uit Rusland kwam en weigert eenige inlichting 'e geven Een huiszoeking heeft geleerd da-, hij waarschijnlijk wapens en ontpioffingsmiddelen naar Rusland zond men vond die ook te zijnen huize. Volgens de „Lokal Anzeiger" moet Mi nister Stolypin een belangrijke overwinning behaald hebben op de Camarilla. De oud- afgevaardigde ter Doema voor het gouverne ment Oriof, Stachowitsi, verklaarde aan een redacteur van dat blad, dat sedert Sto lypin aan het bewind is, de invloed dei- hofkringen aanzienlijk is verminderd. De czaar onderhandelt rechtstreeks met de mi nisters. Indien dat bericht juist is, heeft Stolypin meer gedaan dan Witte, Mirsky en Goremykin tot stand konden brengen. Staehowifcsj meende, dat de bijeenkomst der nieuwe Doema nog voor Maart 1 907 mogelijk, is en dat de verkiezingen best voor December kunnen gehouden worden. Alles hangt af van den omvang der boerenopstan den, die in October en November worden verwacht. De ministers hopen, door het in gereedheid brengen van wetsontwerpen, een zekere populariteit te verwerven, zoodat het volk van dit Kabinet een verbetering van zijn toestand verwacht. De minister-president Stolypin is Zondag loopen oogen op den jongen man. Ilij ge voelde zich volstrekt niet op ziin gemak en overwoog in zijn verwarden geest eenige kwesties met betrekking tot het fortuin van zijn pupil. Hij had er zijn redenen voor om te wenschen, dat Sidonia nog eenige jaren ongetrouwd bleef. Maar hij kon nu de om standigheden niet dwingen. Op de vraag, die hem gesteld was, kort, hooghartig, bijna onbeschaamd, was slechts Cón antwoord mogelijk. „Wellenshausen is zeer vereerd wij zijn vereerd vereerd „Binnen den kortst mogelijken termijn," vulde de hooghartige jongeling aan. Weer boog dc burggraaf toestemmend. Want daar was een dreigende uitdrukking in Steven's oogen en de burggraaf wist dat hij geen genade zou kennen. „Natuurlijk," riep de burggraaf uit met het gevoel van een drenkeling die zich aan een stroohalm vastklemt, „moet ik dat aan mijn nicht overlaten." Een flauwe glimlach speelde om de lippen van den jongen man, niet verwaand, maar vol zelfvertrouwen, „Dat is een zaak, excellentie," merkte hij op, „die zij en ik samen moeten uit maken," De ander wierp hem een woedenden blik toe. Dat smaakte naar Engeland en hij hield volstrekt niet van Engeisehe gewoonte. Maar hij moest ook thans voor de noodzake lijkheid buigen. Met een lichte hoofdbuiging, en niets méér, verwijderde Steven zich. Zijn gast heer, die nog slechts enkele dagen geleden zulk een arrogante houding tegenover hem had aangenomen, keek hem knarsetandend na, hulpeloos en woedend over zijn vernede- van zijn villa naar zijn woning te Peters- burg gebracht, waarhij zijn rijtuig was om geven door een sterke politiemacht te paard. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben talrijke arrestaties plaats gehad, De mi nister ieele. bladen jammeren over den gepleogden aanslag dip zoo volkomen bewijst dc onmacht der regeering om Rus land aan dc revolutie te ontworstelen. De „Stans" meent dat het eenige mid del daartoe zal ziin om zich tc verstaan met het volk. De „Oko" die de „XXsto Eeuw" heeft vervangen, wijst op de noodzakelijkheid eoner dadelijke bijeenroeping van de Doema. Dc „Retch" meent dat alleen het volk het schrikbewind en het anarchisme kan overwinnen. De „Nowoje Wremja" wekt de natie op om haar verlammende onverschilligheid af te schudden om Rusland, dat verloren gaat, uit den benauwenden droom te redden. De „Sviet" uit ziin hevige verontwaar diging over deze wreede misdaad. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Frankrijk. De rTemps" is voortgegaan met haar ont hullingen over de vergadering van bisschop pen op 30 Mei te Parijs gehouden. Op den tweeden dag verdedigde aartsbis schop d'AIby de instelling van vereenigingen voor den eeredienst, waarbij dan in de sta tuten moest worden bepaald, dat alle leden zich aan het gezag van den Paus en den bisschop moesten onderwerpen. Ook de aarts bisschop van Besanfon, die een ontwerpsta tuten voor dergelijke, in te stellen, vereeni gingen had opgemaakt, toonde de wensche- lijkheid aan van de instelling. Tegenstanders in de vergadering verklaar den,- dat de Katholieken niet den schijn op zich moesten laden, een stelsel te volgen, dat tegen hun beginselen streed. Voor- en tegenstanders -waren het er echter overeens niet vereenigingen te stichten volgens den wensch van den wetgever. De voorstanders wilden echter wel een eenigszins daarmee overeenkomende regeling op den voet van de reeds bestaande kerkfabrieken, vereeni gingen van de gezamenlijke kerkmeesters, waarvan dan het ledental, zou worden uit gebreid. Bij de stemming bleken 48 vóór en 26 tegen de instelling van vereenigingen voor den eeredienst te zijn. Volgens de nTemps" moet de uitslag dezer stemming op het Vaticaan zeer slecht zijn opgenomen. De paus moet verklaard hebben geenszins den uitslag der stemming tot richtsnoer voor zijn besluiten te zullen nemen. De onthullingen van het blad, die bewij zen dat de laatste Encycliek een onjuist beeld geeft van het in de vergadering be handelde, in het bijzonder waar zij zegt, dat je bisschoppen de vereenigingen voor den ring. De minnaar had geen woord over het fortuin van het meisje gezegd, zelfs niet toen hij over zijn eigen vorstelijk inkomen had gesproken. Deze omstandigheid kwam den burggraaf zoo vreemd voor, dut ze er slechts toe bijdroeg hem nog meer te ver ontrusten. HOOFDSTUK XIV. L i e f d e h ij d e r u n e. liet was een prachtige dag, nadat het den geheelen dag geregend had. De schitterende zonnestralen schitteren in gouden overvloed op de rotsen. Een zeker intuitie leidde Ste ven, die reeds meer van een minnaar had, dan hij zich zelf wilde bekennen, naar de plaats waar Sidonia zat op een rotsblok, op de steile met gras begroeide helling, dat juist naast de door braamstruiken verborgen ope ning van liet gewelf lag, waarin zij dien eindeloozen nacht, dank zij de wraakzucht van den burggraaf, hadden doorgebracht. Zij was alleen en zat in ongedwongen hou ding tegen de rots geleund, het hoofd op de hand steunend en naar de uitdrukking op haar gelaat te oordeelen, in diep gepeins verzonken. De zonneschijn gaf een gouden glans aan haar zwaar blond haar. Steven wierp zich naast haar op den grond. Zij wendde het hoofd met om, zij liet slechts haar ernstige oogen een oogenblik op hem rusten. Beiden zwegen. De lucht was vervuld met het gegons van duizenden insecten en van den zoeten krachtigen geur der bergkruiden, die op den rotsachtigen bocicm aan hun voeten groeiden. Boven hun hoofd verhieven zich de hooge wallen van het kasteel in de reine blauwe eeredienst hebben afgekeurd, hebben te Parijs een diepen indruk gemaakt. De »Siècle" en de »Matin" uiten zich in krasse bewoordingen over wat zij waarheids- verdraaiing noemen. De Romeinsche correspondent van de sFi garo" seint, dat er geen -woord van waar is, dat de Paus instructies heeft gezonden aan de Fransche geestelijkheid en dat hij er ook niet aan denkt dit te doen. Duitscbland. De »Lokalanzeiger" brengt de terneer drukkende mededeelingen dat behalve de gevangen genomen majoor, ook nog andere officieren der bezettingstroepen nin nauwe vriendschappelijke betrekkingen" tot v. Tip- pelskirch, s met niet wensehelijke kredietver- leeningen" hebben gestaan. De sStaatsanzeiger" bevat een koninklijk besluit, gedagteekend 24 Aug. Wilhelmshöhe, waarbij naar aanleiding van den doop van 's Keizers kleinzoon aan allen die door de Pruisische burgerlijke rechtbanken wegens majesteitschennis of beleediging van een lid van het koninklijk huis tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld gratie wordt verleend, voor zoover deze straffen nog niet zijn toegepast. De nog verschuldigde kosten worden kwijt gescholden. De sLokal Anzeiger" meldt, dat de Duil- sche Regeering binnenkort het contract met de firma Tippelskirch, de in den laatsten tijd zoo bekend geworden leverancierster van goederen voor de koloniën, zal verbreken Tu rk jje. In Oud-Servië zijn, hij Drenitza, Turksche troepen slaags geraakt met Albaneemn. Beide partijen leden zware verliezen, maar de Turksche troepen moesten ten slotte afdein zen met achterlating van twee stukken berg- geschut. Cuba. Laffan meldt uit Havana 'dat de toestand te Pinar-del-Rio ernstig is. Generaal Pino Guerra heeft de steden San Luis en San Juan in bezit genomen en bedreigt nu met vijfduizend man, die weldra tot zevenduizend zullen zijn aangegroeid, die stad. De Regeering heeft vijfduizend man en artillerie tegen hem opgezonden, doch is in het nadeel, daar de troepen voor het mee- rendeel uit reeruten bestaan, terwijl Guerra daarentegen over oudstrijders beschikt. Laatst genoemde moet verklaard hebben Havana te zullen aanvallen als Pinar-del-Rio is ge nomen. In de provincies Sanla-Clara, Matan- zas en Pinar hebben schermutselingen plaats gehad. Een later telegram uit New-York meldt, dat in een gevecht in de provincie Santa- Clara de revolutionairen werden verslagen en in een ander, in de provincie Pinar-del- Rio de Regeeringstroepen de nederlaag leden, In het laatste gevecht werd kolonel lucht. In de vallei, .ver weg, lagen de bi'uine daken der huizen in de schaduw. Flauwe kreten drongen tot hen door en van een weide die zij niet konden zien, klonk het geklank van koebellen een gedempt ge luid, geheel in overeenstemming met de hen omringende natuur. In de hoornen sjilpten, floten en kweelden de vogels en tc midden van dit alles klonk somber het geruisch van den donkeren bergstroom, die schuimend den weg zocht naar liet dal. Eindelijk verbrak Sidonia het zwijgen. „U heeft dus met allen in het kasteel af gehandeld?" „Met allen in het kasteel, ja," antwoord de hij en een groote vreugde vervulde hem waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Maar zij staarde voor zich uit en zij zag niet het fonkelen van zijn oogen, het beven van zijn lippen. ,,U zou oom Ludo in de gevangenis kun nen laten zetten, maar dat zul u natuurlijk niet doen. En dat is eigenlijk de ergste straf. U zal hem verlaten met een gevoel van verachting. Het is een groote vernedering voor Wellenshausen." Gedurende eenige seconden antwoordde hij niet. Ilij wijdde al zijn aandacht aan het sierlijke oortje onder het golvende haar, de kleur en de lengte van de zware vlechten die langs haar rug neerhingen en den grond raakten. Ilij lette op den vorm der nagels aan de slanke kleine handen, de schaduw van de wimpers op haar wangen, den vorm van haar voet, waarvan zelfs de vrije grove schoen de schoonheid niet kon verbergen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1