BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. YLAARDINGEN. Yan bet Hof. Uit Apeldoorn wordt gemeld Prins Hendrik heelt Dinsdag met den Duitschen generaal von Moltke en den gezant een rijtoer gedaan door het park naar Hoog- Soeren en het Aardhuis. De heeren vertrok ken om 5.25. H. AL de Koningin ging naar Hoog-Soeren met drie hofdames. Yoor de dagelijksche behandeling van Prins Hendrik vertoeft te Apeldoorn de heer Vleugels, masseur uit Aken. De extratrein voor genoodigden ten Paleize 't Loo op Vrijdag a. s. vertrekt 10 0(3 v. in. van den Haag over Amsterdam naar 't Loo, aankomst aldaar ten 12.42 11.111.de terugreis is bepaald op 3.05 n.m. van 't Loo, aankomst in de residentie ten 5 4211.111., alles Greenwich-tijd. Te Hilversum, Baarn en Amersfoort stopt de trein tot het innemen en uitlaten van personen. Personalia. In het hotel »Den Ouden Doelen" is gis teren aangekomen per auto uit München de Hertog van Calabrië met gevolg. Vrijdag a. s. wordt in »Den Ouden Doe len" verwacht de heer Pierpont Morgan uit Mew-York. De kamerheer in gewonen dienst van II. M„ Jhr. van den Bosch, tevens secre taris der hofcommissie, is onlangs voor particuliere aangelegenheden naar Ned.-Iu- ilië vertrokken, vanwaar hij tegen hel na jaar in de residentie terugkeert. De Hertog ran Orleans. De hertog van Orleans, die met zijn jacht Amsterdam bezoekt, is afgestapt aan het Hotel de l'Europe, waar reeds vroeger was aangekomen de hertog van Calabrië. Dr. C. X. J. Oudeuians. f Dinsdagmorgen is in den ouderdom van SO jaar te Arnhem overleden dr. C. A. J. Oudemans, die van TS77 lot 1S90 de betrekking van hoogleer aan aan de Am- sterdamscho universiteit bekleedde. Dr. Oudemans werd 7 Dec. 1825 te Amster dam. geboren. Ill 1S47 promoveerde do overledene tot, doctor in de geneeskunde aan de universiteit tc Leiden. In 1S4S volgde zijn benoeming tot lector in de botanie, zoölogie en materies medica aan de kli nische school te Rotterdam, in 1S77 tot hoogteeraar in do botanie en pharmacog- Tiogie aan de Amsterdamsche universiteit In 1S75 werd dr. Oudemans door den se naat der Leidsche hoogeschool tot doctor honoris causa in de wis- en natuurkunde benoemd. Langen tijd was hij* secretaris van de Academie van Wetenschappen. Dr, Oudemans was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw, in de orde van de Poolster van Zweden en officier in de orde van de Kroon van Italië. "West-Indië. Curasao, 10 Aug. Gisterochtend zijn al hier aangekomen de Colurubiaansche oor logsschepen „Cartagene" en „General Prospero Pinzon", beide komende van de haven van Cartagena. De nieuwbenoemde consul van de re publiek Columbia is met een dier booten aangekomen. Gistervoormiddag is de heer gouverneur der kolonie met de „Christiansted" naar Bonaire vertrokken.. Er zijn medegegaan, behalve de adjudant van Z. H. G., de heeren Muller, administrateur van finan ciën, Maduro, voorzitter van den Kolonia len Raad, en Fabius. raiders langs elkaar Bezoek Brazillaansch oorlogsschip, In den argeioopen nacht is te IJmuiden binnengeloopen het Braziliaansche oorlogs schip „Benjamin Constant". Tegen halfelf hedenochtend zou het te Am sterdam arrivceren en ligplaats kiezen naast het jacht „Belgica", aan den Jacht- steiger. Verkiezing Prov. Staten. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Yianen heeft den heer B, Mijnlieff aldaar met alge- meene stemmen tot candidaat voor de Prov. Staten kiesdistrict Gorinchem gesteld. voorbijtrok. Voorop gingen twee oavaleiisten niet groote klaroenen, dan volgde de maar schalk, op het «ogenblik nog heel gemoe delijk, met een panama op 't hoofd, vervol gens de muziek \an het tiende regiment, oud-llollundïclie wijsjes blazende, en dan de gravinnen en edelvrouwen en naast zich haar ridders. De llaarlemsehe juffers had den zich echter nog niet gemotamorphoscurd. Zij liepen in statigen pa>, gekleed in nio- diettse 20e eeuvsche blousjes, waarover voor de avondkoelte een dunne zomermantel was geslagen. En heet coquet zagen wij hier en daar een elegant witgesrhoend voetje van on der een sierlijk-geplooid tukje te voorschijn komen ,,N'u gaat "de stoet de trappen op van dit kasteel", zcide de vol-ijvorige regisseur, de hoer De Witt Huberts, en hij wees pp den rijk met klimop begroeiden muur, die liet veld omgaf, en waarboven heel eigenaardig de oud-lbdlantlsehe huizen-geveltjes uitsta ken. Aan verbeeldingskracht ontbrak het den repeteerenden niet. Meer dan eens weerklonk iiet: „Asjeblieft toch, dames en heeren, ern stig kijken, deftig, altijd deftig." Als ze maar eerst het pakje aan hebben, dan worden ze vanzelf wel deftig," klonk het uit den mond van een der bestuurs leden. Dames en heeren, de tweede groep, riep de regisseur. En dadelijk was hij weer hij de hand, 0111 de uoodigi' aanwijzingen te geven en een ieder zijn plaats te wijzen. De ridders te paard, van onder tot hoven in 't staal, de vizierklep neergeslagen, reden fangzaam de arena binnen. Waar blijven de herauten nou? Als om te bewijzen, dat zij er wM zijn, klonk nu plotseling van de vier hoeken van het veld een plechtig bazuingeschal. Nu, heeren, d'r op los: maar met schijn bewegingen asjeblieft En dan stormden de en schermden in de lucht, dat 't een lust was. De ridders stapten af. en mengden zich onder het volk. En medelijdende zaden hiel pen hen. een sigaar op te steken of een glaasje „licht" te verschalken. Want, hoe praetisch de tniddeleeuwsche kleedij ook moge wezen voor 'n gevecht, wij, moderne ntpnschen, voelen ons in zoo'n stalen pak niet erg behaaglijk. En de paarden vonden die beschermingen om kop en langs de ma nen, ook niet prettig. 't Gevecht werd te voet voortgezet. De maarschalk stelde den omstanders voor Die- deric van Brederode, die zich bereid had ver klaard in 't krijt te treden met hem, die de uitdaging zou aannemen. En nadat de con current was komen opdagen, knielden ze heiden neder om de eed af te leggen. Toen klonken plechtig door de ruimte, terwijl een ieder stil was en aandachtig luis terde, de woorden„Gij, die in de hand houde Maar verder kwam men niet. De ridder zonder vrees haalde toen een boekje uit z'n binnenzak, en las heel de formule met zulk een stentorstem, dat de huizen in den omtrek trilden En verder werd gerepeteerd tot laat in den avond. Ook in de „Vereeniging", waar de dappere ridders alvast op voorhand eenige ridderslagen ontvingen Nu wordt alleen morgen nog een generale reptitie gehouden, en dan wachten wij den grooten dag af. Het eenige, wat men dan noodig heeft, is 't oranjezonnetje. Wanneer dat ons niet in den steek laat, belooft het feest meer dan schitteiend te sla gen. („Tel.") Vrijzinnig Democratische Bond. De commissie, die het bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond in lande lijke aangelegenheden van advies zal dienen, is door den voorzitter van den bond if. J. II. P. Marchand te Utrecht geïnstalleerd. Die commissie verkoos uit haar midden tot voorzitter den heer B. van Krimpen, te Lochem, tot secretaris den heer J. Wede rmin, te Krabbendijke en tot penningmeester den heer P. F lob tra. te Wiimddum. Leden zijn nog de heeren C. van Vucht, te Strije- nas en J. Bockel, te Scha:"":. scho algemeene vergadering van Tien Volks bond, Vereeniging tegen misbruik van ster ken drank, liet bestuur werd door liet ge meentebestuur officieel ontvangen. Een lede, door den loco-burgemeester van Deventer uitgesproken, waarin deze liet doel en streven van den Volksbond prees, verwierf uitbundig applaus. Prof. Pekelharing zeide hierop dankbaar te zijn voor de hartelijke ontvangst door Deventer's gemeentebestuur, omdat daaruit waardeering en welwillendheid blijkt Het is veel waard, zeide de professor, dat ook het gezag liet nut van het streven van den bond inziet, waardoor op den duur vrucht verwacht kan worden. De ontvangst ten rundliuize droeg een zeer feestelijk karakter. De raadszaal was smaakvol versierd met exotische planten, te midden waarvan in schitterende belichting prijkten de prachtige schilderijen van Ter Borch en Ter Brugge en de bustes van de leden van het Koninklijk Huis. Na de ontvangst toog men naar het con cert, dat reeds een aanvang genomen had. Kat. Chr. Geli.-Onth. Eerste Dag. (Vervolg.) Ver. bevat cle statuten der vereeniging »De weder- zijdsche hulp" alhier. O VERSCHIK, 30 Aug. Het kantoor voor Post en Telegrafie allii.er zal voor den tele graafdienst geopend zijn van v.m. 8—12, n.m. 1—3, av. 5.30—7.30. KETHEL EN SPALAND," 30 Aug. De St.-crt. no. 202 bevat de gewijzigde statuten der sVereeniging tot ondersteuning bij ziek ten" alhier. Arbeidswet. Het centraal bestuur van den R. K. Volks bond heeft aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin het, onder mededeeling van de in zijn jongste vergadering aangenomen conclusiëri, aandringt op de spoedige indie ning eener Arbeidswet. De mlddeleeuwsche ridderfeesten te Haarlem. Op de binnenplaats van de „Doelen", te Haarlem, waren gisteravond de graven en edellieden, en ridders en jonkvrouwen druk aan het repetecren voor de groote ridderfees ten van a.s. Vrijdag. Die groote grasvlakte leent zich goed tot dit doel. Er ligt zelfs iets middeleeuwsch in de omgeving Daar werd gewerkt en gezwoegd, men deed het over en nog eens over, tot 't ten slotte goed ging. 't Publiek, dat a.s. Vrijdag alles zoo van een leien dakje ziet loopen, zal zich wel niet kunnen begrijpen, hoeveel zwaren arbeid er vooraf noodig was, om dit schoon geheel te verkrijgen. Daar maakte de „stoeto" een ommegang. De niet-middelecuwsche gasgloeilichtjes. die, op groote staken gestoken, 't grasveld om lijnden, wierpen hun fantastisch schijnsel op het aantrekkelijke schouwspel, dat onze oogen Algemeene Nederlandsche Politiebond. Te Utrecht werd gisteren de jaarvergade ring van den Alg. Ned. Politiebond gein den, onder leiding van den heer J. P. Engel man. De vergadering was goed bezocht. Vol gens liet jaarverslag neemt de Bond in bloei toe. liet ledental is gestegen tot -1351; dat der begunstiger.-, en donateurs resp. tot 504 en 340. De Bond telt thans 11 pro vin ciale afdnelingen en 148 correspondentschap pen. De ontvangsten waren f 11518.204-, de uitgaven 9391.424. Het batig slot Is 2126.78. Goedgekeurd werd een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van het reglement op het beheer der stichting ten behoeve van zieke politiebeambten. Verschillende voorstellen betreffende lots verbetering enz. werden gesteld in handen eener commissie ter nadere behandeling. Als lid van de commissie van beheer voor bovenbedoelde stichting werd herkozen de heer Th. A. Graus, hoofdagent van poli tie tc Maastricht, en als lid van het hoofd bestuur de heer II Beunder, commissaris van politie te Enschedé. De begrooting voor het hondsjaar 1907/8 werd vastgesteld op 7830, met een batig saldo van f 150. Besloten werd voorts 100 te storten in dc kas der stichting voor zieke politie-be ambten. De Volksbond. Te Deventer wordt gehouden de jaarlijk De voorzitter deelde mede dut ds. Licf- tinck als afgevaardigde van de predikanten Oeheolonthouders, de heer Zoctekou van dc onderwijzers, de heer Marmelstein van du dongelingsvcrcunigiugcii vim geheel-onthou ders vertegenwoordigd waren, en voorts 'Piel den Torp uit York, van den Brittish Tem perance League, die in dc Noderl. taal eenige inededeeliiigen zal doen. Voorts freule Rartsen uit Hilversum en miss Gray, van de good iompelars uit Lon den. Van het oere-lid mej. AL W. de Ranitz te Groningen, ds. E. Snellen te Haarlem en den vorigen voorzitter, den heer Roozen, was bericht "ingekomen dut zij de vergadering niet konden bijwonen. Voorts deed de secretaris mededeeling om trent den stand der Vereeniging, waaruit o. a. bleek, dat er op dit oogpnblik zijn 164 ifdeelingen met ongeveer 7500 leden. Veie ndfeedingen verrezen '111 liet aïgelooiicn jaar, nl. 2S, terwijl 14 werden opgelost. Bij het werk der afdeelingen werd een Rijkstoelage ontvangen van 1900. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ontvangen was f 36S0, en dat een klein batig saldo in kas is. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Van den Broek, Huizing» en Van Kre velen. cn in vacatures gekozen de heer Soe- tckouw te Gendringen en baronesse Van Verschuer van Balveren te Arnhem. Tot lid dor redactie van het orgaan werd ds. Montijn herkozen. nierna werd een statutenwijziging behan deld. Gisteravond werd in de Westerkerk een feestelijke bijeenkomst gehouden. Sprekers waren dr. Van Dijk te Groningen en het Ka merlid Talma, afgewisseld door een zangkoor. Tweede Dag. Alen seint ons uit Amsterdam In de heden voortgezette algemeene ver gadering van de nationale chiïsten-geliecl- onthouders-verceniging verklaarde de voorzit ter, Ds. Van den Broek, dat gebleken was dat deze vereeniging een krachtig woord wist mee te spreken in den strijd tegen drank gebruik. Ilij hoopte dat vele zich alsnog bij dien strijd zouden aansluiten. Telegrammen van dankbetuiging worden ontvangen voor de betuigingen van buide ann dc Koningin en aan liet eere-lid mejuf frouw De Ranitz, welke werden voorgelezen, waarna Ds. Alontijn van Haarlem het debat inleidde over „onthouding en evangelisatie binnen de grenzen der vereenigng" en waar hij hij zich voorstander toonde van een krach tige evangelisatie, zoodat do overige veif- eenigingen tot het tegengaan van misbruik of gebruik van geestrijke dranken overbodig zouden worden, gedachtig ann liet schrift woord: Eert het koninkrijk Gods en al h overige zal ons geworden. Bij hef debat verklaarde de lieer V an d --Uggen uit Groningen dat men liet eejne doemen het andere nii-t nalaten zou. Hij wil de waardeering dor neutrale vereenigingou cn samenwerking. De inleider stemde daarin toe. De lieer Van der Aleulen zeide op écu toespeling van den inleider dat de Nederland- sche neutrale vereeniging geen politiek op den achtergrond heeft en dat men uit in drukken daan.'an gekregen tot die meaning niet mocht besluiten. Eindelijk sprak ds. Slolemaker de Bruine uit Nijmegen over de christelijke arbeiders en de geheelonthouding oiri aan te toonen welk belang de christenarbeider heeft bij de drankkwestie als lid der algemeene maat schappij, voorts in welke geringe mate hij dit nog begrijpt, 0111 dan aan te toonen waardoor den achterstand kan worden inge haald. Bij deze boeiende, met gloed uitgesproken voordracht werden natuurlijk de groote, som men gememoreerd, die door alcohol morden verslonden, de ellende die hij teweegbrengt, 0111 te besluiten met als zijn gevoelen t<j> ken nen te geven dat, aangezien het eh rist/indo 31 Augustus, Wan neer de dag zal zijn aangebroken, die boven dit. stukje staat, zal in heel Neder land, van Noord tot Zuid en van Oost tot AVost, de bevolking in feeststemming zijn. AVant oji dien dag verjaart onze veelgelief de Koningin AAHlhelminu. Deze dag heeft voor Haar, maar ook voor liet N'ederlandsche A'otk, een bijzon dere betoekenis, omdat in hot. afgeloopen jaar de A'orstelijka familie en in haar liet Nedcrlandsehe \ro!k een teleurstelling heeft getroffen, die blijde, hoop in droefheid om zette. Die teleurstelling werd echter door het volk 011 het vorstenhuis te samen ge leden en zij brachten beiden zoo moge lijk nog nauwer samen. En vreugde was er in gnnscli het land, toen bleek dat dc geliefde Vorstin weer spoedig van bet ziekbed was vei rezen en llaar jeugdig gestel weer spoedig Haar krachten heeft doen terngkeeren. E11 de blijdschap daarover en dcgioote liefde voor de liefelijke talg uil hel oude vorstengeslacht werken thans te samen 0111 de feesten in vele plaatsen schitteren der le doen zijn dan ooit te voren. E11 al mogen in Schiedam geen bijzon- deie feestelijkheden georganiseerd zijn, ook hier kloppen de harten van bijna allen warm voor de 26-jarige Koningin en in en buiten de bedehuizen zullen vel© har telijk gemeende wensclien woulen geuit of gevoeld toi welzijn, geluk en vreugde voor de Koninklijke Vrouw. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. AL de Koningin zullen de bureaux ten raudhuize te 12 uur gesloten worden. Bij het heden te Amsterdam gehouden examen voor Apothekersbediende is ge slaagd de heer J. P. AI. AVouterlood van hier. Gisterenavond had in 't café „Alaas" aan 't Wesierbiivenhoofd alhier de uit.ei- king plaats van de medailles en diploma's, toegekend aan de piïiswinners hij den ver leden week gehouden zwemwedstrijd. Behalve liet bestuur, de jury en tal van vaste bezoe kers der Vlaurdingsclie- bad- en zweminrich ting, waren ook ,nog vele belangstellenden aanwezig. De voorzitter, de heer J. Goudappel, heet te in z'n openingsspeech allen welkom en gaf daarna 't woord aan den heer AV. J. Dienen, den voorzitter van de jury. Deze hield een warm pleidooi in 't belang van dc edele zwemkunst cn sprak daarbij den wensch uit, dat de beoefening er van nog veel meer algemeen moge worden dan zulks tot lieden 't geval is. Arooral voor een plaats als dc onze, waar 't getal dergenen, die op 't water hun brood moeten vinden, zoo groot is, behoorden veel meer personen te kunnen zwemmen, 't Bestuur had gemeend, in die richting te zullen jiropagrcivn, door de be kende zwemwedstrijd te doen houden. Afaur 't getal belangstellenden was te gering, veel te gering geweest. Daarom hoopte de lieer Loenen dan ook, dat, mocht een volgenden keer eens weer oen wedstrijd worden uitge schreven, alle deelnemers daaraan dan op z'n minst een tweetal toeschouwers zullen mee brengen. AVarm applaus. Hierop werd overgegaan tot de uitreiking van de medailles en diploma's. E11 voor 't laatste was, zooals 't ook behoort, een ver rassing bewaard, nl. een tweetal medailles, uitgeloofd door de boeren Hunimelinck, directeur van „ïïoliandia" en Roelofs, in strumentmaker alhier. Deze werden door be stuur en jury toegekend aan Van Tienen en Van Brouwershaven, de beide heeren, welke bij de/.e gelegenheid in de meeste af- deelingen een prijs hadden behaald. Dat 't tijdens de uitreiking recht on wekt toeging in dc zaal spreekt van zelf. Aan 't slot dankte do lieer Abin Brouwers haven (hij was stellig de tolk van alle deel nemers) voor de prettige dagen door vt be stuur aan de zwemmers bezorgd. Spr. vond 't lang niet aardig, dut sommigen (en vooral zij die er nooit kwamen) zoo smalend kon den spreken over onze zweminrichting. Hij eindigde met een „leve 't Bestuur, leve 't Prikkenwater", waarmee door alle aanwezigen graag werd ingestemd. Hierop werd dc vergadering gesloten. Aren bleef nog een wijle gezellig bijeen. nog niet overal is doorgedrongen, de lingen op de groote verplichtingen rt worden gewezen om toch vooral verb zoeken tusschen christelijke en inaalscjhappe- verwacli- ndom jonge- oesten md te Bij niiiiistericele beschikking is o.a. be noemd tot lid der commissie, beiast. met het afnemen der examens ter verkrijging van het telegraaf-radicaal, welke in No vember zullen plaats hebben, de beer B. J. G. Bakhoven, directeur van het Tele graafkantoor alhier. Leger des Heils. Naar wij. vernemen zullen op Zondag 2 September afscheidssamenkomsten plaats hebben met adjudante v. d. Zee voor het zendingswerk van het Leger. Het vertrek zal binnen enkele dagen plaats hebben en aangezien de adjudante hier werk zaam geweest is, komt zjj afscheid nemen van heilsoldaten en vrienden. Op de Schiedamsche kunstsmederij en machinefabriek, voorheen G. J. AHuccnl Co., had (hedenmorgen J. E. Tol, wonende Zalmstraat 25, liet ongeluk, toen hij de ko- lomboor in orde maakte, door liet losschieten van den handel den rechtepols tc kwetsen. Gisteravond omstreeks 7 uur is de S-jurige AAL Kramer, wonende aan de Hoofdstraat, op het Jloofdplein bij het spelen op fusten gevallen tengevolge waarvan de roehteram uit den kom schoot. Hij heeft zich onmiddel lijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Door de politie word vannacht zwervende op straat aangetroffen een 12-jarige jongen uit Rotterdam die hier al oen paar dagen schijnt te hebben rond gedwaald. Hij is naai de politie te Rotterdam overgebracht 0111 aan zijn ouders te worden teruggegeven. Aan ecu correspondentie uit Rotterdam aan de „Tel." ontleenen wij het volgende: De nieuwe electrische centrale is zoo goed als gereed en het zal nu niet zoo verbazend lang meer duren, of het electrische tramnet wordt uitgebreid. Waarlijk, het wordt tijd. liet staat toch allesbehalve wereldstad-aehtig, dat men eerat om 8 uur 's morgens '11 paar dentram-sukkelteer kan beginnen,om dan 's avonds weer „op fatsoenlijken tijd" tot loopen gedwongen te worden lijke deugden, waarvan hij groote tingen tegen het drankgebruik koester Na sluiting der vergadering onder zijdsche plichtplegingen, gezang, en maakten velen per electrische naar Zandvoort. uzauig.eu gebed, 2 tram erin tocht de. weder- OVERSCHIE, 30 Aug. De St.-crt. no. 202 Muziekkorps der d.d. Schutterij te Sekledaiu. Kapelmeester C. K. L, Burgdorfler. DI1YOEKOC op Vrijdag den 31 Augustus 1906, des namiddags ten 5 ure, in de Plantage alhier, bij gunstig weder. PEOGBAMMAi 1. Marseh, J. Eletzer; 2. Fest-ouverture, Carl; 3. Espanawalzer, E. Waldteufel; 4. Hiawatha, N, Moret; 5. Fantasie Une cor- bei 11e de Fleurs; 6. Aubade Printaniöre, AL Krein; 7. La Alousrne Mazurka, L. Gann; 8. Ouv. Berlin AVie es weint uml lacht, Conradi9. Fantasie La Afascotti, Govaert; 10. Volksliederen. *Het bureau van den Burgerlijken Stand is morgenvoormiddag geopend van 81/2 tot 9 uur. Het „Handelsbl. van Antwerpen" ontleent het volgende aan de bundelingen van het XXIXe Nederlandseh Taal -en Letterkundig Congres, dat thans te Brussel gehouden wordtIn beide Innden zouden wetten moe ten uitgevaardigd worden, welke deze weder- zijdsche toelating verleenen. Dergelijke wet ten hebben bestaan, maar zijn eenige jaren geleden in Nederland ingetrokken. Die wetsvoorstellen zouden zeker in de Kamers van beide landen tegenstrevers vin den, maar een van de grootste moeilijkbeden, is te zeggen hot verschil in de program ma's der zeevaartscholen, zou uit den weg kunnen geruimd worden met bewuste pro gramma's te veranderen, door bijvoorbeeld het nuttige in beiden te behouden. AVal dat aangaat, kan ik 11 we! verzekeren dat de Belgische officieren niet beter vragen clan liet programma zoodanig te veranderen, dat geen land er nog iets op te zeggen zoude hebben. Een ander middel zou zijn, Belgische jon gens, die willen varen, op Ilollandsche sche nen hun leertijd te doen volbrengen, in plaats van op do Engelsche, zooals hot nu ge beurt. AVaarom geen stappen aangewend opdat er een goede onderwijzer, de Nedcrlandsehe taal machtig, zoude benoemd worden op liet vlottend weeshuis voor vjsseherskindoren, dat fo Oostende geslicht is onder de hooge bescherming van prins Albert? Deze en meer andere maatregelen waren hoogst nuttig, want het is wraakroepend dat Belgische, officieren, thans aan boord van Belgische schepen, in het Engelsch hun be velen aan hun bemanning geven. Tcdercen kan zich van dit feit overtuigen, met een afvaart bij te wonen van een Belgisch schip uit de haven van Antwerpen. Het valt moeilijk, de matrozen, "dezen vooral uit Antwerpen, te doen begrijpen dat bevelen in het AHaamsch gegeven, net zoo duidelijk en schoon klinken als die gegeven in de Engelsche taal. AVeet men wat een goede zanger 111 Ame rika kan verdienen? Als de schoone zangster Adelina Patti in de Atereenigde Staten optrad, ontving zij per avond 25.000 fr., hetgeen record is voor een kunstzangen. Na Patti komt ÏÏe groote tenor Jean de Reszkéde eerste maal dat hij zich in Amerika liet hooren, ontving hij 5000 fr. voor iedere voorstelling, maar zijn bijval was zoo groot, dat M. Grau hem 6000 fr. toeken de en in 't Jaatste seizoen ontving hij te Now-York 12.000 fr., vermeerderd met een zekeren intrest op de ontvangsten. Alrne. Alelba heeft in de A^ereenigde Sta ten ook een goed onthaal gehad en trok even als mm. Marcello Sembrich 5000 fr. Caruso, die deze maand te Ostende zingt, werd 11a zijn eerste succes te Londen, aan geworven door AI. Grau en ontving 5000 fr. per avond, doch zijn bijval was zoo schitte rend, dat hij een overeenkomst toekende van vier jaar. Paderewsky heeft veel reizen gedaan in de Arereenigde Staten en telkens bracht hij van daar de kleinigheid van 750.000 fr. mee; eens zelfs een millioen. Het is zonder twijfel de duurst betaalde artist,

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2