Gemengd Nieuws. BISSEN! Am Gouda. V garing bedrag ontvangt, on het dus ab soluut onmogelijk is, dat de subsidie voor oenigo school te hoog, laat staan veel te hoog is. Dit zijn, volgens liet blad, "onomstooto- lijke feiten, lloe zijn, vraagt zij, de verzeke ringen van de ^„Amli, Cl." daarmede to rijmenWaar dat blad datgene wat ieder zien kan niet ziet, kan het daar verwach ten dat wij' veel waarde zullen hechten aan tal van andere verzekeringen, waar voor het geen enkel bewijs aanvoert. En. meent het, besluit „He Xod." dat dit de manier is, waarop de „liberalen" het vertrouwen kunnen winnen van de voorstanders van het bijzonder onderwijs, die door hen tot 1SS9 op onderwijsgebied als paria's zijn behandeld, en eerst nu in staat zijn gesteld om op eenigszius vol doende wijze hun scholen in Ie richten "naar de eis dien des tijds? Koninginnedag. R o 11 e r d a m. De Koninginnedag te Rotterdam werd be sloten met een lichtstee!waaraan ongeveer 4000 personen deelnamen. Vijf muziekkorp sen waren in den stoet, die tie belangstelling van duizenden trok. Een ganseh nieuw nummer van bet feest programma van de Vereeniging tot verede ling van volksvermaken op Koninginne-avond was dit jaar de lichtstoet. Door duizenden en nogmaals duizenden werd deze li ebt op tocht opgewacht op de wegen en pleitten, waar langs hij zou komen. Uit niet minder'dan -12 nummers was de stoet samengesteld, waaronder vele van Ivrand- ■weervereenigingen. Enkele praalwagens, waar van nog al wat werk was gemaakt, als ,,Tn de Rustwat", die van doAutoniaat, de Wind molen van den heer Vergunst, de vakgroep van den heer Broeders, dp Stedemaagd. enz. trokken de bijzondere aandacht. Bij de ont binding van den stoet om kwart over tien op den Boezemsingel was niet voel van de tal rijke giorno-lantaarns overgebleven. De luchtballon, om 4 uur opgestegen, daalde zonder ongeval neer onder Kei hel en Spaland, 's G r a v e n h a g e. Evenals ieder jaar werd ook gisteren de feestviering in de residentie ter eere van den verjaardag van Koningin Wilhelmina beslo ten met de gebruikelijke illuminatie in het Haagsehe Bosch. Bij duizenden en duizenden trekt oud en jong dan naar het Bosch. Als steeds bevond zich het „hoofdstuk" en den tweeden vijver. 'tWas zeer zeker een aardig idee daarvoor ditmaal te bestemmen het door Cordonniar ontworpen gebouw voor het Vredespaleis. In zijn lijnen van duizenden lichtjes, die, dank zij de volkomen windstilte alle uitmun tend brandden, teekende het mooie gebouw met zijn slanke torens zich prachtig af tegen den donkeren achtergrond. Er ging dan ook slechts dén roep uit over de inderdaad schitterende verlichting. Langs de hoorden van de vijvers waren, als gewoonlijk, slingers van lichtjes aangebracht, terwijl tusschen het gebladerte van de hoo rnen weder oranjekleurige ballons een goed effect maakten. De feeststemming, onder de opgepropte menschenmassa liet niets te wenschen over. Overal muziekop de brug tusschen de vij vers in den tuin van de Sociëtoitstent, bij de boschwachferswoning, in den tuin enz. Ook in de stad heerschte tot laat in den avond een ongewone drukte. De kermis in bet Voor hout droeg het hare er toe bij. Voor de ministoriegebouwen, het Raadhuis, eenige groofe hotels en groote magazijnen wa ren, als gewoon, feestverlichtingen aange bracht. van den blauwen ketting alle dingen moge lijk waren. „Maar het zal wel niet gebeuren," dacht ze verder, „Ze wonen zoo ver mogelijk van elkaar. Ik begin bijtrelonvig te worden. Die ketting werkt als een spook op mij." Maar mevrouw Darrell hield zich flink te genover haar man, die spotte met bijgeloof. ,,Ik ben nu tenminste dien akeligen ket ting kwijt," sprak ze 's avonds tot hem. „Hij begon mij zoo te vervelen doordat hij al tijd maar weer terugkwam - daarom heb ik Martha gezegd, dat ik haar niet langer ge bruiken kon. Ze werkte niet netjes," voedde zij er bij, toen ze de uitdrukking zijner oogen zag- Meneer Darrell keek altijd Lij hot ontbijt het ochtendblad in; en dien ochtend riep hij Verbaasd uit: „Luister nu eens, PollvMar tha Buchanan en Amanda Jackson werden gisteravond gearresteerd, omdat ze op straat vochten en den vrede verstoorden. Het schijnt dat de „casus hclli" een ketting was, waarop loeiden recht meenden te hebben, hoewel Mar tha hem droeg. Amanda rukte haar de kralen af, waardoor een gevecht werd gehouden, tot dat de politie er een eind aan maakte. Onder wijl was de ketting verdwenen. „O, die ketting I" snikte mevrouw Dar rell, de handen wringend, „Zie je nu, Pink- ney, hoe hij mij vervolgt. Dat komt er nu van, dat ik oom Benjamin's geschenk zoo geminacht heb 1 Afs ik hem ooit terugkrijg, zal ik hem mijn leven lang als een grooten schat beschouwen „AVees er maar niet akelig over. Nu is hij wel voor goed weg," sprak meneer Darrell troostend. Met der tijd kreeg mevrouw Darrell haar kalmte terug, I)e ketting scheen nu werke lijk weg. Toch keek ze nog dikwijls nieuws gierig naar vrouwen op straat. Als ze iets blauws zag aan den hals eener vrouw, begon baar hart te klöppen. totdat ze zag dat het De Koninginnefeeslen to Goude zijn, dank zij het prachtige weder en de uit muntende stemming van het publiek, naar wensch geslaagd. De verschillende wedstrij den en optochten lokten duizenden toe schouwers. De feesten werden opgeluisterd door hot Boskoopseh muziekgezelschap „Harmonie" en het muziekkorps dor schut terij, dat 's morgens hel sein gaf mot de uitvoering van koraahnuziek en volkslie deren van den St. Janstoren. Het traditioneele vuurwerk ontbrak ook bier 's avonds niet. Daarna werd de pret nog voortgezet in verschillende straten on buurten, waar op eigen initiatief hoot aar dige versieringen waven aangebracht. 's Middags 12 uur maakten de troepen van hot garnizoen parada, gecommandeerd door den kapitein II. Koster en geïnspec teerd door den majoor-garnizoenscomman dant A. L. Boonackor. H a a r 1 e m. 's Morgens tegen acht uur was het al druk, voornamelijk in de buurt van het Spaarne, door den boottocht van de 3600 schoolkinderen en de wedstrijden voor jon gelieden boven de 14 jaar op het water, die later van 10 tot lluur in het Zuider- buitonspaamc werden gehouden. Duizenden en nog eens duizenden ston den langs de heide mooie Spaarneoovers geschaard om daar gade te slaan hoe 1800 kinderen allen met oranje getooid, zingend en jubelend, werden ingescheept aan boord van 7 flinke, vaslvarende stoomers, om een tochtje naar de Cruquius te maken. Na aan de „Cruquius" te zijn gekeerd, ondernamen de 7 booten den terugtocht ter bijwoning van liet waterfeest op het Zuider- Buitenspaarne, waar ook nu een dichte menigte zich vennalcd bad om den mu ziektent die in het Spaarne was opgericht, en onder de toonon der muziekkapel van den heer Blad hadden de verschillende wed strijdnummers plaats, die bij herhaling den lachlust opwekten en gejuich aan de om standers, oud en jong, ontlokten. De tobbevaart en het tweegevecht te paard, iets nieuws in het openbaar hier, bleken nog aardiger dan de roeiwedstrijd. Uitgebreide maatregelen voor orde en vei ligheid waren genomen, zoodat een en an der in de beste orde afliep. Nadat togen ID/s uur de eerste groep kinderen ontscheept, was, werd het tweede gedeelte ton getale van 1800, aan boord genomen om eveneens een tocht naar de „Cruquius" te maken. Om halfelf klonk koraahnuziek van den toren der Groote of St.-Bavokerk. Door eenige leden van de Muziekvereeniging „Harmonie", directeur de heer H, W, Hof meester, werden de volgende vijf nummers uitgevoerd: 1, Wilhelmus van Nassaue. 2. Ein feste Burg. 3. Nun danket allen Goft. 4. Gott des Hinunels und der Erde. 5 Alles ist an Gottes Segen. Op de Groote Markt stond een groote schare rijk met oranje getooide mensehen uit' de stad en van buiten naar de toonen van omhoog te luisteren, en een voor recht mocht het heelen, dat dit jaar ,de toonen door den \viad niet verstoven, maar bij het windstille weer plechtig door de lucht verklonken tot de ooren der luiste rende feestelingen daar beneden op het Marktplein. Om 9 u ur 's morgens maakten de men sehen reeds queu voor de deuren der Groote kerk om een goed plaatsje te ver overen bij het concert, dat inderdaad heel mooi was en te 11 uur aanving. Té 12 uur werd de aangekondigde Fa- rade gehouden, gecommandeerd door den luitenant-kolonel F. J. G. ten Raa; de troepen werden geïnspecteerd door den gar- nizoens-commaiidant, kolonel H. C. A. Nee- teson. maar een lint, of een heel ander soort ket ting wu.-. „De" ketting was gelukkig weg. Twee weken waren verloopen en mevrouw Darrell begon zich gerust te voelen, 's Zon dagsmiddags gaf mevrouw Darrell tot groot ongenoegen van haar man les op een Zon dagschool. Ze had dit voor haar huwelijk ge daan eu wilde het nu niet opgeven. „Want zie je, Pinkney," zei ze dikwijls, ..die kleine, kreupele Allie Burns zou er kun nen zijnze moet er zoo ver voor komen en houdt zoo veel van mijTk zou haar niet graag willen teleurstellen." Verscheidene Zondagen waren voorbij ge gaan, zonder dat het kind gekomen was en meneer Darrell vond dat reden genoeg, om nu eenige Zondagen vacantia te nemen. „Vandaag kon je ten minste wel eens thuis blijven," zei hij verwijtend. „Het is slecht weer, en het kind zal er niet zijn. Wees toch verstandig, Polly." Maar Pollv wou niet verstandig zijn. Allie zou er kunnen zijn, en dan zou ze zoo te leurgesteld wezen. En mevrouw Darrell ging dus en ze zag bij de deur Allie al staan in het witte jurkje, dat ze van haar gekregen had, en met om den hals een blauwen ketting! Mevrouw Darrell was bleek toen ze haar vriendinnetje goeden dag zei. „Wat ben je mooi!" zei ze lachend, maar haar lippen (trilden. Ze had een kouden vin ger op de grootste kraal gelegd en keerde die om. .Het witte vlekje was er op. Tiet slotje was dicht, maar er zat nog een klein stukje lint aan. „Vindt u hem niet mooi?" vroeg het kind. „dimmie vond hem op straat, toen twee vrou wen aan 't vechten waren. En li ij gaf hem mijj omdat ik ziek was." Daar was de ketting weer! Mevrouw Dar rell was er heelemaal van ontsteld, toen ze baar man het verhaal deed. De burgemeester van Haarlem en do commissaris der Koningin in N.-Holland, beiden in ambtsgewaad, woonden de pa rade bij. Aanwezig waren ook een. deputatie van de afd. Haarlem van den Ned. Bond van oud-onderofficieren, en vnji de ver. van oud-strijders met. hunne vaandels. liet waterfeest, dat uitnemend slaagde en bijzonder voldeed, werd door een bui tengewoon talrijk publiek bijgewoond. Omtrent de Pas d'Annes, bet toernooi, vinden wij nog: Heer Diederic van Broderode, gevolgd door zijn schildknapen, kwant op de poort toerijden. Daar wachtte hem de maarschalk Willem van Naaldwijk, die hem tegemoet trad eu vroeg: Wie zijt gij, eu wat wensehl gij? Met duidelijke, over 'L geboete terrein luid-klinkende stem antwoordde de Heer van Broderode, Heer van Wijngaarden, Pa- pomlregt, Uyssonborg, Noordeloos, Hofwe gen en Van de Lecke, hier gekomen ten ure en dage door Zijne Genade den Graaf van Holland mij wel gegund, om mij met wapenen te meien tegen een iegelijk, vol gens de kampwetten," 'Da maarschalk ge leidde hom daarop voor de tribune van den graaf, gaf kennis van zijn verbuigen, en de graaf begroette hem met de woor den: „lieer Diederic van Broderode, wees welkom!" Met hetzelfde ceremonieel kwam daarop graaf Dusmer van Aertsbe.rghe uit zijn tent, beide ridders knielden daarop voor het grafelijk echtpaar, de Cappelaen trad naar voren met het Evangelie, waar op beide ridders de hand legden en zwoe ren „Gij, die ik de hand boude, bij God den Schepper en Zijn heiligen, ik hebbc noch brieven noch gesteenten, noch kruiderijen of diergelijke hulpmiddelen bij of over mij, door dewelke ik hebben of verkrijgen mag eenige hulpe tegen u, dan de hulpe van God, St. Joris en van mijne wapenen?' Omgeven van de kampvechters vingen zij nu aan Ie voet 'te strijden met het tweehands zwaard. De strijd eindigde toen de Graaf zijn gouden staf nedenvierp. Eenzelfde strijd, doch te paard, volgde nu tusschen Deodaat van Verona en Seerp van A deel en. De stoet is oogverblindend van pracht: de wapenkoning, de gravin met haar hof dames, dun de ridderstoet, liet was al weelde voor het oog, deze schittering van heerlijk mooie kleuren, door de zon be schenen. Zeer typisch gekleed was de ka pelaan van den graaf. De graaf zelf was gekleed in goud gebrocheerd calburem, lila mantel met goud geborduurd, een ba ret met veeren op het hoofd. De baret werd op het terrein voor een kroon met edelgesteenten verwisseld. Madze van Dekama, het gouden maliën- kapje op het hoofd, den mantel van rood fluweel van de schouders afhangende, trok de algemeene aandacht, zooals zij daar ging naast haar vader. De gravin was getooid met een heraldisch kleed, middel- eeuwschen grooten hoed en sluier. Ook dit hoofddeksel werd op het terrein dooreen diadeem vervangen. De banierdrager, fier Ie paard, had een succes van belang. Duizenden waren langs den weg en juich ten en jubelden en wierpen met bloemen. Des avonds geschiedde in de sociëteit „Vereeniging" met veel plechtigheid doprij- zenuilreiking en de ridderslag van Jonker Jan van Haerlem. Onder klaroengeschal traden de ridders' met gevolg de zaal binnen. Na hen kwam graaf Willem IV onder hel spelen der mu ziek. Nu volgden Johanna, gravin van Holland, met eenige barer jonkvrouwen, allen te paard. HeL was een prachtig „Zou er ooit een eind aan die geschiedenis komen?" vroeg meneer Darrell knorrig. „Nu zul je dat ellendige ding lederen Zondag zien, en telkens zal het je zenuwachtig ma ken. Als je oom Benjamin je ooit weer iets wil ge\cn, zal hij het eeist met mij moeten uitvechten.'' Maar geen dezer voorspellingen kwam uit. De week was nog niet om. De twee zaten gezellig hij elkaar toen een schreiende kleine jongen bij hen werd binnengelaten. „Ais 't u belieft, mevrouw," stamelde hij. „Allie is dood en ze zei, dat ik dit nan u moest brengen." Hij was al weg, voor ze hem iets meer konden vragen. Mevrouw Darrell keek met tranen in de oogen naar het pakje. „Ilij is terug," zei ze zachtjes. Pas had ze Allie's legaat omgedaan, toen er gescheld werd en oom Benjamin binnen kwam, die nog nooit hij hen geweest was. En beider harten waren zeker verzacht door liet geschenk van het gestorven kind, ze wa ren tenminste heel hartelijk. De oude man keek zijn nichtje lang aan en zei niets hizon- ders, maar mompelde eenige malen„Wel, wel Een maand later luisterden de heer en me vrouw Pinkney Darrell met groote verbazing naar het voorlezen van oom Benjamin's tes tament. Dat testament bezorgde Mary Dar rell een groot fortuin en verklaarde dat in deze woorden ..Want ik heb er lang naar gewenscht, dat iemand van mij zou houdenen gezegde nicht heeft getoond door de trouw waarmee ze een goedkoop geschenk van mij droeg waar van ik haar de geringe waarde had doen ken nen dat ze mijzelf liefhad en niet de kost baarheden, die ik haar zou kunnen geven." schouwspel. Indruk maakte ook de hofka pelaan met zijn grijzen baard. Nadat allen hadden plaats genomen, klonk plechtig gezang. Daar schalden do klaroenen en overhan digden de pages geknield aan jonkvrouvve Oda van Wassenaarden cereprijs, die daar mede, door een der kampvechter» Lege- leid, een ommegang hield. Thans verzocht de wapenkoning in naam tan den graaf stille. De graaf hield een toespraak tot de ridders, zeggend, dat zij zich dapper hadden gedragen eu allen do prijzen we! hadden verdiend. De jonk vrouwen overhandigden do prijzen1 en on derwijl klonk opnieuw plechtig gezang. Du maarschalk leidde alle ridders weder naar hun plaats terug. Jan van Haerlem vroeg daarop hem tol ridder te slaan. Nadat zijn wapenstukken aangegespt waren, vermaande de maar schalk hem een goed ridder te zijn en goed to dienen. „Dat zal ik mijn leven lang," antwoordde Jan van Haerlem, die verder beloofde alles te doen wat des ridders is, antwoordende op tal van vragen van den maarschalk. Ten slotte knielde Jan van Haerlem en ontving hij van den graaf met hol ontbloole zwaard drie slagen op den schouder en word hij aangemaand een goed ridder te zijn, waarna hem, nadat, hij hel had gekust, het zwaard werd aangegord eri hel wapenschild omgehangen. Jan van Haerlem zwoer steeds de wetten der rid derschap te zullen nakomen, besteeg zijn ros en reed weg. Nu uitte de wapenkoning heilwenschen voor de Koningin, liet koor zong het Wil helmus eu men ging uiteen, liet geheel was een grootsch schouwspel. II o o r n. Hr. Ms. „Pollux", liggende Ier reede van Hoorn, op den verjaardag van II. M. de Koningin, vierde den feestdag mede door te pavoiseeren en gedurende den avond een schitterend vuurwerk af te steken. Verscheidene vaartuigen bewogen zich onder dit vuurwerk op bet water, hetgeen een fantastisch effect opleverde. Naar den. Ook in deze gemeente werd de Koningin nedag feestelijk gevierd. Het feest werd geopend met een orgel concert, in de groote kerk gegeven door Johan Schoonderbeck, met' medewerking van de zangeres Anna Rietjneijer. 's Ochtends was er ringsteken op fiet sen en met rijtuigen op het Prornenplein. 's Middags kinderspelen, terwijl 't feest werd besloten met een openlucht-bioscope- voorsteHilig, Apeldoorn. Ter gelegenheid van Koninginne-jaardag werd in Apeldoorn en Het Loo druk ge vlagd. Aan verschillende openbare scholen is eénige versiering aangebracht. Reeds vroeg in den morgen begonnen 6e felicitaties, hetzij per draad of in den vorm van bloemen en bloemstukken, onderling wedijverend in pracht. Van gemeentewege en verschillende andere lichamen werden bloemruikers naar het Paleis gezonden en talrijk was het aantal ingezetenen, die de felicilatieregisters ten Paleize teekenden. Te half elf bracht de muziekvereeniging „de Harmonie" een aubade ten Paleize, waartoe 't orkest op het. bassecour werd toegelaten. Duizenden menschen woonden den feestelijker! morgengroet bij. De Ko ninginnen met den Prins hoorden op het bordes de muziek aan. Eerst werd een Ko raal uitgevoerd. Het, koraal was psalm 134, Dat 's Heeren zegen op u daal. Dan volg de Wilhelmus van Nassau en een Feest- marsch. Hierop volgde het défilé der schoolkin deren. Vier-en-dertig-honderd kinderen nar men hieraan deel. De kinderen juichten de vorstelijke personen toe, die vriendelijk terug groetten. Na de voorstelling der feestcommissie was deze plechtigheid afgeloo"pen en begon bet gala-déjeuner. Als verjaargeschenk heeft de Prins de Koningin een motorboot gegeven voer tien personen. (Deze is geleverd door de firma K. Baving, te Zwolle). 's Morgens heeft, in tegenwoordigheid der Koningin-Moeder, den Prins en het geboete personeel, te godsdienstoefening plaats ge had, waarbij de Koningin in het gebed voorging en uit den Bijbel las. II. II, M. AI. de Koninginnen en Z. K. II. de Prins verschenen even voor vieren in een iï la Daiimonl bespannen rijtuig op het feest terrein, geestdriftig begroet door duizend aan wezigen. Bouquetten werden naangehodon, waarna de vorstelijke personen toefden bij de gymnastische oefeningen, spelen en goochel- \oorstelling. Zij bedankten het bestuur voor de organisatie van het welgeslaagde feest, en deden daarna den gebruikelijken rijtoer. Z u tp ben. De Koninginnedag i» te Zutphen zonder grandiose feestelijkheden, maar toch met meer drukte dan verleden jaar gevierd. „Zutphen Vooruit" bad éen optocht van versierde sportkarren en fietsen uitgeschre ven, waaraan de deelneming nieL groot was. De 6 karretjesi en de ruim) 10 fietsen vormden echter toch een aardig geheel. Verder was er 's avonds volksbal. Naast deze vereeniging had de Ver. tot Christelijke viering van 31 Aug. volks feesten op de Varkonshei georganiseerd; 't was er druk, vroolijk en warm. Zij gaf tevens een feestavond jn den schouwburg. Zwolle. De gecostumeerde optocht werd ruim 2 u, aan de Buitensncieceif. opgesteld en trok daar na laiigs den aangegeven weg. 'l Was een lust voor de oogen, die bonte, vroolijke stoot. Muziek zette er nog meer le- vendigheid bij. Van allerlei passeerde de oogen der ver- baasde en verraste toeschouwers. Daar kwam een jongen voorbij geheel 'm tabaksblaren gehuld, weer een ander in sign- rnnkistjes, toen een wandelende kool en een dito rol tapijt, gevolgd door een flacon oranje- likeur, een manchet, een verfpot. Zoo ging het voort, telkens en telkens weer, 'I een nog aardiger bedacht dan 't an dere groepen Slaphoisters, Ahvssiniërs, aard. mannetje-., pierrots en jiierretjea, keuken meisjes, bij afwisseling een baker op een fiets met een tweeling, ezels niet jockey, Italiaan- sehe zangeressen, bewoners van 't. oude vrou wenhuis. Dan. dan de prachtige Assehopoeslor-groop die in liet schitterende zonlicht allervoortref felijkst uitkwam. Dit was. werkelijk zeer mooi. En dan de grootere stukken't Wilhelmi- mtsfihip, de „verheden vruchten "-kar, de schildersleerlingen, eenige reclamewagens, en ook „alle eendjes zwemmen over 't water", allegorisch voorgesteld. De stemming in de stad wordt er voortdu rend gezelliger op en belooft veel voor van avond. VI i ss in ge n. Ter gelegenheid van de verjaring van II. M. de Koningin werd gistermiddag 4 uur te YHssingen een batten, „Wilhelmina" ge- naanid, opgelaten van de Groote Markt, Deze opstijging was georganiseerd door do vereeniging „Vlissingen Vooruit". De ballon dreef, tengevolge va» den oos telijken wind, in de richting van de Schel de, en daalde ter hoogte van het „Grand Hotel" in de Schelde neer, waar dooreen daar geslationneerde sloep de luchtreiziger Wittenberg werd afgehaald. Op verschillende jdaatsen in de stad was muziek. Koninginnedag te B e r 1 ij n. Onze correspondent te Berlijn seint ons, dato 31 Augustus: In het „Palast Hotel" vond hedenavond een souper plaats ter eere van II. M. de Ko ningin, Een telegram, ter gelukwenschiiig, werd reeds 's middags verzonden. Onze gezant, ridder Vim Rappard, presi deerde den feestdisch. De eerste secretaris der „Vereeniging", de heer Polak, ontving de orde van Oraiijr- Nassail, voor bewezen diensten. Een collecte voor hulpbehoevende Neder landers werd gehouden. Het feest had een zeer gezellig verloop. („Tel.") Dir. bel Invoerr, en Acc. Bij de rijksdir. bel., enz. zijn bevorderd met ingang van 1 Septembertot kommies 1e klasse: de kommies 2e klasse J. G. San ders te Doesburgtot kommies 2e klasse de kommiezen 3e klasse A. Jumelot te Gen nep, en P. II Röther te Rucphen, Verplaatst, ingang I September 1906, S Boerma, kommies 3e kb, van Laude naar NieuweschansJ, de Vos, id., van Yierver- laten (tijd.) naar Laude. Eervol ontslagen, ingang 1 Octo ber 1906, J. L. Legro, kommies le kl. te Venlo. (Wbl. v. d, \dm. cl. dir. bel., enz.) De Hoop. Het hospilaalkerkschip „De Hoop" is Don derdagmiddag naar zee gegaan. Het komt half Sep lend), r te Amsterdam. Van de grenzen. Te Suehtelen waren eenige smokkelaars bezig vijf koeien Pruisen binnen to smok kelen. Een eenzame schoenmaker komt aan, doch de smokkelaars verbeelden zich, dat het een vermomde grensbeambte was. De smokkelaars gingen aan de haal, terwijl de koeien, ter waarde van f 1200, den kom miezen in handen vielen. Ongelukken. Te Loosduinen werd de machinist van de melkfabriek Berkendaal zwaar gewond bij het aanmaken rler machine. De petro leum, die hij daarbij gebruikte, vloog in brand en door de uitslaande vlammen werd hij ernstig gekwetst aan hoofd, aangezicht en handen. Te Egmond aan Zee is een der ver pleegden uit de Prins Hendrik'stichting, ter wijl hij een eind ten Zuiden van het dorp een bad nam, door een duizeling overval- en in nog geen twee voet water verdron ken. Een nieuw systeem tegen brandgevaar op schepen. Aan boord van do passagiersboot „Marv Powell", varende op de Iludsonrivier, is een systeem ter waarschuwing van brand door den gezagvoerder uilgevonden, dat zoo eenvoudig en vernuftig is, dat het wel alleen een kwestie van tijd zal mogen ge noemd worden of alle schepen inzon derheid do mailstoomers der groote stoomvaartmaatschappijen zullen het heb ben overgenomen. In 't algemeen worden in geval van brand, aanvaring, o. d., volgens een vast gesteld rooster zoowel de officieren als de manschappen verdeeld over yerschillemle punten van het schip bij de booten, pom pen, bergplaatsen, enz. enz. Op die manier wordt dus alle hens verdeeld bij' het hoo- ren van het desbetreffende sein, zonder nog nauwkeurig te welen waar het eigen lijke gevaar is ontstaan. Breekt er dus brand uit in een bepaald gedeelte van het schip, dan worden niet direct alle kraelp

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 6