te Hielt va» dei Bitriraaf. 60*" Jaargang Zaterdag 8 September 1906 Na. 12178 Bericht. Kennisgeving. BUITEN LAND "bin N ENL AN D.~ V SCHIEDIIVISCHCOURANT, Deze courant verschijnt d age 1 ijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwffiLial: Voer S c li icd a m en VI aar d in gen II. 1.25. Franco per post fl. 1,65. Pry's per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtcnliën voor hel eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der A d ve rten tien: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon I voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Met 1 September Is «Ie Admini stratie van (Ie Scliledanisclie Courant verplaatst naar Lange Haven 141 (lioek Korte Haven) en aangesloten aan Itet telefoonnet onder nummer 103} de Redactie liHjft gevestigd Boterstraat 68 en aangesloten onder no. 123. inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SOHIEOAU, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan L. VAN DEN TOORN en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting ecner fabriek lot het vei vaardigen van capsules voor flesschen en plaatsing van een gasmotor van 20 paardenkracht, in liet perceel staan de achter het pand aan de Sehie no. 84, kadaster sectio A. no. 1472. Schiedam, den Gden September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.-B. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 7 Sopt. 1906. RUSLAND. f Gisternacht is to Petersburg verschenen liet aangekondigde program dor regoering, dat, zooals reeds kortelings gemeld, een lihe- la. O O rale politiek beloof t, maar onbarmhartige represaille-maatregelen voorschrijft tegen de revolutionairen. Het nieuwe czarcn-nmnifeR dat te lijvig is om in zijn geheel opgenomen te worden, be gint aldus: Sedmt twee jaren bereikt de revo lutionaire beweging een buiterigcwonen om vang, vooral sedert het voorjaar van 1906. Bijna geen dag gaal voorbij, of er hebben nieuwe moordaanslagen plaats. De gewapen de opstanden en muiterijen te Sebastopol, Sveaborg, Rcwal en Kroonstad, moorden op ambtenaren en politieagenten, aanslagen en roovevijen volgen elkaar zonder ophouden op. In den zomer van 1906 zijn vermoord: admiraal Tsjoeknin, commandant van de Zwarte ZecvlootPlock, gouv. van Samara Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 43) De vioolspeler sprong van den aarden wal al. Hij zwaaide den strijkstok in de lucht en begon een nieuwe melodie te spelen, schril en scherp, een bespotting van de vluchte lingen. Steven zag zijn metgezel verbaasd aan cn hield den adem in om te luisteren. Do mn zikanl scheen van den duivel bezeten. Zijn linkerhand vloog over de snaren. Zijn rech terarm bewoog zich in woeste maat. liet in stfument scheen te leven en als met eigen stem de Vluchtelingen beleedigingcn naar het hoofd te slingeren. De laatste kozak, die op een gewond paard zijn makkers achterna reed, scheen de bespotting te gevoelen. Hij wendde zich om in hel zadel, een toomlooze woede was in zijn met bloed beloopen oogen te lezen. Hij drilde de speer boven het hoofd en mat den afstand. „Pas op," riep Steven, terwijl hij ook van den wal sprong. Maar do vioolspeler speelde steeds luider en schriller. De kozak wierp de lans en Steven, die zich met uitgebreide armen voor zijn makker wierp, ving ze op. Rij viel tegen den muzikant aan en ze rol den samen over den grond. De muziek zweeg. Met een friomphantclijken kreet dreef de kozak zijn bloedend paard hel bosch in. „Wanneer mevrouw Sidonia hier was," wide de vioolspeler, met nadruk op den titel, „zou ze je zeker haar held noemen." Hij had Steven's schouder'met water uit Von Larlarskv, oud-gouv. van Warschau de generaals Mervkrnfsky en Minn. Bovendien zijn vele vcr.-ehrikkclijke moord aanslagen gepleegd, die een massa offer» ge- eisehl hebben, gelijk die van Sehastopol, ge richt tegen den commandant dor vesting, en de aanslag tegen den minister-president. De politie lijdt iederen dag aanzienlijke ver liezen. Deze misdaden bewijzen duidelijk, dat de revolutionaire lichamen zich tot taak heb ben gesteld, de regeoring te hinderen in haar rustigen arbeid De regoering acht het noodig te verklaren, dat de revolutionairen reeds vóór de ontbinding van de Doema heb ben voorbereid eenerzijds een gewapenden opstand, ondersteund door leger en vloot anderzijds een algemeene beweging onder de boeren-bevolking, waardoor het geheele land meegesleept moest worden. De revolutionaire beweging moest ondersteund worden door de aanhangers der uiterste partijen die in de Doema zitting verkregen nebbenHoewel dc daden van geweld de zwakheid der revolu tionaire beweging aantoonen. hoeft toch liet gruwelijke van al die misdaden ontroering teweeggebracht onder het volk, en een nog ergeren angst dan een duurzamer poging tol omwenteling zou kunnen verwekken. De regeering heeft hel vaste voornemen te volharden bij luie tactiek om de mis daden onvoorwaardelijk te onderdrukken. In liet manifest worden voorts de onderdruk- kingsmaatregelen opgesomd, van belang is nog te noemen liet instellen van nieuwe krijgsraden, die bet recht hebben over „ver dachten" recht te spreken en binnen 24 uren to veroordcelen. Dit geldt hoofdzakelijk de revolutionaire propaganda in liet leger. ITet lijdt geen twijfel of vele soldaten zullen door dit „snelle recht" binnenkort aan den galg bengelen. Dat zijn ook regeeringshervor- Hi in gen. ITet plan der reactie is aldusdn orde moet gehandhaafd worden door strenge maat regelen, het volk moet worden beschermd tegen revolutionaire uitspattingen, en tevens inoet mot alle macht gestreefd worden naar een nieuwe orde van zaken, steunende op de wet en op billijke mate van vrijheid. En dan somt het manifest een aantal „hervormingen" op, die door Stolvnin ter hand zullen worden genomen. Vooreerst be treffende de agrarische kwestie, het recht van verecnigen en vergaderen, vrijheid van drukpers, afschaiTing van iiiizmuleringshepa lingen voor dc Joden, invoering \an Zonrat wos voor de Balti«ehe provineics en Polen, verbetering der rechtspraak en een inkom stonbelasting -ook tot heil \at) bet volk. liet behoeft geen betoog dat men aan al die mooie hervormingen die nog slechts op papier staan, geloof kan hechten, indien er in werkelijkheid iets van tot stand komt. Drukpersvrijheid zult gij krijgen, zegt Stoh'pin. Maar de meeste liberale kranten worden onderdrukt om van do revolutionaire tc zwijgen. In Warschau mogen geen kran ten op straat verkocht weiden, schrijft de „11 hl."-correspondent uit Warschau dd. 3 dezer. Om eenig vertrouwen in te boczomoira zal Stolypin dus onmiddellijk zijn hervormin gen op papier in daden moeten omzetten. Tot dusver mag men met reden sceptisch ge stemd zijn jegens dezen redder van Rusland. De revolutionairen zullen in do nieuwe ondcrdrukkingsmaatregclen een aansporing zien om in terrorisme met de reactie tc wed ijveren. Trouwens dc revolutionairen lachen om den slaat van beleg en om alle gcweld- maatiegelen van de zijde der machthebbers, heil door de vrees ingegeven. Voor de gematigden valt in de naaste toekomst dus weinig te hopen, tijdens den heftige» strijd tusschen regeerings- en revo- iutie-terrorisme blijven de hervormingen na tuurlijk achterwege. Volgens Engclsche berichten zijn de sol daten in Turkestan (Azië) in opstand ge komen. Bij gevochten tusschen muiters en trouw gebleven troepen zijn honderden dooden gevallen. De beweging breidt zich uit onder de Mahomedanen. Het landhuis van prins Obolensky in het gouv. Chersoti is in brand gestoken door op roerige boeren. Dragonders hebben 2 boeren gedood en velen gewond. Tiet congres der Trade Unions (Engelscho vakvorcenigingen) te Liverpool zendt den president en den secretaris van het Congres, ('ummings en Steadman, naar Rusland om aan de leiders der voormalige Doema een hulde-adres aan te bieden, geteekend door 300 Engclsche parlementsleden. Niet alleen de burgers maar ook vreem delingen hebben te'lijden van de brutaliteit van dc Russische overheden. Te Warschau is gisteren een incident van dien aard voor gevallen. Een Engelsch dagbladcorrespon dent, F o rat er Eraser, nog wel dc berichtgever van de „Standard", en zijn secretaris, zijn gearresteerd en door de politic afgerost. Slechts de tussclienkomst van ecnigc officie ren heeft hen van den dood gered. Eraser heeft plan bij het Britsche gezant schap te Petersburg een klacht in te dienen. Het is te hopen dat dit muisje cons een staart zal hebben. Er gaan geruchten van een complot tegen het leven van de groot vorsten Wladimir cn Nicolaas Nicolajewitsj. Voor de rechtbank te Moskou zal binnen kort een belangwekkend politiek proces die non. Mevr. YakimowaICobosewa die 25 jaren geleden ter dood word veroordeeld, werd begenadigd cn lot levenslange gevan genisstraf in Siberië veroordeeld. Zij had deelgenomen nan den moordaanslag op czaar Alexander IT, die 13 Maart 1S81 in de lucht vloog. In 1904 werd de gevangene toe gestaan vrijelijk in Siberië zich als kolonist te vestigen, maar het volgend jaar ontvlucht te zij cn meende recht te hebben op am nestie. Xu zal ze waarschijnlijk weer veroor deeld worden tot dwangarbeid, de straf die .op ontvluchting uit Siberië gesteld is. De „Magdb. Ztg." meldt dat de directeur van de gevangenis der fortcres te Warschau door 6 gardesoldaten is doodgeschoten, die daarop de deuren van de kazematten lieten springen. Alle bewakers werden geboeid cn 56 gevangen revolutionairen invrijheid ge steld. De 6 soldaten gingen er met de be vrijde gevangenen van door. GEMENGDE MEDEDEELING EN. langs den Tauentzienplalz naar het keizer Wilhelm-standbeeld, waar do ontvangst van bel keizerpaar door de stadsoverheid zal plaats hebben. Gisteren regende liet te Breslau, de beek gewasschen, daarna verbonden en hem wat wijn uit zijn veldllesoh laten drin ken. De strijd tusschen de troepen van koning Jerome on hun tegenstanders was nog niet beslist en het gerucht van den veldslag werd nog in de vlakte gehoord. „Wanneer mevrouw Sidonia hier was, herhaalde de vioolspeler, eu wierp een on derzoekenden blik op het gelaat van den jon gen man, terwijl hij het verband vasthechtte. Steven fronste het voorhoofd en zweeg. „Zij zullen daar beneden voortgaan met el kaar te schieten en te steken totdat de avond valt. Wat dunkt je, zulleil we liet, grijze paaru niet terug voeren en hem zijn meester laten brengen op de plants waar deze be hoorde te zijn?" „Neen, neen," riep de ander uil, terwijl een gloeiende blos de doodelijke bleekheid van zijn gelaat verving. „Neen, duizend mee neen, ik hen nog niet zoo laag gezonken als zij wel denkt." De muzikant onderdrukte een zucht. „Ware trots is toch een mooi ding," merk te hij op, terwijl hij lijn viool opraapte en zorgvuldig begon te onderzoeken. „Goede hemel," vervolgde hij, „wanneer je ze gebro ken lmd. Iloe is het mogelijk, dat een man zich op zoo'n onhoffelijke wijze op een ander werpt wanneer er een Stradivarius tusschen lien is. „Wanneer u niet zoo onhoffelijk was ge weest," antwoordde Steven eenigszins ge pikeerd, „geloof ik dat je liet kostbare in strument voor hot laatst zoudt hebben aan geraakt." De vioolspeler begon luid le lachen, alsof Steven's jongensachtige ..verontwaardiging hem genoegen had gedaan. Maar even plotse ling werd bij weer ernstig. „Mijn vriend," zeïcle hij, „het staal is nog niet getemperd en het lood is nog niet gegoten, vrees ik, dat dit hart zal breken O God liet was een uitroep van de meest vol slagen Wanhoop. Hij bewoog zijn vingers ver strooid over de snaren. Toen zag hij zijn metgezel glimlachend aan „Je bent verbaasd, niet waar, over mijn ondankbaarheid? Wat, hier heb ik, graaf Walldorff Kiclmansegg, liet leven gered van een armen zwerveling cn daarvoor mijn eigen kostbaar leven in gevaar gebracht hier heb ik mijn blauw bloed vergoten om een plebejer te, redden en de kerel kan niet eens dank je zeggen Kameraad," »ii.< de muzikant voort, en zijn oogen begonnen te schitteren, „ik zon ion en mijzelf niet willen vernederen door je te bedanken. Een man, die zijn leven niet zou willen geven om 'zijn medemensch te redden, wanneer hij damlra. in staat is, is den naam van inenscli niet waard." Steven had werkelijk gedacht, dat bij nog nl kranig was opgetreden, maar bij de woor den van den vioolspeler bloosde bij eenigs zins beschaamd en sloeg de oogen neer. Met zijn rechterhand, die niet gewond was, be gon hij verstrooid do viooltjes te plukken, die in overvloed in liet gras verspreid ston den. De vioolspeler volgde zijn bewegingen en plotseling veranderde zijn gelaat geheel van uitdrukking. De gezonde blos week lang zaam van zijn wang en liet deze doods bleek. Steven zag hem aan met de grootste gezorgdheid. „Groote hemel," riep hij uit, „wat scheelt er aan? Ben je ziek?" De vioolspeler strekte de hand uit en nam de bloemen uit de hand van den jongen man. Zijn vingors waren ijskoud. „Viooltjes," zcide hij op hcesehen toon, „zij zijn met bloed bevlekt." Hij sidderde van het hoofd tot de voeten. Frankr ij k. Gistermiddag te halfzus hadden de bis schoppen te Parijs reeds 6 maal vergaderd over de maatregelen, te nemen in verband met de Scheidingswei. Een '200-tal personen wachtte op het vertrek der geestelijken uit het aartsbis schoppelijk paleis. Op den hoek van den boulevard des Invalides in de rue de Cre nelle werd liet 'rijtuig van den aartsbis schop van Lyon, mgr. Couillé, door een sleeperswagen aangereden. Door de scher ven van de gebroken ruiten werd de pre laat licht aan den linkerslaap gewond. Do bisschop werd in een ander rijtuig naar luns vervoerd. Een nader bericht meldt dat dc verwon ding weinig ernstig is. Do bisschop kon zon der hulp in een tweede rijtuig overstappen en weigerde een voorloopig verband. Do verwonding zal hem niet heietien deel tc nemen aan de laatste beraadslagingen op heden. Vrijdag. Om 3 uur hedenmiddag wordt de bis schoppenvergadering besloten met een plechtige» dienst in de Nötre-Dame. Alle prelaten zullen volgens hun rang in het koor plaats nemen. De plechtigheid begint met een loc sprank van den bisschop van Montpollier en eindigt mot een vereoring van hot hei lige hart. S p an j e. De mijnwerkers te Bilbao hebben beslo ten heden het werk weer te hervatten. De koning en de koningin hebben giste ren een wandeling gemaakt door de stad. Ook dc bakkersslaking te Corunna is geëindigd. Do looneischen zijn ingewilligd. Duitschland. Keizer Wilhelm, de keizerin, prins en prinses Eitel Friedrich eii de prinsen August en Oskar zijn met gevolg naar Breslau ver trokken. De stad Breslau is rijk mot. vlaggen ver sierd, vooral de Fcststrasse van het slation Cuba. Vertegenwoordigers van een kleine groep oud-strijders en leiders van vroegere op standen te Havana brachten een bezoek aan de kampen dor opstandelingen om te vernomen onder welke voorwaarden vrede zou kunnen gesloten worden. Zij hadden een conferentie met den liberalen leider Zayas, docli met een onbevredigend resul taat, zoodat de 'zaak 'des vicdes waar schijnlijk daardoor niet bevorderd werd. GeneraaljjMenocal, bekend omj zijn po gingen om tot vrede te komen, zegt dat de publieke opinie den opstandelingen zal dwingen de aannemelijke vredesvoorwaar den le aanvaarden, die de „veteranen" voorstellen om, een voortzetting der gevech ten to vermijden. De leiders der liberalen gaan echter voort moer to vragen dan de gematigden willen toestaan. Inhisschon zijn dc vijandelijkheden aan beide zijden gestaakt. Wel wil de regeoring niet toegeven dat van haar zijde de strijd woidl opgeschort, maar het Icit wordt be vestigd. De com'missic van „veteranen" keerde terug van een bezoek aan den revolutio nairen generaal Guzman in de provincie Santa Clara en bericht "dat Guzin'an dc Vijandelijkheden geheel gestaakt heeft cn dat er niet aan te twijfelen valt of Pino Guerra in de provincie Pillot' del Rio Guz man's voorbeeld 'zal volgen. „Misschien bestaat het geheelc mysterie alleen daarin, dat hij een arme krankzinnige ps," dacht Steven. Deze gedachte welde in hem op, zoo dikwijls hij met den fantas- tischen man in aanraking kwam. Maar im mer had ze hem zoo juist toegeschenen als nu." HOOFDSTUK XIX. De melodie van de viooltjes. De vioolspeler had de bloemen op de knie gelegd en staarde er nog naar mcl een ge mengde uitdrukking van droefheid en af schuw in de oogen. Hij nam zijn viool en begon een melodie te spelen zooals Steven nog nimmer had gehoord. Ze was zacht en eenvoudig alsof de schaduw van voorbijge gane vreugde over hen viel, on toch zoo hartverscheurend dat na een oogenblïk Ste ven de tranen in de oogen voelde komen. Hij legde do hand op den arm van zijn metgezel. „Houd op," zeide hij op gesmoorde» toon. De muzikant legde do viool neer en wend de zich met een ernstig, droevig gelaat tot zijn jongen vriend. „Dat is de melodie vnu de viooltjes, die nimmer zwijgt in mijn ziel, dag noch nacht. Kan jij het niet verdragen ze nau te hoeren? Luister dan naar mijn geschiedenis en je zult begrijpen. Ik was eens even jong als jij, ik was even trotsch, eu ik lmd onge veer evenveel verstand," zijn blceke lippen krulden zich in een verachtelijke» glimlach, „nunir daar de menschen verschillend zijn van aanleg en neiging, hebben dezelfde harts tochten die zich bij hen openbaren een ver schillend motief, liet kon mij weinig scholen dat ik afstamde van een oud geslacht. (Ah, het doet je genoegen dit le vernemen. Je China. De havens van Anloeng cn Tatoengkow zijn door de regoering opengesteld voorden in torn allo n alen handel, Van het llof. Z. K, II. Prints Hendrik lieei'L dezer da gen een belangrijke hoeveelheid gronden bosch aangekocht to Niersen onder Epc. Thans wordt onderhandeld over den aan koop van het Gortelsche bosch. Het Koninklijk bezoek aan Leeuwarden. Naar de „Leeuw. CL" verneemt, zal dc inlocht bij het bezoek van II. M. de Ko ningin, *Z, K. II. Prins. Hendrik der Neder landen en H. M, de Koningin-Moeder aan Leeuwarden wederom, een plechtige intocht worden door do voornaamste gedeelten der stad. hebt er zeker een soort voorgevoel van ge had anders zou je nooit met mij .omgegaan hebben. Laten we er over zwijgen vriend, opdat [Tc mij niet over je behoef tc scha men.) Neen, mijn trots was die van het ver stand. Ik wist veel. Ik had Engelsch ge leerd om Bacon en Lockc te kunnen bestu- deeren en Duitsch om Kant te kunnen door worstelen. Ik was de vriend van Helvetins en Diderot, de mededinger van Ilolbach. We dweepten met Voltaire. De Rede was onze God. In het kort, ik was een van hen, die men indertijd de Encyclopuedisten noemde. Wij droomden er van de oude misbruiken tc doen en zo te vervangen door gloednieuwe volmaaktheden. „Menscbelijklieid en vrij heid", was ons devies. Met olijfolie en rozen water zouden wij onze revolutie toebereiden opdat zo niemand leed zou doen. Weet je wat wij voor Frankrijk en de wereld deden? Wij brachten den eersten steen aan bet rol len en de echo van zijn val weerklinkt nog daarginds in de valei. Wij predikten vrijheid en de geheele wereld zucht in ketenen zooals nooit te voren. Rede was onze leidster; en de staat werd overgegeven in de banden van de meest onqnlwikkeklen om hem te be sturen in overeenstemming met hun lage wcnsclien eu hartstochten. Mensüjplijkheid was ons wachtwoord en Frankrijk werd in bloed gedrenkt van het eene einde tot het anderehaar zonen hebben bloed en vuur gebracht in ieder land van Europa. Het bloed van dien ellendigcn zoon' der steppen, die daar ginds op den weg ligt, het bloed dut vergoten is in dat platgeschoten dorp, het wordt alles geofferd op hetzelfde altaar ter eer van de Drieëenheid van onze uitvin ding: Vrijheid. Menschelijkheid en Rede. Dc weg dien wij openden wits een roemrijke Hadden wij geen reden om trotsch te zijn?" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1