Uit de Pers. BINNENLAND, Gemengd Nieuws. Handel en Bedrijf. Brandende vra aqstukken. (lil ecii entrefilet onder dit opschrift brongl „liet Vad." ter sprake de quaeslie van liet verzekeren tegen brandschade van Rijks gebouwen en Rijksverzamelingen en die van de verantwoordelijkheid van een gemeente voor het veilig liehond van aan haar toever trouwde, batc-breugcnde Rijksinstellingen, liet blad doet dit in verband met tie ramp, die de Groningsehe Universiteit heeft go- troffen. Met warmte bepleit liet de verzeke ring van enkele kostelijke bezittingen, die aan brandgevaar het meest onderhevig zijn." Nimmer mag z. i. het kostenhezwaar ver dringen het grootere bezwaar: volstrekte zor geloosheid omtrent een niet te onderschatten brandgevaar. En bovendien zou z. i. de financieele bedenking, die geeft „Het •Vad." te kennen - zeer zeker in acht ie nemen is, toch goeddeels te ondervangen zijn. Een Rijksinstelling nL, betoogt het „Vad.", bezorgt de gemeente, Waar zij geves tigd is, bijna zonder uitzondering, groot voordeel. Immers, is er sprake van verplaat sing, dan gaan er dadelijk weeklachten uit de betrokken gemeente op. fs dus vast te stellen, dat de gemeente baat beeft bij de vestiging van Rijksgebouwen, dan belet niets, baar naar evenredigheid in de noodzakelijk te maken verzekeringskosten te doen doe len. "Wat aangaat de tweede quaostio dien aangaande merkt „Het Vad." op Ons dunkt, hier is geen plaats voor meeningsversehil. Het feit reeds, dat liet welvaren der gemeente bij de vestiging betrokken is. moet bet besef geven van mede-aansprakelijkheidmaar deze wordt niet minder gevoeld hij het over denken van de natuurlijke plichten, die de gemeente als Rijksorgaan ie betrach ten heeftverzaking van deze plichten kan alleen verontschuldiging vinden in de omstandigheid, dat zij nog niet duide lijk zijn beschreven. Hot gcvnl-Gvonin- gen beeft op treurige wijze de overtui ging versterkt, dat uitdrukkelijke opleg ging van deze mede-verantwoordelijkheid der gemeente een ernstig gemis van wet geving is. Wat natuurlijker toch, dan dat een gemeente, die in de vestiging eener Rijksinstelling een mooi deel van haar bloei vindt, ook de zorgen draagt voor een degelijke ui trusting tegen toch steeds aanwezig brandgevaar. Tn deze eerste natuurlijke zorg schoot Groningen ernstig te kort, terwijl uitdrukkelijke op dracht van die zorg dit falen zeker had voorkomen. Ten slotte zet „Het Vad." uiteen, dat beide onderwerpen: brandverzekering van sommige Rijksgebouwen en gemeentelijke verantwoordelijkheid voor hun veilig behoud, moeilijk te regelen zijn maar dat moei lijkheid niet zal mogen terughouden van een noodzakelijke en urgente vaststelling van de verhouding tusschen Rijk en gemeente verzekering inbegrepen - betrekkelijk de zorg voor, het behoud van kostbaar en brand baar Rijkseigendom. Van het Hof. Woensdagmiddag, om ongeveer 2 uur, werd door II. M. de Koningin, den Prins en gevolg een proefvaart ondernomen in 't Kanaal met de nieuwe Success-motor- boot, dio H, M. op Hoogstderzelver ver jaardag van den Prins als geschenk ont ving. De proeftocht tv as echter verre van voorspoedig. De fout. werd toegeschreven aan de machine. liet Koninklijk gezin ver liet daarom de boot en keerde per rijtuig naar 't paleis terug. Naderhand bleek ech ter, dat de schroef geheel omwikkeld was met waterplanten, waardoor de gang der boot belemmerd werd. Na verwijdering daarvan volbracht het vaartuig met goed succes alle mogelijke manoeuvres. („Ned.") Mevrouw Erna was een onmacht nabij. Haar album, haar kostbaar album, hot ge schenk van een gestorven familielid, boe zag bel er uit! Van binnen, zoo wei als Van buiten waren de sporen van kleverige kinderhandjes. Waarom) had ze hun ook dat mooie boek gegeven? Jawel, de kleine schoolmeester vond bet noodiig haar weer te onderwijzen. „Als wo thuis lekke re gegeten hebben, worden onze handen altijd gewasschen," zei hij met hel ernstigste gezicht. „Je hebt gelijk, kind, we zullen' nu het verzuimde inhalen." „U is een heel lieve tante," beweerde do jongen, „ik 'zal u een kus geven," en voor zij eraan dachi, omvatten vierkleine, kleverige kinderhandjes haar, om dit plan ten uitvoer te brengen. Het Schrik weerde zij hen af, maar dat maakte het geval nog erger. Wat wisten de kinderen er ook van, dat zij ter eere van den dag haar mooie, lichto japon aan had? Zij wilden van haar hodden, en toen ze eindelijk tie aange richte schade bemerkten, begonnen zij on der hel wasschen behulpzaam, de vlekken met hun nalte handjes uit te vegen „Mama zegt altijd dat niet water alles weggaat," ouderwees de grootste. Eindelijk naderde hel. verlossingsuur. De honden .sloegen aan en daar kwamen de zoo vurig verlangden, die door "de kinde ren stormachtig begroet werden. „Zijn jullie zoet geweest?" was de eer ste vraag der moeder. „Het is heel prettig hij tante," antwoord de de paodagoog ontwijkend, „maar ze is Z. K. U. Prins Hendrik hoeft, naar het „N. v. d. ,D." meldt, dozo week een be zoek gebracht aan den heer s' Jacob, voor malig burgemeester van Rotterdam, op diens landgoed Slaventen. Nadat het kasteel en de omtrok in oogenschouw waren genomen, keerde do Prins met zijn gevolg por auto naar Het Loo terug. Vredespaleis Naar wij bij gemelde vernemen, zal aan den heer Conlonnicr wiens ontwerp van het Vredespaleis, zooals men weet, den eersten prijs behaalde - opgedragen worden dit paleis to bouwen. („Tc!.") Verkiezing Prov. Staten. De heer jhr. nir. N. C. de tiijselaar fe Gorinchem, die van verschillende zijden candiduat zat worden gesteld voor het lid maatschap iler Provinciale Stalen van Zuid-Holland (vacature-Van Slijpo), heeft die candidal uur aanvaard. De centrale anti-revolutionaire kicsver- eeniging in het "district Gorinchem; besloot dio candidaluur te steunen, zoodat jhr. mr. N. C. de Gijsolaar de candidoat is van de verbonden kerkelijke partijen, Centrale Hand rnnq. Beroep. (Cr ge v al 1 e li ve r z c k e rin g.) In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting had de uitspraak plaats in de volgende zaken: Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank, legen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht, waarbij', met ver nietiging eener beslissing van de Bank, aan W. de Gr., oud 12 jaar, vroeger te Krimpen a. d. Lek. thans te Schiedam, mot ingang Van 17 Juli 1905 een voorloopige rente is toegekend van f0.70 per werkdag en voorls het bestuur der Bank is veroordeeld om de geneeskundige behandeling voor zijn rekening te nemen, ter zake van een on geval, waardoor hij lijdt aan recidiveeren- do hydrops aan zijn kniegcwrichl. De Cen trale Raad, niet de overtuiging bekomen hebbende dat liet lijden van getroffene een gevolg is. van een ongeval, vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing van do Bank, houdende «iet-toekenning van schadeloosstelling, Hooger beroep van .1. 'M. te Schiedam tegen de uitspraak van den Raad van Be roep te Rotterdam, waarbij hij niet ont vankelijk is verklaard in zijn vordering tot toekenning eener tijdelijke uitkeering en hem is ontzegd zijn vordering dat hem zal wor den verleend genees- en heelkundige behan deling, ter zake van een ongeval. Eischer beweert, bezig zijnde met het opschieten van steenkolen, door een bonk steenkool aan den rechterhiel te zijn verwond en or later bloedvergiftiging bij hemi is ge constateerd. Do Raad overwoog, dat gee- neilei bewijs is geleverd voor deze bewe ring. Be Centrale Raad bevestigde de uit spraak. Tentoonstelling op gemeentelijke admi nistratief gebied. Men schrijft uit Amsterdam: Gisteren verscheen de catalogus der te Amsterdam van 14 tot 24 September a.s. te houden tentoonstelling op gemeentelijk administratief gebied, ter gelegenheid van do herdenking van het 2D/.j-jarig bestaan van den Ned. bond van gemeenteambtena ren en de 15 dezer te houden algem. ver gadering van den Bond. Een lijvig boek deel van ca. 500 pagina's, waarin ver schillende inzendingen breedvoerig zijn toegelicht en die versierd is met goed ge slaagde illustraties van stadsgezichten uit de hoofdstad. „Dat het belang der gemeen ten veelszins samengaat 'met dat barer ambtenaren" aldus lezen wij in een woord ter inleiding „zal moeien blijken uit deze tentoonstelling, die, naar bedoe ling en opzet, haar belang ontleent aan ïle gelegenheid, die zij biedt tot verbote- nog geen mama en weet nog niet alles." De „oom" brak in een schaterlach uit, waarmee ook de anderen instemden ou de blozende jonge vrouw moest zich allerlei plagerijen laten welgevallen, waarin voor al haar man onuitputtelijk was. Mevrouw Erna was maar blij, flat hij zoo goed ge luimd was, zelfs de afgeplukte rozen brach ten hem niet uit zijn humeur, zoodat ze vroolijk en lachend mdl hem meepraatte. Iti een vroolijke stemming werd de kof fie gebruikt, toon opeens een angstig hocn- dergeschreeuw het gezelschap deed op schrikken. Mevrouw Erna liep nieis goeds vermoedend naar den tuin. Wat zag ze daar voor vreeselijke dingen? De jonge hon den waren in het. kippenhok gedrongen en joegen daar vroolijk de arme kippen, ha nen en kuikens door elkaar. Daar hadden zo er een gesnapt, nog een jammerlijk ge piep en hot'lag languit op den grond. Bij dit schouwspel begon de zenuwach tige jonge vrouw, zonder aan haar gas ten te denken, luid te schreien. De schuldige jongetjes, die het honden hok hadden opengemaakl, deden met haar mee; oom joeg 'de honden achterna, de moeder probeerde de kuikens te redden en de tante knorde op de kleine zondaren. Jiet was een onbeschrijfelijke aanblik, die ongetwijfeld den lachlust zou hebben op gewekt van ieder, die er niet bij betrok ken was, maar voor de aanwezigen ging het komische van den toestand verloren. De moedor schaamde zich over haar jon gens 'en dacht er over na, hoe ze haar goedo vrienden de geleden schade zou kun- ving, aanvulling en vereenvoudiging vaat do gemeentelijke administratie. De ver schillende administratieve stelsels, in ver schillende gemeenten in gebruik, zullen naast elkander gestold, gelegenheid geven lot vergelijking en kunnen dienen tol aan schouwelijk ondorrichl, waardoor liet in zicht juister kan worden. En dat beter in zicht zal de gemeente-ambtenaar benutten bij zijn praktijk, ten dienste dor gemeente. De Bond en met name het comité, dal met do voorbereiding der tentoonstelling was belast, ondervond van vele zijden krachtige modewerking. Onder do auspiciën van mr. W. F. v. Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, die welwillend hel beschermheerschap aan vaardde, werd financieele steun verkregen van: 339 gemeente-besturen, 3 provinciale besturen, 11 vcreenigingen van burgem'ecs- tors en secretarissen, 4 afdcclingen van den bond, 4 administratieve vereenigin- gen, 1 vcreoniging van secretarissen, ont vangers en ambtenaren ter secretarie, 1 vereeniging van ambtenaren ter secretarie, 24 burgemeesters, secretarissen, ontvangers en anderen, het personeel van 2 genteen le- secrelarieën en he,t. Bureau voor Slaats- en Adniinislratiof recht, te zamen van390 bijdragers lot een bedrag van ruim' f3300." Ingezonden hebben moer of minder uit gebreide collection, een aantal gemconlcn, waartoe ook belmoren Schiedam ènVlaar- dingen. Dir. bel., invoerr. en accijnzen Bij do directe belastingen enz. zijn be noemd, ingang 1 Oct.: tot deurwaarder te Amsterdam: J. J. .Schoffel", thans te Lei den; P. Ycnema, thans te ScheVeningen. Verplaatst ingang 1 October: de kom- miezon le kl. F. 11. Ruijlen, va» Horst naar Venlo; G. Vranken, v. Simpelveld n. Horst; do koimniezen 2e kl. P. H, Walra ven, v. Locht n. Bocholtz; B. Stubbe, v. Bochollz n. Locht; E. Vcgter, v. Noorbcek n. VenloP. A. Pool, v. Woerden n. Lien- den; II. Jonker, v. Sloterdijk n. "Woerden; J. Ennifc, id. Laagschepaal, Sloterdijk; L. van der Linden, id. Ruurlo, Oosterbeek; G. C. Reman, id. 3e Montfoort, Simpelveld; L. ,1, van Dalen, id. Locht, Noorbeek; W. Offerhaus, id. id. Epen; E. (1e Guchteneire, id. Noorbeek, Locht; G. Elling, id. Epen, id. J. Veldkamp, id. Maastricht, Noorbeek. („Wbl. v. d. A. d. d. bel.") Cocadorus, Het „Hbl." schrijft: Den 15en October zal Cocadorus, de re denaar van A instel veld en andere markt pleinen, gedurende 25 jaar tot verinaak van groot en klein werkzaam) geweest zijn. Een commissie heeft zich gevormd, be staande uit do hoeren J. D. Slokvis, Nieu we Keizersgracht 70; F. van Dien, Iluide- koperslraat 5; D. E. Content, Joden Bree- slraat SI, en G. J. Polak, Joden Breestraat 45, die Cocadorus willen huldigen en mee werking vragen van stad- en landgenooten. Het veelzijdig talent van Cocadorus kom'l weer uit als men hem in de revue in Sen "circus Carré ziet optreden. De hoer Frits van Haarlem heeft n'.l. de aardige gedachte gehad, bij een kijkje op de Nieuwmarkt Cocadorus zelf voor het voetlicht te bren gen en na zijn toespraak doet 'hij' ook aan do handeling gelijkvloers mee. Schaking. De 20-jarige Antonia werd zeer bemind door een 22-iarigen hakker, die zich teere illusies droomde over zijn toekomstig huwe lijksleven. De bakker bezat niets anders dan, zooals dat in romans beet, zijn liefde voor Tenia, wier ouders een schoonzoon met meer stoffelijke bezittingen verlangden. De weg van het liefdesleven des hakkers was niet zonder doornen, die Tonia's ouders mildelijk daarop strooiden. Zij verboden en beletten ontmoetingen cn samenkomsten en ncn vergoeden. De tante vond het jam mer, dat het gezellige kofficuurlje zoo ge stoord werd en had medelijden met do jonge schreiende vrouw. De man werd woedend, omdat hij den eenen jongen hond, ondanks al zijn pogingen, niet kon grijpen ori de kinderen stonden verschrikt en schreiend het schouwspel aan te zien. Eindelijk was het tooneel van den strijd rustig geworden, drie doode kuikens, een kloek zonder staart en een erg toegeta kelde haan waren or al» slachtoffers op achtergebleven. De jonge honden kregen een pak slaag, waarbij dc kleine, werkelijke zondaren het hart beefde. „Wo wildon maar even naar de kippen en de honden kijken," verdedigde de oud ste zich. „Tante had ons beloofd dat wo' het, mochten doen, als oom er was, en wal men belooft, moet men houden," voeg de hij er wijsgeerig bij. „Niet huilen, tante," smeekte dc klein ste, „dan krijgt n mijn stokpaard," be loofde hij grootmoedig. De grooten keken elkaar aan en met moeite hun lachen in houdend, keerden ze naar de koffietafel terug. Ook mevrouw Erna werd langzamer hand weer kalm! en sprak liet eerst den wenseh uit om den „prettigen" dag met een fijne flesch te vieren. In latere tijden vertelde zij dikwijls de .geschiedenis van het „aangenaam bezoek", dat zoo opvoe dend ,op haar gewerkt had. bedreigden hun dochter met zware straffen, als zij liet bnkkersbeeld niet uil haar immg- dczicl verbande. 'i Baatte niet en dra bleek de juistheid van Barthelemy's uitroep Amour, nmour quand tu nous prends, On peut bien direudicu prudence. Het minnend paar zocht elders wat het in Breda niet krijgen kon, oen ongestoord samen zijn en do bakker reisde met Tonia naar Rotterdam. Enkele korte dagen van weelderig rijke liefde, waarin zij niet dachten aan een strengen vader of booze moeder, vlogen voorbij toen werd do idylle pijnlijk ver stoord. De vader zocht envond hot spoor zijner dochter en met ijseüjkc kalmte beval hij baar naar luiis te gaan. Moedig volgde dc bakker haar terug naar Breda. Tonia werd nu angstvallig bewaakt en slechts dc zuchten van den bakker ving haar luisterend oor op als zij zich atin het venster waagde. Maar de liefde, die sterker is dan de dood, is ook sterker dan ouderlijke tyran ny. Tonia wist haar kluisters te verbre ken, te vluchten en weer ijlden heiden naar Rotterdam, waar zooveel zoet geluk hun deel geworden was. Toon rimpelde zich het gelaat/ des vaders tol Romeinsche strengheid en als Titus beval bij de gevangenneming van zijn kind en van den bakker. Tonia werd teruggebracht naar Breda, naar het ouderlijk buis de bakker werd naar de gevnngenisgeleid, beschuldigd van schaking en hier begint 't werkelijk droeve, dnt elks rechtsgevoel moet kwetsen. "De be klagenswaardige minnaar, over wien nie mand, hellalve Tonia's pa en ma, streng zul len ooi-deelcn, bleef ruim 2 m a a n d e n In voorloopige hechtenis vóór zijn zaak behan deld werd. Tn de rechtszitting, waar mr. Van Mens hem verdedigde, eiscllte deze ont slag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrijheidstelling, omdat door de ouders van het meisje geen klacht in den vorm was in gediend. De rechtbank deed, na veertien dagen be raad. alzoo en verklaarde den officier van justitie niet ontvankeliik in zijn vordering. Tn tusschen had do bakker, die werd vrij gesproken, bijna drie maanden hechtenis ondergaan. Want wel omschrijft art. 281 van het Wetboek van Strafrecht dit snel van minne als schaking en bedreigt den bakker met. zes jaar gevangenisstraf, doch de voorloo pige hechtenis had niet behoeven opgelegd te worden, danr er absoluut geen vrees voor oni- vluchting kon bestaan. Daarenboven beeft vervolging van den schaker alleen nlaats op klachte en de hierover ingediende klacht bleek naar den vorm niet ontvankelijk. Waar om. toen de verdediger hierop gewezen lmd, de hechtenis nog met 14 dagen verlengd? („Bred. Ct.") De vermiste Leidsche dienstbode. De te Leiden sedert Maandag vermiste 19- jarige dienstbode, die des Zondags tc voren met haar mevrouw hevigen twist had gehad, waarmede ook de politie werd gemoeid, is Donderdag door de politie te Scheveningen ontdekt cn aangehouden. Ze werd gisteren door de Haagscbe politie naar Leiden over gebracht cn aan do Leidsche overgeleverd, die nu haar ouders ten bm-eele deed ont bieden. Haar vader was ook reeds op het eerste bericht naar Scheveningen geweest. („L. D.") De auto-ongelukken. Het „Haarl. Dbkl." heeft den eigenaar van den automobiel, die Zondag buiten Haar lem den jongen overreed, den heer II. F. A. Kaag, notaris tc Utrecht, verzocht, zijn lezing van het ongeval te doen kennen. De heer Kaag antwoordde het volgende „De auto hield rechts van den weg en zoo, dat voor wielrijders en anderen ruimte in overvloed bleef tot passeeren. Do gang van den wagen was normaal en niet te snel, zooals door de politic werd geconstateerd. Er was geen bocht in den weg, zooals een ooggetuige aan het „llbld." schreef en vóór de auto was do weg geheel vrij. Van den legenovorsjesleldcn kant nadert ecu O O wielrijder, en ofschoon hij voldoende kan passeeren, wil hij afspringen. Ilij blijkt geen uitstekend rijder te zijn en als de wagen vlak bij hem genaderd is, valt bij, juist voor den wagende chauffeur remt uit alle macht, doch eer de auto staat, heeft do wielrijder het voorwiel over den hals ge had. AU een bewijs, dat er niet' te snel gereden werd kan gelden het feit, dat de ongelukkige vóór het tweede wiel kg, toen hij werd opgenomen. Het tweede wiel ging niet over hem heen. Hier heeft noch de chauffeur, noch iemand schuld, het is een zuiver ongevalhadde de wielrijder niet "gesprongen, er ware niets geschied. Der politie, oogcnblikkelijk aanwezig, werd hij monde van de vrienden van den onge lukkige, verklaard, dat dc chauffeur geen selmll had, welke verklaring door een drie- lal getuigen werd bevestigd." Naar do Ilaarlemsche correspondent van het „Hbl." mededeelt, is tegen den berij der van de automobiel, die j.l. Zondag to Haarlem «en jongen man uil. Oostzaan over reed en doodde, geen proces-verbaal opge maakt, omdat... mindere vaardigheid van den fietsrijder, dio zich blijkbaar zenuw achtig maakte, van het ongeluk do oorzaak word! geacht, te zijn. De „N. Cl." merkt hierbij1 op: De verzekering, die do correspondent ontving, klinkt ongelooflijk. Er zou geen proces-verbaal zijn opgemaakt, omdat de nan stukken gereden fietsrijder zich blijk baar zenuwachtig had gemaakt! Alen zou van minder zenuwachtig worden dan vim het feit, dat een auto met groote- vaart een hoek komt omstuiven en het gedeelte van den weg, dat gij' noodig 'hebt om) hst le wijken, voor u afsluit! En dan in. dien hot schrikkelijk ongeluk geheel often deelo "aan de schuld van het slachtoffer was te wijlen, wie anders dan do strafrech ter zal dit hebben nit te maken? Deze „verklaring", indien zij 'juist is, waarom' geen proces-verbaal is opgemaakt zou meer dan iets anders voor de ge- grondheid bewijzen onzer bewering, dat niet met de noodige gestrengheid tegen het woeste rijden wordt opgetreden. Oranje-lint'of ke ting. Aan het einde der Donderdag, gehouden Raadsvergadering van Scholcrland vroeg de voorzitter machtiging voor rekening der gemeente ecu zilveren ketting aim te koo- pen, om daaraan zijn ambtspenning te kun- nen dragen. Een der wethouders wees or op, duf hij Koninklijk besluit ook een oran jelint voldoende geacht wordt; terwijl ner gens staal, voorgeschreven, dat ile gemeente ketting of oranjelint betalen moei. (Om' financieele redenen zou hij dus stem men legen aankoop van een ketling. An deren wezen er op, dat. een vroegere bur gemeester uil. eigen beurs oen ketling had' aangeschaft. De voorzitter had bezwaar te gen hc-t dragen van den penning aan een oranjelint en wensehle een ketting. Over zijn aanvraag staakten do stemmen, zoodal in een volgende vergadering dc beslissing zal vallen. Een vechtpartij. Alen meldt uit Sunmcer aan de „Leeuw. Courant" Donderdagavond was deze huurt in rep en roer. liet stuk geraken van een of meer glazen van een der wagens, waarmede een ge zelschap van IJoutigchage en Drnehlster Compagnie uit rijden was en hetwelk alhier eenigon tijd vertoefde, was de aanleiding. Een vechtpartij op straat tusschen onkelen van dit gezelschap en personen uit ons dorp was het gevolg. Een marechaussee, van Veen- wouden, toevallig ons dorp passceivnde, wierp zich tusschen de vechtende partijen, waarbij hij een zoodanige wonde bekwam, hem toegebracht met een mes, dat genees kundige hulp onmiddellijk noodig, was. Deze lndp werd ingeroepen te Bergum. Dc dokters aldaar waren echter afwezig, waardoor dr. Bontekoc, van Ilardegarijp, naar Bergum ontboden, hulp verleende. Do toestand van den marechaussee was van dien aard, dat op neming in het Diaconessenliuis te Leeuwar den noodig werd geoordeeld, werwaarts hij dan ook vervoerd is geworden. Een uitge breid onderzoek werd in ons dorp ingesteld. De giftmengster. De vergiftigingszaak te Grauivedijk, on der Ten Boer, houdt de justitie nog druk! bezig. Do dienstbode, die van de misdaad, waar aan twee mensdienlevens' ten offer zijn gevallen, verdacht wordt, blijft alle schuld ontkennen. Er wordt in de gevangenis-nim mand hij haar toegelaten; zelfs twee fami lieleden, die haar dezer dagen een bozookj wilden brengen, moesten naar hun woon plaats tcrugkceren, zonder de verdachte ge zien of gesproken te hebben. Behalve hot lijk van den heer II., is ook het lijk van zijn cchtgenoote naar Gronin gen gebracht om| door de doctoren onder zocht te worden. Dvoi' de oorzaak van de Vnisdaad komt langzamerhand iets meer aan het licht, al is van den sluier, die het geval van den aanvang af, hecfl bedekt, ook nog maar een tipje opgelicht. Aan een geval van hysterie, zooals de geruchten zeiden, knar moeilijk gedacht wor den. Uit do inededcelingcn, die wij' 'ontvin gen, blijkt duidelijk, dat de dienstbode iets tegen de familie 11. had, daar zij reeds eerder uit haar dienst is wcggcioopen, iloch, door een van haar familieleden wederis teruggebracht. 'I Is zeker niet te verwonderen, dat het resultaat van het onderzoek, vooral iii' do gemeente Ten Boer, met spanning wordt tegemoet gezien. Te meer is dit hot. ge val, nu men zich plotselinge sterfgevallen, voorgekomen in families, waar de meid vroeger had gediend, herinnert en de aan dacht dor justitie ook hierop heeft geves tigd. („N. v. h. K") AMSTERDAM, 7 Sept. Lijnolie per 100 Kg.: Vliegend f20%, 201/4; Oct. f ZO, 20%, 197/e; Oct./Dcc f 201/a. 10%; Jan./Mei 1007 f 2OV420; Juni/Aug. f 20%, 20%. LEEUWARDEN, 7 Sept. Boter. Booreboter f 48.a f Aanvoer 39 1/4, 16 i/g en 4 Via vaten. Fabrieksboter f50.— a f51.80. Aanvoer 35 V,, 01 Ve V11 vaten. Notecring van dcCommissio. lckwal.Fabrieks- boter f 51.50. Notecring van do Comni der Ver. van Boter en Kaashandelaren in Friesland, le soort Fabrieks- botcr f5150. Vereeniging tot publioken verkoop van Friescbe Fabrieksboter. Landbouw. 1/4 vat: le kenr f47.50 totf 2g keur f46.— tot f - Se keur f45.—tot i/s vatle keur 147.50 tot f 2o keur 146. tot f 3o keur f 45.— tot Aanvoer 11 1/4, 12 i/s en 3 i/ie vaten. Fabrieksboter: gezouten f46.— a f51.50, on gezouten f51.50 a f— Aanroer 46 4, en 22 vtn. HAMBURG, 7 Sopt. l'etroleum loco 7.Spiritus pir Sept. 15ï/g Oct/Nov, 15%. Stemming kalm.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 6