Kunst en Wetenschap. BINNENLAND. STADSNIEUWS. uiteengedreven had nubij Waiay, twaalf mijlen ten Zuiden \nu Havana. Rodriguez. L een der beste generaals van tie regeeriiigsiroepen, maar zijn meeileeling dat hij na eon overwinning is teruggekeerd schijnt te wijzen op een nederlaag. Tussehe.n de regeeringst roepen en de in- surgenten is een wapenstilstand van 3 dagen gesloten. De Amerikaansohe minister Tal't zal hij de onderhandelingen natuurlijk de eerste viool spelen, het zenden van verschillende groote oorlogsschepen naar Cttha is bewijs dat de Veroen. Staten een beslissende rol zullen gaan spelen, waarschijnlijk om Cuba in te palmen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Frankrijk. Zaterdag is president Fallières te Mar seille geweest ea beeft daar bet proguunmn zooals wij het dezer dagen vermeld hebben, afgewerkt. De president ontving Zondag de commandanten van de Ttaliaansche, Spaan- sehe en Engelsehe schepen, die hem kwamen complimenten.1 ren. Op het Beursplein werd het standbeeld voor den beeldhouwer Puget onthuld. Daar na vlootrevue, maar wegens het onstuimige weer bleef de president aan boord van de torpedoboot ,,Lahire". De eerste-stecnlegging van het kanaal van Marseille naar de Rhone geschiedde aan boord, in verband met het vergevorderde uur. Zaterdagavond half zeven keerde Fallières naar Parijs terug. De koning van Griekenland is gisteravond op zijn doorreis naar Kopenhagen te Parijs aangekomen. Clémeneeau. de minister van binnenland- sche zaken geeft blijk een goede maag te be zitten. Plij nam dezer dagen de volgende uitnoodigingon aan. voor de volgende maand 14 Oct., diner te üraguignan met poli tieke rede. 15 Oct., banket te Cogolin. redevoering; denzelfden dag banket met redevoering te Tlyères. 16 Oct. banket te Brignoles's avonds banket te St. Maximin, beide met rede voeringen. D uitschland. Doernowo, de ex-Russische minister op wien mei. Léontiefi" te Interlaken dacht te schieten toen zij een onschuldige trof, ver toeft thans incognito te Berlijn. Twee agen ten der veiligheidspolitie vergezellen hem overal. Turkije. Van het wreed optreden der Turksehe troe pen in Macedonië wordt weer eens een staaltje uit Saloniki gemeldIn den ochtend van G September drongen SO Turksehe sol daten het dorp Jarnerodero. bij Vodenat. binnen. De maire, twee notabelen en ver schillende bewoners, waaronde. ook kinde ren. werden gedood. Een onderzoek door een Russfech officier ingesteld, toonde de juistheid der feiten aan. De luitenant, Ixnn, die de Turksehe troepen aanvoerde, werd teruggeroepen. Onder de gedooden bevinden zich een grijs aard van 70 iaar, en twee kinderen, 10 en 4 iaar oud. Het dorp Smilevo nabij Monastir is den 9en dezer door een bende aangevallen. Hier bij werden 20 personen, waaronder vrouwen en kindereen, vermoord, terwijl een groot aantal huiz.en in brand gestoken werd. De consuls \an Oostenrijk en Rusland en Italiaansehe officieren stellen ter plaatse een onderzoek in. China. Veertien der boogstgeplaatsten Chincesche ambtenaren komen thans dagelijks bijeen om te beraadslagen over het ontwerp der uit het buitenland teruggekeerde keizerlijke com missie, dat een reorganisatie van het rijks bestuur inhoudt. De „Times"-berichtgever zegj. dat de jong-Chineesche partij met ongeduld de be slissingen der commissie afwacht. De leden er van echter kennen geen van allen een vreemde taal, en hun opvattingen wijken natuurlijk ten zeerste van de Westerschc denkbeelden af. Toch verwacht de corres pondent, dat zij aanmerkelijke concessies zul len voorstellen, ten einde te voldoen aan eenige eischen der revolutionnaire partij. Het Koninklijk bezoek oan Leeuwarden. Ter aanvulling van onze mededeelingen omtrent de Zaterdag plaats gehad hebbende plechtige onthulling te Leeuwarden van het standbeeld van Willem! Bodewijk graaf van Nassau door H. M. de Koningin, in tegen woordigheid van H. 31. de Koningin-Moe der en Prins Hendrik, kunnen wij nog het volgende mededeelen. Wij willen in de eer ste plaats opmerken dat de hoop op goed weer niet vervuld is geworden. Na de met veel gloed uitgesproken rede van dr. Wagenaar, ging de Koningin tot de onthulling over. Hare Majesteit sprak Ilaar rede met klankvolle stem uit. Onder de toejuichingen der menigte trok do Vorstin het doek weg dat het beeld aan het oog onttrok. Daarna zong het koor „Wel gelukkig is die leert te sterven". Toen de burgemeester hot slandbeeld voor dc gemeente had aanvaard, barstte de menigte in daverende hoera's uit en hartelijk klonk herhaaldelijk het „Leve de Koningin!" De Vorstin liet in haar pavil joen de heeren Wagenaar en Schoonden mark, alsmede den directeur van Leeuwar dens Mannenkoor, den heer P. C. Koerman, bij zich komen en betuigde lum dank voor al hetgeen z.ij voor dez.o plechtigheid deden, daarbij haar spijt betuigende dat het weer niet meer had metlegeholpeii. De vorstelijke personen maakten, niette genstaande den regen, dc wandeling om het slandbeeld. aan welks voel namens de ge meente een krans was neergelegd dooreen der gemeenteboden. Gedurende dien rond gang hield de KunmginMoeder haar doch ter steeds de parapluie boven het hoofd. Alvorens naar het paleis terug te keeren, verlangde Hare 31ajesteit hog oven de hoe ren 31ctkenboer en Bart van llove te zien en betuigde hun Haar voldoening over het geen zij hadden gewrocht. Ongeveer kwartier over drie was de plech tigheid geëindigd eu keerden de hooge gas ten nog even naar het paleis terug. Niettegenstaande het bedroevend slechte weer maakte de geheele- plechtigheid die pen indruk. Kort daarna namen de Vorstin en Prins Hendrik aan het station een hartelijk af scheid van Hare Majesteit de Koningin- 3loedcr en de autoriteiten, die uitgeleide deden en keerden met ecu extra-trein naar Het Loo terug. Hare Majesteit de Koningin-Moedor is toen nog enkele uren te Leeuwarden ge bleven en bracht allereerst een bezoek aan het „Friesch Museum", de stichting van het Friesch Genootschap en werd daar in de vestibule begroet door het bestuurf welks voorzitter, mr. NV. J. van Weideren baron Rongers, de Vorstin met eenige woor den welkom heette. 3tej. S. C. Fockema, de dochter van den vice-voorzitter, ge kleed in de bevallige Friesch© kleederdracht, bood Harer 31ajestelt een. ruiker aan. Na de merKwaardigheden hier bezichtigd le hebben, bezocht II. M. bol- St. Bonifacius- ziekenhuis. Een der jeugdige paliënten boort II. 31. een ruiker aan. Vervolgens werd het Diaconessenhuis bezocht, waar II. 31. eerst door een dochtertje van een der bestuur ders en daarna door een 3-jarig patiëntje bloemen werden aangeboden. Ten slotte werd-het Si. Anthonie-gasthuis bezocht, waar eveneens een welkomstruiker aan H. 31. werd aangeboden, terwijl tijdens de be zichtiging der vertrekken de 91-jarige we duwe Althoff, de oudste der verpleegden, nog een ruiker aan de Vorstin aanbood. In de rnannenafdeeling werd Haar het Wilhelmus toegezongen. Hier nam Hare Majesteit afscheid van het besLuur en reed van daar naar het station, vanwaar zij met den sneltrein van G.40 naar Baiuai terugkeerde. Toen was dit Koninklijk bezoek aan Leeu warden geëindigd; het ïieemt in de ge schiedboeken van Friesland een gedenk waardige plaats in. Corps diplomatique. In het hotel des Indes is aangekomen graaf Brevern de la Gardie, le secretaris vau het Russische gezantschap bij ons hof. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag niet" plaats heb ben. Generaal Bergansïns. De toest van Generaal Bergansius was heden hoogst zorgelijk. De nacht was tame lijk rustig. De pols wordt zwakker. Gen. maj. Langlols van den Bergli. -j- In den ouderdom van 80 jaren is te s,Gra- venhage overleden de gepens. ganeraal-ma joor L T. Langlois van den Bergh. De over ledene was o.a. directeur der Normaal schiet school en plaatselijk commandant eerst te 's-Gravenhage en daarna te Breda. Bidderorden. Bij Kon. besl. is benoemd'tot officier in de orde van Oranic-Xasaau, J. B. II. Sil- vergieter Hoog-tad, inspecteur der exploitatie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegenen is verleend de eere- mcdaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nasnau in zilver aanII. G. Beijer, machi nist eerste khmse bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, en G. AVester, hoofdconducteur eerste klasse bii de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor- wogen, beiden te Zwolle. Bij Kon. Besl. is: lo. benoemd tot officier in de orde van Oranje-Xassau, mr. II. D. van Ketwich Ver schuur, voorzitter van het bestuur van het St. Anthony-gasthuis te Leeuwarden 2o. bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Xassatt, dr. L. II. Wagenaar, pre dikant bij de Gereformeerde Kerk te Mid delburg zijn 3o. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Xassau -ï. A. A. Schoondermark, voorzitter der Vereeniging tot bevordering van vreemde lingenverkeer, lid van den gemeenteraad van Leeuwarden dr. W. F. II. Coenen, secretaris van het Friesch Genootschap voor geschied-, oudheid en taalkunde, conrector van het gymnasium tc Leeuwarden, en is 4o. de eere-medalje der orde van Oranje- Nassau, in goud, toegekend aan B. Laver- man, voorzitter der Vereeniging Vader land en Oranje", onderwijzer aan een open bare lagere school te Leeuwarden. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, G. J. van Bijle- velt, districts-commandant, tevens inspecteur der rijksvr-ld wacht te Leeuwarden. Bali. Blijkens een uit Nederlandsch-Irjdië out- m—<ini in 'iiiiilwiin'MWMiiMwiiiiiiiiiwiTirMrÉniaw'tir'inr-rtcfcKMriMiiM'iiiriMiWÉ»! vangen telegram, zijn op Bali bij een ge vecht in den omtrek van hot bivak to Sa neer (Badocng) gewond drie Europeesche militair gewond; allen horteden 'den rang van officier. („Stel.") De grafelijke zal»n. Do Grafelijke zalen beginnen thans met reuzenschreden haar algetneene voltooiing te naderen, zoodat alles erop wijst, dat men itt Mei van hel volgend jaar in staat zal zijn de Vredesconferentie op waardige wijze te ontvangen. Dank zij de restauratie is een vroeger voor luxfbergplaats gebezigd ver trek, zoodanig ingericht, dat hot bij de Vre desconferentie voor lunchroom, dienst zal kunnen doen, in verband waarmede een aangrenzend vertrek tot keuken wordt in gericht. In dc voormalige Rolzaal is nu de schouw geheel gereed. j)ok op andere punten van het gebouw is de restauratie volbracht. In dc groote zaal, waar morgen de Ko ningin do Staten-Gcncraal zal openen, is geen verandering aangebracht sedert het vorig jaar. Alleen zijn Rafeltjes geplaatst voor den voorzitter der vereenigde verga dering en de griffiers der beide Kamers. Scheopsdisfstallon. Onder leiding van den minister van justi tie is een conferentie gehouden inzake de misbruiken (seheepsdiefstallen) op de rivie ren do Rijn, blaas en Waal. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de parketten van het hof te 's-lluge i van de rechtbanken te Rotterdam en Dordrechtde burgemeester en de hoofdcommissaris van politie tc Rotterdam en afgevaardigden van de Kamers van koophandel van Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem. De besprekingen liepen over den omvang van het kwaad en de mogelijkheid der daar tegen te treffen maatregelen. Uit betrouw bare bron kan worden medegedeeld, dat het aanvankelijk voorkomt, dat met die confe rentie het doel bereikt is, hetwelk de minis ter zich daaimede voor oogen heeft gesteld, alhoewel reeds veel van het besprokene bij den minister zelf een punt van overweging had uitgemaakt. w Tentoonstelllngsbeïangen. Onder presidium van den heer 3. E. Scholten, lid van de Eerste Kamer, hield de Vereeniging voor tentoonstellingsbelangen Zaterdagmiddag in het Hotel des Indes te Den Haag een vergadering. Breedvoerig werd 'van gedachten gewisseld over de punten waarover de minister van landbouw wenschte te worden ingelicht ten opzichte van de ter gelegenheid van de in wijding van het Paleis van liet Hof van Ar bitrage aldaar te houden internationalte ten toonstelling. Op de desbetreffende vragen zal aan den minister bericht worden gezonden. Hoofdzakelijk betreffen die het volgende De tentoonstelling zal worden beperkt tot ko loniën, scheepvaart, visscherij, kunst en nij verheid. liet comité wenscht daaraan nog toe te voegen de nijverheid. Omtrent grootte van subsidie en terrein kun eerst later wor den beslist. De statuten der op te richten vereeniging weiden na bespreking en enkele aanvullin gen goedgekeurd. De koninklijke beslissing zal hierop wor den aangevraagd. Besproken werd de eventueele deelneming van Nederland aan de internationale tentoon stelling Dublin 1907. Aangezien er van de zijde der industrieelen geen voldoende belang stelling schijnt te bestaan op de verzon den circulaires kwamen slechts enkele ant woorden in werd besloten aan het comité tc Dublin te berichten dat officieel niet zal worden deelgenomen. Yrede-tentoonstelUng Van de Internationale Vereeniging Vrede- tentoonstelling zijn opgericht afdeelingen te Assen en te Oost-Dongeradeel (Fr.). Tentoonstelling gemeente-administratie. Men schrijft ons uat Amsterdam: Zaterdag brachten wij nog eon kort be zoek aan de tentoonstelling in de Militie zaal, en 't was al weder onze bevriende ambtenaar, dien wij, aanklampende om in formaties, verzekerde, dat In't algemeen de inzendingen over en uit de afdeelingen Be volking zoowel uit Amsterdam als uit de provinciën, die inzonden, de meeste aan dacht trekken. Zaandam, zeide hij, gaat, en terecht, prat op haai- kasregister, waarmede langs auto- matisehen weg de ontvangsten der belastin gen gecontroleerd worden, weke over de cohiercn worden geïnd. Bij verschil of on juistheid wordt het contrölecijfer voor juist gehouden. Door een vernuftige vinding van het toestel, is het den gemeenteontvanger onmogelijk gemaakt, het totaal bedrag dei- op de strook vermelde bedragen te ver minderen, zonder dal de controleur het be merkt. Met dit register wordt in een kwar tier verricht een arbeid, waar- Vroeger 3 3 4 uren mede gemoeid waren. Schuin tegenover Zaandam! treft men een ander© vernuftige machine aan, uitgedacht door den inzender Mr. N. J. E. de Voogt, hoofdcommies van de afd. „Bevolking" le Rotterdam, vervaardigd door gebr. Cami- nada. De bedoeling js dat deze kist met een aan scharnieren draaiend boomdeksel de gewone stembus zal vervangen. Wij! ach ten ons, zelfs na een duidelijke toelichting, niet in staat om' dit voortbrengsel var menschelijk vernuft zoo te beschrijven, dat een ieder gemakkelijk begrijpen zal, dat daarmede elk geknoei onmogelijk gemaakt wordt. Men möet dat zien om te erkennen dal mr. de Voogt zeggen kan: „Eureka: ik heb hel gevonden." Of hot voorshands in groolc gemeenten zal ingevoeld worden, meenen wij te moeten betwijfelen, 't ls lo omslachtig, niet praktisch genoeg, dunkt ons, en last nol least nogal kostbaar, bijv. voor Amsterdam^ ivaar wel ecu 80 derge lijke stemkisten zouden moeien worden aangeschaft. Vlak tegenover hot kamertje, waarin deze stenmuiehine tentoongesteld is, heeft de Ambtenaarsbond zelve een afdeeling gevuld met belangrijke inzendingen, alsoen gra fische aanduiding van bet ledental van 1S93, slechts 30, in 1900 reeds 2711 leden aan duidende, cn wel naar de provinciën inge deeld, waarin Zuid-IIolland bovenaan staat, gevolgd door Noord-IIolland, Noord-Bra bant, Limburg, Gelderland en Drente 't minst. In dil zaaltje is aan den wand be vestigd de pront, van Biahcnsick in do Groene, waarop dc ministers Van Houten cn Sprenger van Kijk worden afgebeeld, zit tende op een geldkist, liet. verzoek afwijzend om staatspensioneering van gemeente amb tenaren, op grond van do behoeften voor leger en vloot. Het zou ons te ver voeren om verge lijkingen te maken en die vermelden van do wijze, hoe in verschillende gemeenten de boeken worden gehouden,'of waarin do eeno gemeente boven de andere uitmunt. Toch zij vermeld dat den Haag omtrent "onderwijs aan spraakgebrekkigo kinderen iets merkwaardigs toont, alsmede over liet verstrekken, volgens de Leerplichtwet, van fclneron aan schoolkinderen. Onmiddellijk in de nabijheid heeft Edam een inzending van haar visscherijschool waarin ruim 50 leerlingen onderricht ont vangen in de gronden der zeevaartkunde enz. Achter in de zaal is een afdeeling voor antiquiteiten en rariteiten, n.l. oude geschrif ten, reglementen, documenten, keuren en foltcrwerktuigen enz. Onze gids piaakte ons hierbij opmerkzaam op de beuls-rekening, ingezonden door Edam, die in een lompe, onoogelijko schavot-roode lijst, achter glas, zorgvuldig bewaard wordt. De beul noteert Voor UEdelachll).Een onthoofd 6 gulden lijk bezorgd, 3 gulden; een geworgt, (1 gul den; een geradbraakt, 9 slagen, ;i 3 gulden, totaal 27 gulden; een met gloeiend zwaard gebrand, 0 gulden; een met breekijzers koetvoet enz. tentoongesteld, 6 gulden, enz. enz., te zamen 138 gulden. Omtrent de inzendingen van Groningen, Haarlem, Kampen en vele andere, om bij dit drietal fe blijven, valt mede op te mer ken, dat overal aan boekhouding en sta tistiek uitnemend de hand wordt gehouden en bij ons tweede bezoek werd onze ïnee- ning bevestigd en versterkt, dat voor amb tenaren hier veel is te bestudeeren en te loeren. Er zijn behalve die der firma Erven s, J. Tijl reeds gemeld nog 22 inzendingen van particulieren, waaioncler een aardige hou ten klok door onzen 87-jarigen ouden stads- klokkenmaker Addicks, ingezonden, welk uurwerk op heele en halve uren en kwartie ren een 12-tal bizonder welluidende schel len doet weerklinken, waarvan het geluid onmiddellijk doet denken aan de uitvoerin gen der Amerikaansche o'f Engelsehe Rel- singers, die eenige jaren geleden ons land met hun spreektuigen in verrukking brach ten. Op onze navraag vernamen wij, dat de heer Addicks voor de levering van derge lijke speelklokken nogal) bestelingen heeft, zoo o.a. voor een gebouw, dat naar de plan nen van dr. P. J. AI. Cuypers wordt opge bouwd, welke mededeelingen ons natuurlijk aangenaam aandeden. Minder aangenaam was het echter, te vcrne.mien dat die schoonc en welluidende klokken niet in ons land gemaakt, doch alle uit Engeland betrokken worden. Alen kende dit metaal bier niet, zeide do heer Addicks. Voorts is de bar-look, type Variler-Com- pany alhier, flink door een zcslal werken de en door dames bediend wordende machi nes, vertegenwoordigd, terwijl de hofleve rancier Julius Huf een 5ö-!al anibts-staatsic- kleedingstukken, voor rijks-, provinciale en gemeente-ambtenaren, van den veldwachter ter tot den minister toe, laat zien wat in zijn ateliers door een groot aantal kleerma kers in den kortst xnogelijken tijd wordt verricht. "Verplichte winkelsluiting Alen schrijft uit Amsterdam: In zake de gedwongen winkelsluiting ver nemen wij, dat door de' commissie uit do Kamer van Koophandel te Amsterdam, be last met het rapporteeren naar aanleiding van de oniwerp-verordoning aan 'die Kamer wordt voorgesteld aan Hen Gemeenteraad te adviseeren de voordracht van B.enW. niet aan tc nemen, hoewel vooropstellen de, dat ook door haar do bestaande bewe ging tot het bekorten van 8 arbeidsuren van het personeel in winkels met sympa thie wordt begroet. De wijze, waarop ten deze wordt gelracht bet beoogde doel te bereiken, kan door de commissie niet worden goedgekeurd. Een verbod toch 'tot 'het doen van za ken op bepaalde tijden moet Volgensi het rapport geacht worden een zeer ernstige in breuk te zijn èn op de persoonlijke vrij heid èn op de vrijheid, van het bedrijf. Tegen dergelijke besnoeiing van 'de vrij heid van arbeid zal de Kamer het tot baar plicht "moeten achten, 'krachtig op te ko men in het vertrouwen, dat "de Raad met haar zal inzien, dal met de regeling der winkelsluiting een terrein wordt Eestreden, dat niet dat van den wetgever behoort te zijn. Alleen dan zou do weigever zich op dit gebied mogen begeven, als hij optreedt ter regeling van een algemeen of nagenoeg al gemeen bestaand verlangen. Eeist dan en wél om enkele onwilligon, die een algemeen door belanghebbenden als noodig erkenden maatregel in den weg staan, te dwingen kan ojul practisclie re- denen van overheidswege, worden ingegre pen in de vrijheid van persoon en bedrijf. Zoodanig eenstemmig verlangen is inlus- sclien in deze evenwel niet te vinden. Blijkens de ingekomen lijsten met liand- teekeningen beslaat er daarentegen een aan zienlijke minderheid van Atnsterdainsche winkeliers, die zich tegen den vooige.-stel- den maatregel verklaart, welke maatregel door velen zelfs als een aanranding van hun bestaan wordt beschouwd. Du voor gestelde regeling steunt dan ook slechts op de ingewonnen meeiung van nog geen drie honderd belanghebbenden en zelfs deze zijn nifil allen voorstanders van verplichte wip kolsl uiling.» Afeor zoover betreft het door de veror dening le bereiken doel, staaf, naar 'de mee- ning der commissie, geenszins vast, dal het (loei, te weten vermindering van arbeids tijd, zal worde., bereikt. Wel wordl het na een zeker uur geopend hebben van den winkel verboden, doch in geenen deule is daardoor uitgemaakt, dat de winkelbedien den niet verplicht kunnen worden na bet sluitingsuur nog geruimen lijd te arbeiden aan het in het winkelbedrijf voorkomende werkzaamheden als etaleeren, slaton plak ken, sorleeren, enz. Als voorbeeld wordt in liet rapport ge wezen op do loopknechts; niet alleen zon dan ook een verordening op de winkel sluiting haar doel missen, maar zij zou bovendien nadoelen met zich brengen. Im mers wordt daauloor geschapen een be voorrechting (Ier groote magazijnen, waar meestal vroeg wordt gesloten, boven de kleine patroons, die juist door voortdurend zelf aanwezig te zijn, in staat zijn oe con currentie vol te houden tegen 'de groote magazijnen. In liet midden latende, dc vraag of: gemeenteraden wel Staatsrechtelijk be voegd zijn de onderhavige materie fe re gelen, omtrent welke kwestie de Kamer naar de meening dor Commissie, haar oor deel zal Tiebben voor te behouden, zal door dc Kamer met nadruk woiden gewe zen op een bezwaai, verbonden aan een regeling dezer aangelegenheid door de ge meenteraden. Wanneer toch bijv, in Am sterdam een verordening op de winkelslui ting zou worden ingevoerd, terwijl de aan grenzende gemeenten den lijd van open stelling der winkels èf niet, óf anders re gelden, zouden de Amsterdamscho winke liers en wel die aan de grens der gemeente gelegen, de concurrentie hebben té duch ten van de in aangrenzende plaatsen geves tigde of le vesügen bedrijven. Het maken van uit zonderingen, dat in ieder geval noodzakelijk zou hebben I© ge schieden, zou naar liet ooideel der Com missie lot veel moeilijkheden aanleiding geven. Otu al deze redenen vermeent de Commis sie, dat do Kamer van 'Koophandel mol kracht zal hebben op te komen togen aan neming der betreffende voordracht van B. cn W. Dir. bel. Inyoerr. en Ace. Bij de dit, belastingen enz, zijn ver plaatst ingang 1 October: H. Kroondijk, komm. 2e kl. van den IJam naar Grauw; II. G. van Leeuwen, komm. 2e kl., van IJmuiilen (b.) naar Dinxperlo. („Wbl. v. d. Adin. d. d. hol.") Gisteravond werd door hel Rolt. Too- neelgczelschap, directeur Corns, van der Velden, in de Officieion-Vereeiüging de win- tcrcanipagne voor het tooncel geopend mot „Zwarte Griel". In (le tamelijk goed bezette zaal werden met aandacht dc verschillende bedrijven gevolgd en den spelers werd een dankend applaus gebracht. 't Was jammer, dat er geen programma's verkrijgbaar waren. Op de werf der firmh Shudders had een timmerman het ongeluk bij het 'afhakken van hout met een dissel ia zijn been te hakken en zich daarbij ernstig te verwon den. Op de werf is hem! een voorloopig verband aangelegd. Op de glasfabriek'de Schic kreeg B. Roe- iio, wonende Wilhelminaplein, een brand wond aan dc hiel, doordien bij' bet uit dragen van flesschen gloeiend glas in een zijner schoenen viel. Zaterdagavond is naar bet politiebureau gebracht A. W,, die in de Lauronstraal had gevochten en, onder den invloed van sterken drank verkeerende, niet wilde vol doen aan den last der politic om zich van daar te verwijderen. Om! een einde aan de rustverstoring te maken, werd hijnaar- het bureau overgebracht, waar henil gele genheid word gegeven tot kalmte te komen. Voor oenzelfde feit. werd Zondagmiddag de glasblazer A. R. naar het politiebureau overgebracht. De tentoonstelling van Indische kunst en kunstnijverheid in het Stedelijk Museum te Amsterdam is gistermiddag gesloten.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2