ÉS 60"* Jaargang, Zondag 23 September 1906 Dit immer bestaat tit DDIS Mailt. Do Hielt ra den Brnipaf. No. 12191 Eerste Blad. Bericht. NATIONAL E MILITIE. Kennisgeving. BUITENLAND. V f SCHBEDAMSCHË SOURANT Dc-ze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Sch Led a m en Vlaardingen fl. 1 25 Franco" per post fl. 1.65. Prijs per werk: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertemtiën voor het eerstvolgend nummer moeten, des middags vóór een nur aan liet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lango Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen 'tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123, voor de Administratie No. 103. Zij, die ziek met ingang van 1 October a.s. op de „Schiedamsehe Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. 0E BUROËMEËSTER V A N SC» IE II A II, Gezien art. 24 der Militie wet 1901; Brengt bij deze ter kennis dat het inschrijvings-registor der Militie voor de lichting,van 1907, en eenedaaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, van heden, gedurende acht dagen, op de gemeente-secretarie, afdeeling B, ter lezing zullen liggen; en dat bezwaren tegen register of naam lijst, binnen voormelden termijn, kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, door tusschenkomst van hem Burgemeester, bij onderteejcend geschrift, op ongezegeld pa pier en gestaafd door de noodige bewijs stukken, Er is hiervan afkondiging" geschied,' waar het behoort, den 22sten September 1906. De Burgemeester van Schiedam M. A. BRANTS. Schiedam, 22 Sept. 1906. RUSLAND. De revolutionairen hebben naar aanlei ding Van de terechtstelling van de moor denares van generaal Minn, den comman dant van het Semenofsky-regiment, een man die even populair was in Rusland als Alva indertijd in ons land, heftige proclamaties uitgevaardigd ook tegen den czaar. Voort aan zeggen zij1 niemand meer to ontzien en zullen alilo steunpilaren van de laffe en moordzuchtige aristocratie er aan moe ten gelooven. De revolutionairen zeggen in het vervolg rille vijanden des volks te zullen ombrengen. Het wachtwoord is: oog om oog, tand om tand, leven om leven. Stolypin heeft een Jodendopulatie -uit Siedlce „zeer minzaam" ontvangen, seint de „üaily-Telegraph"-corresp. üe gevange nen zullen voor de gewone rechtbanken terechtstaan. De ioekomst zal leeren of er naar hel woord van den minister gehan deld wordt; een feit is het dat de vold- krijgsraad te Siedlce bestaat uit officieren die hebben deelgenomen aan den jong- sten Jodenmoord, o.a. Tichanofski, die be kend staat als oen wreedaard. Deze veldkrrjgsraden, de nieuwe instel ling 'van minister Stolypin zelf, hebben, zooals bekend is, het recht binnen 24 uren iemand te vonnissen en te laten ophangen. In zijn wezen is de veldkrijgsraad dus een soort lynchrechtbank, die echter de „ge wone rechtspraak" dreigt te overvleugelen. De minister van justitie, Stjeglotitol, heeft nj, reeds, meldt de „Matin", verzet aan- geleekend tegen de ruime toepassing van de snelle rechtspraak door de krijgsraden, die dreigt geheel ïn de plaats te treden van de gewone rechtspraak. Het huidige systeem! in Rusland is dus doodschieten en ophangen, als zelfs een Russische minister van justitie er legen gaat protesteeren moet het "toch wei, bar- baarsch zijn Uit het muntgebouw te Petersburg is voor een waarde van 9500 roebel gesto len, De dieven drongen door een venster binnen. 3 bronzen kanonnen, "die niet meer dan melaahvaarde hadden, zijn ontvreemd van een der forterossen Ie Petersburg. De toestand van de dochter van minis ter Stolypin, die in het Winterpaleis ver pleegd wordt, moet plotseling verergerd zijn. Haar ledematen zijn gezwollen en moe ten sporen tooneti van kanker. Haar toe stand is, onrustbarend. D-7 Sngelsehe consul te Bakoe Irquhart, die bij een aanslag onlangs gewond, niet gedood, werd, is hersteld. Hij is thans te Moskou. Te Londen vertelt men dat de czaar zijn nereis heeft verlengd omj met koning Ed ward te Kopenhagen een ontmoeting te hebben. Te Obozrovka nabij Eiisabethgrad in Zuid-Rusland hebben oproerige boeren een landeigenaar" gedood en zij maakten zich meester van 30.000 roebel, die zij "onder de dorpelingen verdeelden. Het "dorp was door den slechten oocsl, aan hongersnood ten, prooi. To Viaka hebben boeren 7 gendarmen gedood om te beletten dat een revolutio naire agilator word gearresteerd. Do zemstwos van Odessa hebben den gouverneur kennis gegeven dat de'boeren van het district weigeren de belasting te betalen. De Zemstwos kunnen dus onmoge lijk zorgen voor het onderhoud der scho len en der ziekenhuizen. Roman naar het Engelach van AGNES en EGERTON CASTLE. 56) Waaneer Steven niet zoo in zijn eigen ge dachten verdiept was geweest zou hij hebben opgemerkt dat niettegenstaande den schijn van vroolijkheid in de stad, niettegenstaande het drukke verkeer, de groote weelde die ten toon werd gespreid, zekere onrustbarende teekenen aanwezig waren van een naderende ramp. Hier en daar een haastige koerier, vvelke zonder twijfel gewichtige brieven onder zijn berusting had, een ernstigen trek op het gelaat van enkele officieelc personen, kleine groepen menschcn, die in zijstraten samen schoolden en uiteenstoven bij de nadering ran den eersten don besten politieagent, de oproerige liedjes die de studenten zongen, de somberheid der armere burgers cn bovendien de opgeschroefde toon van vroolijkheid bij de overheeischende klasse zelf. Daar klonk ge zang en gelach aan het hof van Jerome cn niemand had tijd om te luisteren naar de donderende echo's van Berlijn en Hamburg Dresden, Hoewel hij den koning cn z.ijn leger diep verachtte, hoewel hij in z.ijn eigen gedachten geheel verdiept was en onverschillig voor de bedreiging, die over liet land hing, vond «teven toch iets opwekkends in al die krijgshaftige geluiden. Onwillekeurig begon °P de maat van de'muziek tc loopen, die van het exeereitieveld buiten de stad tot bom doorklonk. Ilij had een gevoel alsof hij aldus de overwinning tegemoet schreed toen hij de poort van het paleis naderde. Dank zij zijn trotseh eii hooghartig bevelend voorkomen groetten de schildwachten hem eerbiedig en lieten hem zonder eenige bedenking door. Een lange Zwitsersche portier boog diep voor hem. De eerste teleurstelling, het was een lichte, was dat geen dame die den naam gravin Wal dorf f Kielmansegg'droeg aan het paleis be kend was. Er moest uitgelegd worden dat zij do nicht van den kanselier Wcilenshau- son was, de barones Sidonia, voordat haar identiteit kon worden vastgesteld. Maar toen was het weer alles glimlachen, buigen en beleefd zijn. Daar was niets gemakkelijker dan een bezoek te brengen aan de barones. Steven werd door den Zwitserschen portier overgedaan aan een Fransehen lakei. De Fransehe lakei voerde hem door verschillen de gangen en leidde hem een bveede wentel trap op en droeg toen de zorg voor zijn per soon aan niemand anders op dan den dap peren Kluts, de jager van den burggraaf. Deze staarde hem eerst aan, wierp hem daar op een veelzeggenden blik toe en deed de deur open van een salon, dat als antichambre scheen dienst te doen. Hier werd Steven al leen gelaten en hij moest geruimen tijd wachten, wat hem eerst een slecht leekon toe scheen, maar waardoor hij zich later bepaald heleedigd gevoelde. Het was een vreemde kamer, waarin hij zich bevond, beschilderd met boeketten on mogelijke bloemen en onbestaanbare vruch ten. ITot vertrek zag op den tuin uit en door de reedsgeel geworden bladeren der hoornen kon hij het blauwe water van de Fulda on der den blauwel hemel zien schitteren. Op het grasveld speelde een vroolijk Iroepje met een bal en hoewel de personen door een paar ge schoren heggen voor zijn oog verborgen wa ren kon hij de opgewekte stemmen hooren, Eenterechtstelling. De jeugdige terrorist, die corgisleren te Odessa is terechtgesteld, heette Tarl, Hij was 22 jaren. Dinsdag j.l. doodde hij1 een agent, die hem' wilde arresteeren, vluch tende schoot hij op zijn vervolgers en doodde een portier en verwondde twee dienders. Eerst nadat hij door '5 kogels zrvaar gewond was, kon. men den jongen man arresteeren. üe veldkrijgsraad, die hem] zou vonnis sen, bestond uit 6 generaals, wier namen zorgvuldig geheiml werden gehouden. De krijgsraad hield zitting, in de gevangenis en veroordeelde na korte beraadslaging Tarl ter dood. De gevangene was door bloedverlies zoo verzwakt dat hij per draagbaar naar 'de binnenplaats moest \vorden gebracht, waar de executie zou plaats hebben. Tari werd aan de galg vastgebonden. Zijn. laatste woor den waren: „Stervende roep ik u mijn ver achting toe, moordenaars! 'Ik vervloek u, blinde dwazen! Gij denkrt het geheel©jonge Rusland te kunnen neerslaan met uw po groms en uw krijgsraden, maar weet 'dat er nog bommen en revolvers genoeg zijn om ons ongelukkig land te bevrijden van uw handen, die rood zijn van onschuldig bloed. En nu, vuurt soldaten Drie salvo's antwoordden, Tarl was aanstonds dood. CUBA. De onderhandelingen over eon spoedig le sluiten vrede duren voort tusschenTaft en Bacon, zaakgelastigden van president Roosevelt, Capotxe, zaakgelastigde van pre sident Palma, en Zayas, leider der liberale partij, zaakgelastigde (Ier Revolutionairen. Deze heide laatsten zbUen do geschreven voorwaarden doen kermen, op welkezij bereid zijn vrede te sluiten. Minister Taft denkt, dat hij tien dagen zal noodig hebben omi zijn zending tot een goed einde te brengen. De leiders der re volutie hebben al de hoofden te velde naar Havana ontboden op een conferentie, na verzekering, dat hen geen gevaar dreigde. Naar Reuter uit Havanna seinl, schijnt het kritieke oogenblik voor de bemidde laars, die trachten het Cubaansche geschil bij te leggen, te naderen. Er zijn aanwijzin gen, 'dat minister Taft. niet in staat zal zijn de moeilijkheden op te lossen zonder krachtdadig© tusschenkomst van de zijde van Amerika. Het is hekend, dat Taft in voortdurende verbinding is met president Roosevelt. Naar gemeld wordt, is de toe stand veel erger dan men had gedacht. De zes Amerikaansche oorlogsschepen onder welke twee slagschepen, geven aan do haven van Havanna een ongewoon, krijgs haftig aanzien. Te Washington is men van gevoelen, dat de geschillen tusschen de regecring tie Ila- het gelach dér vrouwen, gesoherts van man nen. Terwijl de mimiten voorbijgingen on nie mand liet vertrek binnen kwam gevoelde Ilij die vroolijkheid en het gelach daarbuiten als een persoonlijke beleediging. De zonne schijn die hom, toen hij op weg naar het palcis was, zoo had opgewekt, scheen hem een bittere spot toe en hét geschetter der trom petten deed hom bijna physiek pijn. Meer dan eens hief hij de hand ongeduldig op om aan de bel te trekken maar telkens ook bedwong hij zich. Er stond zooveel op het spel, hij moest geduldig zijn, geduldigIlij knarste op de tanden terwijl hij de smake loos versierde kamer op en neer liep. Kurz bracht de bopdschap van Sidonia regelrecht naar de burggravin. Hij was een sluwe jonge man en hij wist maar al te goed aan welke deur hij moest aankloppen om kans te hebben promotie te maken. Betty hield zich onledig met den inhoud van een doos, die de modiste juist had meegebracht Zij moest een hoed uitzoeken om te dragen bij een -nieuwe redingote, dien zij op de pa rade dien middag zou aantrokken. De hoed moest iets hebben van den militairen shako, zonder de gratie der vrouwelijkheid te bena doelen. Het was een zaak van bijzonder ge wicht, klaar Betty had een bijzondere gave om zich mot verschillende belangen op éón oogenblik bezig te houden. Zij schikte zich onmiddellijk in de omstandigheden. „Zeg barones Sidonia, dat zij bij mij komt," beval zij. Daarop riep zij op scher pen toon de meid terug, die zich naar de deur begaf. Eliza waar ga ie heen?" riep zij uit. „Mijn hemel," zeide Eliza onschuldig, „ik wilde mademoiselle slechts vertellen dat er vanna en de opstandelingen onverzoenlijk zijn, en dat, zelfs als de gecommitteerden van president Roosevelt er in slagen een overeenkomst t© treffen, deze slechts van korten duur zal blijken. De crisis moet vroe ger of later noodzakelijk tengevolge heb ben een interventie van do Vcrecnig- de Staten, Welke dus elk oogenblik te wach ten is. De tegenwoordig© stand van zaken op Cuba beteekent het verlies van do tabaks oogst en reusachtige verhezen in de suiker. Iedereen (le Washington n.U) verlangt naar interventie eu daaropvolgende annexa tie, ter bewaring van de orde. De regeering der Vereenigde Stalen gaat voort met militaire maatregelen le nomen, ondanks de vreedzame zending van Taft en Bacon. Mislukken hun pogingen, dan kan men er zeker van zijn dat het wapen geweld van Uncle Samj zal beslissen. De arsenalen te Washington, Key West, en op andere plaatsen werden in gereedheid ge bracht. Opperbevelhebber der landingstroe pen wordt generaal Funston, do man die tijdens de ramp te San Frtacisco, comman dant van het garnizoen aldaar was en veel van zich deed spreken door zijn beleidvol optreden. Brigade-generaals zijn Thomash, Barry en William! P. Duvall. Al deze hoofd officieren zijn thans te Washington bijeen. Ook do insurgenten zitten niet stil, da gelijks werven zij nieuwe partijgangers aan. Sedert de laatste twee da jen kregen zij 2000 man versterking; hun hoofdkwartier is in do onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad Havanna. De opstandelingen heb ben plan een AmerikaanscAe interventie uit te lokken en als gevolg daarvan an nexatie. Guerra, de hoofdaanvoerder der insur genten, is met 5000 man opgerukt naar Guanajay op 20 mijlen van Havanna. De opstandelingen zijn sterker dan de regee ringstroepen. Het blad „La Discusion" deelt een tele gram uit Cienfuegos mede, 'volgons het welk de opstandelingen geschoten zouden hebben op matrozen van de Amerikaan sche kanonneerboot „Manetta", ingelegerd te Soledad Sudar Estate. Do Amerikanen beantwoordden het vuur en de opstande lingen sloegen op do vlucht. Te Cienluegos zijn 600 Amerikaansche mariniers onlscheept. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. D© „Etoile Belg©" kan meedeelen dat het Meteor-incident geen diplomatieke verkla ringen zal uitlokken. De üuitseh© regee ring vertrouwt dat de overheid to Ports mouth de directie der llamburg-Ainerika- lijn zal tevreden stelen. Frankrijk. De bond van katholieken, door Ilcuri des lloux gevormd, ten doel bobbend geestelijke vereenigingen in den zin der scheidingswet op te richten, telt 2200 leden. Een rijke Engclschman zond 50.000 frs. Te Luncville is de dragonder Jaennet ge arresteerd die militaire geheimen aan Duitsch- land verklapte. De „Courtier Europeen" meldt dat de minister-president Sarrien en verscheidene ministers spoedig zullen aftreden. Vanwege een nationalistische bond zijn te Parijs biljetten aangeplakt met heftige aan vallen op majoor Dreyfus en het cassatiehof, als uiting van een campagne tegen de reha bilitatie. Joseph Reinacli verklaarde aan de „Pa trio" dat Dreyfus, die op dit oogenblik te Genöve vertoeft, allen die hem belasteren zoo als de „Action franjaise", gerechtelijk zal vervolgen, Reinacli verklaarde het met Drey fus eens le zijn om de nationalistische en elerieale leugenaars to vervolgen. Tot. dusver zijn, volgons het „Journal Officicl", in Frankrijk 7 associations cul- tuclles gevormd. Aan het hoofd van een dezer (e Culoy (Mouse) staat de onder pastoor ITutin. De bisschop van Verdun stelde nu in diens plaats als geestelijke den nbbó Richard aan. Maar de groote meerder heid der gemeentenaren, die op 'de hand van Ilutin waren, bereidden den nieuw aan gekomen geestelijk© zulk een onaangename ontvangst, dat de bisschop zich genoodzaakt heeft gezien hem terug te roepen. Het gemeentebestuur van Parijs heeft den lord-mayor van Londen, de sheriffs, alder men en 50 raadsleden uitgenoodigd tot een bezoek aan de hoofdstad van Frankrijk op het eind van de maand October. De staking to Grenoble duurt nog voort, maar de stakers gedragen zich thans zeer ordelijk, zoodat ieder ingrijpen van politie of militaire macht onnoodig is. Tn sommige fabrieken werkt men weder, al is het per soneel nog niet geheel voltallig. Het aan tal stakers bedraagt 2500. De vier te Grenoble verschijnende dagbladen komen niet uit. iemand is om haar te bezoeken." Zij zag aan den blik, dien haar meesteres haar toe wierp, dat haar goedhartige bedoeling ge dwarsboomd werd, en zij voegde er bij, „wer kelijk mevrouw, het is vreemd dat wij allen de dwaze gewoonte hebben de nicht van me vrouw mademoiselle te noemen. Ik zou zeg gen dat we haar de jonge gravin moesten noemen." Zij 'vouwde de handen en was op het punt welsprekend te worden over hot onder werp, dat het haar zulk een genoegen deed graaf Wakiorff Kielmansegg te zien versehij nen cn dat haar vaste overtuiging was, dat zij een aardig paartje vormden, die stellig voor elkaar bestemd waren, maar haar mees teres legde haar op strengen toon het zwij gen op. Kurz verdween op zijn militaire ma nier. Iletty koos een anderen hoed uit, dien zij op haar donkere krullen zette. De rand was met veel durf opgeslagen en de garnee ring bestond uit een boschje oranjekleurige haneveeren. „Dat mevrouw," zeide de Fransehe mo diste, die met de armen in de zijde stond toe te zien en haar cliënte met een bewon derende blik beschouwde „dat mevrouw, noemen wij de Shako A la Saxonne het is het allernieuwste, een inspiratie ,na den slag van Liitzen. En daar is geen andere dame in Kassei die zulk een hoed kan dra- gen." Betty wondde zich van den eenen kant naar den anderen en zag onderzoekond in den langen spiegel. Zij had den langen, nau- wen redingote aangetrokken om zeker te zijn van het effect en het donkergroen van het fluweel stond prachtig bij haar donker teint en haar. En de oranje haneveeren gaven er juist de noodige contrasteerende kleur aan. Z witserland. Uit Interlaken wordt gemeld dat mej. Tatiana Leontieff aan haar vader verklaar de bij haar aanslag op Muller meende Doer- nowo te treffen. Donderdag heeft de internationale con ferentie tot bescherming van werklieden, te Bern, de beraadslaging voortgezet over het „Werkelijk, werkelijk ik geloof dat ik hem nemen zal." Zij sprak aarzelend, want zulke dingen laten zich niet in een oogen blik beslissen, daarover moet nagedacht worden. Sidonia kwam langzaam binnen. Betty wierp een snellen blik op het meisje. liet blonde haar was verward en zij droog een akelig eenvoudig japonnetje dat nog in Wel- lenshausen gemaakt was. Haar gezicht was bleek en donkere kringen lagen onder haar oogenBelty begon te lachen. Het leven was soms bepaald vermakelijk. „Heeft u mij laten roepen, tante?" „Ja beste, liet schijnt dat er iemand ge komen is om je te ,bezoeken." „Om mij te bezoeken?" Sidonia haalde snel ademeen gloeiende blos vloog haar naar de wangen. „Beste kind," ging de burggravin op haar meest zaehtzinnigen toon voort, „wind je zelf toch niet zoo op. Je behoeft hem immers niet te ontvangen, wanneer je het liever niet wilt. Ja beste, liet is die vervelende man weer mijn neef Kielmansegg Sidonia wankelde een oogenblik, maar be dwong zich en richtte zich hoog op. De hooge kleur verdween langzamerhand. „Ik zal naar hem toegaan," zeide zij op halfluiden toon. „Waar is hij?" „Misschien is het wel beter ook," zeide de burggravin onverschillig. Je ku.rt dat een beetje spoed achter die nietigverklaring van het huwelijk zotten. Het is werkelijk geluk kig," voegde zij er lachend hij, „dat wij hom nu niet, de hemel weet waar, behoeven op te zoeken om je vrij te maken, arme kleine Sidonia, van deze dwaze zaak." (Wordt vervolgd <VW»Tt 1 awSb-

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1