Woensdag 26 September 1906. No. 12193 1 SicLt van to Bnrtimf. 60"° Jaargang T Deze couran t veischijnt d a g e 1 ij-k s, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardi-ngen £1.125 Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Y1 aardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór e<m uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Kort© Haven.) Bericht. Zij, die zieli met ingang van 1 October a.s. op de „Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. BUITENLAND, Schiedam, 25 Sept. 1906. RUSLAND. ■De doodvonnissen, uitgesproken over 6 terroristen door den krijgsraad te Siedcle, zijn gistermorgen ten uitvoer gebracht. Een peloton infanterie schoot de veroor deelden neer. Te Sosjiowice (Polen) werden uit 'een buis geweerschoten gelost op een pa trouille Kozakken. D© soldaten omsingel den het huis ©n losten drie salvo's. 3 ar beiders werden gedood, 6 gewond. De laat st® zijn gevangengenomen. De (roepen te Wilna hebben 39 perso nen in hechtenis genomen, die deelnamen aan een politieke vergadering. 'De aanslagen tegen de politie t© War schau houden niel op. Het meerendeel der agenten neemt ontslag' en. vertrekt naar Rusland, zonder het antwoord van hun su perieuren af te wachten. Het vorig© jaar hadden zich 300 personen aangeboden voor politie-agent, maar sedert de moorden op de politie, wenscht thans niemand van hen het baantje meer. De gouverneur van War schau zal nu de politie rocrateeren uit d© soldaten: drie man van elke compagnie moet goed- of kwaadschiks- politiedienst doen. De anti-regeeringskoorts heeft bij het heropenen der scholen en universiteiten zich weer van d© studecrend© jeugd mees ter gemaakt. Op last van de ovenheid zijn 4 klassen van het gymnasium te Kazan gesloten wegens „wanordelijkheden onder de leerlingen". De „Temps", meldt: Men had 'de weigering der regeering om1 het congres der kadetten toe te staan, tocge schreven aan het feit dat de partij verlof had gevraagd aan Stolypiri in plaats van aan den poïiiieprefect, De kadetten hebben nu het „verzuim" hersteld en ook aan de politie verlof gevraagd bun congres te mogen houden. Verlof werd natuurlijk niet gegeven. Tengevolge van het mislukken dor po ging om' te Odessa ©en 'Jodenmoord te be ginnen, hebben de „zwarte honderd" een perscampagne geopend en de- geschiedenis der ritueele moorden'weer opgehaald. Zij beschuldigen een directeur van een kinder-, huis een christenkind te hebben gedood door met zijn bloed een zieken Jood to willen genezen. Een officieel onderzoek bracht aan het licht dat het Joodsche kind Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Don derdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 1 V voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. gestorven was door het bij ongeluk toe dienen van een verkeerd medicijn. De bond van Russische mannen zet niettemin haar opruiing voort en spoort de „christenen" aan de Joden t© vermoorden. Sjipof is uit den reactionairen bond van 30 Oct. getreden, omdat de voorzitter Goetsj- kof de veldkrijgsraden verdedigde zonder protest der partij. Te Lodz is een geheele compagnie van het 3 ekaterinenburg-regiment wegens mui terij tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. Uil Stockholm' wordt gemeld dat er al daar- een bommenfabtiek is ontdekt, waar bij de chef der Finsche roode garde Luoto en twee andere Finnen zijn gearresteerd. Volgens de „Daily Telegraph" leveren de Armeniërs en de Tartaren te Naklisjeff in den Kaukasus verwoede gevechten. Te War schau verwacht men een militairen op stand. De aanslagen nemen toe, de daders ondervinden bescherming van 'het publiek. Een medewerker van de „Matin" heeft te Weimar een onderhoud gehad met den heer Moeromtsof, den vrocgeren voorzitter van de ontbonden Rijksdoema. De heer Moeromtsof herinnerde aan do voorspelling van minister Stolypin, dat de revolutionai re beweging binnen eenige maanden zou zijrl onderdrukt en verklaarde in deze zijn meening niet te deelen. Minister Sto lypin maakt zich illusies, en wekt tegelij kertijd illusies bij anderen doordat hij in sommige opzichten wat liberaler optreedt, dan men tot dusver gewend was. De dag bladpers wordt nog wel steeds onderdrukt, maar voor de verspreiding van boeken wordt zeer groote vrijheid toegesitaan. De heer Moeromtsof geloofde wel dat de bedoelingen van minister Stolypin goed zijn, maai- zijn maatregelen zullen niet tot het gewenschte doel leiden. Wat Se Doema betreft verklaarde de oud-voorzitter, dat pi en in Europa omtrent haai- werkzaam heid slechts gebrekkig kennis heeft Haar voornaamste werk is niét gedaan in de openbare 'zittingen, maar in de afdeelingen. Hier zijn tal van* wetsontwerpen samenge steld en waarschijnlijk zullen deze weldra Worden openbaar gemaakt. De verkiezin gen voor de nieuwe Doema zullen zooveel mogelijk geleid worden door de regcenng en het is lang niet onwaarschijnlijk dat deze, indien geen reactionair kans- van slagen heeft, liever de candidatuur van een 'so cialist zal steunen dan van een liberaal, alleen maar om het revolutionaire element in de Doema te versterken en zooveel te eerder reden te hebben de Doema weder te ontbinden. Blijkens de mededeelingen van den heer Moeromtsof echter werken de liberalen krachtig èn maken zij ijverig propaganda voor hun denkbeelden. In 0c tober keert Moeromtsef naar Rusland terug. Frankrijk. 48 individuen zijn wegens misdrijven tij dens de staking te Grenoble in hechtenis. Een soldaat die door een steenworp was ge wond is overleden. De staking is geëindigd. Italië, Te Rome heeft een duel plaats gehad, dat twee dagen in beslag nam, tusschen den hoofdredacteur van het socialistisch party blad Avanti, Monticelli, die in zijn blad een beleedigend artikel over koningin Margareta had geplaatst, en den conservatieven redac teur Vettori van de Giornale d'Italia. Zaterdag werd tot het intreden der duis ternis doorgevochten. Na vijfentwintig ron den werd de vooitzetting tot den volgenden dag verschoven. Toen nam het duel een einde, daar dè socialistische redacteur van zjjn tegenstander een sabelhouw in het dij been ontving Oostenrij k-H o n g a r ij e. De gezondheidstoestand van keizer Frans Jozef laat veel te wenschen over, wordt uit Weenen bericht. De oude keizer verlaat zijn vertrekken te Schönbr.nn niet. Hij lijdt aan een keelziekte en neemt geen deel aan officieele ontvangsten. Roman naar het Engekch van, AG-NE8 en EGERTON CASTLE. 58) „Zeg haar de waarheid." Maar de waar heid was ieelijk en wanneer hij zich zelf er toe kon brengen om te spreken zou hij haar veel moeten vertellen om haar te kun nen overtuigen. Hij zou hebben moeten zeg gen Je tante bood zich aan, drong zich aan mijn bescherming op. Ik hield niet van haar en ik wilde haar niet hebben. Zij liet ©ij geen keuze en dit is haar wraak." Ja, het was heel gemakkelijk te zeggen: »je bent een eerlijke jongen," maar wanneer iemand een geheel geslacht achter zich heeft van edellieden die nooit buiten het conven- tioneele code d'honneur zijn gegaan, dat zij zich hadden gesteld, kan hij er zich niet ge makkelijk toe brengen een vrouw te verra den, die in betrekking tot hem zeH gestaan heeft het laatst van alles wanneer hij werd bemind en niet zelf liefhad. Hij zweeeg dus. En Sidonia's laatste hoop verdween. Nu wist zij eerst hoe zij daar aan had gehangen tot op het laatste oogen- blik. Plotseling zag zij zich, zooals hij haar nu ©oest zien, slordig gekleed, met donkere kringen onder de oogen en daarnaast zag z'j in haar verbeelding Betty in haar keurig costuum met haar onbezorgd lachend ge zichtje het was geen wonder dat een verachtelijk lachje den jongen graaf om de lippenspeelde. En Steven in al zijn trots, zou liever ge storven zijn dan zich te verwaardigen een verklaring te geven. Had hij maar geweten dat er niet eens een bepaalde verklaring van hem noodig was, dat in zulke belangrijke o ogenblikken van 'tleven er geen woorden noodig zijn. Woorden zijn dikwijls onze vijanden. De aanraking van zijn hand op de hare, een enkele kus op haar lippen en Sido- nia zou de waarheid gevoeld hebben, zou begrepen hebben, dat hij haar iielhad en dat voor hem die liefheeft, het voorwerp van die liefde de koningin over allen is. Steven, in al zijn ontstemming, had niet eens bemerkt dat het mooie blonde haar ver ward was. Was haar gezichtje bleek? Het was oen parel in zijn'oogenWas haar ja ponnetje' eenvoudig? Het had een statiekleed kunnen zijn. Al was Betty in al haar glorie plotseling binnengekomen dan zou hij nog geen vergelijking gemaakt hebben, behalve een, die op alle manieren in het voordcel van Sidonia moest uitvallen. Van uit den tuin drong vroolijk gelach tot hem door, een heldere stem begon een vroo lijk liedje te zingen, In gelukkiger oogenblik- ken had de vioolspeler die melodie wel voor hen gespeeld, het deed hen beiden nu pijn Gewonde liefde flikkerde voor een oogenblik op in heftige haat. „Tante Betty had dus gelijk. Zij heeft mij de waarheid verteld, al was het een beetje laat ie hebt niets te zegjen, zeide Sidonia met opeengeklemde tanden, terwijl zij trachtte een snik te onderdrukken. „Alleen dit," antwoordde Steven hooghar tig, in het volle bewustzijn van zijn waar digheid, „dat ik je beveel, cds je echtgenoot nu met mij mee te gaan." Sidonia wees naar de deur, „Graaf von Kielmansegg, mijn oom ver wacht vandaag een en ander te vernemen van de rechters betreffende de nietigverklaring GEMENGDE MEDEDEELINGEN. tuig gevallen toen het paard struikelde Zij kreeg ernstige verwondingen in haar gelaat. Turkije. 64 Redif-bataljons (landweer) zijn onder de wapenen geroepen, 16 daarvan gaan naar Djoemabaja aan de Bulgaarsche grens. Voor de overigen wordt op bevel uit Konstanti- nopel gewacht. Men gelooft te Saloniki dat nieuwe troepentransporten voor de Bulgaar sche grens zullen volgen Uit Konstantinopel worden dagelijks 25000 redif-unitormen ver wacht. Cuba. Taft heeft gisteren de Amerikaansc'ne oor logsschepen in de haven van Havanna geïn specteerd. De schepen losten 19 kanonschoten. De Amerikaansche minister bewijst door deze inspectie dat hij algeheele volmacht over het eskader heeft. Taft ontkende bevel te hebben gegeven om de troepen te ontschepen. BINNENLAND, Duitschland. Te Mannheim is Zaterdag het congres der sociaal-democratische partij begonnen. De Nibelungenzaal in dé »Rosengarten" was stampvol met 8000 menschen. De leider van de Mannheimsche socialisten, het Ryksdaglid Dreesbach hield een begroetingsrede, waarna Bebel de openingstoespraak hield. Later zullen Legien en Bebel een referaat houden over de algemeene werkstaking. Singer en Dreesbach werden als voor :t- ters gekozen. Gisteren zijn de eigenlijke werkzaamheden van het congres begonnen De buitenlandsche afgevaardigden hielden hun begroetingsredevoeringen. De Russische af gevaardigden hadden vooral veel succes. Natuurlijk deden zij optimistische mededee lingen over den voortgang van de revoluti- onnaire beweging. De voorzitter Singer verwelkomde de pas uit de Russische gevangenis ontslagen me vrouw Rosa Luxemburg, Ook een Russi sche dame hield een vlammende rede, waar- zij het lijden der Russische revolution- nairen schilderde. Na de redevoeringen der buitenlanders Nederland is vertegenwoor digd door mevr. Wibaut werd hét ver slag van het partijbestuur in behandeling genomen. Tevens wordt te Mannheim thans een sociaal-democratisch vrouwencongres gehou den. Hierin is o. a. met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij kiesrecht voor de vrouwen wordt geëischt. Denemarken. De Deensche prinses Marie is uit haar rij- van de ondoordachte ceremonie, die mij m naam tot uw vrouw gemaakt heeft. Wanneer de tijd gekomen is zullen mijn advocaten met u komen spreken." „Mevrouw," antwoordde de graaf met een diepe buiging, „daar ik voornemens ben eenigen tijd te Kassei verblijf te houden in den „Aigle Imperial" zullen er, naar ik vertrouw geen moeilijkheden ontstaan om trent mijn adres. Maar veroorloof mij op te merken dat nietigverklaringen niet gemak kelijk worden verkregen zonder de toestem ming van beide partijen." Hij wendde zich naar de deur en verdween met een tweede diepe buiging. „Hij houdt niet van mij hij heeft nooit van mij gehouden," daclu Sidonia met een gevoel alsof haar hart breken zou. „Het was alles niets andeis dan trots. De andere lage verdachtmakingen van Betty verdwenen geheel nu zij Steven weer gezien had. Maar zij had ook haar trots^ de echte trots eener fiere vrouw, en zij wist wat zij te doen had, al moest zij er ook nameloos door lijden. „O, vioolspeler," riep het arme kind uit, „wat heb je over mij gebrachtZelfs jij hebt me verlaten." Betty's pijlen, die zij in het wilde had af geschoten, hadden beter doel getroffen dan zij zelf vermoed had. Toen zij op den burcht gevangen werd gehouden had zij spottend verklaard dat de burggraaf er zeker op ge steld zou zijn, zelf een echtgenoot voor Sido nia te kiezen (waarvoor hij zeker goede reden had) had zij onwillekeurig de roos ge raakt. De voogd van do erfgename was vol strekt niet van pW zich rekening en ver antwoording te laten afdwingen, wanneer hij er iets aan doen kon. Daarom was de jonge Oostenrijker de laatste man in de wereld Corps diplomatique. In liet Hotel sden Ouden Doeler." te 's-Gravenhage is aangekomen de heer Luis Aldimate, zaakgelastigde van Chileensche re publiek voor Holland en België met familie, van Brussel. Hofberichten. Op last van .Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Konitigin ter algemeene kenni", dat, gedu rende Hr. Ms. verblijf in het buitenland, de aan Hoogstderzelve gerichte brieven in ge sloten omslagen, voorzien van een adres aan II. M. op de gewone wyze per post kun nen worden ingezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. (Stct.) V II. M. de Koningin deed gistermiddag vóór haar vertrek naar bei. buitenland, nog een rijtoer naar Scbeveningcn en langs den zeeboulevard. II. M. do Koningin en Z. K. II. de Prins hebben ten 5 u. 19 m. stadstijd per Staats spoor de reis naar Dresden aanvaard. II. M. maakte gebruik van haar eigen trein, waarin zich een slaapwagen van de Com pagnie Internationale des Wagon Bits be vond. Den vorslclijken personen werd uitge leide gedaan door den gouverneur der re sidentie, generaal van Emiiel Schorcr, den waarnemend burgemeester van 's-Gra.vcn- hage dr. Mouton en Hr. Ms. opperstalmees ter baron Beutincfc. II. M. droeg oen grijs reiscosluum en zwarten bood met veer. Bij 'het vertrek van den trein stonden II. M. en de Prins op het balcon van het rij tuig en werden luide toegejuicht toen de trein buiten de overkapping reed, door een zeer talrijke menigte, die zich tolver buiten het station had opgesteld. Van het Hof. Volgens een bericht in de Duitsche bladen zal Prins Hendrik zich in de heltt van deze week naar Ludwigslust begeven, om aan het Meeklenburgsehe hof een bezoek van eenige dagen te brengen. Consulaten. Bij Kon. besluit van 15 Juni is aan den heer P. A. Shaw op verzoek eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Cape Coast Castle, en is als zoodanig benoemd de heer H. B. W. Russell, die in genoemde hoedanigheid door de Britsche regeering is erkend. Aan den heer Russell dient in het En- gelsch geschreven te worden. De heer F. W. Corssen, ingevolge Konink lijke machtiging benoemd tet vice-consul der Nederlanden te Tacna en Arica, is als zoo danig door de Chileensche regeering erkend. Aan den lieer Corssen kan inhetDuitsch en in liet Engelscli geschreven worden. (Stct.) Kamerzetel voor leiden. Het berichtje van het Centrum, dat van vrijzinnige zyde zoogenaamd ernstig zou worden gedacht aan een candidatuur van mr. Fokker, is onjuist. Art. 126 der kieswet schrijft immers minstens 30-jarige leeftijd voor. We kunnen dan ook verzekeren, dat noch van vrijzinnige, noch van vrijz.-demo- cratische zijde aan die candidatuur gedacht werd. Tweede Kamer. Financieeio wetten. De financieole wetten, aangekondigd in de Troonrede, zijn gedeeltelijk ingediend, te weten le. betreffende de registratiebelasting. Het strekt om ook den inbreng van zaken in naamlooze vennootschappen niet liet recht van registratie wegens eigendomsoverdracht onder bezwarenden titel 1e belasten, zoo mede om weg te nemen dc gelegenheid tot ontduiking, hierin beslaande, dat verkoop van vast goed aan een naam), vennoot schap, wordt omgezet in een inbreng in een zoodanige vennootschap. Ook de in breng in coop, vereenigingen wordt met het zelfde recht belast. De minister van Fi nanciën raamt de opbrengst van de voor gestelde belasting op 2 ton per jaar. 2e. verhooging van het zegelrecht van sommige effeèten, met uitzondering van de aandeelen in premielcciiiiigen, reeds vrij hoog belast, wordt voorgesteld, liet recht van aandeelen in buitenlandscha maatschap pijen en dal van binnonlaindselie pandbrie ven met 10 cent van elke f100 te ver- hoogen en dat van allo andere stukken met 20 cent van elke f 100. Het recht zal dan voortaan voor pandbrieven 2 pet. en voor de andere soorten van effecten 4 pot. bedragen. Die pandbrieven worden dan la- dien hij als echtgenoot voor Sidonia begeerd zou hebben, afgezien nog van de vernederen de pressie die de jonge man op hem had uit geoefend en waartegen zijn aangeboren despo tisme in opstand kwam. Daar was een harde uitdrukking in de oogen van den jongen man en een bedreiging, die den burggraaf on willekeurig deden rillen wanneer hij ze zich te binnen bracht. Het was waar, graaf Kiel- mansegg had nimmer een woord gesproken over het vermogen van zijn bruid, maar juist dit zwijgen gaf den burggraaf een nog on aangenamer gevoel .van dreigend gevaar. „Zijn advocaten zullen me op de hielen zitten voordat ik goed en wel weet wat er gebeurt," had hij dikwijls gebromd in de voor hem zoo ellendige dagen die op Sido nia's verloving gevolgd waren, vooral wan neer hij zich 's nachts slapeloos op zijn leger stede rondwentelde en de wijn dien hij ge dronken had, hem niet meer opwekte en prikkelde. Wellenshausen was er zich nooit bepaald bewust van geweest, dat hij oneerlijk was. Wanneer hij groote sommen van het geld van zijn pupil voor eigen gebruik besteed had, was hij bijna ten volle overtuigd, dat hij daartoe recht had. Was hot niet tegen natuurlijk dat een vrouw voorrechten zou hebben boven een man? Hij had nauwelijks de moeite genomen de uitgaven op te schrij ven. In het koninkrijk van Jerome was het dc gewoonte niet tijd te verknoeien met klei nigheden, vooral niet waar het financieole aangelegenheden betrof en het gevoel van een dreigende catastrofe, vooral in den laat- sten tijd, had de waarde van ieder oogen blik verhoogd. Sedert zijn tweede huwelijk had de burg graaf Sidonia's vermogen geducht aangespro ken. Ilij had zijn koninklijken meester een aanzienlijke som geleend en beschouwde dat als een zeer diplomatisch stukje. Het was goed den vorst met zulke banden aan zich te verbinden. En bovendien, later zou het kind er ongetwijfeld voordeel van hebben. Bepaald, liet was een geldbelegging. Daar waren verder Betty's parelen Wel, kon men in deze onzekere en onveilige tijden het omzetten van goed in parelen niet eveneens een geldbelegging noemen. En zij waren er immers niet minder om dat Betty ze met zooveel gratie om haar slanken hals had ge slingerd. En drar was dit, en daar was dat In de reeds genoemde slapclo-oz©nach ten was zijn geheugen bijzonder sterk. Eens of tweemaal gang de burggraaf rechtop in bed zitten en veegde het klamme voorhoofd af. Werkelijk hij wist niet hoeveel de erfge name van Wellenshausen builen de lande rijen het hare kon noemen. Maar er bestond een testament van zijn overleden broeder, waarin alles nauwkeurig was aangegeven en dat berustte in handen van een advocaat. liet was dus geen wonder dat, toen Sido nia op den dag "van het huwelijk bij hem was gekomen, terwijl hij somber op de over blijfselen van het feestmaal staarde, en hem verteld had dat haar echtgenoot en zij voor altijd gescheiden waren, zijn gevoel van ver lichting zoo onverwacht en zoo groot was ge weest, dat hij er geheel nuchter door ge worden was. In een uitbarsting van vaderlijke tevreden heid verzekerde hij haar dat zulk een cere monie niet geldig kon zijn en dat het de ge makkelijkste zaak in de wereld zou zijn om haar weer vrij to maken, wanneer zij dat wenschte. (Wordt vervolgd,) SCHIEDAMSCHE DOURAMT.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1