Be Nicht ra ien Braraaf. 60"° Jaargang Donderdag 27 September 1906, No. 12194 f V Bericht. Openbare Aanbesteding. BTJ1TES L AND. SCHIEDAMSCHE :0JRJJT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwnHaalVoor S ch led a m en V1 a ar din g en fl. 1 25 Franco per post fl. 1,65. Prijs per week; A oor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad ver ten lien voor hei eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tariever hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon 1 y voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 October u,s. op de „Schiedamselic Courant" abon- nceren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ÉH Op Donderdag <1 Oetolber a,s., 's na middags 2 uur, zal door Burgemeester en Wethouders van Schiedam onder ingezetenen der gemeente worden aanbesteed, volgens bestek no. *10 Het uitvoeren van verfvrerken aan bruggen en gebouwen binnen de ge meente Schiedam. Het bestek is tegen betaling van f 0.25 ter gemeente-secretarie (afdeehng A.) ver krijgbaar. De aanwijzing geschiedt dagelijks van des morgens 1012 uur aan de Stadsthnmer- weif. Schiedam, 20 Sept. 190G. RUSLAND. De „Temps" ontvangt uit Petersburg een belangwekkende correspondentie omtrent de verhouding van do gematigde liberalen tegen over het kaliinct-Stolypin on over het terug heden van Sjipol' uit den bond van 30 Oct. De verklaringen van Alex. Goetsjkof, voor zitter van genoemden bond hebben aange toond dat het parool voor de gematigde libe ralen was: Steun aan het ministcrie-Stoly- pin. Sjipof heeft nu de volgende verklarin gen aan het centraal bondsconiitó gezonden Toen in 't begin van dit jaar het ministerie- Witte de tradities der bureaucratisch abso lutistische icgeeiing handhaafde, verklaarde het congres van den bond onmogelijk de ïegeering tc kunnen steunen. Door dit be ginsel geleid, acht ik het onmogelijk, aldus Sjipof, dat er tusschen den bond en het ministerie-Stolypin samenwerking kan be staan. liet ministerie-Stolypin is de daderes van de Doema-ontbinding, en van liet con flict tusschen de bureaucratie en de nationale vertegenwoordiging. Welnu de politiek van Stolypin kan geen andere zijn dan reac tionair, hetgeen ook de vele administra tieve feiten bewijzen. Zonder twijfel, de rc- geeringsverklaring erkende niet de maat schappij te bestrijden, maar de vijanden der maatschappij, echter noemt de regeering „vij anden der maatschappij" al degenen die haar willekeur en onderdrukking tot het uiterste niet goedkeuren. liet eenige rageeringsmiddel van de hui dige ministers is de uitgebreide werkzaam heid der veldkrijgsraden. Dat is een groote Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 59) Zij had hem strak aangestaard, terwijl zij in haar wit bruidskleed voor hem stond. Was dat werkelijk het geval? Zij had altijd gedacht dat huwelijken voor het geheele leven werden gesloten. Hij lachte haar opgeruimd loc. „Wol neen, mijn duifje, zulk een huwelijk is in het geheel geen huwelijk wanneer iemand dut wenscht." „Zorg er dan alsjeblieft voor," had zij op vasten toon gezegd, terwijl zij zijn omhelzing ontweek. Daar was een onzegbare vrees in den blik dien zij op hem wierp, tui wijl zij zich om wendde om de kamer te verlaten. Maar hij was te veel vetvuld van deze onverwachte blijdschap om aan iets anders lo kunnen denken dan aan haar vrijmaking. liet kwam geen oogenblik '111 hem op zich te verwonde ren oyer haar besluit, te vragen naar de oor zaak van lum scheiding -en ongetwijfeld kwam dit Betty ten goede. Het vertrek naar Kassei, waarvoor hij zijn toestemming had gegeven ton koste van zoo- vfel angst, werd nu een plan dat naar zijn zm niet spoedig genoeg kon worden uitge voerd. Want beteekende dit niet een spoe- ,thge, wettige nietigverklaring van Sidonia's moreele inzinking, vrecscdijk voor ons maat schappelijk leven en niet in overeenstem ming met de moderne hervorming van het land. Er is geen oplossing langs dien weg te verkrijgen. De krijgsraden zullen onmachtig zijn om het Russische rijk te herscheppen. Zij zullen slechts de demoralisatie en de ver wildering onder ons volk doen toenemen. Sjipof verklaart ten slotte dat hij om deze en meer genoemde reden van opinie verschilt met Goetsjkof en daarom uit dc partij treedt. Do nuchtere en alleszins le billijken ver klaringen van den'gematigd-liberaal Sjipof zullen natuurlijk scheiding brengen tusschen het ministerie-Stolypin en dc meeste gematig de liberalen, de eenige hulptroepen waarop de regeering tot nog toe kon rekenen. Uit Petersburg wordt voorts gemeld dat Sjipof, prins Eu gen Troeibetzkoj en Miljoe- kof onthullingen zulilen doen over Goetsji- kof, die reedsi door het centraal comité Octobristen als president is afgezet, omdat hij zijn goedkeuring hechtte aan Stolypin's program. Alen beweert ook dat bij de jongste visite van Stolypin aan den czaar door den eer ste belangrijke mededcclingen zijn gedaan. Uit Berlijn wordt gemeld dat graaf WitLe in den laatslen tijd geen brief aan Stolypin schreef, waarin hij zijn program! goedkeurde. AVittc heeft zich volkomen uit de politiek teruggetrokken en heeft geen lust omi er zich opnieuw moe te bemoeien. Witte pes simist! Uil het militaire depot te Petersburg is voor con waarde van, 80000 roebel aan goederen gestolen. Eenige jongelieden zijn. te Petersburg de woning van een huisjes melker binnengedrongen, hebben deöhuis- genooten opgesloten en zijn er met 200.000 roebel van door gegaan.' DU1TSCHLAND. Op den sociaal-democratischen partijdag te Mannheim hebben enkele afgevaardigden uit Rusland zeer heftige redevoeringen ge houden, die stormachtig werden toegejuicht. Een Poolsch revolutionair deelde mede, dat de socialisten te Warschau nu allen gewapend waien. Een ncdeilaag als te Mos kou was daar niet te duchten, want (le arbeiders van het platteland, op wie te Mos kou geen staat te maken was geweest, gin gen te Warschau mee. De gewapende macht van het proletariaat had te Warschau de politie van haar schadelijkste bestanddeelen ontdaan, on men was van verscheidene re gimenten van het leger zeker. Het einddoel was de instelling van een Russisehen bonds staat met vrijheid voor alle volken. De Rus sische omwentelingsgozinden zouden altijd dankbaar gedenken wat de Duitsche sociaal democraten voor hen gedaan hadden. De Russische socialisto, mevrouw Balabanof, be schreef het lijden van de revolutionairen. Zij prees den koelbloedigen heldenmoed, waar mede zoovelcn den dood tegemoet waren ge gaan en verklaarde, dat de Russische partij nooit uit het oog verliezen zou, dat op de dwaas huwelijk? Het scheen dat zijn eerste jaloezie in de oubliette begraven was, maar misschien was diep in hem het bewustzijn van een gevoel van vreugde en voldoening dat men graaf Kielmansogg nimmer moer welkom zou kunnen heeten in het huis, dat aan zijn gescheiden vrouw een schuilplaats had geboden. HOOFDSTUK XXVI. Kleine hoven. Betty vertoonde zich met een peinzend gezicht in de kamer van haar echtgenoot. De parade was geen succes geweest. Niet tegenstaande de fluwcclen redingote en de oranje pluimen kon zij zich niet beroemen dat Jerome aandacht aan haar had geschon ken. Zij begon ongerust tc worden over de resultaten van dc onopgehelderde en onbe grijpelijke fout in haar correspondentie. Zij had zichzelf de gelofte gedaan dat de eerste blik, dien zij met den koning wisselde hem op een zachte wijze te verstaan zou geven dat baar hardvochtigheid niet zoo groot was als luiar weinig beloven ..nooit" hem had willen doen gcloovcn. Met haar aangeboren optimisme had zij toen zij een laatslcn blik in den spiegel wierp, bedacht dat haar niet-bcdoelde weige ring misschien niet eens zoo misplaatst was geweest en dat zip er geen spijt van behoef de te hebben. Koningen of kanseliers of eenvoudige Weensche luitenants waren allen hetzelfde grondwettelijke orde het sociaal-democratisch einddoel zou moeten volgen. De hoofdkwestie, op liet congres te be handelen, is het vraagstuk van de algemeene werkstaking en de vakvereenigingen. Bebel diende de volgende motie in De partijdag bevestigt de besluiten van den partijdag te Jcna betreffende de politieke algemeene werkstaking. „De partijdag vermaant nogmaals na drukkelijk de besluiten op te volgen, die de Versterking en uitbreiding van de partij- organisatie, de verspreiding vun de partij bladen en dc toetreding van de purtijgenoo- ten tot de vakvereenigingen en van de le den der vakvereenigingen tot de partij- organisatie, ten doei hebben. „Zoodra het partijbestuur de noodzake lijkheid van een algemeene politieke werk staking gekomen acht, zal het zich in be trekking stellen met de Generalkommission der Gcwcrksehaften en alle maatregelen nemen, die noodig zijn om de beweging te doen slagen." „II. De vakvereenigingen zijn beslist noodzakelijke organisaties voor de verhef fing van den toestand der arbeidende klasse in _de burgerlijke maatschappij. Zij zijn niet minder gewichtig clan de sociaal-demo cratische partij, die den strijd voor de ver heffing van de arbeidende klasse en voor haar gelijkstelling met de andere klassen der maatschappij, op politiek gebied, heeft te voeren, maar overigens, nevens deze al- dereerste taak, streeft naar de bevrijding van de arbeidende klasse van elke onder drukking en uitbuiting, door de opheffing van het toonstelsel en de organisatie van een op sociale gelijkheid gegrondveste pro ductie en ruihvijze, m, a. w. naar de socia listische maatschappij. „Naar dit doel moet ook dc klassebc- wuste arbeider der vakvoreeniging noodza kelijk streven. Beide organisaties zullen in hun strijd herhaaldelijk moeten samenwer ken en elkaar moeten verstaan. „En bij bewegingen, die de belangen van de vakvereenigingen en van de partij gelijdeliik betreffen, moeten de centrale be sturen van beide organisaties met elkaar tot overeenstemming zien te komen. De uit- noodiging tot zulk een overleg moet uit gaan van dat bestuur, dat hot initiatief tot dit overleg neemt." YEREENIGrDE STATEN. De rassenhaat van neger en blanke is in den Zuidelijken Staat Georgië weer op gelaaid, zooals een bericht van vreeselijke negervervolging dezer dagen te Atlanta ge beurd, illustreerde. Do kwestie is deze dat de negers, onder wie, evenals onder alk rassen, schuim voorkomt, zich vergrijpen aan blanke vrouwen, die zeer in hun smaak schijnen te vallen. Gewoonlijk volgt onmid dellijk de straf op hel misdrijf: de blanken loopen te samen, grijpen den misdadigen neger en vermomden hem zonder vorm van proces. Maar dikwijls blijft het niet hij den misdadiger zelf, zijn rasgenooten wor den in de vervolging begrepen en onder gaan ter wille van misdadige enkelingen, do gruwelijkste martelingen. Zoo is het ge beurd te Atlanta en men vreest nog voor erger negervervolgingen. Een detachement politie, sterk 31 agen ten, begaf zich eergisteren naar dc neger- hoogeschool Clarke, waar een samen scholing van negers plaats vond. De po litie viel in een hinderlaag en werd met geweerschoten begroet in de avenue. Mac Donough. Negers die in de huizen verbor gen waren, doodden den oflicior van het detachement en verwondden 4 agenten. De politie schoot terug ,en verscheidene negers vielen op hun beurt. Met G gevan gen negers keerden de agenten terug, twee arrestanten ontsnapten, die echter dooreen volksmenigte werden achtervolgd en afge ranseld. De politie meent dat de negerstu denten van de hoogeschool Clarko verant woordelijk zijn voor den aanval. De over heid zond later 150 man naar de hooge school, die huiszoekingen deden en ver schillende studenten in arrest namem. 2 negers, zoo wordt nader nit Atlanta gemeld, die trachtten to ontvluchten, wer den door de militie doodgeschoten. 257 ne gers zijn gevangen genomen to "Browns ville en in de omstreken. De mcesten waren gewapend, onder hen is ook do neger-posL- meester, die verdacht wordt schietvoorraad aan de negers te hebben geleverd. De po litic-agenten zoeken den dood van tien ver moorden ambtenaar te wreken: Twee ne gers, die in een huis builen de. stad een schuilplaats gezocht hadden, weiden door fietsende agenten ontdekten doodgeschoten. Het is to begrijpen, dat de negers op weerwraak zinnen en geen plan hebben zich klakkeloos le laten lynchen, elk bloedbad lokt weer een ander uit. Do laatste berich ten maken melding van een groote op winding ondtr de bevolking van Atlanta, zoowel de blanke als de zwarte. Do groote meerderheid der negers vlucht buiten de stad. De staat van beleg is te Atlanta af gekondigd. Gedurende dc opstootjes der laatste drie dagen werden achttien negers gedood en een honderdtal gewond. Aan de zijde dor blanken waren een vijflig gewonde,n. Te Memphis in Tennessee, is ook de lynchwet toegepast. Een zevental negers werden door de bevolking gedood. Men vreest voor ernstige wanordelijkheden, waartegenover de politie machteloos staat. meende zij. En zooals do Fransehen het zeer geschikt uitdrukken, „tenir la dragee haute" was niet de slechtste weg om er hen nog meer naar te doen verlangen. Was niet haar eigen burggraaf er het sprekend be wijs van? Maar het feit bleef bestaan dat Jerome haar bestaan dezen middag zelfs niet scheen tc kennen. Daar was iets niet in' orde ge weest bij de parade. Op het laatrtc oogenblik had men het verstandiger geoordeeld een zeker regiment in de kazerne to laten, daar bericht was ontvangen over teekenen vaa oproer, juist in dat regiment. Jerome had donker de wenkbrauwen gefronst. Daar was een heftige discussie geweest tussehen hem en een stuk of zes generaals. En eindelijk had de koning buitengewoon ontstemd het veld verlaten vooidat het vastgestelde pro gram, half was afgewerkt. Het was een pijnlijk oogenblik dat niemand van liet volk hem toejuichte, toen hij wegreed. Het was waar, Jerome had niet naar haar gekeken maar hij had ook ar.n geen andere sehoone zijn aandacht geschonken. Maar dat trooslte de burggravin niet, haar dag was bedorven en terwijl zij naar het paleis terug reed, twijfelde zij er werkelijk aan of haar nieuwe hoed haar wel zoo bijzonder goed stond. Op haar eigen vertrekken gekomen, wachtte haar nieuwe zorg. Sidoaia, die zich na dat korte onderhoud had opgesloten, kwam haar nu met een kalmen glimlach op dc lippen tegemoet. Zij had een glimlach op de lippen en Eliza's hand was te herkennen in de wijze rooi vrijgelaten gevangen liberalen, die deel uitmaken van de vredescommissic, hebben gisteren met hun 'kameraden ontbeten. De leider der liberalen, Zayas, seinde aan alle voorname opstandelingenleiders, dal de uitzichten op vrede gunstig warcp. Te Washington worden krachtige .pogin gen gedaan om de bemanning van de Amc- rikaansche vloot in de Cubaanschc wate ren te versterken. Duizend matrozen heb ben last gekregen onmiddellijk zich naar de havens der Atlantische kust to begeven en zich gereed te houden voor liet vertrek naar Havanna. De slagschepen „Massachu setts", „Indiana", „Kentucky" en de ka-i nonneerboot. „Princelon" zullen vandaag naar Cuba vertrekken. Alle beschikbare ma trozen van het Noord-Atlantische eskader worden hierop ingedeeld. Taft en Bacon verklaarden in een inter view aan Reuter, dat zij feitelijk hun po gingen, om, den vrede te herstellen zonder gebruik te maken van geweld, hebben op gegeven. Zij hadden nooit een meer schan delijken toestand van wetteloosheid gezien. Tusschenkomst zal noodig zijn en de toe stand is van dien aard, dat geweld zal moeten worden gebruikt. Dc Cubaanscho regeoring is voornemens dc voorwaarden door de opstandelingen gesteld, cn door de Amerikaansche gedelegeerden goedgekeurd, af te wij'zen. Dertig Amerikaansche matrozen hebben last gekregen zich naar Sagua la Grande in de provincie Santa Clara te begeven, ter bescherming van de Biitsche bezit ters van don Cubaanschen Central en spoor weg. President Roo.-evelt deed telegrafisch een beroep op de vaderlandsliefde- van Pnlma oin (le voorwaarden te aanvaiudcn door Taft en Bacon voorgesteld, welke de eeni ge zijn, waaronder de politieke rust is te herstellen. Taft en Bacon zonden een brief naar Was hington en aan Palma, waarin wordt aan gedrongen op de medewerking van Palma op de aangegeven voorwaarden cn waarbij een beroep woult gedaan op Palma's va- deilandsliofde. GEMENGDE MlvDEDEELINGEN. CUBA. Naar de „Frankf. Ztg." verneemt is eer gisteren eerst officieel de wapenstilstand afgekondigd. Gisteren werd uit Havanna geseind dat de kansen van den vrede gun stig slaan. Na een lange conferentie tus- schen do insurgentenleiders en de Amieri- sche ministers Taft en Bacon, werd over eenstemming verkregen en oen definitief verzooningsontwerp opgemaakt. De op pa- waarop het blonde haar was opgemaakt. Het kind droeg bepaald een sierlijk kapsel. Ja, en zij was nu behoorlijk gekleed ook. Zij was veranderd van een onhandig kind in een elegante jonge dame. Mooi was ze ook, on miskenbaar mooi, en het was een bijzonder, karakteristieke soort schoonheid. Niettegenstaande haar meest handige vra gen, slaagde Betty er niet in haar een enkel woord te ontlokken. Eindelijk zag de burg gravin zich gedwongen zich tot de kamenier te wenden. Deze haalde de schouders op. Zij wist zeer goed wat er gebeurd was, maar het was te veel van haar gevergd als men ver wachtte dat zij haar meesteres op de hoogte wou brengen. „Kan mevrouw het niet zien? O, het zal niet lang meer duren voordat die twee het weer geheel eens zijn.Wanneer zij een beetje coquetteert zal mevrouw haar daarom zeker niet hard vallen. O, mademoiselle heeft zich niet voor niets zoo mooi gemaakt. Wie weet, zal zij hem morgenavond wel ontmoeten." „Lieve 'hemel," riep Bettv onaangenaam verrast uit, „je bedoelt toch niet dat zij van plan is naar het hoffeest te gaan 1" „Wel zeker mevrouw, zij heeft al oen toiletje uitgezocht. En o, wat zal ze er lief uitzien." „Maar de akten zijn reeds opgemaakt. Het huwelijk is reeds zoo goed als nietig ver klaard," riep Betty uit. „Eliza klapte verachtelijk met de tong. „Totdat de echtscheiding is uitgesproken, zijn zij nog getrouwd," merkte zij wijsgecrig op. „En de jonge graaf wil geen cchtschei- België. Over de begrafenis van het stoffelijk over schot van Jan van Rijswijck, oud-burge meester van Antwerpendeclt het „Hbld. van Antw." de volgende'bijzonderheden mede: De begrafenisplechtigheid die op stadskos ten geschiedt zal plaats hebben Donderdag te 3 uren namiddag. Hot lijk zal Woensdag in den vooravond uit Testelt- te Antwerpen aankomen. liet rouwbeklag za! Donderdag van af 1 uur ten stad huize ontvangen wor den. liet publiek zal van 1 tot 2 uren mo gen voorbijtrekken voor den katafalk. Daarna beginnen do redevoeringen, waai onder ook van Max Rooses, in naam der liberale korpsen. Te 3 uren zal het lijk het stadhuis verlaten. ding, dat kan ik u verzekeren mevrouw." „O, wat is .hij verliefd," zoide Kurz tot mij. „Ilij kwam binnen als een brieschonde leeuw," zei Kurz. „Dat is liefde," zei hij tot mij. „Prachtig," zei lnj. Betty wendde zich om, hulde zich in een peignoir en ging den burggraaf opzoeken. Zooals de zaken nu stonden, terwijl er een storm woedde van jaloerscliheid en ge krenkte ijdelheid, meende zij dat zij liever de overwinning van Jerome zou opgeven dan liet genot der wraak. In den burggraaf vond zij een bondgenoot. Zij dacht er niet over na wat dc reden daarvan zou kunnen zijnhet feit was haar voldoende. Voordat het echtpaar zich ieder in eigen vertrekken terugtrok waren zij het voor een enkele maal roerend eens. Zij waren over eengekomen, dat zij eigenlijk niet veilig wa ren voor de vervolging van Kiclnumsegg zoolang men Sidonia niet van een anderen echtgenoot had voorzien. Nu was het aan het hof van Jerome bekend, dat men ccht- genootcn zocht en vond in den kortst moge lijken tijd in het algemeen werd aan het hof van Jerome alles in den kortst moge lijker! tijd gedaan. Sidonia bezat nog voldoend fortuim om er zeker van te kunnen zijn, dat de een of andere excellente man gevonden zou kunnen worden die haar dankbaar uit de handen van den kanselier zou aanvaarden zonder veel te durven vragen, minder nog dc boeken in te willen zien. f Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1