BINNENLAND. V STADSNIEUWS."" f -1675,— - 215.— - 280.— - 280.- YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. ■MwfcMnt—aimc Karteian'Aji r ay, x^jwufttf^mgyoa ft 4ww> a^i^JwAtwwHnryiy bij president Pnlraa er op hebben aange drongen op zijn ontslagaanvrage terug te komen en mede te werken met de Ameri- kaansche commissarissen in het belang van den vrede. De liberalen zijn voornemens de defini tieve aftreding van de regeering af te wach ten eer zij zelf verdere stappen doen. Yan het Hof. De hertog en de hertogin van Teek worden Dinsdagavond te Vlissingen verwacht, om met de nachtboot naar Engeland over,te steken. Onze gezanten. Jhr. mr. Id. C. J. Testa, onze gezant bij het hof te Madrid, die zijn verloftijd Inci te lande doorbracht, vertrekt morgenochtend over Parijs naar zijn standplaats terug. Balt. De regeering ontving het volgende tele gram Bij de militaire excursie der laatste dagen in Badoeng is alles rustig bevonden. De overgebleven Poenggawa's mankten allen hun ■opwachting. De actie tegen Tabanan is aan gevangen. Dept. van Justitie. Bij Kon. Besl. is met ingang van 1 No vernber benoemd tot administrateur bij het département van justitie, mr. C. Dresselhuys, thans rechter in do arrondissementsrecht bank te Tiel. Naar wij vernemen is Mr. H. C. Dressel- huijs, die tot administrateur bij het depar tement van. justitie is benoemd, bestemd om prof. mr. Simon van der Aa, die in October het hoogleer aarsambt aanvaardt, als chef der afdeeling gevangeniswezen enz, aan het departement te vervangen. Generaal Bergausius. De toestand van generaal Bergansius is langzaam achteruitgaande. De patiënt bracht een rastigen nacht door. Personalia. In ons nummer van gisteren deelden wij, op gezag van het „U. D." mede. dat de heer J. Oudegeest, oud-lid van den Raad van Utrecht, benoemd zou zijn tot directeur der coöperatieve volkswasscherij te Loosduinen. Thans vernemen wij. dat dit bericht on juist is. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is tegen Vrijdagmiddag 28 dezer, te drie uur, bijeengeroepen, loon voor haar bevalling in het Tehuis was. Dit aantal zou zeker «rooter geweest zijn, zoo wij dadelijk een roede directrice had den gehad: want wij meenden op te mer ken, dat men ons onder het. beheer der eer ste directrice niet goed meisjes durfde toe vertrouwen, flct aantal verpleegde kinde reu is grooter dan dat der verpleegde moe ders. daar wij in den laats ten Lijd besloten ook kinderen zonder moeder op Ie nemen. De voorstelling die wij ons maakten van den ie vericonen steun .was, dat wij 'de meisjes eenigen tijd vóór en een week of zes na do bevalling zouden huisvesten. Daarna, dachten wij, zouden zij een betrek king zoeken en de kinderen aan een pleeg moeder worden toevertrouwd. Zoo handel den wij dan ook in de eerste maanden, Dr. Abrahams, onze niet genoeg te waar- deeren raadsman op medisch gebied, deed ons echter begrijpen, 'dat het niet. in liet belang der kindertjes was, als zij op den leeftijd van 8 weken reeds ten derden male van verzorging en dus van voedsel moes ten veranderen. Hij vond beter dal de kin deren langoren tijd in het huis bleven en dat de moeders "zoo spoedig mogelijk weer aan 't verdienen gingen. Nadat wij. op zijn advies besloten hadden aldus te handelen, was er natuurlijk geen bezwaar meei ook kinderen alleen te nemen, mits de moeder aan de gestelde voorwaarden voldoet. Deze voorwaarden zijnle. zij moet het kind erkennen; 2o. zij moei het kind door dr. Abrahams laten onderzoekenDe. zij moest kostgeld betalen; 4e. zij moet bet kind geregeld bezoeken; 5e. zij moet na een verblijf van 6 weken zorgen voor kleeding. Mogelijk worden deze voorwaarden later gewijzigd of aangevuld. Wij hopen oen vast plan te kunnen geven als een Centraal Te huis wordt voorgesteld. Door B. en W. is tot le sluis- en brug wachter aan de Varkenssluis (voorloopig voor 1 jaar) benoemd D. Bouwman, thans 2e sluis- en brugwachter aan die sluis, terwijl als 2e sluis- en brugwachter wordt, overge plaatst W. van der Spek, thans 2e brug wachter aan de Koemarktbrug. Tot 2e brugwachter aan de Koemarkt- brug is benoemd (voorloopig voor 1 jaar) N. M. van Wassenaar, thans noodhulp sluis wachter aan de Binnensluis. Gemeentoflnanclën. Het is het voornemen der regeering, om, hij verwezenlijking harer financieelc- plan nen, de rijksbijdrage aan de gemeenten te verhoogen met het accres der grondbelasting over de eerstvolgende vijf jaren, dat op 900.000 wordt geraamd. Verder denkt de Regeering er gunstig over om ook de meerdere inkomsten, die na de voorgestelde verlaging van den sui keraccijns door vermeerderd verbruik uit 'de suikerbelasting kunnen worden ver wacht, aan de gemeenten te brengen, althans indien de Rijksschatkist dien afstand toelaat. („Vad.'O" Draadlooze telegrafie. Van het voornemen van de Indische regee ring om tusschen Balikpan en Donggala een verbinding tot stand te brengen door mid del van draadlooze telegrafie is afgezien. Verplichte winkelsluiting. Zooals wij hebben medegedeeld, werd gis teren in den Amxterdamschen gemeente- raad behandeld de ontwerp-verordening regelende de verplichte winkelsluiting. De voorzitter deed mededeelmg van twee ingekomen moties van orde: lo. van den heer AVijnmalen, strekkende om' de 'voordracht van de commissie voor de strafvorderingen te renvoyeeren en die te splitsen in twee afzonderlijke 'cle-elena. de winkelsluiting op werkdagen b. id. op Zon- en feestdagen. 2o, 'van den heer Zeehandelaar, om de Zondag- en werkdagsluiting afzonderlijk te behandelen. De eerste molie werd met 25 tegen 6 stemmen verworpen. De tweede werd ge acht daarmede van de baan" te zijn. De algemeene 'jesciHouvingen gaven aan leiding lot zeer uitvoerige debatten, die in een avondzitting wefden voortgezet. Daarin kwam mei nog wel tot de behan deling der artikelen, maar op voorstel van een der leden werden dc algemeene be schouwingen weer heropend. Met die beslissing eindigde de "avond- zitting Protestmeeting tegen de Militiewet. Op de protestmeeting tegen de Militiewet, te houden Dinsdag 2 October te 's-Graven- hage, zal het woord worden gevoerd door de heeren F. Domela Nieuwenhuis en G. Rijn- ders, van Amsterdam. Tehuis Annette. Aan het eerste jaarverslag! over het* Te huis Annette (Gerard-Brandstraat 18 Am sterdam), voorloopig opgericht ten behoeve der ongehuwde moeders en hare kinderen, die gesteund worden door Onderlinge Vrou wenbescherming, wordt het volgende ont leend: Het aantal verpleegden is in het afge- loopen jaar 20 geweest, waarvan één al- opgaven bij hot vervallen van die reserve nog van kracht, zijn. De wijziging van art. 25 is een gevolg van de schrapping van art. 6. AVij stellen II derhalve voor, over te tot de vaststelling van de door de Finan cieelc Commissie aangeboden ontwerp-ver ordening (Bijlage no. 34a), die door ons wordt overgenomen behoudens 'de in bij gaande nota aangegeven wijzigingen. De heer C. v. Erpecum! heeft aan de ge meente ten behoeve van het oud-archief dezer gem een to in eigendom afgestaan een verzameling van 82 gedrukte en geséhre- ven stukkon, als pamfletten, ordonnantiën, brieven, rekeningen enz., betrekking heb bende op lieL 'verleden van Schiedam', in liet bijzonder op de geschiedenis der bij Besluit van Z. D. tl. den Prins Erfstadhou der den 29 October 17S7 opgerichte (nieu we) schutterij van 1787170G, een eilan der bijeengebracht door Hendrik Hey, ka pitein der voormelde schutterij. Aan den schenker is door B. en W. dank betuigd voor deze zeer op prijs gestelde gift. liet aantal leerlingen op do herhalings school voor jongens hier ter stede is G1 en dat voor meisjes 107. Yerordenlng geldelijke verhouding gemeente bedrijven tot gemeente. B. en W, hebben het volgende schrijVen aan den Raad. gericht: Naar aanleiding van het besluit Uwer vergadering van -4 Juli 1.1. oml onze voor stellen betreffende de regeling van de fi- nancieele verhouding van de Gemeefite-Gas- fabriek en de Gemeen te-Drinkwaterleiding tot de Gemeente, om' nader advies in han den to stellen van de Financieele Comi- missie, heeft deze Commissie èen nieuw ontwerp opgemaakt en dit voorzien van een toelichting. Waar wij veel goeds in dit ontwerp vin den, meenen wij in den geest van Uwen Raad te handelen met dit ontwerp over te nomen behoudens eenige wijzigingen op onderdeelen. Waar het ontweip der Commissie te dan ken is aan een streng logischen opzet, ter wijl de door ons ingediende regeling meer aansloot aan de praktijk, moet erkend wor den dat het eerste op menig punt een theo retisch juister, zij het dan ook een inde praktijk minder eenvoudige, regeling geeft Onze wijzigingen, zoover de artt. 1, 2 en 3 betreffende, zijn louter van redactio neel en aard. Verder zijn twee reserves o. i niet noo- dig en komt het ons voor' dat men met die, welke de Commissie in haar art. 9 een buitengewone reserve noemt, als eeni ge, voornamelijk bestemd om de uilkeering aan de Gemeentekas in slechte jaren te ver zekeren, kan volstaan. Waar deze reserve geschiedt uit de zui vere winst, moest 3e van art. 8 worden geschrapt. Waai- verder deze reserye wel hoofdza kelijk, maar nieL uitsluitend dient óm de uitkeering mogelijk te maken, moet in plaats van art. 10, art. 11 van ons- vorig ontwerp weder worden opgenomen. Het komt ons voor dat in art. 8 de pen sioenen moeten vermeld blijven,ook al omdat zij niet direkl aan de belanghebben den worden betaald, doch; aan de Gemeente gerestitueerd. De wachtgelden behooren daaraan nog te worden toegevoegd. -Wat betreft art. 9, komit het ons voor dat het niet noocLig is de regeling der tan tièmes in twee artikelen te splitsen. In art. 9 kan de verdeeiing tusschen Directeur én overig personeel terstond worden bepaald. Wij'wenschen intusschen nader bij; ver ordening te doen uitmaken, op welke wijze de .tantièmes ten bate van hal personeel zullen worden aangewend. De oprichting van een of ander fonds zou ons meer toe lachen dan een toeslag jDp het loon. Overigens moeten wij'hierbij vermelden dat een minderheid in ons College de re geling der tantièmes zelfstandig en niet bij deze verordening wenschte behandeld te zien. Terloops zij opgemerkt dat de Financiee le Commissie bij' haar berekening van de winstaandeelen over 1905, waarvan zij het resultaat op blz. 289' der bijlagen weergeeft, geen rekening schijnt te hebben gehouden met de bepaling van haar ontwerp, dat het benoodigde voor 'de reserve van de zuivere winst wordt afgetrokken, zoodat die De afdeeling Schiedam" van den Rond van Nmlerlandsche Onderwijzers houdt een buitengewone vergadering op Zaterdag 29 September a. s., des avonds 8 uur, in de kleine zaal van „Musis Sacrum", waar als spreker zal optreden de heer F. L. Ossen- dorp, van Amsterdam, voorzitter van den B. v. N. O. Onderwerp„De onderwijzers hebben recht op een behoorlijk salaris. P. F. "Weber, wonende aan de Raam, werk man bij de firma Smulders, verwondde op een in aanbouw zijnde schip zijn rechtervoet doordien een stuk hout daarop viel. De brandersknecht II. Versloot, werkzaam in de branderij van den heer IJ. R. M. A. van Gent aan de Nieuwe Haven, brandde zijn rechterbeen bij het watertappen doordien bij struikelde. Door de politie is vanmorgen in beslag genomen een paardendeken dat te koop werd aangeboden en waarvan is gebleken dat deze in het vorig jaar verloren is. Vanmorgen is door de politie een per soon aangehouden, die oml reisgeld vroeg. Het bleek dat hij in het „Algemeen Po liticblad" gesignaleerd stond voor J'3. boete of 3 dagen hechtenis. Do man betaalde de boete. In den afgeloopen nacht is van een vicri tal bewoners aan de Stationstraat wusch- goed, dal buiten was blijven hangen, ont vreemd, terwijl van een hunner bovendien een konijn is meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen werden aan dc vischmarkt aangevoerd schol, tong en voorn. De prij zen waren voor schol vanaf f 0.35 tot. f 1.15; long vanaf f 0.724/1 tot 'f2.60; voorn van af t'0.05 tot fO.-124/o. Alles per koop. Geiucentebegrooting 1907. De eerste kclom geeft aan de cijfers die het vorig jaar werden toegestaan de tweede kolom bevat de bedragen zooals die thans worden voorgesteld Diensdoende schutter ij. Aanduiding der ontvangsten. 1. Batig slot der Rekening van het vorige jaar 1905 2. Contribution, volgens de artikelen 22, 32 en 62 der wet op te leggen 3. Boeten, krachtens de artikelen 56 lot 58, 61, 68 en 70 der wet op te leggen 4. Verkoop van onbruikbare kleeding 5. Toelage uit de gemeentekas, art. 36, 2e alinea der wet 6. Onvoorziene ontvangsten f 861.10 752.14 - 75.— 3.— - 3300.- memorie - 40.— - 3 - 2450.— memorie Totaal der Inkomsten Aanduiding der uitgaven. Nadeelig slot der begrooting van het vorige jaar Traktementen Konen van kleeding en uitrusting Kosten van bewapening Kosten van verschillenden aard 4239.10 f 3245.14 ra -179410 - 1163.- - 52.— - 282.— -174814 Totaal der Uitgaven 4239.10 324514 Burger 1 jj k Armbestuur. Verzameling der Inkomsten. 1. Ontvangsten wegens vorige diensten 2. Opbrengst van bezittingen en eigendommen 3. Verschillende inkomsten 4. Buitengewone en onvoorziene inkomsten Totaal der inkomsten Verzameling der uitgaven. 1. Onderstandskosten 2. Onderhoudskosten, lasten en ongelden der eigendommen en bezittingen 3. Kosten van geneeskundige diensten enz 4. Renten en aflossingen van bestaande schulden 5. Kosten van beheer en jaarwedden 6. Andere uitgaven, niet begrepen in één der voorgaande hoofdstukken 7. Onvoorziene uitgaven f 254.531it 367.78 - 4667.50 - 4767.50 .50 - .50 -1151.— -1101.- 6073.531/a 6236.78 ƒ1110.— ƒ1320.- - 3006.— -1650.— - 2671.- -1950,- 27.53i/2 - 15.78 Totaal der uitgaven /6073.53l/2 ƒ6236.78 Yolksbadkuis. In de week van 17—23 Sept, '06 wer den genomen 229 baden. late klasse. 2de klasse, kuipbaden 15 kuipbaden 31 regen 11 regen i 148 school j> 5 ets. kinder 24 overige solisten verwierven veel bijval. De uitvoering mag dan ook volkomen geslaagd 'neeten. Het lokaal was goed bezet. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 91/2 tot lll/2 uur voormiddag. Gevraagd arbeidskrachten. Kunstsmeden. Mandenmaker. Meubelmak. (halfw.) Schoenmaker (of halfwas). Schoenmakersjongen Grof- en machine bankwerkers. Grof- en machine- bankw. (halfw.) Halfwas bakker. Halw. timmerlieden. Aangeb. arbeidskrachten. Bankwerker. Boekbinder. Drukkers. Gistwerker. Koperslager. Letterzetter. Mach.-stoker. Molenaar. Ondermouter. Pakhuisknechts. Smidsjongen. Timmerman. Tuinmansknecht. Zinkwerker (halfwas). Personen voor lichte werkzaamheden. Kindermeisje. Schoonmaakster. AVasschen aan huis gevraagd. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. *Mej. C, van Eijk is benoemd tot onder wijzeres aan een openbare school te Helder. ♦Gisteravond gaf de christ. zangvereeni- ging „Euphonia", directeur de heer H.da Vries te Rotterdam, met medewerking ,van mej, Sophie C. IJdo, sopraan, den Haag; den heer 'M. van Gastel, baryton, Rotter dam, en de' beeren P. v. d. Putten, piano, en Joh. v. d. Sluijs, orgel, een uitvoering in het lokaal „Liefde en Vrede", Zoowel het koor als mej. Sophie C. IJdo en "de Louis Bouwmeester en zijn vrouw zijn gis teravond om 6 uur te Amsterdam aange komen, op het perron door vele vrienden en vereerders opgewacht. Behalve zijn dochters werden opgemerkt de heeren Schulze, Myin en zijn zuster Theo van het Nederlandse!; Tooneei, voorts enkelen van andere gezel schappen. Bij het uitstappen uit den waggon werd hij met hoera's begroet. Allereerst bood no taris Hendrik AVertheim namens het Amst, Tooneelverbond, Bouwmeester een krans aan met hartelijke geiukwensch en hopende, dat zijn verblijf in de tropen de banden tus schen Indië en Nederland nog mocht ver sterken. Een reuzenkrans van lauwerblade ren, varens en roode rozen met zijden lin ten in de Amsierdamsche kleuren, waarop in gulden letters: „AVelkom in Amsterdam 26 September 1906", werd aangeboden na mens vrienden en vereerders, dan nog een bloemstuk door het1 Utrechtsch tooneelge- zelschap. De mensehen verdrongen zich schioi- om Bouwmeester de hand le drukken, die voor de geschenken met handdrukken dankte. Een open landauer met twee paarden reed hem huiswaarts. Te Heidelberg wordt een congres ter be strijding van den kanker gehouden. Gisteren werd besloten tot het stichten van een inter nationale vereeniging tot bestrijding van den kanker. Voor den Duitsehen dichter Heinrich Heine zal in den tuin van een rijke dame te Potsdam een standbeeld worden opgericht. Het zal 150.000 mark kosten en vervaar digd worden door den beeldhouwer Ychtritz. Het zal het eerste Heine-monument in Duitschland zijn. Dc gevangenisstraf van 45 dagen, door dp Rolterdamsche rechtbank Opgelegd aan F. S., timmermansknecht le Schiedam, wegens wederspannigheid en beleediging, word heden door het llaagsehe Gerechtshof lol 3 weken verminderd. Do zaak-La Fèvre do Monligny en de' Geer. Uit Amsterdam meldt men: Beklaagden Le Fèvre de Monligny en De Geer zullen Dinsdag 23 October n.s., des voormiddags te lOj- uur, voor de vierde kamer der - arrondisements-reehtbank alhier terechtstaan. De dagvaarding is geheel conform de akte van verwijzing naar de openbare terecht» .zitting. De rechtbank zal als volgt samengesteld zijn: mr. II. Meines/,, president; mr. A. Fentenor van Vlissingen, en mr. P. J. Bijle- veldrechters; mr, J. AV. Iluysinga, bijzit tend rechter; mr. L. C. Besier subsi.-officier van justitie. Als verdedigers van beklaagden treden op: voor don heer Le Fèvre de Monligny mr. -I. Kuppeyne van dc Coppcllovoor jhr. De Geer mr. Muller Massis. Niet minder dan 61 personen voor een groot deel beambten der ITollaudscho Hypo theekbank en der Maatschappij voor Zeker heidsstelling zijn als getuigen opgeroepen. De rechtbank le VGravcnhage veroor deelde heden den agent in assurantiën, hy potheken en eïediolcn aldaar, AV. Th, Th. G„ wegens oplichting 'driemaal gojdeegd, en wegens poging toi, oplichting, tot één jaar cn zes maanden gevangenisstraf. De 4 e kamer der Amsierdamsche recht bank veroordeelde heden E. de Klerck tot 4 maanden gevangenisstraf wegens opruiing. Bij dc op 11 Aug. 1.1. plaats gehad heb bende werkstaking bij den heer Sterba aan den O.Z. Voorburgwal 191 had bekl, een zekeren J. Koelman, die niet met de werk stakers mede deed, met een pak slaag be dreigt en tot de andere stakers gezegdJon gens we zullen hem aftuigen. Het drama te Zonnemaire. De beklaagde (de veldwachter die zijn vrouw zou hebben doodgeschoten) blijft ook na hef bezwarend getuigenverhoor ont kennen. liet 0. M. legt beklaagde ten laste dood slag op zijn vrouw. De drie elementen voor het delict zijn aanwezig: hel opzet, dc han deling zélve en de dood van het slachtof fer. Het opzet blijkt uit de verklaring van beklaagde, die hij voor en die hij' na het plegen van het feit heeft aïgelegd. Na de misdaad uitvoerig besproken te hebben, liet het openbaar ministerie het volle licht vallen op den persoon Van den delinquent, die als man zijn wouw gedood heeft, als vader zijn kinderen van hun moeder be roofd heeft en als ambtenaar, die "dowet moet helpen handhaven, haar zelf mot voelen vertreden heeft. Ilij is iemand van een hartstochtelijk karakter, die zich se dert jaren aan sterken drank te buiten goat, helgéen tot huiselijke onaangenaamheden had aanleiding gegeven. Gcrequireerd wordt schuldigverklaring van beklaagde aan doodslag 'en zes jaar gevangenisstraf. Ilierop verkreeg het woord de aan be klaagde toegevoegde raadsman, mr. A.van der AHiet, die in zijn pleidooi ontkent, dat beklaagde op zijn vrouw zijn revolver heeft afgeschoten, zich daarbij beroepend op do omstandigheid, dat beiklaagde een voortref felijk schut Ier is, die, zoo hij op zijn wouw had willen schieten, haar m'cL "het oog op den zeer korlen afstand tusschen hem' cn de vcrslagene en irtol het oog op de draag kracht van zijn vuurwapen, die nog groo ter is clan 'die van de model-revolvers bij hol leger, zeker zou hebben doorschoten. Ook is het bewijs niet geleverd, dat ten gevolge van het schot de wouw overleden zou zij'n. In het door dc-deskundigen uitge bracht rapport mist men het onderzoek der hersenen. Pleiter is van mteening, 'dat, niet hel bewijs is geleverd van hetgeen beklaag de ten laste gcleigü is, noch primair, noch subsidiair Hij concludeert "dat 'de recht bank den beklaagde zal vrijspreken. Uitspraak over acht Sagen. De rechlbank te Maastricht veroordeel de gisteren den slijter E. wegens verboden in- en uitslag; van gedistilleerd 'tot tweo boeten, ieder van f309.22i/2, subs. 10 da gen hechtenis voor iedere boete. Ned. Herv, Kerk. Op AVoensdag 17 October zal to Alkmaar, in de consistoriekamer der Groo.te Kerk, een „diaconale conferentie" gehouden wor den. Daar zal worden behandeld het! 'verslag der, .Permanente commissie voor gezins verpleging", en dat omtrent den arbeid der diaconieën, in de classis Alkmaar, over T1905. Ds. S. AVinkol, van Limtmen, zal daarna spreken over: Drankellende en diaconieën. R.-K. Kerk. Naar de katholieke bladen melden, is een schrijVen in de Fransdie taal, door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland (II. van de AVe lering, aartsbisschop van Utrecht; P. Ley ten, bisschop van Breda; Willem, bisschop van 's-Hertogenboseh; J. H. Drelmanns, bisschop van Royrmond; A, i t

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2