STADSNIEUWS. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. YLAAKPINGEN. Kerk en School. Bravcmazafioc* van Jena, olkcn strijd over den ziu van Ret Keulsche Jicshiit. voor afgedaan. Gisteren heeft Belfel een lange motie in gediend, waarin aan de Russische revolu tionairen, do sympathie van liet congres Hvordt uitgesproken. In die motie komt de volgende zinsnede voor: „Het congres dei; socialistische partij verklaart uitnaam' van die partij, altijd bereid te zijn de Rus sische kameraden moreel en financieel te steunen in hun vrccselijk'en, zware offers k'ostenden strijd, on zal zich op do krach tigste wijze verzetten tegen elke gewapen de tusschenkomst van buitenaf in de binnen- landsche aangelegenheden van Rusland." In een andere motie doet het congres een beroep op alle arbeiders en arbeidsters om den len Mei tot een rustdag te maken. B u 1 g a r ij e. Aan de „Berl. Lokal Anzeiger" wordt gemeld, dat de Bulgaarsche reservetroepen, welker oproeping zooveel ongerustheid heeft gegeven aan Turkije, spoedig zullen worden naar huis gestuurd. Drie divisies vertrekken in begin October, dadelijk na het eindigen der manoeuvres. P e r z ië. De Shah is met groote geestdrift van de zijde der bevolking te Teheran ontvan gen bij zijn terugkomst uit zijn zomerver blijf. De stad was verlicht. De kiezers lijsten voor de parlementsverkiezing zijn opgemaakt. Over een maand komt de eer ste volksvertegenwoordiging bijeen. Kreta. Zaimis, de nieuwe gouverneur van Kreta, zal morgen, Zondag, uit Athene'naar Ka- nea vertrekken. De regeering verwacht, dat de partijen tot overeenstemming zullen ko men. De mogendheden gaan voort de in ternationale troepen te versterken. Fransche regeering zich formeel heeft ver zet tegen de toelating van vertegenwoor digers van den Paus op do "Vredesconferentie te 's-Gravenhage. Conferentie voor draadlooze telegrafie. Men meldt ons uit 's-IIage In het hotel „den Ouden Doelen" zijn aangekomen de kolonels J. F. Daniels, Davis, J. Gavey, Hipperley, kapitein A. E. Bretell, luitenant F. G. Loving, allen van het En- gelsche leger en majoor Liddel!, gevestigd in Egypte. Het zijn do afgevaardigden van de Engelsche regeering op de Internationale Conferentie voor Draadlooze Telegraphic, de volgende week te Berlijn te houden. Gratis onderzoek. De heeren Schalkwijk en Pennink te Rotterdam hebben aan den Minister van Landbouw enz. een adres gezonden, naar aanleiding van diens voornemen om een Rijksbureau op te richten tot het kosteloos doen onderzoeken van handelswaren en ge bruiksartikelen van en doen verstrekken van technische adviezen aan winkeliers en klein- industrieelen. Adressanten wijzen op de vele bestaande particuliere laboratoria, die zulk een onderzoek en advies ten doel hebben, en verzoeken, dat de Minister het daarheen zal leiden, dat het onderzoek en advies voor niet-onvermogenden zal zijn uitgesloten. -Gravenhage M a r o k k o. Fransche bladen melden, dat de post directeur te Marakesh, oen Duitscher door dweepzuchtige Moren is gedood. Te Ber lijn heeft men nog geen officieelo beves tiging ontvangen. De „WeserZtg." gelooft, dat het slechts een aanval en geen moord geldt, en meent dat na de instelling van het internationale politiekorps in Marok ko als uitvloeisel van de Algesiras- conferentie aan de aanvallen op vreem delingen een eind zal maken. Op 13 De cember treden de besluiten der conferen tie in werking. Cuba. Minister Taft verklaarde gisteren dat het zeker was, dat Amerika genoodzaakt zou zijn hedenavond of uiterlijk morgen troe pen te landen. Een proclamatie, waarbij een voorloopig bewind wordt ingesteld, zou dan worden uitgevaardigd. De heer Taft klaagt zeer over de onbetrouwbaarheid en het gebrek aan vaderlandsliefde van beide groe pen van Cubanen. Hij vreest voor onge regeldheden dezen avond, met het oog op de zitting van het congres. De regeeringstroepen zullen de Amerikaan- sche zaakgelastigden bij hun tusschenkomst moeten steunen. Omtrent de eventueele tusschenkomst van de Vereenigde Staten, meldt de „Morning Post", dat de eerste divisie van het uit te zenden Amerikaansche legerkorps zal bedragen 8220 man, "en op de volgende "wijze zijn samengesteld: 320 man genie troepen, 2100 man cavalerie, 800 man veld-artillerie en 5000 man infanterie. Alles is reeds in gereedheid gebracht, woor het troepentransport is reeds gezorgd. Eveneens zijn bevelen uitgevaardigd tot de voorbereiding der mobiliseering vaneen tweede expeditiekorps van ongeveer gelijke sterkte. Uit llavanna wordt bericht, dat Donder dagnacht bevelen zijn gegeven om de Ame rikaansche marine-infanterie der in de ha ven. liggende oorlogsschepen te landen. De leiders der gematigde liberalen en nationalisten hebben besloten liever op alle punten toe te geven, dan zich bloot te stel len aan een tusschenkomst van de Ver eenigde Staten. Of Uncle Sam ook populair is op Cuba! Mexico. De „New-York Sun" verneemt uit Hous ton in Texas, dat Mexicaansche revolu tionairen zich meester hebben gemaakt van de stad Jilenez en twee hoogwaardigheids- bekleeders dier stad in de gevangenis heb ben. geworpen. Een detachement Mexicaan sche troepen is onverwijld naar Jilenez vertrokken. butio ad f GOO,-— word ontvangen f1250. zoodal het kasgeld f850.is. Hierna kwam he't. maandblad in bespre king en een voorstel van'het Hoofdbestuur om den administrateur eeu jaarlijkscbe toe lage to vcrleonen van f 75, Na korte besprekingen werd dit Voorstel goedgekeurd. Hierna werden, als gewoonlijk, weder en kele artikelen uit de Proeve behandeld. Kaïuerïacature—Lelden. Ons bericht omtrent de voorloopige can- didaten voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Leiden, verdient in zooverre aanvulling, dat niet time candidate!! op het grostal zijn ge bracht door de groepsvergadering der' Vrij zinnige Iviesvereeniging, maar zes en wel, in alphabetische volgorde: prof. dr. M. J. de Goeje, prof. dr. S. J. Foekema An- drae, prof. mr. H. v. d. Hoeven, II. Paul, allen te Leiden, jhr. mr. Smissaert te 's-Gra- venhage en prof. mr. A. C. Visser van Uien doorn te Leiden. De tweede Vredesconferentie. De Etoile Beige te Brussel vermeldt een uit Rome te Parijs ontvangen particulier te legram, bevattende de mededeeling dat de 7de Congres van Ond-Katolleken In Augustus 1907 zal in het zevende Internationale Congres van Oud- Katholieken worden gehouden. Alle oud- katholieke kerken nemen hieraan officieel deel, terwijl ook vele kerken die met het stroven der oud-katholieken beweging sym- pathiseeren van belangstelling doen blijken. Voor ontvangst en regeling van bet congres heeft zich een plaatselijk comité gevormd, bestaande uit de h.h. pastoor J. II. Berends, voorzitter; F. J. Breinroer, J. Bruggeman, Th. v. Harderwijk, T. G. de Jong, penning meester, J. P. J. Kipp, allen 's-Gravenhage en pastoor P. J. van Harderwijk, Schiedam, waar het algemeen secretariaat gevestigd is. Rechtstoestand Bnrgerl. Ambtenaren. Men schrijft ons uit Amsterdam: Onder leiding Van den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer J. do Vries, werd heden alhier de algemeene vergadering ge houden van de afgevaardigden der aange sloten vereenigingen van den Bond ter ver krijging eener wettelijke regeling van "den Rechtstoestand der burgerlijke Ambtenaren. De heer De Vries opende de vergadering te ongeveer 2 uur met een rede, waarin hij tot zijn leedwezen constateerde dat deze ö-jarige periode zich al even weinig hoop vol inzet als de vier-jarige, daar aan de voorbereiding van het ontwerp-ambtenaars- wet aan het Departement van Justitie blijk baar nog niets wordt gedaan; die voorbe reiding, verklaarde de minister, kan eerst later ter hand genomen worden, wanneer al wat aan de regeling van de administra tieve rechtspraak voor het Dep. v. Justitie nog te doen valt, volbracht is. Dit betee- kent dus, dat in deze Her jaar onze zaak niet zal ter hand genomen worden. Ook de Troonrede bracht niet de ge ringste belofte. Wij zijn dus ver verwijderd van de voorjaarsdagen 'van 1903, toen het heette, dat de regeling van onzen rechts toestand zoodra mogelijk komen moest. Spr. verwacht dat menig Kamerlid zich nog herinneren zal de belofte waarmede wij gepaaid zijn, en goede trouw eischt 'dat deze regeering aan onze arbeidsovereen komst een goede plaats geeft in haar werk plan. Zonder de hulp van den wetgever toch kan een gemeenteraad in deze nu eenmaal geen voldoendo regeling tot stand brengen. Tot de merkwaardigheden in het aïge- loopen jaar behoort de oppositie in en buiten de Tweede Kamer gevoerd tegen vakvereenigingen van ambtenaren. Er werd betoogd dat dit denkbeeld een dwaasheid is, en natuurlijk trok dit betoog onze aan dacht, daar die kwestie met onze zaak ver band houdt, zal dit waagstuk in zijn vol len omvang een punt van gedachtenwis- seling uitmaken voor het nieuwe vereeni- gingsjaar. Minder merkwaardig is, dat in denLeid- schen Gemeenteraad een hoogleeraar de opmerking maakte weldra met» instem ming door den voorz. der Geldersche Sta- ten-vergadering herhaald dat onze rechtstoestand een mode-artikel is gewor den. In dat woord Jigt een onbedoelde hul de aan onze propaganda, maar ook onder schatting van de kracht en de diepte van de strooming, waaraan de Bond het aan zijn dankt. Geen wetsartikel, geen naam' van den dag geldt het hier, maar een diepge voelde behoefte. Ook hij onze zaak heeft de gansche natie belang, en wat wij wa gen is minstens evenzeer noodig in 't be lang van Staat en Gemeente als in 't be lang der ambtenaren. Wie dit niet inziet, heeft geen goed inzicht in do behoefte van den dienst. Deze rede werd met applaus beantwoord. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o. a. dat in dit jaar 5 vereenigin- gentoegetreden zijn cn een. ontbonden) is, zoodat er thans zijn DJ gewone vereeniging. met 46.000 leden, terwijl het aantal perso- neele leden 247 bedraagt. Aangaande het maandblad wordt gezegd, dat de eventueele resultaten daarvan niet gunstig zijn, doch dat het als krachtig propagandamiddel niet gemist kan "worden. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat met inbegrip van het batig slot van het vorig jaar ad f 650,en contri De Schiedamsehe Tramwegmaatsebappij heeft, zooals wij reeds vroeger hebben mede gedeeld, aan den gemeenteraad bij adres ver zocht om wijziging en uitbreiding der voor waarden, waarop haar concessie werd ver leend tot aanleg en exploitatie van een paar dentram. Zij doet dit voornamelijk om haar het recht te verleenen gebruik te maken van elcctrische drijfkrachthaar lijn C (van Emmaplein tot Beursplein) te verlengen tot aan de grens der gemeente in de richting van Vlnardingen. Voorts vraagt zij, dat de gemeente bouwt een elcctrische centrale met daaraan verbon den kabelnet, zoowel voor krachtoverbrenging als voor licht, teneinde haar naar overeen te komen prijs electrieiteit te leveren. Mocht evenwel de gemeerde niet tot het bouwen van een electrische centrale over gaan. dan is zij bereid er een te bouwen en aan de gemeente stroom te leveren. liet college van Diakenen bericht hierbij ontvangen te hebben van de Naamlooze Ven nootschap „Eerste Schiedamsehe Begrafenis- vereeniging" alhier, een bedrag van 250. Een vermeerderd gebruik maken van ge noemde vereeniging bij- voorkomend over lijden. maakte dat zij deze uitkeering over eenkomstig contract van Juni 1904 kon doen. Dat dit bedrag de kas van het college zeer ten goede komt, zal wel niet behoeven ver zekerd te worden, en dat de belangen der armen ook langs dezen weg, dat is, door het gebruik maken van genoemde vereeniging, voortdurend in het oog mogen worden gehou den, is de wensch van het college, („Z.-B") De Zenditig-vereeniging „Uw Koninkrijk kome" alhier zal Dinsdag a.s. in de Groote Kerk haar jaarfeest vieren. Daar zullen als sprekers optreden dr. II. M. van Nes. rector der Zendingsschool te Rotterdam en de heer Alb. C. Ivruijt, zen deling van het Ned. Zendel. Gen. te Posso, eiland Celebes, terwijl de zangvereniging „Eltheto" enkele liederen zal doen hooren. Schnak- en damclub. Zooals men weet werd de vorige week in een ingezonden stuk in ons blad een uit- noodiging tot vorming van een schaakclub geplaatst. Wij kunnen thans mededeelen dat reeds een club is gevormd, die 's Woensdags avonds 7A uur en Zaterdagavonds 6 uur bij eenkomsten zal houden ter beoefening van het dam- en schaakspel. De club zal zoowel voor mannelijke als vrouwelijke leden open staan, terwijl voor hen die deze spelen wil len leeren, gelegenheid daartoe zal worden aangeboden. Zij die lid van deze club wil len worden kunnen zich daartoe aanmelden bij den secretaris, Oostsingel 70, en bij den concierge van het Volkshuis aan de Lange ITaven. Het snelle succes dat de oproep heeft ge had bewijst dat er voor het schaakspel veel lust bestaat en, nu er eenmaal een club zich gevormd heeft, is het te verwachten dat de hier wonende beoefenaars zich daarbij ook zullen aansluiten. liet is een alleszins aanbevelenswaardig en zeer schoon spel dat niet alleen een aan gename uitspanning is, maar bovendien zeer ontwikkelend werkt. dag ter boschikking gesteld van do Rot- terdanischo politie. Uit liet onderzoek hier tor stede bleek ook nog dat de verdachte in den laatston 'tijd een 4-tal rijwielen heeft verkocht. Gisteravond 'is een begin van brand ont dekt in de branderij van den heer Ilon- nerlago Grote aan do Noordvost. Vermoe delijk door vonken niL den schoorsteen, die op een x*oerstok cn een zak die op den ketel lagen, gevallen waren, zijn deze voor werpen in brand geraakt, doch nog tijdig door den meesterknecht gebluschl. Naar ons wordt medegedeeld zou van nacht in de branderij van do firma H. J. en Co. aan do Noordvost oen rmvketel zijn gesprongen, zonder dat daarbij ongelukken hebben plaats gehad. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po litie Een lederen muilkorf, een kindersehort, eenige sleutels. Terug te bekomen aan de volgende adres sen Een doublé manchetknoop bij Blok, Fran- kestrnat 6een zilveren dameshorloge bij Zaltbonimel, Noorderstraal 9een half was konijn bij Windhorst, Hoofdstraat 1 S3 een gouden rinc bij Steenbergen, Hagnstraat 5oen kruiwagen bij Jnnson, Zalmstraat een postduif bij v. d. Schalie, Hoofd straat 1S3; een zweep bij Kroon, Ilnga- straat 23 een lederen muilkorf, bij v. d. Touw, Oude Kerkhof 1/9; een rood koralen halsketting met gouden slot bij Robbe- recht, Oude Kerkhof 12een rijwielpomp bij Braak, Kortlandstraat 11 een jonge duif bij v. Tol, Willemshofje 6; 2 gewichten 2 hectogram en 5 decagram) bij Schippers, Baan 49; een zilveren dameshorloge bij Wed. Rademakers, Nieuwe Haven 63/8een hond hij Poeloman, Puttershoekschestraat een roeiboot met 2 riemen enz. bij Hoog werf, Pernisscheslraat 15 een zweep bij Ver mant, Spoorstraat 4S. Gemeentel jjke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van 91/2 tot 111/2 uur voormiddag. Gevraagd arbeidskrachten. Belanghebbenden verwijzen wij naar achter staande advertentie betreffende een prijsvraag voor het samenstellen van een Feestlied op een bekende wijs, ter gelegenheid der viering van het 10-jarig bestaan van het Volkshuis. Nationale Toordrachten en Duetten-wedstrijd. De medailles die aan do vereeniging „Vriendenkring" zijn aangeboden om te wor den uitgereikt als prijzen in den wedstrijd die op Zondag 7 October a. s. zal plaats hebben, zijn thans uitgestald in de winkel- étalage van den heer Henri Rebers alhier. Wij ontvingen den feestwijzer voor dezen wedstrijd die te 74 uur in de zaal der Offi- cierenvereeniging zal aanvangen, waaruit blijkt dat te 4 uur 's namiddags de leden en de deelnemers in het vergaderlokaal in de Boterstraat zullen samenkomen om kennis te maken. Voor de afdeeling komische voordrachten hebben zich aangemeld 8 personen en voor de afdeeling duetten 5 personen. In Musis Sacrum zal morgen,Zondag avond de royal Bioscope vertoond worden Wij verwijzen naar de betreffende adver tentie. Op do glasfabriek van de firma Van De venter had de indrager van flesschen M Clements, wonende Vlietbrug te Rotter dam, het ongeluk hij het slruikelen - met zijn hand in glasscherven terecht te kom'en, De gisteren aangehouden A. M. P., ver dacht van poging tot verduistering van een te Rotterdam; gehuurd rijwiel, is hedenmid mr. T Hooft cn mr. Tijsson werden rotijj geleid. Zij bezochten de schilderijen-coMec- lie op hot raadhuis en woonden des na middags het voor hen ingerichte orgelcon cert in "de Sint Bavo "hij. Na den eten vertrokken zij' naar Amster dam, waar zij' ontvangen werden door Am- sterdamsche studenten op do 'A rn sterdam- scho Studentensociëteit. Daar droeg dolleer Josscrun Lobo zeer verdienstelijk het eer ste bedrijf van „Lucifer" voor cn 't „Over Literatuur" van Van Dijssel. Hedenmorgen vertrokken zij' per trein, tram) 'en trek schuit naar Edain, Volondam en Broek in Watejland, Morgen zullen zij'' een modelboerderij in het Gooi bezoeken, terwijl zij1 Maandag, den laatston dag, een bezoek zullen brengen behalve aan do Musea, aan de diamant slijperij van do firma Ed. van Dam. Dos avonds vertrekken z\j. Grof- en machine bankwerkers. Grof- en machine- bankw. (halfw.) Halfwas bakker. Hahv. timmerlieden. Kunstsmeden. Mandenmaker. Schoenmaker (of halfwas). Schoenmakersjongen 'Dienstbode. Aangek arbeidskrachten. Bankwerker, Boekbinder. Drukkers. Gistwerker. Koperslager. Letterzetter. Mach.-stoker. Onderniouler. Pakhuisknechts. Smidsjongen. Timmerman. Timmermansjongen. Tuinmansknecht. Zinkwerker (halfwas). Personen voor lichte werkzaamhed en Kindermeisje. Schoonmaakster. Wasschen aan huis gevraagd. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht hen spoedigste te bezorgen. Verbetering. üe gisteren door notaris W. A. van Bol der üz. geveilde werkplaats met 'berg plaats en erve aan de Kinderbuurt no. 22, groot 52 c.A., met achteruitgang in een stadsgang, heeft niet opgebracht f 950. maar f 1400. Bij de directe belasting is met ingang van 1 October ten kantore te "Vlaardingen be noemd tot rijksklerk 3e klasse de heer W. N.' Schmidt. Met ingang van dien zelfden datum is ver plaatst van hier naar Bergen-op-Zoom cle rijksklerk II. F. Videler. *Door dr. II. Kikkert zal 'Donderdag 4 October gelegenheid worden gegeven tot inenting van 12 uur, kosteloos voor do leden vam het ziekenfonds. *Dc aanneming van leerlingen voor de begin November te openen bewaarschool van de Mij. tot Nut van *t Algemeen, zal plaats hebben op Woensdag 3 Oct. a. s., des namiddags van 24 uur in het school gebouw (Binnensingel, hoek Oosterstraat). *De Volksbibliotheek van de Mij. tot Nut van T Algemeen, zal hedenavond te 9 '/j worden geopend. ""Gisteravond kwaml alhier van de ha- jringvisscherij' binnen schipper W. Sas, met 43 last haring, na een reis van slechts 11 dagen. Hooqer Onderwijs. De plechtige inauguratie van de Novitii van het Lcidsche Studentencorps zal op de gebruikelijke wijze plaats hebber, op Donderdag 1L October a. s., des avonds te 9 uur, in den Schouwburg. Daarna zal do Iraditioneele feestelijke 'ommegang door de stad volgen. Gisteren maakten do deelnemers aan den tweedon vacanticloergang te 's-Gravcnhage epn uitstapje naar Haarlem, waar zij door Speelholen. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: In den afgeloopen nacht deed de po litie een inval in een speelhuis aan de Hof «rijkstraat. Als ondernemer gaf zich op Louis A. de Vries, hekend als, althans zich noemend, journalist. Hij werd, evenals do portier, do croupier en een juffrouw, die in do inrichting op bestelling cognac on port schonk, verzocht mede te gaan naar hel politiebureau aan het Huijgenspark'. Behalve het spel, constateerde cle po litie Drankwet-overtreding en het ter be zichtiging stellen van zedenkwetsende fo tografieën. Het blijkt, dat de politie hier een goeden slag heeft geslagen, door dit speelhol in de geboorte te smoren, daar, zooals nu reeds gebleken is, het plan bestond gelei delijk een club'-privé te vormen, waarvan bet spel niet alleen de hoofdzaak worden zou, maar ook op het gebied van de on zedelijkheid gelegenheden zouden worden geboden. Op de „leestafel" lagen o. a. allerlei pornografische geschriften. De inrichting was gelegen in een zeer stille Jmurt, vlak hij' het Holl. Spoorsta tion. De croupier was vroeger gedurende ge- ruimen tijd als zoodanig te Ostende werk zaam. Een verslaggever van het „Ilbl." heeft een gesprek gehad met een der vreemde lingen, die. bij den inval in de club do „Bienfaisanee" gearresteerd zijn. Captain E. A. Johnston van Londen, luchtte zijn verontwaardiging over cle behandeling hem en zijn echtgcnoote door de politie aan gedaan. Nergens ter wereld hadden zij zulk een behandeling ondervonden. Een vriend had den kapitein aangeraden lid dor club te worden, omdat deze een der netstinge- richte van liet vasteland. Alleen ge huwde vrouwen hebben toegang. De kapi tein kreeg niet den indruk te doen te heb ben met een „speelhol" onder het masker "van een club van weldadigheid. Niemand werd tot spelen gedwongen: wie niet wil de spelen, kon het laten, vreemdelingen vonden er alles wat zij begeeren; goede leeszalen, biljardzaal, rookzaal. Het optre den der politie noemde de man schande lijk in een eigen lniis, in een besloten club, die koninklijk is goedgekeurd. Men heeft ons, vertelde hij verder, aan het po litiebureau uren gehouden, zonder eten of drinken; zelfs voor mijn geld wilde men voor mijn vrouw geen kop thee laten ha len; naar mijn hotel mocht ik niet telepho- neeren en op eerewoord dadelijk terug te zullen komen, mocht ik daar niet even heengaan. Ik ga nu naar mijn consul om mij te beklagen en heb mijn „sollicitor" getelcgrapheerd uit Londen hierheen to komen om te zien, hoe te handelen, terwijl ik ook rechtsbijstand van een Amster- damsch advocaat ga inroepen, want ik wensch. koste wat het wil, uitgemaakt te zien, of men een vreemdeling, die kalm zijn club bezoekt, eenvoudig mag bejege nen, zooals ons gisteren overkomen is." Het verhoor aan het politiebureau Leid- scheplein heeft tot halfvier, in den och tend geduurd. Het hevel, waarbij door do Rechtbank rechtsingang werd verleend met last van instructie tegen Joseph Hubert Henry, Frederic Jean Baptiste Alfred Ga- linon, Lewis Walther Thornton, Samuel Politzer, Harry Bischafswerder als be stuursleden der Club, berust op de wets artikelen. De verdenking is, dat in de Club aan publiek en leden gelegenheid werd ge geven om hazard-spel te doen, dat van wege dat bestuur door bedienden en croupiers geleid werd. Wel is waar kan men lid van cle club' zijn, maar er zou ook sprake zijn van publick, omdat vreemde lingen, die nog geen lid waren, als zij zich aan het huis in de Vondelskaat aanmeld den, zij het dan ook voorwaardelijk, nl. dat zij lid zouden worden, werden toege laten. Toen politie en justitie gistermiddag hun inval deden, was bij dat roulette-spel do bank. in handen van een heer uit Brus sel, die haar had gekocht voor f25,000. IIoL- spel werd nl. gespeeld met fiches. Do bankhouder kocht voor een zekere som van de club' de bank' en verkocht dan fi ches aan do spelenden. Wanneer deze hun spel slaakten, konden zij' aan het bureau hun fiches tegen het daarvoor bepaalde bedrag inwisselen. Allerlei vreemd gold werd in beslag genomen. De politie logenstraft de bewering van ka pitein Johnston dat de gearresteerde speleU ■anna

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2