"binnenland, STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Kunst cn Wetenschap. Rechtzaken. China. Zaterdag is <le Engclsch-lndischo poli tie lo Shanghai in opstand gekomen. Vrij willi ge rs worden onder "do wapenen geroepen en de muiters gaven zich gewillig over. Van hot llof. De hertogin van Albany, zuster van ll.M. de Koningin-Moeder, arriveerde Zaterdag avond om acht uur aan de halte Soestdijk en werd afgehaald door de Koningin-Moeder en de hertogin van Teek. *o* De twee prinsjes en het prinsesje van Erbach kwamen Zaterdagnamiddag om!2u. 25 min. uit Zand voort te Baarn aan. Zij werden met een hofrijtuig en op het bordes door H. M. de Koningin-Moeder en de fami lie von Teek ontvangen. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats heb ben. Ridderorden. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Onmje-Nassau, de luitenant ter zee 1ste klasse J. H. van Leent Oud-iulnister Dyserlnck. f De Minister van Marine, do heer Stuart, en de chef van den Marine-staf, kapitein ter zee Cordinaal, begaven zich heden naar Arnhem, ter bijwoning van 'de teraardebe stelling van den oud-minister van marine Dyserinck. A. SI, Stiprlaan Luïsins, f In den ouderdom van 78 jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. A. M. van Stipriaan Luïsius, raadsheer in den Hoo- gen Raad. Voor zijn lidmaatschap was de nu overledene lid van 'den Raad van Toe zicht en Deken der orde van advocaten. Hij was te Delft geboren, promoveerde ie Leiden en was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Tweede Kamer. Bij onderling overleg is overeengekomen, dat de verschiliende fracties in verhouding tot haar getalsterkte zullen vertegenwoor digd zijn in de rapporteurscommissies voor de verschillende hoofdstukken der Staats commissies. Deze regeling had vermoedelijk de heer Tydeman op het oog, toen hij in openbare zitting mededeelde, dat de leden der Kamer, die rapporteur-s zouden wor den, dat reeds zouden weten vóórdat "het afdeelingsonderzoek was begonnen. Kamervacatureleiden. .Xaar het „Hbld." verneemt, is aan <ir. J. Th. de Visser officieel de candidatuur van den Tweede Kamerzetel voor Leiden aangeboden door de A'ed. Ilerv. Kiesver- eeniging (christ.-liist.) en door Nederland en Oranje" (anti-rev.). Naar de ,,Tcl." verneemt, hostaal er*bjj de sociaal-democraten -het plan om den heer F. v. d. Goes candidaat te stellen voor de Tweede Kamer, in de vacature prof. Van der Vlugt, te Leiden. Willem Bilderdijk herdacht. Men meldt ons uit Amsterdam: De festiviteiten ter herdenking van den 150 geboortedag van Willem Bilderdijk vin gen hedenochtend te 10 uur aan in het Rijks- Museuin, welks groote hal weder tot receptie zaal was ingericht ter onthulling van 's dich tere borstbeeld, door Charles van Wijk ver vaardigd. voor do plaatsing waarvan in dit gebouw de Regeering toestemming had ver leend. Door het Hoofdbestuur der commissie, welke deze hulde heeft voorbereid, uitgenoo- digd, waren vele voormannen op taal en letterkundig en kunstgebied, niet weinigen met hun dames, opgekomen om de plechtig heid hij te wonen en de rede aan te hoo- ren, die prol. dr. J. te Winkel daarbij uit sprak, afgewisseld door Goers liederenkoor, daarna het borstbeeld aan den Xedcrland- schen Staat overdragende. De voorzitter der commissie, jhr. A. W, C. van Riemsdijk heette allen hartelijk wel kom. Hij dankte II. M. de Koningin, dat zij het Beschermvrouwschap der Bilderdijk- tentoonstelling had aangenomen de Nederl. Regeering, dat zij het borstbeeld had aan vaard voor het Rijksmuseum. Hulde bracht hij aan B. en W. van Amsterdam, dat zij dpr Tentoonstellings-commissie zoo zeer ter wille was, en voorts prof. Te Winkel en dr. Kuyper die zich bereid verklaarden in deze dagen het woord over Bilderdijk te willen voeren, zoomede de kunstenaars, die het beeld en het gedenkboek hadden bezorgd. Dan kreeg prof. Te Winkel het woord. Toen de hoogleeraar daarvoor de noodige aandacht verkregen had, herinnerde hij er aan, dat het thans 150 jaren geleden was dat Bilderdijk geboren, en er 100 jaren ver- loopen waren sinds hij, teruggekeerd uit zijn ballingschap, voor ons vaderland werd her wonnen. Dat was voor zijn vereerders een welkome aanleiding om juist in dezen tijd een drietal feestelijke bijeenkomsten voor te bereiden, waarin zij openlijk getuigenis zou den kunnen afleggen van bewondering voor zijn genie. Hij verdient die hulde als een der grootste zonen van ons dierbaar vaderland, waarvoor wij onze liefde niet beter kunnen uitspreken, dan door eer te bewijzen aan de groote mannen, die het heeft voortgebracht. En zoo zij dan, vervolgde spr., deze plech tigheid in de eerste plaats een uiting van vaderlandsliefde en een onderlinge opwek king tot versteviging vim onze volkskracht en van ons volksgevoel. Zijn werken hebben hem onsterfelijk gemaakt, maar ook zijn groote belangstelling en de gemakkelijkheid waarmee hij zich op ioiler gebied een voor stelling wist tc voiMun, die wnsud was over wogen te worden. In godsdienst en wijsbe geerte, taal- en geschiedkunde, letteren en schoonheidsleer, staatkunde en rechtsgeleerd heid, zelfs in de wis- en natuurwetenschap pen en in do geneeskunde was hij öf door veel studie doorkneed, M althans geen vreem deling, en ook van de beeldende kunsten heeft hij er enkele niet kennis en talent be oefend. Spr. wilde in hem den d i chic r vereeren, den lierdichter, want in het lier dicht zag hij den lmogstcn, en meest eigen lijken kunstvorm, daar hij gevoelsuiting be schouwde als het eigenlijke wezen der poëzie, waaraan de wetenschap der zielkunde een veel meer samengesteld karakter toekent. Spreker toonde dan aan dat Bilderdijk levenslang zelf in het rijk vier verbeelding verkeerde, wat duidelijk blijkt toen hij zich den .Ondergang" wilde voorstellen van de .eerste Wereld", welk dichtstuk onvoltooid is gebleven, en waarvan da Costa en Roti beproelden een schets te geven, als Bilder dijk het zou hebben voltooid. Wel schieef hij tooneelstiikken, doch enkel in dialoog-vorm. Ook de ballade en romance beoefende hij, en ook ontbrak het hem niet aan gevoel voor het teedere en bevallige, noch aan beminnelijke weekhartigheid en goedmoedige scherts, noch aan vingen van jolige dartelheid, waarin hij zich zelfs door Voltaare's vernuft liet meeslepen, terwijl hij toch overigens oen stout zanger en bittere hekelaar was der in zijn oog verbasterde menschenwereld. Het zou ons le ver voeren om de schoone rede, die morgen in druk verschijnt, en waarvan wij door de welwillendheid van den vooizitter des Hoofdbestuurs een voorproefje mochten erlangen, nog verder uit te pluizen. De spreker en schrijver zelf verklaart maar een schets gegeven te hebben van óéne kant van zijn veelzijdig talent. Een besluit dan: Maar van één meesterstuk kan ik niet zwijgen. Het was in 1811. Bilderdijk ge voelde zich een gebroken man. Hij, die als eerste dichter van zijn volk had gestaan naast den troon van koning Lodewijk, was na diens gedwongen troonsafstand tot bittere armoede vervallen. Hij stelde zich voor te sterven in een hoekje van het land, dat zijn naam en zijn ving verloren had. Maar vóór hij zich terugtrok, wilde hij in Amster dam, in een openbare vergadering der IIolL Maatschappij van Wetenschappelijke Kun sten, afscheid nemen van zijn vrienden, ook van de kunst. En de vergadering hoorde zijn stroom van breede alexandrijnen aan en nauwelijks is de strophe gezegd „Groet Je zwaan haar stervensstonde met een zacht en kweelend lied." of in geestes-verrukking \oorspelt hij dat Dees ellenden Gaan volenden Eu, verpletterd wordt liet juk. Holland leeft weer, Holland streeft weer, Uit zijn afgelegde vlag Door de boorden Van het Noorden Naar den ongeboren dag Hollands naam is weer hersteld Holland, uit zijn stof verrezen, Zal opnieuw ons Holland wezen Stervend heb ik 't u gezegd. Sidderend hoorde de nieuwe onderdanen van keizer Napoleon hem aan, sidderend voor hem, maar ook voor zich zelf, dat zij hem zonder protest hadden laten uitspreken. En wat hij in geestvervoering voorspelde, kwam weinige jaren later tot vervulling! Met dank voor de aanvaarding droeg spr. nu het borstbeeld aan de regeering over met den wensell dat 't zich voor aller oogen ver tonnen mocht, en een zinnebeeld zijn, dat de dichter Bilderdijk in het oog van zijn volk als met nieuw levert is bezield. (Applaus.) Daarna verklaarde de directeur van het Rijksniu-eum, jhr. B. W. Tj. van Riems dijk namens den Min. van Binnenl. Zaken, de buste dankbaar te aanvaarden en beloof de ze een waardige plaats te zullen doen innemen. Vervolgens sprak mr. W. W. L. Bil derdijk, de kleinzoon, een slotwoord. Waar de in zijn leven dikwijls verguisde man hulde gebracht werd, daar mocht zijn tweede vrouw niet vergeten worden, met wie Bilderdijk 30 jaren door den huwelijks band verbonden is geweest, en die, zelve dichteres, hem niet alleen inspireerde, maar al die vele jaren in voor- en onspoed en die dagen waren vele - den veelbeproefden tot hulp en steun was. Want zij verstond het haar echtgenoot te troosten. Aan haar is het te danken, dat Bilderdijk werkte, zooals hij gewerkt heeft, daarom is het geboden aan deie trouwe gade hier mede hulde te bren gen. Met haar "was hij een van geestHier schetste spr. kort de groote dichter als een goed vaderlander, wat wel eens voorbij wordt gezien. Spr. eindigde met. dank aan jhr. v. Riemsdijk die de ziel dezer tweedaagsche hulde was, de heer Sterck voor de organisa tie der tentoonstelling, prof. Te Winkel voor zijn doorwerkte rede, en alle die tot deze hulde op een of andere wijze hadden mede gewerkt. Facultatieve lijkverbranding Zaterdagmiddag werd in het hotel Fun- ckler te Haarlem', de openbare vergadering gehouden van de Vereenïgjng voor facul tatieve lijkverbranding in Nederland. Voor- zit lef was dr. .1. de Vrij. Na hot afdoen van eenige huishoudelijke zaken werd her benoemd lot bestuurslid dr. J. do Vrij, en benoemd in de plaats van mr. van Gilso, die niet herkiesbaar was, de heer W. Hij- mans van Wadeuoyen, to 's-Gravenhage. 's Ochtends was door de leden een (ocht gemankt naar de begraafplaats Weslerveld, ouder Velsen, in verband mot een voor stel tot aankoop van terrein. In de middag vergadering werd daarover iti eomiiló gesproken. Yrede-tentoonstclUng. Van de Internationale Yereeniging Vrede- tenloonstelling zijn afdeetingen opgericht te "Workum en te Almelo. Zaterdagmiddag is met goed gevolg, voor rekening van de Compagnie Univcrsollc du Canal Mariiime de Suez, 1c walci" gelaten de stalen romp van den zeevvaardigen hop per no. 44, zijnde de vierde van een serie van vijf stuks, die daar voor Bort-Saidin aanbouw zijn. Deze hopper heeft een lengte van 55 M. is 9.70 M. breed en 3.85 M. hol. Ilij is voorzien van twee compound machines van tezamen 700 1. P.K., en van twee ketels van een verwarmd oppervlak van totaal 220 Al2., bij een druk van 8 aim., en ten slotte van de noodige stoomlieren voor het manoeuvreeren van het vaartuig en de hop per-inrichting. Deze hopper is bestemd om de door den baggermolen in het kanaal van Suez op gebaggerde specie door middel van het openen van de deuren in zijn bodem' in zee vut te storten, en heeft een draagver mogen van 700 tons. De hopper is voorzien van de noodige hutten en logies voor de bemanning, en is in- zoowel als uitwendig door electrici- teit verlicht. De reis naar bestemming wordt onder eigen stoor.H verricht. Woensdag 10 October a. s. zal doorden heer "Wesselman van Amsterdam een bios cope vertoond worden in de zaal der Offï- ci eren-Vereeni gin g. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Omtrent de exploitatie van de Rotter- damsche tram is thans medegedeeld, dat geleidelijk het aantal lijnon, dat door elec- trische trams zal hereden worden, zal wor den uitgebreid, en onder de in de naaste toekomst aan de beurt komende, behoort ook de lijn RotterdamDelfshaven. Om trent de dienstregeling wordt de volgen de mededeoling gedaan: Lijn 8 naar Schiedam zal van "s mor gens 5 tot 's avonds 12 uur om de 10 minuten rijden. Deze vroege dienst is voor namelijk ten behoeve der werklieden, die in Schiedainsche fabrieken arbeiden en hier wonen. iDe brandersknecht P. van den Burg, wonende Broers veld. en werkzaam; in de branderij van den heer A. de Koning aan de St. Anna Zusterstraat, had het ongeluk bij bet bezorgen van gist', op de Ooievaars- brug uil te glijden en daarbij den rechter schouder te bezeeren. 'Op de glasfabriek ,,de Schie" kreeg de indrager van flesschen A. van der Poel, wonemie aan de Bakkerstraai, een ernstige brandwond aan de linkerhand, doordien de tang doorgleed en hij het heete gedeelte op die hand kreeg; hij moest het werk neerleggen. A. ScBilperoord, werkzaam; aan de in aanbouw zijnde fabriek van de firma Land man, wonende aan de Kinderbuurl, kreeg een stukje ijzer van een doorslag tegen het oog, waardoor dit verwond werd. Hedenmorgen omstreeks 63/j, reed de zoon van den melkslijter Weber met zijn fiets in de Schie. Door eenige personen die het onge luk zagen en dadelijk ter hulp sneld n, was hij weder spoedig op het droge geholpen, terwijl de fiets later is opgevischt. In den afgeloopen nacht omstreeks luur is een paard en een wagen, de laatste be laden met balen flesschen, van de glas fabriek „de Schie", op den Buitenhaven- weg bij het ach term tzetten in de haven geraakt. Het paard verdronk en weid la ter op de helling der stads werf op liet droge gehaald en aan een paardenslachter overgegeven. Bond van Nederl. Onderwijzers. Zaterdagavond had de afd. Schiedam van genoemden Bond een buitengewone vergade ring belegd in Musis", waar de heer T\ L. van Ossendorp van Amsterdam sprak over het recht van de onderwijzers op een be hoorlijk salaris. De Voorzitter, de heer \V. Sterk, leidde den spreker in en wees op de adressen van de afd. aan den gemeenteraad gericht met verzoek tot herziening van de verordening op de jaarwedden, het eerste adres werd 10 Nov. 1905, 't tweede 14 Sept. 1900 ingediend. De Raad wenschte de sala risregeling te behandelen bij de begrooting voor 1907. Aan alle autoriteiten, leerkrach ten bij bijzonder en openbaar onderwijs wor den uitnoodigingen verzonden, de wethouder van onderwijs en eenige anderen hadden be richt van verhindering gezonden. De lieer Van Ossendorp achtte het dringend noodzakelijk dat in Schiedam een nieuwe salarisregeling voor de onderwijzers tot stand kome. Hij achtte hel jammer dat geen enkel Raadslid aanwezig was (later kwam do heer Gouka). Spr. achtte het noo- dig dat de gemeentebesturen meer op de hoogte kwamen van de gebreken die hot openhaar onderwijs aankleven. De onder wijzers moenon recht tc hebben up een be hoorlijk salaris en gronden dat recht op de diensten, die zij min de gemeenschap bewij zen en Op de noodzakelijkheid als voorwaarde voor het welslagen van hel onderwijs. Dc diensten van den onderwijzer aan de gemeen schap bewezen, noemt spr. groot, ieder mousoh die goed onderwijs genoot zul den strijd om liet bestaan gemakkelijker kunnen voeren. I)e Pruisische schoolmeester wordt gezegd den oorlog van 1870 te hebben doen winnen. Vooruitgang op idle gebied kan al leen volgen, als de basis, het lager ond., goed is geregeld. Goede salurisregoling is noodig omdat het voor den onderwijzer een eerste vereischte is voor zijn noodzakelijken welstand. De onder wijzer moet op school in den meest gnnsti- gen toestand zijn onderwijzers en onderwij zerossen die het leven moeten doorworstelen met zorgen hebben niet die opgewektheid en levensvreugd, welke in de school zoo nood zakelijk zijn daarop baseert zich do waarde van dc-n onderwijzer voor do school. Mannen die buiten het ond. staan erken nen dat door kommervolle omstandigheden, waarin een onderwijzer verkeert het ond. schade lijdt. Mr. Goeman Borgesius zei in de Kamer: Karige bezoldiging geven de slechtste onderwijzers; mr. Savornin Lob man dc lagere school is nog niet. wat zij zijn moet en kanallerlei omstandigheden werken mee, niet het minst do treurige fimmcieele positie, waarin houderden eu dui zenden onderwijzers aan de lag. school vor kearen. Wat noemt men een behoorlijke salaris- regeling? Wij eisehen, zegt spr., dat het aanvangssalaris niet te laag en dat het eind- salaris niet te laag zij, het eindsaluris worde bereikt op ong. 35-jarigen leeftijd en zij be reikbaar voor allende periode van verhoo- gijigen moet niet te groot zijn, de verhoo gingen zelf niet te laag. Spr. gaat na dat een aanvangsalaris van 500, in vergelijk met dat van particuliere betrekkingen, r.iet bijzonder laag is, maar dat di- onderwijzer van 18 jaren aan geld voor boeken, lesuren enz.voor zijn verdere studie meer noodig heeft. Het eindsalnris is te laag omdat het leven verschillende eisehen stelt, bijv. de opvoeding zijner kinderen. Ook in Schiedam moet het begin- en eind- salaris een stak de hoogte in. Minister Borgesius legde in de gewijz. on derwijswet 1900 neer dut het minimum be- gin-salaris zou zijn 500, maar reeds in 1870 was door de ondenvijzeiwereen. er kend dat die som hoogstnoodzakelijk was. Om de 4 jaren werd een verhooging van f 50 toe gekend, het wettelijk eindsalaris 700 en enkele voordeden voor de hoofdnoten. De minister luid in de wet het minimum aan gegeven voor de kleinste en armste steden van het land. In Z.-Holland waren vim de 177 steden er 87 die het wettelijk mini mum gaven, slecht 8 die 75, 100 of 150 daarboven gaven. Met het eindsalaris is het even treurig gesteld: 130 van de 177 geven 700, slechts 11 geven 75, 100 en 150 daarboven. Met nog andere cijfers tracht spr. aan te tooncn dat de gemeentebesturen het bewustzijn missen dat de voorwaarde voor goed ond. behoorlijke bezoldiging is; ook Ged. Stalen schijnen de getallen niet to kennen, hun plicht is het de gein.-host. te dwingen daarin verandering te brengen. Schiedam behoort niet tot de armste en kleinste gemeenten des lands en geeft als aanvangssalaris 550 en voorts 4. driejaar- lijkscho verhoogingen van 50. Spr. zegt dat de memorie van tooi. op het adres der afd. alhier aan den Raad berekent dat de ond. 42 van zijn maandsalaris overhoudt voor kost, inwoning, kleeding, verdere stu die enz. Dit noemt spr. veel te laag en de Raadsleden zuilen het, naar zijn meening. ook te laag vinden. Ook de periodieke ver hooging is te laag, cn voorte ook het eind salaris van ƒ750 tot ƒ1100. Slechts voor 10 van de 00 Schicdamsche onderwijzers was dit maximum verkrijgbaar. Spr. vraagt waarom Schiedam zijn onderwijzers en on derwijzeressen niet een even groote bezoldi ging geeft als tde hoofden van scholen. In de meergenoemde memorie op het adres der afd, wordt 667 genoemd als begin salaris; voor een gehuwd onderwijzer 11 SO en voor een met 3 kinderen 1350. Dit zijn de tota len van noodzakelijke uitgaven en zouden dus moeten gelden als de minimum-bezol digingen. In Hilversum is een regeling aan genomen met eindsalaris 14 en 1600; in Den Haag voor alle onderwijzers gelijk sala ris, 1600 als eind; in Zaandam f 1500, Amersfoort 1600. Dien weg moet het in Schiedam ook op, gelijk salaris voor ond. uit hoogere, zoowel als uit lagere klassen, ge lijk voor onderwijzers en onderwijzeressen. Spr. zet verder uiteen een betere regeling te durven eisehen op grond van behoefte voor den onderwijzer en voor de school. Door de subsidie-regeling der wetKuyper kre gen de gemeente-besturen voordcel, ook een reden waarom dit den onderwijzer moet ten goede komen. Enkele heeron en dames maakten gebruik van de gelegenheid tot gedaehtenwisseling onder meer ook de heer V an de r L a a n, schoolopziener, die te kennen gaf dnt hij aan alle onderwijzers die hun plicht betrach ten veel salaris zou willen uitkeeren. Wan neer hij wethouder van ond. was zou hij steeds in conflict, zijn met zijn collega van financiënvoor Schiedam zou de begrooting met eenige duizenden vermeerderd worden. Maar hoe moet dc gemeente en het rijk aan die meerdere dubbeltjes komen? Deb. meent dal in de brochure vun de afd. meer stunt dim men persoonlijk verantwoorden kan, deb. meent dat dc invloed van den onderwijzer op het ond. gunstig blijven zal, ook al staat hij niet op peil. Indien het waar is wat ge zegd werd dat gebeuren zal als gevolg dei- kleine salarissen, raadt dob. aanIlangt het niet aan de groote klok. Want het is zoo erg niet. Als het echte onderwijzers en onderwij zeressen zijn, zal het belang van liet kind op den voorgrond staan. Laten de onderwijzers de gemeente Schiedam niet in den waan brengennis je ons niet goed betaalt is het ouderwijs ook niet goed. Daarna wees deb. op het te kunnen toekomen met weinig, wei nig behoefte mankt gelukkig. Van de hoofd- nete verwacht deb. meerdere ontwikkeling van den onderwijzer die het kind zal ten goede komen. De. heer Sterk zegt dat hij, wat de bro chure betreft, alles wat hij met zijn naam ondortcekcnde, voor zijn rekening neemt. De opmerking van den heer v. d. Laan trof hem onaangenaam. Waarop de heer v. d. Laan antwoordt dat hij dan gaarne het gezegde terugneemt. Dc heer V an O b s e n cl o r p beant woordt de verschillende sprekers uitvoerig. Den lieer Van der Laan antwoordt hij dat diens rede hem geleek op een tevredenheids- prediking door iemand die het goed heeft aan de armen, een beproeft! middel om do armen arm en zichzelf rijk te houden. Spr. zegt er met gerustheid op te niogen wijzen dnt door het werken van den Bond de plichts opvatting van de onderwijzers vrij hoog staat. Daarom is een behoorlijk salaris voor allen een vereischte. Spr. handhaaft voorts zijn beweringenals de toestanden der on derwijzers beter, de resultaten van het ond. beter zullen worden. Om verbetering ie krij gen hebben de onderwijzers het uiterste mid del moeten aangrijpenhet bewerken der volksconscientie. De vrij druk bezochte vergadering werd eerst te ruim elf uur gesloten. S T. M. In de afgeloopen maand bedroeg het aan tal passagiers vervoerd door de Schiedamsche paardentram een totaal van 28254. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Sept 1906 bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f21047.46, terugbetaald f13334.911/8. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6019. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht 29 September. Notaris \V, J. A. Roldanus en Makelaar .T, F. W. Meijer. Een heerenhuis met serre, erve en tuin, met afzonderlijke achteruitgang, aan den Ooslsingel no. 70, groot 2 aren 74 centiaren, in veiling f4500, verkocht voor f4650. Twee huizen, elk verdeeld in een beneden en bovenwoning, open plaatsjes en erve, aan de Nieuwe Haven nrs. 45 en 4-7, te zamen groot 126 centiaren, in veiling 1. f4200, 2 f 4200, niet verkocht. Een winkel- en woonhuis en erve met open plaats, aan den Korten Achterweg no. 6, groot 44 centiaren, in veiling f 2120, niet verkocht. Een woning en erve, Achter de Teerstoof no. 21, groot 19 centiaren, in veiling f410, daarvoor verkocht. Notaris W. A. van Doldeu Dz. Een woonhuis en erve met open grond, aan de Hoofdstraat no. 93, groot 154 centi aren, in veiling f2310, niet verkocht. Een werkplaats met bergplaats en vrije bovenwoning en erve, aan de Kinderbuurt no. 22, groot 52 centiaren, met achteruitgang in een stadsgang, in veiling 11400, daarvoor verkocht. Een woonhuis er erve met open plaatsje, aan de Broersvest no. 183, groot 46 centiaren, in veiling f1425, verkocht voor f1465. 'Naar wij vernemen is door een Ylaai'dingseh portliefhebber een terrein aangekocht aan den Kelhehveg, nabjj de Ommering. Dit ter rein, wordt gereedmaakt tot voetbalveld en zal binnenkort door nOlympia" worden in- gebruik genomen. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Sept. 1906 by de Rijkspost spaarbank ingelegd f 12971.86 en terugbe taald 17084.80. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 5728. Te Groningen worden weer plannen ge maakt voor het houden van een groote ten toonstelling. De resultaten, van de vorige tentoonstelling van 1903, zijn van dien aard, dat men het succes voor de nieuwe ónderneming verzekerd acht. -; De Haagsche rechtbank veroordeelde he den in hooger beroep J. van Luijsen, al daar, tol. f50 boete oif 10 dagen hechtenis wegens het in voorraad hebben van aaji- dceien in een loterij, waarvo-or geen toe stemming was verleend. Dc rechtbank te Middelburg heeft rechts ingang verleend tegen V. R,, directeur van de brouwerij Drie Kruisjes, in Den Ilaag» verdacht van meineed. Do beklaagde, to Middelburg gedetineerd, werd op vrije voe ten gelaten,

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2