Woensdag 3 October 1906, No. 12199 Be Kielt ra den, Braraaf. 60"° Jaargang BUITENLAND. BINNENLAND, V SCIIIIEDAMSCHE CO JRANT Deze eouran t verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S cliiea m en VI aardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aai1 genomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1G regels fl. 0.92; icdeie regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents por advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 2 Oct. 1906. RUSLAND. Duizenden Polen vluchten naar liet bui tenland om' te ontkomen zoowel aan het terrorisme der revolutionairen als aan het schrikbewind van de politie on van de troe pen. Beide partijen maken het verblijf in Polen tot een marteling. De vluchtelingen gaan in verband met de uilleveringspoli hek der Pruisische overheid, naar 'Oosten rijk. Vele Polen zijn te Lemberg aangeko men. In de afgeloopen maand zijn uit Odessa ongeveer 2Ö00 Israëlieten vertrokken naar de Vercenigde Staten, Canada en de Argon- tijnsche republiek. De gouverneur-generaal van Warschau heeft een ambtenaar naar Siedlce afgevaar digd en deze heeft den oppci rabbijn en de beslurcn der Joodsehe gemeente verzocht, alle Joden, die bij het laatste pogrom schade hadden geleden, tot hemi te zenden om hun klachten bij hemi in te dienen. De vice-gouverneur van Siedlce, Wojiko, zal ontslagen worden. De krijgsraad te KroonstadL heeft Zater dag het vonnis uitgesproken over de aange klaagden wegens deelneming aan de matro zen-muiterij. Het gewezen lid van de Rijks- Doema, Onipko, zag verlies van allo rech ten en verbanning tegen zich uilgesproken. Negentien matrozen werden veroordeeld tot den dood "door den kogel, 12 tot dwang arbeid voor onbepaalden tijd, 190 tot dwang arbeid voor den tijd van 4 tol 20 jaren, 429 tot inlijving in sfrafbataljons of tot gevangenisstraffen, terwijl alle veroordeel den uit den militairen stand werden gc- stooten. Vrijgesproken werden 129 matro zen en 3 boeiden. Hel vonnis moet, alvo rens ten uitvoer te worden gelegd, nog door den commandant van Kroonstadt, generaal Adlcrberg, bekrachtigd worden. Tusschen de Armeniërs en de Tartaren in den Kaukasus worden weer verwoede gevechten geleverd. Volgens de „Daily Telegraph" hebben bei de volken een reeks bloedige gevechten ge leverd, waarin aan beide zijden velen zijn gesneuveld. De Kaukasus is in een ware hel herschapen. De gezondheidstoestand van de kinderen van Slolypin, die bij den homaanslag wer den gewond, heeft zich veel verbeterd. De wonden van het dochtertje hebben zich ge sloten, het zoontje heeft het bed verlaten. De czarina liet dikwijls naar den toestand der kinderen vragen, zij zond hen bloemen en forellen uit de Finsche Scharen. CUBA. Volgens berichten uit New-Yoik is de af zending van 6000 man Amerikaansche troe pen naar Cuba slechts een voorloopige maat regel: binnenkort zullen 25.000 man gereed staan om zich naar Havanna in te schepen. De tusschenkomst wordt vooral in handels- en regceringskringen te New-York als nood zakelijk beschouwd, maar door de tegen standers wordt te kennen gegeven dat de interventie door de Amerikaansche kooplui op Cuba, niet door de Cubanen zelf is uitge lokt. I-Iet feit dat dictator Tuft een aantal revolutionairen-leiders uit de gevangenis heeft ontslagen, wordt beschouwd als een be wijs dat die leider» niet gevaarlijk zijn. De vroegere in de Vereen. Staten algemeen gel dende meening dat de Cubanen tot rust zouden komen als zij maar eerst van het Spaansche juk zouden bevrijd zijn is dooi den jongsten opstand geheel verdrongen. De osten der militaire maatregelen door de Vereen. Staten gemaakt voor de interventie, bedragen nu reeds 50 millicon dollars. Lon- denscho bladen verwachten dat vooreerst de Cubaansche vlag op liet regecringspaleis te Havana niet door de Amerikaansche zal worden vervangen. Twee groote Amerikaansche kruisers be- ari- Roman naar het Engelsch van AGNES en EGERTON CASTLE. 64) HOOFDSTUK XXVIII. Een gevaarlijk toevluchtsoord. vinden zich in de Cubaansche wateren, dere zijn onderweg en een vijfde groot ooi logssehip zal vandaag uit Washington er heen gaan. Alle deze schepen hebben mari niers (landingstroepen) aan boord. Plet zijn de kruisers „Desmoines", thans te Santiago, en Tacoma te Cienfuegos, de kruiser „Prairie", het slagschip „Texas" en de kruiser „Brooklyn". T a f t is de populairste man te Havanna wegens zijn edelmoedige handeling om 70 gevangen samenzweerders in vrijheid te .stel len. Onder hen bevonden zich 5 generaals, een van hen is Gomez, en 7 redacteurs. Waar Taft zich op straat vertoont wordt hij begroet met den kreet„Leve don gouver neur!" Hij heeft thans zijn intrek genomen in het paleis \an den president, waarvoor meermalen een volksmenigte samenkomt om Taft toe te juichen. Blijkbaar zal de bevol king do Ainerikaan«che tusschenkomst lijde lijk blijven aanzien, zoolang Taft geen ge weld gaat gebruiken. De iiiMirgenten in de provincie Ilavnnna zijn overgelukkig over de wending \nn de crisis en beschouwen hun doel bereikt. Zij juichen de Amerikanen toe en heb ben Taft's verzoek, om de wapens neer te leggen, ingewilligd. Taft zal gpen permanent bewindsman van Cuba blijven, maar tot zoo lang de eerste bezettingstroepen aankomen. Ilij heeft schikkingen getroffen dat de hui dige gouverneur van Puertorico, Beekman Winthrofts zijn opvolger zal worden. 350 marinesoldaten zijn naar Cienfuegos en andere punten gegaan, niet mot het oog op de thans bestaande onlusten, maar om een „kalmeerenden invloed uit te oefenen'*, daar de verhouding in enkele plaatsen tus schen de regeering, de vrijwilligers en de insurgenten zeer gespannen is. De ontwapening der insurgenten in de provincie Santa Clara is begonnen. Het diplomaten korps heeft een bezoek gebracht aan den afgetreden president Estra da Palma. De zoon van Pahna verklaarde aan den corresp. van de .New-York He rald" dat hij verbaasd was over de Vereen. Staten die partij kiezen voor een troep ne gers. (De Cubaansche bevolking bestaat voor een goed deel uit kleurlingen). Op de be wering dat bij de jongste verkiezingen groote knoeierijen waren voorgekomen, antwoord de de zoon van Palma dat de verkiezingen in de Vercenigde Staten steeds onregelmatig waren en de eerlijkheid van de Cubaansche regeering, onder president Palma, grooter was dan die van de Veroen. Staten. To Washington blijft de regeering actief. Root, de reizende minister van buftenland- sche zaken is aanstonds na zijn komst naar het Witte Huis gegaan. Vandaag komt de ministerraad in buitengewone zitting bijeen om de Cubaansche kwestie te behandelen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. vrouwen hij gelegenheid der beraadslagingen in den Rijksdag over uitbreiding van het kiesrecht groote bctoogingen gaan organisee- ron ter verkrijging van haar stemrecht. Vol gens de besluiten van het Congres van den Wereldbond voor Viouwenkicsrecht te Ko penhagen zijn de voorzitter, mrs. Chapman Catt en mevr. dr. Aletta Jacobs uit Am sterdam uitgenoodigd om in October te Boedapest. Prang, Weerien en andere groote steden in Oostenrijk over vrouwenkiesrecht te spreken op openbare vergaderingen. Frankrijk. Bij de Zondag gehouden Kamerverkiezing te Castellane, dep. der Basses-Alpes, werd graaf Boni de Castellane een bekende nati onalist, wiens mandaat ongeldig was verklaard, opnieuw gekozen. Duitschland. De sociaal-democratische partijdag te Mannheim is Zaterdagmiddag gesloten. Het volgende jaar zal het congres te Essen bij eenkomen. liet Rijksdaglid Stöcker verzocht in een oproep aan zijn rijke vrienden 60000 mark ter bestrijding van het sociaaldemocratiscue gevaar. In het bijzonder richt liij zijn bede om geld aan kinderlooze rijkaards, voor wie het een kleine moeite is 60000 mark bijeen te brengen. Later zal over debes te naming van het geld meedeeling worden gedaan, voor uit kon Tiet niet gebeuren. Stöckev schijnt wel een zonderling lid van den Rijksdag te zijn om een plan te maken met 60000 mark op een na de sterkste par tij in den Rijksdag te willen bestrijden. Oostenrij k-II o n g a r ij e. De gezondheid van keizer Frans Jozef is thans zoo goed, dat er reeds toebereid selen worden gemaakt voor zijn lang beloofd bezoek aan Praag-. O In Hongarije en Oostenrijk zullen de Zij liep haastig de gang door en kwam in botsing met niemand anders dan den burg graaf zelf. Hij had nog niets gezien van het heen-en-weergesleep der koffers. Hij was bij zonder goed in zijn humeur, want hij be hoorde tot die menschen die geen oog heb ben voor voorteekens. Zijn koninkje had hem nog maar slechts een oogenblik geleden beloofd zonder dat de kanselier voor die vrijgevigheid ook maar een enkele reden kon opsporen, dat hij hem groote landerijen ten geschenke zou geven en hem met eerbewij zen overladen. En de kanselier twijfelde geen oogenblik aan de koninklijke macht. „Waar ga je-zoo snel heen meisje?" vroeg hij, terwijl hij haar niet onvriendelijk tegen hield. Zij klemde zich hartstochtelijk aan hem vast: „O, oom Ludo, breng mij weg van deze plaats. Breng mij vanavond nog weg, wacht niet langer, breng mij weg, nu dadelijk Laat ons terug gaan naar den ouden burcht „Kom, kom, wat is dat nu?" Ilij duwde haar lachend en schertsend weg, want de ko ninklijke Siliery 'dien hij gedronken had 'deed zijn invloed gelden. Zijn koninklijke mees ter en hij hadden een beker geledigd op de veranderde vooruitzichten van de erfgenamen van Wellenshausen. „Kom, kom," herhaalde de burggraaf, terwijl hij veelbeteekenend het hoofd schud de. Je zoudt niet zoo'n haast hebben om weg te loopen wanneer je wist welk een prachtig plannetje je oude oom voor je ge- mnakt heeft. Ja, beste meid, met dat over haaste huwelijk was ik al even weinig inge nomen als jij zelf. En nu hebben we een nieuwen echtgenoot voor je. Ja, Sidonia, wat zeg je er van? Zulk een mooie positie en zulk een ridderlijken echtgenoot liet meisje sloeg de oogen op en wierp een wanhopigen blik op zijn rood, opgezet gezicht. Weer schudde de burggraaf op een manier die schalks moest verbeelden liet hoofd en begon luidruchtig te lachen. Ja, ja, het was de manier der vrouwen schuwheid en afkeer te veinzen, maar een man wist immers veel beter wat goed voor haar was. Men moest ze niet tegenspreken van tijd tot tijd, maar evenmin toegeven. Zij las iets onverzettelijks in zijn doffe oogen. Zij dacht aan de wilde beren in het bosch. Evengoed zou zij zich om. hulp tot een van deze dieren kunnen wenden. Ilij hield haar handen vast in de zijne, zij kreeg een gevoel alsof zij flauw zou val- len. „Tante Bctty pakt haar koffers," riep zij plotseling uit, met de intuïtie van een echte vrouw. „Weet u dat niet Zij gaat terug naar Oostenrijk," „Wat?" brulde de burgsraaf. Hij Het haar los, en holde de gang in die naar Betty's kamer leidde. Het was slag op slag. Sidonia bleef een oogenblik stil staun en trachtte haar gedach- Rusland. Uit het geheim archief van het ministerie van oorlog te Petersburg zijn gewichtige stukken betreffende mobilisatie-' en verdedi gingsplannen der west- en zuidgrens van Rusland gestolen. Een kolonel der genie werd gearresteerd, verdacht van hoogverraad. (iD e n e m a r k e n. In zijn troonrede, waarmede koning Fro- derik gisteren de zitting van den Rijksdag opende, kondigde hij wetsvoorstellen aan, betreffende de douanetarieven, de hervorming der rechtspleging, de verzekering tegen wer keloosheid, de uitbreiding der ongelukken- verzekering tot de landarbeider», en de vis- seherijwet. Hij wees op de vriendschappe lijke betrekkingen tot de vreemde mogend heden, tot de versterking waarvan de ko ning voornemens is aan verschillende sou- vereinen bezoeken te brengen. Turkije. Een gemeenschappelijke nota der groote mogendheden over de verhooging der tol rechten met 3 is gisteren bij de Porie ingediend. China. Over de dienstweigering van de Ilindoe- politie te Shanghai deelt de „Tribune" nog mede, dat de bedoeling der Sikhs was het contract van vijf jaar dienst ingetrokken te krijgen, daar hel gerucht liep, dut op October oen Chineezenoproer zou uitbreken. Yan het Hof. De prinses van Wied, geboren prinses Pauline van Wurtemberg, die eenige dagen de gast is van II. M. de Koningin-Moeder ten paieize Soestnijk, zou heden Soestdijk weerlaten Consulaire berichten. De heer E. C. R. Ro-e, ingevolge Ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nedvitii'- ien te Swinemiindc, is als zoo danig dom de Duitsche rogeeriug erkend. A'-.., den heer Rose kan in liet Duitsch en '.n het Engelsch geschreven worden. („St.-Ct.") Ridderorden. By Kon. besluit zijn benoemd resp. tot officier en tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, J. van Vollenhoven, voorzitter, en E. Deddes, directeur van het Zeemanshuis te Rotterdam. H. M. de Koningin heeft Z. E. den groot meester van het Huis van II, M. de Ko ningin-Moeder, jlir, S. M. S. de Ranitz, be noemd lot grootkruis in de Huisorde van Oranje. Do tweede Vredesconferentie. Volgens een telegram uit Rome aan de »Echo de Paris", zou er kans op zijn, dat de tweede Hnagscbe conferentie, die in het voorjaar bijeen zou komen, opnieuw uitge steld wordt, wegens den binncnlandschen toestand in Rusland. Japan. De minister van marine heeft voor her stellingen en den aanbouw van oorlogssche pen een credicl aangevraagd van 270 mil- lioen yen, te verdeden over de jaren 1906 tot 1930. In den loop van dit jaar zou nog de som van 23 millioen yen worden besteed. liet departement van oorlog zal in Iliro- sjima een nieuw tuighuis bouwen. De Sucha linspoorweg moet nog voor den aanvang van het winterseizoen voltooid zijnvoorloo- pig zullen alleen militaire benoodigdheden langs die lijn worden vervoerd. Do regeering wijdt bijzondere zorg aan de versterking van de vrijwillige vloot. Japan ontwapent niet ten te verzamelen. Eliza, die uit een andere kamer kwam, trad op haar toe. Zij wierp den doek, dien zij over het hoofd droeg, af, torn zij Sidonia bemerkte en haar oogen schitterden ondeugend onder haar verwarde krullen. „Wij gaan naar Weenen, Mademoiselle," deelde zij ademloos mee, „en vanavond nog. Ik heb juist het rijtuig voor mevrouw be steld. Iemand kan dien Kurs niet vertrou wen. Het is een diep geheim. Wil Made moiselle. niet met ons meegaan? Waarschijn lijk zal het Mademoiselle met veel moeite kosten den jongen graaf daar te ontmoeten of iemand anders, die even knap is," voegde zij er met een veelbeteekenenden «limlach bij, Sidonia keek naar het vroolijke zorgelooze opgewonden gezicht en wendde zich af. De wijn stroomde op feestavonden evengoed in de dienstbodenkamers als in de salon» van het paleis. En Elisa was iemand die van de gelegenheid tot feestvieren ruimschoots ge bruik maakte. Maar nu hoorde zij de stem van den burggraaf toornig en luid in een dei- kamers klinken. De kamenier kwam plotse ling tot bedaren en greep Sidonia bij de band. „O hemel," riep zij uit, „wat gebeurt daar binnen? Wij dachten dat de graaf dienst had cn goed en wel in het gezelschap van den koning was. Maar mademoiselle, wat is 1 bleek en wat beeft u 1" Al was zij ook even lichtzinnig als haar meesteres, zij was niet onvriendelijk en hard zooals deze. „Hij is er vanavond dus niet geweest," ging zij voort met snelle intuïtie. „Luister, mademoiselle Sidonia, wanneer hij dan niet hij u wil komen, zou ik naar hem toegaan, wanneer ik u wasEn gauw, gauw, voordat hij het "document tee- Onze Yloot. Dc hoeren Jos. van Raai te en B. C. A. van Renterghem hadden tegen Vrijdag- avond te Vlissingcn een bijeenkomst uitge schreven om te trachten te Viissingen een afdeoling van de Ncderlandsche Vcrceni- gjng Onze Vloot op te richten. De verga dering was goed bezocht, er waren ruim 6'0 personen tegenwoordig, onder wie de burgemeester, de beide wethouders cn ver schillende leden van den gemeenteraad, De heer Jos. van Ranlle, die de vergade ring presideerde, zette doel en slreven van Onze Vloot uileen. Onder algemeen applaus verklaarden al le aanwezigen zich bereid als lid van de afdecling toe te treden. De beer Van Ra al te zeido, dat de ver- ccniging Onze Vloot zeker ook oen voor name rol zal spelen in de herdenking"van den 3O0slen geboortedag van Michiel Adriaansz, de Ruyk-r, naast dc vereeniging Het Nedcrl. Zeewezen. Er bestaat n<u nei ging om. zorg te dragen dat, wanneer er iets geschiedt, 'dit te Vlissingcn zal ge schieden. Vandaar dat er reeds een com missie is gevormd. Tot bestuursleden van de afdeelang wer- lcent. Ilij kan tl niet wegsturen, zelf» al zou hij het willen. Sapristi, u is toch zijn vrouw Een nieuwe uitbarsting van kijvende stem men in Betty's kamer leidde haar aandacht in eui andere richting. „Ik moet gaan om te zien of ik die arme mevrouw kan helpen," riep zij uit, terwijl het schitteren van haar oogen bij de ge dachte een echtelijke scène bij tc wonen in zonderling contrast was met de eerbiedige toe wijding die in haar steni klonk. „Dat zal nog wat geven," mompelde zij, terwijl zij zich haastig verwijderde. „Wanneer je hulp noodig hebt," had dc dame met de zachte stem gezegd, „vraag dan naar de grootmeesteres van het hof." Wanneer ooit iemand hulp noodig had was het zeker Sidonia, die tusschen de Scylla van onnoemlijk kwaad stond en de cha- rybdis van diepe vernedering. Een toevluchtsoord gedurende den nacht, een kleine som geld, die haar in staat zou stellen het houtvestershuis te bereiken want Sidonia werd nog behandeld als een kind en had zelfs geen zakgeld was alles wat zij noodig had. Zij vroeg toch niet veel. Zij ging naar haar kamer om een reismantel om te slaan en begaf zich daarop weer in de gang. Den eersten lakei dien zij tegen kwam gebood zij haar den weg te wijzen naar de vertrekken van dc grootmeesteres. Zij was van plan te wachten totdat deze dame van het feest zou lerugkceren. Bij zulk een zachtzinnige oude dame moest zij wel vei lig zijn, dacht zij. En zij zou haar met goe den raad bijstaan haar misschien wol een geleide meegeven, wanneer zij morgen ver trok naar het huis in de Thuringsche bos- schen, De vertrekken van dc grootmeesteres wa ren op dc benedenverdieping en Sidonia acht te zich zeer gelukkig toen de kamerdienaar haar mededeelde, c'at „hare excellentie" zoo juist was thuisgekomen. Zij gevoelde zich nog meer op haar gemak toen de oude dame haar met open armen cn vriendelijke welkomstwoorden ontving. „Mijn lieve kind," riep zij uit, dat is goed dat je komt. Ik had er een voorgevoel van dat ik je zo*»i zien. Den dikke heer van een kanselier en de kleine heks, die zijn vrouw is, zijn geen geschikt gezelschap voor jou. Vooral de laatste niet. Dom, slecht ge humeurd, ijdel en oppervlakkig ik ken dat soort. Eén enkele blik op haar was reeds vol doende. Het is goed, dat je hij mij gekomen bent, heel goed. Zij knikte herhaaldelijk en dc reiger aigrette in haar kapsel trilde bo ven haar witte krullen. „Sidonia kampte tegen haar opwellende tranen, inaar het waren tranen van verlich ting en dankbaarheid die in haar oogen op- wolden. De grootmeesteres klopte haar op den schouder en boog zich over haar heen om haar te kussen. Daar omzweefde haar een zachte geur van Parmapoeder en met, amber geparfumeerde kant. „liet is heel goed een vriendin aan het hof te hebben, mijn kind." fluisterde zij, iemand die de gebruiken kent. Wij zullen samen groote dingen tot stand brengen, kleintje. Maar wij zullen nu niet meer pra ten. Een klein soupeetje zou, geloof Ik, goed tc stade komen, is bet niet. Vertol nu eens wat je vandaag gegeten hebt hè?" Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1