zwam- gewonddo fuselier W. Frijtcrs niet levensgevaarlijk gewondde ser geant G. G. van der Ziel en de fuselier Tv. W. Ivaiser; licht gewondde sergeant J. M. Fieters en de korporaal K. E. Olthoff, terwijl de sergeant S. Lhr/cll, de korporaal P. E. Kop» en de fuselier J. II. \V. O. Jungmicliel schampschoten bekwamen e. op Bali gesneuveldde sergeant II. Wever, de fuseliers F. II. Bakker, J. F. Lacncn cn P. J. Pelzer levensgevaarlijk gewondde sergeant II. F. G. Vallet; zwaar gewondde sergeant P. II. de Bock, de korp< -aal A. Biever, de fuseliers J. Holander, M. .MeiIer en 15. Biilsma en de élëve-trompettor L. van Asten licht gewondde 2de-!uitenant der infan terie W. A. Grashuis, dc sergeants E. A. van der Pluym en II. Bodegraaf, de kor poraal Chr. E. R. Ilertig, de fuseliers E. L. de Smet, ,T. G. J. II. van Duinen, S. Snapper, Th. J. G. van Santen, W. Boek horst en A. W. Benda en de tamboer A. Kaljee. („St.-CtA) Willem Bllrtordtjk herdacht. Men meldt uit Amsterdam Als er nog een bewijs noodig was, dat de volle zaal, Maandagavond in het Concertge bouw, in liet bijzonder den anti-revolutionai ren leider gold, die over Bilderdijk zou le- zen, en eerst in de tweede plaats den dich ter, dan heeft de avond van gisteren, nu Bil derdijk, door den mond der voordragenden, tot ons zou spreken, dat gegeven. Wan® vele stoelen in de zaal stonden leeg, en op de beide flanken van het podium was geen plaats bezet. Wat de keuze der gedichten betreft, was het programma met zorg samengesteld. In de meest verscheiden uitingen van zijn genialen geest hoorde men Bilderdijk. Albert Vogel had het verhaal vol schrikkelijke pracht De dood van Pelias, uit De ziekte der Ge leerden, gekozen. Mevrouw Alida Roelofson droeg de geestige, ondeugende Poeëten-over strooming voor. Eduard Verkade verklankte den voor Bilderdijk's karakter zoo typeeren den Xarvem, waarin gelijk dr. Kuyper zeide de dichter Jong Nederland voor zich - uitdreef. Uit. eigen gevoel, uit eigen inspiratie, moeten de dichters zingen. Na de pauze sprak mevrouw A. Ternooy ApelHaspels den teederen Geboortegroet uit, terwijl Albert Vogel het prachtig-ge- kleurde, statige gedicht Afscheid van Segol en Zilfa gaf uit De ondergang der eerste Waereld, en mevrouw Boelofzen dat andere beroemde Afscheid van Bilderdijk zelf, de clameerde. Sterker werd toen de beweging. Louis Bouwmeester trad uit de artistenloge en daalde het podium af. Het Concertgebouw orkest met Mengelberg aan het hoofd, rees op. en het publiek heettte Bouwmeester har telijk welkom. Na zijn vertolking van het fragment uit de Cinna van Corneille, in de vertaling van Bilderdijk, werd hem een groo- ten lauwerkrans aangeboden. Het muzikale gedeelte van den avond ver brak de eenheid van het programma wel wat. 't Schijnt, dat het oorspronkelijk in de bedoeling van het comité heeft gelegen, aan een onzer eerste musici op te dragen voor deze herdenking muziek te schrijven, maar dat verschillende omstandigheden de uitvoe ring van dit plan verhinderden. Nu had men voornamelijk werken van Hollandsche musici gekozen, alsde eoncertouverture Saskia, van Zweers, de Piet-Hein-rhapsodie van Van Anrooy, en de Javaansche rhapso die van Dirk Sehafer. De organist de Pauw speelde de Toccata (f. g. t.) van Bach, zijn eigen compositie Rêve d'amour en het Hallelujah uit de Messias. Ook hij werd gelauwerd. Onder de aanwezigen werd o. m. opge merkt dr. Kuyper. Over de opening van de Bilderdijk-tentoon- stelling meldt men nog uit Amsterdam Onder de aanwezigen werden opgemerkt dr. Kuyper, Bilderdijk's kleinzoon en prof. Jan ten Winkel. Toen de heer Sterck zijn rede geëindigd had, omkransde des redenaars dochter het borstbeeld des dichters met lauweren, en ging men over tot de bezichtiging der ten toonstelling. Be katholieke universiteit. Naar de „Geld." met zekerheid verneemt, worden op last van de Nederlandsche bis schoppen in alle parochiën des lands co- mité's opgericht, ten doel hebbende het bij eenbrengen van gelden, benoodigd voor de stichting der katholieke universiteit. gcu hechtenis. Wegens !o hard rijden op 4 Juli werd verder nog 1150 boete of 30 dagen hechtenis geëischt en ontzoggin^vau hot recht mot een motorrijtuig tc rijden go- durende 1 jaar. Middenstandsbond. Gisteren werd te Ulxee.hl, een vergade ring van het hoofdbestuur van denNeder- lamlschen Bond Van vereenigingen van den handeldrijvende!! cn imlustrieelen midden stand gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwscn. Het referendum, uitgeschreven ingevolge het besluit van het congres te Leeuwarden in zake den door den minister van wa terstaat voorgestelden postalen chèque- en girodienst, had Lot uitslag, dat zich 80stem men vóór verklaarden en 32 tegen. In de middagzitting werd door het da- gelijksch 'bestuur o.a. voorgesteld een com missie te benoemen, met opdracht, dc ten toonstelling van den handeldrijvend en en iiulustrieeleii midden stand, in 1908 te Am sterdam te houden, voor te bereiden. Neil, Tereen. tot afschaffing Alcoh. dranken Het hoofdbestuur van do Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken beslool in zijn verga dering van 27 September een krachtige ac tie te voeren tegen het door de regooring ingediende wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Volksvoeding. Door den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, is uitgegeven en aan het centraal-burenu te Utrecht voor 10 cents verkrijgbaar gesteld een brochure getiteld Volksvoeding", geschreven door dr. J. Th. Staal, arts te Utrecht, enmej.M E. delloll, onder directrice der huishoudschool aldaar, welk boekje geroepen is kennis te verspreiden op een gebied, waar nog zooveel verkeerde begrippen en verkeerde gewoonten worden aangetroffen. Nederlandsche geneeskrachtige modder. Men schrijft aan de „Tel." Weer kan een prachtige genezing gecon stateerd worden met de geneeskrachtige modder uit het meertje „de Waal", te Roc- kanje, door dr. Van der Sluijs, arts, te Nieu- wenhoorn, gedaan op burgemeester J. van der Lugt Melsert, te Brielscfy Nieuvvland, die leed aan hardnekkige rheumaliek aan knie en onderbeen. Waar zoo overtuigend telkens de geneeskracht van deze Neder landsche modder blijkt, kan men hier voort aan de buitenkoidsche fango's miisson. STADSNIEUWS. Aan de Leidsche universiteit slaagde voor het le natuurkundig examen de heer D, J. Steenhuis van hier, Blijkens hij 'den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen besluiten., is ongegrond verklaard het be roep van het bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Schie dam tegen de afwijzende beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland op do aan vrage om Rijkssubsidie over 1905 voorde school van .genoemde vereeniging. Bij de gister te R'dam door het Burgerlijk Armbestuur gehouden aanbesteding is de le vering van groene erwten gegund aan de firma A. Roosing alhier ad f 11.25, van bruine boonen aan dezelfde firma ad f 12.SO, beide per 100 KG. Het ombouwen en bijspannen van dra den aan de interlocale telefoonlijn langs den spoorweg tusschen Rotterdam' ën Dor drecht, is heden opgedragen aan de minste inschrijvers J. Romeijn en L. Bijl'te Schie dam, voor f6179. Vóór een 10-tal dagen is het 14-jarig doch tertje van A. Sonnevekl, wonende aan de Broersvest, van een plat dak achter de woning op een binnenplaats gevallen, tengevolge waarvan zij ernstig aan het hoofd werd gewond. Naar wij vernemen, is de toestand van dit meisje tot heden nog steeds zéér ernstig. Yreemde pasmunt. De „L. K." verneemt, dat het advies, door Gedeputeerde Staten van Limburg in zake de kwestie van vreemde pasmunt aan den minister uitgebracht, luidt in denzin van wering van vreemde koperen, bronzen en nikkelen pasmunt. Te bard rijden met een nntomobiel. Voor de rechtbank te Arnhem! stond gis teren in hooger beroep terecht Tb. A., chauffeur te Nijmegen, wien ten laste is gelegd, dat hij op den avond van 5 Juli zonder achterlicht meL de door hem be stuurde automobiel te hard heeft gereden. Bij onderzoek door de marechaussee werd de verdachte indertijd geboeid door Nijme gen gevoerd, wat groot opzien heeft ver wekt. 't '0. M. eischte voor deze overtreding tweemaal f100 boete of tweemaal 30 da- In de waschinrichting van den heer M. Bijl Mz. aan de Hoofdstraat, had Mary Bats, wonende aan de Bakkershaven, het ongeluk bij het sorteeren van waschgoed op de punt van een waschbak te vallen en zich daarbij te verwonden. Gcmecntcbegrootlng 1007. N. (SlotJ. S t a d s-Z i e k e n h u i s. Ontvangst. 1. Verplegingskosten betaald door Armbesturen 2. Verplegingskosten betaald door particulieren 3. Vergoedingen door HH. Geneeskundigen voor gebruik der operatiekamers en verband- stoffen enz. 4. Subsidie der gemeente 5. Vergoeding voor het gebruik van de badin richting door andere dan verpleegden in het Ziekenhuis 6. Onvoorziene inkomsten ontv. 1905. f - 3622.42 ram. 1900. f '1- - 2500.— ram. 1907. E- - 2500.— Gisteravond Omstreeks 111/2 uur werd door den eigenaar brand ontdekt op den zolder der inrichting van verkoop met recht tot wederinkoop van den heer I. J. Levi, uitkomende aan een steeg van de Nieuws traat. De politie, wier hulp werd ingeroepen, bluschle het vuur met eenige emmers water. Het bleek dat boven aan de trap het vuur was ontstaan en enkele oude klee ren en wat houtwerk door het vuur was beschadigd. Hedenmorgen omstreeks 9 uur heeft de werkman J. Ouwendijk een jj'zeren bint te gen zijn knieën gekregen, waardoor hij1 zich zoodanig bezeerde, dat hij naar huis m'oest worden gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Springtij4 October. Uitgaaf. 4. Kosten van levensmiddelen 2. Kosten van genees- en verbandmiddelen en hulpmiddelen voor ziekenverpleging 3. Kosten van kleeding en ligging 4. Ko3ten van vuur, licht en water 5. Kosten van aanschaffing en onderhoud van meubelen 6. Kosten van aankoop en onderhoud van heel- en verloskundige instrumenten 7. Kosten van onderhoud der gebouwen 8. Kosten van brandverzekering 9. Kosten van bewassching 10. Jaarwedde van den directeur. 11. Salarissen der bedienden 12. Kosten van administratie 13. Andere uitgaven niet tot de vorenstaande be- hoorende - 196.20 - 150.— - 150.— -10074.— - 10850. - -10850 4,-20. - 1. 1- 28.15 - 5, 5.— ƒ13924.97 13507,— ƒ13507.— 3959.531/2 3800.- 4000.- - 735.121/2 - 800- - 800.— - 425 231h - 300.— - 500,— - 1333.011/2 - 1250.— - 1350.- - 490.28 - 450.— - 400.- 79.201/a - 150.- - 150,— - 2048.36 - 1650.— - 1200.— 25 25 - 30.— - 30.— - 732.70 - 800.— - 800 - 750,— - 750 - 750.— - 2943.70 - 3000.— - 3000.— - 232.66 - 350.— - 350.— - 169,901/2 - 177 - 177.— De 81-jarige M. E.' B., zeevisselier, te Vlaai-dingen, liet mede vcrsick gaan. Op 14 Juli had beklaagde ruzie niet zijn vrouw en mishandelde haar. De agenten van politie S. Spruit en A. Grocncvcld hiervan in ken nis gesteld, waren er op af gegaan, \Vanrop beklaagde eerstgenoemde» beambte in de horst had genepen en laatstgenoemde twee vuistslagen tegen het hoofd had gegeven. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. ƒ13924.97 13507.— ƒ13507 Gezondheidscommissie. Omschrijving der ontvangsten. 15. Bijdrage van het rijk in de toelage van den secretaris 16. Door de gemeente uit te keeren Omschrijving der uitgaven. 1. Toelage aan den secretaris 2. Deskundigen volgens Art. 25 l G. W. 3. Reis- en verblijfkosten aan de leden 4. Onkosten voor onderzoekingen 4a, Woningonderzoek 5. Huur vergaderlokaal 6. Schoonhouden vergaderlokaal 7. Verwarming en verlichting vergaderlokaal 8. Porto's en bureaukosten 9. Drukloon en bindwerk 10. Lidmaatschap 11. Bibliotheek 12. Aankondigingen en advertentiën 13. Meubilair 14. Onvoorziene uitgaven Ontv, 1905. Ram. 1907. ƒ400,—. 400 -441,581/2 -1200.— 841.581/2 ƒ1600. ƒ600.- - 24.70 - 3.40 -111,99 600.— - 75.— - 35 - 100 - 500- memorie 28.87 - 63.75 - 5 - 3 871/2 - 50.- 75.- 5.- 25- 5.; memorie - 430.— 841.581/2 ƒ1600.- GemeenteHJke Arbeidsbeurs, Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend van Jl/2 tot Hl/2 uur voormiddag. Gevraagd arbeidskrachten. Grof- en machine bankwerkers. Grof- en machine- bankw, (halfw.) Halfwas bakker. Halw. timmerlieden. Kunstsmeden. Aangeb", arbeidskrachten Loopjongen. Mandenmaker. Schoenmaker (of halfwas). Schoenmakersjongen Smidsjongen. Bankwerker. Boekbinder. Drukkers. Gistwerker. Koperslager. Letterzetter. Mach.-stoker. Ondermouter. Pakhuisknechts. Smidsjongen. Timmerman. Tuinmansknecht. Zinkwerker (halfwas). Schoonmaakster, Wasschen aan huis gevraagd. De directeur verzoekt aan heu die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. en 300 tegen, terwijl het aan 61 leden on verschillig was; S biljetten van onwaarde. Nederland wordt op het congres voor draatl- looze telegrafie te Berlijn vertegenwoordigd door de heeren A. Kruyt, inspect, en chef der telegrafie. H. J. Nierstrasz, chef techn afdeeling voor draadlooze telegrafie. 11. F, Hoven, kapt.-luit., chef der afdeeling voor draadlooze telegrafie. G. J. W Putman Cra mer, luit. der marine. J. J. Perk, kabinet chef minister van Koloniën. M. J. ünnen, ingenieur en ambtenaar Ned. Koloniën. De rlntern, LawrAssociation" houdt te Ber lijn een conferentie. Door de prof. de Martitz en de Leval (Brussel) werden redevoeringen gehouden tegen het gebruik van drijvende mijnen in den zee-oorlog. Advocaat Stephens sprak over het recht van huiszoeking. Rechtzaken. YLAARDINOEN. 'Den 24n October a.s. is het 25 jaren ge leden dat de heer J F. Arnoldi, thans sta tionchef, bij de II. IJ. S. M. in dienst trad. 'De collecte voor de armen door de dia kenen der Ned. Herv, Gem. langs de huizen gehouden, heeft opgebracht f411.76. "Bij de gisteravond gehouden aanneming van leerlingen voor school B hebben zich 49 kinderen aangemeld. "In de gisteravond gehouden vergadering der afdeeling „Vlaardingog en Vlaardinger- Ambacht van „Volksonderwijs" werd dooi den heer H. M. Schippers verslag uitge bracht over de algemeene vergadering, ge houden te Leeuwarden. Daarna kwam aan de orde „Regeling aanneming leerlingen Bur geravondschool". Na geanimeerde discussie werd besloten een commissie te benoemen, welke deze zaak zal onderzoeken en waar over later rapport zal worden uitgebracht. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren A. Hoogendijk Jz.,* A. Don, S. A. Maarleveld, C. Visser en P. van 'West. "Den 4en October a.s. des avonds ten 8 uur zal een algemeene vergadering van leden der afdeeling Vlaardingen en Ylaar- dinger-Ambacht, van den Ned. Protestanten bond in het kerkgebouw aan de Hoflaan worden gehouden. Kunst en Wetenschap, De uitslag der stemming, gehouden door de Vereeniging ter bevordering van do belangen des boekhandels, over het al of niet toetreden tot de Berner conventie, is thans bekend. Van de 639 leden hebben cr ,607 gestemd. Daarvan waren er 238 voor De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren A. v, W., 20 jaar, zcevisscher te Vlaardingen, wegens wederspannigheid tol 14 dagen gevangenisstraf. T. v. d. L., 30 jaar, los werkman te Schiedam, wegens diefstal van een hoeveel heid moutwijn, tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; J. II., huisvrouw van J Z., 44 jaar, zonder beroep te Schiedam, we gens mishandeling, tot 2.boete subs. 2 dagen hechtenis. Ter beschikking van de regeering werd ge steld, zonder toepassing van eenige straf, de '12-jarige Pa. Ma. M., zonder beroep te Vlaardingen, welk meisje zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar gouden oorknopjes. Niet aanwezig was R. M., 58 jaar, kui per te Vlaardingen. Den 15en Juli bleek hij aldaar uit een openbare wandelplaats een aan de gemeente Vlaardingen toebehoorende bloemstruik le hebben weggenomen. Een agent van politie, die dit zag, had hem de struik dadelijk afgenomen. Eisch 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Terecht stond hierna J. Th. N. IC., 41 jaar, groentenkoopman le Vlaardingen. Den 14en Juli reed beklaagde over den open baren weg aldaar met een handwagen, waar onder een hond gespannen was. Ofschoon de hond op de straat was gaan liggen, was be klaagde toch doorgereden, tengevolge waar van de hond een eind weegs over de straat was voortgesleept. Daarenboven had hij het dier nog geschopt cn getrapt. De bond jank tc vreeselijk. Een agent van politie had aan deze schandelijke dierenmishandeling een eind gemaakt door beklaagde te gelasten dc hond uit te spannen. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Niet aanwezig was K. de B., 22 jaar, schipper te Vlaardingen. In den nacht van 9 op 10 April had hij den agent van politie J, do Vries, die hem aanmaande kalm te zijn, eenige beleedigende woorden tocgc voegd. Eisch ƒ10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over S dagen. Inzake dc eischen van de Hollandsche Hypotheekbank contra verschillende firma's, instellingen en particulieren, in zake terug vordering van gesignaleerde pandbrieven, werd gisteren voor de rechtbank te Amster dam namens onderscheidene firma's en in stellingen van dupliek afgezien, zoodot in deze zaken op 7 November vonnis zal ge geven worden. In andere zaken word aan houding gevraagd on verkregen tot 8, 16 en 30 October. Valsche wissel. Bij vonnis der Utrcclitsche rechtbank van 16 Augustus werd dc assuradeur J. de Wit vrijgesproken vnn het hem ten laste gelegde: valschheid in handelspapier. Op 30 Januari 1906 had hckl, op een wisselbrief, groot 2675 den naam van J. Klnrenbeek te Maarssen, en geaccepteerd, vnlschelijk ge schreven en van J. Bleydcnstein Zn. daarop ontvangen 2000. Het hof, rechtdoende in hooger beroep, .'ernietigde het vrijsprekend vonnis en ver oordeelde hem lot 2 jaar gevangenisstraf met last tot zijn onmiddellijke inhechtenisneming. De rechtbank te Almelo veroordeelde J. II. D., wethouder van de gemeente Dene kamp, wegens het wegnemen van een hek, waarmede de openbare straat, die heisteld werd, was afgezet en beleediging van een bedienend beambte in functie, tot een geld boete van f 15, subs. 5 dagen hechtenis; met vrijspraak van het hem ten laste gelegde verzet tegen dien beambte. De arrondissementsrechtbank te Roermond veroordeelde den dader van den moord te St. Odiüënberg tot 5 jaren gevangenisstraf. De eisch van het O. M, luidde S jaar. De vice-president van den lloogen Raad, mr. A. A. de Phito bracht gisteren bij de opening der terechtzitting van dat college hulde aan de nagedachtenis van mr. van Stiprinan Luiscius, den hooggewaardeerden vriend en ambtgenoot die zich mot. grooten ijver te Leiden wijdde aan dc beoefening der rechtswetenschap. Hij word in Juni 1S51 magna cum lande bevorderd tot doctor in het Romeinsche en hcdendaagsche recht en trad herhaalde malen als verdediger op in zeer belangrijke strafprocessen. In 1S88 werd hij door zijn confrères benoemd tot de ken der Orde, terwijl hij in 1893 zitting nam als Raadsheer in den lloogen Baad. In die betrekking werkte hij altijd met groote toewijding. In dankbare herinnering aldus eindigde spreker, zal hij bij vrienden en anibtgonoolen blijven voortleven. Adv.- gen., jhr. mr. Rctlumn Mncaré, sloot zich na mens het O. M. bij deze hulde aan en mr. Androoli, namens de Balie. Sport. Gisteren zijn te Breda op het exercitie- terrein 'de militaire gymnastics- en sport- feesten begonnen, bestaande uit voetbal, vuistbal, korfbal, polsstok, hoogspringen, loopon over 50O meter, staafwerpen, estal- fettcn loop (100 meter) en steenworpen. Gistermiddag arriveerde de luitenant- generaal Campbell, inspecteur van hot wa pen der infanterie, vandaag komt dc mi nister van ooriog en Donderdag generaal- majoor Kool, chef van den generaïen staf, die de behaalde prijzen zal uitreiken. Honden. Voor de 3o internationale ééndaagsche bondententoonstelling der Kyn oio gen club „Rotterdam", Zondag 7 October 'te Rotter dam te houden, zijn ruim 450 exemplaren ingeschreven. Een 8-tal ballons, die deelnamen aan den internationalen wedstrijd oni| den Gordon Bennett-beker voor de luchtvaart zijn aan dc Fransche kust terechtgekomen. Dc rest is het Kanaal ovorgezweefd en is gisteren op Engelschcn bodem! neergedaald. De Wal halla met den graaf de la Vaulx en graaf d'Oultremont kwamen te Walsinghem in Norfolk terecht. Zij waren vanaf Parijs 21 uren onderweg geweest en hadden een af stand van 350 mijlen afgelegd. Een andere ballon kwam op het dak van een huis te Londen terecht. De Amerikaansche ballon „United Sta tes" van Frank H. Lahml is de winner van den beker. Deze halion daalde gisteren ha-Ifvier op 7 mijlen ten Z. van WJiilly en legde 640 K.M. af. No. 2 staat de Ilaljaanschc ballon Elfe; 3 de Fransche Walhalla, de la Vaulx; 4 de Engelsche, Britannia, Rolls; 5 Zephyr (Engeland); 6 Ville de Chateauroux,Fran krijk) 7 Montana, Spanje. In 't geheel zijn 7 ballons van de 16 deelnemende in Engeland terechtgekomen. Santos Dumonl is ongelukkig van "Je reis gekomen: Nog op Franschen bodem geraakte zijn arml verwond'door zijn mo tor en moest hij te Broglio dalen. Hij het den arm aldaar verbinden, zijn toestand is niet ernstig. Andere ongelukken worden niet gem'eld. j>

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2