overschot wordt Maandag AmsterdamMr. C. II. Gucpin, advocaat en procureur, Amsterdam; Corn. J. Lels,roe- dor Rotterdam; J. P. K. van Moorsel, direc teur van het Centrale Informatiebureau voor verkeringmaatschappijen, afdeelingschef der Yennootschap Nederland", Amsterdam; Mr. .T. C. Overvoerde, archivaris. Leiden; F. Pinke, kapitein Ier zee, bestuurslid „M- rinevereemging", den Helder; D. F. Scheur leer, Vooizitter der Vereeniging ,,llet No- dorlandsche Zeewezen", den Haag; Mr. Jan Smith Am., Voorzitter der Vereeniging „Zeevaartschool", Vlissingcn; .1. II. Sol- kosz, Voorzitter van hel hoofdbestuur van het Generaal van Iteutzfonds, Amsterdam;; A. F. .1. Romswiiickel, luitenant ter zee le kb, adjunct-chef van den staf, adju dant van den Directeur en Commandant der Marine, te Amsterdam, Amsterdam; J. D. baron van Vassenaer van Rosande, lid der 1c Kapner der Stuten-Generaal, den Haag; Dr. C. J. Wijnandts, Fianeken, den Haag. Mr. A. Slotemaker. f Na langdurige ziekte is te 's-Gravenhnge overleden mr. A. Slotemaker, een bekend coüperator die voel hooft bijgedragen tot de ontwikkeling der coöperatieve beginselen in Nederland. Hij was o. a. secretaris van bet hoofdbestuur der vereeniging „Eigen Hulp'' en hoofdredacteur van het orgaan dei' ver eeniging „Ons Belang''. Het stoffelijk a.s. op Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld. De tweede Vredesconferentie. Uit het afvoeren van de agenda van werk zaamheden der Tweede Ivamcr van het wets ontwerp betreffende toetreding tot de Haag sche conventie van Mogendheden welke niet waren toegetreden tot het Vredestrnctaat van 1899. gevolgd door het intrekken van het ontwerp waarbij een crediet van f 75.000 wordt aangevraagd ter ontvangst van de tweede Vredesconferentie mag niet worden af geleid dat die tweede conferentie niet zul gehouden worden. De zaak is éénvoudig, dat die conferentie niet meer in 1900 zal ge houden worden en het crediet van f 75.000, dat slechts voor 1906 bestemd was, op de begrooting moet worden ovenrehrncht van het jaar waarin men de conferentie denkt te houden. De motle-Tliomson e.«. Tn „Het Vaderland" van gisteravond wordt de meeninc uitcesproken dat met het afvoeren van de „Kamer-agenda" van het wetsontwerp betreffende de toetreding van enkele moeondheden tot do ^odes-conven tie van 1899, nu ook de bekende motie- Thomsnn c. s. van de baan is, die even vóór liet scheiden van de Kamer m -Juni de ronde deed door de pers. (Zie ook ons „Uit de Tweede Kamer" in het nummer van heden.) Wij seiooven dat onze collega zich ver gist, schrijft do Hoefijzer-correspondent van liet „Hbld." Als ons geheugen ons' niet be driest zou de,"n motie niet bij dit wetsont werp zijn insediend, maar bij stuk no. 197 (no. 30 van de nieuwe nummering), waar bij gelden voor de tweede vredes-conferentie zijn aangevraagd. De motie is dus nog niet van de haan als do ontwerpers ten min ste nog nnn wezenlijk indienen denken. Rotterdam', 's Avonds to U/a uur zal daal de Evangelieverkondiging plaats hebben. Do Christelijke Yronweiivereeniging ,,Do Heere zal 't voorzien" houdt Dinsdag en Woensdag 9 en 10 October dinar gewone jaarlijksche bazar. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De Singel-Maatschappij zal weder een tentoonstelling houden van borduurwerk vervaardigd op een Singel-machine. Zij zal plaats hebben in liet Volkshuis aan do Lange Haven en van 10 tot 17 October du ren. Ieder belangstellende kan daar een kijkje gaan nemen. Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar achterstaande ad vertentie. Wedstrijden Men deelt ons mede, dat morgen, Zon dag 7 October, tusschen 12 en 2 uur, in een der zalen van liet gebouw van den N. R. K. Volksbond, alhier, de medailles en lauwerkransen zijn ter bezichtiging ge steld, welke zullen worden uitgeloofd bij den te houden tooncelwedstrijd, die in do nieuwe zaal van dat gebouw zal worden gehouden op Zondag 21 October, 4 on 25 November en 26 December (2e Kerstdag), ter gelegenheid van het 10-jarig heslaan van de Dilettanten culb' „Alb. Thijm", onderaf deling van den -N. R, K. Volksbbnd al hier. V Met het oog op' den morgenavond in de S. .0. V. te houden Nationalen Voor drachten- en duettenwedstrijd, verzoekt het Bestuur van „Vriendenkring" ons ter na dere voorlichting te willen mededeclen waar het hij een dergelijken wedstrijd om gaat. Zoo'n wedstrijd aldus schrijft het ons is voor den bezoeker aantrekkelijker dan men oppervlakkig bezien, zou donken. Im mers zal daarbij gelet worden op het karak ter van de voordracht op de typeering, op den zang der duetten enz., zoodat de voordrachten op verschillend gebied te ge nieten zullen geven. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Aanwezig aan het commissariaat va» po litie Een grijze keeshond. YLAARRINGEN. Ann de Nutbewaarschool kan een helpslci geplaatst worden; zich aan te melden op Maandag 8 October 's namiddags 35 urn en 79 uur ten kantore van den voorzit ter der Commissie, den heer A. Knottenbelt. Door het hoofd der gemeentebewnarschool zal Maandag B Oct. des namiddags 2 uur in die schooi zitting worden gehouden lot het aannemen van leerlingen. *De Theosofische Vereeniging, belmoren- 'de tot de NederTandsche afdeeling zal een lezing doen houden op Vrijdair 12 October in de zaal Excelsior alhier. T5c heer W. B. Frieke van Amsterdam zal behandelen het onderwerpTheosofie en de Theosofische Vereeniging. Dc boeken van den leeskring „Tinio- tlieus" zijn vanaf 0 October des avonds van 8—9 uur verkrijgbaar in liet gebouw v. d, Protestantenbond. Kunst en Wetenschap. Op de conferentie voor draadlooze Iele grafie die, zooals men weet, te Berlijn wordt gehouden, zal do heer Marconi zijn syslc-eirt niet komen verdedigen. Marconi is ongesteld op zijn villa le Wnlmer nabij Londen. Het systeem Slaby-Arco heeft door deze omstandigheid meer kans aangeno men te worden. ring zjjn door de stakers do gewijzigde voorwaaiden aangenomen met 23 tegen 7 stemmen en 1 blanco briefje. Teven» is besloten, dat de stakers en uitgestotenen vandaag aan do katoenspinnerij Bamshoeve don arbeid zullen hervallen. De slakend' throstlers der Bamshoeve te Enschedé hervatten hedenmorgen halt zeven den arbeid. De uitgesloten-en dier in richting konden wegens overmacht niet da delijk allen werken. Al dc andere inrichtin gen van de leden der Fabrikant en vereeni ging zetten te halfacht aan. Velen der daar uitgestotenen zijn echler nog niel begonnen. Zij achtten dit voor een Zaterdag de moeite niet waard. („Hblü.") Hel gevangenisdrama te Rotterdam. De weduwe van den werkman C. Lj. van den Driessche die in de gevangenis to Rot terdam is overleden, hooft zich tot II. M. de Koningin gewend inet verzoek om ecu ver goeding. Naar hot arbeidersweokblad „Voor waarts" meldt heeft minister Van Kaalte hot volgend weigerend antwoord op hot ver zoek gezonden; „De minister van justitie, gezien de op hem vanwege de Koningin ver- strekion last, betreffende het adres van E. an Niemvland, weduwe van C. L. v. d. Driessche, wonende te Rotterdam, van Reyn- straat 7, houdende verzoek, dat haar worde toegekend een vergooding omdat haar man, tijdens het ondergaan van de hem opgelegde gevangenisstraf, is overleden Gelet op dc ingewonnen ambtsberichten Brengt ter konnis van de adressnnte: dat bestaan aan haar verzoek te In het gisteren door ons gegeven uit treksel van hel verslag der Algemeene Coöperatieve Broodbakkerij staat als divi dend 7 percent; dit moet zijn 9 percent. Op de metaalwarenfabriek van de firma Kips Co. aan de buitenhaven, was de vorige week J. J. de Vries, wonende Al- mondastraat te Rotterdam bezig met het af hakken van een stuk ij?.er en kreeg daarbij een verwonding aan het oog. Geen acht ver der hierop slaande bleek het thans eerst dat infectie was ontstaan. F. J. van Hulst, wonende Oud-Delfs- hnven en werkzaam in de afdeeling bruggen bouw in 'de fabriek van de firma Smulders, kreeg bij het slijpen op een amarilsteen het ijzerveilsel in het rechter oog. PollHeke actie? In een vergadering van den Centrafen Bond van Gemeentewerklieden te Amster dam sprak de 'heer H. de Wilde, van 's-Gra- venhaso, over de vraag; Is politieke aclle de allereerste eisett voor 'de vakvereeni- ging? Spr. beantwoordde deze vraag ontken nend. Met de politiek is verdeeldheid ge komen in de vakvereeniging, waardoorde ze beweging in Nederland "bij andere lan den ten achter slaat. Spr. drong er op aan, dat (le gemoeniewerklieden in hun vakvereeniging uitsluitend zullen behartigen hun vakbelangen; voor hun politieke over tuiging kunnen zij opkomen in hun poli tieke partij, waarbij zij zich behooren aan te sluiten. Mocht het thans nog niet m'o- gelijk zijn op dezen grondslag reeds nu sa mensmelting te verkrijgen tusschen do ver schillende vakvereenigingon van gemeente werklieden, dan roept spr. hun toe: be spreekt en behartigt uw belangen samen, opdat de buitenwereld van uw verdeeld heid niets merke. Alleen van eenheid gaat kracht uit. Alleen doordat de Haagsche gemeente werklieden weerstand boden aan de zucht verdeeldheid te zaaien op staatkundige gronden, maar een gebleven zijn in de behartiging van zuivere vakbelangen, heb ben zij gekregen een wcrkliedenreglemtent, dat als model kan dienen en waarbij h'T Amsicrdamsche reglement verre ten ach ter staat. Er volgde eenig debat, in den loop waar van de heer De Weert namens den Am- slerdamschen Gemeenlewerkliedenbond zich' bereid verklaarde tot samenwerking op fe deratieven grondslag voor de economische belangen van de werklieden. STADSNIEUWS. Tijdens het gisteren hier plaats gehad heb bende onweder werd van het pand Lelie straat no. 28, de koperen knop van de huis bel door den bliksem1-afgeslagen. Door de politie is vanmorgen in een lo gement aangehouden een vtouw, die in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond voor fl.boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. Zij betaalde de boete en kon toen weer baars weegs gaan. De International Law Association te Ber lijn heeft gisteren haar werkzaamheden be ëindigd. Rechtzaken. Do advocaat-generaal bij den ïïoogen Raad, mr. Ort, concludeerde gister tot ver werping van het cassatie-beroep, ingesteld tegen het vonnis der rechtbank' te 's-IIer- togenbosch, betreffende dc vraag of de- geen die het vergunningsrecht heeft ge kocht van iemand die gefailleerd is, de koopsom aan den gefailleerde rechtsgeldig kan betalen, of wel dat hij dit moet doen aan diens curator. De rechtbank te 's Her togenbosch had dit laatste aangenomen en de kooper, die aan den gefailleerde betaald had, veroordeeld, om nu nog eens aan den curator te betalen. Adv.-gen. was het met die beslissing eens wel valt het vergunningsrecht zelf buiten 't faillissement, ondanks 't faiil. blijft de vergunninghouder onverlet bij de beschik king over dat recht, hij kan met betrekking tot de vergunning, iedere daad verrichten als ware hij niet failliet, kan dus iedere overeenkomst daarvoor aangaan, maar wan neer tengevolge van zoodanige overeen komst een vordering ontstaat, heeft de ver gunninghouder iets verworven voor 't faillis sement, is door hem een voor beslag vat baar vermogensbestanddeel verkregen, valt zoodanige vordering in 't faillissement; derhalve had de kooper der vergunning alleen den curator rechtsgeldig kunnen be talen. Uitspraak 16 November. Landbouw en Yeeteelt. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in liet Beursgebouw. Geopend van 91/2 tot ill/g uur voormiddag. Gevraagd arbeidskrachten. Grof- en machine bankwerkers. Grof- en machine- bankw. (halfw.) Halfwas bakker. Ilalw. timmerlieden. Kunstsmeden. Aangeb. arbeidskrachten. Loopjongen. Mandenmaker. Schoenmaker (of halfwas). Schoenmakersjongen Dienstbode. Bij de directebelastingen wordt met in gang van 1 November, verplaatst de rijks klerk 2o ki. van inspectie Schiedam, naar kantoor Vlissingen, de komm. le kl. J. Homan, van Groningen naar Schiedam. Men verzoekt ons te willen mededeclen, dat Zondagmorgen om 10 uur in Jeruël zal voorgaan, de heer J. de Knecht, uit Bankwerker. Boekbinder. Drukkers. Gistwerker. Koperslager. Letterzetter. Mach.-stoker. Molenaar. Mouter. Pakhuisknechts. Timmerman. Tuinmansknecht. Zinkwerker (halfwas). Personen voer lichte werkzaamlhed en Dienstbode. Kindermeisje. Schoonmaakster. Wasschen aan huis gevraagd. Smidsjongen. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan de volgende adres sen: Een kinderschortje bij Malkus, Tuin straat 5een gouden ring bij v. Wie ringen, Sluisweg; een koperen dop van een wagenas bij de Held, Visseherstraat 34; een blouse bij de Wed. de Wit, Polderstraat 29/5; een gummiband van een kinderwagen bij Wed. v. Rijn, Nieuwcbuurt 21een rozen krans bij Wed. de Bruin, Hoogstraat 136 een vierkante houten balk bij de Graaf, Havendijk 61een fanny-hondje bij Willink, Slop van Makkers; een vrouwenzak waarin doosje met geld, enz. bij Ossenfortu, Villa- straat 72een schildersdiamant bij C. Gun- neweg, "Westveet 14. De Nederlandsche Gezant te Berlijn heeft, naar de „Weser Zeil." meldt, van zijn Regeering de opdracht gekregen, te probeeren van de Pruisische Regeering de opening der grenzen te verkrijgen voor den invoer van Hollandsch vee. Met het oog op den toestand van de Duilsehe veemarkt, rekent men in Nederland op een gunstigen uitslag daarvan. De Haagsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt ook aan zijn bfad dat stap pen worden gedaan om de Pruisische gren zen voor het Nederlandsch vee open te stel len. Het programfna der internationale huid bouwten toonstelling, in 1907 te 's-Graven- hage te houden, is gereed «u door het hoofdbestuur van het Ned. Landbouwco mité aan de Regeering ter goedkeuring ver zonden. Aan het 3e intern, zuivel congres, in 1907 le 's-Gravenhage te houden, kunnen zui- velvereenigingen, contrölestalions, zuivel rubrieken, melkinrichtingen enz., door al gevaardigden deelnemen. Het congres amvat drie secties; a. Wetgeving en Reglementeering; b.Hy giëne en c. Industrie. Naar aanleiding van een desbetreffende optrierking in de laatstelijk te Beverwijk ge houden algemeene vergadering weid door hel Landbouw-comité opgemerkt, dat reeds vroeger genomen maatregelen tot resultaat hebben gehad, dat reclame voor kwakzal versmiddelen in het „Nederl. Landbouw Wbld." in meer dan een half jaar niel voor kwamen. Naar aanleiding Van ingekomen klachten zal het Landbouw-comité stappen doen om sneller vervoer te verkrijgen voor sommige goederen. Gemengd Nieuws. De JEnschedésche staking geëindigd. In de gistermorgen gehouden vergade meldt voorts dat door tus- van belangstellenden en kame- geen termen oldoen." „Voorwaarts" schenkomst raden van den overledene een 150 is bij eengebracht, waarmee de weduwe een nering zal heginnen. Het loongeschil te Eindhoven. Naar „De Tiid" meldt is het besluit van de arbeiders in de tabaksindustrie te Eind hoven betreffende de loonkwestie aan de patroons medegedeeld en zal Maandag een beslissing worden genomen of tot staking wordt overgegaan. De inval in de cluh de Bienfaisance. Naar de „Tel." verneemt zal de verdedi ging in elk geval een memorie van verzet bij de rechtbank teekencn, indien 11a liet sluiten der instructie, dc zaak der Club naai de openbare terechtzitting mocht worden verwezen. Het gevolg van zoo'n memorie van vel zet knn zijn, dat de rechtbank de beklaag den, i.e. de bestuurders der Club de Bien faisance, buiten vervolging stelt, waarop de kans groot moet zijn, zooals van bevoegde zijde werd verzekerd. Zoodat het nog te bezien staat of de in val door een proces zal worden gevolgd. Opsporing verzocht. In oen buitengewoon politieblad wordt de (yisporing verzocht van II. Ilijmans, 48 jaar, koopman en grossier in manufaelu ren aan de Nieuwe Haven te Rotterdam. Sedert 26 Sept. 1.1. wordt hij vermist en is 'hij het laatste gezien te Utrecht. Vermoed wordt dat hem' in de omgeving aldaar oen otjgeluk-is overkomen. Hij was gekleed in jaquot-costmnn, draagt gouden horloge en ketting, een gouden loTgnel en zwarte fan- tasiehoed, gemerkt Saehts en 'Co., Rotter dam. Ook was hij in hel bezit van een kilometerboekje 2e klasse. De celstraf. Twee in de strafgevangenis te Arnhem gedetineerde personen zijn op last van den geneesheer naar do gemeenschappelijke cel len le 's-IIertogenbosch overgebracht, daar beiden in hoogst zenuwachügen toestand verkeerden en de eenzame opsluiting zeer nadeelig voor hun geestvermogens zou kunnen worden. („Amh, Ct,'') Levend verbrand. Men schrijft uit Heusden d.d. 5 October aan de ,,'s-Hert. Cl.": Gisteravond heeft alhier een vct-schrikke lijke gcb'eurlenis plaats gehad. Ten huize van den heer W. L. vertoefde een dame in hooge mate zenuwlijdster. Zij had zich op oen zekere plaats opgesloten en haar kleederen in brand gestoken. Eer mien het onheil ontdekte, had zij zulke brandwonden hekomen, dat zij aan de gevolgen is over leden. Een cycloon. Boven Nieuw-Orleans (Vereen. Staten heeft gisteren een geweldige stormwind ge woed. Een gedeelte der stad werd zwaar geteisterd, verscheidene huizen zijn inge stort. Te Pontchatocba op 80 K. M.' af stand, werden 4 personen gedood. Een luchtballon in den storm. Een Fransrhe luchtreiziger, Faure, Hoeft in gezelschap van Iwoe dames een gevaar- vollen tocht per halion afgelegd. Hij had gisteren Parijs verlaten en de ballon werd door een hovigon Noordoosten-wind in 4 uren van Parijs naar Dordrecht gevoeid, een afstand van 395 K.M. Op sommige oogenblikken had do ballon oen snelheid van 112 K.M. in 't uur. Of de luchtreizi gers nog heelhuids zij'n neergekomen, is niet bekend. De snelheid van 112 K.M. per uur is reeds 24 Nov. 1870 bereik! door den Iurlilsehipper FonvieTlc bij een tocht, van Parijs naar Leuven in ruiml 2i/2 uur. Het record van dc snelsle ballon komt nog steeds toe aan Vibert en Gabron, die 18 Jan. 1870 den afstond van Parijs naar de Zuiderzee me! een snelheid van 153 KM. per urn- aflegden. Mijnramp in Amerika. To Bluefeld in Virginia zijn in een mijn schacht van de Procahontas-maalschap- pij 70 mijnwerkers door een ontploffing van dc buitenwereld afgesloten. Men vreest, dal dc meeste hunner door uitslrooming an doodende gassen zijn omgekomen. Do eddingsbrigades hebben aanstonds na do amp 10 mijnwerker.-, levend kunnen redden. Gisteren zijn 19 dooden uit dc westelijke mijngang bovengebracht. Onder hen wa ren twee man van de reddingsbrigade, die in vergiftige gassen geslikt waren bij hun menschlievend werk. Een ambtenaar dei- mijnen schat het aantal dooden op meer dan 30, enkelen zijn negers en Hongaren, maar de mcestcn zijn inwoners van Pro- eahontas, sommigen laten groote huisge zinnen achter. Een reddingsbrigade, met een ingenieur aan het boord, onderzocht de mijn van hei eene eind naar hol andore, terwijl tegelijkertijd een tweede brigade op zoek ging naar de eerste, wanneer deze soms een ongeluk mocht overkomen. Do tweede brigade moest voor do giftige, gassen terug wijken en verloren 2 man. Ton slotte slaagde oen derde brigade van 35 man, die zich vrijwillig aanboden, erin op de plek' van de ontploffing door te drin gen, waar een aantal lijken werden aan getroffen. Het eerste lijk dat ontdekt word was dat van den mijnwerker Cook, de eenig overgeblevene van een m'ijnontploffingdie in 190-1 heeft plaats gehad. Hij was cr in geslaagd nog verscheidene honderden me ters verder te kruipen, on had bijna ccri luchtkoker bereikt. De ramp is to wijten aan ontploffing van m'ijngas. PJantensymboliek in het hooge Noorden. Alles wat naar bijgeloof zweemt, is hij de bewoners der noordelijke landen veel dichterlijken cn diepzinniger dan bij de kinderen der zuidelijke streken. Wel ontbreken in bijna alle noordsche sprookjes do liclite vroolijke, kleuren, want daar, waar het geheele bestaan een strijd tegen de elementen is, waar de mensch ter verkrijging zijner eenvoudigs Ie behoef ten bijna geregeld zijn leven op hel spel moot zetten, wordt 'de geheele natuur om hem' licen als een groot kerkhof, bevolkt door do geesten van die haar ten offer zijn gevallen. Ze zweven hoven de wate ren, ze huiken in onmetelijke vlakten van Siberië, ze dansen als dwaallichtjes bo-ven de met mos begroeide moerassen van Fin land, ze verschrikken den eenzamen rei ziger in de lavavcklert van IJsland en le ven in de bloemen, die tusschen ijs en sneeuw te Voorschijn komen. Want ook het hooge noorden heeft zijn bloemen, die zijn bewoners bezielen en waaraan hij veel.,beteekenis hecht. Overal waar men in de buurt der pool- grenzen zijn voet zei, ontmoet men in de onbeschaduwde verwaarloosde tinnen dikke op bezems gelijkende struiken met weinig bladeren en lange, stijve bloemtrossen van diepblauwe kleur. Ue plantkundige noemt die plant Ako'micl en de geneeskundige stelt haar op prijs, omdat zo hem een ge neesmiddel ver-schaft voor de oogheelkun de, Be noordsche volken weten echter niets van die eigenschappen. De Finnen vertel len elkaar, dat de akomietbloemen de be lichaamde zielen der elfen zijn, die hun land beheerschlen voor het Christendom zijn intrek hield. Daar zij do nieuwe Spoonvego ngelu k Een trein, die het 15e regiment Ameri kaansche cavalerie vervoerde, dat bevel had gekregen naar Cuba te vertrekken, is, naar uit New-York geseind wordt, dwars op een personentrein ingeloopen. Er waren 25 doo den en verscheidene gewonden. Een later bericht uit New-York meldt dat het ongeluk te Troy, in den staat New-York plaats had. 7 personen werden aangereden 10 zijn gedood, 20 gewond. Geen enkel sol daat werd gedood of gewond. Ontploffing. Gisteren had te Philadelphia con ont ploffing plaats in een onderaardschcn gang in aanbouw onder de 6e avenue en de markt. 7 personen werden gedood en gekwetst. 12 er leer niet wilden aannemen, verloren zij hun onsterfelijke zielen; deze veranderden in de blauwe bloemen, die na korten lijd het hoofd huigen cn sterven. In dc be- 'rocm'de „blauwe nachten", die beginnen, als de middcrnachlszon ophoudt te schij nen cn duurt tot einde October, liet begin van den tijd zonder zon, treden de ellen zielen nog eens in het leven, o'm! zich spoe dig in het blauwe licht op te lossen, dat aan de noordelijke nachten van liet einde van den zomer cn het begin van den herfst zijn zeldzame, tooverachtige bekoring geeft. Wie op hel punt staat, door hel plegen van een booze daad zijn zieleheil op bet spel to zetten, verschijnt daarom) oen akomiet- struik in den droomt In veel noordsche streken ontvouwt zich de eichorium! in ecu nergens anders ge ziene pracht. Op de Lofodden en het noor den van Zwede.L en Finland komt zeniet alleen wit, maai- ook roso cn nog meer zaehtlila voor. Een groote cichoriumstruik lijkt op cenigcn afstand precies op een vliér. Eertijds, vertelt men, bracht een jonge visscher zijn geliefde een vlierstruik moe uit het zuiden en verzocht haar, dezen voor haar huis tc planten. Als hij opwies en bloeide, zou dit haar een teeken zijn, dat hij aan haar dacht, jnbar als hij ver- ttfifc/nKfcfcrtnvi m3ira»wrrt'tifrtW7yaft*Yr,A?*«>A.CTrj»ai^£E*aavirrAa&ft»^i*.<;?r1<vzigc*gar rjre/

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2