60"<0 jaargang. Zondag 7 October 1906 No. 12203 Derde Blad Deze courant verschijnt dagelijks met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingcn £1.1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Viaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, dm Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon !v voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. ALLERLEI. NAiNSSKNj. Een m'edewciker van „The London Ma gazine" beschrijft een onderhond, dat hem door Dr. Fridtjof Sanson was toegestaan, na diens komst in Engeland, waar,aan het volgende ontleend is Op zijn portretten ziet Nansen er ernstig, nadenkend uit. Zoo is hij ook. Hij is ge woon het hoofd op zij te houden en v unet z:jn doordringende oogen aan te zien, om uit te voischen wat de moering uwerwoor- den is. Maar de portretten geven niet den glimlach en de vroolijke uitdrukking weer, die de scherpte der oogen komen ver zachten. IVij spraken over hel gebruik van alcohol, „ik heb het nooit gebruikt," zei Nansen. „Men zegt dat het soms een geneesmiddel is. Ik zal niet ontkennen, dat brandewijn de temperatuur verhoogt laat ons zeg gen voor vijftien minuten; maar daarna daalt die weer zooveel te mteer. Vroeger gaven poolreizigers hun m'annen rum te drinken hoogst verkeerd. Dat vil niet zeggen, dat we het nooit gebruikten. Soms met Kerstmis hijvoorbeeld maakte ik punch klaar. Maar als geregelden drank, als een opwekking öjmi ons werk te doen, als geneesmiddel om do kracht weer op te wekken nooit!" Dr. Nansen sprak met vaste overtuiging; zijn toon was heslist. Er spreekt 'dan ook kracht en karakter uit den geheelen man. Boven de gewone .grootte,, is hij gespierj) als een reiziger moet zijn. Het lange, eenigs- zins bleeke gelaat, de vastberaden lippen, de krachtige kin, vooral het gewelfde voorhoofd en de sprekende oogen, doen den. zoon kennen van een geslacht dat op zee is groot geworden, Dr, Nansen noemt zichzelf meer een we tenschappelijk mlan dan een reiziger of on derzoeker. Ik zou helm! liefst een dichter noemen, die naar het onbekende uitzieten er de bekoring van voelt. Toen we spraken over" de mlocilijkheden der reizigers, begon Dr. Nansen te lachen, „Er was nooit een meer misplaatst mede lijden," zei hij, „dan met hen die ontdek kingstochten deden. Zij, die daarop uit gaan, doen het Ojniidat ze het prettig vin den, Dit blijkt genoeg uit, hot feit, dat ze telkens weer opnieuw gaan. Mensehen, die leven in een middelpunt der beschaving, begrijpen het genot niet van het zich he rinden te midden der natuur en van don strijd daartegen. „Het is verklaarbaar. Het loven, dat we leiden, is kunstmatig en we weten niet hoe zeer, voor we er ons uit losm'aken. On danks het hesohavjngs-vemis, dat ons be dekt, is er nog heel wat van den wilde in ons. Honderdduizenden trachten, zonder het zelf te weten, tot oen natuurlijker toe stand terug te keeren. Als mén naar- hui len gaat of op reis, geniet men daarvan, m'aar voornamelijk omdat de oorspronke lijke mensoh dan in ons wakker Wordt. «Hetzelfde is het geval met menstihen die ontdekkingsreizen gaan ondernemen. „U herinnert zich het geval van Livings- me. Er werd een expeditie uitgezonden om! hem in Midden-Afrika te gaan „ont dekken', Maar hij wou niet ontdekt worden. Hij verlangde niet naar de be schaafde wereld terug to keeren. Hij voelde zich gelukkig in Afrika, waar hij m de natuur leefde. Denk aan Emin Pacha. Hij werd uit Afrika „gered"; maar toen N aan zijn bevrijders, kon ontsnappen, ging hg terug. Ik zelf Voelde mijl volmaakt gelukkig in Groenland onder de Eskimo's. "k* die jaren dat ik de pool-expoditie leidde, had ik het zoo hard niet. We wa- ren nooit zonder voedsel, Ofschoon we wel ®ens heel weinig hadden. We hadden esn rast doel voor oogen en dat versterkt de zenuwen. Ik weet dat men ons zeer be- ragde. Maar wc hadden't lang zoo zwaar niet als schipbreukelingen waaraan men reinig denkt, omdat ze zoo- menigvuldig voorkomen." «Hoe vindt u het, als u na jarenlange a vezigheid weer in de beschaafde wereld terugkomt?" «Ik ben verbaasd over do onnoodige din- gen van het dagelijksch leven al de öso.-'to en herrie. De menschen schijnen niet Mum-lijk; hun geheele'leven is kunstmatig. 9 leven hun eigen leven niet; ze besteden en Westen tijd om hjun leven aan dat van anderen aan te passen. Alles lijkt zoo nietig, zoo'n tijdverspilling. Allen doen het zelfde, zeggen hetzelfde. Als men ver weg is, verlangt men wel eens terug naar- de groote steden en de menschen. Maar als men er weer komt, ziet men er het holle van in. Men vindt zoo weinig werkelijke personen, karakters. Men moet een een zaten! leven leiden, om den mensch in zich te ontwikkelen." „Krijgt u veel raadgevingen omtrent den besten weg o'-rnl de Noordpool te bereiken?" „Een miassa! Maar de beste wijze om er te komen is het plan te volgen, dat ik met de „Fram" had jn het ijs te gaan on zich te laten drijven. Als ik nog eens ging, zou ik den stroom! op oen ander punt nemenen dan zo-u ik over de onbekende deden van de Poolzee dichter hij do Pool komen." „Volgens mijn meeningi is er niets dan ijs. Men zou er allerlei waarnemingen kun nen doen; maai- de instrumenten kunnen er niet op sleden heengebracht worden zij zijn daar te zwaar voor. Ik zou er nog wel eens vijf jaar aan willen geven," voeg de Dr. Nansen er met een zucht bij, alsof hij vreesde, dat hij' er nooit nver toe in de gelegenheid zou zijn. „Ik moest oost waarts gaan. Maar er zouden vijf jaar voor noodig zijn!" „Heeft u er ooit aan gedacht, den Uige geven raad op te volgen?" vroeg ik. „Neen," antwoordde hij glimlachend. „Men meent nu, dat ik een motorslee zou taoelen gebruiken. Als het glad ijs was, zou dit ook geschikt zijn. Maai- 'er zijn al lerlei oneffenheden en dan de sneeuw.'Op sommige plaatsen is de sneeuw los als zand. Als men het schip moet veriaten, hond ik een slee met honden voor het beste mid del, al gaat het langzaam." Dr. Nansen sprak prettig over alles wat betrekking had op het Noorden. Nu moet hij Noorwegen vertegenwoordigen in En geland. Hij is daar hartelijk ontvangen om die waardigheid; hij is er geacht, omdat hij Nansen is. Maar- al zal men zijn best doen om, het hem aangenaam te maken, toch zal zijn hart dikwijls uitgaan naar het groot: wonderland, waar niet alleen de magne tische Pool zich bevindt, maar ook de mag neet van zijn verlangens. noemd werd. Later werd de skene, wat wij nu de coulissen noemen, mooier voor gesteld. Het was een wand, die den ge heelen achtergrond innam of een gebouw, waaraan de dekoraties werden bevestigd en dat drie deuren had. De middelste deur was de koninklijke: de hoofdingang; do rechter en linker stelden den ingang naai de vertrekken der gasten en de woning der vrouwen voor. Achter doze deuren lagen de kleedkamers voor de tooneelspelers. Bovendien was het tooneel links en rechts door zijwanden ingesloten, die ook toe gang tot het tooneel gaven. Het was een stilzwijger re overeenkomst, dat als iemand van den linkerkant opkwam, die naar de stad en de haven toelag, hij daardoor aan toonde, dat hij uit de stad kwam. Wie ech ter van rechts opkwam van den kant 'die naar het land Altika toeging, toonde daar door aan, dat hij ui! de verte, uit den vreemde kwam. HET ANTIEKE THEATER. Het is bekend, dat het antieke drama evenzeer als het moderne ontstaan is uit den godsdienst, dat de tragedie zich. uit de dithyrambisehc koren ontwikkelde, die hij de Dionysos-feesLen het leven en lijden der goden klagend meedeelden. Eerst had men alleen een koor met den kooraanvoerder-, later (omstreeks 450 j. v. Clir.) voerde Th-cspis den eer-sten tooneelspeler in. Hun verdere ontwikkeling kregen deze opvoerin gen echter eerst door hun verplaaLsing naar Athene, dat na den gelukkig gevoerden oor log tegen dc Perzen een ongekende hoogte bereik Ie. Hier greep de strijder bijl Mara thon Aeschylos, op wion Sophokles volg de, geweldig in do ontwikkeling der trage die in, en hier, waar het Grieksclie drama geboren werd, werd ook het nationale thea ter gebouwd, het voorbeeld voor alle thea ters der oudheid. Aan de Zuid-Oostelijke helling van den Akropolis was dit steerien Dionysos-theatcr geplaatst. Eigenlijk heette alleen de ruimte voor de toeschouwers theater (schouw plaats); hij vormde een grooten halven cir kel, waarin de zitplaatsen trapsgewijze bo ven elkaar waren aangebracht. De hoven sle afsluiting dezer ruimte werd gevormd door een zuilengalerij. Het theater had geen dak. De toeschou wers zagen den hem'el boven zich. biet regen vluchtten ze in de gangen en andere overdekte gedeelten, die bij hel theater ge vonden werden. De halfcirkelvormige ruimte sloot het orkest ra in, dat vlak gelegen was en in wélks midden zich de Thymela, verhief, een vier kant houten altaar. Dit orkestra is met het Dyonisos-altaar het oudste deel van het theater; evenals in de vroegste tijden stel de zich hier het koor op, zong en danste er, terwijl do aanvoerder op de treden van hot altaar iets hooger stond. Van het orkestra vormde het tooneel een klein ge deelte. Het lag ongeveer drie meter hoo ger dan het orkestra, vanwaal-trappen er heen voerden. Gewoonlijk stelde het de plaats voor het paleis van ccn koning voor, Dit paleis werd eerst door een eenvoudige tent (skene) voorgesteld. Wat daarvoorlag was hét proskenion, het eigenlijke tooneel dat ook wel logeion (spreekruimte) ge- CARNEGIE's INKOMEN. Andrew Carnegie bezit het grootste en misschien het zekerste foriuin uit de Ver. Staten. Z.jn inkomen, het groot bedrag, dat hij voor liefdadige doeleinden gebruikt, er bij gerekend, is omstreeks dertien millioen zeven honderd vijftig dollars per jaar - meer dan vier en veertig duizend "dollars per dag twee en negentig dollars per minuut, als wc rekenen, dat hij betaald wordt naar een aeht-urigen werkdag. „Hoera! ik ben uit de zaken," zei hij in 1901. Toch verdient hij nog het meest van allen. Van elke twaallf dollars winst krijgt hij er een. Hij alleen ontvangt even veel als veertien duizend werklieden. "Zijn inkomen zou een grootej stad kunnen, on derhouden. Als we den rijkdom! van Car- negio nagaan, houdt hij haast op een per soon te zijn, men zou hem vtoor een der financieels ondernemingen gaan houden. „Ik zeg niet, dat Carnegie het geld racer algemeen heeft doen worden," zei eens een der veertig aandeelhouders. „Maar hij heeft meer algemeenheid gebracht in het denkbeeld van geld dun eenig ander man." "Wat Carnegie heeft volbracht, was onbe kend in de geschiedenis. Hij en zijn veer tig deelgenooterx zijn de zaken begonnen zonder geld; en voor zij gemiddeld den veer tigjarigen leeftijd bereikt hadden, waren ze rijker dan de erfelijke vorsten der oude wereld. Bij dc millioenou van Carnegie vergeleken was do weelde van het Fran- schc hof uit vroeger tijd een kleinigheid. In het jaar zijner grootste verkwisting gaf Lodewijk IX minder dan 800.000 dollars uit. De weelderige Frans I zou zich met zijn geheelc hof meer dan duizend jaar hebben kunnen onderhouden van Carne gie's aandeel. Lodewijk XIV kon minder dan vier millioen 's jaa.rs uitgeven. REINIGING- DER RIVIEREN. De door zijn natuurwetenschappelijke on derzoekingen bekende professor Petkmkofcr hooft opgemerkt, dat in een rivier allerlei processen Maats grijpen, diq maken dat men het grootste deel der verontreinigin gen, die uit een stad in een rivier komen, later niet terug kan vinden. Iedere rivier kan een zeker aantal verontreinigingen zoo danig bewerken, dat men ze zelfs met be hulp van chemische en mikr.oskopische on derzoekingen niet terugvindt. Het vuile wa ter wordt in een stxoomendc rivier na ze keren tijd weer volkomen zuiver en helder, zoolang de menigte onzuivere sLoffen bin nen bepaalde grenzen blijft. "Waar die stof fen blijven, wist men eerst niet. Latere onderzoekingen op dit gebied toonden aan, dat die vuile stoffen door kleine organis men verteerd worden, waarbij licht en lucht meehelpen. Als or evenwel te veel onzui vere sloffen worden aangevoerd, is de ri vier niet meer in slaat ziclrzelf te reinigen. omdat wij het, zonder zelfverblinding in ons en om' 'ons zien: alles, aisles werkt mede ten goede. Groeneweegen. JAPANSCH[E- THEATERS. Een Japansch looneclstuk duurt gewoon lijk bijna een geheelen dag en vele toe schouwers blijven tot. het stuk uit is. Tus- schen de bedrijven worden allerlei verver- schingen aangeboden. Aan beide zijden van het tooneel zit een gedeelte van heiorkest. Er worden maar zelden vrouwen op het tooneel toegelaten, haar rollen worden heel goed door mannen gespeeld. De regcoring, die gestrenge censuur op het tooneel uit oefent, laat geen enkele politieke toespeling in een stuk toe. HET GROOTSTE GEBOUW, RN EUROPA. liet Winterpaleis is het grootste gebouw in Europa. Het werd door Peter den Groo te begonnen en door Calharina de Tweede voltooid en is in roode vandsteen gebouwd, liet bevat de prachtigste ontvangkamers en vijftienhonderd andere kamers. De kinder kamers zijn zeer groot. ■ONB.EKENDjE AFORISTEN. Een schoenpoetser: „Prachtig glimt me nige schoen, waarvan de zool versletenis." Een wiskunstenaar: „De natuur verleen de allen menschen de gave, zich in be langrijke zaken te verrekenen." Een apotheker: „Op elk gebied bestaan er medicijnen, waarvan liet nut daarin be staat, dat men aan zo gelooft." Een schoorsteenveger: „Veel huiselijke haarden verwarmen weinig en rooken veel." Een rietdekker: „Als men de menschen van een heel hoog standpunt beschouwt loopt men kans den nek te breken." Tien koopman: „Zoolang men jong is, geeft men het leven veel crediet; later komt het bankroet dan zijn we blij, als het lot een schikking van dertig percent met ons treft." In de Herzegowina leefde een Bey, die een zeer onaangenaam' karakter had. Een zijner onderdanen sprak: „Hij is kin derloos en trekt zich dat zeer aan. Zijn verdriet daaiover moeten wij bezuren. Het heele ongeluk is, dat hij geen kinderen heeft." „Je vergist je," zei een tweede. „liet ongeluk is, dat zijn vader niet kinderloos geweest is." Een Zigeuner had een stuk Ijzer gesto len. Dc eigenaar had het gemerkt en sleepte den dief voor den kadi. „Heb je het ijzer gestolen?" „God beware, neen. ïk heb mij nog nooit aan het goed van een ander vergrepen." „Maar deze koopman beweert, dal hij het met eigen oogen gezien heeft." „Hij liegt, heer. Ik kan duizend ceden zweren, dat hij liegt." „Zweer er drie en je bent vrijgespro ken." De Zigeuner zwoer driemaal. „Zoo! Betaal nu het verschuldigde: twee groschen voor iedere eed," zei do kadi. „Denk jé dat ik zes grosehen zal betalen voor een stuk ijzer, dat er maar twee waard is," zei de Zigeuner, nam het ijzer uit den zak en wierp het den koopman voor de voeten. NIET NOODIG. Papa (tot Kareltje, die zijn zusje slaat) Wacht, kleine driftkop, ik zat je helpen!' Kareltje: „Dat hoeft niet, ik kan 'talleen wel af!" HOEVEEL EEN BRUiG IN] CHINA KOST. Op aanraden van pater Desnos werd on langs in do Chineesche provincie Ngan- hoei een brug gebouwd over een woesten bergstroom. Deze brug staat op negen dub bele pilaren, die tien bogen, ieder van 24 Tschjh spanning hebben'. Ze is van bout en steenen gemaakt, die gedeeltelijk een heel eind ver moesten worden gehaald. Pa- Lr Desnos heeft nu nauwkeurig berekend, hoeveel die brug kot De opperlui kregen 110 sap eken (14.5 ct.) dagloon, timmerlieden en metselaars ieder 19.5 ci. Aan'loon werd in het geheel 272.980 sapekon uitbetaald, de waarde der grondstoffen bedraagt' 70050 sapeken. Do brug kost dus alles te zamen 343.030 sapeken of naar ons geld 514 gld. In Frankrijk zou zulk een brug ongeveer twaalfmaal zooveel kosten. „Waar stond gisteren de trompetter het alarmblazen „Achter de trompet, overste." bij „Heb je er al over gedacht, hoe we ons zouden kunnen bezuinigen?" „Ja! we moesten maar beginnen met de kanarie weg te doen." „Vertel u mij eens van welke liederen u het meest houdt?" vroeg een jonge da. me, die juist eenigo moderne zangstukken had verknoeid. „Van de liederen uit de zeventiende eeuw," was het antwoord. „He, waaroml?" „Omdat niemand zo tegenwoordig meer zingt." NEDERLANDSCBE WIJSHEID. Eén ding kunnen en moeten vyij weten' 't Natuurboek is een duidelijk spreker. Vondel. Is iets voor uw bereik te hoog, Gij moet den blik niet derwaarts keeren, Tenzij dan met zoo scherp een oog Dat u doet zien„Ik kan 't ontberen." Beets, Indien gij nut wilt stichten, wijze man, Tracht te begrijpen, die het u niet kan. Beets. Dio oesteu wil, moet zaaien. „Gezello. Neen 't viel niet zwaar zijn leven Voor eencn vriend fe geven! Maar ligt viel 't zoeken zwaar, •Om, onder duizend vrinden, Dien eenen vriend te vinden. Die 't offer waardig waar. Staring. VOOR DAMES. MODE. Zooals overal, zijn ook op het gebied der mode tijden van eb en vloed. Er zijn tij den en we hebben het einde van zulk 'een periode achter ons dat men zich bij een wisseling van jaargetijden tamelijk ver-veelde, omdat er volstrekt niets nieuws (verschijnen wou, lot eindelijk het verwachte 'gevonden werd. Men ziet zich met genoe gen in de noodzakelijkheid om nieuwe toiletten te bestellen, want de nieuwe mode belooft dat men een paar seizoenen geen veranderingen hoeft aan te brengen. Op dat standpunt slaan we nu. Het toilet bij uitnemendheid van het komende seizoen is de prinsesscjapon, het toilet met hoog oploopenden rok, waarvan het bovenste laillodeel met de mouwen van zijde, mous seline, borduursel of kant in kleur over eenstemmend en rijk versierd is en waarbij het jakje van dc slof van den rok bc- Jhoort in kortoren of langeren vorm. Het kostuum maakt slank en voldoet bijna aan 'ieders wcnschcn. Wie zich in reform kleedt kan de naden wat To si naken cm Re modo- Jame kan boven do menigte uitsteken dooi de verfijning, die ze in den snit weet te leggen. Drukknoopsluiting maakt een ver- jwisseling van het bovenste tailledoeh mo gelijk. Het elegantste type bestaat daarin, iet jakje met zijde to voeren. "'De smalle voorbaan der rokken is een. 'ander kenteeken van de moderne japon. Dikwijls zet men er rijen knoopen op, ook (worden er rechts en links zakvormige pal len op aangebracht. BH DE VLEESOIIjvEURlNG. Mijn huwelijk was innig gelukkig, maar helaas heel kort van duur! Toen ik in hel 'zwaarste uur van mijn leven bij 'hel open graf van mijn man stond, 'was er maar óén gedachte, die mij wat troost gaf: „Met zoo'n verdriet zul je niet lang kunnen loven." Maar men sterft niet zoo gauw; de lijd werkt genezend op ieder mensch, en ik was moeder. Toen ik mijn kinderen weer voor mij zag, kreeg het plichtgevoel de overhand op het verlangen naar den 'dood. Ik moest voor hen vader en moeder tege lijk zijn en voelde wel, dat men kracht naar kruis krijgt. Ik was de dochter van een ambtenaar en had behalve een zorgvuldige opvoeding ook een goed uitzet ineo ten huwelijk gebracht. Een bittere teleurstelling ondervond ik, toen ik wou trachten mijn schoolkennis in geld om te zetten. Ik had de gewone op leiding gehad van meisjes uit den netten stand, die wel geschikt is om! ons leven wat aangenamer te maken, maar niet om ons in ons onderhoud te doen voorzien, omldat de praktische elementen erin ont breken. Ik wilde uit het Engelsch en Fransch vertalen voor tijdschriften, maar men maak te mij duidelijk, dat de kennis, die men op school opdoet, daartoe lang nieL vpl- doende is, dat daartoe heel wat vereischt wordt en ik er niet veel meer dan wat zakgeld mee zou kunnen verdienen. Het geld, dat mij uil de levensverzekering van mijn man was overgebleven, vermin derde langzamerhand en daarmee groeide mijn angst voor de toekomst aan. Natuuc- n SCHIEDAMSCHE COURANT v' 1

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 9