6ö,tó Jaargang Dinsdag 9 October 1906 No. 12204 He Nicht m Jen Bmwaaf. Deze couran t verschijnt, d a gelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schied a m en VIaardingen II. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nymmer moeten des middags vóór een uur aan het bureau, bezorgd zjjn. Bureau: Lango Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meec 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents por advertentie, bij vooruitbetaling aan hot Bureau te voldoen. Tnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 3 Oct. 1906. RUSLAND. Het congres der constitutioneel demo craten is gisteren te Helsingfors geopend. De beraadslagingen liepen het eerst over bet befaamde Wyborgsche manifest, n.l. de op roep der Doema-ledeti na de ontbinding van het eerste parlement, waarbij zij het volk aanspoorden geen belastingen meer op te brengen en geen recruten meer te leveren aan de reactionaire regeering. Het centraal-comité der partij heeft een dagorde aangenomen betrekking heb'bend op dit manifest, de inhoud van de motie is nog onbekend maar het is uitgelekt, dat de meerderheid van het comité geneigd is tot een compromis, daar zij het manifest als niet te verwezenlijken beschouwt. En dat wel om de eenvoudige reden, dat het geheele volk nog niet voldoende ontwikkeld is om het plan, lijdelijken weerstand te bieden, tot uitvoering te brengen. Maar desniettemin is de meerderheid er van Overtuigd, dat na de ontbinding der Doema, er niets anders door de leden kon worden gedaan, dan het ma nifest in de svereld te zenden. Verder verklaren zij dat zij, door naar Wyborg le gaan, voldoende don wensch ge toond hadden, geen revolutionaire geweld daden te doen plaats hebben. Men kan er bijvoegen, dat een groot aantal boeren-afge- vaardigden er de voorkeur aan hadden ge geven, de vergadering te Petersburg te hou den, hetgeen onfeilbaar zou hebben geleid tot gewelddaden en bloedvergieten, waar door wellicht een algemeenen opstand zou zijn ontstaan. Andere leden van het comité zijn van mee ning, clat het manifest niet had moeten wor den gepubliceerd. Weer anderen zijn van meening, clat de in het manifest uitgespro ken stellingen wel degelijk kunnen verwe zenlijkt worden en zouden er een proef mede willen zien genomen. Op het congres te Helsingfors zal prof. Miljoekof een verklaring geven van de om standigheden, waaronder en de redenen waar om het manifest werd uitgevaardigd en zal hij trachten de meeningen er over tot elkan der te brengen. Men heeft reden te gelooven, dat een scheiding in de partij zal worden vermeden en dat de werkzaamheden van het congres een belangrijken terugslag op de verkiezin gen zullen hebben. Generaal Starynkewitsj die Donderdag te Simbirsk door een bom werd gekwetst is aan de gevolgen overleden. Vrijdag had te Mitau het proces plaats tegen 30 Letten en'Litauwers, beklaagd in December 1905 de plaatselijke overheden van Windau te hebben afgezet om de „fede ratieve republiek" in te stellen. Dp staats raad Shistowski, havenmeester te Windau werd veroordeeld tot 3 maanden vestingstraf Roman naar het Engelscb van AGNES en EGERTON CASTLE. 09) De uitputting, die een gevolg was van de verschillende emoties en vermoeienissen van dien dag, deed zich nu sterker gevoelen. Zij viel in een lichte sluimering, om telkens ver schrikt wakker te.worden, terwijl het hart haar in de keel scheen te kloppen bij de herinnering aan de gevaren, die haar be dreigd hadden. Zoo schrikte zij wakker uit een levendigen droom, waarin de burggraat Betty, d'Albignac en Jerome optraden. Zij hadden haar vervolgd, waren iiaur op het spoor gekomen en droegen haar naar het pa- Lis. Zij was or zich van bewust, dat zij zich alleen in de kamer bevond. Zij kon een go- voel van beklemmonden angst niet verjagen. Betty was sluw Betty zou weten, waar zij haar zoeken moest en Sidonia had den por tier haar naam opgegeven. Het zou nutteloos zijn geweest, de deur te sluiten of te gren delen, want één duw van den schouder van den burggraaf zou wel een sterker barricade doen instorten. Zij zouden haar wegsleuren en Steven zou terugkomen en niet weten, wat er gebeurd was Daar schoot haar plotseling een gedachte te binnen, die Sidonia, vreemd en kinderach tig als het mocht zijn, als een' ingeving van boven toescheen. liet groote oude Duitsche bed, dat in de aangrenzende alkoof stond, en zijn medeplichtigen tot verschillende lich tere gevangenisstraffen. Kenmerkend is hier het zachte vonnis; het betreft hier een daad van openlijke revolutie, die, wanneer zij gelukt zou zijn in de Baltische provincies de kroon op het werk der revolutionairen al daar zou hebben gezet. Maar de arbeiders en boeren die aan den opstand deelnamen worden opgeknoopt of doodgeschoten, de 30 voorname burgera van Windau ontloopen de galg- Te Petersburg wordt het proces tegen den revolutionairen „raad van arbeidersafgevaar digden" weer hervat. Een der voornaamste beklaagden is de advocaat Kroestalef. Een groot aantal soldaten en agenten bewaken liet paleis van justitie2 compagnieën van het Semenofsky-reg., een escadron paarden volk, 175 dienders, 45 gendarmen, en 20 politie-inspecteurs. Het' publiek in de ge rechtszaal begroette de beklaagden door op te staan toen zij werden binnengeleid. Toen de officier van justitie opmerkte dat een der beklaagden, de student Nkletisjiang, intus- schen te Kroonstadt was ter dood veroor deeld en terechtgesteld, verhieven de ver dedigers en het publiek zich van hun zit plaatsen. 'n Prettig oogeublik voor de rechters 1 De „Matin" ontving uit Petersburg het bericht, dat volgens de Moskousche bladen de burgemeester van Moskou van minister president Stolypin heeft vernomen, dat de instructies in zake de nieuwe Doema-verkic- zingen voor 13 dezer afgekondigd zullen wor den en dat er geen enkele wijziging zal wor den gebracht in de wetten op de verkie zingen. De czaar en zijn gezin zullen zich binnen kort naar Tsarskoje Selo begeven. De paleis wacht aldaar wordt belangrijk versterkt. De Russische financiën. De bekentenis van den minister van fi nanciën Kokofzeff, dat het staatsbudget een tekort van 155 millioen roebel aanwijst, schijnt de openbare mëening in Engeland niet te verbazen. De „Daily Telegraph" ze'gt kortaf dat de mededcelingen, die het blad deed over het verloop der Russische fi nanciën, volkomen bevestigd worden. De „Express" kenschetst Rusland als reddeloos bankroet en de „Daily Graphic" meentdat de vooruitzichten vo'or Rusland nog veel treuriger zijn dan de minister heeft erkend. In den laatsten tijd is zoo enorm! veel "pa- pieren geld in omloop gebracht dat het twijfelachtig wordt of 'de goudreserve nog zoo groot is, als aoor de wet wordt voor geschreven en als do uitgaven in den om vang van thans blijven voortduren, is het onvermijdelijk dat binnenkort de betalingen in baargeld gestaakt moeten worden. De Petersburgsche politie heeft in de af- geloopen veertien dagen 600 personen gearresteerd, meest studenten. De „Russische Korrespondenz." ontving uit Petersburg op 5 Oct. het volgende te legram,: Hier zijn verontrustende berichten uit Libau ontvangen. Men vreest voornieu- was met gordijnen behangen. Daar zou zij inkruipen en dc geel damasten plooien ach ter zich dichttrekken. Daar zou zij veilig zijn als een vogeltje in zijn nestje tusschen de bladeren in een kamer binnen in een kamer en, zoo verscholen zou zij luisteren naar de voetstappen van haar echtgenoot. Na zijn onderhoud met Sidonia had Steven den vorigen dag het grootste gedeelte van zijn tijd doorgebracht met naar den viool speler te zoeken. Eerst had hij hem in zijn woede meer gezocht om zijn boosheid eens flink lucht te kunnen geven en om tegen iemand te kunnen uitvaren over de dwaas heid van zijn jonge vrouw, dan wel om aan den ouden man met zijn rijpe ervaring raad te vragen. Maar later, toen zijn slechte hu meur verdween, meer ernstige gedachten hem vervulden in zijn beter ik weer dc- over heid verkroeg, verlangde hij naar zijn ouden vriend, om met hem de middelen te' bespre ken waardoor zij toch het koppige kind, dat zij beiden liefhadden, zouden, kunnen be waren voor het gevaar dat in haar onmiddel lijke omgeving- op haar loerde. Voornamelijk in de oude wijken der stad zwierf Steven zoekend rond. Daar was geen eenvoudig koffiehuis, geen armelijke herberg waar hij nieL binnen ging om navraag te doen. Wanneer hij in een stemming was ge weest om op kleinigheden te letton zou het hem getroffen hebben in welk een spanning de menschen schenen te verkeeren, vooral de bewoners der kwartieren aan de rivier zijde. Het was alsof een verwijderd dreigend on- deraardsch gerommel sprak van naderend ge- we pogroms. Een deputatie, die zich naai den commandeerenden generaal begaf, kreeg wel de verzekering, dat. men een mogelijk pogrom, zou onderdrukken, maar aan die verklaring werd de niet zeer geruststellen de mcdedeeling toegevoegd, dat dc Joden zich over niets behoefden te verwonderen, daar ze deel hadden genomen aan de re volutionaire beweging. Stankewitsj, directeur van de Fransclv- Russische maatschappij, is te Dombrovo doodgeschoten. De moordenaars ont snapten. Volgens de „Petit Bleu" zal be doeld zijn de Fransch-Italiaansche steenko len mij. te Dombrovo, die, met. Franschgeld een der rijkste kolenlagen in Polen exploi teert. Te Bachmoet heeft een bom een ge deelte van het commissariaat van politie vernield. Bij een student te Moskou zijn 15 onge laden hommen gevonden. Boerenonlusten worden gemeld uit Yoojofka. Te Petersburg zijn Zaterdag nieuwe arrestaties gedaan en hadden weer gewapende straataanvallen plaats. Terroristen hebben bet gebouw van de 'Petersburgsche roeiclub in brand ge stoken. 40 schuitjes zijn verbrand. Te Kroonstadt is een manifest onder de matrozen verspreid, waarin hen elke op- zichzelf staande muiterij wordt ontraden. De troepen, zegt het manifest, moeten den massa-opstand afwachten om dangemeene zaak te maken met het volk. Het politic-departement heeft 6 speciale agenten naar Helsingfors gezonden om] den loop van het kadetten-congres te volgen. De Amerikaansche gezant Meyer en de Fransche gezant Bompard zijn naar Zuid- Rusland vertrokken om] een onderzoek in te stellen in hoever de anarchistische toe stand des lands schade berokkent aan de Amerikaansche en Fransche industrieën al daar. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Fr ankrij k. Aan het „Hbld. van Antwerpen" wordt uit Parijs gemeld, dat Jaurès hulp henft ge kregen, zoodat zijn blad ,,1'llurnanitó" blijft verschijnen. Italië. Te Rome is gisteren het socialistisch con gres geopend. De Kaïnerafgevaardigde Cassa werd tot president gekozen. Het congres zond zijn sympathiebetuiging aan de Russische revolutionairen cn besprak daarna de taktiek der partij. Duitschland. Zaterdag heeft de „commissie van zeven" te Essen een vergadering gehouden, waarin door dc vertegenwoordigers der mijnwer kersbonden besloten is in alle mijnbouw- districten een loonsverhooging van 15 proc. te eischon. vaar, alsof onweerswolken zich boven de stad en boven het rijk van Jerome samen pakten. Maar Steven zag of hoorde niets cn het was misschien juist deze onwetendheid die hem bewaarde voor gevaar, op zijn vruchteloozen zwerftocht. Een of tweemaal werd hij gevolgdop de meeste plaatsen zag men hem met wantrouwende blikken aan. Een enkele achterdochtige waard beantwoord de zijn vraag met een wedervraagwat hebt u met den vioolspeler te maken? Maar de eenvoudige openhartigheid van zijn antwoord ontwapende alle achterdocht. „Hij is mijn vriend en ik heb zijn hulp noodig." De waard van „De Groote Ton" werd oogenblikkelijk buitengewoon beleefd en me dedeelzaam. Neen de vioolspeler was ge durende verscheidene wekm. niet in zijn huis geweest en dat was heel jammer, want men had hem noodig. Moedeloos en uitgeput keerde Steven ein delijk naar zijn hotel terug, maar niet om te rusten. Hij schreef een brief aan den burggraaf, waarin hij zijn vrouw opeischte in naam der wetten van ieder beschaafd land en eindigde met een vrij duidelijke bedrei ging, waarin hij zinspeelde op zijn macht om den heer Van Wellenshausen het leven bui tengewoon onaangenaam te maken. Na zich daarop met meer dan gewone zorg te hebben verkleed, richtte hij zijn schreden opnieuw naar den portier van het paleis. Hij gaf den brief ter bezorging aan oen portier, wion hij tegelijk zulk een vorstelijke fooi in de hand duwde, dat hij er geen oogenblik aan twijfelen kon of de brief zou met de ge- Rusland. Een bericht door Reuter vermeld dat grootvorst Michael, een broeder van den czaar, met prinses Patricia van Connaught verloofd was, wordt te Petersburg volgens een telegram d.d. 7 dezer, officieel tegen gesproken. De gewezen commandant van het derde eskader der Baltische vloot, schout-bij-nacht Nebogatof, cn de commandanten der pantser schepen van het eskader zijn vopr een bij zonderen krijgsraad te Kroonstadt gedaagd, om zich te verantwoorden over het feit, dat ze zich indertijd zonder weerstand te bieden aan de Japanners hebben overgegeven in den zeeslag bij Tsoesjhnu. Turkye. Uit Serres wordt melding gemaakt van de volgende heldendaden der Turksche sol daten Een bende soldaten en hoeren sterk 50 man drong 3 dezer in het dorp Vrama binnen en schoot 9 notabelen dood. Een woning van een rijken boer werd geplun derd, met petroleum begoten en in brand ge stoken. De eigenaar, zijn vrouw, zijn nicht en dienstbode kwamen om in de vlammen. De militaire os'orheid Iaat een onderzoek in stellen. Venezuela. Cipriano Castro is ernstig ziek, hij is aan een zijde totaal verlamd, hij kan bijna biet meer spreken en zijn hersens zijn in de war. De vice-president Gomez, een tegenstander van Castro's politiek zul waarschijnlijk pre sident worden. Cuba. De zaken worden weer hervat op liet eiland. De verkiezingen zullen waarschijnlijk worden uitgesteld, omdat de opwinding on der alle partijen nog groot is. BINNENLAND. Hofbericht. De hertogin van Albany zal morgen Soest- dijk hebben verlaten. Tor stel Ijk Echtpaar in liet buitenland. De bijzondere correspondent te Dresden van de „Tel." sein' d.d. 7 October: II. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden namen heden deel aan het familie-diner bij den ko ning van Saksen op het kasteel Pillnitz. Corps diplomatique. In hotel des ïndes is aangekomen mr. IC. W. O. F. baron Gerickc van Herwijnen, Nederlandsch gezant bij het hof te Londen, zoomede de heer Pel, secretaris bij dc En- gelsche legatie te 's-Gravcnhnge. Consulaire berichten. De heer C. O W. Wijk, vice-consul der wensehte snelheid en nauwkeurigheid aan zijn adres bezorgd worden. Daarna verzocht hij een audiëntie bij een der kamcrhecren. Zijn visitekaartje met het fijn gegraveer de kroontje verschafte hem onmiddellijk toe gang en de kamerheer in buitengewonen dien"', van koning Jerome ontving den rei ziger. Hij bood heden aan hem een officieele uitnoodiging te zenden voor het concert ten hove op den volgenden dag. De graaf nam deze invitatie met beide handen aan en de vriendelijke kamerheer beloofde verder graaf Waldorff-Kiolmansegg hij die gelegenheid persoonlijk aan zijn koninklijken meester voor te stellen. Zij namen afscheid met een stortvloed van wederzijdsche beleefdheden. Steven gevoelde dat de weg hem onverwachts buitengewoon gemakkelijk werd gemaakt ea hij bracht den avond in eenigszins opgewekte stemming door. Meer instinctmatig dan om een bepaalde reden had hij gezwegen over de kennis die hij had aan den burggraaf van Wellcns- hntisen. Den volgenden dag wachtte hem de ba nale' maar niet gemakkelijke taak zich een geschikt costuum voor het hoffeest aan te schaffen. De dag ging voorbij zonder dat de beloofde uitnoodiging verscheen en Steven begon zich ongerust te maken. En hoewel hij zichzelf uilschold, dat hij zoo zenuwach tig was ais een vrouw, sloeg hij toch met kloppend hart den weg naar het paleis in. De burggraaf had zijn brief met een min achtend zwijgen beantwoord. Zou dit mis schien verband houden inet het feit drt de kamerheer zijn belofte niet vervuld had? Nederlanden te Gothenburg, bij Kon. besluit van 29 Augustus bevorderd tot consul, is in die laatste hoedanigheid door de Zweedsche regeering erkend. V Bij Kon besluit van '17 September is de heer A. M. W. ter Laag erkend en toegela ten als consul van Noorwegen te Parama ribo voor Suriname. KamervacaturoLeiden. Nu de Hervormde Kiesvereeniging te Lei den onthouding heefl besloten voor het geval dr. J. Th. de Yiss-r bedankt, heeft deze de candidatuur aangenomen. (Ned.) DoorToer -ran accljnsgoederen. De bepalingen omtrent de afgifte-vun lossn transito-paspoorten worden, volgens Minis- terieele resolutie, met ingang van 1 Nov. a.s. ook van toepassing verklaard op den doorvoer van accijnsgoederen. De aangiften en de dubbelaangiften moe ten, volgens het voorgeschreven formaat, naast elkander worden gedrukt op stevig papier. Voor de accijnsvrije goederen kunnen de nog voorhanden zijnde aangiften van het vroegere model eerst verbruikt worden. De dubbel-aangiftcn behoeven niet moei te worden voorzien van den stempel van het, kantoor van afgifte. 3nze Vloot. In de jongste vergadering van den Alge meenen Raad van de Verceniging „Onze Vloot", werd besloten, een telegram te zon den aan den commandant van Ilr, Nis, „Reinier Claeszen", liggende !c Dordrecht, luidende als volgt: „De Algenioono Raad van de Vereen. „Onze Vloot", vergaderd tot het kiezen van een hoofdbestuur, brengt, eom- inaudant, officieren en verdere bemanning van Ilr. Ms. „Reinier Claeszen" oen eere- groet op den dag, waarop vóór 300 jaren de dappere Claeszen mot gespijkerde vlag aan de niaststomp van wijken wist noch strij ken." Daarop werden 14 leden uit den algemee nen raad aangewezen om voorloopig ais hoofdbestuur op te treden met admiraal Ellis als voorzitter. Het bureau der vereeni- ging zal gevestigd zijn te 's-Gravenhage, Zeestraat 20. Afdcelingen zijn reeds in worden of tot stand gekomen te Utrecht, Vlissingen, Amersfoort en Den Helderin voorberei ding zijn o. a. nfdeclkigen te Amsterdam en te Brussel. Maastrichtsclie fnbrtekarhetclsters op audiëntie. Zooals door ons werd medegedeeld, zijn Woensdagmiddag j.l. namens do Maastricht sclie fabrieksarbeidsters in de eeramische takken, 2 barer op audiëntie ontvangen door Z. Exc. minister Veegens. Zulks op aanvraag van de dames Rutgcre-IIoitscma en Drucker, die vooraf de eeramische fabrie- Wanneer dit het geval was, had hij een on vergeeflijke dwaling begaan. De ongenoode gast was voornemens bru taal de poorten van het paleis binnen te gaan. Maar tot zijn verrassing en teleurstel ling werden dien avond de deuren buiten gewoon scherp bewaakt. Men hield hem tegen, ondervroeg hem en eischte zijn kaart. Daar hij verklaarde dat hij mondeling door den kamerheer was uitgenoodigd, werd hij van het kastje naar den muur gestuurd tot dat hij eindelijk in een kleine wachtkamer belandde waar een paar lakeien zich voor de deur posteerden alsof zij hem moesten be waken. In gloeiende verontwaardiging en een gevoel van groote hulpeloosheid hoorde hij do muziek in de verte klinken, hoorde hij hoe gelukkige gasten dc deur der kamer passeer den en hoorde hij het gefluister en het ge smoorde gelach van de bedienden. Nadat Steven geruimen tijd gewacht had verscheen er een deftig personage met een vergulden keten om den hals die mijnheer den graaf meedeelde dat het zijne excellentie den kamerheer in bretengewonen dienst van zijne majesteit Jerome buitengewoon veel leed deed den vorigen dag een dwaling te hebben begaan, maar dat de lijsten der gasten reeds waren opgemaakt. Men had gemeend dat mijnheer de graaf alles wel begrepen zou hebben toen hij geen uitnoodigingskaarl onl- ving. (Wordt vervolgd,,) SC - i EDA VI Sf!E

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1