60"* Jaargang, Zondag 14 October 1906 No. 12209 Bit mnmtsr Bestaat nit BRIE Men, Eerste Blad SCHRIKBEWIND. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt da gelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schie da m en VIaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aard in gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. t Bureau: Lange Haven No. 141 (hook Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—8 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. hi dc nummers, die D i ns d a g-, Don de rdag- en Z a te rd ag a von d verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau tc voldoen. Jnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 13 'Oct. 1906. DUITSCHLAND. Prins Hohen 1 ohe's gedenk schriften. Over het algemeen kunnen de mémoires van den rijkskanselier Ilohenlohe be schouwd worden als van hooge waarde te zijn voor de geschiedenis. De politiek' van den dag wordt er bij het verschijnen van het werk, even mee gemoeid, maar dan worden die gedenkschriften weer opgebor gen. Waar deze mémoires dus belangwek kend zijn voor den historicus in het bij zonder, valt het toch moeilijk voor het geheel de belangstelling te wekken van den Nederlandschen lezer, maar enkele dee len uit de gedenkschriften mogen hier vol gen, omdat zij oen aardigen kijk geven op de verhouding van Bismarck tot het hnis Hohenzollern. De keizer speelt de mooie rol, Bismarck verschijnt in een min der gunstig daglicht, daarvandaan dat do vereerders van Bismarck, die in Duitsch- land nog talrijk zijn, gedreigd hebben met de openbaarmaking van bet 3o deel van Bismarck's gedenkschriften, waarin zeker ook merkwaardige dingen zullen staan om trent de hooge politiek' van het Duitsche keizerdom. De aardigste staaltjes uit de gedenk schriften zijn de volgende: Op 26 October 1889 had Ilohenlohe een gesprek met den groothertog van Baden, waarover hij het volgende heeft opgetee» kend „Na tafel had ik een lang gesprek met den groothertog, die zich over Bismarck beklaagde. Deze was verbitterd tegen hem, omdat hij den Keizer gelegenheid had gegeven, zich gunstig over Zwitserland uit te laten, en nog over andere dingen. De groothertog zeidc„De prins zit den Kei zer tot hier"; maar daarbij wees hij niet tot aan zijn keel, zooats gewoonlijk bij die zegswijze gebeurt, maar tot aan dcoogen. Ook van Herbert was hij beuDe Kei zer wil het met hem (Bismarck), zoolang hij hem nog voor de aanneming van de legerwet noodig heeft, nog niet tot oen breuk laten komen. Later zal hij hem niet meer handhaven." Op 15 December 1889 haalt Hohenlohe een zeer ongunstige opmerking van prins Schets uit liet hedendnagsche Rusland, door W. KOCHAN OW SKI. 3) Toen zij aan tafel gingen om te eten werd er gescheld. Pascha ging openen, Alexandra zag haar man verbaasd aan en vroeg: „Wie kan er nog zoo laat nanr ons komen?" In het portaal hoorde zij iemand de sneeuw van de voeten stampen, jas en over schoenen uittrekken. Toen vroeg een jonge mannenstem „Zijn zij thuis?" „Jawel. De meesters zijn aan tafel." „Zoo." „En hoe is het op straat, heer," vroeg Pascha nieuwsgierig. „Vreeselijk, kind Schreden naderden de deur. „Oj Mischa, 'ben jij hetriep de huis vrouw zichtbaar verheugd. „Goeden avond Je komt juist op tijd om mee te eten!" Zij kuste hem hartelijk, beiden lachten elkaar toe. ),Goeien avond," zei Mischa, terwijl hij hikolai Iwanowiteeh krachtig de hand druk- h* en het mitbesneeuwd gelaat met zijn zak doek droogde. Mischa was de broer van Alexandra, een 'e' knappe jongeman die veel op zijn zuster leek, een jonge student. „Wel Mischka. wat is er toch buiten Pende?" vroeg de doktersvrouw. Hij slikte zenuwachtig en zei haastig: De drommel moge weten wat er gebeurt. 1 m zooeven van een collega. Het is stik donker op straat, geen levende ziel te zien, Bismarck over wijlen keizer Frederik aan. Merkwaardig, zegt Ilohenlohe, was vooi mij do diepe afkeer dien hij voor keizer Frederik heeft. Hij verklaarde dat die een egoïstisch, koud man was geweest, zon der hart. Enkele feiten die hij aanhaalde, waren zeker zonderling." Den Sisten Juli 1892 sprak llohoinohc met den Keizer over zijne betrekkingen met Bismarck, en de Keizer zcide toen „Het is treurig dat zulk' een man zoo diep kan zinken". Van Caprivi zeide hij daaren tegen: „Geve God dat deze man nog lang op zijn post zal blijven." Een ander oor deel van den Keizer over prins Bismarck luidde, volgens een aanteokening van 10 November 1892: „Toen het gesprek op Bismarck kwam, merkte do Keizer op: Als men eens ver gelijkt wat Bismarck doet, met datgene waarvoor de arme Arnim heeft moeten lijdenHij (de Keizer) zou niets tegen Bismarck ondernemen, maar de gevolgen van dat alles waren zeer ernstig. Walder see en Bismarck mochten elkander eigen lijk niet. Maar zij hadden zich in hun ge- moenschappelijken haat tegen Caprivi ver honden, dien Bismarck ten val wilde bren gen. Wat er verder gebeurde, was hem onverschillig." Ten slotte blijkt, dat Hohenlohe als stad houder van Elzas-Lotharingen met Bis marck overhoop heeft gelegen over de in voering van het gedwongen passtelsel in hel rijkstand, welke Bismarck voorstond, Hohenlohe vreesde, dat dat stelsel de be volking noodeloos verbitteren zou en dat daarna een militair bestuur in'plaats van 't burgerlijke zou komen. Hohenlohe was ook bang, dat de betrekkingen met Frankrijk dan zoo slecht zouden worden, dat het weer tot een oorlog zou komen, waarvoor hij (Hohenlohe) het odium niet op zich wilde nemen. Maar het eind van de zaak was dat Hohenlohe toegaf, en toch als stadhou der op zijn post bleef. fn de Duitsche bladen blijven nog sleed artikelen verschijnen waaruil .lnin boosheid blijkt o\er de openbaarmaking van de ge denkschriften. De „Vossisrhe Ztg." zegt: Het is het grootste politieke schandaal dal men sinds langen lijd heeft beleefd. Het blad zegt verder: „Uit de annleekeningen, die .-leeds slechts waarnemingen en stemmin gen van 't oogenbbk weei geven en daarom overal een meer nauwkeurige bewerking, een vervollediging en in vele gevallen toelich ting behoeven, zouden pas na een dusdanige kutsching en schifting, werkelijk belangrijke cn nuttige mémoires zijn ontstaan." „Dit verandert echter niets aan 't feit, dat dc annleekeningen buitengewone waarde hebben." „Verwondering moet hot baren, dat het er valt een dichte sneeuw en daarbij Huiten de kogels je om de ooren. Bijna hebben ze mij ook nog geraakt. Men zegt dat er gru welijke dingen gebeuren - 't Is treurig!" Hij schoot op zijn stoel heen en weer, ril de en zette een angstig gezicht. „Toen ik bij mijn vriend was, bracht men een gekwetste in zijn woning O O De jonge man sprong van zijn stoel op en maakte een afwerende beweging met zijn handen alsof al het eten hem tegenstond. „Wij wisten niet wat te doen De man -kermde hartverscheurend, hit wilde zich los rukken en overal had hij wonden en bloed IjzingwekkendIk wilde u halen, waarde zwager, maar de ongelukkige stierf ouder onze handen. Mischa snikte luid en wendde zich, om zijn ontroering te verbergen, naar het ven ster. Ook de beide anderen waren diep be wogen, het was echter alsof zij zich allen schaamden over hun zwakheid. Het werd doodstil in het vertrek, men hoorde slechts liet tikken der klok. De dokter plukte ner veus ami zijn servet en keek peinzend in de verte. De student verbrak de stilte: „Er is geen dokter, geen liefdezuster Zij sterven zonder dat iemand naar hen om kijkt Wat moet men eraan doen?!" Hij liet het hoofd zakken en begon eens klaps luid te snikken. Hij bedekte zijn ge laat met de handen on beefde over net go- heele lijf. Dan richtte hij zich snel op cn verliet liet vertrek. Toen de dokter na het avondeten m zijn studeervertrek ging, vond hij zijn zwager. Hij zat op de sofa en keek met saanigc- trokken wenkbrauwen door het venster in de duisternis. Door medelijden aangegrepen, ging de dokter naast hem zitten en sprak op harte- hof don keizer niet reeds sinds lang met de voorgenomen openbaarmaking in kennis heeft gesteld." „De groothertog van Baden heeft het opnemen van zijn brieven goedgekeurd. En de prinsessen Constantiin Hohenlohe en Salm— Horstmar hebben bijdragen geleverd." De „National Ztg."„Nimmer is op zoo naïeve wijze een zoo zware bijlslag toege bracht aan de wortels der monarchie als door deze openbaarmaking. Nimmer ook is het aanzien van onze hooge bureaucratie en vóór alles van onze beroepsdiplomntie raker getroffen, het wantrouwen van oen gansch volk tegen zijn regeering scheqier gewekt. Toch behoeft men dientengevolge niet te vreezen voor een politieke verwikkeling." De Post„Een goed zaakje voor dc belangheb benden, maar van monarchistisch en patrio- tisch standpunt scherp te veroordeelen." De „Deutsche Tagesz.tg." (agrar) meent in den auteur der mémoires iemand te zien die niet toerekenbaar is. Boven alle andere hooit men de meening verkondigen, dat Bismarck's figuur er liet beste bij afkomt, dat van Ilohenlohe slecht. De sociaal-democraten pralen koud honend van kleinzielige praatjes en klcinzieligen na- in er. Volgens de „National Zeitung" zou prins Philip ITohenlohe geweigerd hebben, ondanks het telegram van keizer Wilhelm, om zijn broeder over de openbaarmaking aan te spreken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België, Het „Ilbld van Antw." 'meldt: In oen interview verklaarde de heer Wauwer mans, volksvertegenwoordiger van Brus sel, 'zooevon uit Konstanlinopel terugge keerd, hel volgende: Eduard Joris, alhoewel goed gezond, lijdt veel onder de werkeloosheid in dege- vartmnis. Hij zou willen^ verplaatst wor den in een, der Bagno's op de eilanden en er het ambt van schoenenpoetser aanvaar den om te kunnen werken. En is er kwestie van genade? Voor het oogenblik niet, maai men heeft mij verzekerd, dat de sultan niet meedoogenloos zal zijn en. 'dat, bij rle eer ste gelegenheid, 'Joris het voorwerp zal wezen van een maatregel van goedertieren heid. Wat den sultan 'tegen, onzen landgo- genool ontstemde was, dat, lijdends het.pro ces, Joris zijn medeplichtigen niet wilde doen kennen. Hij hield maar altijd staande, dat er geen aanslag was gebeurd, dan. terwijl de sultan enkel het leven, verschuldigd was aan een oponjhoud aan de deur dei mos kee. De helsehe miachine sprong dus tc lijken, door innerlijke ontferming bevende stem „Wij moeten niet ueonen, niet weeklagen, waarde \riend Want jij en ik, wij allen hebben toch dezelfde gevoelens en lijden allen onder dezelfde onduldbare toestanden. „Je gelooft dat het gemakkelijk valt te sterven. als men nog jong en sterk is!" fluisterde Mischa. Zijn gelaat zag krijt wit, maar zijn oogen schitterden, toen hij uitriep O, wat haat ik die beulen die bar baren Nikolai Twanowitsj keek den student diep in de opengesperde oogen en begreep welk gevoelens van meelijden, liefde cn haat in het hart van den jongeman met elkaar stre den. Ilij voelde zich vanavond bijz.ondei tot hem aangetrokken en ondervond dat dui zend onzichtbare draden lioni met al die on gelukkige lieden verbond die als krankzin-' nigen elkaar martelden en vermoordden. Ilij sloeg zijn arm om liet zenuwschokken de lijf van den jongeling en sprak hem ovei een naderenden helderen dageraad, die spoe dig voor hen allen zou aanbreken. „De menschen weten slechts niet, wat zij doen. Zij zijn met blindheid geslagen en doen alles wat men hen beveelt. Maar de tijd komt dat zij zullen ontwaken en hun dwaasheid zullen inzien. Daarbij moet men hou helpen, Mischa, dat lnin de oogen zoo spoedig mogelijk opengaan! O, het is oen reusachtige, maar hoogst gewichtige taak Die te vervullen, loont het nog te leven en, indien noodig, te lijden! Wol nu, al grijpt men ons en werpt ons in de ge vangenis, wat maakt het uit? Is dat dan zoo verschrikkelijk? Maar al zetten wij ons leven op het spel, aan ons zal de zegepraal zijn Hij sprak nog lang op die wijze voort, vervuld van vreugdevolle hoop. En toen gauw en de sultan ontsnapte enkel hij toe val aan den dood. De meetings en al het geschreeuw tegen den ,-,rooden sultan" in België hebbes de zaak van Joris niet gedien^l en den sultan erg ontstemd. Doch, ik herhaal het, on danks zijn houding en ondanks de onbc bondigheid zijner vrienden, zal Joris bin nenkort begenadigd worden. F r a n k r ij k. De Ivamere zullen 25 dezer bijeenkomen. Heden zullen de lord-mayor van Londen en een deputatie van raadsleden naar Parijs vertrekken om een officieel bezoek te bren gen aan de Fransche hoofdstad, waar ze van Maandag af de gasten van het gemeen tebestuur zullen zijn. In deftigen optocht zal de lord-mayor zich in zijn galakoets door de straten van Parijs bewegen en de Parijzenaars zullen dus kunnen genieten van het schouwspel, dat ieder jaar den Lon- denaars wordt geboden. Italië, 29 dezer begint te Rome het proces togen den oud-minister Murio Nasi, beklaagd van knevelarij. Nasi is nog steeds voort vluchtig, maar naar verluidt, zal hij op de terechtzitting verschijnen otn gedaante krijgen, dat hij niet voor den g ewonen rechter maar voor den Senaat, als hoogste gerechtshof, zal hebben te verschijnen. Nasi is thans te Lugano, waar de over heid hem oogluikend toestaat te verblij ven in afwachting van het proces. Oostenrij k-II o n g ar ij e. In politieke kringen te Weenen houdt men zich bezig met het op hand® zijnde ontslag van graaf Goluchowskv. Deze wacht op een verklaring van den mininter-presi dent Wekeilé. met betrekking tot zijn bui- tcnlandsche politiek, om al of niet af tc treden. Legt Wekorlö een verklaring al', waarin hij een zelfstandige IIongaar.->che buitenlandsche politiek verdedigt, dan treedt Goluchowsky af. Draalt Wekerlé niet die verklaring, dan zal Goluchowsky eveneens zijn portefeuille ter beschikking stellen. De minister van tinnncicn diende gisteren bij de Oostenrijksche Kamer liet begrootings- ontworp voor 1907 in. Dc uitgaven zijn ge raamd op 1,690,871,352 kr„ de ontvang sten op 1,S92,501,0S2 kr. De minister veiklaarde dat de financiecle toestand zoo gunstig is, dat uit de gewone ontvangsten sommige uitgaven kunnen wor den bestreden, die tot dusver uit leeningen moesten worden gedekt. Dit gunstig resultaat is voornamelijk te danken aan den vooruit gang van den landbouw; de vrees, dat de nieuwe handelsverdragen een ongunstigen invloed zouden uitoefenen is ongegrond ge bleken. De regeering is vast besloten de ac tie ten gunste van de naasting van particu liere spoorwegen voort tc zetten. De minister hoopt, dat men ondanks de nog bestaande moeilijkheden er in zal sla gen een beide partijen bevredigend compro mis tussehen Oostenrijk en Hongarije, tot stand te brengen. Het begrootmgsontwerp werd gisteren ook bij de Ilongaarsche Kamer ingediend. De ge wone uitgaven bedragen 1,134,700,000 kr., de buitengewone 127,200,000 kr., de ge wone ontvangsten 1,ISO,500,000 kr., de bui tengewone en leeningen 81,400,000 kr. Mischa hem goedennacht wcnschte, waren zij bijzonder hartelijk tegen elkaar. „Nu weet ik, wat mij te doen staat," zei de student met vertrouwen in zijn stem en een glimlach op de lippen Toen de jongeling zich op de sofa te sla pen had gelogd, begaf de dokter zicli naar de slaapkamer. Zijn vrouw sliep reeds. Ilij ontkleedde zich zachtjes en draaide het licht uit. Maar hij kon den slaap niet vatten, de gedachten joegen rusteloos door zijn hoofd. Hij lag in zijn warm, zacht bed on luister de naar do regelmatige ademhaling zijner vrouw, maar het leek hem als gingen nieuwe, lichtende gedachten door zijn ziel. 't Was alsof oen stem van binnen zei „Tof nog toe hel) je alleen voor uzelf ge loeid, slechts aan jezelf gedacht en toch geen volle bevrediging gevonden. De gedachte zal je niet loslaten, het kwellende gevoel zal je niet verlaten dat naast je millioenen me- (lemenschen strijden en lijden en te vroeg ondergaan -Je verberg jo in je veilig, rustig tehuis, omdat zulks je je burgerlijken welstand veroorlooft. Tussehen jezelf en de wereld daarbuiten gaapt een diepe kloof Beproef toch eens, al is hot maar voor kor ten tijd, van je lieve ik af te zien, dan zal jc erkennen, hoe groot, hoe rijk en waardig jc het nieuwe leven zal zijn. Het gemakke lijke, laffe ik zou voor een sterk en trolsch zelfvertrouwen plaats maken Hij richtte zich in bod op en keek naar liet inatbleeke schijnsel door liet venster. Ilij mijmerde voort: Al mogen ook de grootste moeilijkheden er voor mij uit ontstaan, ik zul ze overwinnen bij de nieuwe levenstaak, die ik op mij wil nemen. Ik wil strijden en lijden, niet versagen Maar de dood? Hij steunde het hoofd op Duitschland. Op last van den minister van binnenl, zaken zullen 50.000 uit Rusland afkom stige werklieden, die voornamelijk til de mijnen in Westfalen en in dc Rijnprovincie werken over de grens worden gezet. Men beschouwt hun aanwezigheid als staatsge vaarlijk. De instructie tegen majoor Fischer, in zake de koloniale knoeierijen met de Ber- 1 ij n se Ik» firma Tip'pelskirch is gesloten. Feiten, die gen gerechtelijke vervolging noodig zouden maken, zijn niet aan het licht gekomen, zoodat van een proces geen sprake is. Majoor Fischer zal alleen voor een ecre- raad gedaagd worden. De ziekte van minister Podbielski, jicht en galsteen, is dermate verergerd, volgens de „Münch. Neueste Nachr.", dat Je minister zelf de hoop heeft opgegeven zijn ambt te kunnen vervullen en ontslag zal aan vragen. Rusland. Het congres der constitutioneel-demo- cratische partij tc Ilelsingfors is geëindigd. De ontstane meeningsverschillen hadden de stichting van drie groepen tot gevolg. lo. Linkorgroep van .35 leden die vast houden aan de noodzakelijkheid van lijdelijk verzet 2o. Centrumgroep, waarvan de 100 leden de noodzakelijkheid erkennen, niet alleen van liet lijdelijk verzet, maar ook van het Wiborg-inanifestmaar die van oordeel zijn, dat deze politiek in de toekomst niet kan toe gepast worden; 3o. Rechtergroep, die het manifest van Wiborg als een polirieken misgreep be schouwt cn er de toepassing van verwerpt. Deze meeningyerschillen hebben echter de hand en voelde hoe een rilling hem dooi de leden liep. En je vrouw? Je kind! fluisterde een stem. Waarom iots doen wat jc eigenlijk niet wilt? Maar zijn innerlijke zielestem sterkte hem en vuurde hem aan zijn krachten aan het volk te wijden. Een vreugdevol, bevrijdend gevoel over meesterde hem. Nu wist hij, dat hij mor gen zijn huis verlatend, daarheen zou snel len waar het bloed vloeide, waar gekwetsten en stervenden tevergeefs om hulp riepen, waar hij echter slechts met gevaar voor eigen leven hulp en redding kon brengen. Bij dit besluit ondervond hij het lang ontbeerde, volkomene bevredigi ngsgevocl en hij viel spoedig in een kalmen, verkwikkenden slaap. Een sombere, mistige morgen. De zware gordijnen, grootendeels gesloten, hulden de kamer in een half duister. Nikolai 1 wanowïtsch was vroegtijdig ont waakt. Men had voorzichtig aan de deur ge klopt cn Pascha had schuchter door een kier gefluisterd „Men roept u bij een zieke, dokter." Ofschoon hij gaarne nog langer genist had. verliet de dokter aanstonds het bed, en kleedde zich aan. In de huiskamer stond alles voor het ont bijt gereed. Terwijl de dokter een glas thee honk, roeg hij het dienstmeisje hoe het er op straat uitzag. „Het is nu heelemaal stil, heer, maar men zegt dat er velen gevallen zijn." „Wie zegt dat?" "'-*e Wy1': d'e naar u vroeg on u kwam halen. Hij dacht dat er wel duizend waren. Men droeg ze allen bij hem in huis. De kamers weergalmden van weeklagen, op den vloer en in de gang lagen grooto plassen bloed.' Wordt icrvolqd.J

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1