"stadsnieuws.' YLAAIIDIXGKX. Kunst cn Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. itaxtm ingevolge Koninklijke machtiging bevorderd tot vice-consul aldaar, is in laatstgenoemde hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. Ridderorde. Bij Kon. Besl. is benoemd tot broeder in do orde van don Nedorlandsehen Leeuw N, do Viios, kommies 1ste klasse der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen te Groningen. Personalia. In het Hotel Panlez te 's-Gravenhnge heeft zijn intrek genomen de ritmeester baron Vort Massenbnch, adjudant van den groothertog van Hessen. Aten meldt ons uit 's-Gravenhnge Voor zijn vertrek naar Groningen heeft een deputatie namens het corps ambtenaren bij de gevangenissen, rijkswerkinrichtingen, rijksopvoedingsgestichten en tuchtscholen, op een afscheidsreceptie, mr. J. Simon van der Aa, als bewijs van hoogachting en waardee ring, een bronzen groep op voetstuk aan geboden. Prof. mr. v. d. Vlugt. Prof. mr. AV. van der Vlugt is te Leiden teruggekeerd. Ball. Uit Batavia ontving de ^Telegraaf" het volgende bericht Ontbinding der Baliexpeditie is bepaald op BO October. Het elfde bataljon blijft voor- loopig op Bali. Eerste Kamer. Be Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Maandag 29 dezer, des avonds om half negen een veigadering houden. Yncature Hooge Raad. Op de lijst van aanbeveling van zes can didates door den Hoogen Raad der Ne derlanden aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Goneraal ingezonden, ten einde daar op te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een Raads heersplaats in den Raad, ontstaan door het overlijden van den Raadsheer mr. A. AI. van Stipriaan Luïscius, zijn geplaatst de hoeren 1. Air. J. H. van Goor, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; 2. mr. A. J. L. Nijpels, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 3. mr. P. C. 't Hoofd, raadsheer in liet gerechtshof te Arnhem; 4. mr. C. Krabbe, raadsheer in het gerechtshot te 's-Gravenhage; 5. mr. J. A. A. Bosch, raads heer in het gerechtshof te 's-Heitogen- bosch; 6. mr. A. Fentener van Vlissingen, rechter in de arrondissementsrechtbank te Amsterdam. Verkiezing te Lelden. In de Stadsgehoorzaal te Leiden had gis- teravond, onder voorzitterschap van mr. P. J. AL Aalberse, een vergadering plaats van de R.-K. kiesvereeniging, ook toegankelijk voor de anti-revol. en clirist-historische kie zers, waarin als spr. optrad mr. A. baron Van AVIjnbergen, lid van de Tweede Kamer, mei het onderwerp.,De a.s. stembusstrijd." De zaal was vrij talrijk bezet. Spr. begon met er op te wijzen welke de uitslag is geweest van den grooten politieken strijd van het vorig jaar, de Christelijke meerderheid ging verloren en het Christelijk kabinet trad at. Du uitslag was dienonverminderd van dien aard, dat de leider der oppositie, mr. Groe- man Borgesius, schier de spraak verloor en die tot op heden nog niet heeft teruggevon den. Verder werd door spr. gewezen on de te leurstelling die er opging onder de Christe lijke partijen, ten gevolge van den uitslag der verkiezingen in 1905, waardoor tal van belangrijke wetsontwerpen door het Aliniste- rie-Kuvper ingediend, weder van de rol wer den afgevoerd. De uitslag der Prov. Staten in Gorinchem, een dezer dagen verkregen, moest echter goeden moed geven aan de Chr. partijen, om ook thans de meerderheid te verkrijgen en rust, bloei en welvaart voor het vader land blijvend te verzekeren. Ook werd door spr. beweerd, dat eigenlijk de heer Goeman Borgesius de man is, die de zoo gewraakte antithese voortdurend aan blaast en wakker houdt. Besprekende de omstandigheid, dat een Chr.-hist. man door de Katholieken worden gesteld, meent spr. te moeten opmerken, dat R.-K. en antirev. wel staatkundig, maar niet kerkelijk behoeven vereenigd te zijn. Dat de meerderheid voor dit Kabinet in de Kamer nog niet verloren ging is, volgens spr., alleen te.danken aan vrees voor een vederoptredon van de rechterzijde. Na het blanco-artikel voor kieswetwijzi- ging aan scherpe critiek te hebben onder worpen, en te hebben beweerd, dat èn Treub èn Roodhuyzen, Van Houten èn Van der Vlugt meermalen de zwakheid van het te genwoordig Kabinet helder in 't daglicht hebben gesteld, wekt spr. de kiezers op bij de aanstaande verkiezing hun stem uit te brengen np dr. De Visser, wiens verleden een krachtiger) waarborg schenkt, dat hij zal zijn een krachtig en waardig lid der rechterzijde. Er werd geen debat gevoerd. De spr. ge noot herhaaldelijk veel bijval. Prot. Staten van Zuid-Holland. Naar »De Rotterdammer" mededeelt, zal de heer J. M. Voorhoeve lid van de Provin ciale Staten voor district II en lid van den gemeenteraad te Rotterdam, in verband met zijne maatschappelijke betrekking te Nijme gen zijne woonplaats vestigen. Hulde aan Do Rnyter, Het uitvoerend comité voor de herdenking van den 300sten geboortedag van de Rnyter beeft besloten in de eerste plaats te trachten aan de Zeevaartschool te Vlissingen een eigen gebouw te verschaffen, dat den naam van Be Rnyter zal dragen. Dir. bel., invoerr. en accijnzen. Bij Kon. Besi. zijn benoemd: tot on tv. dir. bel., inv. en ace. te Gen nep, 11. Schuurman, ontv. dir. bel. en ace. te Berlicum; tot otitv, dir. bel., inv. en ace. te Kam pen, .1. Blak, ontv. derz. midil. te Bokkum; tot ontv. dir. hel., inv. en acc. te Lem mer, A. S. Hennes, ontv. dir. bek en acc. te Zwartsluis tot ontv. dir. bel. en acc. te Oosterhout, .1. G. Tieleuius Kruythoff, ontv. dir. bel. en ace. en van den waarb. en de bel. gouden en zilveren werken te Schoonhoven tot ontv. dir. bel,, inv. en acc. te Win terswijk, 11. G. van Buyl, ontv. dir. bel. en acc. te Zutphen g.) tot ontv. dir. bel. en acc. te Bedel, II, J. Yooreti, ontv. dir. bel., inv. en acc. te Stavoren tot ontv. Tl li', bol. en acc. te Nieuwe- Niedorp, H, Huizinga, ontv. derz. midd. te Lekkerkerk; tot ontv. directe bel., inv. en acc. te Atuiden, J. Spoor, ontv. dir. bel. en acc. to AVeesp tot ontv. dir. bel. en acc. te Bladel, .T, C. Lotgering, ontv. inv. en acc. te Budel (station) tot ontv. dir. bel. en acc. te 'a-Graven polder, H. F. Harms, ontv. derz. midd. te Tubbergen; tot ontv. dir. bel., inv. en acc. te Til burg, AL II. Sauer, ontv. dier midd. te Scbeveiiingen, met intr. benoem, tot ontv. dierz. midd. te Vlaardingen, bij Kon. besl. van 28 Juni 1906 no. 62; tot ontv. dir. bel. en aec. te Oudenboseh, J. van der Zee, ontv. derz. midd. te Sint- Oedenrode tot ontv. dir. bel. en acc. te "Ruiksioot, de Fluiter, ontv. derz. midd. te Elburg. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 No vember, benoemd tot hoofdcommies ter di rectie der dir. bel., inv. en acc. te Gro ningen, H. Alasman. thans commies bij die diiectie. Finantleel Nieuws. De minister van financiën maakt bekend dat op 20 dezer bij de betaalmeesters iu kas wasf 2,403,018.72 en dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van -14,142,084.63 Bij de te Rotterdam gehouden examens vrije en ordeoefeningen is o. m. geslaagd mej. M. Duhen van hier. Alg, Coöperatieve Bakkerij. Gisteravond had in het nieuwe gebouw van den R.-K. Volksbond de jaarvergadering plaats van de Alg. Goöp Bakkerij. De waarn. voorzitter, de heer G. J. van AVurmond, opende de vergadering met een woord van hulde aan den afgetreden voorzitter, den heer M. C. M. de Groot, en een opwekking tot de leden om de beginselen der coöperatie te helpen verbreiden. Na behandeling van de verslagen van den secretaris, penningmeester en Raad van Toe zicht, hadden de verkiezingen plaats, te do plaats van den hoer AI. C. AI. de Groot, die bedankt had, werd gekozen de heer A. Bos nia, terwijl de heer C. L. Aioerman werd herkozen. In den Raad van Toezicht werden voor de heeren J. AI. 11. Grijns, die ver trokken is, en de iieer A. Bosnia, die niet herkiesbaar was, gekozen de heeren AI C. AI. de Groot en K. Bijlsma, Na eenige discussie werd besloten uit het Fonds voor algemcene volksbelangen en coöperatie te schenken 100 aan de ver- enniging voor Sclnedainsche Gezondheids kolonies; ter beschikking te stellen van het be«luur 100 voor kinderen van leden der Coöperatieve Bakkerij, die op advies van den dokter inet de vacantiekolonie uitgezon den moeten worden ter beschikking te stel len van het Bestuur 100 om in voor komende gevallen van nood, rechtvaardige werkstaking enz. te besteden, steeds over eenkomstig art. 43 der statuten; ƒ300 ter beschikking te stellen van het bestuur om aan hulpbehoevende leden, die minstens i jaar lid zijn, gratis brood te verschaffen, gedurende 4 weken, aan het bestuur de be voegdheid latende in bijzondere gevallen dezen termijn te verlengen25 uit te trek ken voor het Bureau van Arbeidersrecht te Schiedam. Twee voorstellen om de coöperatie uit te breiden zullen tot onderzoek in handen wor den gegeven van een commissie, waarvoor twee leden door het bestuur zullen worden benoemd, die, onder voorzitterschap van een der bestuursleden rapport zullen uitbrengen cn de uitbreiding voorbereiden. Ten slotte werd nog besloten het salaris van den voorzitter van f 40 op 60 per jaar te brengen, waarna de vergadering door den waarn.-voorzitter werd gesloten. Prijsvraag. Zooals men weet was een prijsvraag uitge schreven voor een feestlied op bekende wijs ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Volkshuis. De jury heeft echter geen der ingekomen antwoorden voor een bekroning kunnen voordragen. Op de glasfabriek »de Scbie" kreeg Chr. Loch, blazer, wonende Oosterstraat, doordien de aanvanger gloeiend glas van de pijp liet vallen, een brandwond in de bals. Matthijs Snel, branderskneclit in de bran derij-distilleerderij van de firma P. Alelcbers aan de Nieuwehaven brandde zich bij bet watertappen eenige vingers der linker band. Volbsbadlnils. In de week van 15 21 Oct. '06 wer den genomen 226 baden. lsto klasse. 2de klasse, kuipbaden 21 kuipbaden 32 regen 14 regen 143 school v 5 ets. kinder v 10 Aiot intrekking van do benoeming van don hoor Al. II. Sauer is thans* hij Konink lijk Besluit benoemd tot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier de heer E. W. Beth, ontvanger dor directe belastingen en accijnzen te Baarn. Bij do te Rotterdam gehouden examen? vrije on onleoeteningen is o. m. geslaagd de heer T. P. Duhen alhier. "lieden vond de loting plaats voor Vlanr- dinger-Ambacht, Aluassluis en Alaasland, gisteren voor deze gemeente. Een eigenaar digheid van onze stud is, dut de loting steeds wordt bijgewoond door een zoo groot aantal vrouwen, moeders zijnde van op zee verkeerende lotelingen. Den eersten lotirrgs- dag waren meer dan 30 vrouwen aanwezig; hierop wordt gerekend, wat blijkt uit het groot aantal van te voren geplaatste stoelen. Het zit er zoo in bij de VlaarJingsclie moe ders, dat ze altijd komen, al heeft de zoon ook broederdienst of andore geldige redenen van vrijstelling, zoodat het dus onverschillig is welk nummer hem teii Tl eel valt. Liederen- en Duetten-avond. F.on avond van bijzonder groot kunst genot mochten wij gisteren doorbrengen in het mooie, intiem-gczellige zaaltje van de „Harmonie". Drie in de kunstwereld goed aangeschreven namen hebben het beste van hun talenten op schitterende wijze ten toon gespreidmej. van den Heuvel, dc thans alom zoo gevierde zangeres; de heer Van Oort, ons welbekend door zijn vertolking op een der Ifutschenruyter-concerten te Rotterdam, van de liederen cyclus ,,An die terne Gelichte" van Beethoven; en mej. Walen, die mede op een dezer concerten haar reputatie vestigde met liet C-dur piano concert van Beethoven. Een duet uit „Giulio Cesare" van Ha- del, waarmede het concert werd geopend, gaf gelegenheid, door de vele coloratuur- passages, zoo eigenaardig aan de Hiindel- sche muziek verbonden, de technische be kwaamheden der cancertgevers aan 't licht te brengen. De daarop volgende Schnmanii- liederen „Dichterliebe", die heerlijke zan gen, wel het beste en meest geliefde wat Schumann in zijn gelukkigste oogcnblikken geschreven heeft, we ill en door den lieer Van Oort op hoogst bekwame 'wijze ten gehoore gebracht. Er is wel geen liederen-cyclus bekend zooals deze, waarin de zanger zoo geheel zijn talenten voor verschillende richtingen kan geven; zeer mocitfjRe en slechts voor zeer hoogstaande en in alle deelcn van de zangkunst ontwikkelden zanger bereik baar. Wat ons het meeste trof was wel, hoe goed deze zanger met zijn aangenaam mooi barytongeluid, de verschillende gemoeds stemmingen in het gedicht wist weer tc gevenhet gepassioneerde van „die Rose, die Lilie" (no. 3), het machtige, overwel digende in „lm Rhcin"- (no. 6), het be kende „Ich grolle nicht", het dichterlijke ,;Und wüssten die Blumen" en het droo- mcrige geheimzinnig volle lied „Ich hab' ïm Traum gemeinet". Dit alles was hoog artistieke zangkunst. Van mej. v. cl. Heuvel's kunst in "liede- renzang gaat veel bekoring uit. De vertol king van „De Weihuachtslioder" vail P. Cornelius was in alio deelen voortreffelijk tc noemen. Haar prachtig vol orgaan, haar juiste opvatting, haar beschaafde voordracht zijn eigenschappen van volleerdheid. Wat dichterlijk en mooi werden de woorden „Christ, das Heil aller Frommen" weer gegeven; hoe krachtig in „die Künige", „O Menschenkind" en in den Simeonzang „Deim du zui' Weit gesendet"! Een vol komen gelukte voordracht! Ook in de duetten kwamen al deze groo- te gaven tot hun recht:'t bevallige „Gondo liera" van Herschel; „lm AValci" vanJa- cobi met het mooie slotcouplet; het aan gename Hollandschc „Tweezang" van Cath. v. Rcnnes, en de duetten van Henschel, dit alles gaf grooten indruk van hetgeen dit zangpaar in duettcnvoordracht presteert. En de begeleiding van mej. Walen be reikte een volkomenheid, zooals men dit slechts zelden hoort; geen enkele dorre begeleiding, maar meeleven, mede-bcwust- zijn van de muzikale intenties: dit spel gaf relief aan do uitvoering, vooral in de Schumann-liederen was dit pianospel oen genot om te hooren, en wist men soms niet wat meer te waardeeren was: de voor treffelijke zang of de meesterlijke vertol king van deze moeilijke, prachtige klavier partij. Alcjuffromv Walen hoeft haar moeilijke taak dc gohoelo uitvoering door, schitterend vervuld. Alej. v. d. Heuvel werd met bloemen een passende hulde gebracht, oen ovatie waarmede alle aanwezigen instemden. AVo hadden overigens meer helangsloHing hij de Vlaardingcrs gewacht voor een conceit waar hun begaafde stadge.nooto optreedt. De opkomst was redelijk, doch lang niel voldoende. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, beslaat het voorn rum, een concert-tour nee in ons land te ondernemen, cn is dit het eerste van de reeks. Onze beste wen- schen voor het welslagen van deze po gingen. Rij hot' onafzienbaar vele, wat te genwoordig op muzikaal gebied te lioo- ren valt, wordt slechts het beste gewaar deerd; wij twijfelei niet of deze liederen- en ductten-avon'1 „n zullen dankbaar ge hoor vinden. Op het graf van Anton Bouwman, den be kenden violoncellist is beden op de R K. be- graafpaats te 'silage door talrijke vrienden en vereerders een eenvoudig monument ont huld. De plechtigheid droeg door bijzondere omstandigheden een zeer eenvoudig karakter. Opera y>Op hoop van zegen". Onze tc Parijs gevestigde 'andgenoot Ch. Greliiyger heeft muziek gecomponeerd op een Hollandschc bewerking van Heyerman's algemeen bekend Spel der zee". Alet groote belangstelling werd dit bericht vernomen door allen die naar goede Nederhuulsche dramatische werken verlangend uitzien, schrijft het „llhld." De heer Grelinm* hoeft de opvoering reeds voor 'n groot deel voor bereid, artiesten uitgekozen en met een oikest maatregelen getroffen, ten einde een opvoering in Amsterdam mogelijk te maken in deze meand, of later. Hij ver wachtte die voorste Hing, die hij zelf leiden zou, in den etadsschomvburg te kunnen ge ven, en had du toezegging van directeuren en componisten in het buitenland, dat zij haar zouden komen hijwonen. Nu echter hebben de heeren Grelinger en Ileyermans bericht ontvangen dat de Raad van Beheer den Stadsschouwburg voor de opera ,,0p hoop van Zegen" niet be schikbaar stelt De heer L. B. Mulder te AVolvogn, proost van het Aletropoütnan Kapittel, heeft bet initiatief genomen tot het oprichten van een standbeeld voor Thomas h Kempis in diens geboorteplaats Zwolle, wnnr hij in 1471 over leed. De tentoonstelling van Japansche en Chi- neesehe kunstvoorwerpen in Pnichri Studio te 's Hage wordt definitief op Zondagmiddag a s. te 5 uur gesloten. Van den annvang af beeft deze tentoon stelling zeer de belangstelling getrokken en zich in een druk bezoek mogen verheugen. Uit de aanwezige kunstvoorwerpen werden dan ook vele stukken verkocht. AVij ontvingen heden Warendorfs ge- illustreerden familiekalender voor '1907, die weer, even als vorige jaren, keurige illustra ties en lezenswaardige verhalen bevat; een bijlage luidende: de kunst om gezond te blijven en een bijlage portefeuille-almanak. Alen meldt ons uit Amsterdam: Voor de le strafkamer der rechtbank alhier werd een aanvang gemaakt met de berechting der beruchte zaak der beide di recteuren der Hollandschc Hypotheekbank. Aan beide beklaagden, Johan Jacob le Fèvrc dc Alontigny, geboren te Berkel, en Rodenrijs 17 AI a art 18GS, wonende te Am sterdam, en jhr. Theodoor Anne Ca,rel de Geer, geboren te Batavia 5 Febr. 1845, wonende te Hilversum, beiden gedetineerd in bet huis van bewaking alhier, wordt o. m. ten laste gelegd, wat beide beklaag den samen betreft: Da,t zij te Amsterdam op verschillende dagen in of omstreeks bet begin van December 1905, in hun kwali teit van Directeur sier N. V. Hollandschc Hypotheekbank te samen en in vereeniging met elkander en in onderling overleg cn afspraak zich wederrechtelijk hebben toe geëigend een aan de Vennootschap toebe- hoorend bedrag van 18(1.000 glcl., althans van 145.000 gld„ deel uitmakend van de kasgelden dier vennootschap. AVat dc be klaagde De Geer betreft, dat hij omstreeks hetzelfde tijdperk, in eens of in gedeel ten, een bedrag aan kasgeld van f12.000 heeft toegeëigend. b. AVat beklaagde Le Fèvre de Alontigny betreft: 1. dat hij in zijn kwaliteit van direc teur der Nederl. Alaatsch. voor Zeker heidsstelling voor Ambtenaren en Beamb ten op verschillende dagen van de maan den April en Aloi 1905 zich wederrechte lijk beeft toegeëigend 230 stuks 3 pet. re- cepissen Ncd Werk, Schuld, elk ad f 1000, welke kort te voren aan de Mij., te wier behoeve hij op de staatsleening van 1905 had ingeschreven, waren geleverd, althans dat hjj zich toegeëigend heeft aan deze Alij. toebehoorend geld of geldswaardig pa pier, onderselieidelijk tot bedragen van f 18,766.67, f46,911.04, f18,755.83 en f 103,769.17, welke bedragen hij ten be hoeve der Mij. bij verschillende firma's als koopprijzen van een aantal dezer, voor rekening van de Afij. verkochte recepissen had doen incasseeren, of van deze firma's had ontvangen; 2o. (fat hij te Amsterdam of te Rot terdam omstreeks 1 Nov. 1904 zich heeft toegeëigend, 22 aan de Mij. van Zekerh.sl. toebehoorende 4 pet. Convertable Union Pacific Railway Bonds, elk ad 1000 dol lars, welke hij kort te voren van dp fir ma Rupe tc Gouda had gekocht; 3c. dal Hij te Amsterdam, omstreeks het -tijdvak van Nov. 1901 tot einde 1905 zich successievelijk heeft toegeëigend 32 aan de Mij. van Zekerh.sl. toebehoorende - 4 pet. Obligaties der gemeente Amster dam, elk ad f1000.zijnde leeningen der Stad Amsterdam van de jaren 1900 1901 en 1904, waarin een deel van het Vennootschappelijk kapitaal was belegd. Verder wordt aan Le Fèvre de Alon tigny ten laste gelegd, dat hij bovendien zich hoeft toegeëigend, in 1901 zes 3 pet. obligaties ad E1000, in 1903 vijftig 4pet, dito ad f 1000, althans een som van f50,377.78 cn ter bemanteling dezer toe- cigening opzettelijk valschelijk door den hem ondergeschikten bediende van de Venn., II G. van Voorthui.zen, in hetloo- pend kasboek aan de zijde der ontvang sten op 28 December 1903 heeft doen boe ken een post van Nellcsteijn cn Co. vijf tig 4 pet. obligaties ad f50,377.78, met liet doel, het valschelijk opgemaakt kas boek als echt tc gebruiken, zoomede, dat hij van November 1902 tot Augustus 1905 zich 77 stuks 4 pet. obligaties ad £1000 heeft toegeëigend, zoomede in de jaren 1897, 1899, 1902, 1903 en 1904 verschil- lende nan do Maatschappij V!U1 Zekerli.st. toebehoorende bedragen, zijnde sommen van f45,000, f75,000, f 50,000, f35,000, f 15,000, 1' 55,000 en f 5,000, welke gelden de Alij. bij de Ontvang- cn Betaalkas in deposito had door genoemde Ontvang- en Betaalkas beeft doen uitbetalen. Vorder, dat hij een aan bedoelde Alij. toebehoorend bedrag van f 54,423.13i/o hoeft toegeëigend in 1904 en 1905. Behalve nog meerdere vcrvalschingen in boeken, die Le Fèvre de Alontigny door ondergeschik ten heeft doen maken, wordt hem hoven dit alles nog vertier ten laste gelegd, dat bij als directeur der Holl. Ilyp. Rank zich wederrechtelijk heeft toegeëigend op ver schillende data's in 1902 en 1905 zes en dertig 4 pet. Pandbr. ad flOOO. Ten slotte wordt aan jhr. de Geer nog ten laste gelegd een ontvreemding van 1313,769.25 en 90 st. 4 en 3i/o pet. pand brieven aan do Holl. Ilyp. Bank toebe hoorend, zoomede 5 aan de firma D.Uter- mack en Co. toebchoorende 4 pet. Certvan aandeelen der Illinois Central Spoonv.-AIij. Leased Line Stock, elk ad 1000 dollar, welke stukken hem door de firma 'A. Cra mer ten behoeve dor IIoll. Ilyp. Bank wa ren ter hand gestold als onderpand eoner bij haar gesloten prolongatie. Beklaagden worden circa 10 uur 30 in de rechtszaal binnengeleid, beiden ziener niet onwelvarend uit. Beklaagde de Alontigny behield zijn blo zende gelaatskleur, do Geer was veel ouder en zag bleek. Op de gebruikelijke vragen naar ouder dom, betrekking, woonplaats, enz., ant woordden beidon zenuwachtig bedremmeld, daarna worden dc 71 getuigen, die alle banken in de ruime benedenzaal vullen, opgenoemd. Als verdediger van de Alontigny tieedt op ihr. Koppeijne van de Cappollo, voor de Geer mr. Muller Alassis, die twee fa- militieleden van de Geer als getuige iidé charge opriep, n,l. mr. Hacke en jhr. van Reenen. Bali en pers zijn talrijk vertegen woordigd. Do publieke tribune is dooreen gemengd publiek dicht bezet. De voorzitter der rechtbank is mr.'Atei- nesz en de ambtenaar van het openhaar ministerie mr. Besier. Na voorlezing door den griffier van het vonnis ter verwijzing dezer zaak naar de openbare terechtzitting, wees liet O. AI. beklaagde de Alontigny cr op, dat in bet gedrukte vonnis een fout was geslopen, waar sprake is van dc. toeëigening vanelf obligaties der leening Amsterdam, welke op 17 Aiei 1904 ontvreemd zouden zijn; dit moet zijn 1905. Op verzoek van de ge tuigen Atelier, Ter Haar en Borgers las de griffier een aantal stukken voor, aan vangende met de statuten der Hollandschc Hypotheekbank. Beklaagden luisterden blijkbaar kalm toe, turende op dc in hun bun handen houdende dagvaarding. De voorzitter deelde mede dat heden 9 cn Donderdag 5 getuigen zouden gehoord worden, alle overigen konden vertrekken tot nadere oproeping. liet getuigenverhoor ving aan niet den rechter van instructie mr. Hoijmans, aan wien de griffier eenige relasen van ver- hooren voorlas. Op de desbetreffende vragen persisteer den beklaagden bij hun verklaringen in de instructie 'afgelegd. Na de pauze werd gehoord de heerH. Aluldor, directeur der Hypotheekbank te Groningen, die door bemiddeling van den heer Aten dor Hengel mol de Holl. Hvpoth. h/nk verschillende operatiën deed; hier bij in den laats ten tijd meermalen later gesignaleerde pandbrieven ontvangende. Het verhoor duurt voort. Ned. Hrrv, Kerk. Beroepen: te Nieuwendam (toez.) (Is- R, E. "Wieringa te Zuidzijpe (N.-Hf® Llselmuiden (toezds. N. C. Bakker te Poortvliet (eil. Tholen); te Nieuwendam (toez.) ds. R. E. Wierenga te St. Maartens brug (N.-H.).

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2