dwazen 60"° Jaargang, Vrijdag 26 October 1906 No. 12219 K e nnisgey ing. BUITENLAND. 8) BÏNNËNLAm" hela: SCHIEDAMSCHE COURANT Deze cour,™ I verschijnt dn gelijks,met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schieda m en Vlaardingen. fl, 1.95. Franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiön voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau, bezorgd zijn. Bureau; Lauge Haven No. 141 (hook Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad ve r ten ti ën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummeTS, due Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiëti opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12 dor Drank wet, Ier openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van HENÜRIKUS ERKELENS, om vergunning Lot verkoop van sterken drank in het klein, voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop, in het pand Nieuwe Haven no. 1G35; eu herinneren, dat ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken na de bekendmaking, tegen het verleenon van de vergunning schriftelijk bij hun College be zwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 25 October 1906. Burgemeester en toethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 25 October 1906. FRANKRIJK. De linksche bladen te Parijs zijn over 't algemeen tevreden over het kabinet- Clémenccau. Jaurès, de leider der socialis ten, belooft in zijn blad „Hurnanilé" aan het ministerie den steun zijner partij, in dien liet kabinet het radicaal-socialistische program uitvoert. Wanneer dit program mislukt blijft nog alleen het socialistische over. Volgens de „Aurore" heeft Clémenceau een handige zet op het staatkundige schaak bord gedaan. De minister voor Arbeid en hygiëne, de socialist Viviani, zal n,l. nu in de Kamer de wet op de ouderdoms pensioenen hebben te verdedigen. Dat ont last Clémenceau van een drukkende zorg. De socialisten hadden hem laten voelen, dat hij met zrjn radicaal ministerie zelfs niet in staat zou zijn de 'pnschuidigste so ciale hervormingen tot een goed einde te brengen. Daarop antwoordt hij, door ,de hand aan de socialisten toe te steken. Haar tegelijkertijd en zonder dat ze zich erover kunnen beklagen, schuift hij op hen de verantwoordelijkheid voor een mogelijke misluKking. En dat is niet anders dan han dig te noemen. Coinbes' blad „La L an terne", toont zich onder eenig voorbehoud, tevreden met de duidelijke zwenking naax links. Men zegt, dat de ministerieele verkla ring o. a, zal inhouden de belofte van een scherpere politiek 'dan die van het vorige kabinet ten opzichte van* de uitvoering der Roman naar liet Duitsch van IIANS 1IOCIIFELDT. Boonsted en Rosa waren verschrikt opge sprongen en de eerste riep woedend uit i,U schijnt mijn bediende niet goed begre pen te hebben, Western?" De aangesprokene, een toonbeeld van er gerlijke bedaardheid, lachte bijna onmerk haar. Zeker wel, zeker wel, waarde directeur. Uvv goedgedresseerde bediende heeft zijn plicht naar belmoren gedaan. Maar ik hoorde uw vroolijke, opgewekte stemmen hier in de amer en schoof daarom den gedienstigen geest kort en goed op zij." „Het is te merken, dat u lang in Ame rika rondgezworven hebt en daar de goede vormen totaal verleerd hebt," zeide Boonsted °P snijdenden toon. t bedoelt dat ik niet veel conventtonee- 1 omslag mank?" luidde de met veel kalm- 'gesproken wedervraag. ,,IIet is moge- ''jkEn sarcastisch voegde hij er aan toe: nik dacht dat men zich onder mensehen die elkaar zoo goed kennen als wij beiden, niet zoo streng aan do vormen hield." Hij trok onverschillig een stoel dichterbij ging langzaam zitten. Rosa begon te lachen en daardoor werd de situatie minder gespannen, op is en blijft toch een beer." Tom knikte. >,Zeer waar opgemerkt, schoone Rosa. scheidingswet, en van het voorstel tot in voering der inkomstenbelasting; verderde voorbereiding tot de naasting der wester en zuiderspoonvegen, de spoedige inwer kingtreding der aibeiderspensioenen en de monopoliscering van petroleum en spiritus. De „Radical", het orgaan der radicaal socialisten, zegt dat het kabinet hot ge- hecle rad.-soc. piogram niet kan uitvoe ren, omdat de radico-socialislen dun gezaaid zitten tusschen gematigden en socialisten. Maar Clémenceau is er 'en het orkest zal wel in de maat spelen. Volgens de „Polite République" zal de ministerieele verklaring een verscherping van het "program van het vorig kabinet inhouden. Clémenceau heelt zijn taak volbracht en binnen den gcstehlen termijn. Hij had vijf dagen gevraagd en heeft ct slechts drie noodig .gehad. Dat heet de zaken vlug in orde brengen. Maar behoorlijk tevens, want al had men gewcnscht eenige andere personen in het kabinet zitting te zien nemen, erkend 'dient dat geen van hen, die er thans deel van uitmaken, erin mis plaatst is. Thans moet worden afgewacht, wat de nieuwe ministers voor arbeid zullen le veren. De 'bladen van rechts zijn natuurlijk slecht te spreken: De „Gaulois" vreest dat Clémenceau een dictatuur zal voeren, waar toe het blad den minister niet in staat acht wegens gebrek aan prestige. Ook de „Echo de Paris" is van mcening, dat een dictatuur van Clémenceau zal ontstaan. De „Libre Parole": Nu Clémenceau de portefeuille van oorlog aan generaal Pic- quart gegeven heeft, tart 'Clémenceau de openbare meening. De Kamer zal wellicht binnenkort dien handschoen opnemen. Zooals te verwachten was, toont de „Autori niet vbel welwillendheid tegen over .iet nieuwe ministerie. Het blad acht de instelling van het ministerie van arbeid een veiligheidsklep tegen het so cialistisch gevaar. Maar die veiligheidsklep zal niet verhinderen, dat de machine uit- eenspringt en zal geen zekerheid bieden, dat ze niet uit het spoor raakt. Voor dat acht dagen verloopen zijn, zal generaal Picquart reeds de achterdocht van de anti militaristen onder de meeiderheid hebben opgewekt. Thans heeft men hem reeds een burgerlijke noodhulp ter zijde gesteld, om hem tot souffleur en tot tolk te die nen en hem, zoo noodig, in den kraag te vatten, want onder de republiek koes tert men altijd wantrouwen tegen sabel sleepers, wie ze ook mogen zijn. En verder geeft het blad de met het oog op Clémenceau's verleden niet onaar dige geestigheid ren beste: Clémenceau is aan zichzelf verplicht, zich er zelf uit te werken; dit zou dan een mooi einde van zijn loopbaan zijn. Maar ik kan ook wel fluweelcn handschoenen over mijn lompe pooten trekken wanneer ik dat noodig oordeel." 'Boonsted was voortdurend opgewondener geworden cn hij moest zich met geweld be dwingen om niet los te barsten. Hij stampte zacht met den voel op den grond en zeide heftig „Bij mij schijnt u dat dus niet noodig te oordeelen?" „Wel neen, beste vriend verwondert u dat?" „Maar meneer Western Rosa legde hem de hand op den arm om den dreigenden storm te bez,weren. Boonsted was opgesprongen, maar de door dringenden blik uit Tom's scherpe groene oogen scheen een merkwaardig bedwingenden invloed op hem te hebben. Hij vergenoegde zich met hatelijk lachend uit to roepen „U schijnt vandaag in oen eigenaardige stemming te zijn om to schertsen." „Ja," knikte Tom Western kalm, terwijl hij zijn geweldige ledematen behaaglijk in den leunstoel uitstrekte, „ik ben werkelijk in een stemming om te sehertsen. Alleen uit zich die stemming een beetje in overeen stemming met mijn aard, die zooeven door juffrouw Rosa zoo' bijzonder juist gequalifi- ceerd is een beetje beerachtig. Maar laat ik u toch niet ophouden bij uw lunch. Ik heb met u, beste directeur, nog over zaken te spreken." „Is er haast bij? Ik heb het vandaag bij zonder druk." „Dat zie ik, maar ga gerust voort met uw lunch. Ik heb allen tijd." Boonsted wendde zich opgewonden tot Rosa. De Engelsclie bladen verwachten geen wijziging in de Fransche buitcnlandsche politiekde entente cordiale blijft. Verscheidene Duitsche bladen begioeten het kabinet onwelwillend, maar de regee- ïingsbladen zeggen dat de Duitsche regee- ihng geen vrees heeft voor verandering van de betrekkingen met Frankrijk. 5 November zal het kabinet-Clémenceau den vuurdoop ondeTgaan in de Kamer met een program waarop staan progres sieve inkomstenbelasting en gedeeltelijke naasting der spoorwegen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Rusland. liet Petersburgsche Telcgraafagentschap verklaart, dat de gistel en op de beurs te Parijs verspreide geruchten over het aftre den van den minister-president Stolypin op kwaadwilligheid berusten cn van allen grond ontbloot zijn. De Moskouschc correspondent van de „Standard" zegt, dat men niet te veel moet vertrouwen op de bedriegclijke rust in de steden. Op het platteland wordt het woeli ger, naarmate de tijd nadert voor de junr- lljkselie oproeping van de recrutcn. De re- geeiing veimenigvuldigt baar geruststellen de proclamaties, maar ondershands zet ze haar onderdrukkingsmaatregelen voort. Daai tegenover blijven de hervormingspar tijen onheilspellend werkeloos. Alles duidt weer op een snel naderende crisis. Onder- tusschen beroept de regeering zich in het buitenland voor ffnancieele doeleinden op die schijnbare kalmte, maar de schoon klin kende verslagen van haar agenten belmo ren, volgens den correspondent, gewan trouwd te worden. Tegen 30 October wordt te Odessa een Jodenvervolging gevreesd. De „zwarte hon derd" is zeer actief en vormt benden, die zij van wapenen voorziet. De rabbijn die de vrees der Joden aan gouverneur Kaul- bars kenbaar maakte, kreeg ten antwoord dat maatregelen werden genomen om onlus ten 1e voorkomen. Tot nog toe is echter geen enkel leider der zwarte bende gearres teerd. In de belangrijke metaalfabrieken van Syssert in den Oeral is werkstaking uitge broken. Dragonders zijn er heen gezonden. De gouverneur van Kharkoff dreigt de mili- tieplichtigen met stienge straffen, wanneer zij geen deel nemen aan de loting. De beroemde professor Alexander "Ves- selofski, van de Petersburgsche hoogeschool, is overleden. -1 fabrikanten te l.odz, Bechiold, Wolf, Fuchs en Norak, die hun werklieden de sta- Lieve Rosa, wanneer je „lk ga al," antwoordde deze. „Die Ame- rikaat-sche indringer heeft mij allen eetlust benomen. Adieu oudje, Ik ga naar den juwe lier. Schaam u, meneer Western dat u ons stilleven zoo akelig verstoord heeft." „Met een lichte buiging voor do heeren verliet zij de kamer. Toni Western zag haar licht hoofdschud dend na. Hij bezat een merkwaardige kop, die op de breede schouders hoonde, als uit graniet gehouwen, elk onderdeel van buiten gewoon groote afmetingen en toch het geheel niet onharmonisch. Het peper- en zoutkleu rige haar was kort geknipt en stond steil overeind. Zware borstelige wenkbrauwen overschaduwden de eenigszins diepliggende grijsgroene oogen, die zeer groot en bijzon der scherp waren. liet gezicht was gladge schoren en droeg een uitdrukking van onver zettelijke wilskracht en door niets te sloren gemoedsrust, terwijl een sarkastische trek om den mond speelde cn sprak van moeilijke levenservaringen. Een snel verschijnende en even snel verdwenen glimlach drukte een on uitsprekelijke menschenveruchting uit. Do man moest als tegenstander verschrik kelijk zijnZijn gansche wezen sprak van kalm overleg, zijn uiterlijk, hoe reusachtig zijn gestalte ook was, van groote voornaam heid en elegance. Met de boenen over elkaar geslagen zag hij, flauwtjes lachend Boonsted aan, die ge ërgerd de kamer op en neer liep en onder- tusschen over den schouder zijn bezoeker toeriep „Wat is er nu van uw dienst, mijnheer Western? Maar wees als u belieft kort, ik heb nog wat anders te doen." kingsdagen ook hadden uitbetaald, heigeen door den gouverneur was verboden, zijn ge arresteerd en in de gevangenis geworpen. De fabriek van een oen fabrikant, die af wezig was, werd op last der overheid ge sloten. Engeland. De betoogers voor vrouwenkiesrecht die in het parlementsgebouw zoo luidruchtig op treden, zfgi door den politierechter te Lon den tot een boete van 5 veroordeeld. De dames weigerden echter die boete te betalen, zoodat deze vervangen werd door twee maan den gevangenisstraf. Gedurende de rechts zitting hielden vriendinnen van de beklaag den een luidruchtige betooging in dc nabij heid van het gerechtshof. Ita lië, De Paus is gisteren van bed opgestaan, maar hij houdt uit voorzichtigheid nog zijn kamer. Er is gisteren geen enkele officieele audiëntie verleend. Oostenrij k-H o n g a r ij e. Baron Aerenthal, gezant der monarchie te Petersburg heeft dc portefeuille van buitcn landsche zaken aanvaard. In de Oostenrijksche Kamer legde minis- ter-pies. Beck in antwoord op enkele inter pellaties, een uitvoerige verklaring af. Hij zeide dat het aftreden van Goluchowsky plotseling was, en ontkende, dat er verschil van meening was tusschen de beide regee- ringen en den minister van buitcnlandsche zaken. De Oostenrijksche regeering droeg volko men kennis van alle omstandigheden en kon haar meening geven evenals de Hongaar- sclie. De buitcnlandsche politiek zal geen wijziging' ondergaan: wij blijven een vrede lievende mogendheid en het Drievoudig Ver hond zal de voornaamste basis ziin voor de buitcnlandsche politiek. Wij zullen vriend schappelijke betrekkingen onderhouden met du overige mogendheden en de Balkan-Sin ten, op voorwaarde, dat deze laatste reke ning houden ook met onze belangen. Dc nnti-Grieksche beweging in Bulgarije gaf geen aanleiding tot eenige interventie van de mogendheden. Bulgarije trof maat regelen, noodig om het zich herhalen der buitensporigheden te voorkomen en toonde dc meest vriendschappelijke gevoelens wat betreft de schadeloosstelling aan enkele austro-Hongaarsche onderdanen, die onbedui dende verliezen leden. Dui tschland. De klachten over de buitengewone duurte van het vleesch blijven nog steeds aanhou den, maar minister Podbielski blijft doof voor alle tot hem gerichte verzoeken om maatregelen te nemen voor een grooteren vleesch-invoer, .,IIm, of we spoedig tot een resultaat ko men of dat liet lang duurt zal hcelemaal van u afhangen Tom wees met een hoofdbeweging naar de richting waarin Rosa verdwenen was. „U verstaat anders de kunst om uw vrijgezellen- leven met smaak aangenamer te maken. Me juffrouw Rosa „Blijft als het u belieft bij het doe! van uw bezoek." „U hebt gelijk," knikte Tom, gemoede lijk. „Wat gaat Rosa Menzingen mij ook aanIk ken wel is waar haar braven recht schapen vader die van vroeg tot laat zwoegt en slaaft om met eer door het leven te komen en die in een geheel jaar nog niet zoovee! verdient als zijn lieftallige dochter misschien in enkele weken verkwist." „Wat beteekenen deze overbodige opmer kingen?" viel Boonsted hem bruusk in de rede, „wanneer u inij verder niets te zeggen hebt zal ik ons onderhoud als geëindigd be schouwen." „Maar ik niet en u zult zelf ook in uw eigen belang verstandig doen met mij tc laten uitspreken. De opmerking met betrek king tot uw „vriendin" behoorde trouwens niet tot het doe! van mijn bezoek. De ge dachte kwam toevallig in mij op omdat ik haar hier vond." Iïij begon luid te lachen. „Maar u hebt gelijk, mijn opmerkingen wa ren zeer overbodig, want wat kunnen mij per slot van rekening de andere menschen sche len Voor mijn part mag de geheelc wereld tc gronde gaan, wanneer het mij maar goed gaat." Boonsted trommelde met zenuwachtig on geduld inet de vingers op de leuning van een stoel. De Kamer van Koophandel tc Keulen heeft thans ook, evenals zoo vele andere officieele en niet-officicele lichamen reeds vroeger hebben gedaan, een schrijven aan dc regeering gericht, waarin er op wordt ge wezen, dat geheel tegen de voorspellingen van den minister van landbouw in, de prijs van hot vleesch niet alleenniet verminderd, maar veel hooger is geworden dan hij op liet eind van het vorige jaar was. Dc Kamer ver zoekt dus zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen in het belang der volksvoeding cn wel door intrekking van de voor don invoer van levend slachtvee geldende beperkende bepalingen, vooral voor de westelijke grens van het Rijk en om den invoer van vcrscli vleesch in bevroren toestand te bevorderen. Ook de gemeenteraad van Dantzig besloot, met bijna algemcene stemmen, bij de regec- r'.ng aan te dringen op openstelling der grenzen. De sociaal-democratische fractie in den Rijksdag zal onmiddellijk nadat de Kamer weder bijeen is gekomen, een interpellatie over de duurte van het vleesch indienen. Uit München wordt gemeld dat koning Friedrich van Saksen met zijn twee oudste kinderen aldaar is aangekomen. Hij zal vandaag alleen verder reizen naar Stresa. De prinsjes zullen vandaag hun moeder, thans gravin dc Montignoso mogen zien, die op dit oogetiblik hij haar ouders vertoeft. Aan stonds na de ontmoeting zullen do kinderen zich weer bij den vader voegen te Stresa. S e r vië. Bij de interpellatie over liet tolgoschil met Oostenrijk keurde de groote meerde!beid van de Rkonptejina do staatkunde der regeering goed. Marokko. De toestand te Arzila is volgons berich ten uit Tangcr verergerd. Zooals hekend is hebben de bergbewoners de stad overrom peld. Dc woning van don pacha is geplun derd en de paella naar Tangcr gevlucht. Daar Raisoeli gehoord had, dat dc sultan zijn hoofd aan Gummeri had beloofd, wil hij zich wreken door gewnlddadigliedgn te ple gen niet alleen te Aizila maar ook te Tan- gei Do Mnrnkkaaiwche overheid begint on gerust te worden. Alle wachtposten rond Tan- ger zijn verdubbeld. Hofbericht. De Koningin en de Prins verlaten deze week eenige dagen het buitenverblijf bij Dresden, voor een bezoek aan den Groot hertog van Saksen te "Weimar. Corps diplomatique. Graaf della Torre di Lavagna, secretaris der Italiaansche legatie is weder te 's-Gra- „Door dit spelen met woorden komen we geen stap verder." „Wij zijn midden in de zaak. Omdat ik belang stel in mijn eigen aangelegenheden en daarvoor dan ook een zeer levendige belang stelling koester, ben ik bij u gekomen." Met een lichte beweging draaide hij zijn stoel naar Boonsted toe. ,,IJ weet natuurlijk dat de aandeden van de ijzermijnen te Werder sedert drie weken ongelooflijk gedaald zijn en vermoedelijk nog lager zullen dalen?" „Ja zeker, dat weet ik zeide Boonsted cenigszins verbaasd. Waar wilde de man eigenlijk heen? Wat gingen hem de ijzerwerken aan? Tom lachte spottend. „Helaas? Wees tegen mij tenmin-te eerlijk. U wilde natuur lijk zeggen „den hemd zij dunk." liet heeft dan ook moeite genoeg gekost." „Hoe durft u stoof de directeur op. .„Kalm, kalm, waarde vriend. U zult da delijk wel begrijpen, waar ik heen wil. U weet waaischijnlijk niet dat ik cenigen lijd geleden voor ongeveer een half milliocn van deze aandeden 'gekocht heb tegen een koers van 134. Dat was een flinke koers, zooals hij behoorde te zijn. Daarover kan ik als oud-ingenieur oordeden en bovendien heb ik op de plaats zelf een onderzoek ingesteld voordat ik zulk een som er in stak. Nu zijn de aandeden, dank zij onbeschaamde, ge- meene intriges al gedaald tot 93 en binnen een paar weken zullen ze misschien op SO staan (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1