DWAZEN. 60"° Jaargang Zaterdag 27 October 1906 No. 12220 BUITENLAND. BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt <1 a ge 1 ij ks, mei uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schieda m en Vlaardingen fl. 1,25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week; Voor Schiedam en VI a ar din gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. AdvertentiÖn voor hei eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs dor Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meeT 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. A d v c r te n ti ën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. tTArt»! /I "O A/L* rt \Ta 1 09 Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 26 October 1906. FRANKRIJK. Gisteren kwamen de Kamers in buiten gewone zitting bijeen. De regeeringstatel was onbezet, de helft der afgevaardigden slechts aanwezig. De Kamerpresident Fris son verklaarde dé zitting geopend en bracht een eeresaluut aan de slachtoffers van de te Bizerta gezonken onderzee-boot ^.Lutin". Besloten werd de volgende zitting op. 5 November te houden. De Senaat droogde bureaux op een commissie te benoemen in zake de overbrenging van Zola's stof felijk overschot naar hot "Panthéon. De bui tengewone zitting duurde rond een kwar tier. De ministers en de onder-staatssecreta rissen kwamen 's namiddags te halfzes bijeen onder voorzitterschap van den lieer Cjémenceau in het depart, van binnenland- sche zaken. De ministerraad behandelde de Scliei- dingswet. Briand, de minister van onder wijs en ceredienst las een verklaring voor die algemeene instemming vond. De mi- nislerieele verklaring zal nog eens den nadruk leggen op het vaste besluit van de regeering om de Scheidingswet toe te passen, precies zooals ze is aangenomen, het zal aanduiden, dat, indien het kabinet op 11 December op verzet van de zijde der geestelijkheid mocht stuiten, het aan de Kamer zal "voorstellen die maatregelen aan te nemen, tot welke thans reeds in beginsel is besloten. In zake het belangrijke punt van de bestemming der kerkelijke gebouwen werd een besluit genomen: De Scheidingswet verleent de regeering een tijdsverloop van één jaar, beginnende 31 Dec. a. s., om een bestemming te geven aan de kerkelijke ge bouwen, die niet door de bij de wet voor geschreven geestelijke vereenigingen zijn op- geëiseht. Het gold nu te weten of geduren de genoemd tijdsverloop godsdienstoefenin gen in de kerkgebouwen zouden gehouden worden. Op voorstel van Briand werd besloten dat de godsdienstigen in dien tijd de vrije beschikking behouden over de kerken en de wet van 1881 op de vrjjheid van ver gaderen zal worden toegepast. Er is vooris volkomen overeenstemming verkregen met den minister van eeredienst. Ook hebben de ministers van financiën en marine zich verstaan over de kwestie van den bouw van 6 pantserschepen. Zaterdag zullen de ministers de begroo ting en de kwestie van de belasting op het inkomen onder handen nemen. Viviani, de minister van arbeid, door de „Petite République (zijn eigen blad) ge ïnterviewd, verklaarde getrouw te zullen Roman naar het Duitsch van IIANS HOCHFELDT. 9) „Ja, wat kan ik daaraan doen?" j,U bent werkelijk een handig acteur," antwoordde Tom bedaard, ,,en u zou mijn onvoorwaardelijke hoogachting en waai Jee ring verdienen wanneer niet ongelukkig mijn eigen belangen daarbij in het spel waren." >,lk begrijp absoluut niet wat u bedoelt." „Wees maar niet zoo bescheiden, waarde vriend," lachte Tom en er klonk iets me taalachtigs in zijn stem. „Maar laten we voortmaken met de af doening onzer /.aken. Ik weet dut u kunst matig den koers der aandeden onderdrukt M ik heb, dank zij de Amcrikaansclic school -»ie ik doorloopen heb en mijn handigheid, «ank zij ook een aantal practisch aange wende goudstukken, do bewijzen daarvoor in handen. Ik weet dat u reeds aan uw lus schenpersoncn nauwkeurig instructies gege ven hebt de aandeden te koopen zoodra zo t°t den koers van 80 gedaald zijn. Wan- «eer er voor 12 millioen aandeden is, kan «at een aardig winstje voor u opleveren." Bevend van woede had Boonstcd de woor «en van Tom aangehoord het kwam er nu °P aan een stalen gezicht te zetten. Met goedgeveinsde verontwaardiging stoof hij op „Mijnheer u veroorlooft zich onbeschaamd heden." Tom stond plotseling op en zag met zulk Wt diepe verachting en met zulk een drei- blijven aan zijn socialistische vrienden en als minister de hervormingen te zullen in voeren, die hij als afgevaardigde eischte. Vooral de werkliedenpensioenen zullen hem bezig houden en in overleg mot den mi nister van linancïën, zal Viviani trachten die pensioenen zoo spoedig mogelijk in te voeren. Ook zijn urgent de kwesties van arbi trage bij werkstakingen, uitbreiding van het vereenigingsrecht en oplossing van liet vraagstuk van collectief arbeidscontract. De gezonken onderzee-boot „Lutin" is thans naar de haven van Bixerla gesleept en ligt nog 15 meter onder water. Spoe dig zal het ongelukkige schip tlians te voorscnijn worden gebracht. D UITSCHLANT). De Köpenicker-klucht, het blijspel, waarin do gewaande kapitein „Krombeen" en een bedrogen burgervader 3e hoofdrollen spelen, is nog niet aan het laatste bedrijf genaderd, want de hoofdpersoon blijft nog steeds zoek. Wel zijn er reeds verscheidene personen ge arresteerd, die de dupe geworden zijn van den politie-ijver, nog grooter is het aantai gevallen dat de verdachte gauwdief „ge zien is", maar al do arrestaties en vervol gingen hebben tot geen resultaat geleid. Die omstandigheid draagt er toe bij dut de zank- Kópenick nog lang niet van het tapijt is en dat er telkens nieuwe stol opgeblazen wordt om de belangstelling in het waarlijk koddige geval levendig te houden. De Duitsche wttz- bladeu zwelgen in het genot van een prach tig onderwerp voor hun spotternijen, de naam Köpenick is op aller lippen, prijkt voor allo boekwinkelkasten, op prentbrief kaarten en wordt op alle hoeken van stra ten uitgeschreeuwd door volijverige kranten- venters. Reeds 8 dagen lang hebben de bla den de belachelijke kwestie uitgeplozen, hoe het ter wereld mogelijk is dat een schavuit in een officiersuniform soldalen weet te paaien om een brandkast te gaan plunde ren. De geïllustreerde bladen hebben thans door pen en potlood de smakelijkste episodes van den diefstal in beeld gebracht, de wei nig krijgshaftige gestalte van den gewaanden kapitein, men weet dat hij seheeve schouders en kromme beenen had, levert natuurlijk het beste materiaal voor een caricaUiur. De best geslaagde spotprenten levert bet bekende Berlijnsche humoristische weekblad „Lustige Blatter", diehonderdduizenden exemplaren van zijn „extra-uitgave" verkocht. De „Hauptmunn" heeft wel recht op een flink honorarium voor de door hem, zijns ondanks, geleverde gegevensDuizenden en duizen den prentbriefkaarten met illustraties van bet Köpenick-lilijspel, gaan als koek van de hand. De „Lustige Blatter" illustreert de arres tatie van den burgemeester aldusEen dron- keinanstvpe in uniform met sabel en sporen daalt van een ladder af. met een paar geld zakken onder den arm, hij sleept den geboei den burgemeester achter zich aan met 'n touw. Beneden staan soldaten om den arrestant in ontvangst te nemen. Op een andere plaat ziet men de menigte in aanbidding neergeknield voor een leege uniformjas aan een kapstok enz. Uit Ludwigswalde bij Sprottenberg komt het volgende verhaal dat indien het waar is, als een tegenhanger van Köpenick kan gel denIn den schouwburg aldaar zou een reizend tooneelgezelschap „Taptoe", een be kend militair tooneelstuk van Beyerlcin, op voeren. Des morgens verscheen in liet kan toor van den schouwburg-directeur een kapi tein van bet in de naburige stad in garni zoen Jiggende 197c regiment infanterie. Deze verlangde „dat onmiddellijk het genoemde stuk van het speelprogram zou worden weg genomen, daar hij anders volgens telegrafisch bevel van liet districtscommando in last had het geheele tooneelgezelschap in hechtenis te nemen. ITij had zes manschappen meege bracht, die in opdracht hadden de aan wezige toonecl-uniformen en de requisitcn van „Taptoe" in beslag te nemen. De direc teur, die natuurlijk onmiddellijk aan het ge val van Köpenick dacht, was overtuigd, dat de Köpenicker kapitein ook met hem een streek wilde uithalen. Hij ging daarom schijnbaar op diens verlangen in, maar waarschuwde iutusschen den burgemeester van dezen overval. Natuurlijk scheen het geheel en al onmogelijk dat een echt offi cier in last zou hebben zich te mengen in tooneolzakcn, daar de censuur uitsluitend aan de burgerlijke overheid toekomt. De burgemeester liet daarom den schouwburg omsingelen en den officier arresteeren, zon der dat de zes begeleidende soldaten dit be merkten. Tot groote verbazing van den bur gemeester echter bleek dat Hij hier met een eeht officier tc doen had, die werkelijk door zijn commando met deze ongewone opdracht was be1"®1". Men lacht ook over een nieuw kluchtspel dat Woensdag te Koningsbergen is afge speeld, voor de bedrogen Köpenickers een goede gelegenheid om revanche te nemen. Het geval heeft zich als volgt toegedragen Een dame, van ongeveer 60 jaren, tracht te Woensdag den in het paleis te Ko ningsbergen verblijf houdenden prins Erie drich Wilhelm, jongste zoon van wijlen prins Albrecht van Pruisen, persoonlijk een verzoek over tc brengen. Zij gaf zich bij den voor hét paleis op wacht staanden schild wacht uit voor een prjnses van Mecklen burg, en tante van den prins. De schildwacht liet daarop de paleiswacht in 't geweer komen, en deze bewees aan de oude dame het gebruikelijke eerbetoon. Daar de prins niet thuis was, vroeg zijn tante een stoel, en ging in 't portaal zitten. Toen er een escndron kurassiera voorbijkwam, groet te zij hoffelijk, waarop de officieren terug geilde uitdrukking op liet gelaat op Boon sled neer dat deze bleef steken en eenigo schreden achteruitging. Op snijdenden toon vervolgde Western, terwijl hij eenige papie ren uit zijn borstzak te voorschijn haalde: „Houd maar op met al uw looncelspelers- kunsten. Mij zult u daarmee niet om den tuin leiden. Ik zou het materiaal dat zulke zware beschuldigingen tegen u inhoudt aan den raad van toezicht uwer bank of aan het college van de kamer van koophandel in handen kunnen geven, maar dat zal ik niet doen." Hij begon hatelijk te lachen. „Eigenlijk bevalt u mij. U plaagt u niet met allerlei oimnodige bezwaren, u rekent slechts met u zelf en uw eigen voordeel, behandelt n mcdemenschen zooals zij het verdienen, en van zulke mcnschen houd ik, omdat ik cr net zoo over denk, al ben ik misschien niet geheel zoo gewetenloos als u." „Men heeft li verkeerd ingelicht, bedro gen. Ik lach wat met uw bedreiging." „Bravo," knikte Tom, „geheel zooals ik het van u verwachtte. Altijd ecu stalen ge zicht, dat is reeds de halve overwinning. Werkelijk, u bent een voortreffelijke kerel en zult nog eens de hoogste sport van de ladder bereiken en aan de spits der groote financiers marehceren die ik iutusschen om die aanwinst niet benijd. Maar mijn geld mag ik niet verliezen. Daarom kort en goed U kunt mijn aandeelcu dadelijk tegen den koers overnemen, waartegen ik zo in dertijd gekocht heb en ik geef u in ruil daarvoor de papieren. Wilt u, ja of neen?" „Dan zou ik een dwaas moeten zijn, lachte Boonsted met verwrongen gelaats trekken. „Tegenover mij zult u zich die rol dan maar moeten laten welgevallen," spotte Tom. „Een andermaal worden de rollen misschien wel verwisseld. Bedenk, waarde vriend, dat wij mcnschen, allen iets van een dwaas in ons hebben. Er zijn mensehen die den nar renkap met trotscli bewustzijn dragen, dat zijn zij die nog aan idealen gelooven, die zich warm maken voor hel leed van anderen, in hun medemenschen lieve broeders zien, aan de overwinning van bet goede gelooven en dwepen met vriendschap trouw en derge lijken onzin. Maar ook de verstandigen, waaronder ik ook u en mijzelf reken, die dergelijke idealen reeds lang overboord hebben geworpen, zijn niet vrij van aanvallen van dwaasheid, .al zijn die dan ook van een andere soort. Het toeval, eigen hnitstoehten, ooze gebre ken on zwakheden maken ons gemakkelijk tot dwazen tegenover degenen die daarvan gebruik weten tc maken, lil ons geval ver beeld ik mij nu de handigste te zijn en zal het bewijs daarvoor leveren." Zijn toon werd spottend „Deze papie ren schijnen voor u niet belangrijk te zijn. Best, we zullen voorloopig daarvan afstap pen. Maar nu nog een andere vraag. Ilij fixeerde Boonstcd scherp. „Kent u mis schien ook een zekeren Boondorp die voor ongeveer vijftien jaar te Parijs wegens hm wegens wisselvorvalsching op groote schaal tot langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld, maar die gelukkig wist to ont snappen?" Boonsted was bij dpze woorden met een doffe kreet van woede achteruit- gewankeld. Zijn gelaat werd ascligrauw, hij wilde spre ken, maar de tong weigerde hem den didnst groetten. InLusschen verzamelde zich een groote menigte, die 't verkeer belemmeide, op liet plein voor het paleis, om de prinses te ziendeze verzocht toen den sergeant majoor van de wacht, het volk, dat haar hinderde, uiteen te jagen. De grenadiers, die de wacht vormden, trachtten tevergeefs dat te doendaarop werd de hulp der poli tie ingeroepen. En toen zag do commissaris van politie dadelijk, dat 's prinsen tante die punctueel gehoorzaamd was en de mili taire eerbewijzen, aan vorstelijke personen toekomende, genadiglijk in ontvangst geno men had een urine krankzinnige oude juffrouw was. die toen zoo spoedig mogelijk met een rijtuig naar het gesticht- terugge bracht werd. Het stadsbestuur van Köpenick heeft de uitgeloofde belooning voor het vatten van den oplichter van 500 mk tot 1000 mk. verhoogd, liet schepengerecht te Landau (Pfalz) heeft de Straatburgsche koopman Horstmaan wegens het ongeoorloofd dragen v a n een u n i f o r m en wegens oplichterij onder den valsclien naam van vaandrig Wachter, veroordeeld lot 6 maanden gevangenisstraf. Zou de „Ilauptmann" van Köpenick, wan neer hij ooit in handen valt van de wre kende gerechtigheid er ook met een half jaar brommen afkomen? GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Rusland. Te Bendin in Polen is een bende roe vers gearresteerd, die bleek te bestaan uit... Kozakken en gendarmen. Het dochtertje van minister Stolypin is thans in zoover hersteld dat zij mag ver voerd ivorden. Zij gaat met haar moeder naar Berlijn om prof. Bergmaan te con sulteeren. De door Stolypin gewijzigde kieswet is door den staatsraad verworpen. Stolypin'? positie heet verder nog ernstig geschokt door het mislukken van 's ministers maat regelen om voor de komende Dpema oen regceringsgezinde meerderheid te vormen. Tijdens zijn verblijf te Moskou heeft de minister van handel Filossofoff getracht de Moskousche bankiers te winnen voor oen binuehlandsclic leening van 150 millioen. Een groot deel der leening wordt door de kloostergoederen gedekt. In het gouv. Jekatorinoslaf is eengroote boerenopstand uitgebroken. De oproerlin gen drongen de hoofdstad binnen, maar werden na een bloedig gevocht door de Kozakken verdreven. De beweging is echter nog niet onder drukt. en een dof gekreun ontsnapte aan zijn borst. Tom zag hem verachtelijk aan en ging halfverachtelijk halfspottend voort „Welnu? Ziet u waarde heer, dat is het touwtje waarmee ik de belletjes van uw nar renkap laat rinkelen. Toen de zaak behan deld werd vertoefde ik juist te Parijs en volgde het geheele proces. Indertijd won do koenheid en brutaliteit waarmee do be klaagde alles ontkende en trachtte de schuld op een ander te worpen, mijn levendige be langstelling. Hij trachtte liet tc doen voor komen alsof hij het slachtoffer was van boos- aardigen laster, hoewel zijn schuld zonneklaar bewezen was en daardoor kwam het- mis schien dat dit proces zoo wel als het gezicht van den beklaagde mij in het geheugen bleef. Toen ik eenige jaren geleden hier heen trok en mijn vermogen in Duitsche papieren belegde, hoorde ik aan de beurs dikwijls den naam Boonsted noemen als dien van een speculant, wien alles altijd meeliep, en die eerst kortgeleden uit Argentinië naar Berlijn was gekomen. Ik smaakte toen ook het bijzonder genoegen u tc leeren kennen en niettegenstaande de vele jaren die er verioo- pen waren herkende ik u oogenblikkelijk. Uit een Boondorp was een Boonsted ge groeid. liet deed mij genoegen dat u zulk een goede positie bekleedde en natuurlijk bewaarde ik liet geheim Hij begon sarcas tisch te lachen. „Erkent u nu de waarheid van mijn filosofische beschouwing van zoo- even? Uw laten wij zeggen pech, geeft mij thans volkomen macht over u. Wilt u mijn voorstel aannemen?" Boonsted was, onmachtig om te antwoor den, op een stoel neergevallen en drukte de handen voor het gezicht. Engeland. Onderstaatssecretaris Winston Churchill deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat de regeering van Newfoundland geraad pleegd was, alvorens de onderhandelingen met de Vereenigde Staten over de vis- scherijen begonnen waren, en geregeld vol komen op de hoogte was gehouden van den stand der onderhandelingen. DcBrit- sche regeering was echter niet zoo geluk kig geweest de goedkeuring van de New- foundlaiulsche regeerisng te venverven voor de voorloopige overeenkomst met de Ver eenigde Staten, die de omstandigheden toch dringend noodzakelijk luidden gemaakt. Spanje. In de Kamer heelt de minister van bin- nenlandsche zaken gisteren het wetsont- wets op de congregaties voorgelezen. Duitschland. !Dc bijeenkomst van gravin Monlignoso met haar oudste kinderen heeft gisteren in het Saksische gezantschapsgebouw te München plaats gehad. Gemeld wordt dat het wederzien van moeder en kinderen hartroerend was. Twee uur bleven zij hij elkaar, toon zotten de prinsen hun reis naar het Zuiden voort. Keizer Wilhelm heelt prins Alexander zu Hohenlohc, den districtspresident van Kolnaar (Elzas) op nonactiviteit gesteld. Volgens het „Berl. Tagebl." zal eenste- dendag bijeen worden geroepen om een gezamenlijke aclie vim alle Duitsche ste den tegen den vlecschnood te kunnen voeren. Vorstelijk Echtpaar in het buitenland. H, M. de Koningin en Z. K. II. de Prins zullen deze week het buitenverblijf bij Dresden voor eenige dagen verlaten, ten einde een bezoek te brengen aan den groot hertog van Saksen, te Weimar. Raad Tan State. Open'bare vergadering van don Raad van State afdeeüng voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 31 dezer, des voor middags te elf uur. Verkiezing Pror. Staten. Bij de gisteren te Middel'harnis gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland is gekozen de heer C. Wamaer (antir.) met 2045 stommen. „Op den heeT P. van Schouwen (lib.) wa ren 1026, en op den heer J. C. de Gast (vxijz.-dem.) 292 stemmen uitgebracht. „Nu?" vroeg Tom. Een onverstaanbaar gemompel was het antwoord. Tom glimlachte. „Ja dus. Goed. Dan kom ik morgen met mijn aandcelen hier en haal mijn geld. Daar voor gaan deze papieren in uw bezit over. Dan zijn alle verdere handelsbetrekkingen tussehen ons geëindigd en wat mij betreft moogt u do overige arme duivels villen zoo lmrd als u zelf wilt. Natuurlijk blijft dit ge heim tussehen ons begraven daarop geef ik u mijn woord. Het zal mij zelfs ge noegen doen u eenmaal als handelsraad, met orden getooid, te ontmoeten. En nu wensch ik u verder een aangenomen morgen. Tot ziens Spotachtig lachend verliet hij met een lichte buiging de kamer. Als verdoofd door den zwaren slag bleef Boonsted nog geruimen tijd nadat Western was heengegaan, zitten. Eindelijk" richtte hij zich met moeite op en veegde zich met een zakdoek het voorhoofd af. Het spook van zijn bevlekt verleden was plotseling voor hem opgerezen en hij had geloofd dat liet be graven was, voor eeuwig begraven. Zijn langdurig oponthoud in Argentinië, waar het hem in korten tijd gelukt was een belangrijk vermogen tc verzamelen de verandering van zijn naam en de omstandig heid dat in Berlijn niemand hem persoon lijk kende, behalve zij met wie hij van uit Argentinië handelsbetrekkingen had aange knoopt, hadden hem volkomen zeker van zijn zaak gemaakt. En nu moest deze Western komen Zijn geheele verdere beslaan hing nu van diens genade af. Hij knarste in wilde, onmachtige woede op de tanden Wordt vervolgd,}

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1