60"" laargang Dinsdag 30 October 1906 DWAZEN. No. 12222 Mm BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt da gelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schied a m en VI aardin gen fl. 1.25. Franco' per post fl. 1.05. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertcntiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeolige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon f voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam,'29 Oct. 1906. MAROKKO. De troebelen in Marokko vragen opnieuw de aandacht, de gewapende tussehenkomst van de voornaamste belanghebbende mo gendheid, Frankrijk, zal spoedig noodzake lijk zijn, eerstens om de opstandelingen on der het beruchte stamhoofd Raisoeli er on der te brengen en vervolgens voor het in voeren der hervormingen. In den Fransehen ministerraad deelde de minister van marine mede, dat hij in over leg met den president van den raad en don minister van buitenlandsche zaken, en met goedkeuring van don president der Repu bliek, de uitzending had bevolen van den kruiser „Jeanne d'Arc" naar Tanger, naar aanleiding van de gevangenneming van twee buitenlanders door Marokkanen. Het is een- bittere ironie dat het kabinet- Clémenceau, waarvan de vredelievende be doelingen onbetwistbaar zijn, reeds bij zijn debuut er toe gebracht wordt een cxpetl i- tieuit te rusten naar Marokko,want alge meen is men te Parijs van gevoelen dat het zenden van do „Jeanne d'Arc" 'slechts het begin is van meerdere krijgstoerustingen. De oorzaken zijn, zooais gezegd, de onhoudbare toestand van oproer en onveiligheid in het Moorenland. De sultan Abdoel Aziz, die de mogendheden bij den neus neemt, ziet zijn wankelende troon bedreigd door den preten dent en de rooftochten door dezen evenals door Raisoeli met succes uitgevoerd, doen. een toestand van anarchie ontstaan die voor den handel van bijna alle Europeesche mo gendheden met Marokko noodlottig is. Ook de Spaansche regeering is thans van pian krachtig in te grijpen, zij'zond reeds een schip naar Arzila de Marie Molani". Frankrijk en Spanje treden op krachtens bet recht om politic uit te oefenen, hun ver leend door de conferentie van Algesiras. De Fransche regeering beval eveneens, dat de militaire overheid zich gereed zou houden om op te treden bij een mogelijken aan val aan de Marokkaansche grens, waarbij zij zich echter zou hebben te onthouden van eonig aanvallend optreden. Omtrent den hinnenlandsehen toestand in Marokko wordt uit Meltlla melding ge maakt van schermutselingen aan de oevers der Moelaya-rivier. De sultanstroepen zouden de overhand hebben. Generaal Miramas, gou verneur van Mêlilln, weigerde aan de Marok kanen de toestemming tot het vestigen van douaneposten op Spnansch grondgebied. An dere telegrammen spreken van een groote be- wegitig tegen de Europeanen in liet district Marakesh. Raisoeli heelt zich na een kort gevecht Roman naar het Duitsch van HANS IIOCHFELDT. an de havenstad Arzila, aan de westkust, meester gemaakt. De voornaamste kaïds, onder wie Benana zijn krijgsgevangen. Vele huizen staan in brund. De stadsoverheid heeft Raisoeli erkend als „paeha" van de stad. Een brief van Mohammed Torris aan de bevolking maant hen aan Raisoeli te ge hoorzamen. li) Lotte had den verstokten menschenhater met droeve oogen aangezien. Welke harde on dervindingen zouden hem wel tot zulk een levensopvatting hebben gebracht? Deze over denking gaf zij ook lucht door te zeggen „Arme vriend, wat moet jij in het leven veel geleden hebben." „Je hebt gelijk Lotte. Het leven heeft m>j duchtig onder handen genomen. Ook ik was in mijn jeugd zulk een droomer als jou man, ik geloofde aan idealen maar ben daar voor zwaar gestraft. Toen heb ik een les ge- bokken uit mijn treurige ervaringen, ik heb leeren inzien, dat de wereld uit slechts wei nig veistandige mcnschen en een groote massa dwazen bestaat. Tot dien tijd had ik 'ot laatstgenoemden behoord, nu schaarde ik m>j aan do andere zijde en van hetzelfde «ogenblik af had ik succes." „Len treurig succes, waardoor je geloof «an de menschen is vernietigd geworden „Zeg liever een schitterend succes. Zoo lang ik mij inbeeldde dat vlijt, trouw en reclit- apenheid tot het dool moesten voeren en slotte over boosheid, huichelarij, leugen 6" üedrog triumfeeren, zoolang kreeg ik trap «P hap, slag op slag van het noodlot. Thans au ik nog alleen met mij zelf en mijn ■-' gen belang en daar bevind ik mij wel bij „Je houdt je zelf voor den gek, beste om> zeide Lotte hoofdschuddend. „Wie oog zoo aitter over zijn eigen handelwijze spreekt is het er zelf nog niet mee eens, diens hart bloed nog altijd." DUITSCHLAND. Nog eens Hohenloh.e's gedenk schriften. De Temps" bevat een uit Frankfort af komstige, blijkbaar authentieke rechtvaar diging van prins Alexander Ilohenlohe be treffende de mémoires van zijn vader Chlod- wig, de oud-rijkslcanselier. Het blijkt dat riog veel aanteekeningen betreffende de bin- nenlandsche politiek zijn weggelaten. Het artikel in de „Temps" komt op het volgen de neer: Prins Alexander Ilohenlohe ver klaarde aan een politicus dat zijn vader hem in Maart 1901 meedeelde dat hij zijn gedenkschriften zou publiceeren met mede werking van professor Curtius, erbij voegend dat prins Alexander alle documenten aan prof. Curtius moest tor hand stellen indien de vader het einde van het werk niet be leefde. Deze gedenkschriften bestonden uit aanteekeningen die een soort dagboek vorm den dat prins Chlodwig aan zijn vrouw schreel over de gebeurtenissen, waarin hij betrokken werd. Prins Alexander zegt dat hij nooit plan had de grondslagen van het monarchaal gezag in Duitschland te onder mijnen. Ilii hecht zeer aan de monarchie, maar hij wenscht daarbij geen afstand te doen van zijn vrijheid. Hij wilde niet wachten om dat zijn vader reeds bij zijn leven pjan had zijn mémoires te publiceeren. Ilii stelde dns alle documenten ter hand aan prof. Curtius, behalve enkele aanteekeningen, betreffende de keizers. De prins" betreurt dat oen deel van het Duitsche volk zijn werkelijke geschiedenis niet wil' kennen. Hij zegt dat als men de origineele documenten kende, men de ver loochening en het patriottisch gevoel van de redacteuren der gedenkschriften zou bewon deren, die de scherpste uiteenzettingen weg lieten of omwerkten. Prins - Alexander verklaarde verder niet verbaasd te zijn over de aanvallen der reac tionaire bladen, maar hij begrijpt niet dat de liberale bladen hem aanvielen. Overigens ontving hij talrijke bewijzen van sympathie, die hem liet bewijs leveren dat de werkelijke opinie van liet Duitsche volk rj^et is die der pers. Betreffende het verwijt dat hij de buiten landsche politiek vnn Duitschland zou hebben gecompromitteerd, meent de prins dat het zwijgen van den rijkskanselier Riilow op dit punt en afwezigheid van veitoogen uit Pe tersburg, de beste bewijzen zijn voor het tegendeel. De prins is ook overtuigd dat de gedenkschriften in geenen deele het moreele prestige van Duitschland zullen verslappen doordien het prestige van Bismarck wordt verkleind. Bismarck, zegt de prins, stond op goeden voet met Ilohenlohe, hij was voor zijn tijdgi woten een man van genie, maar een man vatbaar voor dwalingen. De prins verklaarde dat de gedenkschrif ten geen enkele onthulling bevatten. Zij ver tellen slechts een beroemde geschiedenis. De oorzaak van het lawaai dat de mémoires ver oorzaakten is slechts dat men in Duitsch land niet vrijelijk authentieke getuigenissen kan afleggen. De prins heeft de vaste over tuiging zijn plicht vervuld te hebben en hij gelooft dat men in do toekomst de publi catie der gedenkschriften zal beschouwen even heilzaam als wettig te zijn geweest. Aan dc' „Temps" wordt uit Berlijn ge meld dat binnenkort de gedenkschriften van prins Friedrich Karl van Pruisen, een neef van keizer Wilhelm I, do befaamde „roode prins" zullen verschijnen. De Beriijnsche uit gever Jeckel heeft behalve de bibliotheek van den prins ook de door hem gemaakte aanteekeningen opgekocht en tevens het recht verkregen ze te publiceeren. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Tom lachte ruw. „Je lachen kan mij niet in de war bren gen. Je zoudt misschien niet graag tot die wereldwijzen willen belmoren, je geeft je alle moeite om het zoo ver te brengen maar in werkelijkheid," zoo besloot Lotte haar redeneering, „behoor je net zoo goed tot de dwazen, waarvan je spreekt, als mijn man en ik en nog een groot aantal andere men sehen." „Ik heb alle respect voor je verstand, Lotte, maar wat mijn persoonlijkheid aan gaat, hel) je ie ditmaal tocli vergist. Overi gens, ieder kan, wat mij betreft doen wat iiij verkiest hoor!" Hij wendde zich tot Mcn- zingen, die ijverig geknikt had ten teeken ■van instemming met de woorden zijner vrouw, „als je er plezier in hebt uit trouw aan je overtuiging honger te lijden, wil ik je dat niet beletten." „Dat is niet mooi gezegd, beste Tom,' riep de vrouw, eenigszins opgewonden. „De waarheid klinkt zelden schoon. Moet je niet dagelijks zwaar werken om een scha mel bestaan te kunnen voeren? Wilhelm zou al zijn litteraire concurrenten kunnen verelaan, zoo hij slechts een weinig zijn ideale droomerijon wilde prijsgeven en den smaak van het publiek en de heerschende mode vol gen. Laat hij met zijn kracht en zijn vuur, met zijn rijkdom aan denkbeelden, het leven in zijn brutale werkelijkheid schilderen, laat hem de ellende in zijn ware gestalte, zonder ideuliseering weergeven en hij zal geprezen worden als de groote apostel van een mach tige nieuwe richting." Menzingen schudde driftig het hoofd. „Je spreekt voor doovemansooren, je moet mij nu eenmaal nemen zooals ik ben." Vriendelijk wendde Lotte zich tot haar man. Wind je niet op,beste WilhelmNeen, Rusland. In de Vrijdag gehouden zitting van de centrumsg.roep van den Staatsraad kwam de kwestie van de gelijkstelling der Joden op het tapijt. De eene groep was van mee rling, dat aan de Joden onmiddellijk de zelfde rechten moesten worden toegekend als aan de overige Russische' burgers, ter wij! de andere _g,roep zich met hand en tand daartegen verzette. Met 28 tegen 16 stemmen werd ten slotte besloten deJood- scfie kwestie niet afzonderlijk, maar in ver band met de kwestie der burgerlijke ge lijkstelling van alle nationaliteiten in Rus land te behandelen. Iswolski, die thans te Berlijn vertoeft, is bij zijn vertrek uit Frankrijk benoemd tot ridder grootkruis van het legioen van eer. Zou het kabinet-Clémenceau reeds bij zijn debuut zijn gehechtheid aan het FransclvRussische verbond willen toonen? Perowsky, de chef van de geheime politie te Sobastopol, is Zaterdagavond door een revolverschot doodgeschoten, terwijl hij in een rijtuig door de stad reed. De moordenaar werd gearresteerd. Evenals dc arbeiders to Petersburg heb ben thans dc arbeiders te Aioskou beslo ten af te zien van elke botooging op mor gen 30 Oct., den eersten verjaardag van het cziarenmanifcst. Van hun kant hebben de autoriteiten te Petersburg de lessen aan de hoogeschool voor dien dag geschorst. Indien er dus morgen onlusten uitbreken zullen deze verwekt worden door de con tra-revolutionairen, de aanhangers van het kabinet-Stolypin en van den czaar, Een grondbezitter in het gouw. Woronesj is door een dievenbende beroofd van 40000 roebel. Iri het district Stawropol hebben ge wapende bandieten een ontvanger der be lastingen en een postillon doodgeschoten. De moordenaars gingen er mot 25000 roe bel van door. Maxim Gorki, de revolutionaire schrijver, vertoeft na zijn terugkomst uit Amerika sedert een paar dagen te Napels. Te zijner eer werd in de arbeidsbeurs een groote meeting van socialisten gehou den, waar Labriola, Altobelli en Gorki zelf het woord voerden. Bij het einde werd Gorki, tot tranen geroerd, in triomf rond gedragen. Te Lodz is de fabrieksdirecteur Josept Ilochno door terroristen gedood, omdat hij de eischcn zijner arbeiders niet inwilligde. De veidedigers in hot proces (egen den raad van afgevaardigden der arbeiders Ie Petersburg, hebben besloten zich toiugto trekken, omdat de rechtbank weigerde de onthullingen betreffende den minister van politie Lopochin aam te hooren en wegens Me weigering om Lopochin te dagvaauleu. Verdedigers en beklaagden zullen niet meer ter terechtzitting verschijnen, tenzij de laat sten natuurlijk door den sterken arm ge dwongen worden. Sedert Zaterdag zijn de debatten gc schorst omdat de overheid voor ongere geldheden vreesde. Woensdag zullen de rechters de getuigenverhooren voortzetten. De aanslag op den wagen met, gouver- nementsgeld te Petersburg beeft zich als volgt toegedragen: Verscheidene individuen vielen den wagen na den bomaanslag aan slaagden erin 2 valiezen met een 'inhoud van 600000 roebels meester lo worden. Bij het achterna zetten der vluchtelingen kou de politie hun een valies met de 'helfL dei- geldsom weed- ontrukken. Verschillende per sonen zijn bij den bomaanslag gewond en ook bij het gevecht met do politie, dat daarop volgde. Een der gearresteerden, een student, verklaarde tot de revolutio naire partij te behooren. Men heeft hier dus weer te doen met een roofaanval van de kas der revolutionairen te spekken. België. In de Zaterdagmorgen te Brussel ge houden vergadering van liberale senatoren en afgevaardigden is besloten bij de her opening der Kamers een ontwerp in te dienen ter invoering van het algemeen kiesrecht voor de gemeenten en de pro vinciale staten, met gelijktijdige invoering van evenredige vertegenwoordiging. Tevens zal een ontwerp worden inge diend ter bestrijding van knoeierijen bij de verkiezingen. ons geloof is het ware, dat moet het ware wel zijn, want het heft ons over de tegen werking van het noodlot heen en bezorgt ons uren van geluk die een mensch zonder idealen niet kent." „Wat men niet kent, dat mist men ook niet," hoonde Tom. „Dat kan wel, maar zoo'n mensch ont beert dan ook het kostelijkste wat er be staat, de innerlijke bevrediging, de edele vreugde, die het gevolg is van goed denken en goed handelen en die tegen alle ontberin gen, zorgen en teleurstellingen opweegt." Tom zag in dat hij, zooals reeds zoo vaak, ook ditmaal weer een vergcefschen storm loop op de denkbeelden zijner vrienden had gewaagd. Zonder boos te zijn, maar met een bedenkelijk hoofdschudden nam hij kort daarop afscheid van hen. „Ik heb medelijden met jelui, onprac- tische menschen," zeide hij, terwijl hij bun de hand drukte. „Je zult nog eek» zien hoe ver je het met je ongeroesl idealisme brengt." Hoofdschuddend sloeg hij den weg naar rijn huis in. „Jammer, werkelijk jammer van hen zij zijn toch per slot van rekening de ecnige menschen waaraan ik gehecht ben domheid mompelde hij zichzelf verbete rend „waar ik mee omga. Schoften, zoo- als bijvoorbeeld deze Boonsted, zijn veel verstandiger, en daarom zal liii hot. ook vol brengen in de wereld." ZESDE HOOFDSTUK. Western's meening over Boonsted werd nog meer bewaarheid dan hij zelf meende. Wat de bankdirecteur ook ondernam, liet gelukte hem en bracht hem enorme winsten aan. De schade, die hij door Tom had ge leden was in den loop van enkele weken reeds met interest weder teruggewonnen en ook had hij in ongelooflijk korten tijd met behulp van een groot aantal stroomarmen liet geheele manoeuvreterrein met het groot ste gedeelte van de stukken grond, waar over de spoorlijn zou gaan, in alle stilte tot betrekkelijk lage prijzen opgekocht. lederen dag kon men nu verwachten dal de offi- cieele beslissing, die niet meer dan een for maliteit was, zou afkomen en dan moest de schatkist 'naar zijn pijpen dansen, d. i. be talen wat hij maar hebben wilde. Doch ook op ander gebied bleef de ge lukster van Boonsted stijgen. De verhouding tot Rosa begon hom op den duur lastig te wordenzij vervolgde hem den geheel» dag met haar eerzuchtige plannen en zijn bewondering voor haar werd met den dag kleiner. Bovendien wilde hij trachten zijn positie ook tegenover de uitgaande were! steviger te maken. Het best kon dit gescliie den, zoo meende hij, door een huwelijk met oen dame uit een voorname familie. Dat was inlusschen gemakkelijker gezegd dan gedaan want in de kringen, waar hij zoo gian zou willen komen, beschouwde men hem toch nog als parvenu, tegenover wien men zeer terughoudend was. Nu was hij eenigcn lijd geleden in aanraking gekomen met een ba ron de Fécamp, een oude rotió en een speler die echter uit een oud-adellijk geslacht stamde en in de voornaamste kringen van Berlijn toegang had. Met dezen baron wa bij voor zaken in aanraking gekomen wil zeggenhij had den voornamen hoor die diep in de schulden stak, Letrekkolijl veel geleend. En dat wel opzettelijk. Want de oude baron had een prachtig mooi nichtje, dc eenige dochter van zijn overleden broeder. Ada de Fécamp waa weliswaar straatarm. Frankrijk. Na veel moeite is dc gezonken onderzee boot „Lutin" met het drijvend dok in dc haven aangekomen. Onmiddellijk begon men de deuren van het bassin te sluiten en s middags kon liet leegpompen aanvangen. Het werk geschiedde onder toezicht van den ngenieur van marine, Faure. Omstreeks half acht was het bassin bijna geheel leegge pompt. De ingenieurs Faure en Beau, en de commandant van de „Konigan", Del- croix, maakten zich gereed de romp van de ,-erongclukte boot Ie inspecteeren. Hun lang onderzoek op een plaats aan den overkant van dc boot, doet vermoeden, dat hier een gat ontdekt is. Gedurende dezen tijd zijn de werklieden van het arsenaal hij electrisch licht bezig do toegangen te openen. Daar dit niet ge lukt beeft men de klinknagels stuk gekapt, die de deksels tegenhouden. Doodstil is het, niemand spreekt een woord en met angst ziet inei,! het «ogenblik tegemoet, dat de eerste lijken te ooi-schijn zullen worden gebracht. Zondag zijn de lijken te voorschijn ge bracht, het eerst die van de kwartiermees ters Douval en Guezel, daarna dat van den vaandrig Rene Millot. Tn hot arsenaal is een gedeelte tol kapel ingericht. Zestien zinken doodkisten, hal verwege gevuld met zaagsel, onder ehloor- zuurzout en ongebluschte knik, zijn daar op een rij neergezet. Morgen, Dinsdag, zal de begrafenis der slachtoffers plaats hebben. De gouverneur-generaal van Algiers, de heer Jonnart, hield bij een feestmaal van den Gencralen Rand een rede. waarin hij wees op de heerschende gisting onder de inboorlingen van sommige streken van Al giers en waarin hij o.a. zeide„Het is buiten kijf, dat dc gebeurtenissen, die zich sedert 18 maanden in Marokko abpelen in de Islamitische wereld een zekere opgewon denheid hebben teweeg gebracht, die ons dwingt tot het nemen van maatregelen. De Engelschen versterken hun garnizoenen maar zij speelde, in weerwil daarvan leeds jaren lang in de hoogste kringen een voor name rol. Temperamentvol en piquant in haar wijze van optreden nis zj was, werd ze steeds door oen schare aanbidders om- gven, die ze nu eens koket tot zich trok dan weer van zich afstiet. Haar familie was uit Frankrijk aikonnrig, zij zelf lmd haar jeugd in Parijs doorgebracht i n baar gar- sehe verschijning, vin bel fijnbosneden ge laat met dc schitterende oogen, wiinilrjven het gitzwarte haar glansde, tot de elegante kleine voeten toe, waren het type van een volbloed Frangaise. ILiai a.nilmldms klaag den er over dat zo koud was en daar had den ze geen ongelijk in. Achter het beweeg lijke, van levenslust stralende uiterlijk ver borg zij een koele berekenende nnhuu', die slechts één doel kende en erkende: het be reiken van een schitterende positie. Oom en nicht hadden samen een overeenkomst gesloten. Ilii gaf de middelen en Ada zou zich daardoor een rijken man trachten te veroveren die op zijn beurt oomlief weer uit de misère moest helpen. Maar tot nog loc was er weinig kans dat dit plan verwezen lijkt zou kunnen worden, want trots alk vleierijen en beminnelijkheden waarmede Ada door riddeis werd overstelpt, had geen hun ner uiting gegeven aan het ernstige nor- nemen, haar te huwen, aangezien zij zoo ge heel van het nardsche slijk ontbloot was. Ja dc laatste weken was zelfs een inerkw inrdige koelheid onder de aanbidders merkbaar, waarvan de oorzaak was te -zoeken in dn al te groote vrijheid waarmede Ada op dc hof makerijen van een jong officier van de garde was ingegaan. Die officier die al even slecht met aard sell o goederen bedeeld was als Ada kwam natuurlijk als ernstig candidaat vol strekt niet in aanmeiking. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1