15 SÉ 60'" Jaargang. Vrijdag 9 November 1906, No. 12231 DWAZEN ia. RS. 1 v Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. hans hocïifeldt. lAlif. SCHIEDAMSCHE COURANT van Dczo courant verschijnt dagelijks,mei uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingcn fl.1.25. Fm,co per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en VI aard in gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een „ur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Ilaven.) teiéél t jaar dui- vordt Men arom iwste hter- me- ht. 1918. itc V. D. laar igene Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Grootc letters naar de plaats die zij innemen. Ad v er ten tië n bij abonnement op voordeclige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond 'jerschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intcrc. Telefoon V voor do Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam, Gezien het verzoek van N. J, TIIARDT, om vergunning tot optri ch ting vaneen kurkenfab'raok met pen gasmotor van 1% paardenkracht, in het pand staan de aan do Noordmolenstiraat 110, 32, ka daster sectie A. 110. 937; Gelet op de bepalingen der Hinderwet: Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 22sten November a.s. des mjddags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die tei zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Ssten November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kermis aan de ingezetenen, dat op heden aan A. HOOGENBOEZEM en zijne rechtverkrijgenden vergunning ver leend is tot uitbreiding zijner bran derij, staande aan den Ycllcvcstsingel no. 3, kadaster sectie II. 110. 397, meteen stoomwatcrkelcl met een verwanningsop- pervlak' vaju 10 AI2. Schiedam, den Ssten November 1906. Burgemeester en wethouders voornoemd, M, A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 8 Nov. 1906. RUSLAND. De eerste sectie van den Petcrsburgschen rimaat is Dinsdag bijeengekomen ter bc- Roman naar het Duitsch van 20) „Ik zal het doen, maar met een bezwaard gemoed!" Hij ging langzaam naar do deur doen keerde zich weer om en trad op Am deg toe. Zijn stem klonk vol innige deel neming, toen hij zeide: „11c ken je en ik ïe gevoelig, overgevoelig begrip van eer. laat dat je niet voeren tot een besluit dat ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Ga met overhaast te werk, alles zal toch ten f-otte te recht komen." Amsteg wenkte ongeduldig met de hand. »Ga nu, alsjeblieft." Nog eenmaal zeide Ulrich op smeekenden toon iiDoe niets waarvan je later berouw zult ebben en vergeet niet dat wij allen vast 'n jo gelooveii." Hij drukte hein krachtig e ;,anc' 0,1 verliet haastig de kamer. Amsteg slaakte een diepen zucht en liep niet neergeslagen oogen eenige malen de amerop en neer. Het was hem volkomen uidelijk wat hij te doen had. Zoolang ten vlek op zijn eer rustte mocht hij geen W 'even aan het zijne verbinden. Dat jou laf zijnGertrude, zijn arme lieveling, 'oe moest zij onder dezen slag lijden! lun ciroomen uvan toekomst en geluk wa- fn met één slag*-vernietigd. Hij klemde de M en opeen hij mocht niet week worden, e alleen ter wille van Gertrude. ®t wordt een moeilijk, een zeer moei spreking van do verkiezingen voor Doema en Rijksraad. Vertegenwoordigers van de ministers van binncnlandsclte zaken, van onderwijs en van spoorwegen namen aan do conferentie deel. De volgende beperkende bepalingen werden aangenomenDe boeren mogen slechts stemmen in hun eigen district, het is hur- verboden deel te nemen aan de verkiezingen van de klasse der grond eigenaars. De personen, beboerende lot de ixozakken-starnmen kunnen niet aan de ver kiezingen deelnemen, noch. verkozen wor den, indien zij niet in de Kozakken-dis tricten wonen. De kiezers voor de gemeen teraden moeten wonen in woningen mot een afzonderlijken ingang, die een vuurhaard hebben en niet in verbinding staan met andere woningen. Bedeelden on een-kamer bewoners mogen niet stemmen en zijn niet verkiesbaar. Bedienden als concierges, bosch- wnchters, lantaarnopstekers enz. komen niet voor op de kiezerslijsten voor don gemeen teraad. liet mindere personeel der spoorwegen zal geen deel mogen nemen aan de Rijksdoema- verkiezingen. Deze bepalingen van den Se naat zijn er dus in hoofdzaak op gericht de werklieden buiten de verkiezingen te hou den. De czaar heeft liet wetsontwerp bekrach tigd, waarbij grondeigenaars aan de boeren grond kunnen verkoopen. De boeren mogen dus grond bezitten als zij het zelf be talen. Dinsdag stond voor den krijgsraad te Odessa de uit elf personen bestaande mili taire organisatie terecht, welker leden be schuldigd waren onder do troepen denkbeel den te hebben verspreid, die indruisehen tegen de bestaande staatsorde. Toen het verzoek der verdedigers om de getuigen te hooren, van de hand werd gewezen, verlie ten de advocaten en met hen de zich nog op vrije voeten bevindende beklaagden het gebouw. De krijgsraad te Sebastopol heeft den 16-jarigen edelman Makarof, beschuldigd in Mei j.l. een bomaanslag te hebben gepleegd op den vestingcommandant Neploejef, tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn jeugdige leeftijd werd hem als verzachtende omstandigheid aangerekend. De andere drie beschuldigden Werden vrijgesproken van de beschuldiging, maar omdat ze lot de sociaal- revolutionaire partij behoorden, veroor deeld tot tuchthuisstraffen van vier lot zeven jaren. Kapitein Friédé van de Siberische jagers, een zoon van een generaal, beeft te 'Peters- burg zelfmoord gepleegd. Hij ;s 31 jaar en nam deel aan den oorlog met Japan. Eenige maanden geleden maakten 2 zijner broers, ook officiei'en, een eind aan hun leven. Men •-eronderstell dat zij om hun revolutionaire denkbeelden met hun vader overhoop lagen de strijd om dc vrijheid in Rusland telt weer een drama meer. 25 eerzame burgers van Odessa, hehoo- rende tot de kadettenpartij, dus naar AVest- Europccsclie begrippen liberalen, waren Dinsdag bijeen in een particuliere woning om te spreken over de a.s. Docma-verkie- zingen. De politie, van deze samenkomst on derricht, drong het huis binnen en ontbond de vergadering. De voorzitter werd veroor deeld tot 3000 roebel boete en verbanning, de overige 24 kregen ieder 1000 roebel boete. Het olficieele verkiczings-comitó vroeg verlof kiesvergaderingen te mogen houden, ingeval zulks geweigerd werd zou het comité ontslag nemen, want dan was het verkie zingswede nutteloos. Gouverneur Kaulbars .verklaarde dat hij geen enkele vergadering zou dulden, hetzij wettig of- niet wettig. 20 roovers hebben Dinsdagnacht een post wagen uit Verchny-Dnieprowsk bij Ekate- rinoslaw (Z.-Rusland) aangevallen. Zij ver wondden een postambtenaar en een agent van politie en gingen er met 63000 roebels van door. MAROKKO. lijk oogenblik voor mij maar ik moot sterk blijven." Daar hoorde hij in de zijkamer de nade rende schreden van Gertrude. Hij richtte zich boog op en een ijzeren vastberadenheid stond op zijn gezicht te lezen. De deur werd geopend en Gertrude trad snel binnen. Er lag angst in haar oogen toen zij, terwijl zij haar vcrlooFde hartelijk be groette, uitriep „Ulrich sprak van een groot ongeluk dat jc getroffen heeft, maar verder heeft hij er niets van verteld. Wat is er gebeurd Amsteg zag haar met een blik van innige liefde aan, trok haar dun heftig in zijn armen en kuste haar hartstochtelijk. „Mijn lieveling, mijn afgod," fluisterde hij, „mijn hoogst, mijn etnig geluk in dit leven." Gertrude vleide zich tegen bom aan. „Alfred." Zwijgend hielden zij elkaar een oogenblik omarmd.Nog eenmaal streed Amsteg een zwaren strijd met zichzelf. Zijn oogen rust ten met een droevige uitdrukking op Ger trude, met een diepen zucht liet hij haar daarop los en voerde haar langzaam naar een stoel, terwijl hij tegenover haar ging zit ten. Hij hief het hoofd op en zeide met een harden klank in zijn slem „Het moet zijn." „Wat moet zijn?" vroeg Gertrude angstig. Spreek .toch, vertel toch wat er gebeurd is." „De zaak is mal weinig woorden gezegd," antwoordde Amsteg toonloos. >„Jc weet dat ik lid der commissie was die het terrein voor militaire oefeningen moest aankoopen. Tot ons aller bevreemding bleek het dat de bank directeur Boonsted, niettegenstaande alle ge- He Duitsche gezant Rosen, is gisteren uit Fez met zijn gebeele familie te Tan- ger aangekomen, onder een sterk troepen- geleide. Rosen zal zich na enkele dagen rust, naar Berlijn begeven om rapport te doen van. zijn zending. Het onderzoek naar het incident met de sloep van de „Galilóe" heeft geleerd dat enkele matrozen van het Fransche schip in twist geraakten met Marokkaansche schippers. Een deT laatsten slingerde een steen naar de Fuvnsehem, van wie er een ernstig aan het hoofd iverd gewond. Aan stonds werd de gewonde aanhoord van dc Galilée" gebracht. Do aanvaller vluchtte op een bark en vond bescherming op het Marokkaansche 'regeeringsschip „Gibcl- Hable", dat naar Saïda vertrok. Twee an dere Marokkaansche schippers in het ge val betrokken zijn. gisteren te Kashall gearresteerd. Admiraal Campion en Mohammed El Torres, de vertegenwoordiger des sultans te Tanger, hebben gisteren oflicieele be zoeken gewisseld. In de laatste dagen hebben hevige regens Raisoeli en zijn handlangers tot werkloos heid gedwongen. He roover-caïd heeft nu allen tijd 0111 zijn plannen voor de toe komst uit to werken en voor te bereiden. Men acht het hoogstwaarschijnlijk, dat hij plan heeft zich van Tanger meester te malton, iets wat hem maai' zeer weinig moeite za.l kosten. Dc pasja van Tanger was n.l. als zoodanig, steeds gouverneur van den stam der Fabs cn daair deze stam zich bij Rasoeli heeft aangesloten, bleef Öezc, zoo bij z-ich tot pasja van Tanger zou proinovecien, volkomen in de lijn dor traditie. Bovendien maakt dc omerschoon- barc werkloosheid van Sidi Mohamcd cl Torres, den plaatsvervanger van den sul tan, die, uit dweepzucht of verblindheid, niets tegen Raisoeli onderneemt, het de zen gemakkelijk te doen wat hij wil. Ook de Magbzcn schijnt zich niet te willen roeren om 'den overmoedigon roovor in zijn macht te krijgen; toen hij zich in de bergen ophield, kon deze houding nog penigszins worden verontschuldigd, maar thans, nu hij gevestigd is in het van de land- en zeezijde zoo gemakkelijk in te sluiten Arzila, kan men dc werkloosheid van den Maghzon, die 2000 gewapenden op hem zou kunnen afzenden, aan niets anders dan aan ornvil of vrees toeschrijven. Daar Ben Mausoer, een der adjudanten van Raisoeli,, nog steeds het pompstation van. de Spaansche electriciteitsmaatschap- pij te Tanger bezet houdt, heeft de Spaan sche gezant te Tanger uitgemaakt, dal de daaruit voor de maatschappij voortvloeien de kosten door de Marokkaansche schat kist moeten worden vergoed. Dit is natuurlijk een groote tegenvaller voor Raisoeli, die voor zichzelf een voor deeltje daaruit dacht te slaan. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. hoimhouding van onzen kant, kennis van de ligging van het terrein verkregen moest heb ben, want hij hnd het eerst eenige weken geleden gekocht en dc fiscus was genood zaakt hem de enorme som te betalen die hij er voor vroeg, daar het bedoelde terrein het gunstigst gelegen cn alleen voor dat doel geschikt was. T „Maar wat heb jij daar mee te maken?" vroeg Gertrude, die met groote spanning ge luisterd had. „Luister maar verder. Wij vermoedden allen dadelijk dat Boonsted op oneerlijke wijze kennis van het besluit der commissie gekregen moest hebben. Vandaag werd ik bij den minister geroepen en hij legde mij een door mij ontworpen potloodschets van het terrein voor, die hij vanmorgen vroeg met een anoniemen brief ontvangen had." „.Ta, manr hoe „In den brief, die op de schrijfmachine geschreven was, werd gezegd dat de be doelde schels misschien op het spoor van den verrader zou kunnen leiden. Do schrij ver had zo toevallig hij een dorde gevon den en zond ze aan den minister om er kennis van te nemen." [11 gloeiende verontwaardiging sprong Gertrude op. „Alfred, hoe is het mogelijk," riep zij uit. „Wie kan y.ulk een vervalsehing gepleegd hebben?" „liet was geen vervalsehing, ik had wer kelijk de schets goteekend." „Dan is zij gestolenMaar wie kan zulk een schurkenstreek uitgehaald hebben." „Ik smeek je, blijf kalm, lieveling," smeekte Amsteg. „Ga zitten." Gertrude zonk schreiend op een stoel neer Engeland. In het Lagerhuis diende de socialist Kcir Ilardie een wetsontwerp in, waarbij a,an de vrouwen het kiesrecht wordt toe gekend. Keir Hardie herinnerde eraan dat 420 tegenwoordige leden van bet parlement aan hun kiezers beloofd hadden voor dc in voering van. het vrouwenkiesrecht te zul len stommen. De minister-president Bannerman ant woordde dat er voor deze zittingsperiode te veel werk is om het vrouwenkiesrecht te bespreken. Frankrijk. In -de Kapner is door den geestelijke Lemire een wetsvoorstel ingediend, dat bedoelt het duel tie bestrijden. Wordt dit Voorstel wet, dan zullen gevangenisstraf fen en boeten de duellccrenden en hun getuigen trollen. Ook dc bladen, die ver slag geven van gehouden duels, zullen ge straft worden mol boeten van 500 lot 2000 francs. Tengevolge van een loongcschdl hebben de patroons van 22 schoenfabrieken dc uitsluiting geproclameerd die 6 a 8000 arbeiders omvat. De rechtbank van Chateaudun heeft voor manslag door onvoorzichtigheid den Ame rikaan Kingsland tot 3 maanden gevange nisstraf en 50 frs. boete veroordeeld we gens het verpletteren van een 81-jarige vrouw met zijn automobiel, tijdens den wedstrijd in het circuit do la Sartlie. cn haar verloofde ging met dezelfde toonlooze doffe stem voort: „Wie het gedaan heeft kan ik zelfs in de verste verte niet vermoeden, evenmin hoe ik ze kwijtgeraakt kan zijn. Iri overeenstem ming met den wensch van den minister werïc te ik buiten mijn bureau-uren ook nog thuis aan de plannen om de zaak tc bespoedigen en sloot het werk telkens zorgvuldig in mijn schrijftafel. Maar dat alles is vooreerst bij zaak." Hij zweeg een oogenblik en ging dan met een krachtige poging om zijn op winding te onderdrukken voort„de minister vroeg mij kortaf wat ik tot mijn rechtvaar diging en tot opheldering te zeggen had men wist dut ik vroeger voor Boonsted werkzaam was geweest. En toen ik sprake loos van verontwaardiging vergeefs naar woorden zocht om mij van deze schande lijke verdachtmaking te zuiveren, volgde de vraag hoeveel ik met dien mooien handel verdiend had. Dat moest ik nu maar eens bekennen." Arnsteg's stem klonk voortdurend meer opgewonden', hij zuchtte en greep kramp acht-ig de leuning van den stoel. Gertrude bad haar tranen niet kunnen bedwingen, zij sprong op, ging op hem toe en sloeg de armen 0111 hem heen terwijl ze snikkend stamelde „Mijn arme, trouwe Alfred, wat heeft men je gedaan?" Deze weerde haar liefkozingen mat nf. „Stil lieveling, maak mij niet weer zwak ik moet tot einde komen. Toen ik dc laatste woorden van den minister hoorde, toen ik bemerkte dat ik reeds veroordeeld was, voordat men mij gehoord bad, verloor ik mijn bezinning. Ik weel alleen nog dat Duitschland. Volgens do „Neue Gcsell Konr." zal Poilbielski bij zijn aanstaand ontslag be giftigd worden mot dc zwarte adelaars orde, de hoogst» onderscheiding in Prui sen. Tengevolge van de aanvallen van de nalionaal-libcralen in IIcsscn, wegens de bekrachtiging van do verkiezing van den sociaal-democraat Eisneirt tot wethouder te Offenbach, heeft het gehecle ministerie onlsïag gevraagd. Do groothertog weiger de het ontslag aan te nemen. Zwitserland, Tatiana Leontieff heeft aan haar rech ters te Bern verklaard dat zij niet krank zinnig is. Zij zegt gohandeldt te hebben ip de overtuiging den Russischen minister Doernowo te doorben, toen zij schoot op den Duitschen rentenier Muller. Oostenrijk-IIongarij e. De begrafenis van aartshertog Otto heeft Dinsdag te Weenen plaats gehad. Keizer Frans Jozef, de leden van het keizerlijk huis, de koning van Saksen, prins Eitel Friedrich waren tegenwoordig bij de over brenging van het lijk van den Hofburg naar de Capucijnerkcrk, waar 75c kist in. een grafkelder werd geplaatst. Rumeuië. De koning en de koningin zijn tcBoccha- rest 'teruggekeerd. De gezondheidstoestand van koning Carol is bevredigend, prof. van Noorden is weer naaf Weenen afgereisd. De Weensche dokter beschouwde de in gewandsziekte van den koning als niet- levensgevaarlijk. Vereenigde Staten, President Roosevelt heeft in hel minis terie nog de volgende wijzigingen gebracht James It. Garfield, thans commissioner of corporations, wordt minister van binnen- landschc zaken in de plaats van Hitch cock, die 4 Maart aftreedt. De minister van justitie, Moody, wordt rechter in het Hooggerechtshof. Dc meerderheid die Ilughes, de nieuw- gekozen gouverneur van New-York, be haalde, bedroeg 55000 stemmen. De de mocraten -wonnen overal in de zuidelijke staten bij dc 2-jaarlijksche verkiezingen voor het Congres:'de meerderheid der re publikeinen. jn het Congres is gedaald van 112 tot 70. De rassenstxijd in Amerika heeft weer aanleiding gegeven tot betreurenswaardige botsingen, dezen keer te Wiggins (Missou ri). Een politie-agenj. aldaar wilde een van diefstal beschuldigden neger in hech- ik wild lachte en zonder groet, zonder naar de verdere woorden van den minister te luis teren do kamer verliet. Uren lang heb ik buiten als een krankzinnige rondgeloopen met de handen voor de oogen. Maar waar toe zal ik je mijn gemoedstoestand van do laatste uren schilderen? Genoeg daarvan. Het is mij nu duidelijk geworden wat plicht en eer mij voorschrijven." „Wat wil je nu beginnen? Toch zeker dadelijk pogingen in het werk stellen om den schurk te ontdekken die op zulk een laaghartige manier gewaagd heeft je eer te bezoedelen? Alfred, laat mij je helpen. Wij zullen niet eerder rusten, voordat we hem gevonden hebben." „Ik zal zelf een gerechtelijk onderzoek aanvragen, wanneer ten minste niet reeds een bevel tot inhechtenisneming onderweg is lachte hij bitter. „Alfred wat zeg jo daar. Geen man van eer kan aan je twijfelen ieder moet im mers weten dat er hier een schurkenstreek in het spel is, waaraan jij onschuldig bent." „Je hebt immers juist gehoord wat de minister denkt," antwoordde Alfred treurig. „Dan zal ik naar den minister gaan," riep Gertrude in koortsachtige opwinding, „ik zal hem zeggen wolken smaad hij je met zijn twijfel aangedaan heeft, ik zal „Neen, neen," viel Amsteg haar haastig in de rede. „Jij gelooft aan mij lieveling, dat weet ik," zeide hij op weeken toon. „Ik 7.0U ook te gronde gaan, wanneer ik daar een oogenblik aan twijfelde." (Wordt ve-rvoïgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1