Schilderachtige cijfers. Het buitenste uiterlijk. f f f f f f f f ALLERLEI. nam flMttfctttMMd rwmmmmbmci Vien tegon do discipline begaan hebben of in recidive vervullen voor lichtere misdrij ven daartegen. Dat de strafexoieitiën en het hardo werken onder den hemel cn op het zand der woestijn bard zijn, is te begrij pen. Dat er vaak door de sergeanten wreed heden begaan worden, ongerechtvaardigd zelfs bij hot ongehoord strenge régime dor strafco-mpagnién, is even duidelijk. Hol misbruik der hand- en voetboeien en van het werktuig, genaamd crapaudinc, is herhaaldelijk bewezen en geboekstaafd. Ge neraal André hoeft er zijn stem tegen ver heven en meegewerkt lot do afschaffing van sommige dier poiitioweiktuigen. Uit het oogpunt van sociale rechtvaardigheid kan dus het nieuwe schouwspel van het theatre Antoine wellicht heilzame gevol gen hebben. Die moralizeeremlo strekking wordt echter ongelukkig genoeg door de antimilitaristen met niet onbaatzuchtige be ginselen gebruikt om een (inverdienden blaam op het gehoele leger te werpen. Zoo werd bij do generale repetitie door menigeen gedacht en zelfs zachtjes geroepen A bas l'armée, en is het alleen aan de bijzondere samenstelling te danken van het gewone publiek van Antoine, dat er geen ongeregeldheden zijn voorgevallen, voortspruitende uit verschil van opinie on der de toeschouwers. Dat hot weik succes heeft gehad en nog vaak gespeeld zal worden, is echter niet tegen te spreken. Doch literarische waarde heeft het volstrekt niet. Het voldoet aan geen der vereisch- ten van een tooneelstuk of drama. Do bij val, dien hot geniet, is te zoeken in het onderwerp en in de voortreffelijke mon- teermg en mise-en-scènc. De laatste twee bedrijven van do dtie, waaruit het stuk bestaat, spelen in de woestijn. De toeschouwer ziet de arme, bleeke straDoldaten gepakt en gezakt hun exercitiën doen, is er getuige van hoe ze in de hand- en voetboeien gesloten wor den, hoe er een van uitputting stoift en de rest in opstand komt tegen de officie ren. Gelukkig is er een korporaal, die zich verstandiger toont dan alle andere mili tairen en eicn bloedig treffen verhindert lusschen de manschappen, met gevelde bajonet de officieren bedreigende, die hun revolvers voor den neus houden. Datdio scène, waarvan het opruimde karaktdr niet ontkend kan worden, buitengewone bravo's uitlokte, is het Ixvde bewijs, dat de bedoeling van de auteurs niet zuiver moreel eai mcnschlicvend, maar vooral an ti-militaristisch is geweest. Wellicht zijn do gemoederen var. het vooruitstrevende publiek, dat dergelijke stukken bovenmatig toejuicht, evenmin van louter moraliteit vervuld. Dit zou men ten minste mogen opmaken uit do wijze, waarop een ander, bij dezelfde ge legenheid oor het eetrst vertoond stuk, ontvangen werd. Hot was de eersteling van een jongnionsch van 23 jaar, Sacha Guitry, zoon van een deir eerste acteurs van Parijs, tevens Directeur van den Re- naissance-schouwburg. Iets zoo immoreels, zoowel van strekking als van inkleeding als dit driebedrijvig blijspel, getiteld Chez les Zoaques", heb ik nog nooit op hot Fmnsche tooneel aanschouwd. De auteur verdedigt er, zij het op echt Fransch gees tige en losse manier, de zonde in, waar van ik in den aanvang sprak. De Zoaken zijn namelijk een denkbeeldig volk, waar van de hoofdpersonen in het stuk de hu- wel ijkszeden met ijver trachten toe te pas sen en die zeden komen ongeveer- over een met die bij de dieren. Dezelfde toe schouwers, die onder „Biribi" zich aan stelden alsof zij uitsluitend droomden van verheven menschenwaarde en zedelijkheid, gaven thans hun volkomen instemming te kennen met het "tableau de moeurs", dat de jeugdige auteur als zijn ideaal van de tegenwoordige maatschappij gaf. Laten we echter hopen, dat die instemming meer het voortreffelijke spel van de vertooners dan den inhoud der comedie gold. Hoe „Mooi!" riep hij. „Kijk, Parsons, hier is er juist 'een geschikte plaats voor. Waar de een den ander met water bespat. De man kan zoo geen bezoek afleggen en moet een jas van iemand leenen. Je laat hem een zijden 'zakdoek om doen, om zijn vuile boord "te bedekken. Maak daar een boord van, dat omgeslagen kan wor den zoo eenvoudig mogelijk. Je hoeft maar een paar 'zinnetjes te veranderen. Dit is een goed verhaal. Je kunt het ge makkelijk verkoopen." „Maar als ik het zoo veranderde, hls je het wilt hebben, en je kocht het„ wat zou je er dan mee doen?" vroeg Parsons. „Ik zal het juist niet van je koopen. 3e raakt het wel kwijt. Hoe beter hei tijd schrift is, dat het van je neemt, hoe. aan genamer zal het ons zijn en hoe meer zullen wij er je voor geven." „Maar je wilt het niet koopen,. zei je daar net," antwoordde Parsons, die er niets van begreep. „Begrijp je het niet?" lachte Birdsall. „Als we die verhalen kochten cn tracht ten ze te plaatsen, zouden de uitgevers er dadelijk achterkomen, waar 'tcvns om te doen was. Maar je moet de verhalen zien to plaatsen en dan betalen wij je een flinke som voor ieder, waarin het bedoelde boord genoemd wordt. Voor dit zou je bijv. vijf en twintig dollars kunnen krijgen. Een uitgever zal het wel nemen als je het hem voor niets aanbiedt, van ons krijg je dan dit buitenkansje." Parsons keek hem aan met wijd ge op en den mond. het zij cn zonder don pessimist to wil len uithangen, geloof ik dat van hot ho- (lendaagsche Parijs meer dan ooit met een oud, indertijd o. a. door mevrouw Beermans gezongen refrein kan getuigd worden: Alles is komedie. JUVENIS. Ze zijn er. Als men ze mear zoeken wil. En als men maar niet te veel ineens geeft. Wij willen ze zoeken. Wij zullen niet te veel in eens geven. En wij zullen trachtten ons te herinneren, dat men zelfs in cijlers geen verontschuldiging mag zoeken om ver velend to zijn en dat men zeer wel een hoogst ernstige zaak de vergelijkende studie dor gemeente-fimincien -kan be vorderen, zonder daarbij een droef-ernstig ge zicht te trekken. Die schilderachtige cijfers nu gaan we zoeken in breede boeken en lange boeken en korte boeken en smalle boeken en heel netto boeken en erg zoo-zoo boekjes en velletjes, die een dertiental Ncderlandsche gemeenten jaarlijks in September uitgeven tot meerdere stichting van den belnstingbetalcmlen stede ling. De dertien gemeenten zijn, gerangschikt naar het aantal hunner zielen in 1903 (het tweede cijfer zijn de zielen op lo. Jan. 1900, welk aantal niet van allo is opgege ven), Groningen (700097232 1). Haar lem (0S31SGS997), Arnhem (A0759 01517), Nijmegen. (-17073), Dordrecht (42994—41030), Leeuwarden (33930). Delft (32500), 's-TTertogonboseh (32S91 34093). Zwolle (31973). Schiedam (279 13 —29227), Cromla (23552—237SA), Alk- maar (191 1020A5) en Middelburg (19200). Dertien gemeenten, dertien hegrootingen dus. dertien boeken, die in hun verschillend uiterlijk svmbolisporen de verscheidenheid dei- gemeenten. Witboeken zijn het over het geheeldoch Groningen prijkt in de kleur der hope, de grijze AlervveMad hult zich in bruine-suiker-bruin en de stad. wier naam voor ons klinkt als de victorie na langen strijd, komt met een hlnmv-grijs-gropn ge- wone-hoekekaft-kleurtje. Ziet de Arnhem- sche begrooting met lmar twee statige zwaar pergnmenten hoeken ernit als een beeld van geweldige soliditeit, de coquette hoofdstad van Overijsel komt met een zuinig afdrnkje zonder kaft op gewoon papier. Tusschen die twee uitersten liggen de anderen. Delft het dicht«t hij Arnhem, terwijl Haarlem en den Bosch afwijken van het deftige folio formaat en met bescheiden boekjes optreden. Oroote verscheidenheid du« in vorm en kleur, grooter verscheidenheid nog in kos ter^ en inhoud. Vraagt de eene gemeente zonder blikken of bloozen voor een cenigV zins volledige begrooting pi. m. 30, een ander verkoopt eon even net boek voor 50 of 624 cent. ïdn de inhoud lector die een oogenblik in die hoeken heeft gekeken, wordt het groen en geel voor de oogen van al de cij- ferverwnrrin?. die daarin te vinden is. Geen wonder dat het centraal bureau voor de statistiek vaak geklaagd heeft over die bontheid, welke een vergelijking zoo moei lijk maakte. Daar is al dadelijk de titel. Groningen en Haarlem spreken voorzichtig cn juist van een ontwerp-begrooting. De andere gemeenten hebben het al over een begroeting op Zwolle na, dat een „Staat van "Begroo ting" geeft. Laten wij nu bij de uitgaven beginnen en dan in de eerste^ plaats zien hoeveel de verschillende gemeenten betalen voor hun college van B. en W.. den secretaris en den gemeente-ontvanger. Burgem. Weth. Seer. Ontv. Groningen 5000 6400 4500 3500 Haarlem 5000 8000 400'0 3500 Arnhem 5000 0000 3000 3300 Nijmegen 4000 4000 3200 2700 ,.Nu, hoe denk je erover?" ..Tiet is z.eker een goed denkbeeld," zei Parsons langzaam. „Die zaak van die boor den is een geheim tusschen ons heiden?" .(Zeker!" „De uitgevers mogen er dus niets van weten?" „Natuurlijk niet. Anders zouden ze het er uitnemen. Maar wat niet weet, deert niet." „Dan bedrieg ik ze toch eigenlijk?" Onzin! Het is geen eigenlijke adver tentie. Je noemt onze za,ak niet." Birdsall lachte hartelijk, maar hij werd ernstiger, toen hij Parsons in het gelaat zag. Deze keek verlegen. Duizend gedach ten gingen hem door het brein. Twee kwamen geregeld terug. Hij had geen geld en de huisbaas wou niet langer op y.ijn huur w ach ten. „Zou je mij vijf en twintig dollars ge ven, als ik dit verhaal aan Grassleaves gaf?" vroeg hij. Ilij geloofde zeker, dat men het daar zonder betaling wel zou aannemen. „Gewoonlijk mag ik niet betalen voor het verhaal verschenen is," zei Birdsall, „maar voor jou zou ik een uitzondering maken. Als je de verandering aanbrengt, die ik voorstelde rru'sschien kun je het nog beter doen dan zal ik je dadelijk vijf en twintig dollars geven." Ilij lachte weer. „Zijn wo het eens?" „Ik ik zal nog wel eens! zietn," sta melde Parsons. Vijf en twintig dollars! liet zou een uitkomst voor hem zijn vocd- Burirem. Weth. Beer. Ontv. Dordrecht 4500 3000 3500 2800 Leeuwarden -1500 2700 3500 2200 Vllertogenb. 3500 2400 3000 4125 Delft 4000 2400 3000 2500 Zwolle 3500 2-100 3000 2700 Schiedam 3500 3000 3000 2S00 Gouda 3500 2100 3000 2200 Alkmaar 3000 1500 3000 2100 Middelburg 2500 2000 2500 2500 Voor deze plaatsen worden nu do totalen hieronder gegeven, waarbij wij tevens ntin- tcekenen horweel iedere ziel van de bedoelde gemeenten (gerekend nnnr 1903) gemiddeld te dragon hoeft in do salarissen van zijn burgemeester, wethouders, gomeente-secie- btris en gemeente ontvanger. totaal per hoofd dei- bevolking (in eenten) Gum. 19,400 27.4 Ilanrl. 20,500 29.9 Arnh. 17,900 29.9 Nijm. 13,900 29.1 Dordt 133100 32.— Leeuw. 12,900 38.- 's-Tïertog. 13,025 39.G Delft 11.900 30.0 Zwolle U.fiOO 30.2 Schied. 12.300 44.— Gouda „11.100 47.1 Alkm. 9900 50.9 Middelh. 9500 4 9.! Groningen draagt zijn dngelijksch bestuur dus bet gemakkelijkst, de kleinere steden veel mooielijker. Alkmaar, dat pas nl deze functionarissen heeft „opgeslagen", liet /.w:mr=t. Opmeiking verdient nog, dat be halve Alkmaar ook Leeuwarden (met ƒ1000) en Zwolle (mot 500) dit jaar het tracte- mont van den burgemeester verhoogd heb ben. Ook is liet opvallend dat er zoo wei nig variatie is in de salarissen der secre tarissen, terwijl daarentegen de ontvangers zooveel mogelijk variatie hebben. Een volgenden keer meer. NEDERLANDERS IN AMERIKA. JIun&ey's Magazine geeft een beschou wing over de Nederlanders) in Amerika. Het vertelt daarin, dat er op dit oogenblik meer dan honderd duizend Nederlanders in Amerika w-onen. Etr zijn gehcfelo sjo elen door hen bevolkt. Met elkaar zijn ze tal rijk genoeg om zeventien weekbladen te doen beslaan en verscheidene honderden kerken te bezi tten. Er heeft altijd een goede verstandhou ding bestaan tusschen Nederland en Ame rika, maar dit is v-oerat in de laatste ja ren het geval. De Holland-Amerika-lijn vervoerde verleden jaar vijftien duizend passagiers. Nederland ia een zectr rijk land een land waar de burgerman meer of minder kapitalist is; en in honderden Nederland- schc effectentrommels tiggen aardige hoe veelheden Amerikaanschc papieren. Am sterdam koopt meer Amerikaanschc pa pieren dan oenige andere stad, Londen niet uitgezonderd. De Nederlanders koopen veel Ameriknan- scho waren, meer dan de Amerikanen van de Nederlanders. Zij koopen diamanten, ta bak, haring en bloembollen. Maar vooral toonen ze lmn achting voor Nederland door de grootste prijzen te betalen voor de werken 'der kunstenaars. Nadat hij eenige van de voornaamste Amerikanen van NederIandsche afkomst, waaronder in de eerste plaats natuurlijk Roosevelt, heeft opgenoemd, betreurt de schrijver van het artikel hot, dat nog door geen Amerikaan is te boek gesteld, wat de Nederlanders voor Amerika deden. Een feit is het, dat men in dat land veel ver schuldigd is aan de Nederlanders uit de zeventiende eeuw. Juist toen Amerika hei eerst werd gekoloniseerd, was Holland op het toppunt van roem. De Nederlanders waren toen do toongevers in muziek, schil- sol, een woning, "de kans om vooruit te komen. „Kom, denk er am niet langer ovorl" riep Birdsall. „'t Is onzin om te denken, dat er iels oneerlijks in steekt. Ik zou je zoo iets niet vragen. Breng me morgen ochtend liet verhaal, wil je? Ik zal je da delijk het geld uitbetalen." „Ik ik denk, dat ik het doen zal," bracht Parsons uit. „U neemt ine niet kwa lijk." Het maal was afgeloopen. Ze stonden beiden op. „Zoo, ik "wist niet, dat het zoo Iaat was. Ik moet naar 't kantoor. Je komt dus mor gen vroeg, Pairsons," zed. Birdsall, en gal hem do hand tot afscheid. Parsons volgde hem op "straat. De zon scheen helderder, de lucht was zachter en de straat schooner, dan toen hij de1 restau ratie binnenging. Ilij ging weer naair zijn kamer en ging in gedachten het handschrift na. Natuur lijk dacht liij aan de door Birdsall voor gestelde verandering. Het was werkelijk iets heel eenvoudigs. „Men kan het op die manier geen ad- vcüteeren noemen," mompelde hij. „Nie mand zou er iets van vermoeden. Geen enkele uitgever zou er achter komen. Het is werkelijk goed bedacht. Die Birdsall js slim, dat is ontegenzeggelijk waar I En dat eten was goed! Met vijf en twintig dol lars zou ik er weer boren op komen." Hij ging voort met hij zichzelf te rede- neeren. Langzamerhand vertraagden zich zijn schreden. Hij werd bleek en hij ver- dorkuust, architectuur, wetenschap, han del cn volksontwikkeling. Zo waren de baanbrekers op bijna ieder gebied van we tenschap. Zo bezaten de beste hoogescho- len van Europa. Ze brachten het waar schijnlijk zoo ver, omdat zc leefden in een land dat hen tot werken dwong een land, dat ze aan de baren moesten ont worstelen. Men zegt „God schiep de wereld, maar de Hollanders schiepen Holland." llun eindelooze strijd tegen de zee maakte hen oen krachtig volk. Stap voor slap vorm den zo een beschaving on een rcgcorings- vorm, die een mortel waren vooroudere landen. Men z!ou ze de Amerikanen hun ner dagen kunnen noemen, want zeieer den liet eerst liet genot van de vrijheid en eigen weikzaamheid kennen. Ze wa ren bestand tegen Spanje cn z.elfs tegen don machtigen Lodewijk N1V van Frank rijk. Onder Tromp en De Ruylcr versloe gen zij alle vijandelijke vloten; en gedu rende oen eeuw cf langer hadden de bur- geis van Rit kleine huid don wereldhan del in handen. Uit dit dappere kleine land kwamen do eerste kolonisten naai' Amerika. William Pcnu, de zoon eener Rolteirdainsche moe der, preekte dikwijls in het Ncdei Inndsch en schreef de grondwet voor Pennsylva- nie naar een Nfdorlanilsoh model. Het is nn bijna drie eeuwen geleden, dal llemi Hudson Ncderlandsche instel lingen op Amoriknanschen bodem grond- veslLe. Spoedig daarna deed Minuit zijn inkoop van Manhnüan voor vier en twin tig dolkus niet in geld, maar in klec- ren on sieraden Vijftig jaarlang negeerden de Nederlanders in de streek aan de Hud son rivier van Bicu kelen (llrooklin) tot Beverwijk (Albany). Ze wairen allen groo- te landeigenaars, die zich niet door de Engelsehen lieten verjagen. De Ncdei lander, wiens naam het meest bekend is geworden, was Jan Aortscn van der Bilt, wiens boerderij in Brooklin lag. Tweehonderd jaar lang werd geen zij ner familieleden bekend. Toen kwam Cor nelius Yandcrbilt, de zoon van een ar men hoer, duo do grootste der Amerikaan schc spoorwogkoniugen werd, en zeventig millïoeu dollars aan zijn erfgenamen naliet. Hij was een werkman, geen speculant. Hij had kunnen zeggen„lk vond barges en ik liet stoomschepen achter; ik vond di ligences cn bracht spoorwegen in de plaats. Terwijl anderen beraadslaagden, voorzag hij de Oostelijke Staten van vervoermid delen. Het fortuin, dal hij naliet, is zoo toegenomen, dat de naam Vandcrbilt ge lijk staat met grooten rijkdom. De zooge naamde Vandorhilt-spoonvegen beslaan op 'L oogenblik twee cn twintig duizend mij ten met een kapitaal van elfhonderd mil- lioen meer dan het negende deel van alle spoorwegen der Vereenigde Staten bijeen. Toep men in Europa hoorde van de Amerikaanschc omwenteling, kwamen de Nederlanders het eerst de Amerikanen te hulp. Holland gaf hun geld c-n manschap pen. Nog beier, het heeft het sterkste be toog veischaft ten gunste van een eigen regeering. „In liefde voor de vrijheid, en dapperheid voor de vetdediging daarvan is Holland ons grootq voorbeeld geweest," zei Franklin, De vi-ar eerste presidenten waren leerlingen van den bekwamen pro fessor Luzac te Leiden en waren hem al tijd dankbaar voor zijn onderwijs. Zooals George Washington later aan Lnzac schreef: „Amerika heeft de grootste verplichting aan de geschriften van mannen als li." De invloed van die eerste Nederlanders is nog gemakkelijk na te gaan. Verschei dene woorden zijn aan hun taal ontleend. Zij leerden het gebruik van windmolens. Amerikaanschc paardentuigen, rijtuigen ploegen en munten werden naar Nedei- landsch model gemaakt. In New-York vooral kan het spoor der Nederlanders nooit worden uitgcwischt. gat het maal dat hij genoten had. Dat wil zeggen zijn geest vergat liet; zijn maag was nog dankbaar. Dat voorstel om een verhaal, dat als reclame bedoeld was, aan een niets kwaads vermoedend uitgever te verkoopen, was niet heel mooi. Het was niet heel eerlijk. Maar „Koml Iemand anders zal het doen, als ik hot niet doe," sprak Parsons bij zich zelf. „Ik hoef liet later nooit weer te doen, als ik er geen lust iin heb. Vijf en twintig dollars, 't is geen kleinigheid." Ilij klom afgemat zijn Imp wear op. Een Italiaansche jongen liep van de eene ka- mor naar de andere en probeerde er se ringen te verkoopen do eerste lente bloemen, die in New-York komen. Dildeed hem denken aan het boschjc thuis. Ze zou den nu bloeien. „Ben cn Alary zouden blij zijn als zc mij zagen," dacht hij. Maar hij ging vooir zijn tafel zitten, open de het handschrift, vond de bedoelde plaats en nam zijn pen, op. Hot was gemakke lijk genoeg te veranderen. Het zou niet eens een sloulig aanzien geven aan zijn work. Maair toch (Eenigo minuien zat hij met de pen in de hand. Toen begon hij de tekst te ver anderen. Nu cn dan hield hij op en dwaal de hij af. Toen het klaar was, waren cr twee bladzijden mot veranderingen. In an dere omslfindighcdcn zou hij er niet om gegeven hebben, maar nu was hij bang, dat de uitgever van Grassleaves iels zou vermoeden. Hij schreef de twee bladen dus over, en Haarlem zal altijd Haarlem blijven cnGou. verneuTs-eiland zal steeds herinneren aan Wouter van Twillcr, die hel van de ln. (lianen kocht. Zoowel in de dagen der kolonisatie als in dezen tijd hebben de Nederlanders een goed voorbeeld gegeven aan do Amerika nen. Waar zij zijn, geven zij slevigte èn soliditeit aan hel mnalschappelijk gebornv Ze nemen het leven ernstig op en vojmoii oen tegenwicht tegen de gevaarlijke nel- ging der Amerikanen om alleen aan )M.|. tegenwoordige te denken. In vel belangrijke opzichten-kan Ne derland liet best die eigenschappen toe- non, die onlslaan door ervaring en waarin oen jong land tekort komt. De beide vol- keien bobben elkaar noodig. Ze zijn aan elkaar verbonden door lum liefde voorde kunst en nijverheid, die in tijd van vrede beoefend kunnen worden; cn het is den schrijver aangenaam aan het feil te her inneren, dat het nieuwe Vredespaleis, dat in den Haag gebouwd zal worden, de gift is van een Amerikaansch burger. DE MIERENLEEUW. leder heeft 'szomen-s wel eens opdio gen zandigen bosehgroml trechtervormige openingen gezien, die door haar regelma tigheid verraden, dat ze niet doorliet loc- val zijn ontslaan! Zc zijn dan ookbewcikl door een klein dier, den mie ren leeuw. Men kan gemakkelijk zien, dat die kui len bewoond zijn. on hoe de bezitter er uitzJet, men hoeft daarvoor hot zand slechts weg te nemen, of nog beter weg te blazen Alen ziet dan weldra, een grauw diertje, ter grootte van een erwt, ijverig bezig, om weer in bot zand te komen en zich nan onze blikken te onttrekken. Het diertje is niet mooi. Aam een plomp borstelig behaard gramv lichaam, zit een niet minder plompe kop mot twee uitste kende kaken. De pooten, vooral de achter- poolen, zijn zwak en schijnen nauwelijks in slaat om het lichaam 'te dragen, veel minder om snel aaneen te kunnen loepen Het dier beweegt zich achteruit. Bijhel graven van een nieuwen kuil maakt liet eerst oen kring in het. wceke zand. Dan mankt het evenwijdig aan den eersten steeds nieuwe kringen, waarbij hot zich altijd door het uitgegraven zand op den kop laadt, om het met een fcrachtigen mik over den rand de.r opening weg te gooien. Met kleinere steentjes wordt op dezelfde ma nier gehandeld, grootoie worden met veel moeite en volharding naar buiten gerold Het goheele werk neemt uren in beslag en dwingt hel dier dikwijls uit te rusten. Als hij druk 'aan 't werk is, veroorzaakt hij een aanhoudenden zand regen. Einde lijk worden de wanden aan de binnenzijde der opening glad gemaakt. Dan gaat "liet dier cr tot a:ui do kaken in liggen en rusl van zijn zvvaxen arbeid uit. Komt nu een mier aanloopen, dan valt die dikwijls in de baast in de opening; wil ze aan den andoren kant weer naar boven klimmen clan voelt ze liet zand on der zich wegzakken. Vergeefs mat ze zich af om uit do val te komen. Telkens als ze den rand nadert, valt or 'it «androgen op haar neer, die haar naar omlaag sleurt, tot ze eindelijk den strijd moede zich met het zand laat vallen. Beneden wordt ze door twee kaken ontvangen, die linear aan grijpen, uitzuigen en niet ophouden, voor ca- niels dan de droge chitimehuid is over gebleven. Deze werpt de toovm na zijn maaltijd over don rand van rlen trechter, verbergt (1e sporen van den strijd en wacht op nieuwe buit. 'Op droge zonnige dagen vindt dc mie renleeuw voedsel in overvloed. Maarniet slecht weer liclpt hem zijn kunstige ivo ning niet; dan gaan weinig in sekten wan delen, cn valt cr al eens een in den kuil, dan weet het er wel weer uit to komen. Op zulke dagen lijdt dc mierenleeuw (lus honger. Den winter brengt hij slapende door. legde ze op hun plaats Nu zou niemand iets vermoeden. „Vermoeden!" Parsons zuchtte, ,,'t k een I ooi ij k-e streek," mompelde hij. Toen bleef hij - langen tijd in het donker zitten, om het uit te voelden. 'sMorgens viroeg ging Parsons naar zijn huisgenoot „Ik ga een poosje naar huis," vertelde hij hem. „Ik ga eens een vacant ie nemen, als beL voorjaar konvt, krijg ik lusl er uit te gaan." „Gelukkige drommel," riep de hardwer kende schilder, tot wien hij gesproken had. „Ik wou, dat ik evenveel succes had ni°t mijn schilderijen, als jij met je verhalen, Parsons." Parsons liet twee brieven achter, een voor den huisbaas, om hem te vertellen, dat hij hem zoo gauw mogelijk zou be talen, de ander voor Birdsall. Deze las: „"Waarde beer, lk moet uw vriendelijk aanbod van gister weigeren, daar ik vandaag wat vncanliie ga nemen cn misschien niet gauw terugkom." „Dat is net wat voor zoo'n onafhanke lijk schrijver," mompelde Birdsall. „D'e vent verdient zeker veel gold." Dien avond leunde een jonge man over een boerenhek. „Je ziet er eerlijk uit," antwoordde de boer op Parsons verzoek. „Kom maar bin nen on help ons morgenochtend houthak ken, clan zul je een bed hebbenen avond eten on morgen een ontbijt. AIool jc DOS ver?" „Ik ga naar huis," zei Pairsons.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 10