Servië. De vorige week overviel een Bulgaarschc bende, 200 man sterk, de Servische dorpen Dovcsentre en Beliukovitsj met het doel de bevolking ie dwingen de Bulganrschc na tionaliteit aan te nemen. 30 huizen werden in brand gestoken, 1-1 mcnschen, onder wie vrouwen en kinderen werden vermoord. Turksche troepen, die in Tie nabijheid waren weigerden tusschcnbcidc te komen. In Mace donië laait de rassenstrijd weer op. r~~BIMENLAm Corps diplomatique. Baron von Kuhlman, de nieuwbenoemde Duitsche legatieraad, is tc 's-Gravenhage aangekomen cn heeft zijn intrek genomen in Hotel des Indes. Onderscheiding:. Hme Majesteit de Koningin heeft het Kruis van Verdienste in goud van de Huis orde van Oranje toegekend aan mevrouw do weduwe A. Draijtöu Lee, geb. Maas, direc trice der Anna Paulowna-naaischool te Sehe- \eningen. West NIouw-Gunea. De ,,N. R. Ct." ontving het volgende telegram uit Ned.-lnriië, dat wij als aan vulling geven op het gisteren door ons ver meldde officieele telegram: Den IGen dezer heeft een uurgevecht plaats gehad mej, een overmachtige bende Alfoeren tusschen Kaukas en Saksak. 'Waar schijnlijk keerde een detachement van het leger terug van een bestraffingstoeht, we gens door Alfoeren, van Bira uitgevoerde hongitochten. Aan onze zijde gesneuveld 2 Europeesche en 5 inlandschc fuseliers-gewond 6, ver mist 1 mindere; één luitenant zwaar ge wond. De gewonde officier is de 2e-iuitenant J. C. van Nispen. De redactie tceekent hierbij het volgen de aan: Uit de politieke verslagen over Nieuw- Guinea bleek reeds, dat do bevolking vnn plan was, hongi- of sneltochten te onder nemen. Door het verbod van ons bestuur bad men wel een tijdlang die sneltochten tegen kunnen gaan, maar de toestand scheen, naar het oordeel van do bewoners, onhoud baar te wordenimmers, hoe langer hoe meer kinderen liepen zonder naam rond. Ter toelichting dicne, dat in Nieuw-Guinea de kinderen genoemd worden naar do personen, 'die door "den va'der zijn gesneld. Voortdurend zijn onze 'ambtenaren den laatsten tijd in do weer geweest, om, gedekt door een handje vol gewapende politiesoldaten, de sneller! op te sporen en to straffen. Het schijnt, "dat thans de hulp van de militaire macht is ingeroepen en een afdee- ling van het garnizoensbataljon van Ambon en Ternate naar Nieuw-Güinea is gezonden, Fakfak is de hoofdplaats der afdeeling West-Nieuw-Guinea. Bifa is een landstreek, liggende aan het westelijk deel der noordkust van de Maccluergolf. Vermoed wordt, dat een detachement over zee van Bira teruggekeerd is naar Fakfak en na landina aangevallen. Daar de bewoners op Nieuw-Guinea nog meerendeels met pijl en boog en met 'da knots gewapend zijn, vermoeden wij, dat 'de onzen in een hinderlaag gevallen zijn en daardoor de gemelde zware verliezen hebben geleden. Internationale beteugeling van den z g. handel in Trouwen en meisje*. Aan den Amsterdamschen hoofdcommis saris kan politie, den heer II. S. Hordijk, is door de xegeering een belangrijke func tie opgedragen. Hij is n.l. aangewezen om voor ons land een. buireau te creëerai, van waaruit als centraal1 punt de handel in vrouwen en meisjes zal worden beteugeld. Dit bureau neemt dan plaats in het inter nationaal verbandi dat bij internationale regeling is gelegd tusschen een giroot aan tal staten, met het doel genoemden han del te 'fnuiken. Alle bij de regeling aangesloten landen, Nederland, GTOOt-Brittannië en Ierland, Frankrijk, Dnitschland, België, Denemar ken, Spanje, Italië, Portugal, Rusland, Zwe den, Noorwegen en Zwitserland, kunnen zich voortaan tot eikaars bureaux wenden, tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent personen, die zich met den verfoeilijken handel in blanke slavinnen bezighouden. Voorts heeft het brureau ten doel, om aan vrouwen en meisjes, die op dein verkeer den weg zijn geraakt en het ontuchtig le ven vaarwel willen zeggen, den terugkeer naar haar eigen land gemakkelijk te ma ken. Zijn werkkring ligt verder in het op sporen van personen, die zich in deze ma terie aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt, welke personen aan de justitie zoo noodig aan die van een der aan gesloten staten zuillen worden overge leverd. Vereeniging van voorzitters en secretarissen der Kamers van Arbeid. Op Woensdag 2G December zal te Utrecht een algemeene vergadering plaats hebben van de Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamera van Arbeid in Nederland. Tot de punten van behande ling behooren o. a. de volgende: Schadeloosste'.l'ng en presentiegeld aan Commission, benoemd door de Kamers van Arbeid. De belooning aan do Secretarissen, wier Kamers meer of minder nauwkeurig en vol ledig uitvoering geven aan de regeling, ver vat in het Koninklijk Besluit van Ï9 Fe bruari 1906. Regeling der uitbetaling van de verhoo ging van bureau-kosten voor schrijfloon cn drukwerk. Prao-advies van het Bestuur over de in stelling van een commissie tot het uitbren gen van een rapport, betreffende de reorgani satie der Kamera van Arbeid. Aan het slot van dit prae-advies stelt liet bestuur voor: le. In te stellen een Commissie, voor do herziening dor Wet op de IC. v. A., be staande uit zeven leden (den secretaris daar onder begrepen). 2e. Te bepalen, dat de leden dezer Com missie zullen worden benoemd door do alge meene vergadering uit een voordracht van twee personen voor elk lid, op te maken door het bestuur. 3e. Aan deze Commissie de opdracht te geven binnen den lijd van twee jaren, na haar installatie, aan de Vereeniging een rap port uit te brengen over de wijze, waarop de IC. v. A. moeten wonden gereorgani seerd, zoodat de gebreken, aan de tegenwoor dige colleges verbonden, worden opgeheven en bij haar rapport één, of zoo noodig meer, ontwerpen van wet tot instelling en regeling dier colleges met memorie van toelichting te voegen. Prae-advies van het Bestuur over het en- quctte-recht voor de Kamers van Arbeid. liet bestuur ste't aan het slot van dit prae-advies de volgende, door de vergade ring te beantwoorden vragen A. lo. Behoort aan de Kamers van Ar beid in haar huidige samenstelling het en quête-recht op de wijze als in de toelichting nader is omschreven, te worden toegekend? 2o. Zoo neen, behooil er dan bij een even- tueele reorganisatie van de Kamera van Ar beid op te worden gerekend, dat hun dit recht moet worden verleend? 3o. Moet de uit het recht voortvloeiende verplichting voor de betrokkenen bestaan in a. Voor personen, die in den wettelül- voorgeschreven vorm zijn opgeroepen, om voor de Kamer haar bestuur of een door haar benoemde commissie te verschijnen en de vnn hen verlangde inlichtingen naar waar heid te geven? b. Voor personen, aan wie schriftelijk in een wettelijk voorgeschreven vorm inlichtin gen worden gevraagd, deze schriftelijk te ver schaffen? 4o. a. Moet het recht onbeperkt worden verleend? b. Zoo neen, moet het dan afhankelijk worden gesteld van de toestemming van regeeringswege telkens als het voor een be paald onderzoek noodig is en dan alleen voor d i t onderzoek? B. lo. Moet aan 'de verzoeningsraden, be noemd door de Kamers van Arbeid, het recht worden toegekend, indien door een van de twee partijen een geschil voor dat college aanhangig is gemaakt, de andere partij en getuigen en deskundigen op te roeppn op deze wijze, dat bij niet verschijnen van deze personen, zij daarvoor kunnen worden ge straft? 2o. Zoo, neen, behoort er dan bij een eventneele reorganisatie van de Kamers van Arbeid op gerekend te worden, dat het be doelde recht aan 'de collegos, belast met de behandeling van geschillen, moet worden verleend? Zee Verzeker la g. Dinsdagavond sprak do heer nu-. Nolst Trenité, lid van den Rotterdnmschen ge meenteraad, in een vergadering van de ,,Vcr- eeniging voor Werktuigkundigen ter Koop vaardij" over Zee-verzekering. Spr, begon met den oorsprong dier ver zekering na tc gaan, die reeds in de Mid deneeuwen moet worden gezocht en het eerat in Italië in zwang is gekomen, getuige ver schillende nu nog in het assurantiewezen ge bezigde woorden, welke onmiskenbaar van Italiaansche zijn afgeleid. De wijze van ver zekering was toen natuurlijk veel eenvou diger dan de tegenwoordige, waarbij de verdeel ing van het risico tot groote volkomen heid is gebracht. Hierbij komt ook aan het licht de onvoldoendheid van de bepalingen in ons Wetboek van Koophandel, op de ver zekering betrekking hebbende, daar die be palingen nog stammen uit den tqcl der hou ten schepen, terwijl de vervaardiging van ijzeren schepen en toepassing van het stoom werktuig als motorische beweegkracht een totale verandering in de navigatie hebben gebracht. De bepalingen door de assuradeu ren vastgesteld en bekend onder den naam van beurspolis-bepalingen, voorzien voor een deel althans, in het gemis aan voldoende wettelijke voorschriften. Spreker zal een volgenden avond wijden aan de gevaren der zee en een derden aan de wijze waarop de schaderegeling wordt op gemaakt. Staatscommissie voor den Middenstand. ,Do Staatscommissie voor den Midden stand hield gisteren te Amsterdam een langdurige vergadering. Vastgesteld werd het rapport der sub commissie in zake vakonderwijs. Naar do „Tel." vernam, bleek daarbij de sub-com missie van oordeel, dat het in het belang van het vakonderwijs in Nederland nuttig zou zijn, Indien alle zaken dit onderwijs betreffende, zouden ressorteeren onder het Departement van Handel en Nijverheid. In zake de publiekrechtelijke vertegen woordiging van den middenstand, bij' de Staatscommissie in studie, naaT aanleiding van de 'Voorgenomen reorganisatie derK. v. K. cn F., zal een delegatie uit het mid den der Staatscommissie in het buitenland een officieel onderzoek instellen naar de .wijze, waarop daar de publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den. middenstand is geregeld. STADSNIEUWS. Mandoline-concert. Er is in de laatste jaren onder zekere kringen, veel liefhebberij ontstaan voorde beoefening van either en mandoline. Dit laatste muziekinstrument was in vroegeren tijd in hoog aanzien in Italië, ook in Spanje, en diende hoofdzakelijk evenals de gitaar tot begeleiding van zang. Men kent twee soorten van mandolinon, dc Napolitaan- sche met vier dubbele snaren, g d' a' e" en de Milaneesche met zes: g b c a' d"e". Als grootste virtuoos en misschien wel de eenige, staat dc Italiaan. Vimercati (1779 1S50) bekend. Hij maakte veel opgang en bezocht met zijn echtgenoot Bianchi, een zangeres, Florence, Weenen, Berlijn en Weimar, op welke plaatsen door het echtpaar concerten gegeven werden; men noemde hem „de Paganini der Mando line". Mozart maakt in de tweede acte der opera „Don Juan" van de mandoline ge bruik als begeleiding van de „Serenade", en Gretry i,n „l'Amant Jaloux". De sna ren worden met behulp van, een „pietrum" aangeslagen. Meer en meer werd 'de man doline vervangen door de gitaar cn al leen in Italië komt het instrument nog voor. Wie de zuidelijke badplaatsen of de Zwitser sclie hoofdsteden bezoekt, zal dik wijls kleine Italiaansche zanggezelsehap- pen ontmoeten, welke 's avonds voor de hotels op dit snarenspel de gasten ontha len; in dergelijke omgeving klinkt deze mu ziek dan wel aantrekkelijk. Ook in het café-chantant wordt menigmaal cither- en mandolinespel gegeven. Tot den huisclijken kring heeft dit in strument in den laatsten tijd ook zijn weg gevonden, en in 't bijzonder mag het na burige Delft zich beroemen een kleine vijf en twintig beoefenaars, waaronder enkele jonge dames, van deze kunst te luiisves- ten. Nu, onschuldiger tijdverdrijf is nau welijks denkbaar. En dat zij zich met hart en ziel hieraan gewijd hebben, bewees de uitvoering van deze Mandolineclub, gister avond i,n de zaal van den R. K. Volks bond alhier. AVij hebben acht nummers van hun programma gehoord en konden het daarmede best volstaan, want veel van deze muziek te hooren wordt eento nig, maar wij hebben alle respect voor de zuivere, beschaafde en gelijke wijze, waar mede deze stukken werden ten gehoore gebracht. AVij stellen deze muziek als kunstuiting niet hoog, als bijna van geen beteekenis; dit tokkelinstrument is te onvolkomen en de toon te dun en kleurloos, om eenig degelijke muzikale emohe te kunnen op wekken. Toch willen wij gaarne bekennen, dat er van dit droomerig, inelankoiieke snarenspel een groote bekoring kan uit gaan; zoo trof ons de mooie, droefgeestige melodie in „Mestitia" van Marzuthini en het largo van Handel, dat, afgezien van het onvermijdelijk vibrato, met smaak werd vertolkt. Ook een duo voor mando line en gitaar vormdj een mooie, klank combinatie, en waarin een jonge dame met veel gevoel haar partijvoordroeg. Voor vroolijke lichte stukjes, zooals in de Maznotsa van Grout, zijn deze instru menten wel geschikt, doch in 't algemeen zullen melodieuse nummers, zooals men die in de oudere Italiaansche opera's vindt, het best voldoen. De directeur van dit ensemble zijn naam stond niet ver meld op het programma mag tevreden zijn over hetgeen zijn volgelingen presteer den; hij geeft zi,ch, blijkens zijn wel wat beweeglijke directie, veel moeite, doch heeft dan ook eer van zijn werk. De instrumenten waren, volgens gebruik, keurig met linten omhangen. Veel animo voor dit „Groot Concert", gelijk het pro gramma aankondigde, was er niet: 'twas hitter leeg. Tusschen de muzieknummers gaf de heer I. Ham uit Delft komieke voordrachten, welke grappen blijkens het applaus in goe de aarde vielen. Morgenavond heeft in Constantia een ver gadering plaats voor grond- en waterwerkers, met het doel hier een vakvereeniging op te richten. Als woordvoerder treedt op de voor zitter van den Bond van Gemeentewerklieden P. Schoonderwoerd. Gistermiddag meldde zich bij de politie een man aan, die vertelde dat hij zijn vrouw vermoord had. Aangezien hij dronken was werd hij in bewaring gesteld, terwijl bij een ingesteld onderzoek bleek dat zijn vrouv thuis was zoodat zijn verhaal een verzinsel bleek te zijn. Lijst van brieven en briefkaarten van het postkantoor alhier, geadresseerd aan onbe kenden over de 2e helft der maand Nov. Brief. 3. van Armele, Haag. Briefkaarten. 3. Nijland, Panderen. C. Nissers, Buitenland. Brief. G Ormond, Toronto. YLAAIIPIXGEN. Bij de In de maand September 1.1. te Amsterdam door den Nedcrlandschen Bond van Gemeenteambtenaren gehouden ten toonstelling op gemeentelijk administratief gebied is de inzending van het secretarie- personeel dezer gemeente bekroond met de zilveren medaille Kunst en Wetenschap. De Leeuwarder Nijverheidstentonnstclling. Het financieel resultaat der in Juli en Augustus te Leeuwarden gehouden Nijver heidstentoonstelling blijkt gunstig geweest te zijn. Dc aandeelhouders in het waai borgfonds behoeven slechts 13.75 per aan deel van f25 te betalen en hebben daar voor een doorloopendei kaart voor de ten toonstelling cn alle festiviteiten verkregen, waarvan de prijs voor niet-aandeelhouders f 6 bedroeg. Door de N. V. Rolt. Boek- en Kunstdruk kerij Haringvliet 61, Rotterdam, is een proefnummer gemaakt en gra,tis ter ken nismaking verkrijgbaar gesteld van een door haar uit te geven Maandblad voor Kleermakers en Coupeurs. De illustraties zien er keurig uit en wij kunnen een ken nismaking wel aanbevelen. Het lijkt ons met zorg bewerkt. Rechtzaken. Atoor het Ilaagsche gerechtshof stond gis teren, Donderdag, terecht de gewezen veld wachter H. Th. IC., uit Dreischor, door de rechtbank te Zierikzce veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, wegens doodslag ge pleegd op zijn vrouw. liet O. if. eischic 10 jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Gelijk men zich herinnert werd in den avond van 18 October in een woonwagen aan de AValdorpshaat alhier, een vrouw door een stoclenmatter door een schot, hagel uit een pistool van het leven be roofd. In den woonwagen huisde een groote familie,. Daartoe behoorde de bovengenoem de stoelenmatter, gen. AAL, oud 29 jaar, geb. to Isia in Hessen, met vrouw en 6 kindeaen. En een veertiental dagen vóór 18 Octo ber kwamen ook in den woonwagen hui zen zekere Vincent Lichtensteineir met zijn vrouw. Elisabeth Hoffmann, oud '35 jaar, welke laatste was een halfzuster van de vrouw van den stoelenmatter AV. Deze vrouw, Elisabeth Hoffman dus, werd in den avond vau 18 October door den stoelenmatter van het leven beroofd. Beklaagd van dit misdrijf had 'de stoe lenmatter zic-h gisteren voor de Haagsehe rechtbank te verantwoorden. Bekl. hield vol zich niet meer te her inneren hoe 's avonds zich het gebeurde had toegedragen. Het getuigenverhoor nam geruimen tijd in beslag. Lichtensterncr en beklaagde wer den telkens langdurig ondervraagd. Het 0. M. achtte, al kon het de gedachte niet loslaten, dat hier misdaad is gepleegd, toch het bewijs niet geleverd, en vorderde dus vrijspraak. Als verdediger trad op mr. II. v. Goud oever, die zich bij het oordeel van het O. M. aansloot. Mocht de rechtbank anders oordeolen dan vroeg pleiter het opleggen van een lichte straf. Aan het verzoek van den vordideger, bekl. onmiddellijk uit de preventieve hechtenis te ontslaan, werd niet voldaan. Uitspraak over 14 dagen. Kerk en School. Ned. PIerv. Kerk. Beroepen te Terheyden ds. F. G. Moeton, emr. pired. van Harderwijk, te Ermelo; te Peize de heer J. L. van Apeldoorn, cand. te Helpman (bij Gro ningen). Aangenomen het beroep te Deven ter door ds. D>. Klein AVassdnk te Goor. Remonstranïsche Broederschap. Door het bestuuir der Broederschap van de Rcmonstrantsch-Gereformeerde gemeen te te Delft is ter voorziening in de vaca ture van den heer ds. G. Buisman, het volgend alphabetisch viertal opgemaakt: ds. C. E. Ilooijkaas te Boskoop, ds. G. Oldeman te üokkum, ds. A. C. de Regt, te Alkmaar en dr. II. P. Schim van der Loef te Doesburg. Hooger Onderwijs. Men seint ons Amsterdam: Dit jaar zijn aan de universiteit to Am sterdam 239 studenten voor dc eersle maal ingeschreven, waarvan 66 voor en kele lessen, en wel: 7 theologie, 41 rech ten, 95 geneeskunde, 57 wis- en .natuur kunde cn 39 letteren. Landbouw en Yeeteelt Door de Nederlandsche Vereeniging voor Pluimveeteelt, gevestigd te Rottei'dnm, is heden in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen aldaar een internationale ten toonstelling georganiseerd van pluimvee, ko nijnen, enz., welke gedurende drie dagen ge opend zal zijn. Deze tentoonstelling bevat ruim 1100 nummers, waaronder pracht-oxemplaren zijn wat het pluimvee betreft; voorts prachtige eenden en ganzen en konijnen, waaronder de reuzen van hun geslacht. Nog zijn er duiven en siervogels van den heer Anth. Sutherland te Rotterdam op zich zelf reeds een. expositie. Ook was er een etalage van geslacht vee, geslacht op de wijze zooals dut op de Engelsehe markt vereischt wordt. De bekroningen, bestaande in gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen me dailles en verder zeer eervolle en eervolle vermeldingen, werden met milde hand loc. gekend. Uit Schiedam werd ingezonden door de heeren B. v. d. Berg die een zeer eerv verm., A. Jurgens die een 2e prijs en twee zeer eerv. venta, A. dc Langè die een p. prijs, AV. v. d. Most die een 3o prijs cn een eerv. verm., M. C. Piooij die twee zeer eerv. vermei., J. II. Scheuerman die oen le prijs en J. G. Tons die twee zeer eeiv vermeldingen behaalden. Staten Generaal.™"~""~~ TWEEDE KAMER. Zit tuig van Donderdag 26 November Staatsbegrooting 1907. Algemeene Beschouwingen. (Vervolg.) Onder sensatie komt de heer BORGE- 8IUS aan het woord, die meent, dat boni te veel eer wordt aangedaan door zijn rede in de Lib. Unie als uitgangspunt voor een zoo uitvoerig politiek debat te gebruiken. Door hel persoonlijk element zoo op den voorgrond te brengen, verlaagt men het peil van het debat. Den lieer Kolkman voegt hi, toe, dat hot hem nu niet meer past spreker en diens partij te verwijten, dat men zich in nevelen hult. Ook omtrent den heer IC heeft men geen zekerheid, immers deze' die het beeld van de kiesrecht-karos uit! vond met spreker in de kattobak schijnt nu zelf daarin te zitten, wellicht is hij spoedig op den bok. Dat het kiesrecht overigons de linkerzijde als door een bom zou doen uit eenspatten vreest spreker niet. AVat de in- validiteits-verzekering aangaat, dc afgevaar digde aan het woord heeft uit de verklaring der regeering volstrekt niet gelezen, dat de invaliditeitsverzekering nu van de baan is, maar alleen dat deze niet bij hetzelfde ont' werp komt als de ziekte- of" de omlerdoms- verzekering. Toch stelt spr. ook die verkla ring te leur. Maar op het oogenblik is hij ook met de ziekteverzekering tevreden, Ja zelfs vindt bij liet beter, dat het beschikbaar komende geld niet tevens voor invaliditeitsverzekering wordt gebruikt. Op verscheiden interrum- peerende stemmen, die vragen waar dan ten slotte het geld voor inval.-verz. vandaan moet komen, antwoordt hij onder groote hila riteit, dat 'de ministers daaromtrent ernstig moeten raadplegen. Verbetering van do rechtspleging acht'hij zeer dringend noodig. De vraag besprekende in hoever dc rechtsche coalitie nog op gemeenschappelijk beginsel berust, wijst hij op de groote ver schillen die gebleken zijn, maar in den laat sten tijd kunstmatig worden ontkend. Zoo deelt de heer De Visser ds. Bronsveld bij de rechterzijde in, hoezeer hij jaren de coa litie bestreed, de heer Kuvper klaagt erover, dat men de Staalmannianen, als zii berouw vol zijn, niet meer tegemoet komt; dat de heer Fabius dwangverzekering waar het grootste deel der rechterzijde voor zou zijn in strijd acht met Gods AAtoord enz. Zelfs wanneer men het volkomen met links eens is, bestrijdt men het ministerie alleen om ons met geweld de anti-these op te dringen. Men is tegen een accijnsverhooging om dat het een belasting op do zonde zou zijn. AVillen dc heeren dan liever een belasting op de deugd? Verdachtmaking noemt hij de wijze waar op de leden der rechterzijde de rede van Viviani in dc Fransche Kamer uitspelen tegen de Nederlandsche linkerzijde. Wij juist meenen, dat Viviani een der eerste vrij zinnige beginselen, namelijk eeibied voor de overtuiging van anderen, door zijn rede met voeten heeft getreden. InteiTumpeerend zegt de lieer HEEMS KERK, 'dat hij dat niet heeft gezegd, dat de vrijzinnige beginselen leiden tot een ïede als die van Viviani, maar dat ook in die beginselen de geloofsvrijheid rüet veilig is. Men roept: „hoooo" en de beer Borge- sius zet zijn rede voort. Hij beklaagt er zich over, dat men hem, spr., verwijt alsvat Jan Rap en zijn maat wel eens tegen den gods dienst heeft gezegd. Nooit is spr. of zijn geestverwanten tegen den godsdienst geweest, maar alleen tegen den invloed van hen, die den godsdienst tot leiddraad willen maken voor politiek be leid. AAranneer hij ooit weer minister wordt, wat wel niet weer gebeuren zal, hoopt bil weer de hulde te verdienen, die de heer Kuvper hem eens bracht, dat zijn ministerie altijd de overtuiging van andcisdenkenden heeft weten te eerbiedigen. De heer DE BEAUFORT bestrijdt, met een beroep op het buitenland, dat uitbiei- ding van kiesrecht per se sociale hervormin gen zou meebrengen. llij erkent, dat te ver gedreven individua lisme schaden kan, maar men vergetc niet, dat het individualisme, dat gelukkig 1 zuiver Nederlandsch is, steeds krachtig heeft beschermd tegen dwingelandij. Met de rechterzijde zou men vrede kun nen houden, zoolang men met de schoolkwes tie in een overgangstijdperk is, zooals nu vol gens spr.'s inzicht. Toch gelooft spr. niet, dat ons land leeds rijp is voor een nieuwe partijformatie, waar in hij gesterkt is door de rede van den heer De Misser. Ilij, spreker, wil godsdienst en politiek niet vermengen, juist omdat hij den gods dienst daartoe te hoog acht. Met het oog evenwel op de vele wetsont werpen, welker beslissing in de neutrale zone ligt, waarschuwt hij de verschillende partijen, dat het nu geen tijd is voor p0'1' tiekc kwesties. De regeeringsarbeid waardeert hip doch hij zou haar willen toevoegen: matig «W arbeid, overstelp ons niet. (Gelach op som mige banken.^ I I II llHBIUWmriTimn

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2