1 üSSum STADSNIEUWS. VLAARÖINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. «im «mi niM«nni<r-'-ir* m—Wi rails geworpen en vermorzeld. Hij werd let terlijk aan stukken gereden. Coulant maakte deel uit van de democra tische linkerzijde in den Senaat. SOO winkelbedienden te Parijs betoogden pareren weer voor Zondagsrust. Er werden «n paar spiegelruiten ingeslagen on eeltige bctoogers gearresteerd. De minister van financiën Caillaux zal in Jnnutui het wetsontwerp op de inkonisten- brhiaimsr in de Kamer indienen. Het ont werp i» democratischer dan dat van Potn at tv. Het trampersoneel te Brest hoeft tot toon retting der staking besloten totdat de eindt van een wekeliiksehen rustdag ver vuld is. I t a 1 i liet stoffelijk overschot van paus Leo XII1 zal in de eerste helft van Januari uit de St. Pieter naar do kerk van St. Jan van Lateraan worden overgebracht. O os tenrijk-Hongarij e. Te Boedapest is gisteren een monument omhuld voor graaf Julius Andntss\\ de roe tte; e mim-iei-president. Frans Jozef, een gioor aantal leden der koninklijke familie, ge- z, >iu ii en delegaties uit de Kamers nanten dttl it.tu de plechtigheid. Ue oud-premier Ivo om i t tv el! en de koning „hielden toespra ken. mtama werden kransen hij het stand beeld tueigelegd. Marokko. liet I-Tan-die eskader zal vandaag of mor gen te (,'arlu hinnenloopen. Admiraal Tou- t'i 'd zul door koning Alfons worden ont- \f.t gut. IV Spuansche kruiser Princesa do Astu- ria- is en Cudix. naar Tanger vertrokken. Gestichten in de Fransche bladen mel den dot de pretendent een verbond heeft gt~" eer. met Rnfsneli tegen den sultan en tegen Je vreemde inmenging. De troepen van den sultan zouden voor het rnoerendeel naar Ra.'-oeli zijn overgeloopen. Vereenigde Staten. Hen der secretarissen der Japansche lega tie to Fan)-. verklaarde in een onderhoud nul sen bi iclttcover van do Temps", dat men ilmi al te veel gewicht moest hechten aan de alanneerende geruchten over de Ja- pat h Attn nkaansche betrekkingen. De ver" .uudigins in Japan is niet zoo hoog ge-'ogfr, dat daaruit verwikkelingen zou den kunnen voortspruiten, die een oorlog ten getuige zouden hebben. Het gezant schap heeft geen bericht ontvangen, waar uit zou kunnen blijken, dat er een vlootbe- tooarïng door Japan wordt voorbereid. Hofberichten, Hare Majesteit de Koningin is voorne mens 15 dezer in de residentie terug te keeren. Du chef van het Militaire Huis en de gu>. tmeester van het Huis van H. M. de Koningin noodigen uit de te 's-Gravenhage cu om-treken wonende dames en heeren, die na «rugkomst van Hare Majesteit in de ifsïdentie hun opwachting wenschen te ma ken of aan H. M. wenschen te vtoBen voor- ge-ieltl, de aanvragen daartoe vóór iS De cember n.s. in te zenden, de dames aan mevr. de grootmeesteres, de heeren aan den adjudant van dienst paleis Noordeinde te 's-Gravenhage. De heeren, die na terugkomst van Z. K. II. den Prins der Nederlanden in de resi dentie hun opwachting wenschen te maken of aan Zijne Koninklijke Hoogheid wen schen te worden voorgesteld, worden uitge- noodigd daartoe hun aanvragen in te zen den vóór IS December a.s. aan den adju dant van dienst van Zijne Koninklijke Hoog heid, Paleis Noordeinde te 's-Gravenhage. Corps diplomatique. Ln Hotel des Indes te 's-Gravenhage is aangekomen de heer De la Barra, gezant ran Mexico bij ons hof. Onze Marine. Blijkens bij het departement van mnnne ontvangen bericht is Iïr. Ms. paut-unlek- «drip Friesland, onder bevel van den kapi tein ter zee E. O. J. Verschoor, 3d Novum ber te Algiers aangekomen. („kt. et."') Ouzo Ministers. De minister van oorlog, generaal-majoor Staal, begaf zich heden naar Het Loo voor een conferentie met H. M. de Koningin. Kidderorda. Bij Kon. besluit is: Bevorderdtot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer B. Brons, eervol ont slagen consul der Nederlanden te Einden, en "benoemd tot ridder in de genoemde ordo de heer A. F. Brons, eervol ontslagen vice- consul der Nederlanden aldaar J. J. La- biee, oudste directeur van de Gefdersche Cre- dietvereeniging, te Arnhem, tot ridder in do orde van Oranje-Nassan. Bali. Zaterdagavond narnen wij op een tele gram, meldende, dat het bivak te Taba- nan aan een lansaanval van 200 kwaad willigen blootstond, en dat die aanval werd afgeslagen, waarbij de vijand 21 dooden achterliet. Dit telegram wekt ontegenzeglijk groote teleurstelling, juist omdat het Tabanan geldt, welk landschap den 27 September werd be zet, zonder dat één schot behoefde gelost te worden, terwijl bevolking en hoofden ook na dien tijd zicli in alles vriendschnpelijk betoonden. Wij hopen, dat de opflikkering van het verzet slechts plaatselijk zijn zal, omdat na de ontbinding der Bali-expeditie en het ver trek der troepen op 30-October slechts één bataljon, n.l. het 11de, voor bet geheele eiland Bali is achtergebleven, waarvan één gedeelte in een bivak ter hoofdplaats Taba nan is ondergebracht. De ,,N. R. Gt" ontving van haar cor respondent liet volgende telegram Een bende kwaadwilligen van 200 man, afzakkende naar het bivak van Tabanan, had bij Toeakilan een ontmoeting met de uitgerukte troepen. De vijand deed een lansaanval. Door enkele salvo's werden 21 vijanden gedood. De bende vluchtte en werd zonder succes achtervolgd. De assistent- resident en de controleur zijn met SO man naar Mangajang, de bron van het verzot. De Redactie toekent hierbij aan; Bovenstaand bericht, ontegenzeggelijk van ernstigen aard, heeft toch ook een goede zijde. Er blijkt toch uit dat de onzen op hun lioede blijven en ook dat wij tijdig gewaarschuwd zijn. Daarom kon onmid dellijk worden uitgerukt en de bende bij Toeakilan, 5 K.M. recht noordelijk van Ta banan uit elkaar worden gejaagd. Het is eenmaal eon treurige waarheid, dat een inkmdsche vijand eerst de noodige verliezen moet hebben geleden, wil hij zich ten slotte Lu ernst onderwerpen. Zooals men zich zal herinneren, gaf Tabanan zich zonder slag of stoot over, en het kan best zijn wij deden dit vroeger reeds uitko men dat dit is geweest: reculer pour raieux sauter, eerst de hoofdmacht laten weggaan en dan het geluk te beproeven op de zwakke "detachementen die achter blijven. De tegenvaller, die ons thans geseind wordt, behoeft echter geen reden tot on gerustheid te geven. Mot een kleinen troep, die, zooals blijkt, met den zoo noodigen offensieven geest is bezield, doet men te genwoordig wonderen, vooral als de Ba- liêrs blijven volhouden in hun aartsvader lijke lansaanvallen. V aar Mangajang ligt kunnen wij op dit oogenblik niet vinden. Predikant-Kamerlid. Blijkens een mededeeling in de »Ned. Kerkb." zou de beslissing over de onveree- nigbaarheid van het predikantsambt met het Kamerlidmaatschap bij de stemmingen van de provinciale kerkbesturen genomen zijn met 48 tegen 29 stammen. Bij de stemming over het voorloopig aangenomen arti kel waren er 32 beslist voor, 9 tegen en 27 voor aanneming met wijziging waarbij dis pensatie mogelijk bleef. Consulaire dienst in Zuid-Afrika. De Neder!. Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging heeft zich tot do Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het eerbiedig verzoek, de bij de aanhangige begrooting voorgestelde reorganisatie van den bezoldig den consulairen dienst in Zuid-Afrika, niet goed te keuren. „De Ned. Zuid-Afrik. Yereenimng aldus wordt in het adres gezegd is be slist van meening, dat do van kracht zijnde organisatie verre de voorkeur verdient bo ven de nu voorgestelde, welke daarenboven veel kostbaarder is. Adressant verzoekt aan de Tweede Ka mer opnieuw lo. zich met het voorstel betreffende de reorganisatie van de Nederlandrehe consu laire vertegenwoordiging in Zuid-Afrika, zooals het daar ligt, niet te vereenigen; 2o. bij de regeering aan te dringen op instandhouding van de consulaten-generaal ie Kaapstad en te Pretoria; 3o. de wenscheljjkheid uit te spreken dat aan het consulaat-generaal te Kaapstad de ge heele Kaapkolonie en aan het consulaat-gene raal te Pretoria de Transvaal, de. Oranje rivier Kolonie, Natal en Mozambique als ressort worde aangewezen 4o. te bevorderen de oprichting van be zoldigde consulaire posten te Johannesburg en te Bloemfontein en indien mogelijk te Lourenjo Marques en te Durban. Oprichting Ambachticluol. De onderstaande circulaire is heden ver zonden L'. S. Wij wenschen het volgende onder Uwe aandacht te brengen: Reeds geruimen tijd vomide in de beide Kamers van Arbeid hier ter stede de wen- schelijkheid van een hetere vakopleiding een ernstig punt van bespreking en zon men reeds lang op middelen daarin ver betering te Hijgen. Vrij algemeen werd erkend dat de Ge meentelijke Burger-Avondschool hier ter stede en de Teekenschool van de afdeel. Schiedam van den Ned. Roomsch-Katho- lieken Volksbond niet datgene praesteer- den wajt met een speciale vakopleiding kon worden gelijk gesteld, al moest men hulde brengen aan de onvermoeide pogingen van directeuren en leeraren dier inrichtingen om het onderwijs zooveel mogelijk in die bedding te brengen. Steeds toch bleef zich de behoefte gevoelen aan een inrichting, waar de leerlingen een opleiding zouden kunnen ontvangen die hen in staat stelde, zich tot bekwame, practisch ontwikkelde ambachtslieden te vormen. De tijd, waarin de leerling zich voldoen de kennis van zijn vak in de werkplaats kon vergaren is lang voorbij. De patroon heeft geen tijd zich met hein te bemoeien, terwijl, ook door de veranderde wijzQvan werken, het personeel de gelegenheid daar toe ten eenenmalo ontbreekt. De leerling blijft een leek in zijn vak en do lessen, gevolgd aan Burger-Avondschool cn Tee kenschool, brengen daarin geen afdoende verbetering, omdat zij alle directe aanpas sing in de pracfijk missen. De Maatschappij me,t haai' groote voor- uilgang op industrieel gebied, begeert geen leeken, maar bekwame vaktncnschen. Steeds meer en meeir doet zich daarom de be hoefte gevoelen aan een vakopleiding die met de algemeene ontwikkeling, welvaart en vorderingen der nijverheid gelijken tred kan houden. Do beide Kamers van Arbeid kwamen tot de overtuiging, dat alleen de .optrich- ling eener Ambachtsschool afdoende ver betering daarin ka:i brengen. Waar zelfs kleiinc gemeenten als Tiel, Brielle, Veen- dam, Amersfoort, Goe.s e. a. zich reeds in hot bezit van een dergelijke inrichting kon den verheugen, leek haar de oprichting daarvan, voor eten industriestad als Schie dam, geien onmogelijkheid, doch met het oog op de naaste toekomst een gebieden de noodzakelijkheid. Zij hernoemden een commissie, welke po gingen zou aanwenden om te komen tot oprichting van oen Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken. Deze commissie heeft zich daarom met verschillende Ambachtsscholen hier te lan de in verbinding gesteld, ten einde inge licht te worden omtrent de inrichting, wer king, resultaat, kosten, enz. eener Am bachtsschool. Vooral de kosten zijn niet gering, do-ch de commissie heeft gemeend, wanneer de noodzakelijkheid der oprich ting eener Ambachtschool voor Schiedam blijkt, de bespreking van de financieels zijde der zaak, een zaak van later zorg is, Terloops kan echter dienaangaande wor den medegedeeld dat hot Rijk 50 pet., de Provincie 15 fi 20 pet. van de begrooting van uitgaven voor haar rekening neemt en het resteerende zal kunnen worden ge vonden in subsidies van Schiedam en om liggende 'Gemeenten, bijdragen van ver- eenigingen, schoolgelden, contributiën, ver lotingen, het verkoopen van werkstukken, enz., enz. Ter bestrijding van de voorloopige kos ten stond de Baad dezer Gemeente der commissie een crediet toe van fl00.~~, hetwelk mede als een bewijs van instem ming met het streven der commissie kan worden beschouwd. En om nu do zaak hij het publiek in, te leiden en de gelegenheid te geven daar over van gedachten te wisselen, heeft zij besloten een openbare vergadering te be leggen op Woensdag den 12 December 1906, des avonds 8 uur, Ln de Groote Zaal van Musis Sacrum aan de Lange Haven te Schiedam, alwaar de ,We!Ed. Heer H. J. de Groot van 's-Gravenhage, inspecteur A. 0., belast met het toezicht op de am bachtsscholen in Nederland, de wensche- lijkheid van een hetere vakopleiding zal bespreken. Op deze vergadering zal getracht wor den te komen tot oprichting van een Am- bachtsschool-vereeniging, aan het Bestuur waarvan de. verdere afwikkeling der zaken kan worden overgedragen. Wij verzoeken U daarom dringend deze vergadering, welke voor een ieder toegan kelijk is, bij te wonen, en aldus' mede te werken aan de totstandkoming eener zaak, welke het vakonderwijs eein gTOote schrede vooruit zal brengen en daarom voor de welvaart en de wederopleving onzer Ge meente Ln de naaste toekomst van veel belang zal kunnen zijn. Mocht u verhinderd zijn deze vergade ring Tij te wonen, doch met het streven dei' commissie "sympathiseeren, dan houdt zij zich gaarne aanbevolen voor uw mede deeling, dat gij u in beginsel bereid ver klaart als lid tot de eventueel op tanich- ten vereeniging toe te treden. Wij houden ons echter van aller steun en medewerking verzekerd. Be Commissie uit bovengenoemde Kaniers van Arbeid: J. H. SCIIEUERMAN, Voorz. F. J. SMIT. Th. A. J. ZOETMULDER. J. STEGMAN. A. BUBBERMAN. G. BREURE. J. E. VAN RIET, Secretaris. Voor het examen in boekhouden, gehou den vnnwege de „Vereeniging van Leeraren" te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en Menpel op 26, 27 en 28 No vember, zijn o. a. geslaagd de heeren C. J. M. Berck en A. G. M. Jocker alhier. De heer J. Th. Hickendorff heeft bjj een concert van Nijmegen's Mannenkoor als solist zijn medewerking verleend, waarbij hij vooral met de ballade Archibald Douglas" van O Löwe veel succes heeft gehad. Zaterdagmorgen ia naar zee vertrokken om zeilende naar de plaats van bestemming „Puerto Militar" Bahia Blanca t gaan, de sleepboot M. O. F. No. 223 B, gebouwd op de werf „Gusto" der firma A. F. Smul ders alhier voor rekening der Argentijnsche regeering. Bij de gistermiddag in do S. O. V. ge houden nationulen worstelwedstrijd, behaalde de heer J. E. Tol, lid-instructeur van de Schiedamsche Athletcn en worstelclub Achilles" den 2en prijs in de eerste nfdce- ling „gewichtheffen" met 119 KG. druk ken en 126 KG. stooten. Naar men ons mededeelde hebben do kom miezen De Hoog en de Ruyter Zaterdag avond omstreeks 8J uur een persoon, ko mende uit de branderij van den heer C. H. Windhorst aan de Noordvest, aangehouden en bleek deze bij zich te hebben 22 liter moutwijn, niet gedekt door do vcrcischte documenten. Zaterdagavond laat is door eon bewoon ster van de Zijlstraat aan de politie mede gedeeld dat zij, na een kwartiertje Tiaar woning verlaten te hebben, bij haar terug komst de laden der kast in de woonkamer opengeschoven vond," waarin men blijk baar had rondgesnuffeld. Zij vermiste ech ter niets. Haar man had in dien tijd thuis lig gen slapen. Door een 16-jarigen jongen is bij de po litie aangifte gedaan, dat hij, terwijl hij Zondagavond over de Hoogstraat liep, door ecu glasblazer met een boksbeugel is'mis handeld en op den grond geworpen. De dader is bekend. De politie stelt een on derzoek in. Door A. J. Rigtei's afhier is aan de po litie kennis gegeven daj, hij vanmorgen in de kuiperij a.an den Noordvestsingcl door een da;u- aanwezige hond is aange vallen en in liet rechterbeen gebeten, ten gevolge waarvan zijn broek werd gescheurd en hij eeu wond aan het heen bekwam. Door een dokter is het been verbonden. Door Francina v. d. Touw, wonende Pol derstraat no, 8, is een portemonnnio gevon den met f 1.-41 er in. Bij de politie is door een particulier ge deponeerd een vermoedelijk valsch dubbeltje, waarvan de herkomst onbekend is. Bij de politie is terug te bekomen een geel-bruine trekhond, reu, die als onbeheerd op straat is opgevangen. Binnen 2 maal 24 uren niet afgehaald, woidt het dier afgemaakt. *'t Loopt tegen Sint-Nicolaas. Indien we 't niet wisten van den kalender, zouden onze havens het zeggen. Voor drie dagen waren er nog maar enkele schepen. Thans zijn de havens bijna vol. Men spreekt van 100 schepen, welke iai anderhalvem dag zijn binnengekomen. Onze Vlaardingsche visscher moet tegen 5 December binnen zijn. Of hij haring heeft of niet, de tradi tie moet worden gevolgd. Een, uitzonde ring maken, de fietsen (stoomloggeirs); 't gebeurt dat deze, oen Kanpal reis onder nemende, eerst tegen Kerstmis terugkee- ren. Over 't algemeen is er dit jaar goed gevangen. Dank zij den hoogen prijs zijn er ruime besommingen gemaakt. Gelukkig voor onze stad, speciaal voon- de nijvere bemanningen. 'Zaterdag was het weer »Flardinga"-avorid. Evenaio de vorige keeren waren ook nu tal van jongelui opgskomen. Ze hebben recht genoten. De heeren II. de KorverenJ Man neken wisten de menigte door leuke voor drachten aan hen te binden. Ook het blijspel »het Zangvogeltje" opgevoerd door genoemde heeren met medewerking van mej. Boerdam, viel zeer in den smaak. Dinsdag 11 December a.s. zal het twee de kerkconcert plaats hebben in het ge bouw van den Ned. Protestantenbond al hier, te geven door den heer L. P. Gail- lard. Daarbij zal de heer C. H. Sclnvager- mann'mct andere solisten medewerken. Dinsdag 18 December a.s. zal door de Tooneel- en Letterlievende Vareen. „Varia" alhier, de eerste uitvoering in. dit seizoen gegeven worden, voor haar kunstlievende leden. Opgevoerd zal worden „Het Offerlam", drama 'in 2 bedrijven, door J. B. Schuil, cn „Verdacht", kluchtspel in één bedrijf door Usen en Van Aken. Na "afloop 'bal. De door dc Kon. Nationale Zangschool te 's-Gravenhage tegen het volgend jaar uitgeschreven nationale zangwedstrijd voor mannen- en gemengde koren is thans be paald op Zaterdag, 7, Zondag 8 en Zondag 15 September 1907 in het Gebouw v. Kun sten en Wetenschappen. Elke vereeniging zingt een verplicht koor en een koor naar keuze. Vereenigingen, die aan den wedstrijd wen schen deel te nemen, moeten hiervan vóór 1 April 1907 schriftelijk kennis geven aan den 1 en-secretaris van het feestcomité, den heer Jac. Bos, Franjois-Valentijnstraat 68. Het O. M. bij de Ilaagsche rechtbank vorderde heden tegen L. K., te Oegstgeest, die tijdens de werkstaking te Leiden een arbeider die weigerde te staken met steo- nen had gegooid, 1 maand gevangenisstraf. In zijn requisitoir deed de subst.-off. van justitie, mr. v. Lookeren Campagne, scherp uitkomen dat hij deze betrekkelijk zware straf vorderde om de stakers eens goed dui delijk Ie maken, dat zij de rechten van met-stakers hebben te eerbiedigen. Evenmin als aan stakers belet, wordt het werk neer lo leggen, evenmin hebben zij het recht men. schen die arbeiden willen, direct of indirect te dwingen dit niet te doen. 'Hot speelhuis in de Prinsenhof steeg, Voor den rechter in het 3c kanton te Amsterdam stonden Zaterdag terécht A.J B„ van beroep tapper, en J. Ph. V., ter zake 'dat zij Li de 'laatste maanden'van het jaar 1905 en im het eerste half jaar van 1906 in 'het perceel Priusenhofsteeg no. 2 aldaar een voor het publiek toegan kelijk "huis van hazard hebben gehouden èf althans in de onderneming daarvan deel hebben genomen, door 'in het voorlokaal op de eerste verdieping van voormeld per ceel, nan verschillende personen die daar vrijen toegang hadden, tegen betaling van een zeker gedeelte van de .winst door win ners, gelegenheid te gaven tot het spelen van verschillende hazardspelen. Bovendien wat V. betreft, dat hij "hel huis in kwes tie verhuurd heeft aan B„ hoewel hij wist dat deze er hazardspel (leed spelen. Beiden ontkenden dat er in de Prinscu- hofsleeg spelletjes van strafbaar karakter waren gespeeld. Het afstaain van 10 pet. door de spelers geschiedde niet gedwon gen. Wie niets wilde geven, kon vrij uit- gaan. Uit het getuigenverhoor bleek echter dat wel degelijk die Itr pet. verplichtend was en bovendien dat daar sommen waren verspeeld van £500.—f2700.—, f 10.000.—. f 15.000—terwijl er gelegenheid was om zaken te verpanden wanneer de speler geen geld meer beschikbaar had. Het 0. M. eisclite tegen B. eeu gevan genisstraf van 4 maanden; tegen "V.een gevangenisstraf van 6 maanden. De ge machtigde van beklaagden, mi', Thors, wees er op dat de politie hij haar inval nicls anders heeft kunnen constatecren dan liet spelen van een eenvoudig partijtje kamt 't Zelfde dus, wat men 's middags in, alle groote caié's kan zien. Het is der politie dan ook niet gelukt vast te stellen cn dit was toch een noodzakelijke eisch dat dc hoofdbe stemming van het huis was het geven van gelegenheid tot hazardspel. Do getuigen verklaringen. geven in deze al evenmin licht. Hij vroeg op deze gronden vrijspraak voor beide beklaagden. Uitspraak Vrijdag 14 December. Men meldt uit Amterdam dd. 1 Dec.: Een salonbediende van het stoomschip Prins Willem III van den Kon. West-In- diechon Maildienst stond heden voor do rechtbank alhier terecht wegens diefstal. Op de reis van hier naar New-York had hij in September geld ontvreemd ten nndeole van passagiers. Tegen den bek!., die be kende, werd een jaar gevangenisstraf gevor derd, en op requisitoir van liet O. M. rerd held. ter terechtzitting gevangen genomen uit vrees voor vlucht. Uitspraak 14 December n.s. Het classicaal bestuur van lleerenveen heeft hot berecp van "den candidaat J. Steenmcijer, tot predikant der Ned. hciv. gemeente van Donkerbroek c. a., vernie tigd, op grond, dat deze zich hij 'den con sulent ds. Bahler te Oostorwolde, te laat heeft aangegeven voor het vervullen eener predikbeurt (art. 43 van bet Ker kelijk reglement). Beroepen te Bergambacht ds. G.II. Beekenkamp te Huizen (N.-H.); k Peins en Zweins (Friesland) de lieer B. Tuinstra. cand, te Utrecht. Aangenomen het beroep to Middel burg door dr. A. van der Flier tc Pur- pierend; te Haren door ds. A. O.Hes- linga te Harkstede en Scharnier. IIooger Onderwijs. Op een dissertatie, getiteld „Origo Con- stantini Impcratoris give Anonimi Vale- siani Pars Prior", is aan dc universiteit te Groningen bevorderd tot doctor in de klassieke letteren de heer D. .1. A. .Wes terhuis, geboren te Landsmeer. De heer dr. De Boer aanvaardde heden het hooglcornarsambt Ln de wijsbegeerte aan de universiteit te Amsterdam, meteen rede over Nietzsche en "de wetenschap en zijn verhouding tot kimsten, wetenschap, historie cn godsdienst. Lager Onderwijs. Naar men aan de „Ned." nicdeelt is i» de Woensdagmiddag gehouden vergadering, welke uitgeschreven was door het voor loopig comité tot het stichten van conger, kweekschool voor Rotterdam en omstre ken, besloten tot de stichting van e® Vereeniging op gcref. giondslag tot het oprichten van een kweekschool, met dien verstande dat dit gebracht zal worden langs geleidelijken weg vormscholen en .normaal lessen, die hiervoor in aanmerking komen, in deze kweekscholen op te nomen. De vergadering achtte het niet gowenscln om saam te werken met dc pas opge richte Vereeniging tot het stichten een°i Chr. Kweekschool aldaar, daar duidelijk bleek, dat bedoelde vereeniging in con" tact slaat mot de vereeniging voor Chi- 'Volksonderwijs en daardoor met dc Neu- Herv. Kerk. Het voorloopig bestuur is aldus samen-

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2