go?-Jaargang, Vrijdag 7 December 1906. No. 12255 Het Zwarte Schaap. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalV oor S chicda m cu laar din gen II. 1,25. Franco" cer post fl. 1-65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adver ten tien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een het "bureau bezorgd zijn. uur aan Bureau: Lange Huven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiön: Van 16 regels fl. 0.02; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad ver ten tien bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, G Dec. 1906. MAROKKO. De gezanten der Mogendheden to Tan eer hebben een gezamenjijko nota aan het Maghzen opgesteld, waarin zij, protcstee- ,en tegen do onveiligheid de Tangen- en ui de omstreken en, tege'n de willekeurige Jandelingen, van llaïsocli. Deze nota zal onverwijld naar het hoï te Ecz worden gezonden. De Dui.Lsche gczan,t Rosen heelt den steun van, den Duitschen consul te fez ingeroepen om de nota mede te be krachtigen. Op de diplom aten vergadering werd voorts de actie van Frankrijk en, Spanje als gerechtvaardigd erkend. In. de Fkansche, Engclschc en, Spaansche kolo nies te Tanger gaan, verzoekschriften rond aan de gezanten, gericht., waarin op krach tige beschermingsmaatregelen tegen, den overmoed der Mooron wordt aangedrongen. .eischeidene Joodsche e'n Spaansche fa milies verlaten Tanger. Een militaire' be* tooging is dus noodzakelijk, zij wordt ge- eiseht door alle Europeesche belangen te Tanger. Een vlootbotooging zal in stede van onlusten te veioorzaken oorzaak we ren van kalmeoiing der opgewonden ge moederen. Zoo luidt een telegram uit Tanger d.d. 5 Sept. Vermoedelijk zijn vandaag hetver- eenigde 'Eransche en Spaansche eskader voor Tanger aangekomen. Het bericht van de komst der vreemde oorlogsschepen heeft groote onrust gewekt bij) de leden derMa- rokkaansche iregeering, De ministers en raadslieden werden in buitengewone zit ting bijeengeroepen. Wat daar behandeld is, wordt streng geheimgehouden. 'tMagh- zen heeft zijn vertegenwoordiger te Tan ger bericht, dat er een expeditie uitgemst zal worden om de orde in die streek te heistellen, en Tanger te beschermen tegen de lieden van den Andsjera-stam, die Tan ger dreigen aan te vallein. Reeds is ge deeltelijk aan dit plan uitvoering gegeven. De minister van oorlog moet in eigen per soon rnet een legertje van een paar hon derd man op weg zijn naar Tanger, om daar het gezag v;ui den sultan te doen erkennen. Deze maatregel zou de wen- schen van de gezanten, in de collectieve nota neergelegd, voorkomen. Die slimme sultan. Abdoel Azdz moet plan hebben niet zijn geheelen hofstoet naai' Tanger te kounen om den opperbevelhebber der vloot, ad miraal Touchard, te begroeten en op die ivpze aan zijnl bevolking te toonen dat hij geheel instemt met don! maatregel van de zorgzame mogendheden. Wat zal Raïsoeli doen? 'Waarschijnlijk het hoofd buigen voor de vreemde offi cieren era de tong, uitsteken als zijl hun hielen gelicht hebben. Raïsoeli doet wat hij wil in het Tangergebicd. Hij heeft de zen dagen zijn ouder-chaiief ie Tanger, Ben.Marasoetr, stokslagen doen toedienen, voor de talrijke, kn.evelarijera, waaraan hij Novelle naar het Engelsch van TOM GALLON. 5) «Dat dacht ik wel, ja, ja, dat dacht ik steunde Vernon. „Wat gaat u met nem oen, meneer Jeffeoe?" «Hij heeft misdaden genoeg begaan om een dozijn misdadigers aan de galg te bren gen en nu is hij daar bezig er op te pochen °p den koop toe," antwoordde Jeffeoe ver ontwaardigd. Wanneer hij niet uw broer was «Daarmee behoeft u geen rekening te hou- ni denk alleen maar aan uw plicht als ma gistraal," verzocht Vernon ernstig. „Het zal osn zwam slag voor mij zijn," voegde hij er met een flauwen glimlach bij, „om te tien hoe hij voor zijn daden ter verantwoor- n8 geroepen wordt, maar ik zal het moe ten dragen. Hoe eerder men hem in handen hnjgt hoe beter, zou ik zeggen, denk maar Wet over mijn gevoelens. Meneer Jeffeoe drukte hem krachtig de hand. „U bent een edele, zelfopofferende jon- jt?, man," zeide hij, „Ik geloof dat u werke- hjk om uw broer schreide, toen ik u zoo even ontmoette?" «Alleen om hem," stemde Vernon toe. i De man zal vanavond nog gearresteerd worden," verklaarde meneer Jeffeoe op vast beraden toen. „Ik zal oogenblikkelijk den zich had schuldig gemaakt. Hij liet hem geketend naar Arzüa zenden. Men ver- wacht de benoeming,,van zijn opvolger. RUSLAND. Eiken dag staan de Russische bladen vol nieuwe bijzonderheden over de knoeierijen op groote schaal gepleegd door de firma Lidwall en door den adjunct-minister van binnenl. zaken Goerko, die zich verrijkt hooft met groote sommen bestemd voor de hongerende boeren. De „Tovarisch" zegt dat er in lioogo kringen verschil van mee ning hecrscht wat er met Goerko, wiens schuld vaststaat, moet gebeuren. Stolypin en zijn aanhangers willen Goeiko voor het ge recht dagen, maar de grooiwoi =ten, die waar schijnlijk ook meer van de zaak weten, wil len slechts het ontslag van Goeiko uit den Staatsdienst. De zaak neemt daardoor een scherp politiek karakter aan en minisïei Stolypin heeft een goed deel der hofpartij tegen zich. De „Retsj", het blad der const it.-demo- craten, publiceert een open brief aan Goer ko van Alex. Stuckowitsj, waarin deze ver klaart de onthullingen over de zaak Lid- wall-Goerko in de bladen te bobben ge plaatst. Stachowitsj handhaaft zijn bewerin gen over de geruchtmakende verduisterin gen en verwacht dat het onderzoek nog sen- sationeeler dingen betreffende Goerko aan bet licht zal brengen. Stachowitsj tart Goerko hem aan te kla gen en voor den rechter de beschuldigingen te weerleggen, om ten slotte aan het publiek de geheele waarheid in het schandaal te doen kennen. De commissie van ondcizoek m de aan gelegenheid Goerko-Lidwall heeft uitge maakt,, dat Goerko, de adjunct van den ministjei' van binnenlandsche zaken, lang alvorens de pers daarvan melding had gemaakt, had geweten, dat Lidwall de vei- plichtjngen, die hij op zich had genomen, nief nakwam en dat Goeiko zoowel voor èijn medewerkers als voor den minister president Stolypin don stand van zaken Verborgen had gehouden. De commissie verlangt van Goerko ook ophelderingen over de uitgaaf van een voor publieke werken bestemd bedrag van 1,600,000 Rbl. Het ïappoit van de commissie van onder zoek in de zaak Lidwall-Goerko is versche nen, De commissie advi-cert Goerko niet strafrechterlijk inaar langs disciplinairen weg te vervolgen, omdat Goerko's moreele schuld bewezen is. Goerko zal genoodzaakt worden ontslag te nemen als adjunct-minister. Gisteren is vyor den krijgsraad te Poters burg het proces begonnen tegen sehout-bij- naehi Nebogntof en 78 zee-otficieren die zich in den zeeslag van Tsoesjima zonder te vech ten aan de Japanners overgaven. Het is der politie te Tanibof gelukt dooir do ^fevangenpeming van 18 revolutionai ren en door beslag te leggen, op hun brief wisseling en buil, wapens de strijdorgani satie geheel en a! machteloos te maken. Niet ver van Askarsk (gonvorncmenjSa- 'ratol') op het baanvak RjasanOoiral vic- konstuliel Wiggins waarschuwen en ik zal hem waarschuwen dat hij met een wanhopig man te doen krijgt. Gelooft u dat zes man uw broer Dixon zouden kunnen houden „Ilij zal natuurlijk vechten voor zijn vrij heid, maar ik geloof wel dat zes voldoende zijn," zeide Venion met een glimlach. Joe Tussell was in een uitstekend hu meur toen hij 's avonds vrij laat in de her berg terugkeerde. Hij had uitmuntend ge dineerd en naar hartelust verhalen kunnen opdisschcn. Meer dan dat, juffrouw Bonavia had hem op het laatste oogenbiik toegefluis terd dat zij trotsch op hem was maar ver schrikkelijk bang voor hem. Met zijn neus in de lucht was Joe naar de herberg terug gewandeld. Eenigszins tot zijn verwondering ont dekte hij dat Vernon in een goede luim was, zijn terncci'geslagenheid was verdwenen en alle grappen en toespelingen van Joe kon den zijn kalme gelijkmoedigheid niet ver storen. „Ik zal dit spelletje nog germmen tijd aan den gang kunnen houden," merkte Joe genoeglijk op. „Daar is slechts één ding dat mo een beetje ongerust maakt, ik zal de lijst van mijn misdaden spoedig uitgeput hebben. Jij zult er een paar meer moeten verzinnen Vernon, beste jongen, om mij wat langer aan den gang te houden." „Ik geloof niet dat je er nog veel noodig zult hebben," antwoordde Vernon grimmig. Je loopbaan is zoo verschrikkelijk geweest, beste Dixon „Noem me niet zoo, je weet dat ik met Sen gewapende boeren, een goederentrein aan en plunderden drie wagens met kolo niale waien, schoeiden en hoeden. Door bel geven van valsche 'seingn "hadden ze den machinist genpopt den trein te doen stilstaan. Volgens een bericht uit Petersburg aan. do „New-York Herala" is de daluni voor do "Doema-vexkiezingo^i bepaald op 1 Ja nuari (oude, stal). Cherometief, commissaris van politie te Petersburg is gisi-morgen door een revol verschot doodeiijk gewond. De dader, een arbeider, schoot zich na den aanslag voor den kop. Het slachtoffer is dezelfde politic-ambte naar die medeplichtig aan de Jodenvervol ging te Bielos'tok, daarna door de regcering in hoogere betrekking naar Petersburg word overgeplaatst. De staking in de haven van Odessa is algemeen. De bemanningen der schepen van de Russ. scheepvaart-mij. hebben ge- meone zaak gemaakt met die der vrijwillige vloot, er zijn totaal 11.000 stakende zee lieden. De scheepvaart-mij.en lijden groote schade. Zij trachten de stakers te vervan gen door leden van den „Bond der Russen" en worden hierin door de regeering gesteund. De regeering heeft admiraal Skrydlof, bevel hebber van Sebastopol, gelast matrozen van de vloot naar Odessa te zenden, maar de admiraal weigerde omdat hij vreesde dat de rnatiozen zich bij de stakers zouden aanslui ten Dinsdagavond konden met de hulp van den „Hond der Russen" 3 stoomschepen vei trekken, maar wegens de onbedrevenheid der bemanning moesten de schepen later weer naar Odessa terugkeeren. De leiders van de staking zijn in hechte nis genomen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Bij de behandeling van de ongevallen wet in het Lagerhuis vcirzejte de regee ring zich eerst tegen een. ingediend amen dement, strekkend om de, bepalingen de zer wet ook te t^oen ge)den \;oor huisbe dienden, maar ryjim het eindelijk toch aan. Luitenant Collard, beschuldigd aanleiding te hebben gegeven tot de matrozentroobe- len te Portsmouth, door het geven van ongepaste bevelen e'n door barsch optre den tegenover de manschappen, is veroor deeld tot een berisping. De stoker Moody, die geweigerd had op het bc.vcl van den officier te Knielen, om dat liij alleen knielde voor God, werd tot 5 jaren tuchthuis veroordeeld. Deze sto ker was do leiden der muiterij geweest. De overige leaders de'r muiters zijn onlangs veroordeeld tot ottelijke jaren gevangenis straf en tot disciplinaire, ktraffen. Frankrijk. De Senaat heeft Dinsdag met 1C3 tegen 109 stemmen de verhooging van het salaris der volksvertegenwoordigers op 15000 frs. zoo heet," viel Joe hem ongeduldig in de rede. „O ja, toch wel," antwoordde Killick. „Je hebt het mij bekend je hebt fr op gedocht jij zelf bent onder dien naam maar al te goed bekend. Bovendien wil ik overal zweren, dut jij mijn broer Dixon bent." „Zeg eens," protesteerde Joe, weinig op zijn gemak, „je kunt een grap ook tc ver drijven." „Dat heb ik gemerkt," antwoordde Kil lick bitter. Daar was geen tijd voor verdere uitleg gingen. Op dat oogenbiik werd er hard op de.deur geklopt en een klein mannetje met giijs haar in een uniform trad binnen en keek snel om zich. „Wie is meneer Dixon Killick?"- vroeg hij. „Daar is de man," riep Vernon uit, ter wijl hij opgewonden naar Joe wees, „Dat is Dixon Killick „Dat ben ik niet," riep Joe uit, terwij) hij bleek werd. „Zij ontkennen bet altijd," merkte de man in uniform met eeu glimlach op. „Mijn narun is Wiggins en ik ben de hoofdkon- stabel van Padwick Ferry. Het zal u niet helpen of u zich verzet of probeert ons dood te schieten," ging hij voort tot den ver schrikten Joe, „want c staan zes mannen op. de trap, om niets te zeggen van den waard en den huisknecht en den kellner be neden. Ik arresteer u voor den moord van drie onbekende mannen in de Vereenigde goedgekeurd. In de Kamer werd gisteren de kwestie van de naasting van den Wester- «pooiweg behandeld. De Parijsehc- rechter van instructie Elory heeft gisteren den oud-minister Merlou ver hoord, die het slachtoffer werd van een aan slag door mevr. Dallemagne. Merlou .vertelde van zijn betrekking tot deze persoon, hij zal geen aanklacht tegen haar indienen. Mevr. Dallemagne bekende 4 revolver schoten op Merlou te hebben gelost uit wraak omdat hij haar verlaten bad. Zi wilde hem beletten naar Lima te vertrekken, waar de lieer Merlou tot gezant van Frankrijk is benoemd. Generaal Da.ru te Tours, cliaf van het 9de Fransche, legcirkorps, heeft ontslag aan gevraagd, als protest tegen de medewer king van militairen bij de inventarisaties. Italië, De Kamer is gisteren begonnen met de behandeling der besprekingen van den dienst op de spoorwegen. Het Itaüaaiysch Roemeensche handelsverdrag is on,dei tee kend. Duitschland, In den Rijksdag werd gisteren de Pool sche schoolstaking aan de orde gesteld. De Poolsche en enkele Centrum-afgevaardigden hielden inteipellaties over het feit dat Pool sche kinderen, die weigerden in het Duitscli godsdienstonderwijs te ontvangen, raar tuchtscholen waren gezonden. Dc staatsseci. Nieberding antwooidde: De interpellmitcn beklagen zich dat de regeering de rijksgrond wet heeft geschonden. Zij critiseerden vooral het feit dat het godsdienstonderwijs aan de Poolsche kinderen in Het Duitsch wordt ge geven. De rijkskanselier heeft echter niet het recht om te dezer zake stappen te doen bij" de Pruisische regeering. Zonder twijtel hebben de ouders recht op de opvoeding hunner kinderen, maar dat recht is niet on begrensd. Welnu, die grenzen zijn over schreden. Meer kan daarover in den Rijk- dag niet gezegd worden. (Bijvul rechts en bij de nationaal-lib.) Bij do herstemming voor den Pruisischen Landdag in het 3c district te Berlijn weid Dinsdag gekozen Muller van de vrijz. volks partij mei 1370 stemmen. Ledebour (soc.-dem.) verkreeg 1108 stem men. Vereenigde Staten. Eenigo Parijsche bladcni vernemen .uit' Aldei iu den staat Washington dat ccai dozijn Japansclic werklieden zonder roden door de bevolking met stokken zijn afge ranseld en de stad uitgejaagd. De poli tie Joekt de ,dadetrs. BINNENLAND, Tau hot hof. Zaterdag heeft er in de omstreken van Elspleet een hofjacht plaa's, waaraan Z. K Staten en den moord op een politie-agent bij de uitoefening van zijn plicht. Ik zou graag willen dat u kalm meegaat, want dat zou beter voor mij zijn en beter voor u. Dan zou ik u alleen kunnen meenemen en dat zou een goed iiguur maken in de bladen." „Geloof je niet dat het beter zou zijn met dien nonsens op te houden, Killick en dezen man te vertellen wie ik werkelijk ben?" vroeg Joe. „Dit begint er ernstig uit te zien." „Blij dat je het inziet," zeide Killick hatelijk. „Hij weet zeer goed wie je bent. Daar is geen hoop voor je." In de volgende minuten speelde de wensch van den konstabel Wiggins hem_ parten. Want Joe, die eindelijk begreep dat hij zich in een wanhopige positie bevond, gooide den kleinen man heel handig ondersteboven op het oogenbiik dat hij hem wilde naderen en draaide het licht uit. Het volgende oogenbH1' terwijl Wiggins om hulp brulde, had Joe het venster opgeschoven en was er uitgesprongen. Gedurende tien minuten holde hij, zonder hoed, door een hem onbekende streek, zijn ongeluk vervloekende en bedrei gingen mompelend tegen Vernon Killick. Hij slaagde er in te vluchten. Tegen zes uur in den morgen verscheen hij' bij een klein spoorwegstation op meer dan twin tig mijl afstand van Padwick Ferry, waar hij een onsamenhangend excuus mompelde over zijn bentodderd voorkomen en waar lui voor een buitengewoon hoogc som een oude pet kocht van een tuinier waarmee bij naar Londen vertrok. II. de Prins en een aantal genoodigde deel nemen. V Dinsdag is door den opperstalmeester, ba ren Bentinck, namens II. M. de Koningin de zilveren medaille in de Huisorde van Oranje uitgereikt nan den hofkoetsier W. F. van der Haagen. De op 10 November uit gereikte bronzen medalje is op last van li. M. ingetrokken. Ook II. M. de Koningin-Moeder heeft f100 geschonken voor liet wijkgebouw van het Witte Kruis te ÏJmuiden H. M. de Koningin-Moeder heett het voor nemen te kennen gegeven, op a.s. Maandag avond de feestvergadering bij te wonen van den Christelijke Volksbond in bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage. Naar men verneemt, zal de heer W. de Jong binnen eenige maanden wegens hoogen leeftijd zijne betrekking als hoofdopzichter der Koninklijke paleizen met pensioen ver laten. Consulaire berichten. Bij Kon. Besl. is jhr. A. A. A. Ploos van Amstel erkend en toegelaten nis consul- generaal van Noorwegen, te Batavia, voor Nederlandsch-I nd ié. Personalia Naar de N. Ort. verneemt, is de Staats- iaad jhr. mr. Van Humalda van Eysinga tengevolge van een herhaalden aanval van bronchitis sedert eenige tijd opnieuw ver hinderd aan de vergaderingen van den Raad van State deel te nemen, en genoodzaakt zijn kamer te houden. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 1 6 dezer benoemd tot tijdelijk controleur voor den havanarbeid te Amsterdam, A. G. Wcs- sels en C. Wielcma, beiden te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam, Er loopen geruchten dat de burgemeester van Amsterdam het voornemen koestertom voor een herbenoeming als zoodanig zich niet meer beschikbaar te stellen, wanneer de 6 jarige periode, voorweike hij benoemd isu in Mei van het volgend jaar zat zijn atge- loopen. Hij heeft dit doen verstaan in de zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad, waarin hij o. m. zeide jiHet zou ptagnatie in den dienst met zich sbrengen, wanneer wellicht over vijf maan- ïden hier iemand anders zou zitten, die zich seerst nog in de quaesties zal hebben in te d werken", Hieruit valt dus wel af te leiden, dat het geenszins vastsiaat, dat rnr. Van Leeuwen zich een herbenoeming zal laten welgeval len. Katholieke actie, In het laatst van deze maand zal te Mid delburg een vergadering worden gehouden om te trachten een Zeeuwschen Bond van katholieke kiesvereenigingeu op te richten. Wiggins maakte geen geringen ophel van de zaak. Ilij beschreet in bijzondeiheden de worsteling met een man van bijna zeven voet lang in een donkere kamer. Hij was er zeker van dat de man verscheidene nuden op hem gevuurd had en was heel verwonderd dut hij met den besten wil geen kogelwon- den kon ontdekken. Tcnville van Vernon besloten echter de beide met hem bekende magistraatsleden do zaak in den doofpot to stoppen. „Zeer waarschijnlijk is de schurk al op weg naar Amerika, beste Jeffeoe," zei meneer Bott-TIardy. „Zij gaan altijd naar Amerika. Daar zal hij wel loon naar werken krijgen en wij zijn van hem at. Het is jam mer dat de arme Vernon er zoo'n broer op nahoudt, maar alles in aanmerking genomen heeft hij zich uitstekend gehouden." Het was een heel boetvaardige Bonavia Bott-IIardy die een week na het diner met haar moeder een bezoek bracht op Vernon's kamers. Zij werd met veel teedcilmid door hem ontvangen, en verklaarde onder tranen, dat haar hart altijd aan Vernon had toebe hoord. In haar betere oogenblikken had zij gevoeld, „dat de betooverende Dixon Killick op den duur een beetje vervelend zou kun nen worden." „Tn do toekomst zullen we den armen Dixon als dood beschouwen, lieve Bonny," zeide VemotTernstig. „Ik kan je de verzeke ring géven, dat je zijn naam nooit weer van mijn lippen zult lioorcn. Het is beter zoo." EINDE, SCHIEDAMSCHE COURANT (v

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1