STADSNIEUWS. TL A AllBÏN GEK. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw eu Yceteolt Staten Generaal. V By de heden door Burgemeester en Wet houders gehouden openbare aanbesteding voor de levering, gedurende de jaren 1907, 1908 en 1909, van de voor de gemeente benoodigde bureau- en schoolbehoetten, leer- en leesboe ken, atlassen en kaarten enz., waren '2 insehrijvingsbiljetten ingekomen en wel van de heeien: J. F. Dupont, firma G. Odé's boekhandel, voor f 1687.41 en J. A. de lieer voor f 1707.28. De gunning werd nog aangehouden. De nieuwo slnisdenron. Men verzoekt ons mede te doelen dat het inhangen der sluisdeuren een aangenomen werk is, zoodat Gemeentewerken voor do meer of minder handige wijze van uitvoering niet aansprakelijk is. Gaarne voldoen wij aan dit verzoek. Bjj het examen, afgenomen door de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigingen in Nederland, slaagde voor Duitsche Handelscorrespondentie, de Heer A. Langewisch, van hier. Op Woens'ng 42 Dec., half 9, zal op den Socialen Cursus in den R. IC. Volksbond als inleider optreden de heer C. J. G. Kemper, met het onderwerp »Volks-ontwikkeling" De heer ICemper is afgev. ter Sociale Week geweest, en heeft de besprekingen van mr, Aaiberse over dit onderwerp gehoord. Toe gankelijk voor alle katholieken. Bureau voor Arbeldersrecht. Gedurende het derde kwartaal (22 Augus tus-—22 November) werden 13 zittingen ge houden en 98 adviezen verstrekt, tegen 41 in het tweede en 37 in het eerste kwartaal. De adviezen waren verdeeld als volgt Ongevallenwet 5 Woningwet 1 Militiewet 1 Loongeschillen 15 Belastingzaken 68 Burgerlijke zaken 6 Verzekeringszaken '1 Schuldvorderingen '1 Totaal 98 adviezen. Hierbij dient nog te worden vermeld dat het vaak voorkomt dat in éene zaak drie- a viermaal advies wordt verstrekt. In boven staande opgave zijn de adviezen, onverschil lig hoe groot in aantal, wanneer zij tot éene zaak behooren. voor éen advies gerekend, üit het stijgen der cijfers blijkt zeker wel, dat het bureau meer en meer het vertrou wen der burgerij wint. Het bureau houdt zittingeiken Woens dagavond van 81/2 tot 10 uur. Adres Nieuw- straat 28. In verband met den moutwijndiefstal in de branderij van den heer C. H. Windhoist, is een van het personeel door den patroon ontslagen. '11 Praatje over het vieren van Si. Sicolaas. Geen ijs, geen sneeuw, maar een koude, nijdige najaarswind, die zingt in do schoor- steenen, o\er de daken fluit en het water in de stadsgrachten opzweept, de golven tegen den kant sïaat met kwaadaardige ruk ken. Daarbij zwarte, glinsterende daken die met elke minuut een vuiler en tegelijk treu riger aanzien krijgen, terwijl het water, door een akelige, iedereen vervelende motregen daarop gejaagd, over de pannen lekt, door de goten en langs de muren sijpelt, om eindelijk in dartel gespetter den laatsten uit weg te zoeken over de straat en dien te vinden in een plas of een goot. Akelig treurig, ontmoedigend staan ze daar, de huizen, stijf tegen elkaar, de glin sterende daken scherp afstekend tegen dat eene groote stuk grijs, zoo dicht en ondoor dringbaar, dat" het ons de eerste dagen nog volop kan meedeelen van zijn overvloed en ons op den koop toe voor de volgende we ken wat belooft. Keen waarlijk, 't is niet te doen De gure wind, waarvoor je je telkens omdraait, om liem maar niet in het aangezicht te voe len, maar die je van achter even onpleizierig aanvalt en je in een minimum van tijd met een volle laag motregen doornat maakt, houdt je beslist van alie voorgenomen toch ten terug. Toch valt er niets tegen in te brengen. Uitstellen kunnen we niet. Het is nu eenmaal December en St.-Nico'faas Iaat zich niet door de zwaarste regen- en storm vlagen terughouden, waarom wij dan wel? Neen, niet waar, je kunt om het weer en de straten niet binnen blijven, en och, ben je eenmaal buiten, welnu, dan heb je het zoo druk, dat je om het weer niet eens denkt. Het is een fortuintje, dat het ten minste vanavond droog is, want hoewel ik ten volle overtuigd ben, vriendelijke lezer, dat a wel gezorgd zult hebben, dat de Sint bij U tijdig en in vol ornaat op het podium zal kunnen verschijnen, en gij dus liever bin nen do muren blijft, zoo zal ik toch probee- ren, u een oogenblik uit uw eigen gezel- ligen kring weg te lokken, en u mee te tronen naar een oord, waar gij, ik moet het u vooruit zeggen, zeker nooit in uw leven meer nn dezen hoopt te komen. Onze weg er heen is nu niet direct wat men gewoon is do koninklijke" te noemen. Maar dat is ook volstrekt niet noodig, weet alleen, dat het er donker is. Indien gij u evenwei maar op mij verlaat, zal het u heusch nog wel meevallen en misschien hebt ge dan geen spijt van uw tocht. Kijk, zoo pratend weg, zijn we al aan de poort genaderd. De portier ziet ons een beetje wantrouwend aan, hij heeft zeker al meer vreemdelingen vanavond ingelaten. Ziezoo, ga nu maar hierheen: dit smalle donkere straatje. Wacht, val niet over dit fietsenrek; gelukkig, hier is de deur. Hoor eens, wat een rumoer, zingen en lachen 'k Geloot' waarlijk, dat wij door al dat babbelen ons hebben verlaat. Laten wij dus maar stilletjes binnengaan en ons onge merkt bij de overige kijkers voegen, 't Ts jammer, liet feest is al aan den gangBui ten hoordet ge al gezang niet waar, en ge begreept toen al lang, wie hier de feestvie renden waren. Nu ziet ge ze voor u, en wat voor feestvierendenGeen dartele, vroolijko jubelende kindereehaar, die lachend en joe lend elkander elke pepernoot betwisten, maar patiënten die, de eene een langen de andeto een wat kortoren tijd aan bed gekluisterd zijn en veel pijn en smart lijden. Och, ik weel het weih gij zijt a! lang den tijd ontgroeid, misschien zeilfs al ven geto.ii', dat gij uw liedjes onder den schoor steen stond te zingen. Wellicht ook hebt go nooit aan de kinderachtige grappen meegedann, dat toch maan- flauwe verzin sels waro;n;, maar ik zie aan uw verwon derd gezicht, 'dat ge dit Sintafklaas-spelen miet flauw vindt. WiCi zou dat ook kun nen? Is hel geein genot, die stralende ge zichten te zien, cinkel 'dankbaarheid, blijd schap en veii"wondering zijn pir op te le zen. Zo* vergaten in dezen stonde do pijn en zorg, en juist dat was dan ook het doel van hem, die dit kiest op' touw zetten. Kijk die flinke Toos daar eeins uit volle borst zingen voor SinterklaasI Als gehot u nog herinnert, dan lag pe Verleden jaar hier ook al. En waarom noem ik ee. flink Wel, hoa zoudt gij liet vinden, pis ge d« blaadjes, aan de boomon zaagt ikotmen en er ook weer afwaaien, zondelr van Jiw bed te zijn geweest; als ge dear zomer, dien heer lijken zomer, bij iedereen nog zoo vorstTt in 't geheugen liggend, niet zijn ceneweek slecht weer, enkel van achter de ruiten had tnogen genieten? Mij dunkt, het had voor n een tour de force geweest, een goed en vriendelijk humeur te halioudon. E11 zie, omdat op liaar gezicht nooit een zweempje ontevredenheid is tc ontdekken, noem ik haar flink, E11 geloof maar, dat ze. nn genial; ge niet mett alle andoren, ra£d haan oude kennisjes, want ziet gé, al di© kleinen daar, dat zijn genoodigdepi, oud-patientjes. Ze hebben het allen even druk met het uitpakken van de, geschonken. Zoo waar lijk is er ook nog epn siu(pnso voor den, dokter bij. Maar, zielt go wol, wat een kleur die, Toos krijgt, ze wae-t er vastmeer van.. Het is dan ook te, mal, te veu-on,deir- stellen, dat die goede oude Simt kleedjes borduurt. Gelukkig begrijpt dokter dat ook. Ten minste hij klopt maar ineens bij bet rechte kantoor aan met zijn dankbetui gingen. Maar nu heeft Sinterklaas statiglijk plaats genomen op zijn zetel en aller aandacht wordt nu gevraagd voor de komedievoor- stellingen. i\Tu, ge hadt zeker niet kunnen denken, dat de zustere zich zoo vlug kun nen omtooveren in boeirenvrouiwtjes, -doch ters en verliefde zoonsEn kostelijk gaat het haar af, nietwaar? Wanneer je ten minste het gezicht van Sint beziet, dan is daarop niets dan goedkeuring en waardee- ring te lezen, en met zijn smaak valt niet te spotten! Na dit nummer van het programma, gaan de knechts verder met het uitdeelen van de geschenken. De knechts, jawel, we doen het hier royaal, maar ze loopen elkaar m het geheel niet in den weg, en hebben de handen vol. Want Koosje bijv. heeft haai1 handen niet va ij om dc cadeauxuifc te pakken, dus met ere hulpvaardigheid en galanterie alle zwarte knechtjes eigen, be dienen ze haar, on Koosj-o en de zwar ten genieten alle drie van den firaaien al bum, de laatstgenoemden voornamelijk om dat alle briefkaarten gezichten uit Madrid voorstellen 1 In alle hoeken is nu pleiziex en vermaak. Een gerij en geros van kar ren en auto's, dat hooren en zien ]©ver- gaan. De oudjes zitten al die drukte met lachende gezichten maar aan te zien. Ik .wed, ze hebben in lang zoo'n pret niet bijgewoond. Nu moesten we maar weer heengaan! Ge zijt het zeker- met mij eens, dat de man, die daar nn dat uurtje zidh stak in de kleeren van den goeden Heilige, gevoeld zal hebben, hoe genotvol het is, hulpbe hoevenden en 'kranken een prettig oogen blik te bezorgen. Maar hij heeft dat ook wel in ronde woorden laten hooren, dat deed hij waarlijk niet op zijn Spaansch. Het is te wensohem, dat hij, wanneer hij in de toekomst met nog veel meer pa tiënten in aanraking zal komen, vele zulke oogenblikken mag doorleven, en clan zon der komedie te spelen. We zijn weer buiten. Laten we elkaar jnu eens goed in de oogen zien. Gij hebt een gezellig uurtje daar doorgebracht, hoop ik, en nu waagt ge: de kosten voor zoo'n feestavond worden zeker bestreden uit die bekende groene busjes, nietwaar? Och, hoe grappig! Bekend, noemt u ze immers?Dan behooren ze zeker tot bekenden, waarvoor u alleen maar je hoed licht en die je verder negeert 1 Lichtstralen lieeten ze! Jawel, lichtstralen; die reeds lang hun glaUs hebben verloren en nooit en te nim mer meer weerglans in der patiënten ge moed zullen weipen 1 Misschien zult ge ze, na dezen avond, voortaan uw aandacht waardig keuren, wellicht herkrijgen ze dan hun glans! La ten we dus voor dezen kaar nog maar houden, dat alles kwam van een Sint- Nicolaas, den echten ouden goeden Sintl Ten slotte wensch ik u nog vele pleizie- rigc Sint-Nicolaas-avonden toe. Tot ziens. St. Mlcolaa# op schooi G. Zijn gewoonte getrouw bracht de goede Sint dit jaar weer in hoogst eigen persoon en vergezeld van zijn zwarten knecht in zijn gala-pak een bezoek aan school G. Onder luid gezang traden zij de school binnen, doch, wie weet hoe menig hart er angstig klopte tijdens zijn verschijning. Want Sin- lerkl u\s bezit bij td zijn eigenschappen ook die wm alwetendheid. En dat belooft veel voor de goeden, maar kan bedenkelijk wor den \oor hen, wier zondenregister niet zoo heel blank meer is. De chronische scliool- kwaal, vuile handen, kwam al spoedig ter sprake; gelukkig viel hier vooruitgang ten goede te konstateeren andere ondeugden onoplettendheid, te-laat-komen, ongehoor zaamheid enz. worden echter nog bij enkelen aangetroffen en Sinterklaas gaf daarover ook nog eens oen hartig woordje te hooren. Ver gevensgezind als hij is, vooral waar plechtig beterschap wordt beloofd, bleef zijn beruehten zak, het onafscheidelijk attribuut van den Sint, ongevuld en de roede van den knecht op non-activiteit. In plaats daarvan gaf Sin terklaas zijn knecht bevel de kinderen op lekkers tc onthalen. Hiermede verdween spoedig dc vrees voor den zwarten man met zijn vuil gezicht zijn roede en z,waren kot ting. Onder voortdurend zingen van allerlei versjes ter eere van den Sint werd de waar lijk niet geringe voorraad uitgedeeld, waar na de bisschop spoedig vertrok om ook nog een bezoek te gaan brengen aan dat deel van school G. dat in de iudpschool in 't Broersveld is gehuisvest. Maakte hij ook daar zich den naam van „milde kinder vriend" waardig, een hartelijk woord van dank kome toe aan de goede genius, die hier Sinterklaas, dio zooveel kinderen te beden ken heeft, te hulp kwam met haar vriende lijk aanbod om de kinderen op chocolade melk te trakteeren. Dat dit werd aanvaard, behoeft niet gezegd. Na de belofte gedaan te hebben, dat h' het volgend jaar weer zal komen, vertrek Sint-Nicohuu», gevolgd door zijn trouwen knecht. Heden morgen was aan de vischmarkt aangevoerd bot en spieringde prijzen waren voor bot vanaf f0 25 tot f 0 921/2, spiering vanaf f0.25 tot f 0.421/2, Mies per koop. Voor het examen boekhouden, uitgeschre ven door de Federatie van Handels- 011 Kan toorbedienden in Nederland, iu November ge houden, slaagden de heeren F. Wormhout, D. van der Sloot en J. Poot, allen leerlin gen van mej. E, de WitteVan eter Brugge alhier. Het Bestuur van den ^Volksbond", ver- eeniging tegen drankmisbruik, bereidde gis teren aan de kinderen van zijn leden een prettig feest. Alle kinderen werden onthaald op speculaas en limonade, terwijl met de bioscoop verschillende beelden werden ver toond. Door Herman Heyermans Jr. is heden persoonlijk bij den officier van justitie te Rotterdam een aanklacht ingediend tegen den Belgischen tooneelspeler Louis de Vriendt, wegens het wederrechtelijk opvoeren in de Hollandsche taal van het monologenspel sBrand in de jonge Jan", in het Casino Variété te Rotterdam, nadat deze acteur hetzelfde stuk bjj herhaling wederrechtelijk te Delft, Arnhem, Dordrecht, Haarlem, Groningen, Ylissingen en Goes enz bad vertoond. De Rolterdamsche Rechtbank veroordeel de heden M. C. S., 38 jaar, verlaten vrouw- van J. M. A. R., wonende te Rotterdam', bijgenaamd Belzen-Marie, wegens mishan deling met doodelijken afloop, gepleegd op den roeier W. R., tol 1 jaar gevangenis straf. De eisch was 8 maanden. Hollandsche Hypotheekbank (Vervolg.) Bij de heden voortgezette behandeling dezer zaak, deelde de voorzitter mede van getuige Van Hengel een schrijven te heb ben ontvangen, waarin hij mededeelde door ongesteldheid verhinderd tc zijn te ver schijnen, maar verwachte Dinsdag weer te kunnen komen. Het eerst werd als getuige gehoord mr. I. II. Hijmans, de rechter-eommissaris. Ilij had verzocht gehoord te worden om een paar vergissingen ©enigszins te rectificee- ren. BeH. De Geer heeft geen opm'orkingen. Mr. Kappeijne van de CoppelloIn het verhoor van De Montigny op 12 Mei heeft bekl. Lot den rechtercommissaris gezegd: ,,'dat 'ik in deze zaak van het begin af niet alleen de volledige waarheid heb ge zegd, maar bovendien al mijn Best heb gedaan om u zooveel mogelijk' inlichtin gen te verschaffen om! de instructie zooveel mogelijk! te bespoedigen." Is dat waar, voor zoover getuige het k'on b'ooordeelen? Getuige: ,Ik kan het bevestigen. Ik heb bijna alles kunnen controleercn en bekl. Do Moptigny op geen enkele onwaarheid ooit kunnen betrappon. Ook hoeft hij zoo veel mogelijk' alles gedaan om de instruc tie te bespoedigen. Gehoord wordt nu getuige mr. W. H. de Beaufort, commissaris der Hol!. Hypo theekbank, die verklaringen aflegt omtrent oen door hem' opgemaakte lijst van crea ties van pandbrieven, getrokken uit depro cessen verbaal dier creaties. Hij leest daar uit voor, welke pandbrieven hij niede-011 devleekend heeft. Daarna werden door den veidediger mr. Kappcyno van de Coppello nog ecnige vragen gesteld aan den boekhouder dor Hall. Hypotheekbank, Ch. S. Gilhuys, om trent het radeeren van het kasboek door bekl. de Geer. Na do pauze werden uitvoerige rappor- ton door den griffier voorgelezen van ac countants over den stand van zaken der llollandsehc Hypotheekbank, opgemaakt zoodra de malversaties bij den rechter van onderzoek kwamen. Bizonders leveren de nadere verklaringen over de boeking niet op. De zitting duurt voort. Het gerechtshof Le 's-Gravonhage (straf kamer) bevestigde heden het vonnis, uit gesproken door de rechtbank to Rotter dam, waarbij A. ,T. C. v. M., keJlneir te 's Gravenhage, tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld werd wegens diefstal van een geldbakje, waarin f5.uit de toon banklade van con winkel te Schiedam. Het hof bevestigde ook bij verstek hel vonnis der rechtbank te Rotterdam, waar bij G. E. A. M., bierhuis- en logementhoud- stei aldaar, tot IS maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens koppelarij. Nog werd in hoofdzaak bevestigd het von nis der Ilaagsche rechtbank, waarbij G. E. de V., huisvrouw van C. F. v. d. M., zonder beroep aldaar woonachtig (gedeti neerd) tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens abortus. Haar advocaat heeft onmiddellijk cassa tie aangeteekend. De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde heden M. van R., huisvrouw van H. van den B. aldaar, die terecht stond wegens koppelarij, door aan een tweetal gewezen Indische ambtenaren gelegenheid te geven tot het plegen van ontucht met haar minderjarige dochter, tot chic jaai gevangenisstraf. Voor de arrondissementsrechtbank te Maastricht werd gisteren bij verstek be handeld de zaak tegen V., onderwijzer cener bijzondere schooi aldaar. Deze had een knaap, die le laat in school was ge komen, zoodanig met een stok op zijn zit vlak geslagen, dat de verwonde in geen 14 dagen da,t lichaamsdeel kon gebruiken. Het O. M. achtte -dan ook, dat de be klaagde in zijn bestraffing de perken eener tuchtiging had overschreden en eischteif30 boe'te, subs. 5 dagen hechtenis. Yoor de rechtbank te Groningen heeft gisteren terechtgestaan H. G. S., geboren te Siddeburen, gemeente Slochferen, in 1S87, vlot jager, wonende te F armsum, gemeente Delfzijl, thans gedetineerd iu 't huis van be waring te Groningen, terzake dat hij op 18 Oct. jl. te Delfzijl Albert Roozeboom opzet telijk met geweld met een mes of ander scherp voorwerp heeft gestoken, geslagen of gesneden en daardoor zoodanig verwond, dat genoemde Roozeboom tengevolge van verbloe ding is gestorven. De zaak is een naspel van de Delfzijlster kermis. Daar hebben de beklaagde en de verslagene, die beiden vrij wat sterkedrank hadden gebruikt, twist met elkaar gekregen, die door de sarrende houding van den ver slagene een ernstig karakter aanam. Op een gegeven oogenblik heeft bekl. den verslagene met een mes één steek in den onderbuik en twee steken in de beenen toegebracht. Rooze boom viel bewusteloos neer en werd op neg naar huis in een schoenenwinkel aan de Landstraat binnengedragen, waar de heer G. Oosterhuis, arts te Delfzijl, het eerste ver hand legde. Per draagbaar werd R. vervol gens naar zijn woning overgebracht, waar hij tengevolge van het vele bloedverlies dien zelfden nacht overleed. De dader werd dadelijk door de mare chaussee gevat. liet lijk van den verslagene werd den volgenden dag naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, 0111 daar te worden geschouwd. Elf getuigen werden gehoord, onder wie de deskundigen dr, Tymstra en dr. Posthu mus. Do getuigenverklaringen, behalve die der deskundigen, waren dikwijls tegenstrijdig. Beklaagde bweerde, dat hij tijdens de wor steling, toen hij vreesde gesmoord te zullen worden, gestoken en dus uit noodweer ge handeld heeft. Het openbaar ministerie eischte 2jr jaar gevangenisstraf. De ambtshalve verdediger, mr. Schutter, concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging, omdat beklaagde zijns inziens uit nood weer heeft gehandeld, subsidiair tot een zeer lichte straf wegens eenvoudige mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Uitspraak over veertine dagen. Ned. IIerv. Kerk. Beroepen te Krewerd (Gron.) de hoor J. Boonstra, cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te do Walp (Gron.) d».Van Mourik te Holluim (Ameland). Cruist. Gereformeerde Kerk. Aangenomen het beroep to 'Apel doorn door ds. M. den Boer te Zaandam. Bedankt voor het beroep te VGra- vendeel door ds. F. Langkeok to ÏÏarlingen, Vrije Evangelische Kerk. Beroepen te ierseke de heer K. v, d. Hoek te Heiligerlee, Hooger Onderwijs. Maandag 10 dezer, des namiddags ie 3 f uur, zal dr. 41. do Vries, benoemd xotge- vvoon hoogleeraar in dc wiskunde en de mechanica aan de universiteit te Anistea-- dam, zijn hoogleeiarsambt openlijk aan vaarden door bot uitspreken van een rede voering in de aula der- universiteit. Mond en klauwzeer. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg heeft naar aanleiding van het bericht, betreffende het voorkomen van mond- en klauwzeer in de gemeente Helden alle vergunningen, gedurende het looponde jaar verleend a'an grennsbewoners, tot het wederzijds over de grens brengen van mnd- vee en schapen, ter beweiding, beakkeiing, enz. van grenslnnderijen ingetrokken. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 5 December, (Vervolg.) De heer TAK wees ar op dat reeds se dert jaren geklaagd wordt over de wei nige medewerking en dö onheuscho be handeling, welke warkzoekenden in het buitenland ondervinden van d© zijde der consuls. De MINISTER verzekeirt dat door hem geen academische opleiding zal worden opgedragen aan de jongelieden die zich willen bekwamen voor liet consulaire exa men. Maar omtrent bun toelating wenschi de Min. zich vrijheid van .beweging voor te behouden. De klacht van den heer Tal. zal spr. onderzoeken; zij was hem niet bekend. De heer VAN IDSINGA heeft bezwaar te gen de vermindering van het inkomen van onzejn gezant in Peking met 4000 gulden (toelage voor een woning). De gezant zou thans immers ondanks onze onzijdige verhoudingen dit bedrag minderont vangen. Do MIN. VAN BUITENL. ZAKEN ver klaart zich bereid to overwegen om op de volgende begrooling de 4000 gulden weer te herstellen. De heer VAN NISPEN TOT SEVENAER verdedigt een amendement tot verminde ring van den post van verblijfsvergoedin gen van consulaire ambtenaren, waarder Kamer op dit oogenblik nog 'de gegevens ontbreken van de "dit jaar op do begroo ting voorkomende verhooging van dien post. 'De heer VAN KARNEBEEK deelt mede, dal het door hem mee andetro lieden in gediend amendement slicchts de strekking heeft de organisatiq van den consulairen dienst in Zuid-Afrika to doen wachten op hciL beskuit der Engelsche «peering inge vallen omtrent de- plaats waar de zelel des bcstuurs zal worden gevestigd. De Minister liet over eeistbedoeld amen dement de beslissing aan de Kamer over, tevens verklarende alle mogelijke gegevens aan de Kamer te zuLlen overleggen. Tegen hel tweede amendement had do Minister evenmin Bezwaar. Echter gaf hij een kleine wijziging ten aanzien van li'/ drag in overweging. De heer VAN KARNEBEEK voldeed hieraan. Beide amendementen werden daarna z. h. s. goedgekeurd. De begrooling van 'Buitenl. Zaken ver volgens goedgekeuid. Morgen '10 uur andere wetsontwerpen. Zitting van Donderdag 6 December. De vergadering tegen 10 uur bepaald, ving, wegens het niet-aanwezig zijn van era voldoend aantal leden eerste te 11 uur aan. Ingekomen was een adres van 5 oud-cava- lerie-officiercn, die aan de Kamer verzoeken niet goed-tê keuren de afschaffing van li'-'t blijvend gedeelte bij de cavalerie. Handel in vrouwen en meisjes. Aan de orde was het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 18 Mei 1904 te Pa rijs onderteekende regeling met bijbehoo- rend proces-verbaal van onderteekeningi strekkende tot bestrijding van den zooge- naamden handel in vrouwen en meisjes. De heer VAN BIJLANDT juichte liet ontwerp zeer toe, maar bepleitte in het be lang van een goede uitvoering van het trac- taat het zoeken van samenwerking met da particuliere comité's, die zich sedert jaren met dit werk van barmhartigheid bezig boa. den, en daarvoor meer zijn aangewezen daO de Staat. Daarbij sloot de heer VAN WIJNBER GEN zich aun. Het op te richten Regee* ringsbureau moet samenwerken met hel Nationaal Comité dat de Regeering niet een ruim subsidie moet steunen. En de Regeering stelle aan het hoofd van het Bureau een ambtenaar, die zich uit sluitend a'an deze zaak wijdt, die zelfstan dig is en niet on zijn bureau blijft zitteBj maar voor onderzoek er op uit kan gaan. De lieer VAN KOI, betreurde dat in hcB tractaat een regeling ontbreekt ter bestrij ding van den handel in vrouwen en meisjes in de koloniën. Zich aansluitende bij de vorige spreken, bepleitte spr. het gebruik maken van «3 diensten van het Leger des Heils. Erkennende dat het tractaat preventie zal werken, betreurde spr. dat er geen strn - bepalingen zijn opgenomen, tegen de hairi- laren in vrouwen en meisjes. De MIN. VAN JUSTITIE verzekerde dat het Nationaal Comité j.ijn volle sympathie heeft en nn tot standkoming van dit vv£ n

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2