des", ia een oproer gaande. De regeerings- troepen zijn uit Caracas opgerukt naar het Westen waar de opstandelingen onder Mar- tillo Bnrquisimeto stelling hebben genomen. Naar bericht wordt, is Paredis te Coro geland en heeft hij de regeeringstroepen ver slagen. BINNENLAND. Tan het Hof. Uit Apeldoorn meldt men d.d. 10 Decem ber: IT. AI. de Koningin heeft Donderdag een bezoek gebracht aan douairière Van allersma de With-Yan Woede op villa Ma- rialust alhici. Gisteren deed 'het Koninklijk echtpaar een rijtoer over Hoog-Soeren. De prins mende. Z. K. U. vertrekt 1? dezer, 's avonds 8.14 u., naar Tie residentie. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Br. Als. instructie- schip „Nautilus", onder bevel van den ka pitein ter zee K. J. Karsehoom, 8 dezer te Las'Pahnas aangekomen. f,,Stct.") Audiënties. De gewone xuidiëintie vain den minister van financiën zal op 'Donde'rdag en die van dein minister van marine op Vrijdag a.s. niejt plaats hcjbbRu. fiidderordr Bij Kon. besluit vain 7 deger is benoemd tot rjiddeir in de orde van Orarijje-Nassau, F. J. Hartcfrink, secretaris der Vereeiniging „Voorzorg", opgericht door personeel vain de Maatschappij tol Exploitatie van Staats spoorwegen, te Doldcm. Genei-aal Bergansiua. In den toestand van den oud-minister van oorlog, generaal Bergansius, is in de laatste weken een vrij gunstige "wending gekomen. De patiënt, hoewel eenigszins pijnlijk, brengt over het algemeen rustige nachten door. Ook in de gedeeltelijken verlamming, welke den patiënt had getroffen, is verbetering inge treden. Mr. F. S. Ma'an. De heer mr, F. S. Malan, hoofdredac teur van „Ons Volk" te Kaapstad, tevo- voren lid van de wetgevende vergadering te Kaapstad, is gisteren _op zijn doorreis door Nederland te Amsterdam aangeko men. Zijn. adres is Bureau voor Handels inlichtingen. Statenverkiezing:. Met zekerheid kunnen wij thans mededee- len, dat de heeren P. Loopuyt te Schiedam en mr. C, P. Zaaijer te Rotterdam den 21 December in openbare vergaderd g te Slie- drecht zullen optreden en daarbij zullen wor den ingeleid dooi den heer Jan Leis te Kin derdijk. (sD. Ct.") Grondwetsherziening. De mededeeimg omtrent de laatste ver gadering dor grondwetscommissie in hcy ,W. v. h. R. is in zoover onjuist, 'dat op 20 dezer nog een samenkomst zal plaats hebben en het rapport vóór het einde van dit jaar ,aain de Koningin zal worden aangeboden. Naar wij vernemen, is in ruime mat© gebruik gemaakt van de bevoegdheid af zonderlijke nota's in te dienen. („Centr.") Djainbl (Pangemn Singo gesneuveld). De in het regeeringstelegram van gisteren als gesneuveld gemelde Pang era n Singo, zal voor den lezer wel geen onbekende zijn. Het zon moeilijk vallen een politiek verslag van de laatste drie jaren op te slaan, waarin de naam van Pangcran Sin- go niet gdnoemd werd. Terecht duidt het bedoelde regeeringstelegram hem daaiook aan als eein zeer voornaam bendehoofd. .Te.r herinnering zij hier aangestipt, dat Pangcran Singo doorgaans deel uitmaakte van het gevolg van den Pangeyan Ratoe. Ove.r dezen laatste gaven wij indertijd reeds eenig-b bijzonderheden. 'Het zwervend 'le- vëïx van Pangcran Ratoe heeft Pangcran Singo trouw gedeeld, en ztilk een bewe gelijkheid' heeft hij daarbij aan den dag gelegd', dat onze patrouilles voortdurend dooy hem in beweging werden ge'houdcn. Dit blijkt ook uit de politieke verslagen van Bjambi. Toch is er een oogenblik ge weest, d'atj1 hij tot betere gedachten scheen gekomen te zijn. Immexs meldde hij zich den olen Juli 1904 te Doesoen Toea en onderwierp zich aan het N.-I. gouverne ment. Op reis naar Aioeara Tebo nam hij' echter, blijkbaar gedreven door wantrou wen, met zijn vrouw en kinderen de vlucht. Het moeten wel zuiver persoonlijke rede nen zijn geweest, die hem (jot vluchten noopten, want op 14 en 20 Augustus cl. a. v. meldden zich bij een onzpr pa trouilles Singo's zwager Pangcran Lomong en zijn oudste broeder Raden Achmad, beiden met vrouw en kinderen. SedertóSin- go's vlucht is men hardnekkiger dan tje voren doende geweest met hem op te spo ren. Hemzelf kon men echter hjmmer krij gen, steeds was hij juist weg als eem pa trouille met v-aak groote moeite zijn schuil plaats had ontdekt. Singo's vrouw en kin deren werden achtereenvolgens gevangen genomen, zonder dat dit den man en va der tot inkce'i' bracht. In het tegenwoordig stelsel is voor der gelijke vetrzetmannen geen plaats. Het kan langer of korter duren, het eind. voor der gelijke hoofden is altijdonderwerpen of sneuvelen. Het weinige, dat hierboven om trent Pangcran Singo kon worden mede gedeeld, moge voldoende zijn om vast te stellen, dat het jongste regeeringstelegram uit Indië een werkelijk belangrijke tijding heeft gebracht. (.„N. R. Ct.") Zultf-Mrllcn. Een bijzondere correspondent te Londen meldt aan de „Tel." Naar vyij vernemen, zal tegelijkertijd met de spoedig te verwachten afkondiging van de Transvaalsche constitutie een verklaring door de Eugclsche regeering worden be kend gemaakt betreffende den inbond dor constitutie, welke binnenkort aan de Oran- je-Rivierkolonio zal warden verleend. It K. Vakorganisatie. Door den bisschop van "Breda zijn aan de geestelijkheid verschillende manifesten gegeven in zake de vakvereenigingen. Deze moeten evenals alle andere vereonigingen, onder leiding dor bisschoppen staan, dus behoeven zij allen een geestelijken advi seur, die toegang moet hebben tot alle ver gaderingen. De taak van dezen geestelijken adviseur wordt echter beperkt tot het bewaren van den vrede en het optreden, wanneer be ginselen in 't spel komen, terwijl hij bui ten het terrein der zuivere vakbelangen blijven moet. Mgr. Leyten verlangt voorts, dat de vak organisaties diocesaan zijn. Congres S. D. A. P. Wijl geen geschikte za,al te Amsterdam kon worden gevonden vootr het te hou den congres van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, heeft het bestuur der fede ratie Amsterdam dier partij 'besloten hel te Haarlem bijeen tc roepen. FInantleel Nieuws. Hoilandsche Hypotheekbank. Aan de aandeelhouders dor Hoilandsche Hypotheekbank is thans door de commis sie van onderzoek on advios con rond schrijven verzonden, waarin zij konnis geeft van de ontvangst van het haar toe gezonden voorstel dat commissarissen aan de goedkeuring van aandeelhouders in de algemeene vergadering van aandeelhou ders dei" H. II. B. zouden willen onder werpen. V De minister van financiën maakt bekend dat op 8 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,502,033 52 en dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. Hbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van 5,855,879.091/g dat op genoemden datum geen schatkist promessen in omloop waren VLAARDINGER-AMBACHT, 41 December. Het aantal manschappen voor de nationale militie door deze gemeente te leveren is voor dit jaar vastgesteld op 5, n.l. 3 voor volledige en 2 voor korte oefeningen. STADSNIEUWS. Van deze gemeente zullen dit jaar 99 miliciens, waarvan 70 voor volledige en 29 voor korte oefeningen onder de wapenen wor den geroepen. De jacht op klein wilt, met uitzondering van die op houtsnippen, wordt gesloten op Maandag 34 December a. s. met zonsonder gang, blijvende het schieten van houtsnippen en het in art, 45 sub. litt. g dier wet be doeld jachtbedrijf van het vangen van hout snippen met laat-, war- of val (louwen toe gelaten tot en met den 28sten Februari 1907. Morgenavond 8 uur zal in het lokaal Schie 14 door den heer J. N. Voorhoeve uit Den Haag een evangelieverkondiging gehou den worden. Bij do Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven alhier kwam don 8en November jl. een schrijven in van het te dezer stede bestaande comité in zake do loonbeweging onder de timmerlieden, waarin wordt me degedeeld, dat 3 timmerlieden-patroons al hier, de heeren Arak en Jongsten, C. L. D. van do Water en, J. A. Hagendoorn weigeren mede te werken aari den 'door de overige patroons ingevoerden loonstan- daard en waarin tevens wordt verzocht pogingen te willen aanwenden om te be werken, dat ook genoemde patroons zich aan dien loonstandaard zullen gaan hou den, ten einde een unifomrioon aan de timmerlieden in deze gemeente te verze keren. Uit nader verstrekte inlichtingen bleek, dat door de timrnerlieden-palioons was overeengekomen om aan hunne knechts een uurloon van 21 cent uit te betalen; de heeren Mak' en Jongsten hadden oen paar Weken 22 'cent uitgekeerd doch hadden daarna het loon weder verlaagd; de heer C. L. D. van deWater had zich voor loons- verhooging verklaard, doch had dit niet toegekend, terwijl de heer J. A. Hagen doorn schriftelijke verzoeken om1 mede werking en uitnoodigingen tot bijwonen van vergaderingen onbeantwoord had gelaten. De Kamer besloot na eenige discussie het comité ter wille te zijn en genoemde heeren te verzoeken, waar zij' voor hunne weigering wel hunne redenen zouden heb ben, haar daarmede in kennis te willen stellen en verklaarde zich desgewenscht bereid tot een Bespreking. Daar van geen der genoemde patroons eenig antwoord werd vernomen, besloot do Kamer aan deze zaak openbaarheid te geven, omdat zijr tiet betreurt dat door do meergenoemde patroons, de eerste eischen dor beleefdheid niet zijn nageko men, en zij zich afkeerig hebben getoond van de zoo hoog noodig onderlinge samen werking. Hedenmiddag is een koe van den vee houder Kool aan de Overschiesche straat in de Schie geraakt en slechts met veel moeite weer op het droge geholpen. Oranje-Yereeniglng. Gisteravond werd in de tooneelzaal van den R.-K. Volksbond alhier de openbare vergadering gehouden tot oprichting, eener vereeniging voor volksfeesten. De bijeenkomst werd ingeleid door een marsch, uitgevoerd door het harmonie-gezel schap ,,St. Ambrosias", waarna liet Wien Neerland» bloed weerklonk dat «taande door alle aanwezigen werd aangehoord. Dun heette de Voorzitter, de heer Smit, de opgekomenen welkom, dankte de muziek voor haar bereidwilligheid om deze vergadering op te luisteren, en zette vervol gens uiteen, waarom het initiatief tot op richting dezer vereeniging was genomen en wat /.ij beoogt. liet \oorstci om de vereeniging te noe men Oranje-Veieenlging" werd onder ap plaus goedgekeurd. Vervolgens werd het ontwerp-statuten be handeld. Bij art. 1 stelde de heer Adr. Zoet m u 1- d e r voor den datum van aanvang der ver eeniging te stellen op 10 December inplaats van op 1 Januari, wat echter van de zijde van het comité werd bestreden omdat het ver- eenigingsjaar loopt gelijk met het kalender jaar en er geen bezwaar is om op 10 De cember te besluiten dat met 1 Januari de vereeniging zal aanvangen. Art. 2 wordt goedgekeurd. Bij art, 3 vraagt de heer T. S. G o s 1 i n g a of liet niet noodig is dat om lid te worden men verklaart in te stemmen met het doel der vereenigingof ook vrouwen lid kunnen zijn, en of er geen minimum-contributie behoort te worden vastgesteld. De Voorzitter antwoordt dat men, door lid te worden, van zelf instemming betuigt, met he't doel; dat ook vrouwen lid kunnen wordenen dat het beter is geen nrinmum-contributie vast te stellen. De heer v. d. Hout licht het laatste punt nog toe door er op te wijzen dat, als het minimium wordt vastgesteld op b.v. J 0 cent per jaar, men zich al een heele baas kan achten met een contributie van 0,50. Echter moet de contributie liefst wat hooger zijn voor een groot deel der leden, terwijl anderzijds de contributie liefst voor niemand een beletsel moet zijn om zich bij de ver eeniging aan te sluiten. De heer Zoetmulder geeft in over weging het bedanken voor het lidmaatschap schriftelijk te eischen, wat echter op prac- tisehe gronden ontraden wordt. Art. 3 goedgekeurd, art. 4 goedgekeurd. Art. 5. De heer G o 3 1 i n g a geeft in overweging de bestuurstitels ook in vrouwe lijken vorm in de statuten op te nemen, om dat ook de vrouwelijke leden tot die functies benoembaar zijn. Het comité neemt die wijziging over. Art. 5 wordt daarna goedgekeurd. De artt. G en 7 worden goedgekeurd. Art. 8. De heer Jansen L.Wzn. vraagt hoeveel leden de besturen der buurtver- eenigingen zullen vormen. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is dat dit aantal zal zijn 7, waarom wordt ingelascht ,,en in zelfden getale". De heer G o s 1 i n g a maakt bezwaar dat de buurtvereenigingen geen eigen geldmid delen mogen hebben en wijst op de moge lijkheid van buurtversieringeit en d. g. Na penige besprekingen vereenigt zich bet bestuur met het denkbeeld om die alinea te doen vervallen. Het aldus gewijzigde art. 8 wordt vervol gens goedgekeurd. Artt. 914 goedgekeurd. Art. 15. De lieer Zoetmulder vraagt of niet bepaald moet worden hoe een ont- bindingsvoorstel moet worden ingediend en beslist. Het comité stelt daarop een redactiewijzi ging voor waardoor artikel 14 aanvangt: „Wordt ontbinding of wijziging van de sta tuten voorgesteld dan kan daartoe wat betreft de wijziging der notulen, behoudens koninklijke goedkeuring alleen dan wor den besloten enz." Aldus gewijzigd wordt het artikel goed gekeurd. Art. 15 wordt goedgekeurd. Art. 16. De heer De Groot stelt voor dit artikel te schrappen, omdat hij het vei liger achte geen bepalingen op te nemen in statuten, die niet bepanld noodzake lijk zijn. Na eenige bespreking wordt hiertoe be sloten. De Voorzitter stelt hierna voor te besluiten aan het bestuur op te dragen de koninklijke goedkeuring op deze statuten te vragen. Hiertoe wordt hij acclamatie besloten. Do Voorzitter constateert dat hier mede de Oranje-vereeniging is gecon- stitueert. Do muziek heft een fanfare aan. Dan wordt het ont werp-Huishoudelijk Reglement aan de orde gesteld. De heer G o s 1 i n g a heeft bezwaar tegen de bepaling in art. 3 waarbij een bestuurs lid dat ontslag neemt, gehouden is zijn func tie te blijven vervullen totdat zijn opvolger zal zijn benoemd. De heer v, cl. Hout licht toe dat deze bepaling vooral geldt indien de penning meester als zoodanig bedankt. I n art. G zou de heer G o s 1 i n g a met het oog op de praktijk van het vereenigings- leven gaarne zien dat de daarin genoemde cijfers 10 en 15 werden verlangd tot 0 en 10. Het comité stelt na eenig beraad voor die te brengen op 5 en 10, waartoe wordt besloten. Het geheele reglement wordt daarna goed gekeurd met algemeene stemmen. Hierna wordt voorgesteld de gemeente te verdoelen in 4 deelen, in elk. waarvan een buurtverecniging zal worden gevormd. Hiertoe wordt besloten. Dan wordt, waar het comité thans zijn tank iiecft volbracht en dus aftreedt, de be noeming van een definitief bestuur aan de orde gesteld. Op voorste! van den heer Paulsen worden de leden van het comité en bloc bij acclamatie tot hestuursledon verkozen, zoo- dnt dit thans bestaat uit de heeren: F. J. Smit, C. J. Blonnncndal, N. J. AI. Dresch, A. M. den Draak, J. v. cl. Hout, mr. D. Lodder en J. v. cl. Most, terwijl daarin later nog zullen zitting nemen de voorzitters der op te richten buurtvereenigingen. De Voorzitter dankt namens de ge kozenen voor het in hen gestelde vertrouwen en verklaart namens hen de benoeming aan te nemen. Met een woord van vertrouwen in de toe komst der vereeniging sluit de voorzitter hierna de vergadering. De muziek heft nu het „Wilhelmus" aan dat weer door allen staande wordt aan gehoord. Daarna voert de muziek nog eenige nummers uit die velen der aanwezigen nog eenigen tijd in de zaal doen blijven. Verbetering. In het Buitenlandsch Overzicht van gister avond zijn in kolom 2, bovenaan, twee feuil leton-regels verdwaald, die thuisbehooren in het eerste kolommetje, 3e en 4e regel onder aan, van. het feuilleton. Volksbadhnls. In de week van 3 9 Dec. '06 werden genomen 224 baden. kuipbaden 19 kuipbaden 35 regen 9 regen 424 school 27 Sets, kinder 40 YLAARBINGEN. De herqk van maten en gewichten zal alhier geschieden op 7, 8, 48, 44, 45, 46, 24, 22, 23, 27, 28, 29 en 30 Mei a.s. Van deze gemeente zullen dit jaar 74 miliciens, waarvan 52 voor volledige en '22 voor korte oefeningen onder de wapenen wor den geroepen. "Gisteravond trad in Excelsior" op de lieer A. Dijkgraaf van Schoonhoven met het onderwerp de „Sociale nooden der arbeiders, die der visschers in 't bizonder". Na op verschillende misstanden gewezen te hebben welke in het visschersbedrijf voor komen, wekte de spreker de in groote ge tale opgekomen zeelieden op lid te worden van de vereeniging van zeevisschers. "Gisteravond had alhier in de stadsschool, Markt no. 46 de jaarlijksche wedstrijd plaats van de Viaardingsehe schietvereeniging s Wil- helmina".. De school was daartoe zeer aardig versierd. Vierentwintig personen namen aan den wedstrijd deel. Verschillende prqzen waren uitgeloofd. De eerste zes prijzen wer den behaald door de heert-nA van Witzen- burg, 85 punten, le prijs J. Blomsteel, 85 p., 2e pr.J. Schuenzel, 80 p3e pr.A. Kerseboom, 80 p4e pr.P. van Toor, 79 p., 5e pr G. P. de Gunst, 79 p., 6e pr. "De stoomlogger „Augusta" is heden voormiddag in de haven nabij de gasfabriek gezonken. Waarschijnlijk is het ongeluk te wijten aan het open laten staan eener kraan bij het van de werf te water laten. Bij het afzenden van dit bericht, is men druk bezig om de boot leeg te pompen. Kunst en Wetenschap. Het heeft II. M. de Koningin behaagd aan de Zangvereniging „Excelsior" te VOrnvonhnge, ter gelegenheid der herden king van haar 25-jarig bestaan, het praedi- caat „Koninklijke" toe te kennen en haar dus te vergunnen zich voortaan le noemen ..Koninklijke Zangvereniging Excelsior". De vereeniging kreeg, op haar gewone repetitie van 1.1. Zaterdag, de mededeeling, van deze Koninklijke onderscheiding uit den mond van haar Beschermheer, den Commis saris der Koningin, mr. J. G. Parijn. Vanmorgen om 6.34 is Louis Bouwmees ter uit Amsterdam naar Genua vertrokken, om zijn tweede rois naar Indië te aanvaar den. Hij werd aan het Weesperpoortstation hartelijk uitgeleide gedaan door zijn familie leden, vrienden en kennissen. De Nobelprijzen. De commissie uit den Noorsclien Stor thing voor de toekenning van den Nobelprijs voor werken in het belang van den vrede, heeft dezen -prijs toegekend aan president Theodoor Roosevelt. De prijs werd gisteren in den Storthing aan den gezant der Ver- eenigdo Staten overhandigd. In zijn telegram' van dankbetuiging voor do toekenning van den vredesprijs, ver klaart president Roosevelt, dat hij den prijs zal gebruiken voor de oprichting van. een permanent industrieel vredescomité te Washington, dat tot taak" zal hebben voor betere en meer gelijke betrekkingen onder zijn landgenooten te arbeiden, die als kapi- talisten of arbeiders verbonden zijn aan industricele of landbouwbedrijven. Ilij acht het van evenveel gewicht in de industrieel® wereld als in de politieke te zorgen voorliet behoud van verkregen rechten en van een eervollen vrede. Te Stockholm had gisteravond de plech tige uitreiking der overige Nobelprijzen plaats. De aanwezige bekroonden, prof, Afoissan uil Parijs (scheikunde), prof. Thom son uit Cambridge (natuurkunde), en de professoren Golgi uit Pavia en Ramon y Cajal uit A lad rid, die den 'prijs voor genees kunde deelen, ontvingen uit de handen van koning Oscar den prijs, hel diploma en do gouden medaille. Prof. Gioslro Car- ducci uit Bologna, wien de prijs voor let terkunde is toegekend, was niet bij de plechtigheid aanwezig, maar had zich laten vervangen door den secretaris der Italiaan- sche legatie, graaf Caprara. Do Nobelprij zen bedragen dit jaar elk 141,480 fres. Rechtzaken. Het O. M. bij de Rotterdamsche recht bank eischte f3 boete of 3 dagen hechtenis tegen van der S„ 35 jaar, schipper te Vlaardingen wegens beleediging. Voorts werd geëischt 4 maand gevangenis straf tegen A. R„ 22 jaar, en L. S24 jaar, zeelieeen te Vlaardingen, wegens weder- spannigheid. De rechtbank veroordeelde A. Z„ 27 jaar, slager te Vlaardingen, wegens opzette lijk invoeren van afgekeurd vleescli tot 3 maanden gevangenis; N. 21 jaar, va rensgezel tc Rockanje, wegens mishandeling tot 14 dagen en voorts een koetsier,, een los werkman en 4 arbeiders uit Oostvoome we gens inbraak in een kiosk gedaan, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. De Raadkamer bij de Rotterdamsche recht bank heeft de zaak van notaris Bland van den Berg, ontslagen directeur der Zuid-Hoi landsche Hypotheekbank, waarvan dezer da gen de instructie gesloten werd, naar de openbare terechtzitting verwezen. Als verdediger is gekozen mr. H M k. Schadee te Rotterdam. De heer mr. J. J. van Geuns, president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, hoopt aanstaanden Zaterdag zijn 70sten jaardag te mogen beleven. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 10 December, (Vervolg.) Bmnenlandsehe Zaken, De MIN, VAN BINNENL. ZAKEN be toogde de ongegrondheid van de critiek op het verleenen van bijzondere drankvergun ningen voor wedrennen enz. Hij deed uit komen dat de vergunning niet verleend wordt voor een open, onbebouwd terrein, maar voor een terrein met een complex ge bouwen er op. En dat kan te samen uit maken een inrichting voor buitengewoon maatschappelijk verkeer. Alet liet oog op de spoedig te wachten meer algemeene herziening van de gemeente wet zal de minister in overweging nemen het door den heer Duynstee aangevoerde be zwaar omtrent de ambtenaren van den bur gerlijken stand ten platten lande. Ten aanzien van pensionneering van com missarissen van politie is de Alinister vnn oordeel dat deze zaak minder te regelen is door wijziging van art. 191 Gemeentewet, dan wel bij algemeene regeling van de pen sionneering van gemeente-ambtenaren, waar omtrent hij met den Alin. van Financiën in overleg is. Een regeling bij Rijkswet van de minima der bezoldigingen van de gemeente-veld wachters acht de Minister in strijd met do gemeentewet. Wat betreft de benoeming van burgemees ters, niet-ingezetenen, wees de minister er op dat art. 61 der Gemeentewet inderdaad voorschrijft dat de burgemeester o. a. in woner van de gemeente moet zijn, maar dat hetzelfde voorschrift toelaat van deze be paling af te wijken in hei belang der ge meente. En dit is zoo nu en dan geschied, ook door 's Ministers ambtsvoorgangers. Wat betreft de salarisverhooging van bur gemeesters en secretarissen in Friesland, be toogde de Alinister, dat over het algemeen de burgemeesters in ons land karig bezol digd worden. De werkzaamheden der burge meesters nemen o. a, schrikbarend toe ten gevolge van de uitvoering der Rijkswetten, hun opgedragen. En men vergete niet, dat vooral d,e Friesche gemeenten zich onder scheiden van andere hierin, dat zij zich uit strekken over-veel grooter grondgebied met groot er aantal dorpen dan in eenige andere provincie. Ten aanzien van de politiecensuur op Schouwburgen betoogde de Min. dat in het complex van verordeningen geen enkele be paling voorkomt, waarbij de burgemeester be perkt wordt in do macht, hem bij het 2e lid van art. 188 Gemeentewet opgelegd, nl. hel waken tegen met de goede zeden of ordo strijdige uitvoeringen. Maar wél wordt m alle verordeningen bepaald dat geen openbare vertooning mag plaats hebben zonder vergun ning van den burgemeester. De Minister, hoew'el erkennende, uat de macht van den burgemeester groot is, streed toch het denkbeeld om de ipacht van 1ste klasse. 2Je klasse.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2