SÉ 60"" Jaargang ten iè Vrijdag 14 December 1906. No; 12261 Zijn eigen Vrouw. S O (r ik. Bericht. KENNISGEVING. Kennisgeving. KENNISGEVING. m P v. Luik, l, s. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT. a.s. vra- El t". les- HGt. r- Deze courant verschijnt da gelijks, mol uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en. Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een our aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) ant", 1 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Jnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Zij, die zich mot ingang van 1 Januari as. op de „Schiedamsche Courant" abon- nceren, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. ste tje. net 11. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le lid 'der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JA COBUS LANSBERGEN, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden dtrank, anderen dan sterken drank, voor het be^ nedcnlokaal van het pand Daimlaan 51; en herinneren, dat, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het veadeenen van het verlof, schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 13 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L. S, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan N. J. TIIARDT en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een kuirkenfa- brie k met een gasmotor van lj/s paar denkracht, in het pand staande aan de Noordmolenstraat no. 32, kadaster sectie A. no. 937. Schiedam, den 13den December 1906. Burgemeester en "Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LTJ1K,L. S. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie- 'am, Gelet op art. 15, 2e lid, dor Hinderwet, Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. A Geven kennis aan de ingezetenen, dat Moj E. P. VERBOOM ami hun Collego heeft kennis gegeven, dat zij in beroep gekomen is van hun besluit d.d. 29 No vember j.l,, waarbij afwijzend beschiktis op haar' verzoek om vergunning tot uit breiding barer scheepstimmerwerf „De Hoop" aan de Lange Nieuwstraat no. 43, kadaster sectie L. no. 570, door deze in te richten ook voor den houw van ijzeren schepen. Schiedam, den 13den December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretarie, Schiedam, 13 Dec. 1906. MAROKKO. De Marokkanen zijn volgens berichten in buitenlandsche bladen, van plan een duide lijk antwoord te geven op de vlootbetoogmg van Frankrijk en Spanje. De toestand in het Moorenland wordt daardoor zeer bedenkelijk en het begin van liet „Marokkaansche avontuur", waartegen Jaurès zich in de Franscho Kamer heftig verzette, is in 't zicht. Aan do „Kóln. Ztg." wordt uit Tanger gemeld dat de persberichten, vooral die der „Times", over den oproep van Raïsoeli aan de Mooren om zich te verzetten tegen de Christenen, bevestigd worden. Verontrust door de dagelijksche bedreigingen van de lokale bladen met troepenlanding te Tan ger, verzamelt Raïsoeli zijn volgelingen om een krachtigen tegenstand legen den ver meenden aanva! te kunnen ontwikkelen. Het is twijfelachtig of het. den roover- lrhalief gelukken zal. In de stad Tanger en bij vele Kabylen, vooral in 't Noorden, be hoeft Raïsoeli niet op veel aanhangers ie rekenen. De komst van een deel van het sul- tansleger zal op die stammen kalmeerend werken. Deze troepen, thans te Alcassar, staan onder bevel van des sultans zwager Ahd es Snkini el Marani, die aan het hof hoog aanzien geniet, en die bij het onder drukken van den opstand der bergstammen tegen Tetirnn in 1903 den sultan groote diensten heeft bewezen. Deze Moorcn-gene- ranl zal Tanger omgeven door een cordon van troepen en zoodoende de stad afsluiten van Rnïmeli's gebied, waardoor deze heet hoofd de bewoners van Tanger niet meer zal kunnen bereiken. Op alle dorpsirrarkten op 50 K.M. af sta ruls rondom Tanger is door omroepers den volke bekend gemaakt, dat binnenkort de Christenen een inval zullen doen en is liet volk opgeroepen tot den heiligen oorlog. De omroepers deelden mede, dat Raisoeli geld, geweren en munitie zou verschaffen aan degenen, die dit alles zelf niet bezitten. Deze oproep heeft te Tanger heel wat onge rustheid veroorzaakt. Twee kolonnes geregelde Marokkaansche troepen, tollende ongeveer 3500 ruiters en infanteristen, op welke de sultan meent zich geheel te kunnen verlaten, zijn op marsch naar Tanger. IToevelen er zullen aankomen valt nog niet te zeggendat zal afhangen van de tucht der suitanstroepen en den goe den wil van de stammen in het binnenland. De Spannsche kruisers „Princesa de Asturias'j en „Carlos Quintos" zijn gisteren on de reede van Tanger aangekomen. 1) Een groot slank meisje met fonkelende °°8en - Dat was de beschrijving die door ®fi klerk aan een ander werd gegeven van onverwachte bezoekster, die op zekeren "dobermorgen de deuren opensloeg en de pogen doorliep in de ruime en weelderige kantoorgebouwen van den heer William 'axon, den bekenden financier, wiens daden |eheele Londenscho wereld in spanning hielden. Haar inval was zoo gedurfd dat niemand e,|vnlijk op de gedachte kwam gewenschle middelen van verweer of tegenstand te baat le nemen. He eene klerk na de andere stond op de gestalte, die zooveel opschudding haakte, na te kijken. Zij was gekleed in ttn tamelijk schunnig zwart mantelpak met poten zwarten hoed, die haar bleek ge- ie en mooi goudbruin haar scherp deden Mkoraen, Maar niemand had den moed j>' de tegenwoordigheid van geest om haar 1 te houden in haar vaart. Maar einde- juist toen zij haar weg gevonden had te deur die toegang gaf tot den bui- ensten kring van het heilige der heiligen >s William Dixon zelf, stapte een mager Hennetje met sluwe bruine oogen en een Enigszins Semitisch type haar hnndigj .in den *8 en vroeg haar op hoffelijke» maar wel •Esgszina achterdochtigen toon wat zij ^nschte, 1 FRANKRIJK. Juist op den dag waarop het Concor daat tusschen Frankrijk en den Paus buiten, en de wet op de scheiding in werking treedt, heeft de regeering, zooals men weet, reeds gelege. beid gevonden van die belangrijke posilieverandering blijk te geven. Zij heeft den, bij ontstentenis van den nuntius zclven wel is waar slechts officieusen, vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel buiten de 'grenzen gezet, het was nochtans degene, die uitsluitend Paus Pius in Frankrijk vertegenwoordigde. Uit Rome wordt gemeld, dat Montagnini, behalve zijn taak van bewaker der nun- c Latuur sinds het vertrek van den Pause- (Tjkcn nuntius uit Parijs, ook instructies had gekregen, Hie zijn "opdracht aanmer kelijk uitbreidden. Hij stond in betrekking tot de voornaamste leiders der cletïcalo partij en deed hun dan mededeeling orea de gevoelens vain den Paus omtrent ver schillende vraagpunten. Uit Dyon meldt de Maliin-correspondent, die met mgr. Montaginimi meereisde tot aan de grens, dat sinds het vertrek uit Parijs, dat is sinds vijf uur sporens, de Pauselijke vertegenwoordiger geen woord sprak en onafgebroken zijn brevier las. De avondbladen die binnen het bereik van zijn hand lagen, liet hij onaangeroerd. Drie inspecteurs van den veiligheidsdienst be waakten hem en weigerden iedereen, den correspondent inclujs, den geestelijke te naderen. Te Dyon, waar drie u,ur opent hou,d was, om aansluiting met den snel trein naar Rome te verkrijgen, begaven mr. Montagnini en dc inspecteurs zich in een wachtkamer, waarvan de deuren voor het publiek gesloten werden. Volgens de „Liborté" had mgtr. Montag nini Zaterdag j.l. van kardinaal Merry del V-al, den pauselijken secretaris, een tele gram ontvangen dat, in gewoon schrift ge steld en onderteekend docw Merry del Val, het bevel bevatte aan bet Framsche opis copaat te verbieden aam de minis tori eole circulaires en ue wet te gehoorzamen. Dit telegram zou, gesteld zijn geweest in kras se bewoordingen. Aan de „Matin" wordt uit Rome ga- „Ik wensch den heer Dixon te spre ken." De heer glimlachte, niet onvriendelijk maar met een zekeren goedhartigen spot. „Weet meneer dat u komt?" „Neen, maar „Dan heeft u niet de geringste kans „Ik ga niet weg voordat ik hem gespro ken heb," antwoordde het meisje op vasten loon mot een blik in de fonkelende oogen die haar ondervrager het zwijgen oplegde. Benige oogenblikken bleet het stil. Een pcar klerken kwamen uit de deur die naai den tempel des heeren Dixon leidde en de jonge dame, die daardoor in staat werd ge steld een blik te slaan in den tempel zag dat een binnendeur open stond die nog weer beschermd werd door een tweede met groen baai bekleede, eveneens openstaande deur en dat een man van middelbare grootte, zwaar gebouwd, met breede schou ders instructies gaf aan een zeer onder- danigen dienaar. De houding van dezen laatste deed haar een haastige gevolgtrekking maken. „Dat is meneer Dixon nietwaar?" vroeg zij snel met een blik op de beide mannen daarbinnen toen deze deur gesloten werd c-n haar dus het gezicht op den man ontnomen werd. De aarzeling van den kleinen man die haar het eerst toegesproken had bewees dui delijk dat zij goed geraden had. Zij maakte een snelle beweging alsof zij liet laatste fort wilde bestormen maar de kleine man hield haar met een verschrikten blik tegen. Ja," zeide bij op waarschuwenden toon, dat is meneer Dixon en ik ben zeker dat u verstandig genoeg is om gezien te hebben i dat hij niet de soort man s bij wien men seind, dat de Italiaansche geestelijkheid verdeeld is in haar opinie over het jong ste Pauselijk besluit. De prelaten dea- oude school gaan geheel met de opvatting van den Paus mede, terwijl 'daarentegen een aantal moderne geestelijkeai, aan de zijde der christelijke democraten als Muni, So malia en Genocchi van mcening zijn, dat de Paus zich heeft laten vervoeren tot een ondoordachte daad. Zij zeggen, dat eertijds, als zich vraagstukken van een cven giroot gewicht als het thans aanhangige voorde den, de Paus een concilie bijeenriep. Thans is niemand geraadpleegd en doet de Paus alles op eigen gezag. In vooruitstrevende Parijsche bladen keurt men goed, dat de regeering einde lijk krachtig optreedt en herhaalt Clémen- ceau's woordJWij "hebben o-ns eerste ka nonschot gelost, zoo go den oorlog wilt, wij zijn tot uw beschikking." De „Figaro" zegt, volkomen zeker te zijn van het volgende belangrijke feit: Het dio cesaan bestuur te Parijs zou gisteravond teruggekomen zijn op het des morgens nog gehuldigde principe, en verklaard 'hebben, dat leeken een jaarlijksche aangifte kun nen doen. Het Vaticaan hoeft aan de bladen ie Rome een nota doen toekomen, waarin wordt ver klaard, dat liet opia-eden der Franscliero- geering tegen mgr. Montagnini groote ont steltenis heeft gewekt en dat hot strijdig is met allo diplomatieke gewoonten, liet gebeurde zal door de diplomatieke kringen streng wo-rdon beoordeeld. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. iaden. Een anarchist werd door de politie gepakt, een ander schoot zich dood. Engeland. Hei Lagerhuis heeft gisteren liet voor stel van de regeering, om de door het lloogerhuis in de onderwijswet aangebrachte wijzigingen en bloc te verwerpen, met 416 tegen 107 stemmen aangenomen. 11 et koninklijk besluit, waarbij aan Transvaal een gro n d w e t wordt toogezead, is gepubliceerd; het bepaalt, dat .'i- een wetgevende raad van 15 leden in het leven zal worden geroepen, benoemd dooi den gouverneur. Zcolang do wet op de ver kiezing van leden nog niet is afgekondigd, zal or elke 5 jaar een nieuwe rand worden 1 enoenid. Tevens wordt bepaald, dat het Huis van Afgevaardigden zal bestaan uit 69 gekozen ledenzoowel de Engelsche als de Nederlandsche talen zullen bij de debatten mogen worden gein-nikt. liet besluit be paalt, dat do gouverneur aan de goed keuring van dc Engelsche regeering zal moe ten onderwerpen wetsontwerpen, waarbij personen van niet-Europeesche afkomst on derworpen worden aan bijzondere beperkin gen, of waarbij werkkrachten van buiten worden ingevoerd onder contract. Rusland. Lidwall heeft van het millioeu poed koren, dat hij volgens verdrag voor hel gouvernement Nisjni-Nowgorod moest koo- pen, tot dusver 100.000 poed afgeleverd. Uit Moskou wordt medegedeeld, dat hij zich thans in het spoorwegdistrict Charkof— Nikolajef bevindt, waar hij graan opkoopt. Tot dusver zijn 300 wagons geladen en do prijs is per poed 2 kopeken gestegen. Ycr- dr-r belooft hij nog in den loop van Decem ber al het koren te zullen koopc», voor welks levering hij zich bij contract le-eft verbonden. De „Standard" verneemt uit Odessa, dat gisteravond het filiaal van de Petersburgsche Internationale Bank bestolen werd. Vijftien anaichisten kwamen plotseling de Bank bin nen cn hielden den bankklerk een levoiver voor, terwijl de anderen de telefoondraden doorknipten. Drie wakera werden gewond, een politie-agent werd gedood. De roevers doorzochten de Bank geheel en binnen twin tig minuten mankten zij 50,000 roebels aan contanten en 40,000 roebels aan effecten buit, waarmede zij verdwenen. De buit werd op straat op paarden ge- zoo maar zonder verderen omslag kan komen binnendringen." liet meisje glimlachte verachtelijk. „Hij zal me toch zeker niet opeten." „Neen natuurlijk niet maar ja ziet u wanneer u bij hem kwam binnendringen zon der dat hij toestemming tot een onder houd had gegeven zou hij u een gevoel doen krijgen alsof u wensehte dat iemand anders u opgegeten had, voordat u zulk een bruta liteit begaan had." Stilte. „Ik zal het wagen," riep het meisje over moedig. Dc kleine man lachte vriendelijk. Zij was jong. mooi, geestig, aantrekkelijk. liet was onmogelijk geen sympathie voor haar tc voe len, onmogelijk geen enkele poging te doen om haar te beschermen voor het gevaar, waarin zij zich met alle geweld wilde be geven." „Neen, neen, dat moet u niet doen. Ik heb zelf dochters cn evenmin als ik zou toe staan dat zij afgesnauwd werden, wil ik heb ben dat zoo iets aan u overkomen zal." „Ik ben u heel dankbaar, maar ik weet wat ik wil." Haar toon was zoo vastberaden dat hij een klein beetje begin toe te geven of ten minste deed alsof hij toegaf. „Welken naam moet ik opgeven?" vroeg hij, niet zonder zelf eenigc'nieuwsgierig- heid te voelen naar den naam der bezoekster die den groofen man wilde spreken. „Vraag of hij juffrouw Wije ontvangen kan, juffrouw Theodore Wije." „Ileel goed, wanneer u hier wilt binnen komen zal ik u bij mijnheer Dixon laten aandienen." Hij leidde haar naar een andere kemer België. Do Kamer heeft besloten Vrijdag a.s. hot Kongo-doba! te slu.iten. 'De regecring verklaarde zich aan te sluiten bij de door dein heer lluysmans ingediende motie, waar in de wensch wordt uitgesproken, dat de Kamea- de onmiddellijke overname van. den Kongo zal voorbereiden. Italië, Tot gcncosheeron van Paus Pius zijn be noemd professor March® Sava en dr. I 'el- tacci. Zwitserland. Te Thun zal in Januari het proces be ginnen tegen Tatianu Leontielf, de moorde nares van den heer Muller tc Interlaken, dien zij looi den oud-minister Doeniowo aan zag. liet onderzoek naar himr geestvermogens heeft aangetoond, dat zij volkomen normaal is cn enkel uit revolutionaire gezindheid heelt gehandeld. Er zullen talrijke getuigen uit Rusland gedagvaard worden, o, a. Wla- dimirof, redacteur van de „Roes", die liet schandaal met Marie Spiridonof aan 't licht bracht. Het zal dnnr een groot pleidooi voor de Russische vrijheidsbeweging worden. aan het andere einde van de gang, waar van hij de deur galant voor lmar open deed. Zij wierp een blik naar binnen en zag dat een paar dozijn personen zaten te wachten op fraaie cnnapó's cn stoelen totdat het den grooten man zou helieven hen tc ontvangen. Zij was slim genoeg om hij den eersten oog opslag te 'zieti dat zij tot het soort menschen behoorden om met een beleefde verontwaar diging te worden afgewezen. Er zaten oude heeren, die bepaald vervelend zouden zijn, heeren met een somber gezicht die zeker de een of andeie klacht hadden en een paar meer of minder corpulente dames met op drachten en boodschappen van verschillen den aard. Het meisje deed een stap teiug en schudde het hoofd. „Hij zal die menschen natuurlijk niet ont vangen," dacht zij, „cn wanneer ik daar binnen wacht zal hij mij ook niet ontvangen. Neen, ik zal mij zelf aandienen." En 1 met jeugdige haast en vastberaden heid stoof zij vooibij den verbaasden zenuw- achtigen kleinen beer, duwde de deur open waardoor zij zoo straks een glimp van meneer Dixon had gekregen en liep een ruim, kost baar gemeubileerd kantoor binnen aan een lessenaar waar zij den eersten den besten man op wien haar oog viel toesprak. „Wil u zoo goed zijn aan meneer Dixon te vragen of hij juffrouw Theodora Wije kan ontvangen?" De aangesprokene keek op en vertoonde een rond, welgedaan, eenigszins onnoozel ge zicht met zwarte oogen, zwart haar en een zwarten knevel. Toen hij sprak was zijn toon zalvend en gewichtig. „Meneer Dixon kan nu niet gestoord wor den wanneer u mij uw naam wilt geven en zoo lang in de wachtkamer gaan Duitschlnnd. Mevr. Rosa Luxemburg, sociaal-democra tische woordvoerster, is tot 2 innd. hech tenis veroordeeld wegens ophitsing tot ge welddadigheid in een redevoering op het congres te Jena. Hij wuifde met breed gebaar in de rich ting van de deur en keek naar den kleinen man die het meisje hulpeloos gevolgd was en die nu boos en ten einde raad in de deuropening stond. „Meneer Brinckmatt," zeide dc gewich tige man, „wilt u eens even zien wat deze jonge dame verlangt en en - -enne Hij zeide niets meer, maar zijn handge baar zeide duidelijk genoeg: „Zorg dat je van haar afkomt, het koste wat het wik" Maar juffrouw Wije was volstrekt niet van plan zich te laten afschepen. Zonder vu h van haar stuk le laten brengen ging zij naar de groen baaien deur, trok ze open en klopte aan de binnendeur. „Binnen," riep een diepe, volle mannen stem, een stem die gewoon was te bevelen. Een man, dien het meisje niet had opge merkt,. van middelbaren leeftijd met peper en zoutkleurig haar en een korten prijzen baard sprong op van een dichtbijstaande schrijftafel en trachtte haar tegen le houden met een verschrikten blik in zijn eenigszins gluiperige oogen. Maar juffrouw Wije had haar zin cn zij liet zich niet terughouden op het oogenblik dat lmar wensch zou worden vervuld. Met een hooghartige beweging schudde zij den arm af dien do man van middelbaren leef tijd op haar arm had durven leggen en, handelende volgens de uitnoodiging om bin nen te komen, draaide zij de kruk van de deur om en trad het heiligdom van den grooten man binnen. (Wordt vervol pd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1