L COOL Izti. 60"° Jaargang No. 12266 Donderdag 20 December 1906. VEH KIEZING Zijn eigen Vrouw een lid van den Gemeenteraad Bericht. Ijzerwaren, gereedschappen, hor stels, doeken, drogistartikolen en verdere materialen, ten behoeve van den dienst der gemeente- werkeni gedurende het jaar 1907. STADS-ZIEKENHUIS. 6) in District III. Voor de Donderdag a.s. te hou den herstemming voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district III, ter vervulling der vaca ture G. VISSER Bz,, bevelen wij met den meesten aandrang aan den Heer candidaat van de Vrijzinnig-De mocratische kiesvereeniging „Schie dam" en van de liberale kiesver eeniging „Algemeen Belang". COOL Mzn. HOUTMAN. A. J. II. ÏÏElTENLAm Dezo courant versch ijnt dagelijks, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam cn Vlaardingen fi 125 Franco" per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan liet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) ■wf. ■- Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die D i n s d a g-, Donde rdag- en Z a ter d ag a vo n d verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon >oor j voor de Redactie No. 123. de Administratie No. 103. Zij, dio zich met ingang van 1 Januari a,s. op dc „Schiedamsche Courant" abon- aeeren, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. Do COMMISSIE VOOR DE GEMEENTE WERKEN TE SCHIEDAM is voornemens op Donderdag 27 December a.s., 's namid dags 2 uur, namens Burgemeester en Wet houders ten Raad huize aan te besteden do levering van: Het bestek ligt ter inzage op hel bureau van Gemeentewerken en is tor Gemeente secretarie (Afdecling A.), tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. Inschrijvingsbiljettcn in te leveren een uur voor de aanbesteding ten Raadhuize. Do COMMISSIE VOOR DE GEMEENTE WERKEN TE SCHIEDAM is voornemens op Donderdag 27 December a.s., 's namid dags 2 uur, namens Burgemeester en Wet houders ten Raadhuize aan te besteden: hot vervoer van Gomooute-matorialon. Het bestek ligt ter inzage op het bureau van Gemeentewerken, en is af0.15 ver krijgbaar tor gemeente-Secretarie (Afdec ling L). Inschrijvingsbiljetten in te leveren een uur voor de aanbesteding ton Raadhuize. AANBESTEDING. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrij dag 21 December 3 OOG aanbesteden de levering gedurende het jaar 1907 \an Yleesch, Vet, Brood, Melk cn Kruideniers-, Grutters- en Koloninle Waren, alles ten dienste van liet Gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk vergezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uren aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen des mor gens van 9 tot 42 uren. Do Commissie voornoemd: M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr.-Penn. Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK III. De rust was weer hersteld en mijnheer Dixon en Brinckman namen opnieuw plaats in het rijtuigje om hun weg te vervolgen. Eenige oogenblikkcn sprak geen van beiden reu woord. Mijnheer Dixon streek zich langs kiu en fronste de wenkbrauwen. Zijn metgezel achtte het maar beter niet» te zeg gen. voor de patroon het woord tot hem richtte, maar hij zag ongemerkt den iinait- cier aan en bemerkte dat deze, hoe kalm hij ook uiterlijk scheen, aan een hevige op winding ten, prooi was. «Ellendig dal dat nu moest gebeuren, juist nu ik op het punt sta mij aan een an- r te hechten," zeide mijnheer Dixon ten laatste. Daarop verbrak ook Brinckman zijn stil zwijgendheid. «Bent u er wel zeker van?" vroeg hij Bescheiden. Mijnheer Dixon zag hem aan met een paar-oogen, die altijd zeker waren van wat ze zagen. „Absoluut zeker," antwoordde hij kortaf. „En dacht dat zij dood was?" «Ik twijfelde er niet aan, geen oogenblik. foen ik naar Amerika ging bleef zij hier achter en ik zond haar geregeld geld tot ik 'mricht ontving dat zij gestorven was." „waar was zij begraven, of waar heette dat zij begraven was?" vroeg Brinck man. VAN Het stembureau is gevestigd in het Gym nastieklokaal aan den Buitenhavenweg en is geopend van 's morgens 8 tot'savonds 5 uur. Zij die hun stamkaart zijn kwijt geraakt, hebben beschadigd of niet mochten hebben ontvangen niettegenstaande zij kiesgerechtigd zijn, kunnen een andere kaart bekomen. Zonder kaart wordt niemand tot het stem bureau toegelaten. Het witte puntje in het zwarte vak vóór den naam van den heer A. Cool Mzn. make men zwart, zoodat het stembiljet er aldus uitziet Aanwijzing der keuze. Namen. Voor letters. Men verzuime niet te gaan stemmen. Kiesrecht Is kiesplicht. Ga zoo mogelijk vóór één uur stemmen Schiedam, 19 Dec. 190ü. ITALIË. In de Kamer hield TtUom, dc minister van buitenlandsche zaken, gisteren een be schouwing over dc buitenlandsche politiek der regeermg. De minister constateerde dat zijn voorgangers de politiek hebben gehand haafd, die luj altijd had gevolgd. Alen kan dus rekenen op continuïteit in do buiten landsche politiek van Italië. Sprekend over het Drievoudig Veibond sloot de minister zich ten voile aan bij de betoogen, ton „Laat eens zien. Ergens hier in de voor steden. Ik herinner me, dat ik een grafsteen hel) betaald. Maar u moet in aanmerking nemen dat wij jaren lang ons weinig van elkaar hadden aangetrokken. Ik deed alleen •wat van mij gevraagd ot verwacht werd, maar heb er niet over gedacht mij diep te bedroeven of het graf te gaan bezoeken." „IJ zult zeker nagaan wat zij op liet oogen blik uitvoert." Mijnheer Dixon dacht een oogenblik na en schudde daarop het hoofd. ..liet is beter geen slapende bonden wak ken te maken," zeide hij. „Wanneer zij, zooals gebleken is, niet de kennismaking tiacht te - hernieuwen, waarom zou ik het dan doen?" „Maar zij kan u later in moeilijkheid brengen, er is alle kans dat /.ij dat doen zal. „Het zij zoo. Als bet zoover is zullen we zien wat ons te doen staat.' Maar op gevaar af zijn patroon te belee- digen of te ontstemmen deed Brinckman nog een paai vragen. „Is zij een vrouw waarvan u zoudt kun nen verwachten dat zij dat zij u lastig zal vallen?" „Volstrekt niet. Een erg rustig zieltje zelfs, bedrukt en daardoor een ander neer drukkend. Zij was toen nog heel jong en nog al mooi, met een sprekend gezichtje en groote blauwe oogon. Ze was toen ook wel stil en soms zelfs wat vervelend maar toch erg aantrekkelijk op haar manier. Zij was de weduwe van een kerel die dronk en haar afranselde. „Bent u er zeker van dat zij een weduwe was?" vroeg Brinckman plotseling. „Ik heb nooit cenige reden gehad er aan te twijfelen," zeide mijnheer Dixon. „Ik wilde alleen maar beweren," zeide gunste van dat verbond, gehouden door prins Bülow en baron v. Aehreuthal. „Het drievoudig Verbond is dc grondslag van onze staatkunde en wij moeten daaraan trouw blijven. Deze verklaring ts voldoende om te bewijzen dat zij dwalen, die zijn verzwakking meenen te kunnen consiatce- ren en die zijn spoedig einde voorspellen. Alen zegt, dat het drievoudig verbond ge wijzigd en vervormd is en dat zijn karak ter thans zuiver vredelievend geworden is. Ik geloof, dat het altijd dit karakter heeft gehad." TittonI verklaarde verder, dat het hui dige drievoudige verbond den hoogsten lof verdient, omdat het aan Europa jarenlang den vrede heeft verzekerd. Ilij voegt daar aan toe dat, dank zij het Drievoudig ATer- bond, Italië een onafhankelijke staatkunde heeft kunnen volgen. De legende van de inmenging van Duitschland ten koste van dc waaidigheid van Italic is niets anders dan een praatje. Ook loochent de minister, '/at or door Duitschland pressie is uitge oefend bij de sluiting van het verdrag over Abcssyniè met Frankrijk en Engeland. Prins Bulow bad het correcte optreden van Italië ter gelegenneid van de conferentie van Al- gésiras erkend. De betrekkingen tusschen Italië met Duitschland en Oostenrijk zijn op den voet van volstrekte gelijkheid. Sprekende over de mogelijkheid van een Engclsch-Dnitsch conflict in zake het Drie voudig Verbond zeide Tittoni, dat ditwei- mg waaischijnlijk was, daar- dc betrekkin gen tusschen die Mogendheden aanmerke lijk verbeterd zijn. AYat Italië en Ooslenrijk- Ilongaiije aangaat, is de pers ondanks alle polemiek op een dwaalspoor. De twee re geeringen hebben blijk gegeven van groote wijsheid. Zij moeten er op gespitst zijn al les le doen, wat de twee naties tot elkaar kan brengen. Sedert .1904 Is er langzame maar voort durende verbetering in de algemeene opi nie over 'Oostenrijk-Hongarije. den. Bij een massa studenten hield de pJi- tie huiszoeking. De bevrachting der graanschepen te Odes- sa ondervindt groote vertraging wegens de staking der havenarbeiders. 1-1 booten lig gen in de haven en de door de vertraging geleden schade is zeer aanzienlijk. De uit voer van graan is stopgezet. De exporteurs besloten den eisch der werklieden om de ele vators slechts ten deele te gebruiken af te wijzen. Do studenten te Odessa beraadslaagden gisteren over de sluiting der hoogesehool, toen op aanwijzing van den rector Kozakken en bereden politie de vergaderden uiteen joegen. Volgens een telegram uit Petersburg, is voor den krijgsraad gisteren de doodstraf gc- éischt voor admiraal Xebogntof en vier zijner onderbevelhebbers wegens de overgave van hun schepen in don slag van Tsoesjinm. Zij hebben, zeide de aanklager, hun land oneer aangedaan. Ook do officieren, die tot de overgave hebben aangespoord, behooren streng gestraft te worden. De overigen kun nen vrij uitgaan. De verdediger pleitte verzachtende omstandigheden, trouwens door den aanklager erkend. Admiraal Nebogatof, zeide hij o. a., heeft de bemanning van zijn schepen willen sparen van de gevolgen van het wanbeheer van de vloot. De Russische genei aalsdochter Tatiana Leontieff die den Duitschcn rentenier Mul ler bij vergissing doodschoot, wegens zijn gelijkenis met den Russischen minister Doer- nowo, zal in de eerste dagen van Februari voor hot assisenhof te Bern terechtstaan. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. RUSLAND. Bij een huiszoeking te Kharkof wei-den 3 politic-inspecteurs en 5 agenten door revol verschoten zwaar gewond. Een hunner is reeds bezweken. De dader» zijn gepakt. In den nacht van 14 op 15 de/er wor den te Petersburg 153 personen in hechte nis genomen onder beschuldiging lid te zijn van dc sociaal-democratische partij In het district Toehi zijn agrarische on lusten uitgebroken. Paardenvolk is erheen gezonden. Bij oen huiszoeking in liet Lazareff-in- stituut ie Aioskou ziin ontplofbare stoffen ontdekt benevens electrische lonten voor bommen. 50 personen zijn gearresteerd, on der wie de leider» der strijdorganisatie. In een laboratorium weiden 7 bommen gevon- Brmeknum met nog meer beslistheid, „dat luiur daad, te doen alsof ze gestorven was, degelijke verklaring noodig heeft, vooral om dat er het \erlies van een flink inkomen mee gepaard gaal." „O! dat was toen zooveel niet, vijf-en- twintig pond per kwartaal." Hoewel Brinckman geen verder commen taar leverde, dacht bij toch bij zich zelf dat het heel vreemd was dat een vrouw, die geen cent in de wereld bezat, een inkomst van 100 pond 's jaars zoo maar opgaf. Dat gaf te denken, meende hij. Een som, die de groote financier het noe men niet waard achtte, kon heel wat te be- teekenen hebben voor minder bevoorrechten dan hij. Daarom brsloot Brinckman bij zichzelf de zaak een» met Tinland le bespreken en ini'oinmties in te winnen in het belang van hun chef, wat hun aller belang mocht heeten. Want, zooals ieder die hel tot een hooge positie brengt in de wereld, had mijnheer Dixon een kleine kring van van hem afban- kelijken, die met hem in aanzien waien go stegen, wier positie, met de zijne stond of viel. Voor geen geld van de wereld hadden Aiozes Brinckman of Robert Tinland of Septimus Brown willen hebben dat lnin meester in cenig opzicht tegenspoed onder vond. Eik hunner deed op zijn beurt iets van wat men zou kunnen noemen „vuil werk" in zijn belang. Aroora! Tinland was een zeer bruikbaar mensch, wiens verschijning dadelijk vertrou wen inboezemde. Hij had aan het hoofd van een bankonderneming gestaan maar men had hem in overweging gegeven voor deze be trekking te bedanken om redenen die naar alle waarschijnlijkheid meer dau gegrond ge- Engeland. Buxton, postmeester-generaal, deelde gis teren in het Lagerhuis mede, dat de regee ring had besloten de Bcriiinsche conventie over de draadlooze telegrafie in banden van een commissie te stellen, die de regeering van raad zou dienen bij het nemen van een besluit over de gcheele kwestie, voordat de conventie wordt bekrachtigd. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat het onderzoek zou aan- toonen, dat de Britsche maritieme en han delsbelangen ten volle waren behartigd. De regeering en de Kongostaat hebben een gemengde commissie benoemd om de grens tusschen Oeganda en den Kongostaat tc regelen. Zij zal denkelijk in Januari uit Europa vertrekken en een jaar werk heb ben. Het gaat o. a .om de vraag tot welk gebied het Roewenzori-gebergte behoort. In 1892 is op gebrekkige kaarten een grens ge trokken. Het gebergte leek toen grootendeels op Engelsch gebied te liggen, nu schijnt echter vastgesteld te zijn, dat het bijna ge heel op Kongoleesch gebied ligt. Fr ankrjjk. De Kamercommissie voor den eerodienst heeft gisteren de verklaringen van minis ter Briand gehoord ten aanzien van de nieuwe wet en verschillende artikelen aan genomen. Vandaag voortzetting. De „Hbl."-corresp. te Parijs meldt, dat de regeering gelast heeft de vervolging te gen de priesters, die zonder aangifte de mis lezen, te staken, daar de houding dei- kerk thans duidelijk genoeg blijkt en een nieuwe wet in aantocht is, die den toe stand zal regelen. De Senaat beraadslaagde gisteren over dc inarinebegrooting. De pacifistische se nator Constant d'Estournellcs liet levendige protesten hooren tegen den bouw van 6 nieuwe pantserschepen, die op het regee- ringsprogram staan. Minister Thomson verdedigde de onlangs door 'de Kamer aangenomen wet op de uitbreiding en veisterking der zeemacht. Donderdag zal de minister zijn rede voort zetten. Atolgens geruchten, die in buitenland sche bladen de ronde doen, zou men op het Vaticaan voornemens zijti, om op de aanstaande Ilaagsche conferentie mededee- ling te doen van de huiszoeking, welke de Fransche regcering in de mmciatuur 1e Parijs heeft laten doen en daarover een uitspraak uit te lokken. Daar het Vaticaan niet op de conferen tie vertegenwoordigd zal zijn, zou dan een der Alogendheden worden verzocht de Pau selijke belangen te behartigen, Aan de „Débats" woult gemeld dat mgr. Adainl een prelaat van het Vaticann, die dezer dagen overleed, 4 millioon frs. ver maakte tol ondersteuning van de Fran sche geestelijkheid. Het „Journal des Dóbats" meent te we ten dat wanneer de godsdienstoefeningen zonder aangifte, zullen beschouwd woiden als wetsovei tredingen, kardinaal Richard zal bevelen dc kerken te ontruimen cn de gods dienstoefeningen te houden in gesloten huizen. De kardinaal weigert de kapellen, tl ie hem zijn aangeboden voor liet hou den van godsdienstoefeningen, want, zei hijwanneer er geen missen zijn voor de armen, zullen er ook geene zijn voor de rijken. De krijgsraad van Lillc heeft den infan- lerie-kapilein Alagnier uit den dienst ont slagen, omdat hij op 20 November dienst weigerde bij de inventarisaties. noeg waren, al had men er ook nooit publi citeit aan gegeven. Hij kon geweldig handig met cijfers omspringen en allerhande zaakjes afwikkelen. Een zeer bruikbaar mensch op een kantoor als van mijnheer Dixon. AVflt Septimus Brown betreft hij stond in tellectueel een heel eind beneden de beide anderen en had noch in socialen noch in mo- reelen zin veel te beduiden. Maar zijn voor name, zelfbewuste wijze van optreden, maak te dat hij tegenover liet publiek een goed figuur, maakte en opgenomen was onder de \olgelingen die mijnheer Dixon kon vertrou wen. Dat is te zeggen, hij kon hem vertrou wen zoolang 's mans belangen met de zijne overeenkwamen. Intusschen had de heer Dixon het onder werp op zij gezet met een beweging van zijn hand. Air. Dixon wilde blijkbaar niets meer hooren over de vreemde wijze, waarop deze vrouw opnieuw verschenen was. Hij zeide nog, dat zij, toen hij haar ontmoet had Oc- tavia Dod heette, en dat zij van zich zelf Lawley heette. Daarop volgde een kort gebaar, waaruit duidelijk bleek, dat de heer Dixon over dat onderwerp niets meer wilde hooren. Toen hij echter in het hotel terugkwam, waar hij Theodora had achtergelaten, kwam hein de onaangename ontdekking van den achternamiddag weer vóór den geest al was het ook niet, dat die ontdekking hem zenuw achtig maakte, want de heer Dixon was een man met een veel le krachtigen geest om zich door mogelijke gevaren in de toekomst van zijn stuk te laten brengen. Het viel hem slechts op wat een. gewel dig verschil er was tusschen zijn eerste cn tweede vrouw. Zoo bleef Octavia, die hij getrouwd had Italië. De werkstaking der matrozen van de han delsvloot tc Genua heeft zich uitgebreid naar in dc dagen zijner jeugd, toen hij nog c-ui klein inkomentje had: in zijn herinnering als een onaangename grijze teokening van een vervelend klein vrouwtje, wier eerste en eenigste eigenschap lijdelijkheid was. Van den beginne af aan was zij hem eigenlijk onsympathiek geweest en een hinderpaal in zijn eerzuchtige droomenzij had koitweg geweigerd Engeland le verluien om "n cien vreemde fortuin te zoeken en was uit zijn leven verdwenen, niels achterlatend dan een zeer flauwe herinnering. En daar stond nu Theodora in het aureool van haar jonge meisjes schoonheid, mei baai- jong en heerlijk genot in elke nieuwe ge beurtenis, met haar fijn opmerkingsvermogen voor het grappige, haar buitengewoon helder verstand, haar vreugde over de royaliteit v.m haat nieuw leven en haar aandoenlijke dank baarheid tegenover den man, die dat alles had gegeven. Daar stond zij als rui bceid van schitterende levenskracht en bekoring, die eiken dag en elk uur grooler voor hem werd, zoodat hij aan het einde der korte wittebroodsweken nog meer verliefd op haar was dan in het begin. Zij stond op van de sopha toen hij 1 in- nenkwam, wierp haar boek neer on kwam hem snel toegemoet, terwijl de sleep van haar mooie huisjapon van grisperl cachojuii* in bevallige plooien achter haar neerviel. „Wat draag jij je kleeren mooi, mijn kind," zei William Dixon vol bewondering, toen hij haar kuste. „AYat zou je er mooi uitzien in een hofjapon. Je zult eens zien wat een effect je zult maken, naast die gra vinnen met haar zoutvaatjes, haar magere halzen en kinnen." Zij lachte vroolijk, (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1