60*" Jaargang Vrijdag 21 December 1906. No. 12267 Zijn eigen Vrouw. Bericht. Kennisgeving. Kamers van Arbeid te Schiedam. KENNISGEVING. I)e levering' van 252 stuks school banken met daarbij behooreiul ijzerwerk enz., benoodigd voor de Gemeenteschool aan do Prins Mauritsstraat te Schiedam. KENNISGEVING. ™~~~BÜÏTÈNL AND. ■■Ml 01;l' MIE C0URAI1T Deze courant verschijnt dagelijks,met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor S c h i ed a m en VI aardin g en fl. 1.25. Franco p^r pust fl. 1.G5. Prijs per weck: Voor Schiedam en VI aardin gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Ilaven No. 141 (hoek Korte Haven.) WSCtitölOftf6e*aCHH» Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsd a g-, Don de rdag- en Z ate rd ag avo nd verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. lutere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Januari s.s. op de „Scliiedamselio Courant" abon- neeren, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Geiien do wet op de Kamera van Arbeid, hel Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid en het Koninklijk besluit van 13 Mei 4 800, No, 47. herinneren de hoofden of bestuurders vuil de na»olgende bedrijven: Voorde VOEDINGS- en GENOTMIDDELEN de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banketbakkerijen ds slagerijen de bierbrouwerijen, de azynfabriek, de zoutziederijen de zuivel- en de kunsthoferfnbrieken, het bedrijf der drinkwaterleiding; de tabak- en sigarenfabrieken het vervaardigen van kleeren, hoeden of schoenen de boek- en courantdrukkerijen; de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de zeep- en de car tonnage fabrieken Voor de ROUWBEDRII VEN het bewerken van hout, steen of metalen het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stukadoors-, mandenmakers-, kurksnijders-, aardwerkers- en strnatmakersbedrjjf het ontwei pen van en het houden van toe zicht bij het uitvoeren van bouwplannen. aan hunne verplichtingen om ióór 15° Januari e. k. eene lijst op le maken van de namen, voornamen enz. der mannelijke en vrouwelijke per sonen, die in hun bedrijf binnen het gebied der bovengenoemden Kamers van arbeid (lietwidk zich uitsliekt over da gemeente Schiedam) ah patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn of zijn geweest ge inruilde het laatst vniluoppn kalenderjaar (-1906) o'. indmn het I et bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden dat in dat bedrijf is gewei kt, en om die lijst, mede vóór 15 Jaiiuail as., te zenden aan Burgemeester en Wei hotidei Ten aanzien van hem, die in het bedrijf van liet bouwvak weskzaam is geweest, wordt op de lijst opgegeven geiluiende welken tijd hij in dat bedrijf werkzaam is geweest. Op die lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatst verloopen kalenderjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende bovenbedoelde 7 maanden, niet binnpn het ge bied der bovengenoemde Kamer van ai beid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werk zaam zijn geweest en behoeven niet te worden vermeld zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn, of die op 15 Februari Roman naar liet Engelsch van FLORENCE WARDEN. 1) „Neen, neen," zei ze „je vergist je. Jon ge vrouwen zien er in hofldeedij nooit goed uit. Wij zijn te mager en niet plechtig ge noeg. Zal men goed hol gewicht van zoo veel plechtigheid dragen dan moet men ten minste al een heelen tijd hertogin geweest 'jjn, bovendien nog een geboren Engolscho, die haar gehecie leven in dezelfde atmosfeer beeft geleefd. „Nu, je zult toch je best doen om het zoo goed mogelijk te dragen," zei haar man goe dig. „Denk er om, dat je het volgnicfr jam al dadelijk aan het hof moet worden voorge steld en intusschen zal je gelegenheid heb- en om to wennen aan mooie en kostbare oiletten. Lady Ilavcrthwaife zal je een be- brengen en die zal je voor een diner uitnoodigcn." Theodora schrok. „Mij dunkt dat ik daar niet veel pleizier zal bobben," zci zij aarzelend. „fteen, dat geloof ik ook; die mensehen verschrikkelijk vervelend. En toch zijn uienschen van de tweede rang gewoonlijk uog vervelender. Zij trachten opzettelijk ver velend te zijn omdat zij denken, dat het :.oc behoort, terwijl de werkelijk voornamen ver velend zijn omdat zij niet anders kunnen, en heusch wanneer je eenmaal aan de ver- yeling gewend bent dan is er zeer zeker w 'ets kalmeerends in." pik zal haar zeker wel moeten, ontvangen 1907, den leeftijd van vijf en twintig jaar niet zullen hebben beieikt. Onder patroons worden verstnan de manne lijke of vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de 20 jaren legen genot van loon weik- zaam is, en allen, die op het beheer der hoof den of bestuurders toezicht houden terwijl met patroons gelijk gesteld worden de personen, die door het hoofd of bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met bet ontwerpen van wetenschappelijke plannen en modellen, of met het doen van wetenschappelijke proeven, de procuratiehouders alsmede de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuur der van het bedrijf dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden worden verslaan alle ande ren, die tegen genot van loon in een bedrijl weikzaam zijn, behalve zij, dia geheel of gedeel telijk gezag over anderen uitoefenen. Zij, die gedurende het laatst verloopen kalen derjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dit bedrijf is gevveikt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werk zaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst voor de bovengenoemde Kamers van arbeid zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e. k. aangifte te doen bij Burgemeester en Wethouders. De formulieren voor bedoelde lijsten en aan giften zijn kosteloos voor belanghebbenden ver krijgbaar aan do afdeeling A, ter gemeente Secretarie. Schiedam, 20 December 1906, Burgmeester en Weihouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art". 12, le lid 'der Drankwet, ter openbare kennis, dat bjj hen is ingekomen, een verzoek van HE TER HENDRIK BROUNS, om verlof voor den verkoop van 'alcoholhoudenden drank,, andoren dan sterken drank, in de beneden zaal en liet achtervertrek van liet pand Buitenhavenweg 110; en taiinmerenJ'Ga.t, ingevolge 3 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen Let verleenemvan het verlof, schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 27 De cember a.s., des namiddags 2 uur, inliet openbaar aan te besteden: Bestek en teekeningen liggen ter inzage op het bureau van. gemeentewerken en zijn ter Gemeente-Secretarie (afdeeling A) te gen betaling van f0.75 (franco per post f 0.80) verkrijgbaar. Aanwijzing alle werkdagen van 912 uur v.m. in de Directiekeet aan de Prins Mauritsstraat. eu ik zal het zeker wel aan moeten nemen," zei Theodora met een flauwen hoop, dat hij „neen" zou antwoorden. Doch hij zeide onmiddellijk, „zonder eonigen twijfel is het moeten, als liet je eenigen troost kan verschaffen, kan ik je nog we! zeggen, dat je er het best uit zal zien, dat je kleeren liet best zullen zijn en dat je de mooiste jmveelen zult hebban." „Ja," zei ze, „maar dat zou nu toch niet netjes zijn om te trachten do gastvrouw in de schaduw te stellen en dan nog wel een gastvrouw, die zooveel voornamer is dan ik." Haar echtgenoot glimlachte. „Mijn boste meid, voor elke diamant, die jij draagt, dragen die dames er twee of drie, maar terwijl hun diamanten gedateerd zijn van voor den zondvloed, komen die van jou direct uit Parijs en zijn zo dus le dernier cri. En wat je kleeding aangaat, ga nu maar direct mee naar mevrouw, boe heet ze ook weer, cn die zal je dan wel zoo inspannen dat je er veel knapper en ook veel sjicker uitziet dan al die voorname dames." "William Dixon was iemand, die ook van zulke dingen op de hoogte was en zoo ge schiedde hot, dat zijn voorspellingen letter lijk uitkwamen. Lady Ilarverthwaito kwam den volgenden namiddag een bezoek brengen met een ver velend leelijke en toch niet ongeschikte doch Ier. die zich in Londen heelomnal niet op baar plaats voelde en verlangde om weer naar het land terug te gaan om te kunnen jagen. Bovendien was in haar gezelschap een ietwat verwijfde jongeman van een jaar of twee- drie-en-twintig, die onmiddellijk zijn openhartig en eenvoudig mogelijk op Theo dora verliefd werd, hetgeen mama en de zuster heel weinig scheen te bevallen; Theo Inrichtingen welke gevaar, schade •of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op axt. 15, 2e lid, dor Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J. P. DIRKS en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting eener varkensslachte- r ij in het pand staande aan de Reierland- sche straat no. 39, kadaster sectie M. no. 1107. Schiedam, den 20sten December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.-B. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 20 Dec. 1906. MAROKKO. Het diplomatenkorps te Tanger heeft opnieuw aan den sultan een nota gezonden waarin wordt geèiseht dat Raisoeli van zijn officieele functies zal worden ontheven. Zoolang Raisoeli in aanraking zal blijven met de buitenlanders, zal het onmogelijk zijn de hetvormingen in tc voeren en de ongerustheid in de Eurojieesche kolonie te doen verdwijnen. Daarom veizoekt iiet corps diplomatique eenparig de dehnitieve verwij dering van Raisoeli en herstel van den jxisja van Tanger in zijn functien, bepaalde lijk in. die streken, waar de buitenlanders het recht hebben onroerende goederen te ver werven. De mogendheden hebben dus daarmee don oorlog verklaard aan den klmlicf-roover die daardoor een nog belangwekkender per sonage wordt. Do sultan lmcft een deel van zijn leger gezonden om Raisoeli te kalmeeren, maar die maatregelen waren in de oogen der vreemde gezanten niet afdoende. Bovendien slinkt do aanzienlijke legermacht, welke dora daarentegen blijkbaar niet mishaagde. Zooals voorspeld, werd zij uitgenoodigd om te komen dinoeren, nam zij die uitnoo- iliging aan en bleek tenslotte de partij net zoo vervelend en net zoo schitterend als zulke partijen plegen te zijn. Toch was zij voor Theodora niet verve 'end. Zij, die zoo volstrekt niet gewend was aan groote en deftige huizen en aan de ma nieren van hen, die in deze huizen woonden, vond alles even nieuw, bekoorlijk en prettig. Bovendien gaf het trotschc bewustzijn, dat haar man een groote macht luid in dat land van rijkdom en aanzien, haar het gemak cn het gevoel van eigenwaarde, dat zij, ware zij alleen voor zich zelf opgekomen, absoluut gemist zou hebben. Het was hem heelemaal niet moeilijk gevallen om haar te overtui gen, dat* zij een air moest aannemen om zijnentwille, en. zoo zag ze er ook, gelijk haar man goedkeurend zeide, toen zij voor liet eerst voor hem verscheen, in gris per! «atyn, opgemaakt met tule van dezelfde nuance, die hij zelf voor haar had uit kozen, uit als een prinses, niet als zoo'n hoekige vogelverschrikster uit de werkelijk lieid maar nis een prinses uit een sprookje. Tn haar bruin haar had zij een groote dia manten labelle en op haar hals lagen twee schitterende vlinders van dezelfde steenen Een dun gouden kettinkje had zij om den cene arm met een groote diamanten klaver en aan den anderen arm hetzelfde maar met meer diamanten en met een kleurige t quoisdat en de onvermijdelijke paarlen snoer aan haar hals waren al de diamanten die zij droeg. Geen ring aan de vingen niets dan een klein gouden glad ringetje: dat zooals zij aan haar man zei hot mooist van alles vond. den sultan zond, zeer ineen. Aan de „Ma- tin" werd uit Tanger medegedeeld, dat een tioep van 8000 man onder bevel van Ben G'uebbas is uitgetrokken, van welke echter slechts 3000 te El Ivsar aankwamen en op het oogenblik telt het legertje nog nauwe lijks 1200 man, daar er Zondag 1S00 gede- icrleerd zijn, deels omdat ze niet wenschcn te vechten tegen Raisoeli, deels uit vrees \oor de Eurojieeschc strijdmacht. De sultan die steeds zijn goeden uil heeft getoond om met do mogendheden samen te werken, hij uitte ten minste altijd beloften in dien zin, zal overigens weinig tegen den geduchten Raisoeli kunnen uitrichten. Rai soeli is nog steeds de baas in het voor naamste deel van Marokko, d.w.z. de "Wes telijke kuststreek en de zwakke sultan, die met nog een onvermoeiden tegenstander, dén roghi (pretendent) te kampen hoeft, zal Rai soeli niet kunnen bedwingen. De mogend heden zullen het zelf moeten doen en dat heeft Spanje reeds ingezien, want dezer dagen zijn 1000 mariniers naar Tanger ingescheept om de daar aanwezige landingstroepen te versterken. De republikein Soriano verzocht gisteren in de Spaansehe Kamer inlichtin gen, waarom nog 1000 man meer naar Tan ger waren gezonden. De minister van buitcn- landsche zaken, Percz Cnballo. antwoordde, dat er geen vrees voor verwikkelingen be stond en hij voegde daar aan toe, dat, vol gens een bericht van den vertegenwoordiger van Spanje in Marokko, bet corps diplo matique had besloten aan tc dringen op de verwijdering van Raisoeli uit Tanger. Schaldy, een der invloedrijkste aanvoer ders van de Rif-kabylen, heeft aan een cor respondent van de Jmp.ircinl" verklaard dat do Rif-kabylen te veel werk hebben om het den sultan lastig te maken dan dat zij zich zouden mengen in het geschil rondom Tanger. De onafhankelijke stammen zullen zich niet storen aan de hervormingen van Algésiras en handelen slechts op hevel van den Roghi. Tusschen Raisoeli en den pretendent be staat geen overeenkomst voor een gezamen lijke actie, wel zond Raisoeli onlangs boden met brieven aan den Roghi om eens met dezen „kennis te maken". Do correspondent meent dat zoolang Spanje zich onzijdig houdt in don strijd tus schen de Rif-kabylen en den sultan, in het Noorden van Marokko geen conflicten zullen voorkomen. FRANKRIJK. De „Libcrté" publiceert een telegram uit Rome, volgens hetwelk do Paus zijn be lofte zal vervullen om de Fransche gees telijkheid te hulp te komen, want hij be zit de rijkdommen van wijlen paus Leo XIII die geschat worden op 100 millioenen. Bo vendien wil de Paus de uitgaven voorden II. Stoel beperken. De kardinalen, vruchtge- Ilefc was een groote triumf dien avond voor Theodora dus ook voor haar bewonde rende gemaal, die plotseling heel goed begon in te zien, dat de keus, die hij in een dolle bui gedaan had, bleek een uitstekende beleg ging te zijn, zoo goed als hij er maar een in de city gemaakt had. „Ja, het huwelijk is een moeilijke en groote koopmanszaak," zei hij tot haar, toen zij in de electrische auto plaats hadden geno men, „maar wanneer de zaak dan ook slaagt, dan komt men er zoo ver mogelijk mee." „Dus," zei Theodora, „hen je tevreden met het resultaat van je zaak cn geloof je dat er geen risico in is? Maar hoe is het nu met mijn tevredenheid en met mijn aan doel in de zaak?" Hij lachte. „Och, jij hebt dc kans, die iedere dobbe laar heeft," zei hij„cn daar zit dunkt mij wel do geest van een Binken dobbelaar in je. is het niet Theodora?" „Nu dat weet ik niet," zei ze voorzich tig. „liet lijkt mij, dat ik eigenlijk niet veel tisico liep, Bill „Nu, dat weet ik nog zoo niet," zei hij even voorzichtig als zij. „Maar wat er ook gebeurt, in elk geval zal je beter af zijn dan je was op den dag, dat ik je een be zoek trachtte te brengen in hot huis van je vader en ik de boodschap kreeg, dat jc niet thuis was." Theodora, die vermoeid was door de op windingen, lachte zachtjes in zich zelf hij de herinnering daaraan. ITet was zoo kort geleden gebeurd en toch scheen het nu zoo ver weg van Omega Road Penge, no. 16, naar het huis van Lord Ha verthwaite op het Belgrnver plein „Ja ik kon toen niet denken," fluisterde bruikers van groote beneficies en zelf een persoonlijk fortuin bezittend,, hebben aange boden 'n groot 'deel van hun inkomsten af te staan- ten bate van de Fransche gees telijken. De kardinalen der Curie, die 24000 frs. tractement per jaar- ontvangen,, heb ben een vermindering van tweederde aan geboden. De Amerikaansche bisschoppen hebben aangeboden een deel der kosten to betalen van het verblijf van seminaris ten te Rome, die elders verdreven zouden zijn. Canada zond groote sommen. Brazi lië bood 500.000 frs. aan. Abt Curien, pastoor-aartspriester van Epi- nal, een vicaris uit dezelfde parochie en do Franciscaner geestelijke Lcmasson zijn ver oordeeld tol 1 franc boete ieder wegens liet ojxlragen van de Mis den 13en Decem ber zonder vooralgaandc kennisgeving. Voor eenzelfde feit heeft de vrederech ter Chntol een pastoor lol 5 francs boele subs. 2 dagen hechtenis veroordeeld. De rechter van Epinal heeft de wetten van 1905 en 1S31 toegepast, de rechter Chatel alleen de wet van 1905 De Kamercommissie voor den eeredienst heeft gisteren met 16 tegen 4 stemmen, na enkele kleine wijzigingen, bet rcgcerings- ontwerp aangenomen betreffende de uit oefening van don katholieken godsdienst. Het i'apport van Mennicr zal vandaag op het bureau der Kamer worden gedeponeerd en waarschijnlijk morgen, Vrijdag, in de Kamer worden besproken. In het Engelscho Lagerhuis vroeg de lersche katholieke afgev. Mac Kean giste ren aan den minister-pres. Ra mie rm an of dc regeering wist hoe mgr. Montagnini tc Parijs was behandeld en verder of de toe passing der schcidingswct bekend ist, het geen zal leiden tot verhindering van den openbaren godsdienst in Frankrijk ver der dc vervolgingen tggen een aantal pries ters. De katholieke afgevaardigde vroeg of het niet gewenscht is de entente cordiale met Frankrijk te verbreken, totdat dc Fran sche regeering zich verbindt de rechten cn goederen der Fransche burgers tc eer biedigen. (Protesten,) De vice-president van het Lagerhuis wijst de verantwoordelijkheid van den corste- ministcr af en meent dat een directe vraag aangaande de feiten door den afgev. ge noemd, niet kan gesteld worden. Mac Kean: De eerste-minister is verant woordelijk voor de voortzetting der entente cordiale. De vice-president sluit het incidenL met de woorden: Die vraag kan niet gesteld worden. Do Kamer gaf teekenen van in stemming, /-w s~ V GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Rusland. Vice-admiranl Doebassof is tot admiraal bevorderd. zij met haar oogen dicht en haar hand op den arm van haar man, „dat je niet alleen de bekwaamste man in de geheele wereld, maar ook de vriendelijkste en dc beste was Dat was wat nieuws voor William Dixon en eerlijk gezegd had hij dan ook wel een beetje moeite om zich zelf in dat jiortret te herkennen. Toch vond hij het niet on- anrdig zich zelf in die kleuren en door zulk een bevallige hand geschilderd te zien en hij onderwierp zich met goede gratie aan deze verkeerde voorstelling. Het feit was, dat Theodora voor het oogen blik alle bekwaamheid tot «scherp onderscheid en scheq) oordeelon in de zaak van den man, die zooveel voor haar gedaan had, ver loren had cn dat was niet onnatuurlijk, waar ze met één sprong uit de bezwaren cu kleine zorgen van een kleinburgerlijk, zuinig leven tje plotseling gekomen was in een omgeving van weelde en rijkdom, waar ze in eens, in- plaats van geliefde dochter van een armen man, geworden was het aangebeden vrouwtje van een schatrijke. De man, die haar zoo luid opgeheven, die zoo alles voor haar deed, die haar zoo be dierf, was hnar koning; zij kon geen kwaad in hem zien cn wilde geen kwaad van hem hooren. Tntusschen hadden de drie vertrouwde employés van den heer Dixon wat langer gedacht over de nieuwe verschijning van zijn eerste vrouw dan hij en hadden ze besloten om een particulieren detectief tc gebruiken om die vromv op tc sporen. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1