Stolypiu is tot opperhofmeester benoemd en ontving de orde van St. Anna. To Siedlee in Polen zijn Dinsdag S 1 evo lutionaire» doodgeschoten. Gistermiddag werden te Lodz twee bom men geworpen onder het rijtuig van den po litic-commissaris Kijunowski, die begeleid werd door 6 dragonders. Een bom ont plofte, vernielde het rijtuig, doodde een paard, verwondde den koetsier, 2 dragonders en een agent doodelijk. Do aanvallers losten een salvo uit hun revohers en wisten daarna te ontvluchten. De commissaris werd licht aan den voet ge wond". 15 matrozen die in Juni van het vorig jaar deelnamen aan de muiterij van de ,,Po- temkin", naar Roemenie waren gevlucht en ten slotte in Rusland terugkeerden, zijn gis teren te Sebastopol veroordeeld. Een kreeg 4 jaren dwangarbeid, do overigen werden geplaatst in discipline-bataljons voor den tijd van 6 maanden tot 2 jaren. Te Tsjita in Mantsjoerije is een hommen- bergplaats ontdekt. 12 personen zijn in hech- Do regeering heeft bij Kntpp materiaal voor de reorganisatie der marine besteld voor een bedrag van 24 millioen roebel. Daarvan zullen nieuwe schepen gebouwd worden. De Poetilof-fabrieken. te Petersburg zullen een deel van het werk krijgenKrupp gnf een voorschot van 6 millioen mark om de Poetiloff-fabrieken uit te breiden. Engeland. Lord Lansdowne stelde gisteren het Hoo- gerhuis voor mede te gaan met zijn amende menten op de onderwijswet. Het voorstel van lord Landsdowne werd aangenomen met 132 tegen 52 stemmen. In de rede, die hij voor het overvolle huis hield, zeide lord Landsdowne. dat de oppo sitie de wet niet kon aannemen, zelfs met de door de regeering aangeboden concessies. Lord Crewe verklaarde, dat er een niet te overbruggen kloof was tussehen de oppositie en de ïegeeringde laatste had ingrijpende concessies beloofd, de verantwoordelijkheid voor het doen mislukken van het wetsontwerp blijft rusten op de oppositie en de bisschop pen.- Hij kon niet voorspellen, welke gevol gen dit optreden van de oppositie zou heb ben. In derde lezing nam het Hoogerhuis gis teren de Arbeidsongevallenwet aan. Italië, Ten gevolge van de staking der Italiaan sche koopvaardijmatrozen, heeft sedert twee dagen geen enkel schip de Italiaansche havens verlaten. Thans hebben zich de machinisten en stokers, kolentremmers, dokwerkers, kortom alle categorieën van arbeiders, die bij de zeevaart betrokken zijn, bij hun stakende, kameraden gevoegd. De toestand wordt als zeer ernstig voor den handel beschouwd. Yereenigde Staten. President Roosevelt heeft aan het con gres het verslag over de Japansche school kwestie toegezonden, uitgebracht door den naar Francisco afgevaardigden, staatssecre taris Metcaii. In een daaraan toegevoegde boodschap getuigt de president van de Ja pansche jeugd, dat ze zindelijk is, scherp van venstand, en van goed gedrag. Verder wordt er in de boodschap op gewezen, dat het voor de Japansche kindereu, die in ver schillende wijken van de groote stad wo nen, zeer bezwaarlijk zoude zijn één be paalde school te moeten bezoeken en dringt de president er bij de bewoners van San Francisco op aan, den Japanners tc ver oorloven ter school te gaan, waar ze het nuttig oordeelen. Do heer Met calf verklaart in zijn rap port dat bij de bevolking van San Fran cisco liet besluit van het schooltoezicht om de Japansche kinderen van de andere tc scheiden, volkomen instemming vindt, of schoon vele autoriteiten op schoolgebied te gen dien maatregel zijn. De staatssecretaris zelf geeft als zijn meening te kennen, dat het de plicht der bondsregeeringen is, de Japanners te hulp te komen, wanneer de macht der politie te San Francisco daartoe onvoldoende blijkt. Venezuela. Blijkens een bij de Venezolaansche legaties ontvangen bericht uit Caracas is in den ge- aondheidsfoestand van president Castro een gunstige wending gekomen, en is die toe stand veel verbeterd. BINNENLAND. Hofberichten. De heer Smeding, gepensionneerd generaal- majoor der cavalerie, is door H. M. de Ko ningin-Moeder in audiëntie ontvangen. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond een gedeelte van het Diligentiaconcert bq, in het Gebouw voor Kunsten en "Weten schappen. Prins Hendrik In den Baad van State. Bij Koninklijk besluit van 19 December 1906 no. 35, heeft het Hare Majesteit be haagd, inet ingang van den dag waarop de wet van 8 December 1906 (Staatsblad no. 296) in werking zal treden, met intrekking van het Koninklijk besluit van 6 Februari 1901 no. 9, nan HoogstDcrzclver Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladi- mir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, enz., enz., zitting te verleenen in den Rund van State. Eiddororde 11. M. de Koningin heeft den hoofdinge nieur der burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië L, J. C. van Es benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. De beer Maltm te Leeuwarden. De heer Malan heeft Dinsdag in gezelschap van den heer Kamerlingh Onnes, van Am sterdam, een bezoek aan Leeuwarden ge bracht. Wcreldhoofdstad. Uit het in een vergadering van het be stuur van het Koninklijk Instituut van En- gelsehe architecten overgelegd rapport van een commissie die naar Den Haag was gedelegeerd, blijkt, dat het door haar sa mengestelde plan voor een „wereld-hoofd stad" nabij den Haag geschikt en uitvoer baar werd geoordeeld. Het bestuur is van oordeel,, dat uit het plan, zooals 't dooi den heer De Bureel is overgelegd, een schoone en monumentale stad kan groeien* waardig het giootsche denkbeeld dat aan het plan het aanzijn gaf. Accountants. Men verzoekt mede te deelen, dat een groot aantal leden van het Ned. Inst, van Accoun tants collectief ontslag heeft genomen en dat deze leden zijn overgegaan tot stichting van een nieuwe organisatie. Het Botterdani8che Beursgebouw. De vereeniging Bouwkunst en Vriend schap te Rotterdam heeft tot den gemeente raad een adres gericht met het verzoek bij de behandeling van het voorstel omtrent uitbreiding van de Beurs het daarheen te leiden, dat het bestaande gebouw behouden blijve niet alleen, doch ook dat het gebouw in zijn uiterlijk en inrichting zooveel mo gelijk werkelijk blijve een product vaneen voorbijgegane bouwkunstperiode. Dat het verkeer de Beurs als offer zou vergen is minstens twijfelachtig te noemen. Het Beursplein toch heeft een breedte van ongeveer 60 M. en kan bij eendoel- matigen aanleg der tramlijnen en verbree ding van het trottoir langs de Beurs voor het verkeer zeer goed geschikt gemaakt worden. Do sta-in-den-wdgs voor het ver keer in de toekomst zijn veeleer het Post kantoor en het Beursstation met de via ductpijlers en moge misschien er al kans zijn dat het eerste wel eens verdwijnen zal, omtrent de laatstgenoemde zal dit wel tot de vrome wenschen blijven behooren, al thans in den eersten menschenleeftijd. Het doortrekken van de Noordblaak- rooiing moge voor de liefhebbers van de rechte rooiing bekoring hebben, door hen die de schilderachtigheid van oude stads pleinen kennen, wordt het als een aesthe- tisch voordeel beschouwd, als een gebouw uii de rooimgslijn naar voren springt, en daardoor aan het stadsbeeld levendigheid verleent en het oog een rustpunt biedt." OVERSCHIE, 19 December. Het contin gent voor de Nationale Militie door deze ge meente te leveren is bepaald op 13, waar van 4 vi or korte oefening. OVERSCHIE, 19 December. Door het be stuur van den polder Zestienhoven alhier is tot watermolenaar van dien polder benoemd W. E. Brandhorst te Zevenhuizen. OVERSCHIE, 19 December. Gistermiddag voer de 19-jarige spoelinghaler G. J. van Rijn, uit Delft, met zijn geladen spoeling- schouw in de Delftsche Schie alhier, tegen het aldaar varende zeilschip sMercurius", schipper B. Ljjnberg, uit Amsterdam, dat een lading buskruit van Delft naar Utrecht ver voerde. Het schip, dat daardoor even boven de waterlijn een lek bekwam, heeft heden morgen na eerst te zijn gerepareerd, de reis vervolgd. STADSNIEUWS. Hot postkantoor Schiedam. In het ons gegeven antwoord op ons stukje van Dinsdagavond, zegt de »Nieuwe Schied. Ct." aan het slot sdat zij haar verkeerde handelwijze nog niet heeft erkendzij is nog niet bekeerd". Dat spijt ons, want daaruit blijkt dat wij een te goede meening van onzen collega hadden. Op het betoog van de »N. S. Ct." ingaan, zullen wij overigens niet. Die onze stukken heeft gelezen en dan het betoog in de sN, Sch. Ct." leest, zal dit wel van ons begrijpen. Met onwillige honden is het altijd slecht hazen vangen. De zitting van den Gemeenteraad uitgesteld. Den leden van den Gemeenteraad is mede gedeeld dat de Burgemeester op verzoek van eenige leden, die de raadsvergadering a s. Vrijdag niet zouden kunnen bijwonen, heeft goedgevonden deze vergadering een week te verdagen en te bepalen op Vrijdag '28 De cember n.m. 2 uur. Bjj de te 's-Gravenhage gehouden examens middelbaar onderwijs Fransch, akte B, is ge slaagd de heer dr. K. Sneijders de Vogel. Omtrent onzen stadgenoot, den heer J. Rijsselberg, lezen wij in de iDordtsche Ct." De heer I. Rijsselberg, bariton, van Schie dam, trad op als solist (bij een uitvoering der liedertafel i Zang lust" te Dordrecht). Zijn optreden was bepaald een succes. Vrij, on gedwongen, gaf hij rich, boeide de aanwezi gen door zijn krachtig, schoon geluid. Wat ons vooral opviel was zjjn duidelijke, zuivere uitspraak van Dnitseh zoowel a's Hollandsch... Een mooie toekomst durven we den heer Rijsselberg voorspellen 1 Gemengd koor. De zang vereeniging „Gemengd Koor" al hier, directeur de heer Bernard Diamant, zal Dinsdag 15 Januari a.s. in de groote zaal der Officieren-Vereeniging een uitvoe ring geven,, met orkest, van het oratorium „Das Paradies und die Peri" van Rob. Schumann. V Het bestuur van „Gemengd Koor" heeft een cix-culaire verspreid, waarin het stad- genooten uitnoodigt de vereeniging'te steu nen in haar streven om goed verzorgde uitvoeringen te kunnen blijven geven,, zoo als zij dit tot nog toe deed,, en tot do vereeniging toe te treden als buitengewoon lid (contributie f 2.50). De vereeniging geeft minstens 2 uitvoeringen per jaar, waar toe de buitengewone leden 2 introducties voor elk, dus 4 entrée's ontvangen, zoodat deze contributie waarlijk niet hoog kan worden geacht. Heden werd ons weder een brief ge toond van een onzer stadgenooten, den fuselier Krohim die deel heeft genomen mm de expeditie naar Bali Ook lnj schrijft over de wanhopige wijze van den dood zoe ken door den vorst van Badoeng en zijn volgelingen, die gedeeltelijk doodgeschoten werden en gedeeltelijk zichzelf de kris in het hart stootten. Hij is met de van Balt vertrokken troe pen in Batavia teruggekeerd. Gistermiddag te 4 uur is de 15-jarige Nieberg, wonende in de Breedstraat, achter de kartonrmgefabi'iek, waar hij werkzaam is, in de Nieuwe Haven gegleden. Hij werd daaruit gered door twee werklieden van de firma v. d. Eist, die den bewusieloozen knaap door toepassing der 'middelen tot redding van drenkelingen wisten in liet leven te be houden Gisteravond te 61/4 uur is een motorwagen van de electrische tram tengevolge van de dikke mist gereden tegen een stilstaander! bijwagen, tengevolge waarvan de koppelslang voor het electrisch licht defect geraakte. De bijwagen is dien tengevolge zonder verlich ting naar Rotterdam gereden. Van den mo torwagen is tengevolge dier aam-ijding een ruit gebroken. YLAARDINGEN. Hier is na een lezing van den heer J. J. Gabel Jr. te Schiedam, een afdeeling gevormd van den »Bond van miliciens", waarbij zich dadelijk 18 personen als lid aanmeldden. Kunst en Wetenschap. Br. Kuyper en de Heraut, Naar aanleiding van de berichten in de bladen, dat dr. Kuyper binnenkort de hoofd redactie van de .„Heraut" weer op zich zal nemen, schrijft de „Nederl." Toen dr. A. Kuyper in 1901 als Minister optrad^ heeft hij de hoofdredactie van de „Heraut" neergelegd alleen de meditaties is hij geregeld blijven schrijven. In zijn plaats trad zijn zoon, prof. dr. H. H. Kuy per, terwijl de „voorstukken", de breede vervolg-leaders op de eerste pagina werden geschreven door prof. dr. W, Geesink. Zooals deze laatste in de „Heraut" mede deelde, loopt zijn taak met het laatste num mer van deze maand af. Dr. Kuyper zal dan zelf weer de „voorstukken" schrijven. De jongste serie handelde, als bekend, over „De Gemeene Gratie", de komende komt uit onder het opschrift „Pro Rege". De hoofdredactie van het orgaan voor de Gereformeerde Kerken blijft echter in han den van prof. dr. H. II. Kuyper. Dr. Kolle, prof. aan de hoogeschool te Bern, heett een serum tegen de genickstarre samengesteld, waarmee een kind, dat door die ziekte werd aangetast, volkomen genezen is. rtr. Kolle is een leerling van prof, Koch, de beroemde Duitsche bacterioloog. Rechtzaken De Rotterdamsche Rechtbank veroordeelde heden L. B33 jaar, koopman te 's-Graven hage, wegens het opzettelijk opmaken van een valschen wissel en het desbewust ge bruik maken daarvan tot G maanden gev. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 19 December. (Vervolg.) Oorlogsbegrooting. ■Op voorstel des VOORZITTERS wordt besloten spr.'s motie, betreffende Eet af schaffen van de militaire macht in het Tweede Kamergebouw op een naderen dag te behandelen. De heer TROELSTRA sluit zich aan bij hen die betoogden dat Minister Staal sinds verleden jaar niet van houding veranderd is. Dat deze verkeerde zienswijze heeft post gevat, ligt aan den Minister zelf, die ver leden jaar vooralsnog de afschaffing van het blijvend gedeelte bestreed met dezelf de motieven als nu de tegenstanders. Ten aanzien van het blijvend gedeelte sluit spr. rich in hoofdzaak aan bij het betoog van den heer Ter Laan, gisteravond gehouden, Maay overigens kan hij den Minister niet steunen, omdat hij hem geen goed hervormer acht. Afschaffing van het 1} jij vend gedeelte is overigons slecht voor bereid en ontactisch reeds uitgevoerd voor een deel. Spr.'s grief tegen den maatregel is ook dat hij slechts telkens voor een jaar geldt en niet bij de wet is geregeld. Nu zal de Min. telken jare als hij meent dat 't 1100- dig is, de mannekens onder de wapenen houden. Spr. komt ex verder tegen op dat be zuiniging op oorlogsuitgaven slechts een verkiezingsleus is. Bezuiniging is eenvolks- leuze bij uitnemendheid. Maar er komt niets van bezuiniging, die de Minister- zoo voor genomen heeft. En daarom bestrijdt spre ker de begrooting, die door zijn partij niet kan worden goedgekeurd. Wij steunen geen regcering, wel regee- rmgsdaden. Hoe men den steun der lin kerzijde kan vragen na het „schandaal" dat men Maandagavond den Minister van Marine heeft gesteund met nog meergeld voor vlootbouw, is spr. oen raadsel. Waar de regeering den eenen dag steun zoekt bij de anti-revolutionairen en den anderen dag in don revolutionairen hoek, kan spreker een dergelijke regeering niet steunen. Daar voor is hem het offer van afschaffing van het blijvend gedeelte niet voldoende. Morgen 10 uur komt. de Min. aan 't woord. Avondzitting van-Woensdag 19 December. Waters taats beg rooting. Er werden geen algemeen© beschouwin gen gevoerd. Bij de tweede afdeeling sprak de heer VAN DOORN het vertrouwen uit, dat deze Minister zou beginnen met een gedeelte lijke afsluiting van de Zuiderzee, waarvan spr. verklaarde een groot voorstander te zijn. Voorts drong spr. aan op gestreng op traden tegen automobilisten, die overtre dingen plegen; het zonder hoorn rijden dient ernstig gestraft; gecontroleerd moot worden de tijd, dien een automobiel noo- dig heeft om te rijden van de eene ge meente naar de andere. Vervolgens vroeg spr. maatregelen tegen den slechten toestand van de Delflandsche zeewering bjj Monster. De heer PATIJN bepleitte ook wijziging van het Kon. Besluit in zake de 'Motor en Rijwielwet, zijnerzijds verzoekende het verbod van het rijden zonder licht op te heffen voor streken met weinig passage. Verder vroeg hij maatregelen tegen hot rapen van mosselzaad aan rijkswerken en zeeweringen. Nadat de heer DE RIDDER wijziging van de automobielwet had bepleit om te ko men tot een maximum snelheid, die z. i. te control eer en is, besprak ook de heer VAN DE VELDE de noodzakelijkheid van voorziening in de Delftsche zeewering, die "?en reeks bloeiende steden en dorpen be schermt. Hij drong aan op wijziging van de voorschriften in dien zin, dat niet al leen de eigenaars van ongebouwde eigen dommen in de lasten van het Hoogheem raadschap Delfland bijdragen. Een derge lijke wijziging zou aldus betoogde hij ook elders dan in Delfland merkbaar zijn. In een rede, welke hij met talrijke voor beelden van roekeloosheid van automobi listen, die met minachting op het loopen- de plebs neerzien, betoogde ook de heer TROELSTRA de urgentie van wijziging van de Motor- en Rijwiehvet, aan welke wet men rich eenvoudig niet stoort. Door de welwillendheid van de redactie van ,,De Telegraaf", die spr. den naam van een inzender noemde, heeft hij een onderzoek kunnen instellen naar het droevige on ge luk te Aerdenhout bij Haarlem. In deze streek laten de wielrijders het fietsen na, uit vrees voor de automobilisten. Spr. concludeerde: lo. dat art. 15 der wet gewijzigd inoet worden. (Er moeteen maximum-snelheid worden gesteld, te con troleeren door een toestel op de auto, ge lijk spr. er een zag bij de firma Jonker te Amsterdam); 2o. de rijbewijzen aan chauffeurs moeten niet zoo roekeloos wor den uitgereikt; 3o. evenmin de vergunnin gen om met automobielen te rijden; 4o. is de strafmaat te beperkt; 5o. moet er civiel-rechterlijke aansprakelijkheid zijn van den eigenaar van automobielen wegens na- deelen door de automobielen toegebracht. Ten slotte vroeg spr. een verklaring van den Minister dat hij verandering der be palingen zal ter hand nemen. De heer SMEENGE, VAN HEEMSTRA en VAN WIJNBERGEN bespraken ook de noodzakelijkheid van wijziging der Motor- wet en eerstgenoemde bepleitte bovendien afsluiting en drooglegging van de Zuider zee als één geheel en als een nationaal werk. De heer SMIDT behandelde het tractaat van Hannover in verband met den water stand der Drentsche kanalen. De heer TAK wenschte in de bestek ken opgenomen te zien het verbod van loodwithoudende vernissen, terwijl de heer TER LAAN klaagde over den gebrekkigen waterstand der kanalen in Noord-Brenthe, waarin behoort te worden voorzien. De heer TYDEMAN achtte behoud van de Motorwet wenschelijk, invoeging van een maximum-snelheid niet noodig, en evenmin een afzonderlijk regime voor auto mobilisten. De heer LELY„ erkennende de noodza kelijkheid van ingrijpen tegen onvoorzich tige automobilisten, wees op de groote rol die de auto's nog zullen hebben te, ver vullen in de toekomst. Daarom moeten onze wegen voor het vervoer worden ingericht o.a. door aanleg van een groot wegennrii door het geheele land. Daarna werd do vergadering gesloten Zitting van Donderdag 20 Decembi J com-ia De belangstelling in de voortzetting der/ debatten over de k Oorlogsbegrooting is nog grooter dan gisteren. Voor den ingajJ- der publieke tribune was reeds vroeg in den' ochtend een lange queue gevormd. In 4 loges werden vele dames opgemerkt. Bijna/ alle Ministers zijn tegenwoordig. 4 De^ MINISTER VAN OORLOG, gene.: raai Staal, behandelt in de eerste plaats eenige speciale punten door de sprekera tel berde gebracht. Vooreerst de voorocleningen der jeugd/' Niets zul den Minister liever zijn indien althans de portefeuille van oorlog dan nog in zijn bezit zal zijn dan het land te kunnen voorzien van degelijke instruct tours om de jeugd vaardig te maken in'ï schieten, gymnastiek, enz. Verkeerd achtte de Minister het brengen' van jonge mannen als mannen van gezag in 3 de kazerne. Echter kan de instructie-, pagnie nog niet gemist worden evenmin de kndettenschool te Alkmaar. Voorts huldigt hij het systeem van een korte verbintenis. De oefeningen bij de cavalerie moeten intensiever gemaakt worden en misschien kan men er nog toe komen om, evenals in Zwit-- seriand, den cavalerist het paard mee naar huis te geven. (Onbedaarlijk gelach.) Van de aanbrengpremie heeft de Minister niets dan verdriet gehad. Ten annzien van het reservekader wees do Minister er op dat het wenschelijk is dat de militie-officieren uit het kader voortkomen.- Maar de geest in 0113 land werkt dat tegen.; De jongelieden „vertikken" 't om 't verder te brengen dan tot korporaal of sergeant. En dat moesten de vaders tegengaan. Een weduwen- en weezenfonds voor vrij-' willig dienende onder-officieren zou de Mi-Z nister gaarne bespoedigen, maar hij staat hier tegenover een omvangrijke techniek. Reden om de landweer bespottelijk te raai ken is er niet. Wat den Minister echter wèf verschrikkelijk is tegengevallen is de dron kenschap. Hij had zich voorgesteld dat man. nen op zekeren leeftijd, gehuwd en huisva ders, zich te dien opzichto fatsoenlijker zou den hebben gedragen. In ergerlijk beschon ken toestand hebben zij zich bij hun opkomst aangemeld. Dat het gezag dan we! eens ge), leden heeft, is niet te verwonderen, De Minister verdedigt voorts de indee ling van landweer-officieren bij de regimen ten. Het tekort aan landweer-officieren is, geen bezwaar. In verband hiermede behandelde de Minis ter de kwestie van het blijvend gedeelte. Minister Kool kon het blijvend gedeelte niet missen begrijpelijkerwijze, omdat hij geen landweer tot zijn beschikking had. Maar nu de Minister de landweer heeft gadegeslagen in haar oefeningen, staat de Minister borg voor dat zij, wanneer zij daartoe pen wordt, haar plicht zal doen. De rol van- de landweer bij het mobiliseeren bestaat slechts hierin, dat zij heeft te zorgea dat' wij onze mobilisatie rustig kunnen uitvoeren!' zonder gestoord te worden. Nu deed de Minister verschillende mede- deelingen omtrent de voorgenomen wijziging van de Militiewet. In buitengewone gevallen zou de j< geoefende lichting dadelijk onder de wape nen te brengen zijn door maatregelen welke daartoe genomen kunnen worden. De militie moet echter uitsluitend defensief gebruikt worden. De Minister zal zorgen dat de mili cien niet gebruikt wordt voor andere diensten dan waartoe hij bestemd is. (Hier interrumpeerde de heer VAN lij SlNGA dat met het wegzenden van het blij vend gedeelte dan moest gewacht worden* totdat 's Ministers nu aangekondigde maat-', regeleiï tot stand gekomen zijn.) Voorts heeft men gezegd dat volk en leger tot elkander moeten gebracht worden opdat het leger meer gewaardeerd worde. Welnu, dat kan het best verkregen worden door alge nr eenen dienstplicht. Als hij die heeft, zal de Minister zelfs aan staande Kamerleden in het leger kunnen brengen en krijgen we misschien nog ee een burger minister van oorlog. Wat de landweergeweren betreft zal Minister bij de opkomst streng laten toezien: hoe zij onderhouden zijn. Blijkt het uit on dervinding dat 't niet gaat, dan zullen slagplaatsen noodig zijn. De Minister bestrijdt ook andere bezworeA tegen het meegeven naar huis van de land, weergeweren. Bij onlusten, vreest men, da men den landweermannen hun geweer zat, afnemen. Maar dat gaat maar zóó geumkkts lijk niet, want de landweer is immers ove het geheele land verspreid, In elk geval moet men bodenken, bij a, dat wantrouwen in ons volk, dat 's Mim^ ter's organisatie is gebaseerd niet op wa% trouwen, maar op vertrouwen i n v 01 k. I De MINISTER kon zich niet aansluiten: bij de hulde aan generaal Smeding^ bracht. Hij heeft groot respect voor de kwaamheden van dezen officier* wre& W, nog bij do jongste decoration op Kontngt verjaardag in den ministerraad voor j ridderorde van 'den Nederlandschen Lee voordroeg en wien hij zelf tot inspec voordroeg. Maar hij verwijt den gene dat deze na diens ontslagaanvrage* waA y toe hij volkomen gerechtvaardigd was- hij de verantwoordelijkheid voor den m regel omtrent liet blijvend gedeelte n kan dragen* maar verlof m 1 i r s >»y~v 'er,

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2