f) Dinsdag 25 December 1906 No. 12270 60"* Jaargang. i Zijn eigen Vrouw. 4 fv Eerste Blad. Bericht. BIJITEyLAyiX BXN/iENLAm ëj n ii iê >1, SCHIEDAMSCHE CO HUNT 3 •rt Deze courant verschijnt d n ge I ij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdos™ Prys per kwartaalVoor Sehieda m rn V1 a a rd in gen fl. 1.25. Franco' per post fl. 1-65. •Prijs per wc.k: Voor Schiedam en Vlaardineen 10 een! Afzonderlijke nummers 2 een!. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrlenliën voor hel eerstvolgend nummer moeten des middags vóór uur aan liet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) een Prijs der Adverten tien: Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. A d ver ten tiën bij abonnement op voordeolige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond 7«rschijncn, worden zoogenaamde kleino lulvertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. pe „Sehicdumsche Courant" verschijnt wegens het Kerstfeest op 25 en 26 De cember niet. Zij. die zich met ingang van 1 Januari lus. op de „Scliiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Evenals andere jaren zullen ook dit jaar in do „Sehicdainscho Courant"(lie Maandagavond 31 December verschijnt, Nieuwjaarsgroeten kunnen ge plaatst worden tegen «len prijs van VIJFTIG CENTS. Schiedam, 24 Doc. 190G, RUSLAND. Graal Alexis Ignatief, vroeger gouver neur-generaal van Kief, Wolhyniö en Po- dolïë, werd Zaterdag in de buffetkamer van het vergaderingsgebouw voor den adel te Twer door een onbekende door zes re volverschoten'gedood. De misdadiger tracht te daarna zichzelf dood te schieten, men slaagde er echter in hem levend gevangen te nemen. Van dezen nieuwen terroristen-aanslag wordt nader gemeldOp het oogenblik van ''en moord was graaf Ignatieff met an dere Zemstwos-leden in de koffiekamer van het adolsgebouvv. Plotseling stond een jonge man op, die terzijde zat, hij naderde den graaf en schoot viermaal zijn revol ver op hem af. De kogels troffen Igna tieff in de horst en in de armen. Bin nen enkele miriufen blies hij den laatsten adem uit. Achtervolgd door enkele col lega's van het slachtoffer, vluchtte de moordenaar naar een nabijliggend vertrek en trachtte zich daar van het leven te be- fooven, maair verwondde zich door een revolverschot slechts licht aan den schou der. Toen werd hij door zijn achtervolgers gegrepen en gekneveld. De man riep uit: „ik heb datgene gedaan waarvoor ik hier gekomen ben." ,Qp hem werd een toegangs kaart voor de Zemstwo-vergadering gevon den op naam van Goelikoff. De man is naar zijn kleeding te oordeelen, een werk man. Graaf Ignatieff was in 1842 geboren. Hij is gouverneur-generaal van Irkoetsk en van Kief geweest. Hij behoorde tot de naxMMuvmxmaoaeonaoiKMBaMttmaw Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. 1Ü) Hij kwam nog al eens dikwijls moe thuis sa dat werd er zeker niet minder op, naar mate men verder in den tijd 'kwam. Theodora was verstandig genoeg om te ^grijpen, zelfs zonder dat ze er de beurs- Mtikelen in couranten op nalas, dat men hngzamerlmnd begon te twijfelen aan de levensvatbaarheid van enkele ondernemingen, die hij op touw had gezet en aan de toe komst van enkelen der reusachtige manipu laties, waarmee hij de geldwereld verstomd had doen staan. Wat ze van dat alles vreesde of hoopte, Hot Theodora echter niet blijken en zij be paalde zich er toe haar man aan te halen en te kalmeeren, wanneer hij opgewonden of boos was, wanneer hij ziek was van de groote wereld. Een namiddag in de maand Mei echter be reikte Theodora voor het eerst een beslist be- flcht, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat ar gevaar in aantocht was. Loon had ze al een positie van beteeke- "13 als dame van de groote "wereldoveral jvas ze welkom, en thans was ze oen even bevallige als bekwame gastvrouw. Toch was re haar eerste vrienden trouw gebleven en geschiedde het. dat ze veel vaker kwam b') Lady Haverthwnite dan bij een van haar latere kennissen. Op boven bedoelden dag was er een groot gezelschap bijeen in de ontvangkamer van gravin, want de beroemdste zangeres ergste reactionairen. De czaar moet zeer onder den indruk zijn van dezen nieuwen aanslag. De moord op Ignatieff heefteen groote politieke beleekenis. Men vreesde dat spoedig Ignatieff zou wor.den benoemd tot eorste-minister, waarmee een "tijdperk van wreedheid zonder weerga zou wor den ingezet. Ignatieff werd beschouwd ais de toekomstige dictator, die aan alleDoc- ma's en vrijheidsbewegingen een eind zou maken en die den volkomen terugkeer tot het absolutisme zou tot siand brengen. Maar de terroristen hebben met dezen moord een waarschuwing gegeven aan de reactionaire groepen, dat een terugkeer tot het absolutisme onmogelijk is. Graaf Ig natieff vond Stolypin te „liberaal" en trachtte reeds geruimen tijd diens prestige bij den czaax te ondermijnen om hem te vervangen en de zuivere autocratie te her stellen. Ignatieff had zich zeer impopulair ge maakt door, zijn wreed optreden te Kdeff. Ook een reden waarom deze machthebber, in de oogen der revolutionairen dubbelen dwars den dood had verdiend. Inderdaad is het regime-Stolypin reac tionair. Duidelijk valt dit op te merken uit de censuurmaatregelen. Volgens offi- cieele statistiek zijn in de week van 27 November tot 3 December de volgende maatregelen tegen de pers genomen12 bla den verboden, waarvan 2 slechte op last der justitie, de hoofdredacteurs en voor naamste medewerkers gearresteerd en ver bannen, 8 andere bladen worden justitieel vervolgd, huiszoekingen zijn gedaan inde gebouwen van 3 andere bladen, 3 drukke rijen gesloten, 3 andere aan verscheqde censuur onderworpen, één hoofdredacteur op last der overheid uit zijn betrekking ontslagen. Dat noemen ze in Rusland „li berale maatregelen" Donderdagavond werd de hoofdredacteur van de „Lodzer Ct.", de heer Petersilge, door een onbekende doodgeschoten. Den daarop volgenden dag drongen drie jonge lieden het papiermagazijn van den uitge ver dezer courant binnen en brachten hem met revolvers verwondingen toe. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar gaf onderweg den geest. Als reden voor die aanslagen wordt opgegeven, dat de uitgever geweigerd zou hebben eon op roep der socialisten en democraten te drukken. Bij een huiszoeking te Kostroema werd een commissaris van politie doodgeschoten, een agent gewond. De daders ontsnapten. Te Riga heeft de veldkrijgsraad de laat ste dagen elf personen ter dood, één man tot levenslangen dwangarbeid, twee tot 20 jaar, twee tot 15 jaar en een vijfde per soon tot 8 jaar veroordeeld. Aan de „Liberté" wordt gemeld dat graaf Tntisjeff, militair attaché aan het Rus sische gezantschap te Berlijn, een belang rijke brief van keizer "Wilhelm aan den czaar heeft overgebracht. De datum van de Doemaverkiezingen is uitgesteld tot 19 Februari. Het parlement zal dan niet voor Maart kunnen bijeen komen. De emir van Boekara (Centraal Azië) heeft een terrein in het midden van Pe tersburg aangekocht om og een moskee te bouwen op dan dag dat hij "den czare- witsj Alexis zal zien. FRANKRIJK. Aan het banket dat de „republikeinsche jonge garde" te Parijs aan deri minister uan arbeid Viviani gisteren aanbood, voerde ook Cheron, de onderstaatssecr. van oorlog, het woord en hij bracht hulde aan de koel bloedigheid, de energie en de bezadigdheid door minister Briand aan den dag gelegd bij de moeilijke kwestie van de scheiding van Kerk en Staat. Cheron kenschetste vervolgens "Viviani, het ministerie is aange wezen op de berechting van groote sociale vraagstukken. „Wij 'mareheeren stoutmoedig voorwaarts," zei Cheron, „zonder ons ooit te scheiden van het bewonderenswaardige pro letariaat dat de Republiek grondvestte en zonder wien zij sedert lang" weer zou zijn omvergeworpen. Cheron ontwikkelt verder zijn socialistische denkbeelden en spreekt zijn vasten wil uit het land steeds gereed te zien een eerznmen waardigen vrede te hand haven. De kaste-geest in het leger dient be streden te worden opdat de jeugdigv Fran- schen in het republikeinsche leger een school voor het maatschappelijke leven vinden, die hen beter maakt. Viviani herinnert aan de schitterende re publikeinsche overwinning van Mei dit jaar. De republikeinsche eenheid die tijdens den strijd bestond moet blijven voortduren om de overwinning te kunnen bevechten. De regeering wenscht op politiek gebied het gezag van den Lekenstaat te bevestigen en op maatschappelijk gebied sociale onwettig heden af te schaffen door een nieuw regime. De strijd zal lang zijn, maar Viviani voor ziet de mogelijkheid van oplossing der so- ïiale vraagstukken. Ilij eindigt met alle democraten uit te noodigen zich rondom de regeering te scharen om de vrijmaking van liet menschelijk gesveten te verhaasten. De aartsbisschop van Westminster heeft in de katholieke kerk van Wanvickstreet te Londen de Fransche regeeritig scherp ge kaakt en de houding der kerk verdedigd. 500 personen hielden gisteren in de hal te Genua een bctooging ten gunste der Fran sche regeering. Een deputatie overhandigde aan het Fransche consulaat een. hulde-adres aan president Fullïëres. In zijn brief wijst de „N. R- Ct."-corres- pondent te Parijs, op het verschil in optre den tusschen Clémenceau, die in de Kamer met de karwats werkt en nijdig van zich afbijt, en Briand, den bezadigden politicus. De correspondent schrijft: „Briand is een staatsman. Clémenceau schijnt hot niet geheel aangenaam te vinden, maar de staatsman van hot kabinet Clé menceau, de eigenlijke beteekenis van het kabinet Clémenceau, dat is Briand gewor den. Briand mankt geen indruk door zijn naam en dwingelandsch optreden en nijdige uitvallenmaar door zijn scherpte, zijn hei- derheid en zijn politieleen zin. Het is merk waardig ook de tegenstelling in uitdruk king. „Gij wilt den oorlog, welnu gij zult hem hebben," riep Clémenceau voor kort den elericalen toe. „Gij wilt oorlog en wan orde in hot land", zoo riep Briand. „Mis rekening, mijne hoeren, de regeering zal het land vrede en rust en vrijheid geven, mva ondanks." Clémenceau weet vaak te doen lachen, tc doen buigen. Briand weet te overtuigen, te overwinnen, mee te slepen. De geheelo "Ka mer was ontroerd toen hij Vrijdag op de tribune zich ineens fier ophief en met tril lend verontwaardigde stem de rechterzijde toeriep„Wat wilt gij nog meer?" Hij leek een machtige reus. Daar was op dat oogenblik noch rechts noch links iemand die niet een machtige figuur voelde in dien eenvoudigen man, die half ziek, met mat holle oogen van koorts, zijn werk en zijn land verdedigde cn ter overwinning, tot vrede wilde voeren." GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN des sultans nierlijden. De -nllan weigert een operatic, waarbij hij in narcotischcn toe stand moet worden gebracht. De sultan vreest n.l. dan vergiftigd te worden door zijn hot hou dine, die hij blijkbaar tol alles in staat acht. Marokko. Een belangrijke gebeurtenis wordt uit Tunger gemeldZondag heeft de gouverneur van Tanger, (thuzil pucha, ami het hoofd van alle beschikbare sultimstroepen de stad verlaten om het leger utu den minister van oorlog te verwelkomen, De aanhangers van Raifoeii schoolden te zamen voor het khalifaat van Ben Mansoer. Zondagnacht kwam de mchnllah (koloime)- Guebbns tol op 5 K.M. van Tungor en sloeg daar zijn tonton op. Vanmorgen, Maandag, zou het sultanaleger tot aan de poorten van Tanger voortrukken, maar de «.'ad niet binnengaan. Het leger zal kampoe nen op hot Marsoand-plateau op 1 K.M. uin de stad. De soldaten die Guobbas be- gixx't hebben zijn in goede orde te Tenger teruggekeerd. liet legertje valt den minister van oorlog Guobbas bestaat uit 2000 man, vooi 't mec- rendeel haveloos uitziende. Zij kampeeren in 300 tenten en voeren 6 kanonnen mede. De ruiterij bestaat uit 1000 man. Guebban moet plan hebben voorgoed een eind te ma ken aan de wandaden van Raïsoeli, dat be- tcekent dan Raïsoeli te verelaan en gevan gen te nemen. Maar dat is makkelijker ge zegd dan gedaan. uit dien tijd en een zeer bekende Fransche actrice zouden in dat gezelschap, dat dc crème van de uitgaande Londensehe wereld was, optreden. Theodora was daar verschenen in zwarte kant me een zwart zijden onderin pon, mot een zwarte fhnveelen hoed met struisvecren onder haar hoed kwam een bouquet rose rozen te voorschijn, en om haar blanken hal» droeg ze een dubbele snoer enorme paaiien. Zij zat in een brcede vensterbank met Lady Mav, wier verbolgenheid tegen baar plaats scheen gemaakt te hebben voor een ge voel van ware sympathie, toon zij ontdekte dat de vrouw van den millionnaii' evenmin een gevaarlijke 'kokette als een misschien nog gevaarlijker irenische vrouw was. Lady May was tien jaar ouder dan Theo dora. die slechte twintig lentes telde en haar niet mooie, ecnigszins harde trekken, die zij nooit trachtte te verzachten door middel van een passende kleeding, deden haar nog ouder schijnen. Zii was, zooals gewoonlijk, gekleed zooals de modiste dat had besloten, en zag er niet bijzonder voordeelig uit in haar bleek groene costuum. Toen de beide dames daar zaten te luis teren naar de muziek, half verborgen achter een kanten gordijn, kwant een deftige, corpu lente dame rifot een fraai gewaad in haar nabijheid staan, zonder dat zij haar zagen. Het was heel duidelijk te zien aan de ma nier, waarop zij rondkeek, dat de muziek haar verveelde. Zoodra het zingen dan ook gedaan was, fluisterde zij een paar woorden van conventioneele waardeering tegen een kennis, die in haar nabijheid stond en ging daarna op de zoek van meer in haar smaak liggend vermaak. Nauwelijks had zij lady May in het oog gekregen of zij snelde op haar toe, blijkbaar begeerig om het nieuwtje te vertellen, dat in haar bezit was, Engeland. De internationale „société de conciliation" te Parijs heeft gisteren een motie aange nomen ten gunste van het tot stand komen van een tunnel onder het Kanaal in het be lang van de goede betrekking tusschen en de economische ontwikkeling van Frankrijk en Engeland. Duitschland. De Pruisische Landdag is tegen 8 Ja nuari bijeengeroepen. P e r z i Een telegram gisteren uit Teheran afge zonden meldde dat de sjah stervende was. Turkije. De „Gazette de Lausanne" meldt dat dc sultan ernstig ziek is. Prof. Landouzy uit Parijs is in der haast naar Konstanti- nopei vertrokken wegens een verergering van „O, lieve May, ik hoop, dat het toch niet waar is wat algemeen gezegd wordt, dat er een groote katastrophe zal komen in al de vennootschappen van hoe heet-hij-ook weer? nu van dien Dixon „Nu, ik hoop het waarlijk niet. Maar ik weet er werkelijk niets van. Mag ik u even voorstellen aan Zij trachtte de praatgrage dame met een veelbeteckenenden blik in do richting van Theodora te waarschuwen. Doch de dame be greep haar niet. ,,0, mijn beste, ik zou het zoo onaange naam vinden. Ik heb toch niets indiscreets gezegd, niet waar. 't Is mij bekend dat lord Ilavcrtwaite directeur van enkele dier ven nootschappen is en ik had zoo'n hoop, dat u mij zoucï kunnen vertellen dat er van alle praatjes geen woohd waar is. Wij zelf - - sir Joseph en ik zouden er geweldige ver liezen bij lijden, als het waar was." „Dat zouden we," zei Ladv May scherp, „en mijnheer Dixon ook. Laat ik li aan me vrouw Dixon voorstellen." De babbelachtige dame, die de vrouw van een andere voorname financier was, stond verpletterd. Zij deed een flauwe poging om excuus to vragen en een verklaring te geven, poogde tc glimlachen, te ontkennen wat zij gezegd had en vluchtte ten slotte even on handig als 7,ij gekomen was. Toen zij weg was, zag Theodora erg bleek en stil, en zij zeide niets. Lady May was kwaad en onthutst. „Bekommer er u maar niet om wat dat vreescüjke mensch heeft gezegd, mevrouw Dixon," zei zij vriendelijk. „Wat kan ik er aan doen?" zei Theo dora. „Dat is immers iemand, die zoo iets niet nit lmar duim kan zuigen. Zij doet niets dan oververtellen, wat zij van anderen ge hoord heeft. Maar en thans beefde haar stem, kwam er een andere uitdrukking in haar gelaat en ging zij voort op een zacluen fluistertoon,,'t Zal toch wel niet waar zijn, wel?" „Wel nee, dat denk ik ögk, niet. Ik zou er mij maar niet meer mee vermoeien. Als u er toch niets van weet, jst het toch niet waarschijnlijk dat hel zoo is.", Theodora liet zich echter niet zoo „gemak kelijk troosten. Zij herinnerde zich 'hoe haar man in den laatsten tijd hoe langer hoe meer prikkelbaar en somber was geworden. En zij was bang, nu zij dacht aan de praatjes waar zij eerst niet naar had willen luisteren. Fluisterend ging zij voort: „Gij zoudl even veel verliezen als wij, niet waar, ais het eens waarheid was?" Lady May beet zich op dp lippen. Ook zij werd bleek van schrik. „0, 't is te erg om er aan tc denken," zeide zij vlug. „Wat een verschil kan dat maken in in komen en in crediet. Maar laten wij er ons niet nu al warm over maken. Uw man is een buitengewoon kranig man, en als hij maar gesteund wordt en hij heeft machtige vrienden dan twijfel ik er niet aan, dat alles we! in orde zal komen." Doch de uitdrukking van Theodora's ge laat werd al maar droeviger. Wat beteeken de dat alles? Wat zou er .wel gebeuren als die katastrophe kwam. 't Zou wel heel ver schrikkelijk zijn. En nl was lady May blijk haar eveneens zeer ongerust, trachtte zij haar toch te troosten. Ietwat cynisch zoidc zij „En al was het nu ook" waar, u zoudt toch wol geborgen zijnniemand is er gewoon lijk zoo goed af, als vrouwen van ban krootiers." Dit klonk barder dan het bedoeld was Maar zij had het dan ook in haar familie heel beslist hooren zeggen, dat als de onder nemingen van Dixon fout zouden gaan; het Van liet Hof. Zaterdagmorgen 11 uur heeft Z. K. TI. prins Hendrik een bezoek gebracht ten huize van den kapitein van het korps marechaus- :-ee te voet in N. 1. Valtman, om diens merkwaardige verzameling van Indische wa penen en andere ethnogrnfisehe voorwerpen te bezichtigen. Do lieer Vel traan is met de Nederland- »che regeering in onderhandeling over de overneming van deze inderdaad zeer bijzon dere collectie. II. M. de Koningin-Moeder woonde Za terdagavond het concert bij, dat in Diligen- tia door de hoeren Ed. Kreister (viool) en Joh. Wijsman (piano) gegeven werd. Audiënties. Dc gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 2G December a,s. niet plaat* hebben. Eerste Kamer. Zooals vroeger was aangekondigd, zal de huisgezin van Dixon zelf daaronder niet het minst zou hebben Ie lijden en dat zij op even grooten voet'zouden blijven leven. Dat had haar verontwaardiging in niet geringe mate opgewekt. Ook de familie was zeer verbitterd ge weest over dat geval en die bitterheid kwam nu tot een uitbarsting. Theodora stond kalm van den lagen stoel, waarop zij was gezeten op en zich in haar volle lengte oprichtend zeide zij „Zoudt u waarlijk kunnen veronderstel len, dat indien dc maatschappijen over den kop gingen, mijn echtgenoot zelf even goed af zou zijn als voorbeen?" ..O, dat zei ik niet. Tedere man zorgt voor zijn vrouw in de eerste plaats." „Mijn man echter niet. Hij weel, dat ik met hem zou staan of vallen. En wat hom betreft, ik ken hem beter dan u. Hij zal staan of vallen met deze maatschappijen, die hij oprichtte cn waarop hij zijn hoop hoeft gevestigd." „Meent u dat werkelijk?" zei lady May kortaf. „Zeker doe ik dat. Tk ben er van over tuigd. ITii is de kapitein, en de kapitein blijf op het schip of gaat er mee ten onder." „En verondersteld," zei Lady May een weinig minder kortaf, op haar beurt opstaan de en terwijl zij zachtjes in het oor der jonge vrouw fluisterde, „dat ik gelijk en u onge lijk hebt?" Theodora hief haar gelaat op. waarop een diepe ontroering stond te lezen. „Als dat zoo was," zeide zij, „dan zou -- zou ik mij verbergen mij van mijn leven berooven want ik zou mij zelf als de vrouw van een gemoenen dief beschouwen." (Wordt vervol gd.J V:

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1