if 60"" Jaargang. Woensdag 9 Januari 1907 No. 12280 Zijn eigen Vrouw. r i- UITSLAG- Naj aars - HengstenkeuriRgen. Openbare Yerlmring. BUITENLAND. fe k SCHIEIHMSCHE COURANT a H i, fr Deze courant voischijiiL d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vla ar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Pi-ijs per wenk: Voor Schiedam en VI a ar din gen 10 cent. Afzonderlijke nummeis 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóóieen uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (h-oek Korte Haven,) Prijs der Advcrtentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Gioote letters naar de plaats die zij innemen. Advcrtentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag a v o n <1 verschijnen, worden zoogenaamde kleine advcrtentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hxj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 108. k «f* iv De Gedeputeerde Stuten der Provincie Zuid- Holland, Gelet op artt. 10 van het Koninklijk Besluit van 14 Augu-tus 1901 (sSiaatsblad" no. 204), gewijzigd bij Koninklijk Bertuit van 6 November 1906 (jStaatsblad" no. 278), in vei band met art. 10 der wet op de paai denfokkerij 1901, Maken bekend dat bij de in October 1900 gehoudeu keu ringen in dit gewest door de Algaineene Keu- ringscommisie zijn GOEDGEKEURD de op de groote aanplakbiljetten (witte) als zoodanig ver melde hengsten en dat bij de in October 1906 gehouden beu lingen in dit gewest door de Algomeene Keurings commissie zijn AFGEKEURD de op de gmote aanplakbiljetten (roode) als zoodanig vermelde hengsten. WAAK8C110WISG. Houdeis van hengsten en merriën woiden herinnerd aan de volgende strafbepalingen der wet op de Paardenfokkeiij 1901 ïTot dekking van ineuien mogen behalve wanneer de hengst en de merrie tijdens de dekking en de 10 voorafgaande dageri aan den ielfden persoon in voilen eigendom toebe- hooren enkel hengsten gebruikt worden die zijn GOEDGEKEURD voor de provincto waai in de dekking geschiedt. Bij overtreding wordt de houder van den hengst met ten hoogste honderd guldendie van de meirie met ten hoogste vijftig gulden gestraft insgelijks wordt met hoogstens vijftig gulden gestraft hij, die in het openbaar een hengst tot dekking aanbeveelt o( aanbiedt, die daartoe niet mag worden gebruikt. Het is, tenzij met vergunning van den Minister van Landbouw, Nijveiheid en Handel, op stiafie van hoogstens vijftig gulden veiboden op het erf waar een goedgekeurde hengst tegen betaling voor dekking beschikbaar is een AFGEKEURDEN of een ongekeurden hengst van 2*/s jaar of ouder te houden. Bij herhaling van overtreding wordt het maxi mum der gestelde stiaffon verdubbeld. Ieder houder van een goedgekeurden hengst is op straffe van hoogstens f10 (bij horhahng f20) vei plicht: lo. het kemingsbewijs op aanvrage to ver toonen aan alle ambtenaren der üijfts- en gemeentepolitie, aan den Secietaris der Provin ciale Regelingsiomrnissie (voor Zuid-llolland de heer J. H. van der Torren te Gouda) en aan den houder van eene menie, die deze wenscht te laten dekken 2o. aan den houder van de menie, nadat deze heeft afgeslagen, eon nauwkeurig ingevuld dekbewijs te geven 3o. de hem verstrekte deklijst of deklijsten nauwkeurig in te vullen en deze tusschen 1 en 15 December 1907 franco terug te zenden aan den Secietaris der Provinciale Regehngs- commissie. Ieder die hel goedkeuringsmerk der hengsten (voor deze provincie de letters Z. H. op den Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. - linkervooihoef) opzettelijk vervalscht of valsche- hjk plaatst, woidt geilt aft met ten hoogite één jaar gevangenisstraf" 's-Giavenhapp, 3 December 1906 De Gedeputeerde Staten voornoemd, RATiJN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. Burgemeester en Wethouders Van Schie dam, zijn voornemens, in het gebouw Mu sis Sacrum, op Woensdag 16 Januari n.s., des voormiddags ten 10 ure, in het open baar in 14 perceelen te verhuren: do aan do gemeente holioorondo opge spoten gronden, liggende In de Kei len van Nieuw Mathenesse. De voorwaardpn liggen tea" inzage op de afdpeling A. van de Gemeente-Secretarie en zijn aldaar verkrijgbaar. Schiedam, 5 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. Ue Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 8 Jan. 1907. MAROKKO. Uit Tanger wordt dd. 7 dezer gemeld dat de mehallah thans kampeert te Goeti- ret op 6 K.M. van Zinat. Guebbas heeft geen plan Raisoeli te achtervolgen, hij zal trachten hem in een hinderlaag te lokken en een prijs op zijn hoofd stellen. Raisoeli is gevlucht naar zijn zwager sjeik Gilam van den stam Beni-Moasar. Het stamhoofd is gesommeerd den vluchteling uit te leveren. Te Zinat in de kashall (wo ning) van Raisoeli zijn twee kindeien ge vonden. Een hunner was gedood, 't was een neefje van Raisoeli. Het andere kind was zwaar gewond. Van den strijd om Zinat wordt nog ge meld dat Bouchta el Bagdadi, de bevelheb ber der keizerlijke troepen, door een kogel werd getroffen in het begin van het gevecht. De wond was niet doodcliik, Bagdadi trok den kogel zelf uit de wond en liet dien aan zijn mannen zien met do woorden: „Bag dadi is niet doodGa dat aan Guebbas zeg gen Deze kogel zal mij wreken en Raisoeli dooden Niettemin bracht zijn verwonding het hoofd zijner troepen van strook cn een 600-tal hunner liepen over naar den vijand. Van de vlucht van Raisoeli geeft de „Ma- tin" het volgende verhaal: Gedurende den nacht bereidde Raisoeli zich voor op de vlucht. Om 6ón uur 's mor- gens beantwoordden zijn aanhangers, 400 in getal, het vuur v'an de artillerie der me- halla, vervolgens zweeg alles stil. Op dit oogenblik richtte Ben Sedira, oen Fransche luitenant, het kanon op de ves ting Zinat. Het eei-ste schot kwam midden in de vesting terecht, een tweede \erniclde een gedeelte van den muur, doch geen ant woord kwam. Een moedig soldaat waagde het, op onder zoek uit te gaan. Niets bewoog zich Toen drong de caïd Aoeda a-oi het hoofd an een peloton van vijftig ruiters de ver sterking binnen en betrad het „kasteel" van den vijand. Men vond er... een oude vrouw, gek van angst, gekleed in een paar oude lappen; verder een kanarie en. een valk. De oude vrouw word gevangen genomen, de valk af gemaakt, do kooi met kanarie aan Guebbas gezonden, als oorlogstrofee. 'n Karige vangst. Dooden of gewonden Waren er niet. Aangenomen, dat de 300,000 patronen der keizerlijke soldaten slachtoffers hebben gemaakt, dan moet Raisoeli de doo den of gewonden hebben meegenomen. Toen de soldaten, door vernielzucht aan gespoord, het „kasteel" op vier punten tege lijk in brand staken, werden de kreten ver nomen van vijftien gevangenen, die, behalve de oude vrouw, de valk en de kanarie, wa ren achtei'gelaten. Te Tanger deden gisteren geruchten de ronde dat Raisoeli zou zijn gepakt. De Spaansche bladen „Imparcial" en „Espana Nueva" meenen zeker te weten dat Rai soeli gevangen genomen is door den stam der Wadras, maar offieieele bevestiging van het bericht dient te worden afgewacht. Be „Temps" verneemt uiit Tanger, dat do Dui'tscbo kooplieden en financiers ijve rig in de weer zijn om de openbare wer ken in Marokko uit te voeren. De Duit- sche gezant te Tanger vergemakkelijkt de inspectiereizen, noodiig voor de ontginning der mijnen. De acte van Algésiras verleent Hen Duitschers, evenals den anderen be langhebbenden naties, de bevoegdheid og> werken uit te voeren en ook mijnen in Marokko te ontginnen. Het land is zeil rijk aan mineralen. GEMENGDE MEDEDEEL1NGEN. monopolie geeft over 1906 een vermeer dering van ruim 75V2 millioen roebel bo ven de inkomsten in 1905. De academie van schoonc kunsten te Petersburg is gesloten. De studenten wei geren deel te nemen aan de examens, om dat 40 hunner \yegcns luiheid waren ont slagen. Engeland. Te Londen is een deputatie van Basoeto- hoofden uit Zuid-Afrika gangekomen, die een verzoekschrift aan koning Edward zul len aanbieden. De Basoeto's vragen af schaffing van de slavernij, die nog in ze keren zin heerscht in het door Engeland sedert den Boerenoorlog geannexeerde Ba- soeto-land. f - i l*-'t sa I LlJ 20) Zij behoefde niet laixg te wachten. Op zekeren dag, toen zij reeds gekleed was voor het diner, duurde het heel lang voordat haar man thuis kwam. Zii was zenuwachtig en vol vrees. Zij dineerden nooit vóór half acht en gewoonlijk kwam William even over zes sen thuis. Het was nog nooit gebeurd dat rij zóó lang op hem moest wachten en Theo dora begreep dat er „iets vreesdijks" moest zijn voorgevallen en veronderstelde dat de zware, langverwachte slag eindelijk geval len was. Zij besloot echter dapper de onaange naamheden geen minuut vooruit te loopen en toen Dixon thuis kwam, opgewonden, met. een hooge kleur en met veel minder zelïbehoersching dan anders, ging zij hem tegemoet met een gedwongen glimlach en negeerde met opzet de hevige opwinding waaraan hij ten prooi was. blaar toch, niettegenstaande deze opwin- c'!ng, scheen het haar toe dat hij minder wanhopig, minden? ton einde raad dan hij de laatste dagen geweest was. Ilij kuste haar, hield haar op een arms lengte afstand en glimlachte. „Zeg Theo," zeide hij, „zou het je hartje breken wanneer we dit huis moesten ver aten en een poosje buiten gaan wonen, be paald op het land, zie je?" „Natuurlijk niet. Ik zou gelukkig zijn overal waar jij bent en ik heb idee dat ik huiveren zou binnenoogsten bij de behande ling van pluimvee. Zou je me niet bewon deren Bill, wanneer ik er in slaagde verschc eieren te verknopen?" „Dat zou niet noodig zijn," antwoordde hij lachend. Er was geen twijfel aan, hij was veel meer op zijn gemak dan sedert weken het geval was geweest. „liet goed dat ik op het oog heb is be scheiden genoeg, maar er zijn een paar dui zend morgen grond en een goed huis een heel goed huis." Theodora begreep het niet geheel. Zij was hall' verschrikt en zeide niets. „In Northamptonshire. Ken je Nort hamptonshire Theo?" „Neen." „Je zult het er wel mooi vinden,'denk ik. Er is gelegenheid te over om op de vossen jacht te gaan en je hebt altijd gezegd dat je dat zoo prettig zoudt vinden.", Theodora zei nog altijd niets. „Kom," zei hii, „kijk nu niet zoo ver drietig. Eerst dacht ik dat ie de verande ring goed zoudt opnemen en je prachtig zoudt houden. Want je moet welen dat er een verandering is Theo, io hebt het ge weten, hoewel je zoo lief en verstandig bent geweest er je mond over te houden." „Ik ben op iedere verandering voorbe reid Bill," antwoordde zij op zoriderling ge- dempten toon. „Vertel er mii alles van." „Dat zal ik, maar ik moet eerst wat te drinken hebben, ik stik van den dorst." Zij waren in de mooie ontbijtkamer met haar zacht getint behangsel en lila met groene draperieën. Hij belde en gaf den be- Rusland. Generaal Kaulbars en andere officieren die deelnamen aan den oorlog met Japan, wier gedragingen door Koeropatkin in zijn boek gecritiseerd zijn, hebben den schrij ver uitgedaagd tot een duel. Koeropatkin moet thans weer in de gunst staan bij den czaar en beeft kans benoemd te wor den tot gouverneur van den Kaukasus. De czaar beeft gisteren oen lange audiën tie verleend aan minister-pres. Stolypin, aan welk onderhoud te Petersburg groote waarde wordt gehecht, maai" wat er ver handeld is, was nog niet bekend. Ter gelegenheid van het Russische Kerst feest zullen de gouverneurs aan veroor deelden vermindering van straf geven. De inkomsten van het staatsbrandewijn- Frankrijk. De aartsbisschop van Besangon had, vol gens een mededeeling van de „Times", ten einde te komen tot. een „modus vivendi", een wetsontwerp op den publieken oere- dienst uitgewerkt, dat, volgens zijn opvat ting, aannemelijk zou zijn zoowel voorde Kerk als voor de Fransche regeering. Door een samenloop van omstandigheden kwam dit ontwerp eerst op het laatste oogen blik bij de vergadering van bisschoppen in, zoodat dezen eerst wpigerden het in be handeling te nemen. Toen de ontwerper liun echter uiteenzette, dat het stuk zoo wel rekening hield met het kanonnieke recht als met het burgerlijkc, lieten zo zich het stuk voorlezen, maar wilden geen rnee- ning daarover uitspreken, daar zij van oordcel waren, dat *het van tevoren aan een grondig onderzoek onderworpen moest worden. Daar de _tijd drong, werd het voor stel, om het wetsontwerp naar Rome te zenden om het oordcel van don Paus in te winnen, met een meerderheid van 22 stemmen aangenomen. Te Rome werd het echter afgekeurd en daarom door den ont werper zonder eenig protest ingdrokken. Het artikel van Combes in de „Neue Freie Presse" wekt vebl beroering in de politieke kringen, meldt de „Iibl."-corres pondent te Parijs. Op dit oogenblik, nu het ministerie-Clémenccau op het punt staat van vele zijden te worden aangeval len, ziet men in liet artikel van Combes de voorbode van het wedcr-optrcden van „petit pëie"; de „Temps" toont zich van avond onrustig, tfe „Débats" is geheel in de war; dit laatste blad. meent zelfs, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat Com bes zal zeggen, dat onderhandeld moet woiden met den Paus; Combes immers is ongeveer de eenige die zulk een voorstel zou kunnen doen, zonder voor pausgezind te worden gescholden; hoe het zij, men is in spanning over alle intrigues tegen het ministerie en over het 'wederoptreden van Combes. Generaal Picquaxi is gisteren van zijn reis naar Tunis te Toulon teruggekeerd. 43 geestelijken' uil "hel arrondissement Quiimper, onder wie 34 seminaristen, 'die reeds een jaai militairen dienst bobben gedaan, zijn gisteren in hun kazernes te ruggekeerd. De agenten van politie te Tours hadden een vriendschappelijke veroeniging opge richt, die verschillende grieven op de mu ren had aangeplakt. Dit was niet naar den zin der overheid, die de politic-posten door de troepen en de gendarmerie liet bezet ten. Een 50-tal agenten word weggezonden. Te Courcelles bij Charleroi is door werk stakers van de kolenmijn Grand-Comty een opzichter doodgeschoten. Hot gerecht hoeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. diende last hem whisky and soda te bren gen en intusschen liep hij de kamer op cn neer, zacht neuriënd, terwijl hij vermeed Theodora aan te zien en ook geen woord tot haar sprak. Toen do bediende hem bracht wat hij be steld had schonk hij zich een tumbler in die hij in twee of drie teugen leegdronk. Hij was een zeer matig man en Theodora be greep dat deze ongewone handeling, zijn on natuurlijke opwinding, het gevolg moest zijn van een hevige crisis. „Nu," merkte hij op, „nu zal ik je ver tellen wat je weten wilt. Sommige van de vennootschappen waarbij ik geïnteresseerd ben zijn fout gegaan en anderen staan zeer wankel. Wij zullen ons moeten bekrimpen, wij zullen zelfs wan alles afstand doen voor een kort noosje. Alles zal mettertijd terecht komen, maar niet opeens. Maar we moeten ons wel opeens bekrimpen.", Theodora's gezicht helderde op. liet was niet zoo erg als zij vermoed had. „O," riep zij met het onschuldig optimis me van een kind, „er zal dus geen faillis sement zijn Dixon fronste het voorhoofd. „Jawel," antwoordde hij kort, „Maar het faillissement van een man in mijn positie is niet hetzelfde 'als het faillissement van een klein handelsman. Dat begrijp je." „O neen, natuurlijk niet, maar het is toch een groot verlies," merkte Theodora haas- tig op. „Verlies en winst op groote schaal zijn beter te dragen dan op een kleine," zeide hij op nutoritairen toon. „Hoewel het ver schil tusschen zestig mille en zes mille per jaar enorm is, wordt het toch niet zoo ge- Spanje, Het ministerie ondervindt cenige moei lijkheden tengevolge van de mecningsver- schillen onder de liberale leiders over liet wetsontwerp op de vereenigingen. De berichtgever van de „Matin" te Ma drid weet mede te declcn, dat markies La Vega y Arrnigo, de minister-president, de Kamer niet zal bijeenroepen, hoewel de heropening der Cortes op "21 "dezer is be paald, alvorens overeenstemming is ver kregen met de hoeren Canalejas, Lopez- Dominguez, Moret en Montere Rios. De twee eerstgenoemden keuren het ont werp op dc vereenigingen onvoorwaarde lijk goed, de beide andere achten ingrijpen de wijzigingen noodig. Duitschland. De fractie van de vrijzinnige volkspartij heeft bij de Pruisische Kamer een voor stel ingediend tot invoering van het al gomeene, gelijke, directe cn goheime stem recht voor de verkiezingen van den Land dag. Maar het Pruisische parlement is bet conservatiefste ter wereld De bejaarde ex-koningin Marie van Han nover is ernstig ziek. Denemarken. Ka langdurige onderhandelingen is ein delijk de vi-ede tusschen de trammaalschap- pij en de stakende beambten te Kopenha gen weder hersteld. Do werklieden krijgen loonsverhooging en (evens wordt een he tere regeling van den arbeidstijd ingevoerd. voeld als het verlies van honderden door een kleinen handelsman. „Maar wij hebben wij zullen geen zes mille per jaar hebben," riep Theodora, met toenemende droefheid en vrees. „Bijna," antwoordde Dixon. „Kijk eens hier Theo, jij hebt van deze dingen geen verstand. Een man die met groote onderne mingen werkt, die de kracht heeft de opera ties van groote vennootschappen te leiden, heeft machtige vrienden die helpen als do boel verkeerd gaat." „Bedoel je, dat lord Haverthwaite je heeft geholpen?" vroeg zij haastig. Hij fronste even het voorhoofd cn mom pelde een vloek. „HaverthwaiteNeen, niet precies. Luis ter eens. Wat er met mij gebeurt, een man, dat hindert niet en niemand geeft er om, maar met jou is het geheel verschillend. En als. bewijs dat men apprecieert wat ik in liet verleden gedaan heb on wat ik trachtte thans te doen waarin ik ongelukkig"niet geslaagd ben zijn een paar vrienden tot mij gekomen en hebben in vereeniging aan geboden niet mij maar jou dit kleine landgoed Tapperley Hall, dat genoeg aan pacht en rechten oplevert voor jou dat is, ik denk voor ons om van te leven." Theodora was bleek geworden en een ern stige uitdrukking lag op haar gezicht. „Welke vrienden?" vroeg zij heesch, op bijna boozen toon. „Och, dat doet er niet toe wie zij zijn, maar jij kent ze heel goed, hoewel je niet altijd rechtvaardig tegenover hen bent ge weest." „Welke vrienden?" herhaalde zij met zul^ Z u i d-A f r i k a. Het strafgeding tegen Forreira's bande zal don lOen Februari te Kimberley be.- giimen. Britsch-Indië. Do emir van Afghanistan is j.l. Donder- een scherpheid en vastberadenheid dat haar man haar misnoegd en verbaasd aanstaarde. Maar zij hield vol. „Ik wil geen geschenken aannemen en vooral geen geschenken van vrienden die ik niet ken," zc,de zij onbevreesd. „Jawel kind, dat zal je wel. Je zult mij helpen, zooals ik jou geholpen heb. Je zult nu je plicht doen zooals je dat altijd gedaan hebt," zei William Dixon op vasten toon. „Zeg mij wie die vrienden zijn," hield zij aan. Haar man was niet op zijn gemak. Zij stond hoog opgericht, de armen langs de zijde en met een uitdrukking van vastbe radenheid en wilskracht op haar gezicht. Hijzag weer de schittering van hartstocht in haar oogen die hij daarin ook bemerkt had toen Hij haar voor het eerst ontmoette, den dag dat zij in zijn kantoor was gekomen om te pleiten voor haar vader. Ilij lachte goedhartig en legde zijn hand op haar arm. „Kijk niet zoo tragisch Theo, lieveling. Daar steekt toch geen kwaad in, een ge schenk te ontvangen met de volle goedkeu ring van je man, is het wel?" Maar Theodora antwoordde niet. Zij bleef onbeweeglijk en plotseling kwam de autocra tische William Dixon tot de overtuiging dat hier een wil was, een sterke mcnschelijke wil, waarmee hij rekening te houden had een wil even sterk als die waarmee hij in de geldwereld rekening te houden had. (Wordt UtrDolgd

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1