60"w Jaargang Vrijdag 11 Januari 1907 No. 12282 Zijn eigen Vrouw. NATIONALE MIL I TIE. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze couranl verschijnt d a g c 1 ij k sf met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Parijs por kwartaal: Voor Schiedam en VI aar ding en tl. 1,25. Franco per post fl. 1.05. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aar dingen 10 cent: Afzonderlijke nummcas 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nui' aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën. Van 1—(5 regels fl. 0.02. iedere tegel meer 15 cents. Reclames 30 cents pel icgcl. Grooie letters naai de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordoelige voorwaarden, 'l'arieveu hiervan zijn gratis aan hef Bureau te bekomen. In de nummers, die D insda gD o n dexdag- en Z aterda gav ond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot dcu prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. voor de Redactie No. 128. voor de Administratie No. 103. Interc. Telefoon Aanvragen om ontheffing van don workelijken dienst der Militie of om vergoeding. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de militieplichtigen, die in dit jaar moeien worden ingelijfd, zich als kostwinners onmisbaar achten voor het gezin waartoe zij behooren en op grond daarvan meenen in de termen te vallen tot het verkrijgen van ontheffing van den werkelijke» dienst op grond van art. 113 der militiewet 1901, of van eene geldelijke vergoeding als bedoeld wordt bij art. 113bis dier wet; dat de aanvragen daartoe die op onge zegeld papier kunnen worden geschreven behooren te worden gericht: a. aan Hare Majesteit de Koningin, in dien alleen ontheffing of ontheffing en vergoeding verlangd wordt; en b. aan Zijne Excellentie den heer Minis ter van Oorlog, indien alleen vergoe ding gevraagd wordt. Belanghebbenden worden er vooi ts op ge wezen, dat zij den hiervoren aangewezen weg moeten volgen, daar aanvragen anders geadresseerd groote vertraging in de afdoe ming ten gevolge kan hebben en dat indie ning van die verzoekschriften eenige weken voor de opkomst, eene spoedige afdoening daarvan in de hand werkt,, wat zeer in liet belang van fle adressanten is te achten. Schiedam, den lOdrni Januari 1907. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M.-A. BRANTS. Do Secretaris, V. SICKENCtA. Schiedam, 10 Jan. 1907. RUSLAND. Te Petersburg heeft de vermoording van generaal Paw'off, volgens een bericht dat wij in een buitenlandsch blad lezen, nicer onge i'ustheid dan verwondering gewekt. Deze ge neraal was procureur-generaal van de mili taire justitie en opperptocureur van alle veldkrijgsraden. Ilii bezat naast dit gewich tige ambt ook een daarbij passend karakter: hij was wreed en onverzoenlijk ais do beul. .Toen dc cerate Doema middelen beraamde om liet regeeringsstelsel te hervormen en Pawloff uit naam van den minister van jus titie het woord zou voeren, werd hij over stemd door de kretenBeul, moordenaar in een volle Doemazaai. Dit was een demon stratie tegen dezen onmensch die toenter- Roman naar het Engefsch van FLORENCE WARDEN. tijd reeds, in Mei van hotvorig jaar, sedert maanden alle „verdachten" voor de krijgs- ftiden liet slepen en tallooze terechtstellingen sanctioneerde. Tn de Doema voerde Pawlofi een heftigen strijd voor het behoud der doodstraf, die de meerderheid der Doema wilde afschaffen. De laatste maal dat hij 1.. de Doema verscheen verweet een afgevaardigde den generaal dat hij een telegram had ontvangen waarin een terdoodveroordeelde word begenadigd, maar welk telegram Pawlof weigerde te openen. Toen volgde do demonstratie der Doema tegen Pawloff, waarop wij boven doeiden bijna het geheeie Huis verhief zich van zijn zetels en enkelen schreeuwden hem toe ,Ruk uit, moordenaar Tn de couloirs van de Doema had de brave generaal, sprekende over de afgevaar digden, gezegd„Men moet al die deugnie ten wegjagenPawloff daalde sinds dien snol in de oogon van niet-reactionairen en ton slotte is hij gevallen door het terrorisme ilnt hij zelf met zijn verdwaasde politiek had gekweekt. Generaal Pawloff, geboren in 1851, was vooral bekend om zijn fanatiek geloof aan de herstelling van de autocratie en zijn vast besluit om elke poging tot opstand ten gun ste van de vrijheidsbeweging in bloed te smoren. Met generaal Kaulbars, Doernowo en de ex-procureur dor Svnode, Pobjedo- nostseff, was Pawloff een dor meest gehate mannen in Rusland. Met verbijsterende nauwgezetheid volvoe ren de terroristen hun vooraf bekend ge maakt plan om alle hooggeplaatste reactio nairen te vermoorden en die mecdoogenloozo taktick zal niet nalaten indruk te maken, f n ni index- dan 3 w eken zijn 4 aan slagen op hooggeplaatste!! gepleegd22 De cember werd graaf Tgnatieff le Twer dood geschoten 28 December, moord op gouverneur Lid vinolf, te Omsk; 3 Januari, moord op generaal Von dor Launitz te Peteraburg 9 Januari, moord op genei aal Pawloff. Dit bloedige lijstje zal naar tc vreezen is, snel aangroeien omdat het terrorisme, on danks de arrestaties en terechtstellingen, absoluut niet onderdrukt is, integendeei blijk geeft van krachtig leven. Omtrent de vermooulins van generaal Pawlof het volgende: Woensdagmorgen tegen 9 uur werd de procureur-generaal der militaire "gerechtshoven op de binnenplaats \an bet gerechtsgebouw te Petersburg dood geschoten door een individu als soldaat ver kleed. 4 revolverschoten werden op den ge neraal gelokt, waarvan een hem in het hoofd trof. Doodelijk gewond overleed de getrof fene weldra. De moordenaar ontvluchtte, maar werd op het plein voor den Mnria- «chouwbnrg door de politie omsingeld. Weer trok hij gijn revolver en verwondde een agent en een voorbijganger. Generaal Pawloff liep, volgens nadere be richten, in den afgesloten tuin voor het mi litairc gerechtsgebouw en maakte, vergezeld van zijn honden, zijn gewone morgenwande ling, toen een jonge man, gokiecd in de uniform van gewoon gevangenbewaarder hem groette. Do generaal salueerde teruy maar op dat oogenhlik vuurde de onbekemt ach tereenvolgens G revolverschoten op hem af. 4 daarvan troffen den generaal, 2 in de borst en 2 in den hals. Xa weinige oogcnblikken gaf Pawloff den geest. De concierge schoot te hulp, maar do moordenaar ontvluchtte door agenten na gezet. In do buurt van de opera kreeg men hem te pakken, maar hij wist uit 2 revoi- vera met heide handen vurende, geruimen tijd zich de aanvallers van het lijf te houden. De moordenaar had een massa patronen en verschillende schrifturen bij zich. Hij is iemand van middelmatig postuur, blond, on geveer 25 jaren oud. De avondbladen te Pe tersburg melden dat de moordenaar, loon hij naar bel politic-bureau werd gebracht, zeide: „Het is onnoodig mijn. kleoren te doorzoe ken. Ik heb niets tegen de politic. Ik heb mijn plicht gedaan. Mijn plan is geslaagd. Bij die woorden glimlachte hij voldaan. van de Babisten-secte ver- Tot opvolger van den vermoorden prefekt van St. Petersburg Von der Launitz is be noemd generaal Dralsjefski, gouverneur van Taganrog. 8 verdachte personen zijn gisteren wegens medeplichtigheid aan den moord op generaal Launitz gearresteerd. Naar uit Petersburg wordt gemeld ligt de ex-procureut der Synode, Pobjedonostseff, ern«Lig ziek aan longontsteking. Tn Russisch-Polen voornamelijk te. War schau en Lodz blijven de terroristische aan slagen, de gevechten tusschen soldaten, poli tie en burgers aan de orde van den dag. Tn de kranten zijn vaste rubrieken cevormd van berichten over hel vermoorden of kwet sen van personen, maar bij hei groote pu bliek is er maar weinig aandacht voor. De rooverijen nemen ook weder lom El- ken dag worden er gewapende invallen in handelshuizen gedaan en menigmaal aan zienlijke sommen buitgemaakt. En de veld- reebtbanken gaan voort met \onnissen, zon der dal het aantal misdaden noemenswaard vermindert. Op 5 Januari werden 9 dood vonnissen uitgesproken, in de week te voren waren 12 personen terechtgesteld. Een 100-tal menschen zijn van honeror ge storven in liet Knukasische district Zangli- soer. De sterfte onder de kinderen is zeer groot. 22) Theodora was thans genoegzaam gewend aan het leven van een vrouw van de groote wereld, om in staat te zijn blaar plichten als gastvrouw te vervullen alsof er niets ge beurd was. Door woord noch blik verraadde, zij haar opwinding of het zou geweest moe ten zijn dat haar oogen schitterender waren en haar woorden geestiger en vloeiender dan anders. Maar toen zij de eetkamer verliet was het alsof een zware last op haar drukte en zij vroeg zich af of dit de laatste maal geweest zou zijn, dat zij de gastvrouw was in een woning waar zij zooveel triomfen in haar kwaliteit als gastvrouw had behaald. In de kleine roode salon, die zij gebruik ten als zij alleen waren of ais er slechts wei- wig gasten waren, ging Theodora bij het vuur zitten en staarde naar de gloeiende kolen, liet hart vervuld van ellende, droef heid en wanhoop. Toen zij daar ongeveer tien minuten geze ten had ging de deur open en zij zag bijna Riet een rilling dat het Mozes Brinckman wag die alleen binnentrad. Zijn zending scheen hem zwaar op liet hart to liggPn on Theodora, die wist wal naar wachtte, leunde achterover in haar stoel L-,\ wa°ktto zwijgend op de oorlogsver PE11ZIE. De dood \an sjah Moezaffer ed Din kwam niet onverwacht. Reeds lang was hij ziek hij werd door kundige Dnitsehe doktoren behan deld die bij hem onlangs een operatie ver richtten. Reeds tijdens liet leven van zijn vader Nasr ed Din werd de thans overleden koning der koningen" tot troonsopvolger benoemd en kwam dadelijk aan de regee Nasr ed Din in Mei IS9G door een fanatiek moord was. Evenals zijn vader wcnschte Moezaffer ed Din nader bekend te worden met de Euro- peescbe beschaving, zeden en gewoonten in 1900 maakte hij een reis door Europa, waarbij hij ook ons land bezocht. In Peters- burg werd hij, met het oog op de nauwe handelsbetrekkingen dié toon tusschen Rus land en Perzié bestonden, met grooten luis ter ontvangen. De sjah bezocht de tentoon stelling te Parijs, bij welke gelegenheid een anarchist, Franjois Salsou, een vergeefschen aanslag op hem deed. Tn 1902 en 1905 bezocht de sjah op nieuw Europa. In het laatst genoemde jaar had hij reeds plannen gemaakt voor de in voering van een parlementair bewind in Perzie, eli besteedde hij zijn reis om studies te maken over de regecringstclscls in ver schillende landen. Het gevolg daarvan was, dat in lOOfi in Pcr/.ië een grondwet word ingevoerd, met een parlement, bestaande uit een Senaat en een gekozen Kamer van Af gevaardigden. De grondwet is onderteekend door den Sjah on den kroonprins, en deze laatste heeft tevens een besluit onderteekend, waarin beloofd wordt, het parlement niet te ontbinden dan nadat hot twee jaren heeft, bestaan. De troonsopvolger is Mohammed Ali Mirza, die een verstandig man wordt ge noemd. Door de rijksgrooten, de ministers en de prinsen werd Ali Mirza gisteren als sjah erkend. De inhuldiging is bepaald op 2 Fe bruari. De politieke verhouding van Perzié tot het buitenland zal hetzelfde blijven. Rusland zal voortgaan te trachten zijn imlocdrioer in Noord-Perzië uit te breiden en Enge land doet hetzelfde in Zuid-Perzié, terwijl beide zullen zorgen dat DuitschTand er geen vasten voet krijgt om een herhaling van de Marokko-geschiedenis le voorkomen. Pcrzic heeft door het onlangs ingestelde parlement een nieuwe beteekenis gekregen en is ais Aziatisch rijk een trapje hooger in beschaving gekomen. Van meer belang dan het overlijden van den sjah is natuurlijk de werkzaamheid van dc iemge volksvertegen wnordiging. Een der leider- van de jong- Per/.hche (vooiuitstrevende) partij is Payed Ahdoellnh IJmschtnhed. een populair pries ter. die ijverig werkt voor een wetgeving ten bate van handel en nijverheid. De ehehen dor liberale partij, waartoe vele priesters be lmoren, zijn o. m.de controle der invoer rechten zal uit paiticuliere handen nnu het parlement worden overgedragen. Niet slechts vreemd kapitaal znl worden geleend, maar met eigen krachten moet het land dc rijke welvaarthronnen des lands exploiteeren. Her vorming van het binnenlnndsch bestuur: de gouverneurs zullen niet langer het recht heb ben naar eigen believen belastingen te hef fen, waardoor de landbouwende bevolking zeer benadeeid wordt. Een nationale bank zal worden opgericht. Van den jongen sjah Ali Mirza, deze is 34 jaar, verwacht Seyed Abdoellah veel goeds voor de hervormingsbeweging. Dc opperpriester Seyed Abdoellah is ook een persoonlijke vriend van den grootvizier en bezit evenals deze in politieke kringen en bij het volk grooten aanhang. GEMENGDE MEDEDEELINGEN, bedrieg weet u „Ik onderste], dat u wel begrijpt waar om ik u hier ben komen opzoeken, me vrouw?" begon hij op vriendelijken over- redenden toon. „Ik veronderstel dat u ook begrijpt dat ik dit gedaan hob op uitdruk kelijk verzoek van meneer Dixon." „Ga voort," zei Theodora ernstig. Zij zat nu recht overeind in haar stoel en keek naar het zijden koord met de zilveren nes scis dat de eenige garneering van haar heliotropekleurigc fluweelen japon vormde en waarmede zij verstrooid zat te spelen. „Wanneer ik me niet welke vreesolijkc rampen de vennootschap pen boven het hoofd hangen waarbij wij al len zoo sterk geïnteresseerd zijn.' „O, natuurlijk." „Maar wat u niet weet is dat verschei dene van ons zulke enorme winsten gemaakt hebben toen deze vennootschappen op hun toppunt van bloei stonden dal wij nu in staat zijn om omme om Zij bracht hem plotseling van zijn stuk doordat zij opstond en hem met zulk een doordringenden, spottenden, ongeioovigen blik aanzag, dat de arme meneer Brinckman in het geheel niet meer wist wat hij zeg gen moest. „U bent in staat wnt te doen?" vroeg zij op kalmen, langzamen en nndrukkelijken toon. „Ik wou zeggen, dat wij in staat zijn de genen te helpen die ons vroeger geholpen hebben," besloot hij met een krampachtigen zwaai van zijn rechterhand. „O," zei Theodora, die haar blik weer naar het vuur wendde. Maar meneer Dixon wil alleen onze hulp D u i t s c li 1 a n d. De ex-koningin Marie van Hannover is in den a/geloopen nacht om half vier over leden op ha,ar kasteel tc umu aden. Keizer Wilhelm heeft hevel gegeven, dat de koninklijke Iki[schouwburg te Ilapnover daardoor hedenavond gesloten zal zijn. Alle leden vap de familie van den her tog vap Cumberland waren aan het sterf bed der koningin aanwezig. De oude vorstin va-, 14 April 1818 ge boren en 1.8 Februari 1843 gehuwd met George V, koning va.ti Hannover, die 12 Juni 1878 stierf. Hun zoon is prins Ernst August hertog van Cumberland, hertog van Bronswijk en Lunenburg Hij is thans het hoofd van het huis Brunswijk-Limenlnirg, het oude stamhuis der Wolfen De censuur te Berlijn heeft de opvoering verboden van een tooneetetuk, getiteld „De Kapitein van Kil pc nick. To Berlijn is een veroeniging opgericht, ten doel hebbende onder het volk betere begrippen over koloniale politiek Ver spreiden. Dernburg, de strijdlustige directeur der koloniale ahleeling van het depart, van buitenlamHc'he zaken heeft Dinsdagavond zijn eerste verkiczingsspeech afgestoken in een groote Berlijnsehe kicsvergadoring. Alles wat herlijn aan groote liberale man nen herbergt, scheen opgekomen. Vertegen woordigers van kunst en wetenschap wa ren mede aumvez'g. Mannen als Berg man», Jouehim, Lenz, Mossel, Wagner. Schmidt oil Liszt waren onder zijn gehoor. Ruim drie kwartier hield Oernbuirg zijn toehoorders geboeid hetgeen hij zei kwam ongeveer lucrop neer: De kolonisatie be hoort zicli voor alles te richten tol de in boorlingen Duizenden van jaren hebben dezen geleefd van jacht, oorlog en slaven handel; en in vergelijking mot dezen lan gen tijd is een dutu van 30 jaren kolonisa tie niet veel. Ook natuurlijk mei. bij mach te om oude, utcchto gebruiken reeds ge heel 4e niet te doen, noch op vasten grond een nieuwen toestand te doen geboren wor den. Om dat te bereiken, zijn zoowel de mis sionaris, als de arts, de spoorweg als de machine noodzakelijk. En wat Duitsehland reeds bereikte, bewijst de toestand in Oeganda, waar totaal wilde stammen ge- regelden arbeid leerden veiu-icMen. Vervolgens ga/ Dernburg een uitvoerige uiteenzetting der finaalcieefc aangelegemhe- umvaaiden, wanneer wc die aanbieden aan u en niet aan hem." „Welke hulp?" vroeg de ondankbare Theodora schei p. „Eli - eh wij zouden u een klein landgoed buiten eh willen aanbie den „Tappciiey Hall in Nortbampstonshire mol twee duizend morgen grond?" viel Theo dora hem op denzelfdcn spottonden toon in de rede. „O, twee duizend morgen grond buiten i; niet hetzelfde als liet in do stad zou zijn,' haastte meneer Brinckman zich te zeggen „Een gedeelte er van is woeste grond en verder weiland \oor de schapen., ,,Eon paar weken geleden heb ik er een beschrijving van in „Country Life" ge lezen," merkte Theodora bedaard op, „en ik hel) gezien dat. het genoemd wordt, „een huis geschikt voor een gefortuneerde fami lie", dat er twintig logeerkamers zijn, stal ling voor twaalf paaiden en „Maar hel is toch niet noodig die twin tig logeerkamers te gebruiken of een dozijn paarden te houden," beweerde meneer Brinckman. „Natuurlijk niet. En daar hot mijn plan niet is zulk een groot huis te bewonen kan ik alleen herladen ik geloof trouwens dat u dat reeds gehoord zult hebben dat ik uw vriendelijke aanbieding van do hand wijs." „Ik zou verwacht hebben dat U' het van do hand zondl wijzen waaneer de keuze aan u was gelaten," zeide hij haastig. Maar wanneer ik u vertel dal het geschenk in haam slechts voor u is en in werkelijkheid voor uw" echtgenoot, ben ik er zeker van dat u zich wel tweemaal zult bedenken voor dat u weigert. Wanneer u mij vergunt dit op te merken mevrouw, zou ik willen zeg gen, dat u te jong en tc levenslustig bent om u sterk te laten beïnvloeden door een plotselinge en groote verandering in uw positie. Tiet zou voor u slechts een grap zijn; maar voor hom dood." Hij had er op gerekend dat deze opmer king indruk zou maken en dat was ook het geval. Theodora voelde dat zij koud werd, „Wat bedoelt u?" vroeg zij toonloos. „Ik meen dat na jaren vim hard werken en welvaart, die door dit harde werken ver kregen is, een man als hij, die van zijn ge boorte af aan alle mogelijke weelde gewend is geweest, niet langer in staat is de kleine onaangenaamheden tc verdragen welke ar moede met zich zou brengen. Ik bedoel dat wat slechts een nict-onplcizierige, misschien vermakelijke verandering in levenswijze voor u zou zijn, een lot hetcekent voor hem die hij niet zou kunnen verdragen." Dc pijl trof doel. Theodora's oogen vul den zich met tranen. Daar kon eenige waarheid zijn in Brinckmnn's gezegde. Een rijk man van welgestelde ouders, in weelde opgevoed, zou zulk een plotselinge verande ring van rijkdom tot armoede niet kunnen verdragen. „Tiet zou hard zijn, heel hard," zeide zij op veranderden loon, maar niet harder denk ik dan menige onaangenaamheid die hij reeds heeft doorgemaakt. liet is bijvoor beeld niets vergeleken hij de noodzakelijk heid op een vergadering een bende woeden de aandeelhouders onder de oogen to moe ten zien." „Dat is iets waaraan hij gewend is ik bedoel Theodora wierp hem een scherpen blik toe. „En hun meening over hem zou gerecht vaardigd zijn wanneer hij zichzelf in veilig heid bracht torwij] anderen geruïneerd wor den," zeide hij scherp. „Ik geloof niet dat dames ik zeg dit met alle bescheidenheid en eerbied deze zaken goed begrijpen. Een man waagt een speculatie niet geopende oogen „Niet altijd. Men doet genoeg zijn best zc gesloten te houden," was haar antwoord. „In ieder geval weet men dat er risico is, groot risico; in ieder gered, men dient iiet te weten. Wat mij betreft ik heb weinig sympathie met aandeelhouders die kruipen voor een man als uw echtgenoot, wanneer de na nd celen omhoog gann en hem zouden wil len verscheuren wanneer ze dalen." „Ik sympathiseer evenmin met ze, maar ik wensch dat men sympathiseeren zal met mijn man en dat kar) alleen wanneer hij toont zcdelijken moed te bezitten." „Als er maar niemand anders was voor wie hij had tc zorgenMaar het is voor u." „Neen, dat is niet waar," riep de jonge vrouw heftig uit. „U zeel zelf dat een ver andering in mijn levenswijze voor mij slechts een aangenaam avontuurtje zou zijn en daar in hebt u gelijk. En ik zal mijn uiterste best doen dat het nnngen uun voor hem wordt ook." (Wordt vervolgd.]

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1