f Dinsdag 12 Februari 1907. No. 12309 Zijn eigen Vrouw. 60"" Jaargang. Kennisgeving. BUITENLAND. Openbare Yergadering JACHT. P SCH1EIMMSCÜII li:'T Ooze ooiirantvwacbjpt d a g e 1 ij k 8, mot mtssondcrbig van Zon- en Feestdagen. Rrijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vla ardingen fl. 1.25.Fttaneo por post 0.1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingea 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent, Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertcntiën vooir hot eerstvolgend nummer moeten dee middags vóór een ttur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Havon No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs dor Ad vertentiëa: Van 16 Tegels fl. 0.92; iedere reget meer 15 cents. Reclames 30 cwats per regel. Groote letters naar- de plaats die zaj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, D onder dag-en Zater dagavond verschijnen, worden zoogenaamde kloino advertentiën opgenomen tot den prijs vtun 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon oor do Redactie No. 103. voor do Administratie No. 103. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam, Gezien' art. lBbis/ der verordening ter handhaving van de openbare orde en veilig heid en op de straatpolitie Verleenen by deze dispensatie van het verbod om de straat te schrobben, voor Dinsdag 12, Woensdag 13, Dodderdag 14 en Vrjjdag 15 Februari a s., tenzij by vriezend vvêer. Schiedam, 11 Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornotntd M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK L.S., het „Provinciaal 'blad" en in de „Neder- landsche Staatscourant" worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 5den Februari 1907. üe Commissaris dcr Koningin voornoemd, PATON. GEZONDHEIDSCOMMISSIE op Woensdag 13 Februari, des na middags te 3 uur, in het Archisflokaal. DE "COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND^ Gezien het besluit van Gedeputeerde Slatcn van 28 Januari 1907„ no. S3; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij yoormeld besluit door Gedeputeerde Stalen is bepaald: lo. dal het schieten, alsmede het van gen van eenden en duikers, vallende onder art. 15f en h dcr Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), wordt gesloten op Z a- terdag 9 Maart aanstaande) 2o, dat de uitoefening der jacht op wa terwild, voorzoover die niet begrepen is onder do voorafgaande bepaling, wordt ge sloten op Zaterdag 30 Maart aan staande; 3o. dat de uitoefening van liet weispcl van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15 Ia e der bovengenoemde Wet) is toegelaten van 22 April aanstaande toten met 2 Juli d aar a a n vo 1 go n- de, doch dat Ret vliegnet in geen geval tot het tirasseeren* van kwartelen mag worden gebruikt; 4o. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken vnn 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd on aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in Roman naar het Engeisch van FLORENCE WARDEN. Schiedam, 11 Febr. 1907. ENGELAND, üe suffragettes, de voorstanders van het vrouwenkiesrecht, die in Engeland vrij tal rijk zijn en nogal eens propaganda maken aan den publieken weg, i ebben niet veel geluk. Zaterdag hielden zijn een groote landcfjjke betooging in Hyde Park te Lon den, maar 't was hondenweer: in plaats van het kalme winterweer had de regen het park in een modderpoel herschapen. Verscheidene duizenden vrouwen waren uit alle deelen van het Vereenigd Ko ninkrijk naar Londen gestroomd en het programma werd in allen deele afgewerkt: de geestdrift der strijdlustige Engelsche dames wAs door hel slechte weer niette bekoelen. Bijeengekomen in het drassige Hyde-park verlieten om precies 2 uur twee reusachtige vrouwen-optochten van meer dan een mijl lengte het park langs Picca dilly, Trafalgar-square, Strand tot Exeter Hall. In de voorhoede reden rijtuigen en auto's, waarin de aristocratische dames aan de betooging deelnamen. Onder haar waren lady Frances Balfoui, lady Slrachey, lady Fitch, lady Lawrence, lady Roberts Ansten, miss Constance Smedley e. a. hl Exeter Hall werden redevoeringen ge houden ter verheerlijking van het feminis tisch ideaal en ter opwekking in den strijd om het vrouwenkiesrecht. Engelsche bla den, sprekende van deze "betooging, noe men zo een „Mud march", een marsch door de modder en vreezen dat bet eenig resultaat zal zijn een aantal natte voe ten en verkoudheden vooi de practische feministen. In een redevoering die minister Winston Churchill onlangs te Manchester hield, had hij gewezen op de noodzakelijkheid van uitbreiding van bet kiesrecht. Hiervan maakten natuurlijk dames-leden van don Bond voor Vrouwenkiesrecht gebruik om den minister te vragen, hoe hij, en de liberale partij in het algemeen, denkt over de uitbreiding van het kiesrecht voor de vrouwen. Minister Churchill aarzelde een oogenblik. doch miss Pankhursl drong aan op een antwoord. Onder het pfibliek ontstond beweging, alle menschen stonden op. Miss Gawlliorp vroeg om een eerlijke beantwoording dei- vraag, Churchill zeide, dat hij de zaal niet zou erlaten, voordat hij geantwoord had op de vraag; hij had een stapel aanvragen over vrouwenkiesrecht voor zich op tafel liggen, alle in enveloppen. Toen hij die opende betrok zijn gezicht; zijn antwoord was zooals wij reeds mede deelden, dat hij niet zou medewerken tot de gelijkstelling van de vrouwen mot de mannen, wat het kiesrecht betrof. Dadelijk na zijn antwoord protesteerde miss Pank- hurst,-doch zij werd buiten de deur gezet. Miss Gawthorpc klom op de perstafel, wolk voorbeeld door miss Alice Milne werd gevolgd. Zij werden or echter afgehaald door hoeren uit het publiek. De opschudding was zoo groot, dat men ,voor ongelukken vreesde. Het is te verwonderen, dat nie mand gedood wercl. Drie dames waren vrij ernstig gekneusd. Tal van personen uit het publiek betuigden openlijk hun afkeuring over deze handelwijze. De aanval van de Suffragists" was volkomen ongemoti veerd, door niets uitgelokt. Maar er schijnt reeds voor de meeting plan geweest te zijn om zoo op te treden. 49) „Welke plicht?" stamelde Theodora, met onaangename herinnering aan de prec- ken die zij op dit punt reeds had -moeten aanhooren. „Men heeft mij gezegd en ik heb geen rwlen om de waarheid van deze woorden k betwijfelen dat het mijn plicht is je te zeggen scheiding aan te vragen om van ®ij af te komen en je zelf te bevrijden Van alle uanspraken die ik tegenover jou kunnen doen gelden. Maar bedenk, dat 'k je nooit willens en wetens eenig onrecht bab aangedaan." „Bill, Bill," luister viel Theodora hom aneekend in de rede. Maar hij wilde niet Gisteren, Hij hield de hand op, die eenigs- nns beefde en wenkte haar te zwijgen. „Men heeft mij gezegd en op goede gron- ten dat, hoewel vjij niet wenscht moatrege- ®n to nemen om den band tusschen ons v°rbreken en ons huwelijk nietig te laten 'trklaren het mijn plicht is toch bij jou ef op aan te dringen en ik moet zeggen dat !l) hun zaak goed bepleit hebben. "w'e zdn »zii"7" vroeg-Theodora heftig. Wel, kolonel Day brock is de woord vocr- jrt maar er zijn nog anderen." Hij wierp een veelbeteekenenden blik toe. ,-,Ik "ijiel er niet aan of je kunt de namen tol sommigen wol raden. Maar ik ben er ast van overtuigd dat er meer dan een of in betrokken zijn. De kolonel geeft 'g aan de algemeeno meening en ik poel mij verplicht die meening te rea- Pe«tceren.'? 1 „Maar ik wil het niet. O Bill ik vind het zoo'n ellendige gedachte. Zij hebben er met mij over gesproken en ik aldoor, al door hetzelfde hetzelfde gezegd. Vraag het hun maar Zij was opgestaan en stond lieftallig en schoon in haar droefheid, over de tafel te leunen en boog zich smeekend tot. hem over „Goddank," zeide Dixon hoe.sch en plot seling alle gemaakte kalmte ter zijde zet tend, leunde hij op zijn_ beurt over de tafel wierp zijn sigaar weg en zag haar ernstig aan. „Maar kind, het ergste is dat zij heel sterk tegenover ons staan. Van het begin van deze zaak af heb ik detectives aan het werk gehad om deze vrouw na te gaan haar levensloop op te sporen, alles te onder zoeken, te spionnceren, in éón woord alles te doen wat er maar met mogelijkheid te doen viel. Ik heb alle krachten ingespan nen om de waarheid uit te vinden, om be wijzen te vinden die mij van alle werkelijk of schijnbare verplichtingen jegens haar ontslaan. Ik ben er zeker van dat er iets is dat uitgevonden moet worden. Het is nipt te denken dat dit niet het geval zou zijn. Maar tot dusver zijn al mijn ppgingen vruchteloos gebleven, totaal vruchteloos. Zij is handig, zij is sluw, zij is even sluw als de duivel zelf." Maar in plaats van verdrietig te worden bij het hooren van al deze moeilijkheden keek Theodora veel vroolijker' en toen hij zweeg en tot haar opzag was hij niet weini verbaasd, dat zij zacht in de handen klapt en op een toon van de grootste blijdschap uitriep „O, ik ben zoo blij zoo dol, dol blij „Blij?" Zij boogTfich over de tafel en glimlachte hoewel de tranen haar in do oogen stonden dat ie niet „Bill, zij dachten r o RUSLAND. Er zjjn thans 4532 verkiezingsuitslagen bekend, waarvan monarchisten 1161, ge matigden 719, linkerpai tijen 1829, nationa listen 317, onafhankelijken 314, wilden 194. De verkiezingen in de steden luidden tot resultaat dat gekozen werden G7 mo narchisten, 88 gematigden, 750 aanhan gers van linkcrpartijen, 65 nationalisten, 55 onafhankelijken, 37 wilden. Aioskou en Odessa hebben gisteren ge stemd, maar de uitslagen zijn nog niet bekend. Volgens de „Retsj" zijn ia 19 gouverne menten 1402 oppositie-leden, 820 aanhan gers der rechterzijde on 368 „neutralen" gekozen. De eindoverwinning hij do wer kelijke Doema-verkiezing zal dus aan dc oppositie ten deel vallen. Dc Minister van Binnenlnndsehe Zaken heeft een circulaire verzonden aan de gou verneurs, waarin hij dc geleidelijke verdee ling der gratificaties mededeelt, welke moe ten worden uitbetaald aan de poliüe-bc- amhten, die hij de onderdiukking van on lusten letsel bekwamen. De circulaire her innert er aan, dat tot datzelfde doel voor het aanstaande jaar 1 milhoeu roebel be schikbaar is gesteld. De gouverneur-generaal van Moskou llorschehnann, is ijverig doende, het daar heen te leiden, dat alle politieke processen, aan den burgerlijken rechter worden ont trokken, en gevoerd zullen woiden voor de dis tricts-krijgsraden llorschehnann zou bij deze laatste dan een snelwerkende politieke afdeeling willen oprichten. De revolutionaire socialisten hebbende officieren, die deel uitmaken van den krijgsraad te Aioskou, ter dood veroordeeld. De bladen deelen inede, da! talrijke grove buitensporigheden door de Witte Garde in Odessa begaan zijn. Dc gouverneur-gene raal Kaulbars is biertegenover wederom geheel werkeloos gebleven. Tijdens een nachtelijke huiszoeking ineen damespensionaat te Afoskou ontdekte de politie 25 K.G. dynamiet en 10 kisten bus kruit. Een geladen hom en enkele schiet werktuigen werden in beslag genomen en 8 logeergasten gearresteerd. Te Lodz heeft een bende terroristen Vrij dagavond een sergeant der dragonders, een sergeant der infanterie en een soldaat dood geschoten. De moordenaars zijn spoorloos verdwenen. Twee families zjjn in dc buuif van Moskou totaal uitgemoord. De booswich ten roofden 40.000 roebel. Bijzonderheden omtrent den moordaan slag op den gouverneur van Penza, Alcxan- drowski, melden het volgende Toen de gouverneur na afloop der voor stelling den schouwburg verliet, drong een jonge man uit het publiek naar voren en loste een revolverschot op hem, dat hem in den hals trof en den on middel lijken dood tengevolge had. Nadat de mooi de naar ook den secretaris van den politic- prefect had neergeschoten, vóór "deze zijn revolver kon gebruiker» vluchtte hij den schouwburg binnen, waai de thealer-diiec- teiu hem trachtte te grijpen. 'Weer vuuide de moordenaar een schot af, trof echter niet den directeur, maar een poiitie-agent, die dood ter aarde stortte, De regisseur, die eveneens trachtte den vluchteling te vatten, liep een zware'schot wond op. In de ontstane verwarring vluchtte de moordenaar vervolgens in de dames- garderobe en liet zich daar door een niets vermoedende ouvreuse do trap naar den kelder wijzen. Op deze trap weid hij la ter bewusteloos gevonden. Ilij had getracht zelfmoord ie plegen en stiei f eenige uren later in hut hospitaal, zonder dat zijn identiteit kon worden vast gesteld. De kogels, welke hij had gebiuikt, ble ken met blauwzuur te Lijn vergiftigd. GEJIENGDE MED EDEELING EN. werken om deze aan Ierland te verleunen voor alle aangelegenheden, die dit land al leen aangaan, maar daarbij moest dan de opperhoogheid van het Rijksparlement ge handhaafd blijven. En men kon er zeker van zijn, dat de tegenwoordige regcering geen ontwerp zal indienen, dat aan deze opper hoogheid ook maar in het geringste afbreuk zou doen. Hij achtte het een bespottelijke gedachte, dat iemand een vrijheid zou eischen, die slechts ten nadcele kan zijn van Ierland, de Ieren cn de menschheid. België. In een der vele processen van prinses Louise is eergister in kort. geding uitspraak gedaan. Eenige leveranciers van da prinses hadden om betaling gevraagd van gelever de juweclen en andere voorwerpen. Gisteren is te Brussel de uitspraak ge vallen, waarbij de eisch der aanklagers werd ingewilligd en aan baron Goffinet en de notarissen Dubois en A bras sart bevolen werd de geëischtc sommen, tot betaling 'dcr schulden af te zonderen van het deel, dat de prinses in het erfdeel harer moeder, ko ningin Mnrio ITenriette toekomt. beerde achter de waarheid te komen. Het scheen, men deed het voorkomen, alsof het je niet schelen kon," zeide zij bijna snikkend. Hij ironste de wenkbrauwen. „Niet schelen! Alij niet! Maar ik zweer je dat ik hernel en aarde bewogen heb om de waarheid te weten te komen, om een gaatje te vinden waardoor wij uit dit war net zouden kunnen ontsnappen, om een wa pen in handen te krijgen tegenover deze demon! Maar ik kan niets vinden, niets, niets! En de eenige raad die de beste raad gevers mij aan de hand kunnen doen is te wachten en de oogen open te houden. Maar dat wachten Theo, dat wachten, daar zit juist de knoop „Ik zal wachten Bill. Denk ie dat ik dat niet zou willen?" vroeg zij, terwijl zij hem glimlachend mot haar mooie oogen aanzag „Alanr zullen ze ie laten doen wat je wilt, lieveling? Wanneer ik maar durfde, dan zou ik je vragen aan alles het hoofd te bicden. Maar om jou durf ik hot niet, want na die zaak van Tepperley Hall is het niet mogelijk, zou liet niet gepast zijn. Ik kan hel niet ontkennen dat de ver antwoordelijkheid voor dien misslag gedeelte lijk ook op mij rust. Dat bindt mij de han den. En het ergste van alles is dat Ik het niet alleen kan dragen." Theodora was op een stoel neergezonken en schreide zacht. Plotseling hief zij het hoofd op. „liet is alles zoo verschrikkelijk," snikte ze. „Maar het is toch heerlijk te weten cn te voelen dat je er wel om geeft. Dat was het vreeselijke te denken dat het jou niet schelen kon." Hij boog zich voorover en zag haar diep in de oogen, maar stak de hand nigt uit cn trachtte ook niet hnar dichter te naderen. Engeland, Lloyd George, president of the Board of Trade, hield Vrijdag j.l. te Belfast een rede in een vergadering van liberalen, waar hij verklaarde een beslist aanhanger te zijn van zelfregeering. Hij zou dan ook gaarne inede- F r ankrijk. Koning Edward en zijn gemaün zijn Za terdag uit Parijs weer naar Londen vertrok ken. De koning heeft vóór zijn vertrek door Iiemiddeling van den Engelsche» gezant aan den minister van marine zijn leedwezen 1e kennen gegeven over het ongeluk op de tor pedoboot 339. Zaterdagavond was het En gelsche koningspaar te Londen terug. De „Echo de Paris" heeft een bericht ont vangen uit llengii over een moord op groote schaal in het F» arische Congo-gebied. liet geheele doip Monxiondo aan de Oebangi is door kannibalen verwoest, en honderd be woners vermoord. Een compagnie tirailleurs is vertrokken langs de Boven-Sanga otn de Bondzo's. den schuldigen kannibnlenstam, te tuchtigen. Die compagnie zal echter pas in April op de plaats van bestemming zijn. Uit Rome wordt aan het Pniijsche blad „Mossidor", het blad van den socialist Gemuit Richard, gemeldDe staatssecretaris van het Vatienan, mgr. Merry del Val heeft een ernstige berisping gezonden aan den Frunschen bisschop Lacroix voor het be zoek dat dc-ze bracht aan minister Briand. Bisschop Lacroix is naar Rome ontboden om opheldering te geven. „Messidor" verneemt verder uit ftomo dut de Paus aari de Fronsche bisschoppen machtiging heeft gegeven den godsdienst, in particuliere woningen te organiseeren. Binnenkort zal do Paus daaromtrent uitvoe rige instructies aan de geestelijkheid zenden. „Theo, Theo, schaam je je niet over je twijfel? Denk je dat ik van veeren en stroo gemaakt ben, en dat mijn liefde bij den eer sten tegenspoed zou ondergaan? Nooit is mij iets zwaarder gevallen dan juist dat voorwenden van onverschilligheid dien dag, waarop je in mijn hotel kwaamt on ik zoo woedend was, hield ik al dien tijd van je „O, dat dacht ik wel," snikte zij. „En het was omdat jc daar waart, om dat het zoo heerlijk kalm was, je ronde kin netje en je mooie gezichtje tegen den don keren kamermuur bij het vuur te zien afste ken, dat ik in staat was te rusten en tc slapen, liet was de eerste maal Theo, sedert ik* ziek geworden was. En ik zou niet ziek geworden zijn wanneer ik jou had gehad. Geen uur „O, Bill!" „En toen ik je afsnauwde omdat je me Bill noemde nu ja, het doet er niet toe, ik stelde me aan als een dwaas." „O, Bill!" „Kijk nu eens hier. Wat ik jc vragen wil is dat je me belooit te wachten, dat je je niet door hen zult laten overhalen maat regelen te nemen en dat je, me beter be handelt dan ik verdien. Ik \crlang dat je me helpt, hoewel ik iets gedaan heb dat den indruk gaf alsof ik jou niet zou bijstaan. Ik verlang dat je mij vergeeft, door te be denken dat ik zwaar gestraft ben, door mij zelf te leencn bij de uitvoering van een schandelijk plan, terwijl ik bedoelde, dat dit, slechts een tijdelijk en geheim zaakje zou blijven. Jc kunt er zeker van zijn dat ik er spijt van heb omdat het aan het licht gekomen is." „Ik vergeef je Bill en ik zal wachten. Natuurlijk zal ik wachten." „Daar is nog Iets." Hij aarzelde. „Ik zou naar Northamptonshire willen gaan. Ik wil zelf zien wat daar aan den gang is. "Wil je meegaan?" Zij haalde lang en diep adem en scheen ernstig over zijn woorden na te denken. Hij ging haastig voort. „Ik weet dat jc den naam Tapperlcy Hall haat en ik weet dat je mij niet als vroeger kunt beschouwen. Dat verlang ik ook niet nu nog niet. Wat ik verlang is jou bij mij te houden totdat ik alles gehoord heb wat er tc hoo ren valt en alles uitvind wat er uit te vin den is. Kijk eens hier. Alles wat ik vraag is dat we samen naar Northampton gaan en dat jij logeert in- de „Peacock", terwijl ik naar het hotel „George" ga. Meneer en mevrouw Dixon, beiden voornemens dezelfde zaak te onderzoeken en te weten "te komen hoe zij tegenover elkaar staan, onafhankelijk maar vriendschappelijk. Dun zal ik naar Tap- perley Hall gaan cn wanneer ik terug kom cn jou rapport heb uitgebracht kan je naar Londen teruggaan zonder mij," Zijn „stem stokte bij de laatste woorden. Theodora wilde volstrekt niet graag naar Northamptonshire gaan, maar zij was over weldigd. Het smeeken van den sterken man in zijn vernedering was te veel voor haar en zij aarzelde. Hij maakte van dit voor deel gebruik en drong aan, op gedempten toon sprekende, die geheel haar wezen door trilde. „Alleen voor deze enkele uren wensch ik je nog bij mij te houden Theo. Alleen tot dat ik gehoord heb wat de detectives er van zeggenWij zullen geheel onnthankelijk van elkaar zijn, lieveling. Ik zal zelfs niet eens om een kus vragen. Tien minuten later zaten /.e in de auto en leden langs den Saint Alban Road, met een snelheid van achttien jnijlen per uur. (W*rdt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1