gO"* laargang Woensdag 13 februari 1901. No. 12310 Zijn eigen Vrouw, Uit de Pers. De Crisis. BUITENLAND. hij SCHIEDAMSCHE I OURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aardingen fl. 1.25. Franco wjj post f 1 1.85. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaar din gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adveiteniiën voor hel eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een „ui aan hot bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (heek Korte Haven.) Prijs der Ad vertentiën: Van 1—6 regels £1. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advortentiën bij abonnement op voordeeligt voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bnrean te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advortentiën opgenomen totdenprijB van 40 cents per advertentie, bij voo ruitbeialing aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Bedactio No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 12 Febr. 1907. RUSLAND. Bij de verkiezingen van den 2en graad voor de stad Moskou bobben, de- consti- lutioncele 'democraten de overwinning be haald, De 160 gekozen, kiesmannen 'behoo- rca lot de kadettenpartij, die tot 'Doema- leden zullen kiezen de kadetten prins Dol- jjoroekoff, professor Kaisawter, advocaat Macklacoft en den werkman Alatoesoff. Ia het district Va onze te Moskou ver wierven de kadetten 3000 stemmen, deOc- lobristen 300 en in de overige districten was het eve,nzoo. Ook te Yaroslaw is een kadetten-overwirming zeker. De verkiezin gen van don 2en graad in de provincies Taurië en Woronesj zijn gunstig voor de oppositie. De Petersburgsclie kadetien hebben als kandidaten voor de Doema aangewezen llcsson, Kowalewski, Kutlcr, Pctxof,- Ro- ditsjef, Strove en een werkman. Twee vrouwen, die medeplichtig waren aan den bomaanslag op de woning van Stolypm, zijn Vol levenslangen dwangar beid veroordeeld. Bij 'de verkiezingen in Koerland voor Je kiesgerechtigde mannen voor deRijks- tloema, heeft het groot-grondbezit 14 edel heden gekozen. De door de boeren geko zen kiesgerechtigden zijn pver het alge meen bezitters van gemiddeld 31 desjatinen land en daarboven. Dezen zijn hervormings gezind, maar tegenstanders van de land- onteigening. De arbeiders kozen twee so ciaal-democraten als vertrouwensmannen; de steden kozen bijna alle slechts vooruit- strevenden. Onder de gekozen vertrou wensmannen zijn 14 Euilschers, 4 Joden, 3 Russen en 27 Letten. Gistermorgen overvielen 10 gewapende personen te Aioskou een naar de staats bank rijdenden kassiei van het staatsbran- deirijndepöt en ontstalen hem 51000 roe bel. Achtervolgd, lieten de roevers een zak met 700Q roebel vallen. Volgens de ,,Köln. Volksztg." zijn er te Odessa opnieuw ongeregeldheden uitgebro ken. De bemanning der schepen verkeert in een slaat van lievige opgewondenheid, wegens het voor hen ongunstige verloop van de staking; ze hebben besloten de ka piteins te dooden, waartoe er op vele schepen helsche machines gebracht wer den, van welke er eenige gevonden en on schadelijk gemaakt zijn. Eeu kapitein werd door drie matrozen doodgeschoten en bij de achtervolging acr moordenaars werden drie polilie-agenten doodelijk gewond. Daai de „Bond van echt-Russische mannen" de joden als de oorzaak van de samenzwe ring beschouwt, worden door de leden v/ffl den Rond alle joden, die zich in 't Roman naar het Engelsch van FLORENCE WARDEN. 50) HOOFDSTUK NX. Nu begreep Theodora waarom haar mun or zoo op had aangedrongen haar te ont moeten, waarom liet noodzakelijk was voor naar zoowel als voor hem om naar North amptonshire te gaan en. het rapport vim den detective te hooren. Dill was jaloerseh. De gedachte dat andere aiannen de vrouw omringden die hij liefhad t:i speculeerden op de mogelijkheid, dat zij uij zou worden, was hem onverdraaglijk. Dit denkbeeld was sterker in hem geworden dun zijn trots, zijn afkeer en de schaamte dj6' zijn eigen daad door toe te staan dat "pperley Hall arm ecu andere vrouw was aangeboden. ?e ^riei vnn De'1 kolonel waarin deze onder woorden durfde te brengen liet alge meen verlangen dat Theodora vrij zou zijn 0 don beker overloopen. In plaats van brief te antwoorden luid hij oogen 'kkelijk zijn bediende opgedragen de mei- en \an lady Susan te ondervragen betref rende de bewegingen van Theodora. Ilij was I Ian van het diner te Richmond te wc ngekomen en alle voorzichtigheid ter zijdi ellende was hij er met. zijn auto heen ge- l« ea lutd vrouw geschaakt-voor wie gevSc aUiid een hartstochtelijke liefde ■-h hij zijn hart had uitgestort, nu openbaar vertoonen, doodgeslagen. Vele joodsclie winkels zijn verwoest, onder de joodsche bevolking hecrscht een paniek, uvarchislen overvallen banken en winkels, er zijn reeds vele dooden gevallen. Yan 29 Januari tot 4 Februari zijn er in Ru,land zes en twintig doodvonnissen voltrokken, waardoor bet totaal der dood vonnissen, uitgesproken door de krijgsra den, geslegen is tot 690, Verinoord zijn in dezelfde week: een ge vangenis-directeur, een officier van admi nistratie der gendarmerie, een scheepskapi tein, een politie-inspecteur, twee politie agenten, drie veldwachters, een agentder veiligheidspolitie, een gevangenbewaarder, een fabrieksdirecteur en twintig gewone burgers, samen Iwee en dertig. Gewond werden: een' dokter, twee poli tiecommissarissendrie politic-inspecteurs, eon stationschef, elf politic-agenten, twee agenten der veiligheidspolitie, een gen darme, een boschwachter, een gevangen bewaarder, een dragonder en vijftien ge wone burgers, .samen negen en dertig. In denzelfden tijd werden bedreven tach tig -plunderingen en diefstallen, tot .een totaal van 166,000 roebels en vele andere misdrijven. Ook hadden in hetzelfde tijdsverloop een aantal aanrandingen plaats, werden in be slag genomen tal van bladen en tijdschrif ten, werden negen geheime drukkerijen gesloten en vier bommen en tienduizend Mauser-patronen in beslag genomen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. lijk te zullen stemmen tegen de vorming van een ministerie van koloniën. Het cen trum is patriottisch maar geen voorstan der van een gevaarlijke wereldpolitiek. Erzborger zegt de laatste dubbelzinnige woorden van den keizer te betreuren. Do socialistische afgevaardigde von Voll- mar, die, aan den yooravond 'der verkie zingen een operatie hoeft ondergaan, is aan d s betere hand en zal binnen 14 dagen de kliniek ie 'Alünclien kunnen verlaten. liet socialistische blad „Mannheimer Volksstimme" is jgeconfiskeerd wegens ma jesteitsschennis. De verantwoordelijke re dacteur is gearresteerd. Engeland, Vandaag, Dinsdag, zal koning Edward met grooten luister het parlement openen en een troonrede voorlezen. De nieuwe parlements- zitting zal belangwekkend zijn. Vooreerst staat op het program een wetsontwerp tot toekenning van half-zelfbestuur aan Ierland, een wet tot reorganisatie van het leger, het plan vnn een Kanaaltunnel. Voorts komen de maatregelen ter sprake door minister bannerman tegen het Hoogerhuis te nemen en de kwestie van vermindering der mili taire strijdkrachten die door de Haagsche conferentie zal besproken worden. Italië, Volgens de »Perseveranzn" is besloten tot de vorming van een Fransch-Italiaansche technische commissie voor de doorboring van den Mont-Blanc. Duitschiand. Erzberger, een der jongste Rijksdagleden, behoorende tot het Centrum, heeft ver klaard dat hat succes van v, Bülow slechts op papier bestond. Het Centrum zal al zijn onafhankelijkheid behouden. Het zal stem men tegen, alle overdreven uitgaven op koloniaal gebied. Erzberger zegt persoon- gelijk e.: een bevredigende regeling der aan- gelegenhenon heeft gevoerd, waai bij voorde Japanners alle oorzaken hunner bezwaren zijn uit den weg geruimd. "President Roosevelt heeft een uitweg ge vonden die voor de Amerikanen zoowel als \oor de Japanners aannemelijk is. Binnen enkele dagen is de definitieve oplossing van het geschil te wachten. China. Volgens de »Echo de Chine" zijn in een tachtigtal dorpen van Hoeiting, Ilong ly en Koeit-Cheoe, de katholieke kerken en de huizen der chrisienen verwoest. De Fransche gezant te Peking eischt volledige schadeloos stelling voor de slachtoffers. P e r z i De sjah is gezwicht voor den volks wil:'de Belgische douane-ambtenaren Naus en Priem zijn ontslagen, maar de overige vreemde ambtenaren blijven in dienst. Men verwacht dat de sjah volkomen voldoening zal geven aan alle eischen door het par lement gesteld, o. a. afzwering der auto cratie en verantwoordelijkheid der minis ters. Z u i d-A f r i k a. De verkiezingen voor het eerste Trans- vaalscho parlement na de annexatie, 'zijn bepaald op AVoensdag 20 dezer. 10 afge vaardigden, zijn reeds zonder stemming ge kozen., het zijn de leiders van de Boeren partij „Het Volk", onder wie do generaals de la Rey, Erasmus env Schalk Burger. Wegens hun populariteit stelde de .partij der Rariidivagnatcn geen tcgencandidatcn. Twee laaterprocessen, zijn, te Pretoria be gon,nen tegen sir Percy Tilzpa trick, can- didaat der mijneigenaars, die in een kies- verga.do-ring verscheidene leiders der te genpartij had beschuldigd van omkooperij tijdens het Krugerbewind. Engclsche bladen gewagen ervan dat „de heerschappij van Engeland in de Trans- vaalkolonio ernstig bedreigd wordt". Dit slaat op den verkiezingsstrijd, die met bij zondere bitterheid wordt gcvoenl. De na tionalisten (Boeren) sturen de vergaderin gen der progressisten (Engelschen) in 'do war en verschillende processen zijn 'te Johannesburg aan den gang. AVeddingschap- pen worden aangegaan met 3 tegen 1 ten gunste van de nationalisten. In een Boe renblad heette het: „AVij zullen spoedig onzen Engelschen erfvijand er weer on der hebben en dan zal "hij gich in Zuid- Afrika nooit moer oprichten." Vereenigde Staten. De «Tribune" meldt dat de bijeenkomst van president Roosevelt met de algevaardig den van California tot een wederzij dscn ver- liet „Ilbld." zet nog eens uiteen de tan- leiding tot den ministerieelen crisis tenge volge van het votum der Eerste Kamer en bespreekt daarbij wat thans te doen staat. De Eerste en Tweede Kamer staan tegen over elkaar evenzeer als de Eerste Kamer tegenover het Ministerie, zooals de Kamer bekend was vóór de stemming, toen Minister De Meester zijn verklaring had afgelegd. Feitelijk zou dus de Eerste Kamer moe ten worden naar huis gezonden, doch dit zou geen resultaat hebben, waar de in haar meer derheid elcricalo Provinciale Staten toch weer dezelfde Kamer zouden geven. De toestand is op het oogcnblik echter ook nog in een ander opzicht zeer ongezond. In dc Eerste Kamer heeft het Ministerie de meerderheid tegen zich. En in de Tweede bestaat de meerderheid sedert den over gang van Leiden naar rechts uit 51 leden links tegen 49 rechts, en tot die 51 behooren dan nog de 7 sociaal-democra tische afgevaardigden. Nog fión verkiezing tussclientijds als die te Leiden, en de Tweede Kanier staat op het doode punt. Voor een Kabinet dat voor uit wil als het tegenwoordige en op velerlei gebiel wil hervormen, dat belangrijke maat regelen reeds heeft voorgedragen, is zulk een toestand -vnn onzekerheid hoogst belem merend. De natie kent thans het Kabinet en is dus volkomen in staat te beoordeelen of liet daaraan vertrouwen wil schenken, dan wel liever de rechterzijde, die nu in de Eerste Kamer hoogtij gevierd heeft, aan het bewind wil zien. Daarom wij herhalen het schijnt thans, nu een ontbinding der Eerste Kamer geen uitweg geven kan, een ontbinding der bijna op het doode punt gekomen Tweede Kamer een eisch van hot oogenblik. AVat anders eerst in Juni de verkiezingen voor de Provinciale Staten zouden hebben uitgewe zen, n.l. of de politieke strooming in den lande naar links of naar rechts zich beweegt, kan niet meer worden afgewacht. Het eenige verteld had welke pogingen hij in. het werk had gesteld om zich van dc aanspraken van Octavia te bevrijden nu hij haar zijn zwak iieid ten opzicht a van haar zelf had bekend voelde hij dat hij haar onmogelijk kon laten gaan. In ieder geval moest hij haar nog eenige oogenblikken langer bij zich houden moest hij nog voor korten tijd genieten van deze nieuwe vreemde hofmakerij, van haar tegenwoordigheid, die zijn leven zoo rijk had gemaakt, terwijl hij zich zoo leeg ea onvol daan had gevoeld toen zij was heen gegaan on hem alleen luid achtergelaten. AVat Theodora betreft, zij begreep dat deze streek door den kring van haar vrienden zou worden aangemerkt als ontrouw tegen over hen, nadat zij zoo krachtig haar partij hadden gekozen; zij zouden zeggen dat liet onvoorzichtig was den muur van reserve tusschen haar en haar man neer te halen, daar gereserveerdheid de eenige veiligo hou ding was die zij kon aannemen, totdat dui delijker was geworden in welke betrekking zij tot elkaar stonden. Toch genoot zij van de escapade, genoot zij van de gedachte dat hij tot haar was teruggekeerd, dat zij nog was voor hem wat hij was voor haar. A'oort vlogen zij in den laten avond, door dc duisternis, terwijl de lantaarns van de auto, als dwaallichten die zij zelf in liet leven hadden geroepen, hun helder schijnsel wierpen over den weg en over de heggen ter zijde van den weg en o\er de «velden. Zij spraken weinig, alleen van tijd tot tijd wendde hij zich half om "en vroeg fluis terend „Ben je koud? Ben je moe? Wilde je dat je niet meegegaan wnurl?" En op elk van die vragen antwoordde Theodora met een eenvoudig „Neen, lieveling." Dixon kende den weg, zijn bochten en wendingen, en trouwens al was dat niet liet geval geweest, Theodora had zooveel ver trouwen in zijn vaardigheid en juist oordeel, dat zij toch geen schaduw van vrees zou heb ben gekend. Hij was haar sterke man, die wist wat hem te doen stond en die ulles wat hij ondernam goed kon doen. En zelfs liet bankroet der vennootschappen of liet fiasco van Tapperley Hall was niet in staat geweest haar vertrouwen te schokken. Toen zij Northampton bereikten was het tusschen twaalf en een uur, maar Dixon belde eerst den waard van „Peacock" op om Theodora onderdak te brengen en ging daarna naar liet hotel „George" oin zelf onderkomen te vinden. Den volgenden morgen om negen uur verliet hij zijn hotel en ging naar dat van Theodora waar hij vroeg genoeg aankwam oni met haar te kunnen ontbijten. „Je ziet er slecht uit Bill, verschrikke lijk slecht," merkte zij op toea zij zijn bleek gezicht en zijn vermoeide oogen zag. „Dat is wel goed," antwoordde hij op zijn gewone abrupte manier, „je bent veel te sentimenteel om van mij te willen wegloo- pen totdat ik beter ben of er beter uitzie." Ilij ging aan het venster staan en ncu rïcdc een liedje terwijl de kellner de spie geleieren met ham binnenbracht. Ilij had zijn belofte gehouden en haar niet gevraagd om een kus. Alaar hij zat; haar oen paar maal aan alsof hij half vermoedde dat zij hem een wenk zou geven dat Ilij het wel mocht doen. Maar Theodora was veel te veel vrouw- om niet te bedenken dat oen andere me vrouw Dixon zich op slechts een paar mijl college, dat thans ontbonden kan worden, met de mogelijkheid om tot een oplossing der crisis te geraken, is de T w cede Kamer. „De. Gelderlander" schrijft: ln don val van dezen minister van oor log zien we op zichzelf geen reden tot ver heuging. In de politieke gevolgen dan, die er uit zullen voortvloeien? Dat dient te worden afgewacht. AAre herhalen, wat we reeds eerder schre ven: dat dit verloop der militaire kwes tie gunstige resultaten zal meebrengen voor de rechterzij als zoodanig, schijnt ons nog zoo zeker niet. In 1S91 deed een deel der rechterzij, ook op militair gebied, een daad, die we achter af erkennen moeten een fout geweest te zijn. AAre hopen van harte, dat hetgeen thans ter Eerste Kamer is geschied, niet een derge lijke misgreep moge blijken. „liet Arolk" verwacht het optreden vari een ander ministerie. Een andere oplossing van* de crisis schijnt haar moeilijk denk baar. Ontbinding van de Eerste Kamer zou niets geven, en De ontbinding van de Tweede Kamer schijnt, oppervlakkig gezien, geen zin te hebben, aangezien deze de oorlogsbegroo- ting goedgekeurd heeft en zich haar oor deel over de beperking van het blijvend gedeelte" formeel nog had voorbehouden, totdat de minister zijn uitvoeringsmaatrege len zou hebben medegedeeld. Tusschen do Tweede Kamer en liet ministerie bestaat dus geen conflict. Ilaar ontbinding en het uit schrijven van nieuwe verkiezingen zou de be- teekenis hebben van een beroep op het volk, op de kiezers, en zulke revolutionaire din gen liggen toch niet in onze politieke zeden. Een overwinning der regeering zou boven dien de Eerste Kamer nog niet wegvagen, fcn waar zij de beperking van het „blijvend ge deelte" vooral veroordeelde, omdat zij vrees- do dat daardoor bij „binnenlanclsche woe lingen" gyen voldoende troepenmacht op de hoen zou zijn, zat in de uitspraak der kei zers van 1905 een oordeel daL daar recht tegen ingaat. Kuypcr's gezagsfanntisme in 1903 en zijn brengen van onrust ia het land door het oproepen dor lichtingen, dat is het wat bij de jongste algcmccne verkiezin gen het duidelijkst veroordeeld is. En juist in diezelfde veroordeelde richting ligt nu de uitspraak der Eerste Kamer. s De „Standaard", het votum 'der Eerste Kamer en de beleekems daarvan bespreken de, zegti Ze sprak alleen uit, dat ze zulk een ver mindering niet goed kon keuren, zonder dat de zaak behoorlijk was voorbereid, en zij er in gekend was. Niets meer, niets minder. AArordt dus Minister Staal vervangen door afstand bevond en al was deze overweging geen oorzaak dat zij koel was, zij was toch voorzichtig. Ilij moest zijn belofte houden en zij zou de hare houden. Dixon was slim genoeg om haar gedach ten te lezen en niets kon de eerbiedige rid derlijkheid van zijn houding overtreffen. Ilij zou het prettig hebben gevonden wanneer hem een paar van dc voorrechten van een minnaar waren toegestaan maar daar zij blijkbaar niet van plan was hern uit te noo- digen was hij te trotsch om er om te vragen. Na het ontbijt ging hij dus weg met een knikje cn de belofte dat hij tegen don lunch terug zou zijn met liet laatste nieuws uit liet vijandelijk kamp, maar toen Ilij de trap reeds half af was vond hij 'het toch wel de moeite waard om terug te kcoren en als terloops te zeggen „Ben je nog hier uls ik terugkom?" En al had hij ook eenige vrees gekoes terd, die werd oogenblikkelijk verdreven door haar direct antwoord „Ja zeker, ik blijf hier tot je terugkomt." Hij reed zelf niet naar Tapperley Hall maar hij huurde een man niet een dogcart om er hem heen te brengen. Sinds den tijd dat hij op liet landgoed geweest was, had de lente haar intrede ge daan cn de boomen zagen er prachtig uit, toen het rijtuig de oprijlaan insloeg. Alaar nauwelijks had de vrouw van den portier, die in de deur van haar huisje stond, hem zien aankomen, of dc uitdrukking van haar ge zicht veranderde en Dixon begreep dat er iets gebeurd moest zijn. Zij liep naar buiten en boog en terwijl zij het hek openmaakte, riep zij uit; „O meneer, hebt u het gehoord? AVij wa ren bang dat men u niet zou vinden." „Alij niet vindenherhaalde Dixon ver wonderd. „AVat is er gebeurd, waarom moest meiit mij vinden?" De vrouw haalde diep adem, zag hem aan en aarzelde, blijkbaar niet wetend of zij zwijgen moest of spreken. „Meneer hebt u liet dan niet gehoord het het is met mevrouw, meneer." „AVelke mevrouw? AVie? Wat. heeft zij gedaan?" „Mevrouw Dixon, meneer -- ze za is weggeloopen." „AVeggeloopen Dc eerste indruk van Dixon was die van groote verlichting bij het hooren van het nieuws. AVanneer Octavia werkelijk was weg geloopen en voor goed verdwenen zou nie mand haar missen. Maar het volgende oogen blik kwam de gedachte bij hem op dat zulk een gevaarlijk persoontje niet zou wegloo- pen zonder daarmee een slechte bedoeling te hebben cn dat liet veiliger was, wanneer zij ergens was waar men haar bewaken kon. Alen had haar bewaakt en zij was aan haar bewakers ontsnapt. „AAraimeer is het gebeurd?" vroeg hij. „Gistermorgen meneer. Tenminste toen werd zij vermist. Alaar wij geloovcn, som migen van ons tenminste, dat zij den avond te voren misschien reeds is weggegaan. AArij hpbben in alle vijvers laten dreggen, meneer, maar goddank, hebben wij haar daarin njefc gevonden." (Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1