De verkiezing van minister Staal. De „Nieuwe Crt.", dio niet bijster is in genomen met de daad van de l'rov. Staten van Noord-Holland, waar zij minister Staa! tot iid der Eerste Kamer kozen, schrijft: 5Q- Jaargang. Donderdag 21 Maart 1907. No. 12341 Het kasteel Rantremly, «alen, nz, ml ®gen üozo courant-mwchijiït; d a go 1 ij k e, met ui Sondering van Zon- en Fees Wagen, prijs 'P« kwartaal: Voor S chi e si a m en V laar dingen fl, 1.25. Fianco „t post 11.1.65- Prijs P0J wcok: V"01" Schiedam en Vla ar dingen 10 cent, Afzonderlijke iummeu 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een BIT aan het bmeau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Hav«n.) Prijs der Ad verten tiën: Van 1—6 tegels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per tegel. Gioote letters naar de plaate die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kloine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 April i,8. op de „Schiednmsche Courant" abon- jeeron, ontvangen de tot dien datum !trSchijnendo nummers gratis. 2, Opeubave Verkoopln BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam, z\jn voornemens ten overstaan van a Deurwaarder G S. MONTFOORT aldaar, Yrijdajj, den 22 Mnurt 1907, des namid- gs 2 uur, publiek a contant te verkoopen: bij het Stoomgemaal op de algemeene Begraafplaats Gegoten- plaat- en smeedijzer; op het terrein bij de Rotterdamsche po'ort en aan de Westerkade Oude kelen op de Stadstimmerwerf aan de Korte (laven Dad touw, onde braudapnltslantfen en i brandhout bij het Kantongerecht en de Zwemschool Boomstammen en bij het pakhuis uJava" 2 Brngrallen, Genummerd te voren te bezichtigen BUITENLAND. Schiedam, 20 Maart 1907. RUSLAND. De rogeeSngsverklaring. Gistermorgen om elf uur werd de zit ting der Rijksdoema In de zaal van „de atlehverceniging te Petersburg geopend, ia beraadslaging over enkele geloofsbrie- tffl kwam minister-pres. Stolypin aan het woid, om de ïegceringsverklaiing voor (9 lezen. Stolvpin gjaf ini algemeene om-, trekken het beeld van de huidige Russi sche regeering en somde wetsontwerpen op, lie tot grondslag hebben de verandering van Rusland in oen constitutioneelon staat. De tegeeringsverklaring wijst op de noodzakelijkheid van een agrarische wet geving om het lot der boeren te verbete ren. De keizerlijke en staatsdomeinen zul len aan de boeien worden „overgelaten' «i van regeeringswege zullen maatiege- ien getroffen worden om de boeren te Mp te komenZelfbestuur van gemeenten en districten (Zemstwo's) zal worden be- vorderdWetsontwerpen in verhand met ®l 30 Oct. manifest, als die op de ge- Kiens- en godsdienstvrijheid, vrijheid van briefwisseling, onschendbaarheid des pcr- soens zullen warden ingediend. H'j al die wetten zal echter het principe gehandhaafd blijven, dat Rusland is een „Christelijke Staat", waafin de Orthodoxe godsdienstige belijdenis de geprivilegeerdc zal zijn, zonder nochtans de overige.gods- dienstige overtuigingen in don weg te tre den of te benadeelen. Door de wet betreffende de onschend baarheid des persoons, zullen alle mis drijven, betrekking hebbende op het per- soons-recht, voor den burgerlijken rechter worden gebracht; bovendien zullen de uit zonderingswetten een wezenlijke verande ring ondergaan en zullen de verbanningen langs adminislratieven weg worden afge schaft. Door het in het leven roepen van een beheerraad voor den akkerbouw en door in te dienen wetsontwerpen zal de ver sterking van de bonren-bcvolking ook door vcrmecrdeiing van het land-bozit worden nagestreefd. Betreffende het arbeiders- zangstuk, meent de regeering, dat de ar beidersbeweging naar verbetering van den toestand der arbeiders hoen wijst, weshal ve zij van alle maatregelen afziet, om deze beweging, hetzij te bevorderen, hetzij te belemmeren. De regeering zn! ook de belangen der maatschappij beschermen tegen uitspattingen. In overweging is ge nomen een Invaliditeit»- en ziokenverzeke- ring van de arbeiders, evenzoo een uit breiding van het spoorwegnet zoowel in Europa als naar het Verre Oosten. Alle voorgenomen hervormingen zijn niet te ver wezenlijken zonder een radicale hervor ming van het openbaar onderwijs en zon der dat de financiën het toelaten. De Doema heeft do zware taak de be grooting te behandelende regeering vraagt, haar, dadelijk hiermee te beginnen. De inkomsten zijn minder geworden door opheffing van de aflossingen door de boeren te betalen voor hun landerijen en door de rentebetaling voor de in het buitenland gesloten leeningen. De onge lukkig beëindigde oorlog maakt ook, hoe groot de wensch naar behoud van den vrede ook zij, noodig nieuwe uitgaven te doen. „Wanneer wij onze militaire macht, zei Stolypin, de waardigheid van het vader land behouden en niet gedoogen willen, dat wij onze plaats-onder de gioote Mogend heden verliezen, dan mogen wij niet terug schrikken voor de noodzakelijkheid van uitgaven, welke het grootsche verleden van Rusland ons oplegt, liet buitengewone karakter van deze eischen dwingt tot buitengewone bronnen van inkomsten. Daarom worden aangekondigd een in komstenbelasting, en herziening van het erfrecht. Een deel van de Staatsinkomsten zal aan de organen met zelfbestuur over gelaten worden. De rustige ontwikkeling van de wedergeboorte van groot-Rusland is slechts mogelijk door verwezenlijking van nieuwe grondgedachten. De regee ring is bereid de grootste inspanning aan te wenden. Haar arbeidskracht on goede wil staan ten dienste van do Doema, die Naar het Engelsch van ROBERT B A R R. {Slot) I «6 hebt gelijk," zeide de konstabel met r® etdhousiasmo, dat ik zoo spoedig niet •vacht had: „Waar zullen wij een aan- Ta% maken ""d doet er niet toe. Die hecle muur 's niets dan een schot, van de voorhal hm' ginds. Daar de bottelier het eten boven bracht, geloof ik dat wij het spoedigst ons doel zullen bereiken als wij er °P dit trapportaal beginnen." keel spoedig had ik. geconstateerd de konstabel sterker was in spier 'n horsen wei k. Hij werklo als een '-"lotte op een barricade. Toen wij gedeelte van de oude eikenhouten moring hadden weggebroken het zo° jammer dal wij die mooie be stiering moesten bedorven stuitten een baksteenon muur, die al spoedig opengerameid. door de kracht van konstabel. Toon konden wij uit. de ng iets als matwerk trekken en daar- cjj milten wij achtereenvolgens opnieuw betimmering. Toen wij do opening zi?' hrnMcn, vonden wij aan de andere 6 '"lets dan diep"- duisternis on op ons j0(!p kwam geen. t. Toon wij het 1 8r°ot genoeg smaakt om er als mede-arbeidster een regeering zal vin den, die het voor haar plicht houdt de historische eischen van Rusland te ver dedigen, orde on rust in het land te her stellen, d. i. een vastbesloten, zuivcr-Russi- srhe regeering, zooals de regeering van den Czaar zijn moet en zijn zal." De verklaring van Stolypin werd door de meeirde'rheid zwijgend aange- hoor d. Slechts de rechterzijde juichte den minister toe. De sociaal-dem. Zereteli valt dc regeering aan en verwijt haar de krijgsraden, de kne veling van. de pers. De zoogenaamde verbe tering van het lot dor boeren beoogt slechts den „eetlust" van de grondeigenaars te bevredigen (groot tumult). De Doema weet ïeeds, zoo vervolgt spr., dat de regeering zich slechts aan den wil van het volk zal onderwerpen als ze daartoe gedwongen Wordt. Daarom moet het volk zich organi- seeren, om van de uit vroren de macht de meester te worden. De re, mring, die het volk tot het uiterste drijft, bereidt een ge- wapenden opstand voor. Spr. leest een verklaring voor, dat zijn partij als eenig doel nastreeft, aan het volk de oogen te openen over dc werkelijke be doelingen van de regeering, om het te; orga- niseeren voor een' beslissender! strijd tegen een stelsel van willekeur. Een voorstel tot sluiting der debatten wordt verworpen. Dolgoroekoff leest oen orde van den dag .voor, welke de instem ming heeft van verschillende sprekers. Talrijke redenaars van rechts sporen de Doema aan met de regeering te arbeiden, de revolutionnaire denkbeelden los te laten anders zouden nieuwe maatregelen van onderdrukking noodzakelijk blijken. Bobrinskey stelt een orde van den dag voor, waarbij vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken en de vroegere Doema gelaakt. Golowin verklaart geen critiek op de .vorige Doema te kunnen toelaten. Een voorstel om ieder spreker slechts vijf minuten aan hot woord te laten wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nadat nog meerdere sprekers liet woord gevoerd hebben, verklaart. Stolvnin, dat de regeering het noodzakelijk acht mede te dee- len, dat volgens de wet do Doema niet uit rechters, de ministers niet uit aangeklaag den bestaat. De regeering is zich lmror ver antwoordelijkheid bewust en bereid te ar beiden voor herstel van rast in het land. Zij weet, dat buitensporigheden van ambtena ren zijn voorgekomen en zal zich gelukkig achten, als de Doema die aan het licht brengt. Door de aanvallen zal de regeering zich niet laten beangstigen. Met groote meerderheid wordt besloten over de verklaring van Stolypin tot de een voudige orde van den dag over te gaan. De vergadering wordt gesloten tot heden morgen 11 uur. Door den veldkrijgsraad te Warschau werd gisteren weer een terrorist ter dood veroordeeld. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland, Koning Edward zal in dit voorjaar een bezoek brongen aan koning George van Grie kenland. Minister Lloyd George diende in bet La gerhuis een wetsontwerp in tot wijziging der patentwetten. Het hoofddoel van het ontwerp is, buitenlandeis te beletten gebruik te ma ken van de patentwetten ter belemmering dor Britsclio nijverheid err het wil een einde maken aan het huidige stelsel, volgens het welk buitenlanders patenten nemen, ten ein de de exploitatie van uitvindingen in Enge land te beletten. Frankrijk. Marcelin Berthelot, de overleden schei kundige, zal op staatskosten worden be graven. De socialistische Kamergroep zal de regee ring verzoeken een commissie van onderzoek te benoemen naar de stakingsincidenten te Nantes, waar een der stakers door een gen darm werd doodgeschoten. In den Senaat zal Morns vandaag de regeering inteqielleeren over de ramp van de „Jena". Portugal. De Eerste Kamer heeft met 51 tegen 38 stemmen een wetsontwerp aangenomen waar bij de vrijheid van drukpers aan banden wordt gelegd. Duitschland. In den Rijksdag zijn interpellaties inge diend in verband met de mijnramp te Klein Rosselngevraagd wordt om maatregelen ter voorkoming van mijngas- en kolenstof ontploffingen, zooals ia de mijnen Borussia, Reden en Vuillemin voorkwamen. troepen in Teheran ongegrond zijn. Dertig kozakken, zonder paarden, zijn aangekomen, om de wacht der consulaten te lverman- Kennansbah en Ispahan af te lossen. De Russische legatie heeft een wacht van 14 Kozakken. Engeland en Rusland hebben besloten dat ze in Perzië niet tusschenbeide zullen tre den, daar zulks slechts aan het tegen de bui tcnlanders gekante element een voorwendsol zou geven voor aanvallen op vreemdelin gen. Mocht een tusschenkomst later nood zakelijk blijken, dan zullen Groot-Britannië en Rusland daarover eerst in overleg tre den tot dusver is echter de noodzakelijk heid daarvoor niet gebleken. Engeland heeft geen last gegeven tot versterking der con sulaire wachten; de berichten over verplaat sing van Indische troepen betreffen „alleen de gewone af loss i ngsbe wegingen Uit de Pers, Rusland. Te 'Lodz is een vergelijk tot stand ge komen tusschcn de arbeiders en de fabrikan ten, met het gevolg, dat in zes der grootste fabrieken de uitsluiting geëindigd en de ar beid hervat is. doorheen te kruipen, nam ik een. clectrisch licht en werkte mij er doorheen, onmid dellijk gevolgd door den konstabel, met het breekijzer nog steeds in de hand. Zoo als ik had verondersteld, bleken wij op het bovenste gedeelte van de trap te ko men, die ongeveer net zoo breed was als de trap, die wij zoo pas verlaten hadden. Al spoedig ontdekten wij een deur, on geveer ter hoogte van den haard, opliet trapportaal. De deur was niet gesloten. Wij "gingen dus een groote kamer binnen, dio heel flauw verlicht werd door ven sters mol zwaar traliewerk, uitziend op een klein verstorloos binnenplaatsje, dat tot nu toe door ons niet was opgemerkt, noph van buiten noch van binnen uitliet kasteel. Wij hoorden gebroken glas onder onze voeten kraken; het bleek dat de vloer bestrooid was met wjjnüessclien, wier halzen waren afgeslagen om do moeite van 'tontkurken te sparen. Opeen matras achter in de kamer lag een man met grijs haar en oen slordigen, ongekarn- den donkergrijzen baard. Hij lag te sla pen of was al dood. Toen ik het licht op hem liet schijnen, zagen wij; dat hij nog leefde, want hij wreef moeilijk over zijn oogen cn hij kre-unde moer dan hij sprak: „Ben jo daar eindelijk, jij lamme botte lier. Geef me dan toch wat te eten, wat duivel 1" Ik trachtte hem door schudden wat klaar- der wakker te maken. Hij scheen slaperig van den drank te zijn en was verschrikke lijk uitgemergeld. Toen ik hen' te been had geholpen, merkte ik het gebre'S op, dat hij aan ceil van zijn voeten had. Wij brachten hem door de opening beneden naar de eet kamer, waar hij voortdurend om eten bieef roepen. Toen wij hem wat te eten gegeven hadden, was hij echter nauwelijks in staat het aan te raken. Hij kreeg echter weer wat inenselielijks toen hij twee glazen wijn had uitgedronkentoen kon men ook eerst zien, dat hij niet zou oud was als zijn grijs haar eerst scheen aan te duiden. Er was echter een onrustige blik in zijn oogen en bij staar de naar do deur ais ware hij bang voor het een of andere. „Waar is de bottelier?" zeide hij eindelijk, „Dood," antwoordde ik. „Heb ik hem gedood?" „Neen, dc man is de trap afgevallen en heeft zijn nek gebroken." De man lachte schor. „Waar is mijn vader?" „Wie is uw vader?!' ,Ixnxl Rantremly." „Ook dood." „Hoe is het gebeurd?" „Hij kreeg een beroerte denzelfden mor gen dat de bottelier stierf." De man zei geen woord. Hij draaide zich om en at een hapje. Toen zeide hij tegen mij „Kent u een dame, die Sophia Brooks heet?" „Ja, die heeft u tien jaren lang dood gewaand." „Tien jaar? Groote GodMeent gij dot ik dan maar tien jaar opgesloten ben ge honden? Dut kan immers niet. Ik ben een oude man. Ik' moet ten minste zestig zijn." Bulgarije. Zondag en Maandag hebben te Sofia nieuwe inhechtenisnemingen plaats gehad in verband met den moord oo den minister- pres. Petkoff. Onder de verdachten 'zijn 3 Russische vrouwelijke nihilisten. Vele ver dachten zijn wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Minister Gennadieff, die bij den aanslag verwond is, werd door vorst Ferdinand be giftigd met de Alexander-orde. Perzië. Reuter meldt dat de verontrustende be richten over de aankomst van Russische In de keuze, die de Staten deden, ligt nog vrij wel opgesloten„als wij over uw "be groeting hadden moeten oordeelen, waart gij, minister Staal, met vlag en wimpel minister gebleven en gij, Kabinet zat nog zoo vast in het zadel als voorheen." Daarmee heeft de Statenvergadering zich geworpen te midden van een politieke crisis, waarover niet zij geroepen is te oordeelen en die zij met haar daad alleen bemoeilijken kan. En 't feit, dat ais de tegencandidaat een ander geno- raal was gesteld, heeft de beteekenis dezer manifestatie zeker niet verminderd. Politieke gevolgen verwachten wij van deze betooging overigens niet. AL de rug steun voor de regeering kan zij niet die nen. Deze weet nu dat zij met de Staten van Noord-Iioiland gemakkelijker spel zou hebben gehad dan met de Eerste Kamer, doch meer ook niet. Tegenover de volksver tegenwoordiging, waarmee alleen zij heeft tc maken, staat zij precies gelijk voorheen. Zelfs zedelijken steun kan zij op het Binnen hof uit deze verkiezing niet putten. Zij kan liet votum beschouwen met eenig welbehagen, gelijk zij dat elke motie van goedkeuring kan doen, aangenomen door welke vergadering ook, wier taak en roeping elders ligt, dan op het terrein, waarop zij zich begaf. Voilé tout De manifestatie mogo daarom min of meer onschuldig zijn en eenigszina lachwek kend, dat zij op een handig gekozen oogen- blik weid op touw gezet, is, dunkt ons, moeilijk vol te houden. „Land en Volk" Minister Staol gekozen tot. lid der Eer ste Kamer.! Dit feit is, onafhankelijk van de vraag of de gekozene zitting zal nemen, van groote beteekenis. „Neen, gij zijt nog niet zoo ver >n do dertig." „Is SophiaHij hield op en op nieuw kon men den bangen blik in zijn oogen zien. „Neon. Het gaat haar goed. Zij is hier.' „Hier?" „Ja ergens in het park. Ik heb haar en'de bediende uit wandelen laten gaan en haar verzocht niet'vóór de lunch terug to komen. De konstabel en ik haddon het een on ander te doen, waarbij wij niet. gestoord wilden worden." De man streek langs zijn langen, woesten baard, „Ik zou wel graag een beetje opgeknapt worden, voordat ik Sophia ontmoet," zei de hij. „Dat zou ik gaarne voor u doen, uw lord schap," zeide de konstabel. „Uw Lordschap," herhaalde de man. „O. nu begrijp ik het. U bont vnn de poli tie niet waar?" „Ja, uw Lordschap, hoofdkonstabel!" „Dan geef ik zelf de zaak aan. Ik heb den bottelier gedood." „Maar dat is niet mogelijk, uw Lord schap „Het is wel mogelijk. Die schrikkelijke gevangenbewaarder begon oud te worden en op een goeien morgen vergat hij dc deur achter zich dicht te doen. Stil sloop ik ach ter hom aan en boven aan de trap gaf ik bom een trap in zijn middel^ waardoor hij languit van de trap viel. Het maakt© een helsch kabaal. Mijn bedoeling was niet den ellendeling te doodeti, maar om een kan» te krijgen om te ontsnappen. Juist toen ik de trap af wilde loopen, zag ik tot mijn schrik mijn vader, die er uit zag die er uit zag nu, ik kan het niet zeggen, maar de oude vrees over hem kwam weer boven, terwijl bij door de gang liep. Voor ik recht wist wat ik deed, was ik door de geheime deur gevlogen en had haar achter mij dicht geslagen." „Waar is do geheime deur?" vroeg ik: „Daar die haard. De heele haard gaat van binnen open indien gij dat gebeeld houwde ornament op zij schuift, daar links in den hoek." „Is het dan geen echte haard?" „Wel zeker. U kun't er een vuurtje in branden en de rook gaat dan gewoonweg door den schoorsteen omhoog. Maar nog eens: ik heb den bottelier gedood, al deed ik het dan niet opzettelijk, konstabel Thans eerst bleek wat een flinke, royale kerel de konstabel was. „Laten wij daarover niet meer praten, uw Lordschap. Wettelijk dcedt gij het niet." U ziet, daar beeft een onderzoek plaats go- had en zoo krijgen wij de beslissingDood door oen ongeluk, door een val van de trap. Nu nog weer met den coroner te beginnen, uw lordschap, gaat toch niet." „Neen," zeide rijn lordschap, nu voor het eerst weer lachend, „ik heb nu lang ge- noeg gevangen gezeten en moeten wachten. Ik heb lang genoeg achter dien vervloekten schoorsteen gezeten om nu niet weer nog eens te willen gaan wachten op eon uit spraak van den-eoronor. SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1