Schilderachtige cijfers, vooIidTm e s. liet buitenste uiterlijk, ALLERLEI. Gemeenten Inw Konten totaal per hoofd Culembofg- 8522 157 1.84 Sittard 6508 123 1.88 Boxtel 7101 213 2.9 Zwijndrecht 6193 190 3.0'G Franeker 7393 258 3.4 Rhcnen 5817 274 4.7 Hellendoora 7913 480 6.06 Beverwijk 5856 560 9.5 Enkhuizen 7318 738 10.08 Zierikzee G948 737 10. G jLoosduinea ,598$ 706" 11.78 8inü- 1 ha Zelts, zij het aanvankelijk op beperkte schant, stelselmatige, ook theoretische, vakopleiding j kunnen invoeren, Trof. Simon van der Au, wij schreven het reeds, ontkent niet, dat deze ontwikke ling van den arbeid als correctie element in de straf eerst tot haar vecht zal kunnen komen, wanneet de wettelijke hinderpalen zijn opgeruimd. Doch beter dan iemand an ders kennend de moeilijkheden wan de/e hervorming, reclameert do hooggeleerde schrijver niet op hoogen toon een onmiddel lijke herziening van ons strafstelsel. liet moet geleidelijk gedaan en er kan nog heel wat gebeuren, voordat het nood- zakelijk zal zijn te raken aan de heilige huisjes van eenzame opsluiting in hei begin en van «trafbepaling uitsluitend tkxvv den rechter. Maar toch met vaste hand stippelt de hoogleer,uir de richting uit waarin de her vormingsbeweging zal hebben te gaan. Eu met een warme en weldoende ovmuigm; verdedigt deze uitnemende deskundige de theorie, dat wij geen vtede mogen hebben met een strafstelsel, dat nog veel te zeer den nadruk legt op vergelden en t ij d o lij k onschadelijk maken en cel te weinig op versterking en verbetering van de individu, niet een strafstelsel dat m /iin riolen het vuil uit de maatschappij alleen tijde lijk vei bergt en niet tracht de nuttige elementen daaruit at te scheiden, te verster ken en in nieuwen, beteren vorm weei aan de maatschappij terug te geven. XT. In een vorig artikel hebben we ten slotte de cijfers, verbeeldende de uitgaven, no'ke verschillende groote gemeenten nog in <007 voor hun schutten] zullen doen. naast eikaar gezet. Dat rijtje cijlere deed in haar schil derachtige slordigheid denken aan een st:Iid van het veelbesproken wapen. Wij hadden gerekend hiermee, en voor goea, afscheid te nemen van de „lantfiteil dor sehntteis*'- Doch deze kaatsten hebben nog .dezelfde lichtgeraaktheid als de vroegere dragers van de schutterlijke eer. Wat ons nog niet gebeurd was, is ons nu gebeurd. Wij hebben twee bezwaarma kende brieven van schutters gekregen De ceae, eigenlijk geen schutter want hij is schutter-luitennnt zegt ons heel kalm dat de groote verschillen in ons laatste lijstje o. a. verklaard worden door net feit, dut in de c-ene gemeente Je schutterij nog actief is, terwijl zij in een andere Arnhem b.v, de nog overgebleven activi teit verloren heeft, omdat zij en haar leden Gemeenten law. Kosten totaal 979 1241 1651 899 peruuuiu 11.79 14.8 15.0 2.5 19 5.7 6.3 daar bij Koninklijk besluit gelijkgesteld zijn met de rustende schutterij en haar j leden.'"' Wij geven dit lid van de schutterij acte van deze opmerking niet zonder er aan toe te voegen, dat het tegendeel door ons ia verondersteld noch -meegedeeld. Een tweede lid van de schutterij is ge lukkig geen luitenant en dus niet aatisfak- xïons-iahig voor een hoofdofficier als wij men weet dat de Duitsehe keizer de Ame- rikaansche dagbladschrijvers commandoeron de generaals genoemd heeft, waaruit wij af leiden. dat de Hollandsche schrijvers ten minste met mi majoor van de schutterij rustende en daarmee gelijkgestelde mogen worden vergeleken. Wij zullen dus de ge mengde beriehten-rubriek van de Nederland- sohe pers-majoors niet de stof leveren voor een berichtje over het laatste duel van den laatsten der schutters met een schildenvch- tigen cijferaar. Wat doet nu deze Zuidorbroeder wam de heftige schutter woont ten zanden van de Maas zoo opvliegen'.' Het feit alleen, dat den Bosch 16.945. Arnhem 500 voor schutterij uitgeeft. fs dat dan niet juist? Het lid tmn de schutterij ontkent dat niet maar zegthet aroote verschil vindt zijt: verklaring in het feit, dat tan die f 16.945 15,775 besteed worden voor de instandhouding van het muziekkorps. Hebben wij dat dan tegengesproken of den Bosch aan de kaak gesteld als verkwist ster? Neen immers. Maar dan had dew /ui- derbroeder zijn krijgsmnnsvuur toch ook Ireter kunnen gebruiken dan voor de/e schut terlijke charge op ons. Overigens de schutterij rit todt und lasst sic grassen F' Volgt een heel wat moderner onderwerp: de gemeentelijke gezondheidsdienst welke post in de officieele statistieken aldus omschreven wordt: Vaccine, keuring van levensmiddelen en slachtvee., toezicht op prostitutie, hygiënisch toezicht op woningen, ontsmetting, verpleging van afgezonderde besmettelijke zieken Uit den aard der zaak kan vergelijking I onmuzikale hier niet tot veel resultaten leiden, aange zien het hier betrekkelijk kleine bedragen be treft en óp de post niet scherp omlijnd kan worden. Wij vinden nu de volgende cijfers in de rekening 1903: Delfzijl 8298 Maassluis 8336 Meppol 10259 Maastricht 35639 Alkmaar 19-116 774 Nijmegen 4 7673 2758 Utrecht 1106-18 7045 Zwolle 31973 2471 7.7 Schiedam 27943 2336 8.3 Tilburg 44787 4183 9.3 Den tlaag 229803 22690 9.8 botterdam 357474 37568 10.5 Haarlem 6S51S 8142 11.8 Assen 11789 1573 13.3 Amsterdam 540534 89305 16.3 Den IWh 32891 6077 18.4 0 roningen 70609 13604 19.2 .eeuwarden 33936 6759 19.9 Dordrecht 412994 13517 31.5 Gouda 23552 3850 37.6 Leiden 55470 34 603 62.3 Middelburg 19206 13393 69.7 Arnhem 59759 92720 155.1 Hier schijnt het dat wij inderdaad het summum van -eluldoiuchiigo losheid hehbeu bereikt. Arnhem zou in 1903 meer voor haar ge z.oiulheidsdienst betaald hebben dan het 0 maal grootere Amsterdam, of dan U-otter dam, den Haag, Utrecht, Groningen, Haar lem en .Nijmegen samen. En -Ion gemiddel den Arnhemmer zou zijn otficieele gezond heid 62 maal zooveel al.- den Maastrichte naar, "27 maal zooveel als zijn buurman de Xijrnegenaar. maal zooveel als de Hage naar en ruim 9 maal zooveel nis den Am sterdammer gekost hebben. lutuss-rhen ei is op dez.e eijleu-. die men verlieze dit met uit het oog - - offi cieel aldus naast elkaar gezet worden, ver moedelijk wel het een en ander af te dingen. IToe met name Arnhem min dat hoog1 cijfer komt. blijkt uit de in ons bezit zijnde Am- hemsehe begrooting niet. Het zou kunnen zijn dat in dit cijfei voor Gelderland'.-, hoofd- tad liet nadeelig saldo van de uitkomsten van den gemecntcreinigingsdiensL lieg re pen is. terwijl men dat voor Nijmegen men bedenke weleen stad uit dezelfde provin cie er buiten zou hebben gelaten. Een dergelijke fout is denkbaar te Middelburg. Bovendien is het ook niet zeker, dat men voor enkele steden niét de kosten van water voor straatbesproeiing en fonteinen onder dezen post heeft gebracht, wat toch met de officieele omschrijving van don post. in be slisten tegenstrijd zou zijn. In elk geval blijkt uit dit alles hoe voor zichtig men bij niet scherp omschreven pos ten moet zijn, ook waar het geldt de over name van officieel naast elkaar gestelde cijfem. vallen, niet. alleen zijn tegenstanders, maar ook zijn vrienden, en aanhangers. Eens hield Alexandre Rihot een mecHerlijke rode. Toen hij in de rede werd gevallen door de uiter ste linkerzijde, waar Clëmenceau z.at, merkte hij op, dat hij altijd luisterde naar iemand van de tegenpartij. „Ik luister ook naar u." sprak Clé- meneean „Piaat dun niet langer," zei Brisson, de president, „om tc toonen, dut u luistert.'' Eens vroeg Jules Ferry hem, ont niet voort te gaan met het werken voor een grondwetsherziening, daar het laad behoefte had aan rust. „Waarom spreekt u over rust?" riep Clëmencoau uit. „Die bestaat niet voor een vrij volk Rust is iets voor oen monarchie." Clémenceaii bezit de koppigheid eigen nan de bewoners van de provincie Bretagne en de vooruitstrevende denkbeelden van zijn geboorteplaats Xanles. Hij is geneesheer ge- weert en deed zijn materialistische beschou wingen op in de onlleedknmer. Hij is heftig anti-clerieiial en republikeinen als zoo danig verdedigde hij Rrcyttm, toen hij zag, dnt onder diens vijanden elericalen en anti- lepublikeincn zich als {On man vereenigd hadden. Hij E dagbladschrijver, romanschrij ver iui kunstcriticus Beweert,. Hij verdedigde he: -oeialisme. toen het door Gambetta ver oordeeld weid en hij viel bet aan toen Tan- rus het verdedigde. ïlij noemde Jules Ferty en diens collega's verraders, en nu is hij eet-te minister van president Faillières, die minister was m Ferry's kabinet. C-Iënten- CA'an is een man vol verrassingen, van plot selinge overwinningen de verpersoon lijking van het onverwachte. Wat hij nu zal gaan doen is de vraag, die Europa bezig handt. Gezondheidsdienst. GEORGES CLéMENCEAü. Het is algemeen bekend, dat de president van de Fransche republiek alleen in naam het hoofd van den Staat is. Hij heeft geen macht tot eenige daad van gewicht. Hij kan geen bevel uitvaardigen, dat niet, eerst door een minister is onderteekeud, die ver antwoordelijk is aan. de Kamer. De oerste- minister is de eigenlijke man van gezag, ter wijl de president slechts den schijn ervan heeft. Do Europcesche belangstelling is nu gericht op den raachtigMen Franschen staatsman, die zich van de regeering heeft meester gemaakt. Sedert 1870 reeds is de heer Clémenceau een bekend man, en nu na zes-en-dertig jaar is hij de bestuurder van Frankrijk gewor den en deze hooge plaats dankt hij aan z.ijn groote bekwanmheid op politiek gebied. Hij trekt de aandacht, niet alleen omdat hij de cerate minister is der Fransche republiek, of orndat hij hoog uitsteekt boven do groep van bekwame mannen, die hij in het- nieuwe kabinet om zich vereenigd heeft, maar om dat hij tot macht kwam tengevolge van zijn voortdurende werkzaamheid. Zijn geestkracht blijkt uit de manier waarop hij zijn kabinet vormde. De samenstelling van een nieuw kabinet duurt gewoonlijk eenige dagen door allerlei vormelijkheden en overlegginge Maar Clëmenceau leverde acht en veertig uur. nadat de president ei hem toe aan zocht. zijn volledige lij-u in. Hij had zijn taak - volbracht met groote snelheid, en be zocht de tnenschc.n, die hij in het kabinet wilde hebben per auto. Hij is nog geen zeven en zestig jaar oud. Niet vooi zijn zes en dertigste jaar werd hij minister: en toc.ii had hij dertig jaar lang bijna onafgebroken -zitting gehad in het Fransche kabinet. En dat ofschoon men al tijd wist. dat hij iemand was van de gioot- ste bekwaamheid. Zijn uiterlijk doet denken, dat hij een heel kalme persoonlijkheid is, toch is hij zeer hartstochtelijk. Zijn heldere, doordringende maar niet onaangename stem laat korte, levendige Fransche zinnetjes hoo- rcn. Geen uitingen van welsprekendheid geen uitgewerkte perioden; nu en dan een vraag, die in verlegenheid brengt, een vlij mend ironisch gezegde, een scherp stuk rede neering, dat den tegenstander in het nauw Brengt. Zoo was de redenaar, die in 1882 Gnmbetta's kabinet deed vallen, evenals later dat van Gambetta's opvolger, Freyci- net, die iri 1885 het kabinet Ferry deed aftreden en in 1887 het kabinet Brisson. Maar Clémenceau scheen zoo geschikt tot aanvallen, dat niemand er aan dacht hem een betrekking te geven, waarin verdedigen en niet aanvallen de voornaamste plicht was. Zijn rusteloosheid maakte dat hij beter kon afbreken dan opbouwen. Zelfs als anderen aan het -woord zijn, is Clémenceau nooit stil. Hij moet in de rede WAT AVE OVER DE ZON WETEN. De afstand van ons tot de zon is om streeks twee-en-negentig millioen Engel.sche mijlen -- zooveel als een vlugge .sneltrein, die dag en nacht zon doorreizen in twee honderd vijftig jaar zou kunnen afleggen. Zijn middellijn is omstreeks acht honderd zestig duizend mijlen, zoodat de trein een jaar zou kunnen, doorloopen, zonder van de oppervlakte der zon tot haar middelpunt te komen. Deze cijfers geven ons eenig denk beeld van de grootte. Daar de zon zoo onmetelijk is, en alle warmte, licht, leven en beweging op de aar de van hnnr uitstraling afhangt, is het geen wonder, dat vele voiken der oudheid haar als een god vereerden. Ofschoon onze zon het middelpunt van het plnneetstelsel ie, is ze geen vaste ster, maar beweegt ze als andere sterren.haar baan gaat in de richting van het sterrebeeld Hercules. Deze beweging van het zonnestel sel werd meer dan een eeuw geleden ontdekt door Sir William Herschel. De ouden meenden dat het heelal bestond uit vier elementen water, lucht, vuur en aardeen de zon werd als een hol van vuur beschouwd. Tiet was niet voor het jaar 1854 dat de theorie der zonnewarmte op goeden grond werd vastgesteld. Toen onderstelde lïelm- hoitz, dat de uitstraling werd veroorzaakt door het vallen van verschillende deelen op het middelpunt volgens de wetten der zwaar tekracht. Ijje aantrekkingskracht der zon is acht-cn-twintig maal die van de aantrek kingskracht der aarde en deze kracht werkt op oen massa drie-honderd-dertig mnnl meer dan clie op de aarde. Het gevolg is de ont wikkeling vuil een overeenkomstige mecha nische kracht in de massa der zon. Op aarde moet een pond water door zeven honderd twee en zeventig voet vallen om een warmte te veroorzaken die de temperatuur een graad Fahrenheit doet stijgen. Op de zon zou de zelfde warmte ontwikkeld wor den door een val van slechts acht en twin tig voet» Daaruit is de ontwikkeling van zooveel warmte in de zon verklaard. Ilelmholtz toonde aan dat als de zon overal dezelfde dichtheid had, Je condensatie tengevolge van de zwaartekracht genoeg warmte zou voortbrengen om de tempera tuur van ten even groote massa water om streeks 'A,Yon en twintig millioen centigra den tc verwarmen. Verdere onderzoekingen hebben tol de onderstelling geleid, dat de zon in haai middelpunt^ juin zes maal de gemiddelde dichtheid heeft, die een en twee vijfde maal die van water is. In het bui tenste dee! van de zonnemas.sa is de dicht heid zoo gering dat ze bijna niol merkbaar is. Aan de oppervlakte van de fotosfeet is het gas veel mindei dicht dan atmosferische lucht, zoodat de uitstraling van benedon doet de bovenliggende lagen niet meter verlies, dan de zonnestralen op een kelderen dag door den dampkring ondergaan. Aannemende dat de zon bestaat uit enkele atomen, heeft men berekend dat de jaarlijk- sche inkrimping van den straal een en zeven tig meter is; op die wijze zou de verande ring in de middellijn van de zon voor het blootc oog eerst merkbaar worden na een millioen jaar. Deze kleine inkrimping van de zon rtnar haar middelpunt veroorzaakt die groote- uitstrooming van licht en warmte die over de aarde en het verdere planeten stelsel plaats heeft. Ze zou in een minuut een ijslaag kunnen doen smelten die ter dikte van vijftig voet de zon omvatte. De energie die iedere minuut per vierkan ten meter van de zonneoppcrvlakte wordt voortgebracht, zou in staat zijn op onze aarde een ton op to heffen ter hoogte van omstreeks drie honderd dertig mijlwat ons een denkbeeld geeft van het verbazende werk, dat de zon dagelijks verricht, als ze onze aarde verlicht. En dat licht zal in de volgende millioonen jaren blijven schijnen met onverminderde kracht en, de regelmatig heid en gelijkheid, die noodig zijn voor hei behoud van het leven op onze planeet. Als do uitstraling der zon eenige dagen oplueld, zou de aarde op de poolstreken gaan lijken binnen enkele weken zouden onze meren en rivieren bevroren zijn, en voor vele jaren verloopen waren zouden zelfs de zeeën be vroren. zijn on het zou met alle leven op onzen aardbol gedaan wezen. 1 DE (-1IINEEZEN ALS MENSCHËN- ETERS. Men zegt, dat- 59.000 C-hineezen op be vel van hun regeering de Europee.sche hoogvscholen gaan bezoeken. De onderdanen van hot Hemelsche Rijk zullen waarschijnlijk geen mindere ge schiktheid toonen dan hun Japansehe buren om de wcstersche wetenschappen in 'ach op te nementoch zullen enkele Chinee- scho provincies in de buurt van Thibet nog wel eenig-szin.s vreemd .staan tegenover onze beschaving, daar hun bewoners een zeer dui- (lelijk merkbare voorliefde voor menschen- vloesoh hebben behouden. Een Fransche zendeling. Pb re Coldre, die stierl, nadat hij tien jaar in die afgelegen streken gearbeid had, werd op zekeren dag gewaarschuwd, dat men de missie, waarvan hij het hoofd was, z.ou aanvallen. Toen hij van de boven hem gestelde macht verlof had gekregen, om zich te verdedigen, deelde Pèro Coldte wapens uit- aan zijn christen geworden Cl)iniezen, die groeten eerbied voor hem hadden en veel van hem hielden. Hoe groot was zijn verwondering toen hij z.ag, dnt zijn Chinei-zen met groote zakken naar het gevecht gingen, en vooral, toen hij vernam, dat die zakken bestemd waren voor de lekkerste stukjes van dn vijanden, die ze hoopten te dooden. Coldre' riep hen icrug en hield een toe spraak tol hen om hen van hun voornemen terug tc houden. Onze mcnschcnetcra luis terden met den gewonen eerbied naar hem, maar zonder in het minst overtuigd te zijn en toen de zendeling uitgesproken had, zei een der Chineczen eenvoudig: „Als u hel eens geproefd had En ze hielden hun zakken bij zich. schuldiging, omdat hij vergeten had, ü1)t hij pas had gerookt. „Ze verslaat u niet," zei dc dokter, „Ja, enkele ademtocht heeft haar vast doen insla pen." Zoo vvas hel. Du dichter volbracht een kuur. die boven do macht van dan dokter ,Zio je dun niet, dat die laarzen aiC[ elkaar passen?" „Jawel, meneer, maar het andere paar H net zoo." „Heb je de pluchtige oogan van dim meneer gezien?" ,lk zag den verlovingsring aan zijn vin- ger, toen keek ik niet meer naar zijn oogen,'' f Rechter: „Is u al eens vroeger gestraft?" Beschuldigde: „Nu, meneer de rechter, ik ben toch geen kind moer," Modern e, keukenmeid, „O, mevrouw, u is onbetaalbaar in uw boosheid. Mag ik even een kiekje van ii lemen?" Jan wordt opgevoed naar den grondregel: „Zoete kinderen vragen niet." 's Middag aan tafel begint hij op eens te huilen cn als men hem vraagt waarom, antwoordt bij; ,,lk zou zoo graag eens niet zoet zijn," WAAR KOMT HET WOORD „GAS" VANDAAN? Voor 300 jaar woonde in Brussel Joh art Baptist van Helmont, dokter en scheikun dige, die onder de geleerden van zijn tijd een belangrijke plaats inneemt en zeer veel werken over geneeskunde en alchimie ge schreven heeft. Die geleerde beschrijft in een zijner werken nauwkeurig het ontstaan van een door hem ontdekte gassoort en ein digt zijn opmerking daarover met deze woor den „Daarom ben ik zoo vrij geweest deze luchtsoort, die zich niet zeer onderscheidt van den chaos der ouden, gas tc noemen. Daaruit blijkt dat Ilclmont liet woord gas uit het woord chaos heeft gevormd, en het woord gas vóór hem niet bestond. Dat bij zelf het woord heeft uitgevonden, blijkt uit een andere plaats van zijn werk, waar hij schrijft: „Deze tot nu toe onbekende lucht soort noem ik met een nieuw woord gas." PASCIIEN. De viering van het Paaschfeest, tegelijk liet- lentefeest, is met een menigte heidensche gebruiken vermengd geweest, die langen tijd bleven bestaan en eerst in de laatste tijden meer en inter uitstierven. De kerkelijk „Paaschspelcn" uit de middeleeuwen kent men niet meer, het „Paaschgelach". dat de predikers in dien tijd opwekten door het vertellen van „Paaschverhalen" en nog veel meer, is voorbijgegaan. „Paaschvuren" wor den nog hier en daar ontstoken. In do Gricksche kerk bestaat ook het gebruik van den „Punschkus" nog. Met Pasehen kregen eeuwen geleden slaven hun vrijheid van hun meesters, misdadigers werden door vorsten begenadigd, armen werden bedeeldniemand werkte en allen gaven zich aan het vroolijk feestvieren over. De pnascheieren, die nu aan kinderen worden gegeven, werden toen nan volwassenen uitgedeeld en dienden tot allerlei doeleindenmen kon er heksen door kennen, ze deden het vee gedijen, gaven ge luk in het spel. gezondheid en beschutten tegen den bliksem. Hier en daar hecht men er nu nog die beleekenis aan. Altijd en overal is oebtet het Paaschfeest met groote opgewektheid gevierd, niet alleen om de be- teekenis die het voorde christenwereld heeft maar ook omdat daarmee een efnde komt aan de heerschappij van den winter. Voor postzegelverzamelaars komt een be langrijk bericht uit Amerika. De post-adm nistraiio der Vereonigde Staten is voorne mens voor ieder der 26 hoofdafdeelingen der Nbord-Amerikaansche posterijen, afzonder lijke postzegels te laten maken, die zich van de gewone postzegels onderscheiden doordat er bij de letters S. P. de naam van het kantoor wordt opgedrukt. Dat maakt dus 26 seriën van N oord - A men ka a nsc he postzegels meer. Dit is echter nog niet alles. Ook de 5974 postkantoren krijgen postzegels met hun eigen merk, zoodat er 26 maal 597 seriën zullen ontstaan. TENNYSON ALS HYPNOTISEUR. Het is misschien niet algemeen bekend dat Tennyson het vermogen bezat zieken to hypnotiseeren. Een dokter, die hem had gadegeslagen, vroeg hem een dame onder hypnose te brengen. De dichter verklaarde dat hij het onmogelijk zou kunnen, maar probeerde het toch. Eerst- had hij er een uur voor" noodignaderhand deed hij het in een paar seconden. Eens had ze pijn boven het oog. „Blaas op haar oog," zei de dokter. Ten nvson deed hot. en maakte tpon een veront- NEBERLANDSCHE WIJSHEID. O, Edele narLaat treffen wat kan treffen, Gij neigt uw hoofd, om 't hoofd omhoog to heffen. Arondel. De hoop vraagt: hoe zal ik de toekomst vinden, het geloof, hoe zal de toekomst mij vinden? de Bubhy. Iedere waarheid heeft haar martelaar gij had; wnnt eeri waarheid kun ia het luut des mcnschen geen wortel schieten, indien zij niet gepredikt wordt aan een kruis. de Daisy. Er heerscht een onverbiddelijke wc-t in de geschiedenis van de zedelijke ontwikkeling; 't is dezoniets komt tot stand zonder offer: geen vooruitgang zonder strijd cn smart, elke schrede is een tred op doornon. Het symbool van deze waarheid is het kruis van Golgotha. dc Bussy. MODE. Voor mart tot do zomerhoeden kan over gaan, draagt men hoeden van taf. Ze lijken alle min of meer op die van do achttiende eeuw, hebben een broeden bol, zijn soepel, en gedrapeerd in den vorm van een baret, die oj) den broederen of smalleren rand valt, al naar het kapsel van de draagster. Eerst waren de randen van die hoeden geregeld gevoegd tusschen twee fluweelen biais, maar nu noemt men dat winterachtige garneersel niet meer; de randen worden «star de stof waarmee ze bekleed zijn, geplisseerd of ge- doft overtrokken. Men maakt ze in alle kleu ren, die buretachtige hoeden, zoodot men ze bij iedere japon passend kan krijgen en zc voor iederen leeftijd geschikt zijn; de eerste van die soort hoeden werden dan ook door kinderen en jonge meisjes gedragen, nu dra gen zelfs vrouwen van middelbaren leeftijd zezij nemen ze van donkere kleuren ca ver sieren ze met blccmon in de tint van herfst bladen. Die hoeden garneert men meer met bloe men dan met voerende bloemen en bladen zijn dikwijls in de tint van „de stof, die ze versieren ze ziin genuanceerd van liclit tot donker en de zijden of fluweelen meeldra den doen die schakeeringen goed uitkomen. Andere hoeden zijn bedekt met breede strikken van lint, die den bol bedekken en op den rand vallenmen ziet slechts strik ken, die kunstig zoo worden geschikt, dat ze niet zwaar of ongracicua lijken. Zulke hoeden staan liet best aan lange dames; oen kleine vrouw, die zulk een garneersel zou willen hebben, moet een toque nemen met smal lint. VRIENDSCHAP TUSSCHEN MAN EN VROUW. Meestal wordt gedacht, dat vriendschap tusschen man en vrouw niet bestaanbaar 's- Toch zijn cr Voorbeelden van. Scott was'vee! verplicht aan Joanna Bailiio, die ook in vloed had op andere mannen van genie- Toen de vrouw van Thackeray krankzinnig werd, vond hij in zijn droefheid troost in de oprechte genegenheid van mevrouw Charles Brookfield, de vrouw van een zijner beste vrienden. Toen" er over die verhouding ge praat werd en die praatjes ook den heer Brookfield ter oore kwamen, schreef Thacke ray. dezen een openhartigen, manneüjken brief, waarin hij verklaarde hoeveel waard" die vriendschap voor hem hadhoe onschul dig ze was en hoe geheel in overeenstem ming met zijn oer. Hij bevestigde de waar heid hiervan met zijn eerewoord, en verzocht dat ar niets gezegd of gedaan zou- worden om hem van die vriendschap te beroovett. De man, tot wien die brief gericht, was, han een even edelmoedige natuur als Thackcnn zelf. Hij luisterde niet naar verdere praatje" -en de vriendschap tusschen het drietal wem nooit meer verstoord. Op dezelfde wijzp_ vond Charles Dickon? in ,Georgina Hogarth, de zuster zijner vrouw' een troosteres in de vele uren van diepe ver slagenheid in zijn later leven en in zijn tea; tatramt Schreef hij bij/ het legaat, dat hij Wfj J ffia mei lou Sar tan men «al C men «ti men aan «vet thot helft ten atdc tiert

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 10