Kunst en Wetenschap. BINNENLAND. Van hot hof. H. M. dc Koningin on Z. K. II. do Prins zijn gistermiddag ten -L u 37 m. spoortijd per Staatsspoor naar liet Loo i er- Trokken voor hot jaarlijksch zomerverblijf. Den Vorstclijkcn Personen werd uitge leide gedaan door den gouverneur der rosi- deutie, generaal van Ermel Scherm-, en door den burgemeester, baron Sweerts de Lnndas. Bij het vertrek van den koninklijken hein werden de Koningin en de Prins zeer leven dig toegejuicht door een talrijke menigte, welke ditmaal tot vrij dicht in de nabijheid van de Koninklijke wachtzaal werd toege laten. II. M. en de Prins bleven groetend op het baleon staan, totdat de trein het sta tion geheel verlaten had. Voor het vertrek brachten de Koningin en de Prins nog een bezoek aan dc Ko ningin-Moeder in het. Paleis in het Voor hout. Het Loo had gisteravond weder een vroolijk aanzien. De vensters van het witte paleis waren ontsloten, do bloemperken van geurige voorjaarsbloemen voorzien en alle lantaarns voor hot paleis verspreidden vroo lijk licht in de avondschemering. De bui tengewoon schoone avond had duizenden naar Het Loo gelokt, waar do aankomst van den koninklijken trein op het breede terras achter het perron werd afgewacht. Precies 7 uur stoomde de trpin de pa leislaan binnen. .-.Ka het verlaten van den trein werd het Koninklijk echtpaar door den burgemeester ontvangen. Van het ge reed staand rijtuig werd geen, gebruik ge maakt, doch naar het paleis gewandeld. Zoodra het echtpaar zich vertoonde gin gen luide hoera's op en een „leve de Prins" weerklonk herhaaldelijk uit de dichte rijen. De hartelijke begroeting bleef aan houden tot het echtpaar over de bassccour naar het paleis was gewandeld. Voor de bassecour stonden de officianten geschaard, die Koningin en Prins begrootten. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt he denmiddag met den trein van 12.5 per Hol- landsche Spoor naar Amsterdam voor het bezoek aan de Zuid-Afrikaansche tentoon stelling. Onze Ministers. De Minister van Marine, de heer Stuart, begaf zich heden naar den Hoek van Hol land Teneinde aan het loodspersoneel dat on derscheidingen heeft gekregen in de orde van Oranie-Nassau, ter belooning hunner diensten bij de redding der „Berlin", de rid derkruizen en eere-medailles uit te reiken. De Minister was hierbij vergezeld door den kapitein ter zee Bcntz van den Berg, inspecteur-generaal van het loodskezen en "s Ministers adjudant luit. ter zee le kl. Merkus. Ridderorde. Bij Kon besl. van 3 dezer is de gepen- sionneerde luitenant ter zee der 1ste klasse J. H. Ketjen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Personalia. Bij Kon. besl. van 3 dezer is de Oost- Indische ambtenaar mr. II. G. de Cock, laat stelijk tweede-substituut-griffier bij den raad van justitie te Batavia, thans met verlof buiten bezwaar van den lande in Europa, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Bij Kon. besl. van '21 Maart is aan nu-. VV. K. F. P. graaf van Bylandt, eervol ontslagen buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, op grond van de artt. 3a en 9a der wet van 9 Mei 1390 (Stbl. no. 78), een pensioen toegekend ten be drage van 1175 's jaars. Gemeente-ontvanger te Rotterdam. Bij den Rotterdamsehen gemeenteraad is door B. ea "VV. een aanbeveling ingediend voor den openvallenden betrekking van ge meente-entvanger. Daarop zijn geplaatst de hoeren rnr. J. H. Lugt en P. Lamaison van Heenvliet, beiden gemeente-ambtenaren. Inmiddels was nog een schrijven inge komen van den heer W. D. v anDa m m e J a 1 xnk, te Schiedam, houdende er- zoek om tot gemeente-ontvanger benoemd te worden, dat door B. en W. gevoegd is bij de ter zake ingekomen adressen. Geneeskundig congm. Men schrijft ons uit Leiden Heden werd alhier het -11e Nederl. Natuur- en Geneeskundig congres, 't welk ook de eerstvolgende dagen vergadert, ge opend. De leden werden op den middag ten stadhuize ontvangen en verwelkomd door den eere-voorzitter der regelings-commissie, mr. N. de Ridder, burgemeester dezer gemeente. Vervolgens werd de le algemeene ver gadering geopend in de Stads-Gehoorzaal door den algemeenen voorzitter, prof. dr. H. Lorentz, met eene rede over »Het Mikroskoop en de laatste uitbreidingen op het veld van mikroskopisch onderzoek." Daarna werden door prof. dr. E. C. van Leersum uitvoerige meösdeelingen verstrekt over de Geschiedkundige Tentoonstelling van Natuur- en Geneeskunde, in Universiteits gebouw en bibliotheek, verwijl verder tal van onderwerpen van huishöudelyken aard werden behandeld. Hedenavond feestelijke bijeenkomst van de leden van het congres in sde(n) Vergulden Turk", aan de Breestraat, Beperking der vlreseotie. Onder presidium van het gedelegeerd li van het Comité tot Beperking der Vivisec tie, den heer G. C. D. d'Aumale baron van Ilardenbroek van Uardenbroek, burgemees ter van Driebergen en Rijsenburg, vergader den Dinsdagmiddag in „Hotel des Pays Bas" te Utrecht ecu aantal dames en hoe ren, die aan den oproep mui hovengenoem- deu heer hadden gevolg gegeven of bereids daarmede hun instemming hadden betuigd, om besprekingen te houden, ten einde dr. Maréehal uit Parijs de gelegenheid te geven hier een conférence over vivisectie te houden. Nadat, oen plaatselijk comité zich ge vormd had, werd besloten deze conférence zoo mogelijk 20 April a.s. des namiddags ten 3 ure in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht te doen plaats hebben. Ook zal in een der zalen van dit gebouw dan waarschijnlijk een tentoonstelling wor den gehouden van eenige prenten en andere voorworpen, welke een beeld zullen geven van de hulpmiddelen, die de techniek der vivisectie behoeft. STADSNIEUWS. Woensdag 10 April zal in Musis Sa crum een concert gegeven worden dooi den heer Jan Kok, violist te Rotterdam, met medewerking van moj. Cathrien Kettcnis, concertzangeres, en den heer J. F. Schadde- lee, pianist, beiden oveneens van Rotter dam. Het programma bevat een sonate van Handel en van Mozart voor viool en piano, viool-solo's van Hans Sitt, Franz Ries en Wieniawskv, piano-solo's van Edward Grieg en Schumann-Liszt en liederen van Brahms. Schumann, Schubert, Hiklach, Ren- nes, e. a. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Trijz-Dem. Tereen. „Schiedam". Gisterenavond werd door de Vrijz.-Dem. Vereeniging „Schiedam" in het Volkshuis aan de Lange Haven een ledenvergadering gehouden. De vergadering was vrij goed be zet en kenmerkte zich over het geheel door belangstelling in de te behandelen punten. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld, terwijl de rekening van den penningmeester met een. voordeclig saldo werd goedgekeurd. Onder de mededcelingen en behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd ter kennis gebracht dat het dagelijksch bestuur uit het bestuur voor de laatst gehouden ver kiezing zich had saamgesteld uit de heeren: M. O. M. de Groot, voorz., L. A. C. In- geniioes, secr., en J. Bokhorst, penning meester. Het voorstel van het bestuur, het gemeen te-program te vervangen door dat van den Bond, vond de algeheele instemming van de vergadering. De beschrijvingsbrief voor de alg. verga dering van den Bond op 67 April te Zaandam te houden, lokte nog al eenige be spreking uit. Als afgevaardigden werden door de vergadering aangewezen de heeren L. A. C. Ingenhoes en P. J. de Mooij. Een gunstig verschijnsel was het dat de agenda vermelde ballotage nieuwe leden een 14-tal heeren hadden zich hiertoe aan gemeld, .zeker wel een bewijs dat de belang stelling voor de vereeniging „Schiedam" meer en meer vooruit gaat en een nieuw leven hier kenbaar is. De voorzitter sprak na aanneming van de nieuwe leden den wensch uit, dat het voor velen een aansporing moge zijn dit voorbeeld te volgen. Na een opwekkend woord van den voorzit ter om de propaganda flink te blijven voort zetten. werd de vergadering gesloten. Qranje-Yereeniging. Zooals wij hebben aangekondigd was door het voorloopig bestuur van Wijk III 'der Oranje vereeniging tegen gisteravond een openbare vergadering in Musis belegd, waar in dr. C. J. Vinkesteyn als spreker zou optreden. De heer J. van der Hout, vice-voorzit- ter van het Hoofdbestuur, heette de aan wezigen welkom, in het bijzonder de dames die ter vergadering waren opgekomen, daar bij den wenseh uitsprekende dat dit aantal steeds meer zou toenemen, omdat de vereeni ging den steun ook van de dames noodig heeft. Bpr. waardeert ten zeex-ste dat de lieer Vinkesteyn hier hedenavond optreedt omdat hij weet wat deze daarvoor opoffert. Voorts deelt spr. mede dat deze vergade ring is belegd door het voorloopig bestuur van "VViik III, dat na do rede van den spreker gelegenheid zal geven zich als lid op te geven, waarna tot verkiezing van het definitief bestuur zal worden overgegaan. Dan verkrijgt de heer V i n k e s t e ij n het woord. Het was stil in Schiedam, aldus vangt spr. aan, het was stil "m Schiedam op den avond van 30 Augustus 1906, een stilte die zeer afstak bij de opgewektheid en leven digheid die op dezen datum pleegt te heer- schen op onze straten. Het was alsof mét het begraven der schutterij, ook ten grave was gedaald de belangstelling van Schiedam in de .wederwaardigheden van ons Vorsten huis. Geen vaderlandsche tonen klonken langs de stratendc bevolking zou niet aan de deuren, voor de vensters of op de straten zich begeven om blijk te geven van haar op gewektheid, zooals dat jarenlang geweest was op den vooravond van het feest op den vol genden dag, aanmoedigend om met groote hartelijkheid en ingenomenheid den geboorte dag te vieren van het Hoofd van den Staat. Velen konden zich dan ook niet vereenigen met die stilte en men zag groepjes menschen komen uit de straten die op de Groote Markt uitkropen, die wachtende waren op de dingen die toch wel komen zouden. liet Raadhuis, waar zoo vaak de burge meester inet de gemeente-autoriteiten en hun dames en ook velen der vroede vaderen zich op dien avond hadden vcreenigd, om getuige te zijn van de inleiding tot het feest \un llarer Mnjesteits verjaardag, iiet raadhuis bleef in donker. Te vergeefs keek men de Boterstraat in of misschien vandaar de roede gloed der toort sen de nadering van den stoet zou toonen. De bevolking, die op de Markt was saam- gekomen, ging ontevreden huiswaarts. Maar de koranlmuziek zou toch wel op de gebruikelijke wijze den feestdag openen? Mnar ook dit bleef achterwege. Alleen in do Groote Kerk werd God gedankt voor do weldaad dat Nederland zijn Vorstenhuis nog had. Maar daarbuiten klonk geen Wilhel mus, geen woorden van dank. Trein en tram brachten met. honderdtal len de stadgenooten naai- buiten om daar feest te vieren. En in,Schiedum bleef het fatal. Doch het zou zoo niet blijven. Waar vroe ger de schutterij het initiatief nam om feest betoon op straat te brengen, daar deden het nu de kleine luiden, die zooveel aan het Oranjehuis te danken hadden. De kinderen trokken door de straten en in afgelegen buurten hadden dc bewoners van hun zuur verdiende penningen iets afgezonderd om ver sieringen -aan te brengen en onderling den feestdag to vieren, om te getuigen van de liefde voor Oranje. Schiedam kan nooit en zal nooit vergeten wat het vaderland aan Oranje is verplicht. Niet dus om de verdiensten te besproken van de lange rij van mannen uit dit Vor stengeslacht jegens Nederland, maar om met een enkel woord in herinnering te brengen wat de Oranjevorsten voor Nederland zijn geweest, opdat dit bij de viering der Oranje feesten weer levendig voor den geest zal staan, heeft spr. zich thans ten doel gesteld. Spr, weet dat omtrent den groeten Zwij ger, den eerste der Oranjevorsten in Neder land, do denkbeelden niet eender zijn en hot is goed de verschillen te noemen om daar door meer één-te zijn in de waardeering van dezen heldenfiguur. Velen zien in hem den grondvester van hun godsdienst, maar wat voor hen als een verdienste geldt, is voor anderen juist een steen des aanstoots. Maar bij een zuivere beoordeeling moet men denken aan het vol gende Wij staan niet meer te midden van den strijd dier dagen, ons oordeel is, dank zij het onderzoek der geschiedkundigen, anders dan in dien tijd. Evenals de boeken naar hun datum, moeten de personen naar him tijd beoordeeld worden, Erkenïle geschied schrijvers van verschillende gezindten komen hoe langer zoo meer elkander nabij in de be oordeeling van den Grooten Zwijger en het is niet de eerste maal dat allen worden op gewekt elkander te naderen bij de beoordee ling zijner daden. En zijn nazaten hebben zich weten in te werken in zijn streven en daardoor heeft Ne derland verkregen de vrijheid van godsdienst en van denken, en ons Vaderland wordt be nijd door alle buitenlanders voor deze vruch ten van liet streven der vorsten uit het Huis van Oranje. Spr. herinnert aan de huldiging van Wil lem den Zwijger te Delft op 10 Juli 1884 toen hij daar getuige is geweest van de plechtigheid ter herdenking van den dag waarop het verraderlijk staal van een dweep ziek man aan zijn land en zijn volk deed ontvallen den grondlegger van Neêrlunds vrijheid. En thans zijn wel allen het er over eens dat in hem geëerd wordt de ontwerper van Neerlands Vrijheid, de grondlegger van gods dienstvrijheid, de man die met zijn broeders alles heeft, opgeofferd om zijn volk in den geweldigen strijd van vrijheid en recht te steunen en wiens laatste woorden zijn gewijd geweest aan zijn volk. Dan geeft spr. een beknopt overzicht van 's lands historie in verband met het huis van Oranje. Hij wijst op de groote verdien sten van Prins Manrits en Frederik Hen drik, die den naam van het Vaderland met roem hebben doen weerklinken door gansch Euvopa. In hunne dagen was Neder land echter niet alleen groot door zijn zege vierende oorlogen, maar ook door de enorme vlucht - die handel, scheepvaart en weten schap in Holland namen. Voorts herinnert spr. aan het eerste stad houderloze bewind, een tijdperk van binnen- landsche woelingen en strijd, die de kracht naar buiten verzwakte, zoodat van alle zijden de vijanden samenliepen om Holland htm meerderheid te toonen, maar weer was het in 1672 een Willem van Oranje die het vaderland redde. Slechte korf heeft deze Oranje-telg, die de luister van zijn huis en zijn land' nog ver hoogde door den koningskroon van Enge land zich op het hoofd te drukken,, het be stuur over ons land gevoerdhij stierf op jeugdigen leeftijd. Dan volgt de sombere 18o eeuw met haar binnenlandsche onlusten en haar ontrouw jegens Oranje en de uitwijking van Willem Vde Fransehe overheersching, een tijd, waarlijk niet van groote eer voor het vader land. Maar eindelijk zette in 't laatst van 1830 een jongere telg uit liet Vorstenhuis weder den voet op Hollands grond en van dat oogenblik is do band tusschen Vorst en Volk onverbreekbaar geweest en wij hopen allen dat die niet verbroken zal worden alvorens de laatste telg van het roemrijk geslacht zal zijn gestorven, wat eerst ia. de verre toekomst jnoge zijn, Koning Willem I heeft ona ons zelfstan dig nationaal bestaan teruggegeven en heeft het vaderland weer doen innemen een eer volle plaats in de rij der volkeren; Willem II beeft ons gegeven de grondwet van ISIS, die aan liet. volk zooveel vrijheden gaf, dat menig volk nu nog een harden strijd zal hebben te voeren alvorens het die zal hebben verkregen. Willem 1LI is een koning geweest die steeds zijn constitutioneele plich ten trouw en eerlijk heeft vervuld. In het laatst van 1890 daalde tie laatste mannelijke telg van het roemrijke vorstenge slacht ten grave. Doch, God dank, er leefde nog een prinsesje, Nederland had nog niet alle Oranjes verloren. Wij hebben dat Prin sesje zien geboren worden, zien opgroeien, zien ontwikkelen onder leiding van haar moeder, de Koningin-Regentes; wij hebben gejubeld bij haar huwelijk met Prims Hen drik en menig gebed is opgestegen opdat wij Haar ook eenmaal zullen mogen begroeten als moeder van een aanstaanden Koning. De Koningin heeft de harten barer onder danen veroverd door menige daad die ons aller bewondering verdient, maar dopv geen daad heeft zij meer gesproken tot het ge moed van haar volk, lot ons nationaal hart, dan toen zij den armen mede-IIollander in Zuid-Afrika, die zijn land hem zag ont nemen na een eervollen slrijd voor vrijheid en recht, zooals ook wij dien gekend hebben, dan toen zij aan Paul Kmger, zooals geen andere mogendheid dorst, haar vlag, haar oorlogsbodem ter beschikking stelde om hom aan de handen zijner vijanden te onttrekken en veilig over te brengen naar het land waar hij rust zou kunnen vinden na den gewel digen strijd. Wij allen scharen ons om Haar troon en als die eens mocht wankelen, dan zullen wij ons goed cn bloed vei! hebben tot verdedi ging van Haar heilige persoon. En zouden wij dan op den dag dat Zij haar jaarfeest viert niet mede jubelen, al ware het alleen omdat we in Haar belichaamd zien de her innering aan haar voorgeslacht, dio een innig dankgevoel opwekt bij het gansche Neder- landsche Volk? Srtijd heerseht alom in de natuur, onder de menschen, tusschen de volken; en dat is goed. Maar strijd kan gevaarlijk worden om dat het zoo moeilijk en toch zoo noodig is het recht te erkennen van de meening eens anderen. Dat offer kan niet ieder bren gen. Maar nimmer moeten, de verschillen weggedoezeld worden, dut zou verkeerd, dyt kan misdadig zijn. Wanneer slechts eerbied voor andersdenkenden bestaat, dan kan men van verschillende richtingen veel, ja alles tot stand brengen. En het is goed dat naast de verschilpun ten er anderen zijn die vereenigen, die doen inzien dat wij allen burgers zijn van het zelfde Vaderland, die de verschillen doen vergeten om met elkaar te strijden voor een zelfde doel, te vieren en te huldigen een zelfde persoon. En dat alles ligt voor ons in den naam van Oranje. Wij denken dan alleen er aan dat wij zijn Nederlanders, onafscheidelijk verbonden door den naam. van Oranje. Die feestdagen zijn ook dagen van vrede, want zij brengen de verdeelden te samen, zij brengen de wederkeerige waardeering van de burgers van hetzelfde vaderland, zij doen beseffen dat boven de persoonlijke en de partijbelangen hooger belangen nog zijn, n.1. die van het gemeenschappelijk Vader land. Die feestdagen zijn tevens dagen van ver heffing, want zij heffen ons op uit den. ge wonen sleur en herinneren aan den grooten roem van weleer. En al weten we dat het niet meer mogelijk is dat ons klein Neder land weer zoo machtig wordt dat 't opnieuw de wet voorschrijft aan dc Rijken in Europa, toch herinneren ze aan het schoone woord dat Koningin Wilhelmina heeft gesproken bij haar kroning te Amsterdam: Een klein volk moet groot zijn waar een klein volk groot kan zijn. Spr. herinnert aan de woorden die hij in het begin zijner rede heeft gezegd, dat wij onze Oranjefeesten zouden terug krijgen. Wij hebben gezien de waarheid Van dat gezegde en de oprichting der Oranje-Vereeniging. En wie waren de mannen die tot elkander gingen om daartoe het initiatief te nemen? Het waren twee menschen die van tijd tot tijd met de scherpste messen hun pennen aanpunten om elkaar te bestrijden, doch dan op politiek gebied. Zij hebben begrepen dat boven den strijd der partijen staan punten die hen vercenigen. Zij weten dat die dagen van vrede en vereeniging noodig zijn. Bij hen sloot zich aan de man die, voort gekomen uit de kleine luyden, zich heeft opgewerkt, zoodat hij thans alom geéerd •wordt en zijn woord beteekenis heeft ge kregen in 's Raads vergaderzaal. Zij hebben, met opzijde schuiving van alle verschillen van godsdienst on politiek, zich ten taak gesteld te zorgen dat in Schiedam de nationale feestdagen weer in eere zullen worden hersteld, feestdagen waarop Schiedam steeds met trotsch heeft mogen terugzien. Helpt hen met uw steun, die veel heeft, geve veel, die weinig heeft, geve weinig, maar steunt hen; doch niet enkel met uw geld, maar ook door uw belangstelling in hun work, maak elk in uw kring propaganda voor het grootsche beginsel dat zij voorstaan. En als 31 Augustus dan zal aangebro ken zijn, dan zulen allen mét- hen en onder hun leiding feestvieren, dankbaar dat nog het oude Oranjehuis een telg heeft dat Neder land samenbind. Dan zal men weer algemeen gaan waar- deeren dat men behoort tot een volk, dat wel klein is, maar alom geëerd, en dat geëerd zal worden zoolang wij Nederlan ders vereenigd zullen blijven door den die eeuwenlang reeds liee.lt saauwcboiHU Oranje en Nederland. n Een daverend applaus, dat ook herbaalde, lijk den spreker lmd onderbroken, toonde hoé deze met gloed voorgedragen rede is gewoed naar hel hart van de hoorders en zeer jukt merkte de heer v. cl. Ilout in zijn woord - van dank aan den beer Viukesteijn op dat de hoorders voor zich zelf reeds hadden i sproken. 1 Spr. dankt den heer Vinkcsteijn voor zijn welwillendheid om hier op te treden en voor de wijze waarop hij dat deed en, waar dè c heer Vinkcsteijn heeft gewezen op de nun- ■- nen die zich vcreenigden om het feest tc - doen vieren, daar wil spr. opmerken dat de lieer Vinkesteijn liet voorbeeld heeft gegeven sl om verschillen te overbruggen. I Een aantal jaren geleden ging Schiedam E achteruit, toen had het behoefte aan samen- 2 werking en die is ook verkregen, op elk gebied en daaraan heeft de lieer Vinkeateijn 1 krachtig medegewerkt, J Terecht is gezegder zijn meer punten die ons vercenigen dan die ons scheiden, IVoar wij dit nu samen weten, kunnen we ook samen feestvieren; allen zijn wij broe- 1 ders uit één groot gezin, waarbij ieder wel j zijn eigen weg gaat, maar toch, allen koeren f s wij terug tot het gemeenschappelijk thuia, j 1 Spr. zal geen woord van dank richten tot j li de aanwezigen voor hun opkomst, want wij I zijn allen hier gekomen bezield met den zelf- i den geest, beoogende hetzelfde doel. 'Wij ion. - t den dus elkander moeten bedanken. ji Spr. vertrouwt daarom ook dat de aan- i wezigen niet heen zullen gaan in do mee- - v ning„Wij hebben onze belangstelling door p onze komst in de vergadering getoond, nu a kan het bestuur zorgen voor do organisatie van feesten," maar dat zij zullen medeleven v in de vereeniging, zich medebestuurders zul len gevoelen, zoodat allen zullen medewor- ken tot het welslagen der feesten op 31 Augustus. (Applaus.) h Na de rede van den heer Vinkeateijn werd jj door het voorloopig bostuur van "Wijk III gelegenheid gegeven tot aansluiting als lid aan de Oranje-Vereeniging, Nagenoeg alle aanwezigen traden tot de Vereeniging toe. Hierna werd overgegaan tot verkiezing 6 van een definitief wijkbestuur. Bij acclamatie weid het voorloopig bestuur als zoodanig gekozen. Waar dit echter nog slechts 6 per sonen telde en dr. Vinkcsteijn als 7e zou worden voorgesteld, doch verklaard' hod on mogelijk dit bestuurslidmaatschap bij de vele werkzaamheden die reeds op hem rusten aan to nemen, vroeg spr. toestemming der ver gadering om het 7e lid door het bestuur te doen verkiezen, wat bij acclamatie weid goedgekeurd. Gistermiddag werd het verkeer over de Koemarktbrug gedurende 20 minuten ge stremd doordat een lichter, niet tegen den snellen stroom op kunnende, door de brug gelierd moest worden met behulp van touwen die vooruit gebracht en vastgelegd werden. De stoomboot s's-Hertogenbosch" i6 gister middag omstreeks 33U uur door den sterks stroom in de Schie tegen den kant gedreven zoodanig dat de stuurinrichting defect ge raakte. Deze moest worden hersteld alvorens de reis te kunnen voortzetten. Door de rijks veld wacht is gisteravond aan gehouden de 19-jarige G. M. v. d, B. alhier, die niet aan den oproep had voldaan om zjjn straf le ondergaan. Hij werd voorloopig in het politiebureau in bewaring gesteld en hedenmorgen naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Door de politie werd aangehouden d# schipper A. v. B., die in het J>A!g, Politie blad" gesignaleerd stond voor f 3.— boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. Hij betaalde de boete. YLAARDINGEN. *De heer Pruis, Burgemeester dezer ge meente, is reeds gedurende eenige -weken ongesteld, waardoor hjj verhinderd is zjjnn ambtsbezigheden waar te nemen. 'Naar we vernemen is de heer J. Zonnü* veld Jrleeraar aan de Burgeravondschool alhier, benoemd tot bouwknndig opzichter te Arnhem. Mevrouw Ph. van KerckhovenJonkers van het Rotterdamsche Tooneelgezelschap zal deze maand haar 25-jarig tooneeljubi- leum herdenken. Men meldt ons uit 's-Gravenhago: Tegelijk,met zijn 70en verjaardag her dacht de heer "VV. J. van Randwijk hol 100-jarig bestaan zijner firma, de bekendu uitgeverszaak van De Gebroeders Van Cleef. Brieven en. telegrammen van gelukweo- j sching uit binnen- en buitenland en tal rijke bloemstukken waren zoovele tolken van de belangstelling, wijd ,en zijd op de- zen dubbelen jubileumdag betoond. H®' personeel, dat den jubilaris toepasselijks geschenken als herinneringen aan dezen gewichügen feestdag bood, huldigde hem bij monde van den heer Van .Wermeskerken (ruim 30 jaar de 'trouwe hulp) ,van den heer v. R,), die hem mededeelde, data® Regeering zjjn groote verdiensten heeft wil len erkennen door hem aan, II. M. de Ko ningin voor-te dragen voor een benoeming op den dag van lieden tot ridder in de iOranje-Nass&u,-or<Ig,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2