61"* laargang Vrijdag 19 April 1907 No. 12364 Een Kind van de Heide. Kennisgeving. Kennisgeving. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco p»r post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 o»nt. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een 0ar aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0,92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 108. De burgeheester van Sohieium Brengt bij deze ter kennis van de inge- jetenen Dat de kohieren van de Personeele belas ting Nos. 2 en 4 dezer gemeente over het dienstjaar 1907 door den directeur der direc te belastingen te Rotterdam op den 17en April 1907 executoir verklaard, op he den aan den ontvanger der directe belas tingen ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; als mede dat heden de termijn van zes we ken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen benen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 18den x\pri! 1907. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester es Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van do FIRMA. J. SCHUTTER Hz. om vergunning tot u i t- b r e i d i n g harer GRAANWASSCIIE- "RIJ EN -DROGERIJ aan den Buiten- hatenweg no. 9698, kadaster sectie L. no. 200 met een graan-transportinriehting, een exhauster en een gasmotor van 15 paar denkracht; Gelet op do bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag don 2den Mei a.s., des middags ton 12 uro, ten .raadhuizc gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen het toeslaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der jm meen te, van de schrifturen, die ter nke mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waax het behoort, den 18den April 1907. Burgemeester tn Wethouders voornoemd M. A. BRANIE. l)e Secretaris. V. SICKENGA. Roman naar het Duitsch van GEORG HARDWIG (Emmy Koeppel). 10) Waarom ophouden?" vroeg Mia, diep be roofd door de gedachte, nooit weer zijn Mam op haar kaartje te zullen vinden. »Aan alles komt ten slotte een eind," ant woordde hij ernstig. En is dit draaien en Warrelen geen onzin? Wat er van overblijft? «moeide voeten misschien ook een ver foeid hart." 4_ begreep hem niet. „Waarom een Vermoeid hart?" vroeg zij aarzelend. Hij lachte. „Wacht nog een weinig aan begrijpt u mij beter." Hoe dikwijls, hoe dikwijls dacht Mia later Bay.eze woorden: „Wacht u nog hij maakte een einde aan die drukkende ^dachten. «Ik zou wel eens willen weten, wat voor foomen u vannacht zult hebben? Zoo'n droom zou ik wel eons willen leeren ennen. Het zal wel iets heel comisch zijn." «waarom vroeg Mia glimlachend. Zoo'n va ottl 's heel aardig. Onlangs droomde ik .f-,,1 Ac'de bezaaid met bloemen, niets viooltjes en anemonen, waarin ik tot i knieën in wegzakte. Een anderen vloog ik met vogels om het hardst. Wnsi stelt u zich eens voor, .was ik mid- BUITENLAND. Schiedam, 18 April 1907. ITALIË. Koning Edward heeft na zijn bezoek aan het eiland Malta aanstonds koers gezet naar Gaeta om zijn vriend en bondgenoot "Victor Emanuel de hand te drukken. Gisteren zijn koning Edward en zijn gemalin met hun jacht „Victoria and Albert te Gaéta aan gekomen, her Itahaansche koninklijke jacht „Trinacria" voer hen tegemoet. Weer1 een vorstenontmocting in volle zee. Zoo wordt de hooge politiek vastgeknoopt aau de ont- spanningsreis van een vorst. De Duitsche bladen, o, a. de „Kóln. Ztg." zien in de vorste non t moe ting te Gacta een nieuwe poging tot nauwere aaneensluiting van Engeland, Frankrijk en Italië' en een proef om Italië meer los te maken van liet Drievoudig Verbond, dus van Duitschland. Do koning van Engeland aarzelt niet meer zijn persoonlijken invloed te doen gelden ten einde de Duitsche staatkunde in haar stre ven te bemoeilijken. Wat beteekent deze on afgebroken politieke werkzaamheid, die ten doei heeft Duitschland geheel af te zonde ren? Aldus weeklagen Duitsche bladen, die de vreedzame bedoelingen van Duitschland's staatkunde bepleiten. De „Kóln. Ztg." meent dat „gelukkig Duitschland elke mogelijkheid rustig kan tegemoet zien in de overtuiging, dat een oorlog voor eiken tegenstander en voor elke combinatie van tegenstanders een heel gevaarlijke onderneming zou zijn." Een officieuse nota, afkomstig uit de Wil lie! mstrasze te Berlijn kwam aanstonds het publiek geruststellen. De Duitsche regeering is in 't geheel niet verrast door de vorslcn- bijeenkomsten te Cartagena en Gaeta. De betrekkingen lusschen Duitschland cn En geland zijn onveranderd. De samenkomst te Gaëta is zeker van be lang in verband niet de onlangs gchoude.il bespreking van rijkskanselier Billow met minister Tittoni te Rapallo. Aldaar heeft de Duitsche rijkskanselier zijn best gedaan Ita lië te bewogen de Iingelscho voorstellen ter Ilaagsche conferentie betreifende arbitrage en gedeeltelijke ontwapening niet te steunen en reeds heeft de Italiaansche regeering, naar uit Rome wordt geseind, haar voorstel inzake de beperking der oorlogstoerustingen ingctiokken. Nu komt koning Edward, als de woordvoerder van zijn liberale en vrede lievende regeering, om Italië nog eens te vermanen de vredesidee te steunen. De kans dat dit aan koning Edward gelukken zal verontrust de Duitschers, daarvandaan de alarmkreten in hun bladen. Italië heeft tot nog toe zijn evenwicht we ten te bewaren in zijn dubbelen toestand: als bondgenoot van de reactionaire staten Duitschland en Oostenrijk en als warm vriend en medestander van liet vooruitstre vende Engeland en Frankrijk. Eeris zal het oogenblik toch komen, waarop Italië tus- schenbeide zal moeten kiezen; het is maar de vraag hoelang haar diplomaten dat be slissende tijdstip handig zullen weten te ver mijden. don in een bosch en zag de elfen in dc maneschijn dansen. Is dat niet aardig?" „Veirukkelijk 1 Bijzonder lief. Is het u bij zulke heerlijkheden niet te moede, alsof u een gevulde bonbon at?" „Neen in 't geheel niet!" verzekerde Mia ijverig. Hij nam haar weer in zijn armen, Toen was het haar alsof die zoete droo- men allen weer terug kwamen. Buiten deed de wind de witte sneeuw vlokken ronddwarrelen. Slechts hier en daar schoof de maan den wolkenchaos uiteen en maakte een plaatsje open voor zijn schemer achtig licht. Het bal liep ten einde. In den storm tra den de gasten naar buiten. Onder de laatsten die buiten kwamen, be vond zich Mia, dicht in den zonderlingen mantel van Kleeschen gewikkeld. Zij keek naar het hofrijtuig uit, dat haar had gebracht. „Zoekt u iets?" Ritmeester v. Merschbach stond naast haar. Ilij had zijn moeder naar haar rijtuig gebracht. „Mijn rijtuig," stamelde zij verlegen. „liet rijtuig voor barones Helling!" riep hij in zijn handen klappend. Een lakei in een lange jas trad naar voicn. Ilnar Hoogheid was bang voor de paarden bij deze koude. Ik moest de freule maar afhalen." Het waren inderdaad zeer eerwaardige puarden, aan wie deze weldoende onderschei- ENGELAND. Verbroedering. Aan de eerste-minist \an de koloniën werd gisteravond een li umaal aangeboden door de „Eighty Club", de „club van tach tigen", een liberale organisatie. Minister Botha was het middelpunt van de belang stelling. Aanwezig waren ook de ministère Bannerman, Ilaldane en Chuichill. De heer Bannerman zeide in zijn welkomstwoord tot de gasten, dat de liberalen trachten naar handhaving van het rijk op den grondslag van vrijheid en gelijk recht. Botha hield in het Hollandsch een rede voering waarin hij o. m. zeide: Vol vreug de en dankbaarheid hebben wij Transvalere de grondwet, die ons het recht op eigen be stuur toekent, ontvangen. Nooit zullen wij het blijk van vertrouwen vergeten, dat ko ning, ministers en volk van Groot-Britanjc ons daarmede gegeven hebben. Onze daden zullen bewijzen, dat wij dat vertrouwen waar dig zijn. Wij zullen al liet mogelijke doen om de grondwet tot een succes te maken, het grootste succes dat Zuid-Afrika ooit be leefd heeft. De gift van de grondwet aan Transvaal, waarop nu de gift van een grondwet aan de Oranjerivier-Kolonie zal volgen, is een. moedige en zeer wijze daad geweest. Mijn regeering, vervolgde Botha, gevoelt de groote verantwoordelijkheid die op haar rust, maar is ook vost besloten, thans dc- eer van de Britsclie vlag evenzeer te hand haven als eenig ander deel van het Britsclie rijk. Slechts een boodschap heb ik van het Transvaalsche volk naar Engeland meege bracht, nl. deze: Het Transvaalsche volk wenscht de banden van samenwerking en van liefde tot het Britsche rijk te versterken. Wij zijn mede erkentelijk, zeide Botha ver der, voor het verleenen van de grondwet aan de Oranjerivier-Kolonie. Wij hopen, dat haar grondwet even goed zal wezen als de onze, want zij verdient dat ten volle. De oude Oranje-Vrijstaat ging algemeen door voor Zuid-Afrika's modelstaat. Ik verklaar hier, dat een buitengewone geest Zuid-Afrika bezielt, n.L het samen gaan van alle blanken. Dat blijkt ten duide lijkste uit de laatste Transvaalsche verkie zing. Boeren stemden voor Engelschen en Engelschen stemden voor Boeren. Ettelijke Engelschen zijn met Bocrenstemmen in de Wetgevende Vergadering gebracht, en otte lijke Boeren door Engelsche stemmen. (Toe juiching.) Ten slotte zeide Botha: Ik roep u toe: He'p ons, een groot Zuid-Afrikaansch rijk te vestigen onder de Britsche vlag! (Dave rende bijval.) Botha eindigde zijn toost met eenigc En gelsche woorden. De minister van koloniën Churchill zeide dat hot beginsel van zelfregecring het cenige was, dat geschikt was om het rijk bijeen te houden en hij verklaarde, dat de regee ding ten deel viel. Mersbach mompelde iets zeer oneerbiedigs tusschen de tanden. „Dus dan maar te voet," zei Mia met een bezorgden blik op haar witte dans schoentjes. Een ander rijtuig zal wol niet zijn te krijgen." „Het spijt me het onze niet te uwer be schikking te kunnen stellen. Maar ik zal de vrijheid nemen om u veilig naar huis te biengen." Nu was het voor Mia hetzelfde of zij op sandalen of in pelsschoenen over de gladde stee non liep. Hij naast haar over den geheelen, langen weg De maan had de overwinning behaald, de sneeuwwolken waren verjaagd. Haar rond gelaat straalde vol tevredenheid. Slechts te gauw was het traliehek bereikt. „Aangename nachtrust en de bewuste, zoete droomen zei hij schertsend. Zij durfde hem niet de hand geven. „Goeden nachtEn wel bedankt." „Waarvoor?" vroeg hij verstrooid. „Zoo'n groolen afstand „liet was mij een groot genoegen. Wel te rusten? Of wij elkaar weer eens zullen ontmoeten? Dus goeden nacht!" Hij boog en ging haastig weg. Zij luisterde nog oen oogenblik naar het sporengerinkel op den hard bevroren grond, vervolgens ging zij door de zijdeur de trap pen op en naar haar kleine kamertje. Boven brandde de lamp. Een verkwisten de handelwijze der kamenier. Mia wierp den leelijken mantel van zich ring besloten was aan Botha krachtigcn steun te verleenen bij zijn pogingen om twee groote volken te verbinden tot èën Afrikaander volk onder Britsche vlag. Gisteren nam de koloniale conferentie te Londen tijdens haar eerste zittingen belang rijke besluiten voor de stichting van een keizerlijken laad voor het rijk en de kolo niën en voor de organisatie van de verde diging van liet Britsche rijk, waaraan de koloniën moeten bijdrageu Ir. der. loop van da beraadslaging over het maritieme program in het Hoogerhuis, zeide lord Tv.eedmouth, eerste lord der admirali teit, dat de politiek der admiraliteit berust op drie beginselen, die door elke partij zijn aanvaardten eerste, dat Groot-Briiannic de opperheerschappij ter zee moet handhaven zonder te letten op de kostenten tweede, dat Groot-Britannië op liet oogenblik zon der tegenspraak die heerschappij ter z(4 bezit, en ten derde, dat de druk der mari tieme uitgaven reeds zeer zwaar is en er onder de zeemogendheden al te groote wed ijver bestaat om die uitgaven op to drijven. Aangaande de kwestie van de beperking dei strijdmacht ter zee, zeide lord Twecd- mouth, dat de regeering, voor zoover het de Haagsche conferentie betreft, uitdruk kelijk heeft verklaard, dat ze bereid is te treden in een schikking tot dit doei, wan neer de andere mogendheden zich bereid verklaren ze te behandelen en zich gebon den zullen achten door de beslissingen der conferentie. „Maar, bijaldien de mogendheden moch ten weigeren," aldus vervolgde hij, „dan komen wij ter conferentie zonder ook maar eenigszins een verplichting op ons te heb ben genomen, of met de verplichting, dat zoo de mogendheden hun maritiem program uitbreiden, ook wij zulks zullen doen, ten einde onze machtsverhouding onder de zee mogendheden te handhaven. (Toejuichin- gen.) liet Lagerhuis nam gisteren hot ontwerp tot wijziging der patentwetten in tweede le zing aan. In eerste lezing werd het wetsont werp aangenomen, waarbij voor strafzaken ook hooger beroep wordt ingesteld. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België. Woensdagavond half twaalf kwam koning Leopold te Brussel terug. Per auto vertrok de koning aanstonds naar het paleis te Laeken. O o s t e n r ij k-H o n g a r jj e. In de L'ongaarsche Kamer interpelleerde de afgevaardigde Markos gisteren over de al- Duitsche beweging. De minister-president Weckerié verklaarde dat men geen te groot gewicht moet hechten aan die utopische gedachten. De kaarten, welke het Duitsche Rjjk voorstellen als strekkende tot Triëst en Konstantinopel, dienen vooral om economische plannen te bevorderen. Maar het zou fout wezen die plannen in verband te brengen met de Triple Alliantie of met de hernieuwing af, als een vlinder die zich van zijn cocon ontdoet. HOOFDSTUK VIII. Kleeschen zat den volgenden morgen nog aan de ontbijttafel toen Mia als een zonne straal de kamer binnentrad om haar vooi het plezier, dat zij haar had bezorgd, te be danken. „Was het mooi, vroeg de oude dame nieuwsgierig en streek de banden van haar muts naar achteren. „Als in een sprookje I" „Mia kon bijna geen woorden genoeg vinden om alle pracht te beschrijven, en Kleeschen had geen voorstellingsvermogen genoeg om het vertelde in zich op te nemen. „Nu hoor eens, lieve Helling," zeide zij ten slotte bevredigd, „het plezier zal bij onze Hoogheid niet zoo groot zijn. Ik was bang, dat het haar ter oore zou komen. liet spijt. me. Dus u zei, dat bloemen kransen niet werden gedragen? Ook geen krullen?" „Neen," zei Mia heel bedrukt. De kamenier kwam binnen en riep haar om bij de prinses te komen. De oude hoogheid zat stijf rechtop in haar leunstoel voor het opengeslagen dagboek en mot nauwelijks gebogen hoofd. „Ik wilde u maar meedeelen, dat ik de familie Brinkmann voor een stel dwazen houdt. Iemand als u past niet in mijn huis. Revoluties onderdrukt men het beste in het daarvan, welke trouwens nu niet aan de orde is, omdat de alliantie nog lang niet verstre ken is. Weckerié voegt er bij, dat - hoeveel hij geen overmatig belang hecht ann de pogingen der pan-germanisten hij den autoriteiten last gaf steeds nauwlettend top te zien op het agita'orisch drijven. De Kamer neemi akte van deze vei klaring. Rusland. De rechtbank te Kiwi-ebb (Finl.) heeft Alexandre! veroordeeld tot een gevangenis straf van 5 mnd omdat zij de overiuiging had verkregen, dat hij bekend was geweest met de genomen maatregelen voor deri moord op het Doema-lid Herzenstem en de justitie met daarvan in kennis had gesteld De be handeling van het p oces tegen de andere aangeklaagden in de zaak-Herzenstein werd voor onbepaalden tijd verdaagd. De rechtbank besloot echter opnieuw tot de Russische regeering het verzoek te richten, doeltreffende maatregelen te treffen om de vermoedelijke moordenaars in handen te krijgen. Naar de loKóln Ztg." meldt heeft de czaar den wer.sch te kennen gegeven, de leiders der verschillende groepen m de Doema bij zich te ontvangen om zich op de hoogte te stellen van hun inzichten in de politieke vraagstukken van den dag. De audiëntie zal in h. t begin van de volgende week plaats hebben. Uit ambtelijke mededeelingen blijkt, dat uit de haven van Lübeck in de laatste twee maanden scheepsladingen wapens en schiet voorraad onder Engelsche vlag in Finland hinnengesmoiikeld zijn. Te Odessa kwam het gistermiddag aan de haven tot een bloedig gevecht tusschen een aldeeling van de strijdorganisatie van echte Russen en havenarbeiders. Toen de eerste, dertig man sterk, langs de Lewaschewkade ging, werd ze door een ongeveer even talrijken groep arbeiders met fluiten en joelen begroet. De nechte" Russen vuurden ongeveer 30 schoten af, en verwondden vijf arbeiders, onder wie twee doodelijk. Suldaten snelden toe naar de plek, waar de botsing had plaats gegrepen, en namen der tien personen gevangen. Vereenigde Staten. Er is een groote verbetering gekomen in het salaris der onderwijzeressen van den staat New-York, hetgeen tevens een overwinning beteekent van het feminisme. De Senaat van New-York nam een wet aan, waarbij de salarissen van onderwijzers en onderwijze ressen der openbare scholen worden gelijk gesteld. 11000 onderwijzeressen in den staat New-York zullen ieder minstens 720 dollars per jaar ontvangen. De begrooting van den staat New-York zal daardoor met 5 millioen dollar worden verhoogd. begin. En daar u blijkbaar aan de stilte van ons leven evenmin smaak vindt als ik aan nachtelijke buitensporigheden, wensch ik dat u uw talenten in een andere omgeving zult ontwikkelen. Iloe eerder, hoe beter. U bent ontslagen, freule v. Helling." Mia was zoo verschrokken, dat zij als verstijfd op den drempel bleef staan. „U bent ontslagen herhaalde de prinses scherp. Toon ging zij naar buiten, inwendig bit- fter schreiend, dat hier niet tot een uit barsting kon komen. Mevrouw Schratt wilde haar troosten, maar zij schudde haar hoofd en snikte luid. Hot was haar alsof zij ging sterven. En juist op dat moment, als een ster in den donke ren nacht, kwam een brief van mevrouw v. Mersbach. De barones schreef, dat zoo freule v. Hel ling haar betrekking in het oude slot wer kelijk opgaf, zij Mia als dame van gezel schap in Elbental in haar dienst wcnschte te nemen zonder eenige persoonlijke be trekking, daar zoo iets prinses Christiane niet aangenaam zou zijn. Nu waven Mia's tranen weldra verdwe nen. Weliswaar kon zij zich het voorkomen van barones v. Mersbach niet herinneren uit de velen, die aan haar waren voorgesteld, maar het was zijn moeder. „Er was dus toch een antwoord op zijn vraag: „Of we elkaar ergens zullen weer zien?" (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1