stXi>sniêïïws7""''" YLAIKDIXGEN. Ingezonden Mededeeiingen. De genezing der Bloedarmoede Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Sport. Staten Generaal. Gemengd Meuws. *U&A» JBCtejadttUI rntnxr^iomJBaMsnncanBMMuanXMA i Katt228*wuMMa*uwtt;3fcXÉtóiXBati0UMia*JK«N*$i*»vJi eeoDararaiiium^wiaeoxmwtesa Aan het verslag dor penningmecsteres ont- leerion wij, dat aan den oproep om fimm- einlen steun door velen is gehoor gcge--»n door hot veiTioögeu dor contributie of hot schenken van bijdragen, liet werk van het bureau en daardoor de uitgaven nemen in- tusschcn nog steeds toe. Tereen. tot bovorderlng: der lloiuoeüpnthie. Onder voorzitterschap van don heer clr. X. A. J. Voorhoeve van "s-Graveulmg^ werd gisteren te Utrecht een algemeeno ver gartering gehouden van de Vereeniging tot bevordering der llomoeöpathie in Nederland. L it het jaarverslag bleek, dat de Vereeni ging telt 290 leden, 5-1 donateurs en 2-LS begunstigers. Eenige artsen hebben zich naar hel buitenland begeven, teneinde zich al daar eerder op de hoogte te stellen niet de homooopathische geneeswijze. Ook eenige studenten hebben in het buitenland bun ho- moeöputhische studiën voltooid, liet maand blad heeft 1500 lezers. Er is een batig saldo van f 7,380.681 op 31 December 1900. Het reservefonds bedraagt 1-1,160.45. Do heeren jhr. inr. L. v. d. Berch van Heemstede on dr. D. K, Munting werden als bestuursleden herkozen; in de vacature- Tuinzing werd als bestuurslid benoemd de lieer 11. At. Kuyper tc Botterdam. Op de agenda was nog vermeld het ver slag der commissie, benoemd tot. onderzoek naar de wenscheiijkheid van statuten-wijzi ging. De wenscheiijkheid om hiertoe over re gaan, werd algemeen uitgesproken hier voor zal. na ruggespraak met. de afdoolin- g< n. een niéuwe vergadering worden uitge schreven. Besloten werd, dat aan de afdeelingon hij rondschrijven ,'al worden gevraagd of zij vrenseheu mede ie werken tot het. aanstellen van een propagandist of propagandiste. Tivisectio. Onder den titel«Beperking der vivisectie" is verschenen no. 1 der brochuren, uitgegeven door het comité dat zich op 12 October 1906 heeft geconstitueerd. De secretaris mr. A. G. Vree-de, die de samensteller van dit vlugschrift is, leidt het met de volgende woorden in ïDe lezer z.al in deze eerste brochure, door ons Comité uitgegeven, geen ethische of ge voelsgronden aangehaald vinden, waarom bet noodzakelijk is de vivisectie in ons land te beperken. Het streven van ons Comité is om op dit gebied vóór alles op practische maat regelen, op daden aan te dringen, die het dierenlijden doen verminderen. Het is van oordeel, dat elke der vele levensrichtingen, elke ethiek en moraal, zij het ook op ver schillende gronden en op verschillende over wegingen, zich verzet tegen proefnemingen, die met hevige smarten voor dieren gepaard gaan.' Ook het afschuwelijke der vivisectie wordt in dit geschrift als bekend verondersteld en daarom niet den lezer voor oogen gevoerd. AA aar het evenwel ook tot het doel van het Comité behoort om hierover het Nederland- sche publiek in te lichten, zullen wij in vol gende brochures allicht ook eens deze minder aangename, doch noodige taak moeten ver vullen. «De geest, waarin wij echter ons doel tot verwezenlijking trachten te brengen, zal uit dit geschrift den lezer, naar wij hopen, we! duidelijk worden." In de brochure wordt nog vermeld dat eenige vivisectie-beperkers in Boschoord (Be- zuidenhout 13, den Haag) een kleine tentoon stelling hebben ingericht, om voor hun ziens wijzen propaganda te maken. Yereeniging van deurwaarders. Zondag j.l. werd in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te Rotterdam de alg°rneene ver gadering gehouden der Vereeniging van deur waarders bij de verschillende rechtscollegiën in Nederland. Tegenwoordig waren 41 leden. De voorzitter, de heer C. A. Colder, van Amsterdam, wijdde bij de opening der ver gadering eenige gevoelvolle woorden ter ge dachtenis aan den kort gelsden gestorven commissaris, den heer C. A. Kouion, in leven deurwaarder te Middelburg. Na de behandeling van enkele punten van huishoudelijk belang en het verkiezen van de heeren A. L. Willemsen van Harderwijk en H. van der Woude te Ridderkerk, resp. tot secretaris en commissaris, werd besloten de behandeling van het rapport op eene proeve ontwerpwet regelende den dienst enz. der gerechtsdeurwaarders, van den heer W. Biersteker te Helder, uit te stellen tot dat de inhoud van het in het vooruitzicht ge stelde wetsontwerp tot vereenvoudiging der behandeling van strafzaken voor de kanton gerechten, bekend zal zijn, daar men vreest dat bij aanneming van dat ontwerp de uit komsten van de gerechtsdeurwaarders op nieuw zullen verminderen. In eene alsdan zoo spoedig mogelijk te houden buitengewone vergadering, tot bijwo ning waarvan alle gerechtsdeurwaarders in Nederland zullen uitgenoodigd worden za! men alleen deze zaken in het breede be spreken. Voor de in de Augustus-vergadering welke te Zwolle zal worden gehouden noodige statutenwijziging, stelde de heer B. Kruyne van Rotterdam zich bereid met het bestuur een ontwerp te maken Verschillende leden gaven verslag van hun overkomen bijzonderheden bij de uitoefening van hun ambt en van tegenover hun en het publiek door zaakwaarnemers gepleegde laak bare handelingen, waardoor een zeer geani meerde bespreking ontstond. Financieel nieuws, In de heden gehouden vergadering der Maatschappij AVestelijk Handelsterrein te Rotterdam werd het dividend, evenals het vorig jaar, bepaald op f25 per aandeel, De zeer sterke toeneming in de laatste jaren der belangen van 's-Gravenhage in de geld- en fondsenmarkt vroeger reeds geopen baard door de stichting van de ïllaagsche Beurs", is thans weer gebleken door de op richting van een Trustmaatschappij het admi nistratie- en trustkantoor «'s-Gravenhage", feitelijk een creatie van de oudste en meest bekende bankiershuizen ter plaatse onderling, teneinde ook op dit gebied Den Haag voortaan met Amsterdam en Rotterdam opéénlynte stellen. OVERS Cl IE, 25 April. De adelborst der le kl. G. H. Ruhaak van de Koninklijke marine-reserve, wordt den 27n dezer ge plaatst aan boord van Hr. Ma. monitor Reinier Claoszcn." De commies der Posteryen en Telegrafie C. Bregman is, met ingang van '1 Mei, ver plaatst van Schiedam (Postkantoor) naar Rot terdam (Telegraafkantoor). De commies J. W. Nagtegaal is, me» in- aang van gelijken datum, van Rotterdam ^Telegraafkantoor) verplaats naar Schiedam (Postkantoor). De Stct. (no. 96) bevat de statuten van de Commissie voor kinderbescherming" te Schiedam. De hier langs de huizen gehouden schaal - collecte voor de stakers te Ryssen heeft op gebracht f 179/11. In de gisteren plaats gehad hebbende ver gadering van de leden der coöperatieve ver eeniging tot zekerheidsstelling van accijns- plichtigen alhier, waarvan directeur is de heer W Beukers, werden tot commissarissen ge kozen de heeren H. R. M. A. van Gent B, P. Nieuwhof en dr. J. Liezenberg. De gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der X. V. Schied. kunstsme derij en machinefabriek G. J, Vincent, zal plaats hebben op Vrijdag 10 Mei a.s. Door den lieer J. Tol, lid-instructeur van de Schied. Atl. en AV.-club ïAchilles" werd Zondag 21 April, op het gehouden Nat. Concours te Amsterdam, de kampioens prijs behaald in ds le afd. zwaar worstelen. Correspondentie. De inzender van het afschrift van het testament van Elisabeth Jaboks, weduwe van Pieter Veensant, wordt verzocht zyn adres op te geven aan de Redactie vaa dit blad. "Voor de betrekking van onderwijzer aan school C alhier, hebben zich '11 sollicitanten aangemeld. "Het steuncomité voor de werkstakers te Ryssen, alhier, zal in de week van 27 April 4 Mei a.s. een open schaalcollecte in deze gemeente houden. 80 cent per regel. moet aan de Pink Pillen gevraagd worden. De Pink Pillen laten in werkelijkheid nooit na genezing aan bloedarmoedigen te bezorgen. Wanneer een bloedarmoedige de Pink Pillen neemt is er weldra een bloed armoedige minder. De bloedarmoedigen ver mageren, vervallen en sterven ten gevolge van gebrek aan bloed en armte van het bloed. De Pink Pillen nu geven bloed met iedere dosis; zij verrijken het bloed. Iedere dosis der Pink Pillen brengt dus eene ver betering aan in den toestand van den zieke. De genezingen der bloedarmoedigen door de Pink Pillen zijn gewoonlijk snel. Een groot aantal voorbeelden bewezen dat de Pink Pillen genezen wanneer andere middelen gefaald hebben, zooals de beide volgende getuigenissen aanteonen Mej. H. J. ter Hofste, Kerkstraat 65 te Goor, schrijft«Langen tijd heb ik aan bloedarmoede en bleekzucht geleden, en was ik te zwak om te werken. Ik zag er bleek uit, at niet en leed voortdurend. Ik heb vele geneesmiddelen genomen, maar zij heb ben niet de minste uitwerking gehad. Ge lukkig heeft men mij geraden de Pink Pillen te gebruiken en het is, daardoor dat ik een uitmuntende gezondheid heb teruggekregen. Nu ben ik zoo wel als ik maar wenschen kan, en ik kan zonder vermoeienis zelfs den moeilijks ten arbeid verrichten." De heer G. van den Hout, Maasdijk bij Naaldwijk, schrijft Mijne negentienjarige dochter was langen tijd reeds lijdende aan bloedarmoede. Zy had geheel haar eetlust verloren, alsook haar goede kleur en hare krachten. Zij onder vond gestadig een groote vermoeidheid en pijnen in al hare ledematen. Na te ver geefs verschillende geneesmiddelen beproefd te hebben, is zij de Pink Pillen gaan inne men. Ik getuig met genoegen dat het gebruik van eenige doozen dezer pillen haar volkomen van hare kwalen genezen hebben." De Pink Pillen, die onovertroffen zijn tegen bloedarmoede, zijn eveneens zeer aan te be velen tegen bleekzucht, algemeene zwakte, zenuwlijden, maagpijnen en rheumatisme. Prijs 1.75 de doo3, f9.per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. JubileumVan Duinen. In een voorstelling van de opera ïde Huge noten" in het Rembrandt Theatre te Amster dam werd de lieer Frits van Duinen, do groote baszanger, gisteravond gehuldigd bij gelegen heid van zijn 25-jarig zangers-jubileum. Na het derde bedrijf kwam de ovatie; te midden van een schat van bloemen werd de heer Van Duinen toegesproken door den heer Jos. M. Orelio, daarna door den heer C. van dor Linden Beiden overhandigden geschenkent De jubilaris bracht dank voor de lm 1de aan de vrienden, conirères en aan den «ouden Kees van der Linden", onder wie hij nog eens hoopte te mogen werken. Ook het publiek kreeg nog een bedankje en toen zakte hot doek. Op de bovenzaal van »De Kroon" werd na afloop receptie gehouden. De bouwmeester dr. P. J. II, Cuypers, die 16 Mei zyn 8Dn verjaardag hoopt "te vieren, gaat een reis ondernemen naar Italië (Rome) en Sicilië AVel een bewys van groote levenskracht en energieken studielust. De officier van Justitie Lij de arrondisse- ineiiLs-reclitbank te Rotterdam nam lieden conclusie in de zaak van de hoeren Plattcel en do Silva tegen de gemeente Schiedam. Zooals men zich uit het verslag over de gehouden pleidooien zal herinneren vorder den de eisehers schadevergoeding van de gemeente, op grond dat B. en W. hen des tijds hadden hclot voort te gaan met het bouwen van woningen in de Vriendschap- straat, ofschoon zij volgens de toen geldende bouwverordening daartoe bevoogd waren, daar B. en IV. den in die verordening cc- suddert termijn van 30 dagen na de indie ning der aanvraag zouden hebben laten voorbijgaan zonder oen beschikking daarop te geven. De officier was van oordeel, dat de rech terlijke macht bevoegd was van deze zaak kennis te nomen en achtte de daartegen op geworpen middelen van niet-cntvankelijkhoid ongegrond. Hij adviseerde echter de vorde ring aan de eisehers te ontzeggen daar in het proces was gebleken, dat- B. en W. op de aanvraag van eisehers hadden opschikt door te beslissen, dat de ingediende slak ken onvoldoende waren om daarop een bouwvergunning te verlcenen, en dal die beschikking was gegeven binnen 30 dagen na de indiening der aanvraag om te Douwen. Daar hierdoor de feitelijke grondslag der vordering kwam te vervallen, moest deze aan de eisehers worden ontzegd. De uit spraak der rechtbank volgt 3 Juni a.s. Voor dc eisehers was opgetreden mr. Jos. Van Raalte, advocaat te Rotterdam en voor de gemeente mr. D. Lodder, advocaat alhier. 30 April a.s. zal voor de Rotlerdamsche rechtbank, kamer van strafzaken, behandeld worden de zaak contra Louis de Vriendt tooneelspeler te Antwerpen, beklaagd van op 6 Dec. jl, en volgende dagen wederrechte lijk in het Casino, directie Soesman, te Rotterdam, te hebben opgevoerd het tooneel- stuk De Brand in de Jonge Jan, waarvan de tooneelschrijrar Herman Heyermans Jr. het auteursrecht heeft. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage vorderde heden bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam veroor- deelende: L. II., landbouwer te Oversehie, tot 2 maanden gevangenisstraf wegens ver koop van melk, vervalscht met water. liet O. M. wenschte evenwel tevens bepaald te zien dat de uitspraak zal worden openbaar gemaakt. De rechtbank te Almelo veroordeelde H.H. te Enschedé wegens gewelddadige berooving van den reiziger H. de N. tot een gevangenis straf van 'I jaar. De eisch was een jaar en drie maanden. Beroepen te Burg op Texel (toez.)ds. Joh. Kjjne te Purmerland c.a. Aangeno men het beroep te Lochem door ds. W. D. van Leeuwen Boomkamp te Borculo. Geref. Kerken. Beroepen te Mijdrecht ds. D. Ilogen- birk te Nederhorst den Berg. Aangenomen het beroep te Voorst door ds. W. F. C van Lingen te Gerkes- klooster. De automobiel-feesten te Scheveningen zullen worden gehouden van 8 Juli a.s af tot on met Vrijdag 12 Juli. Zij zijn «enigermate van karakter veran derd door het inleggen van eenige nieuwe programnummers met meer afwisseling. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 24 April, (Vervolg.) Aan. de orde is het wetsontwerp tot na dere wijziging en aanvulling van do wet van 17 November 1872 houdende vaststel ling der tarieven van in-, uit- en doorvoer- rechten. in Ned.-Indië. De lieer PLATE is den Minister laak baar voor de aangebrachte wijziging maar niet voldaan. Naar zijn meening zal verhoo ging van rechten den. smokkelhandel bevor deren; er zal te veel aan maat en strijkstok blijven hangen en wanneer men niet kan waarborgen dat de rechten die ten bate van de schatkist in Indië geheven worden ook in de schatkist vloeien bevordert men een oneerlijke concurrentie. Spreker betoogt voorts, dat verhooging van inkomende rechten, don prijs verhoogt en dat prijsverhooging den omzet vermin dert. Ten ernstigste waarschuwt spreker tegen beperking van ons afzetgebied in de Kolo niën. De lieer VAN CITTERS schetst de moei lijkheid waarin Nederland tegenover andere 1.truien verkeert tengevolge van onze han delspolitiek. Spr. betreurt het dat wij nog maar altijd voortgaan mot de concurrentie welke ons wordt aangedaan te beantwoorden met wel willendheid en gaat de regeer! ng steeds ver der dien weg op dan zullen wij economisch Ine lunger hoe afhankelijker worden on niet eens meer vrij zijn gelijk trouwens reeds hit geval is om onze belasting naar eigen inzichten te regelen. Do lieer TAK luid de behandeling van dit ontwerp liever uitgesteld tot de andere belastingplannen gereed waren. Mat liet voorgestelde ontwerp dat wel niet den inlan- de- maar den mingegooden Europeaan en Irul. Europeaan treft, verklaart spreker zich niet ingenomen. Voorloopig twijfelt spreker er aan of dit ontwerp wel aannemelijk is. Morgen 11 uur voortzetting. u* Zitting van Donderdag 25 April. In de zitting van heden werd het debat over het Turïefreeht in Indië oortgezet met een rede van den lieer VAN DEVENTER, die betoogde dat hij oor- Mandor is van dadelijke versterking der middelen en daarom toejuicht een belasting op het inkomen. In zoover heeft dit wets ontwerp spreker's sympathie dat liet geen zwaardere lasten op zwakke schouders logt Tegenover den heer Plate, betoogde spreker dat dit tarief in stede van 'n protectionistisch een zuiver fiscaal karakter draagt. En de belangen van handel en nijverheid nici le lande zullen er niet door worden geschaad, integendeel gebaat. Verder betoogde spreker dat hij verre de voorkeur gaf aan heffing van invoerrechten boven opdrijving van de heerendiensten, op welker afschaffing hij aandrong. Do heer BOOGAARDT betwijfelde of verbetering van de Indische financiën in de eerste plaats moet gezocht worden in verhooging van de in- en uitvoerrechten. Men bezuinig® liever op de hooge bestuovs- uitgaven. De hooge tractementen der ambte naren kunnen veilig besnoeid worden in de eerste plaats de salarissen boven 500 per maand. Voorts kunnen de plaatselijke be lastingen verhoogd worden. Ook spreker oordeelde dit wetsontwerp niet protectionistisch. Spreker bepleitte subsi- dieering van onze stoomvaartlijnen, indien de Regeering iets voor onze nijverheid wil doen. Overigens betoogde spreker dat dit ont werp geen rede van bestaaa meer heeft. Minister Idenbnrg stelde het indertijd voor om meer te trekken uit de invoerrechten, maar sedert, is uit die middelen in J00G Si millioen meer getrokken, dan in 1905. Dus is thans verhooging niet meer noodig. Minister FOCK ontkende tegenover den heer Plate dat zout het hoofdmotief tot de indiening dezer tariefwijziging was of dat er eenige aanleiding was in de behoefte van verbetering der geldmiddelen. De Minister deelde mede, dat hij liet volgend jaar hoopte te kunnen komen tot afschaffing der rijtuig belasting. De inlanders werden door dat ontwerp niet getroffen, een protectionistisch karakter draagt deze maatregel niet en de Nederlandsche industrie zal in geen enkel opzicht er onder lijden. Van een smokkel handel ducht de Minister niets. Aan den heer Hugenholtz werd verlof ver leend op een nader te bepalen dag den Mi nister van Marine te interpelleeren over diens weigering tot in behandelingneming van een request van den Maiiniersbond in zake toe standen in de Marinierskazerne te Willems oord. Bij de replieken over het Indisch tarief deed de heer PLATE de pertinente vraag of de Minister meent dat op dit oogenblik heffing van inkomende rechten zoo voldoende verzekerd is als het belang der schatkist en van den eerlijken importeur eischt. Minister FOCK antwoordde dat zoovee' 9e toestand dit mogelijk maakt, zulks inderdauu verzekerd is en de regeering zich beijvert den toestand zooveel mogelijk te verbeteren, getuige de voorgenomen reorganisatie van het douane-personeel. Het algemeen debat wordt gesloten. blad. Do sTimes" en de'«Shipping Gazette* wijzen op don onvoldoenden toestand waarin de reddingsdienst aan de Engelsche en Neder. Iand-elie kusten verkeert. De Berlin"-ramp. De Great Eas'ern Spoorwegmaatschap pij is natuurlijk niet erg ingenomen met de uitspraak van het Hof van onderzoek in zake de ramp der «Berlin" seint de »N R. Ct." oorresp,, omdat deze gelijk staat met een schuldigverklaring van den kapitein der «Ber lin", zoodat de spoorwegmaatschappij dan zedelijk, zoo niet wettelijk, aansprakelijk is voor de door kapitein Precious begane fout. In dit geval zou de maatschappij de nabe staanden van de slachtoffers der ramp moeten schadeloos stellen. Het spoorwegbestuur zal de kwestie der aansprakelijkheid op de eerst volgende vergadering der commissarissen in overweging nemen. De Londensche bladen zijn het over 't alge meen eens met de uitspraak van het Hof. De sPaily Telegraph" zegt, dat er geen blaam rust op de Great Eastern, want de «Berlin" was zeewaardig en de kapitein een kundige zeeman "Voor de dwaling, diePrecious beging, meenende zijn plicht te doen en er zijn leven voor liet, zullen weinig Engel sehen en nog minder EngeiseUe vrouwen den braven zeeman hard vallen, meent het Staking. De com miss'e uit den Chr. Bestuurders, bond te Dordrecht, bestaande uit do heeren ds J. Schokking, lid dei- 2e Kamer, Z, v Schelt en A. J. Bouman, die hun bemidde ling hadden aangeb iden in zake de staking; de firma Vriesendorp, heeft niet het%. wenschte resultaat kunnen bereiken. Op dit - oogenblik zijn een 70-tal werklieden op de houtwerven aan het werkdit zijn echter geen boutwerkers maar losse werklieden. Weer een gasontploffing. Gisteravond heeft een-zware gasontploffing een groot deel van perceel 153 aan de War- moesstraat te Amsterdam vernield. Be boven bewoner de lieer Levy was aan het verhuizen en had de gaskronen laten afnemen. Gister avond werd een sterke gaslucht waargenomen- onvoorzichtig werd in een der kamers een lucifer aangestoken, waarop de ontploffing volgde Verscheidene ruiten van het huis en van belendende huizen sprongen. De heer Levy werd op den vloer van het vertrek geworpen en liep een ernstige hoofd wonde op, terwijl eveneens zijn linkerhand door stukken glas werd getroffen. De over be personen in huis kwamen met den schrik vrij. De straat was als bezaaid met glas. Een begin van brand in het huis werd spoedig gebluscht; de bovenverdieping en de winkel toonden een ware verwoesting. Inbraak. Gisternacht is een brutale diefstal met in braak gepleegd ten huize van den lieer Nep- veu in de Prins Hendrikstraat te Zwolle Dei dieven, die door uitzagen van een paneel uit ue dour zich toegang verschaften, namen mee ongeveer f70 aan contanten, een gouden' dameshorloge en meer dan 100 diverse zil veren voorwerpen. Een treurig geval. De echtgenoot© van P. Yerbruggen te Mill, de man die den veldwachter Maas ver moordde, is gisteren naar het kmnkzinm- gengesticht te Vucht overgebracht, wijl zij de laatste dagen ernstige teekenen van ver standsverbijstering vertoonde. («Tel,") Kleine oorzaken, groote gevolgen. Het toonecl stelt voor den publioken zeg to Anna-Jacobapolder, gemeente Sint-Phi- lipsland, een drietal weken geleden. Twee jongens gooien met, keien. Een projectiel breekt oen glasruit. Beide jongens werpen de schuld op elkaar. Moedor van A. rookt moeder van B. op, om het zaakje op te hel deren. De laatste beweert: „Jou jongen heeft iict gedaan," de eerste hetzelfde van moeder A.'s jongen. Beide vrouwen blijven bij haar beschuldiging. Moeder van A., ver 1 olgen en gegriefd „Nou, als in ij n j-m- treu hot dan toch gedaan heeft, zal ik j (i u wel vinden." Moeder van A. af. Kort daarop ontmoet moeder van A. ha-ir tegenstandster en slaat haar met haar schoeisel, in casu een klomp, op het hoofd.' Moeder van B. klaagt over hoofdpijn, moot rust nemen, wordt bedlegerig, en is in het laatst der vorige week overleden. Moeder van A. is voorloopig in hechte hi» gesteld. J(„Tel") Gevaarlijke helling. TeCaulem (L., reed gisteren een reiziger uit Maastricht op zijn Pets den Geulemer berg (een gevaarlijke helling) af met het noodlottig gevolg, dat hij tegen den daar stnanden molen terecht kwam en op de plaats dood bleef. De moord te Arnhem. Omtrent den j.l. Zondagavond >it de Msnno van Coehoom-kazerne te Arnhem ge- pleegden moord deelt men aan de ,,N. Arnli. Ct." nog hot volgende mede: De verslagcne, zekere S., een jongen van gegoede boerenfamilie uit Eibergen afkomstig en steeds in 't bezit van geld, dat voor een soldaat oen artikel van groote weelde is, stond in zijn omgeving zeer gunstig bekend- II., de dader van den manslag, is een sujet van beroep kennisreiziger en ongunstig be kend zoowel in de kazerne als in zijn. vroe- geren burgerstand en dan ook doorloopend „gesjochten", zooals hij liet wol eens kern achtig uitdrukte. J.l. Zondagavond nu M* ren S. en 11. samen de stad ingegaan w hadden beiden verschillende tapperijen en herbergen bezocht, zoodat het voor de 1'* ligt dut sterken drank en bier gebruikt B., die helder van hoofd bleek, had H. trnctcerd en ziende dat- deze genoeg kreeg, weigerde hij hem meer borrels voor hem 15 betalen, hetgeen II. in 'i geheel niet aan stond en dio hem dan ook to kennen gaf als hij hem geen borrel meer gaf, 's avonds thuis met bom te zullen afrekenen. 8. ver"-- liet hierop II., ging naar dc kazerne, zoc» zijn stroozak op cn begaf zich ter ruste, ns vooraf aan verschillende soldaten zijner coin-, oagnie te hebben medegedeeld dat hij r"2'8, met II. had geluid en dat er hedenavond,,, nh deze thuis kwam, nog wel meer tivnL zou komen. Ook was 't algemeen bekend o»< nl de soldaten, behalve de verslagcne, vtfö voor II. koesterden, zoodat diens thuiskom5,, met eenige spanning werd afgewacht, om streeks 10J- uur verscheen II. op de chnuE l»icc cn begaf hij zich zonder een woord spreken naar het nachtleger van S., w zijn bajonet en bracht den slapende hieri» - een steek toe. S., die hierdoor wak'C werd, trachtte op te staan om zich te ver dedigen, maar deze eerste stoot niet do MJ net was vermoedelijk zoo goed gerankt, <L hij niet bij machte was dit te doen, want loldo tusschen twee kribben, in het z00f?!; naainde straatje op don vloer, H.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2