BINNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzaken Rcrk en School, Handelsberichten. Staten Generaal. Gemengd Nieuws. aa»aft-iftMauraBc.ariiaaMrai*xfiaaffl«Ba«fc^^uBU^.ttx*3sn?f^aiagi3PEraai»^^ overkleed met gouden pailletten, waarbij H. M. een diadeem en halssieraad van dia manten droog. De Koningin-Moeder ver scheen in lilla en was eveneens getooid met diamanten parures on halssieraden. Pruis Hendrik droeg de admiraals-uni form. Met, buigingen de gasten groetend, die zich tor weerszijden van de zaal ,,on tinic" schaarden, begaven de Vorstelijke Perso nen zich naar de Troonzaal, waar zij eenige oogenblikken vertoefden. In de Pu rgerznal teruggekeerd, nam de Koningin plaats op de voor Haar bestem den zetel, waar zij „cerele" hield, terwijl de Koningin-Moeder on de Prins zich in de zaal bewogen en met verschillende per sonen spraken. Middelerwijl was hot dansen begonnen in de Troonzaal, waar oen zeer geanimeerde stemming hecrschte, waartoe de opgewekte dansmuziek van Zaagman's stafimizii k niet weinig bijdroeg. Ilare Majesteit sloeg ge- ruimen tijd, gezeten op den troon, hot dan sen gade. Te half twaalf trokken Hare Majesteiten en Zijne Koninklijke Hoogheid z.ieh in hun particuliere vertrokken terug en eindigde het bal. Velen van de gaston brachten met het geschitter hunner uniformen en de deftig heid hunner galarokken ongewonen luister in de restauratiezalen van ..Kras" en het ..Palais Royal". Rn langs 't. trottoir voor en achter het Paleis maakte het publiek het Hoffeest mee. 't Genoot bij al de pracht die uit rijtuigdonker verscheen en zich verloor in de helverlichte Poloisgangon. Ren handige haas verhuurde binocles, waarmede men een heel beseheiden kijkje in de balzaal kon krijgen. Z. K. H. Prins Hendrik heeft vanmorgen van half tien tot half elf een bezoek ge bracht aan liet pantserdekschip sNoord-Bm- bant", commandant J. V. Termijtelen. Het in het IJ gemeerd liggend schip en de be- manuing, bestaande uit 350 koppen, werden door den Prins geïnspecteerd. Hedenvoormiddag te 11 uur reden II. M, de Koningin en Prins Hendrik met groot gevolg uit om het ten vorige jaar afgestelde bezoek te brengen aan de Rijkspostspaarbank, het rnaiëstueijse gebouw aan de Van Baerlestraat In de met heesters en palmen rijk bezette vestibule werden de vorstelijke bezoekers ont vangen door den directeur, den heer Armand Sasse, den onder-directeur, den heer P. .1 F. du Bois, en bood mej II. C. Vonk, alhier aan H. M. een bouquet aan. Na ontvangst begaf de stoet zich naar de werkkamer van den directeur, voor deze gelegenheid in een prachtige ontvangsalon herschapen, waar de leden van den Raad van Toezicht en verder enkele hoofdambtenaren en de bouwmeester' van het gebouw, de heer D E. O Knuttel, aan de hooge Bezoekers door den directeur werden voorgesteld. Nadat de directeur vervolgens de vorstelijke bezoekers met een enkel woord, waarin hij uiting gaf aan de hooge waardeering van het bezoek, had verwelkomd, wees hij op enkele belangrijke feiten, deels uitgedrukt in cijfers, vermeld in eene voor deze gelegenheid samen gestelde brochure. Spr. wees vervolgens op den steun van wijlen Koning Willem III en van H. M. de Koninein-Regentes en ook van H. M. onze tegenwoordige Koningin onder vonden. Hierna werd een wandeling door het groote gebouw ondernomen, beginnende op de bel étage langs de Secretarie, Geldbelegging. Boekhouding naar het hoogst interessant Rekening-Courant-lokaal. Op de ie étage werd de wandeling voort gezet naar de afd. Onderzoek, om van daar langs de afd. Orders van betaling door het okaal ^Verklaringen" ten slotte in de ver gaderzaal aan te komen. Hier gaven de Bezoekers hunne voldoening te kennen over hetgeen hun was getoond, en werd de rijtoer vervolgd. H. M. de Koningin-Moeden bracht den voormiddag door met bezoeken aan het R. K. Maagdenhuiswaar mgr. Eigenraam den scepter over de weeskinderen voert. Hier werd alles als vroeger nog eens bezichtigd, en in de kapel eene korte dienst ter eere van het hooge bezoek gehouden. Dit R.-K. gesiicht is een der oudste en rijkste wellicht van heel Nederland. In het laatst der 1de eeuw opgericht door Aallje Pieterse Tjoppens en Marijtje Spiegel, onder ging het in den loop der tijden vele verande ringen tot het in 1629 \oor goed aan het Spui gevestigd werd. Eerst in 1784 kwam het tegenwoordige groote gebouw tot stand. Dit werd dan ook meermalen door de Kon. familie met een bezoek vereerd. Tot ontvangst was het geheele bestuur aanwezig alsmede vele regentessen, de rector mgr. L. C. L. Eygenraarn en de eerw. moeder Raymondt. De heer T. M. herkemath heette de Hooge Bezoekers welkom, waarna zijn dochtertje aan II. M. bloemen aanbood. Hierna werd een wandeling door het ge bouw gedaan en werden achtereenvolgens bezichtigd de kantoren, scholen, naaikamers en recreatie- en gymnastieklokalen, waarna men in de kapel aankwam waar door een meisjeskoor omler begeleiding van het orgel het Uomine Salvan fac regiron werd toege zongen. 'Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de werkzaal, waar eenige meisjes met hand werken bezig waren, en waarvan een aantal specimen van deze kunstnaald wei k tentoonge steld waren. In de groote eetzaal, thans in ontvangst/aal herschap-n, werd door 170 weezen een welkomstliid gezongen en bood de kleine Betsy Dries 11, M. een bouquet aan waarbij de wees Joh. Eerstens eene korte toespraak hield. Het bezoek eindigde met pianospel door een der weezen Hoogst voldaan vei liet H. if. deze slichting, pm nu een bezoek te brengen aan het Stads- Bestedelingenhuis aan de Prinsengracht naast het Paleis van Justitie. Hier werd II. M. verwelkomd door het Burg. Armbestuur, voorzitter de wethouder dr. Josephus Jitta en mr. Van Valkenburg, secretaris, terwijl in do directiekamer com missarissen en de directeur TV. F. v. Voorst aan II. M werden voorgesteld. Ook deze nuttige stichting heeft zeer oude brieven. Dateerende van 1666 bleef zij lan gen tijd bekend onder den naam van Aal moezeniers-weeshuis, terwijl do huidige naam dateert van "1823. Het is thans slechts een doorgangshuis, als men weet dut er thans 480 kinderen ten platten lande zijn uitbe steed. Nadat door een 14 jarige verpleegster aan II. M. een bouquet was aangeboden, werden onderscheidene vondelingenbriefjes getoond, waarvan velen tot latere herkenning geleid hebben. Voorts een volledig stel boven- en onder- kleeren, waarmede de weezen naar liet platteland uitgerust worden. Door den tuin en speelzad kwam men in de school en vandaar in de huiskamer, waar vele wezen druk met handwerken in de weer waren. Voorts werden bezichtigd de eet- en kleine kinderzalen. In de groote speelzaal teruggekomen, werd II M. door de verpleegden een afscheids lied toegezongen. Bij het vertrek betuigde II. M, aan het bestuur Haar dank voor hetgeen zij ge zien had. Bij het verlaten dezer beide inrichtingen schonk H. M aan de besturen dier inrichtin gen een som gelds om do verpleegden in die inrichtingen te onthalen. In den namiddag reden Moeder en Dochter en Prins Hendrik te 2.15 uit voor het con cert in het Concertgebouw, waar door de Maatschappij van Toonkunst, sDie Jahres zeiten" van Haydn, met begeleiding van het orkest van het Concertgebouw, onder Men gelberg, werd uitgevoerd. In de zaal was een keurige bloemversiering aangebracht. Na afloop, te ongeveer 4 uur werd de rijtoer voortgezet en kwam de koninklijke familie te ongeveer 4.45 weder ten paleize aan Aan het diner ten hove namen deel de leden van den Gemeenteraad. II. M. de Koningin-Moeder keerde heden middag te 4.15 uur naar Den Haag terug. De wacht was heden weder bezet door eene compagnie infanterie, de kapel van het 7e reg. gaf weder des middags voor het paleis eene uitvoering Corps diplomatique. In het Hotel de Twee Steden te 's-Graven- lmge is afgestapt de heer Ch. Dunning White, gezantschapssecretaris der Veree- nigde Amerikaansche Staten. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be duur, op Woensdag 1 Mei, des voonnid- dags te elf uren. Celebes. De correspondent te Batavia van ds sN. R. Ct." seint: Tengevolge van de onafgebroken vervolging door de marechaussee-colonne, heeft het To- radjahoofd Oewa Saroerang zijn onvoorwaar delijke onderwering aangeboden. Het blad teekent hierbij aan: Oewa Saroerang is het Toradjahoofd, dat den bekenden Poeang Tikoe behulpzaam was bij diens vlucht naar Lali in het midden van Januari van dit jaar. Wij namen een telegram van den correspondent te Batavia op, meldende, dat de schuilplaats van radja Koro, een der bendehoofden van Oewa Sa-oerang was overvallen. Deze laatste schijnt derhalve zoo ouder den in druk van dit feit te zijn gekomen, dat hij eieren voor zijn geld gekozen heeft. Misehien beteekent de onderwerping van Oewa Sa- roeiang wel, dat Poeang Tikoe ook genoeg van het zwerven krijgt en nu zijn beschermer er op afzendt orn te welen te komen, wat hemzelf bij een mogelijke onderwerping wacht. Heel gunstig zullen die voorwaarden na zijn trouweloos gedrag wel niet kunnen zijn. De hier bedoelde rnarechaussee-colo- ne is die, welke heeft gestaan omler bevel van kapitein H. Christoffel en thans door den kapitein F. E Ileijligers wordt gecommandeerd. Belgische vertegenwoordiging. Naar men verneemt zal dezer dagen in de Belgische staatscourant eon besluit ver schijnen, waarbij door de Belgisch regeering een offieieeie commissie wordt ingesteld, voor de tentoonstelling van ambachtswerktuigen, welke te 's-Ilage van AugustusSeptem ber a. s. door de Maatschappij voor Nijver heid wordt gehouden. Zeer veie hoogeplaat- ste Belgen zullen van deze commissie deel uitmaken. Samenwerking tusschen vrijzinnigen. ,,IIet Vaderland" verueemt met, de meeste beslistheid, dat samenwerking tusschen de drie vrijzinnige groepen in Zuid-Holland is tot stand gekomen. Selilfdoracliligo cijfers. In het nummer van gisteren van de •uNieuvve Schiedamsche Courant" komt onder de rubriek ^Binnenland" een staatje voor onder het opschrift »Verschil van uitgaven" dat blijkbaar ontleend is aan de serie artike len, die wij in onze Zaterdagavondnummers geven. De hier bedoelde cijfers komen voor in ons nummer van 14 April jl. Het is ons natuurlijk zeer aangenaam dat de jN. S. Gt." groote waarde blijkt te hech ten aan onze artikelen, maar zouden het toch royaler vinden, wanneer de redactie ons blad als bron vermeldde, waar wij dit artikel toch het eerst publiceerden. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres ann de school voor gew. I. o. 3e kl. no. 52 te Rotterdam, is als no. 1 ge plaatst mej E. J. Kimtnijser van hier. Gisteravond is bij de politie aangifte ge daan door den heer G. O Smidt, Oostsingel 24, dat men, tijdens de afwezigheid der bewoners, in zijn woning heeft ingebroken. By onderzoek is gebleken dat de dief, eon als heer gekleed persoon, zich aan de tuinzyde heeft toegang verschaft tot het huis door een ruit in te drukken. Eenmaal bin nen heeft hij de lade van een kast openge broken en heelt hij zich meester gemaakt van 2 gouden dameshorloges, eenig geld en een paar koperen beeldjes. Schade, anders dan aan de kastlade, is door hem niet aan gericht. Door de voordeur heeft hij het huis weer verlaten. De 25-jarige Th, v. L., gesignaleerd in het Algemeen Politieblad voor een boete van f I 50, subsidiair 2 dagen hechtenis, word door de politie aangehouden en heeft daarop de boete betaald. Hedenmorgen is aan de Yischmarkt aan gevoerd schol, tong en tarbot. De prijzen waren voor schol van af f 0.20 tot f'1.17l/o tong van af C0.75 tot f3 15, tarbot f3.15, alles per koop. De zaak vEvcrlsen" in hooger beroep Naar wij vernemen heeft de ïeodersfirmn Zur Mühlen hooger beroep aangeteckend tegen 'n vonnis van do Alkmaarsche recht bank, waarbij de firma de -ötn van f 32.000 werd toegestaan voor verrichte sleepdien sten hij de stranding der Rvertsen, terwijl zij 120.000 had gevraagd, on zal het Rijk hooger horoop aantoekenen legen 'ri vonnis dierzelfde rechtbank, waarbij de firma Van Evk 7000 werd toegekend, op grond, dat de rijksadvocaat, mr. Monthaan, nict-ont- vnnkelijkheid van den reeder had gepleit, terwijl de rechtbank de firma we! ontvan kelijk achtte. („Tel.") Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond gisteren als appellant en geïntimeerde van een vonnis der Haagsche rechtbank in hooger beroep terecht J. G. L koopman, te 's-Gravenhage woonachtig en gedetineerd, door de rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens poging tot diefstal voorafgegaan van geweld, met het oogmerk om den diefstal voor te bereiden of gemak kelijk te maken en wel na vroegere ver oordeeling. Bekl had nl. in den avond van 3 December 1906 een winkelierster in kruide nierswaren, in hare woning aan den Zuid buitensingel, bij de keel gegrepen en op den grond geworpen, blijubaar met het doel, om haar te worgen, terwijl een tweede per soon (die onbekend gebleven is), in den winkel, waarvan hij de deur op slot had gedaan, sop den uitkijk" bleef. De volvoe ring van het plan, om, na de oude vrouw onschadelijk te hebben gemaakt, diefstal te plegen, werd verhinderd door de komst van een drietal vrouwen, die aan de gesloten deur rammelden, waarop de beide mannen de vlucht namen. Als getuigen werden gehoord de aange rande vrouw en een tweetal andere vrouwen, benevens de hoofdinspecteur Rietdijk. Beklaagde ontkende op den bewusten avond in den winkel te zijn geweest. Het Openbaar Ministerie vorderde bevesti ging van het vonnis der rechtbank. De verdediger, mr. E. G. S. Bourlier, vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. Hooger Onderwijs. Aan de universiteit te Leiden is h"t examen voor den Indischert rechterlijken dienst afge legd door mr J F. W. la Fontaine Examen aan de universiteit te Utrecht doet. wis- en natuurk.A W. Groenman. Aan de universiteit te Amsterdam werd bevoiderd tot doctor in de rechtswetenschap nop stellingen" de heer G. A. J van Oppen- raay, geb te 's-Hertogenbosch en tot doctor ia de geneeskunde op proefschrift Experi menten over neuropathische locale voedings stoornissen" de heer H. Klein, geb. te Lemmer. Consulaire berichten. In het heden ontvangen no. G van „Han delsberichten" deelt de consul-generaal te Brussel, do hc-er Ruys, een. en nmkr mede over de wijze, waarop Duilschc handelshui zen zich op OYcrzeesche markten weten tc doen introduceorcn, welke mcdedceling ver schillende wenken bevat, die ook aan Ne der- la nd se hc firma's in overweging worden ge geven. Consul M. Hellena to St. Petersburg deelt bijzonderheden mede over dc in die stad op te richten levensmiddelenbeuvs, een instel ling, die, evenals de beurs voor den graan handel, in het leven geroepen is naast dc groote koopmansbeiu's en wel door hande laars in fruit, wijn, thee en koloniale wa ren. Het voor deze instelling ontworpen reglement is door den czaar op 28 Fcbruari- 12 Maart goedgekeurd. Uitvoerige mededcelingen zijn ontleend aan het jaarverslag over 1906 van vice- consul Riclul. E. Batten te Guersney (Ka naaleilanden), waarin behalve verschillende wetenswaardigheden betreffende den Nedcr- landschen handel met deze eilanden, tal van opmerkingen voorkomen over den toestand van den tuinbouw nklaar, Vermeld mag o. a. worden, dat een ondernemende Nederland- scho firma te Guernsey een agentschap heeft gevestigd, met hot doel serres te bouwen van gewapend beton. Reeds worden door deze firma verschillende serres opgericht, die nis voorbeelden van hechtheid en nelheid ge noemd mogen worden. Be blocmbollcnhnn- del is hier zeer belangrijk en neemt een steeds hoogere vlucht. Van de opmerkingen door den heer Ratten gemankt over verschil lende der uit Nederland aldaar ingevoerde li kelen mogen hier vermeld worden dio be treffende kaas, suiker, gecondenseerde melk en boter. Over het cerate product zegt dc vice-consul ..De handel in dit artikel is, nis reeds meer bericht werd in vorige, verslagen van dit viee-consulnat, achteruit gegaan. Hij is echter voor groote uitbreiding vatbaar." Over suiker lezen wij„Ondanks dc sterke con currentie van Frankrijk is het cijfer van den invoer vntl suiker uit Nederland bemoe digend. Daar hier ca. 500',000 K.G, sui ker verbruikt wordt per jaar, kan die invoer dus nog belangrijk worden uitgebreid." Betreffende den invoer van gecondenseer de melk mankt de vice-consul de opmer king, dat één handelaar in zijn ressort al- 'één partijen van 200 kisten inslaat, terwijl Nederland in 190G op door-cognossementen er slechts 74 kisten zou hebben aangevoerd. Tol zijn leedwezen moest de heer Batten bespeuren, dat Xederlandsche boter onder de invoeren niet voorkwam, liet jnarlijksch veibruik in zijn district bedraagt ongeveer 250 ton. De NoderlnmHelie controle-boter zou hier z. i. wel kans voor afzet iaden. Consul Marsilv te San Francisco deelt een en ander mode over den economische» toestand aldaar. Hij vestigt de aandacht op de hoorn' loonen, die aldaar worden betaald, doch doet tevens uitkomen, dat de levens stand ïard er uit. den aard der zaak hoog is. in verband met Tien weder-opbomv van het verwoeste deel der stad is de. invoer van allerlei bouwmaterialen er zeer belangrijk, en zijn de prijzen voor die materialen en dc loonen der werklieden in de bouwvakken hijzonder hoog. Gok bespreekt hij de kansen tot afzet van Xederlandsche producten, met name bouw materialen. Medegedeeld wordt voider, dat een nieuwe mmigratiewet in de Vercenigde Staten van Noord-Amerika op 20 Februari j.l. is lot -tand gekomen en in hoofdzaak op 1 'Juli i. s. zal in werking treden. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 25 April. (Vervolg.) Bij de artikclsgewijze behandeling werd door den heer VAN DEVENTER zijn amen dement toegelicht om geen speciaal verhoogd tarief te malen voor kaarlpapier. Dit amendement werd na bestrijding door den Minister aangenomen met 40 tegen 20 stemmen. A'erder was door den heer van Deventer bij amendement voorgesteld om levend vee vrij van rechten te laten. Ook dit amende ment vond bestrijding bij den Minister en werd verworpen met 55 togen S stemmen. liet wetsontwerp werd daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Tn behandeling kwam hierna het wetsont werp tot afschaffing van het tiendrecht. De heer VAN ASCII VAN WI.IOK kon zicli in hoofdzaak vereenigen mot dit wets voorstel, dat een zeer oud instituut in ons land zal doen verdwijnen. Ilij ontwikkelde echter o. a. als grief dat bij dit ontwerp dc schatting voor de schadeloosstellingen slecht en onbillijk geregeld is, daar do waardebe paling berust op de subjectieve meening van de deskundigen voorts is er geen vaste maatstaf van schatting voor het geheele land en zal de schatting te tijdroovend zijn. In tusschen zal de door dc Regeering toe gestane vrijwillige afkoop van tienden aan tie bezwaren ecnigszins tegemoet komen, maar zij zal nog een stap verder moeten gaan door die vrijwillige afkoop nog meer moge lijk te maken. Do heer REIJNE betoogde dat dit wets ontwerp oen hoogst onbevredigde oplossing van deze aangelegenheid geeft. Spreker bestreed dat het tiendrecht gelijk is te stellen met eigendom. Het is' slechts een eijn=, eeuwen geleden door de overheid ingesteld, en waarmede kun gebroken wor den door de Regeering als zij daartoe don tijd gekomen acht. Door de voorgestelde regeling is hot publiek belang te zeer tor zijde gesteld door het particulier belang te veel te he-chomvcn als een heilig huisje. Bij wijziging van het bestaande tiendrecht had een maatregel moeten worden getroffen die zooveel mogelijk is ten voordeele van de tiendheffing. Maar ook in dit opzicht is het Regeeringsvoorstel onvoldoende. Spr. kwam er dan ook tegen op dat men 't voorstelt dat dezo slappe aarzelende wetsvoordraeht sociale botcekenis heeft en een bevoorrechting in houdt van tiendpliehtigen. Morgen voortzetting. 1 Zitting van Vrijdag 26 April. Het algemeen debat 'over de Afschaffing van het Tiendrecht wordt voortgezet. De heer Z1JLMA constateerde dat de be hoefte aan het breken met het middelcemv- sclie stelsel van Tienden algemeen geble ken is. De algcmeene strekking van het thans ingediende ontwerp juichte spreker toe. De heer PATUN, die eveneens dc strek king toejuichte, ontwikkelde eenige bezwaren 1 ten opzichte van de waardebepaling van den grond. Verder achtte hij niet practisch do rege. ling dat eerst, de opheffing van de Tiend bij de wet geschiedt cn daarna, na een jaar ecr.st do schadeloosstelling volgt. Ook keurde deze spreker af de voorgestelde wijze van pro. minoren om le komen tot dc vaststeliin» van do gevraagde schadeloosstelling De door de Regeering gevolgde weg zal zeer lang en moeilijk zijn. De heer TYDEMAN begroette dit <>nt- werp mot vreugde. Ilij beschouwdt de maat- regel als oen flinke, welke radicaal het tiend. recht met wortel en tak uitroeit, In hoofdzaak ging deze spreker mee niet 5 liet stekel dor schadeloosstelling zooals de Rogeering dio wcnscht, al kleven daar ook groote bezwaren aan. De heer VAN WIJNBERGEN bestrsed met nadruk den hoor Reijne cn diens con clude dat. hot tiendrecht moot worden afgc- schaft, omdat het «dpehts voortspruit uit machtsmisbruik on onrecht. Zulk een bewe ring is oen algohecio miskenning der histo- rie on kun slechts dienen, vooral uitgespro ken in 't Parlement, om het verzet der liomlplielnigen aan te kwecken. Pon niet uitsluitende roden voor het ver vallen van hot tiendrecht ligt in dc nadecien welke het voor den landbouw meebrengt. Spreker prees liet rogccrings-onlweq) als eenvoudig, oprecht en practisch. Spreker be- loogde dat. de procedure omtrent de schade loosstelling niet bij de tiendcommissio maar liij den burgerlijken rechter thuis behoort. Voorts achtte hij het billijk dat dc Staat de kosten van overgang b/taalf. De hoer P1ERSON verdedigde het ge- hco(e stolsel van het regeoringsontwerp, vooral vrat de procedure over de schadeloos- •-telling betreft, die niet bij den rechter maar hij dn deskundige tiendcommissio behóórt, waartegenover de hoer VAN SASSE VAN t YSSRLT betoogde dat dc Grondwet de be slissing over de verschillende hier bedoelde kwesties juï-4 door den rechter wcnscht. De heer EOfIMAN betoogde dat door dit ontwerp het eigendomsrecht, in rook zal vervliegen. Tiendrecht is eon zakelijk recht, dat men niet kan afnemen, ook niet met --chadoloosstelling. Spreker zal tegenstemmen indien niet gezorgd wordt, dat dc beslissing o\ci' rle waarde der tiendpliehtiglicid bij den rechter verblijft. De lieer VAN DOORN sloot zich volko men aan hij den heer Van Sasso van Ysselt, dat dit ontwerp ongrondwettig is ca zal tegenstemmen ais aan dit bezwaar niet wordt tegemoet gekomen. De t> Berlin"-ramp. Op het wrak van de „Berlin" is gisteren weder geschoten. Zuid-llolL Electrische spoor. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Heden werd op het baanvak Hol!, Spoor Den HaagScheveningen van de Zuid-IIoll. Electrische Spoorlijn, welke voorloopig met stoomkracht wordt bereden, de aangekondigde proefrit gehouden, medegemaakt door den Raad vari Toezicht op de Spoorwegdiensten. Overleden. De 20-jarige los werkman J. van Schaik te Rotterdam, die in den avond van den 15 dezer bij een twist in de ouderlijke woning aan de Bloemstraat 79, door zijn vader met een mes in de linkerzij gestoken werd, is aan de ge volgen van die verwonding hedenmorgen in het ziekenhuis overleden. Stakingen. Bij den sigarenfabrikant A. C. van Dus- scldorp te Utrecht is een staking onder de werklieden uitgebroken kwestie. wegens een looa- In de Groninger venen gaat het gerucht van een werkstaking die over 14 dagen te Valtliernion, Wcerdingermond cn Emmer Compnsenm, zou uitbreken en waarbij on geveer 5000 arbeiders zijn betrokken. De oorzaak moet gevonden worden in een vei- kapte verplichte winkelnering. Voor ongeveer twee jaar werd de verplichte winkelnering afgeschaft. Breekt de werkstaking uit, dau is de tweede periode van het graven muu gebroken. Verleden jaar werd een loonrege- ling getroffen tusschen de bazen en de werklieden in de le en 2e Exloërmond. Zwemschool. De zweminrichting aan de Boompjes ie Rotterdam, is gisteren in openbare veiling aangekocht voor rekening van de gemeente, voor de som van f 12.600'. Wedstrijd van brandbluschmiddelan. Men meldt ons uit Rotterdam Heden Vrijdag had op het excercitieteu'em het concours plaats van brandbluschappa- raten, uitgeschreven door de Onderlinge Brandweerclub. Ingeschreven waren in afdeeling IAppa raten werkende zonder straal, 4. Blomnie* stein's Bluschgranaat door II. U. van Blomme- stein Powalsky te Apeldoorn2. The Stat (Bluschgranaat) door Gebrs. Hausmann te Rotterdam. Afdeeling IIApparaten wer- kende met straal, The Star (chemisch blusca- apparaat) en The Star (chemische pakhuis- brandblusseher), beiden door Gcbrs. Haus- mannAnnihilateur door Louwinans bo te Apeldoorn Bauer's fire Annilator door Henri Iluinck en Alex Imhofe te Rotterdam Minimax (5 apparaten chemisch) door de MijaMmimax'1 te Scheveningen Hollandia Snelblusscher (4 apparaten chemisch) doei Spanjaard Sc Co, t« UtrechtPluvius apparaten chemisch) door J. C. J. van 't IIou te RotterdamThe Perfection (cheirns®

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2