Geref. gem. onder 't Kruis. STADSNIEUWS YLAAKDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Staten Generaal. Gemengd Nieuws. Koffleoogst. Wij kous oen telegram van don gou\'orneur- generanl van Nederlnndsch-Tndië, van 29 dezer, wordt do gouvcrnements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 39,000 pikols. Art. 26 Wet 1. O. Het door de bladen ontvangen commu niqué rvngnande het ingediende voorstel tot wijziging van art. 26 eerste lid, sub 2o. der wet op het Lager Onderwijs geeft een ver keerde voorstelling van de strekking van dat voorstel. Daarin wordt nl. gezegd, dat liet beoogt verhooging van de minimum-wedden der verplichte onderwijzers van bijstand op ge subsidieerde bijzondere scholen. Het wetsontwerp evenwel beoogt inder- "aad geen verhooging der minima-trakte menten der onderwijzers van bijstand op bijzondere scholen alleen, maar op open- here en bijzondere scholen, hetgeen reeds volgt uit de woorden der Memorie van Toelichting, dat, ten gevolge van het onver brekelijk verband, in de L. O.-wet gelegd tusschen het subsidie en de minima-jaar- wedden der verplichte en met hen gelijk gestelde onderwijzers, iedere verhooging dier wedden ook de rijksbijdrage, zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs doet stijgen. De wet op het L. 0. bepaalt namelijk in art. 481. dat door het Rijk aan de gemeen ten voor elk hoofd en eiken verplichten onderwijzer wordt vergoed de minimum- jaarwedde, zooals die in art. 26 is vastge steld terwijl art. 59.1van diezelfde wet voorschrijft dat aan de besturen der bij zondere lagere scholen een bijdrage wordt verleend volgens dienzelfden maatstaf. De voorgestelde verhoogingen (beginnende bij verplichte onderwijzers met minstens vijf dienstjaren) zijn alzoo bestemd niet slechts voor het bijzonder onderwijs maar voor het openbaar én het bijzonder, d. i. voor het lager onderwijs in zijn geheelen omvang. Een verzoek aan de Koningin. De ïlndëpendance Beige" komt op voor de belangen van een ongelukkigen Franschman, die in Nederlandsch-Indië een proces verloren heeft en daardoor straatarm is geworden. Het is een zekere heer Simonnar. Deze heer Simonnar was eigenaar van een kostbare concessie op Java. De exploitatie er van liet hij over aan een zekere maatschappij. Die maatschappij liet na korten tijd niets van zich hooren en betaalde den lieer Simonnar het deel niet uit, dat hij voor zich had be dongen. De heer Simonnar daagde de maatschappij tot exploitatie van zijn concessie voor de rechtbank te Soerabaja, en verloor zijn proces kwam in beroep bij het hof te Batavia en verloor wederomtrachtte rivisie van het proces te verkrijgen en het mislukte hem. Nu is het bijzondere van het geval, dat de heer Simonnar telkens het hoofd stootte, zonder dat het aan de behandeling van zijn aanspraken toekwam. Om bloote vormkwes ties, onhandigheden, ziet hij zich zijn recht ontglippen. De heer Simonnar, verbitterd door dezen tegenspoed, heeft sedert dien zijn best gedaan, met verzoekschriften aan Nederlandsche overheidspersonen en aan de Fransche regee ring, alsnog in zijn recht te worden gesteld. Alles mislukte, De slndépendance beige" acht het de plicht van de pers, de opmerkzaamheid te vestigen op de leemte in de rechtspraak, waardoor iemand, die in zijn volste recht is, blijvend in 't ongelijk moet worden gesteld, omdat hij een vorm niet in acht heeft genomen, of onhandig is geweest in het handhaven van zijn recht. Het Belgische blad richt zich daarom tot koningin Wilhelmina in de verwachting, dat de koningin zal zorgen, dat er alsnog recht geschiede aan den ongelukkigen Simonnar, die van millionair tot den bedelstaf is ge bracht. Hier komt in 't kort het verzoekschrift van de >Indépendance" op neer. Of het ver haal van de lotgevallen des heeren Simonnar precies juist en volledig is weergegeven door de slndépendance", kunnen wij niet nagaan. De geschiedenis is al verscheiden jaren oud. Het komt ons wel heel vreemd voor, dat iemand zich in onze Oost zou moeten laten getroosten, beroofd te worden van zijn be zittingen en er geen weg zou zijn, doordat er een onregelmatigheid heeft plaats gehad bij het eerste proces, die terug te krijgen. Apothekersbedienden. Te Amsterdam werd Zondag een drukbe zochte vergadering gehouden van den Alge- meenen Apothekerebediendenbond. Aanlei ding daartoe was het besluit van de Am- sterdamsche Apothekers-verecniging, waarbij het den leden, op straffe van 300 boete, verboden is bedienden aan te nemen die vroeger werkzaam waren in Centrale- of Volksapotheken. De vergadering nam een motie aan, waarin zij verklaart, bezield tc zijn met het ernstige streven naar vreedzame samenwerking met de patroons-oganisatie} reden waarom zij zich bereid verklaard tot onderhandelen, Mocht dit worden verworpen dan zal de Apothekers-bedienden bond een krachtige actie gaan voeren. Financieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend dat op 27 dezer bij de betaalmeesters in kas was f 2,272,338.31 b. dat op denzelfden dag i door de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13,565,575.7 U/2 c. dat op genoemden da tum in omloop waren schat kistpromessen tot een be drag van f 8,000,000,00 Beursvacantiedagen. Op voorstel van het bestuur dor Vereeni- ging voor den Effectenhandel te Amsterdam werden de beurs-vacantiedagen voor 1907 als volgt vastgesteld18 Mei (Pinkster - Zaterdag) 6, 13, 20 en 27 Juli, 3, 10, 17, 24 en 31 Augustus. S. O. T. Blijkens achterstaande advertentie is de tuin der S. O. V., te beginnen met morgen, '1 Mei, weder voor de kinderen der leden, zonder geleide, geopend tot 's avonds 7 uur. Schiedam Toorult. Belangstellende worden herinnert aan de ledenvergadering van «Schiedam Vooruit", hedenavond te houden in het gebouw der Spoelingvereeniging. Door de onderafdeeling Schiedam en Om streken der V. P. N. 2al morgen, Woensdag 1 Mei, des avonds ten 8 uur een buitenge wone ledenvergadering gehouden worden in het gebouw der Spoelingvereeniging. Op de agenda zal 0. m. voorkomenBe spreking van de te houden tentoonstelling te 'sGravenhage en bestuursverkiezing (vaca ture mr. D. Lodder). Het bestuur verzoekt bij de oproeping de leden ten dringendste deze buitengewone vergadering van hunne belangstelling blijk te willen geven. Hedenmiddag heeft een hond zijn tanden gezet in den broek van den 15-jarigen P. v, d. W„ terwijl deze op een sleeperswagen door de Boter straat reed, met het gevolg dat de broek gescheurd werd. Volksbadhuis!, In de week van 22—28 April '07 wer den genomen 225 baden. lsta klasse. £ds klasse, kuipbaden 23 kuipbaden 35 regen 14 regen s 140 school 5 ets. kinder 13 Springtij 1 Mei v.m. Voor de betrekking van onderwijzeres aan school D met akte Fransch en nuttige hand werken op een jaarwedde van f600 worden sollicitanten opgeroepen, Aanmelding voor '15 Mei 1907. Morgen, Woensdag, 1 Mei, za! in het lokaal vExcelsior" een openbare vergadering plaats hebben, belegd door verschillende ver- eenigingen, ter viering van den len Mei. Als spreker zal optreden de heer Dr. J. van Leeuwen van Schiedam over den wettelijken 8-urendag. De zangvereeniging «De stem des volks" en de tooneelvereeniging «Kunst en Strijd" zullen hare mpdpwprking vprleenen. Ook zullen viool- en lluit-solo's ten beste wor den gegeven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand April. Brieven. Mej. Jans Kuit, Rotterdam, Wed. Van Kuijk, Briefkaart. L. A. Leeuwenberg, Amsterdam. Gelijk bekend is, zal België deelnemen aan de Intern. Tentoonstelling van Am- bachtswerktuigen te Amsterdam in Augus tus en September, te houden in het Paleis voor Volksvlijt. De Belgische Regeering heeft nu als blijk van belangstelling een comité ingesteld, waar van voorzitter is de heer G. Cooreman, oud minister van Nijverheid en arbeid en onder voorzitters de heeren Dupret, §enator te BrusselKoch, lid van den Antwerpschen gemeenteraad; Van der Aa, Belgisch consul te Amsterdam; secretaris dr. II. Lam- brechts, afdeelingshoofd aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid te Brussel en dat voorts 34 leden telt. Het algemeene commissariaat bestaat uit den commissaris-generaal, den heer Ch. v. d. Cruij&en. voorzitter van het svndicaat der ambachten te Brussel; secretarissen: de heeren ingenieur De Walque, bureellioofd van het Ministerie van Nijverheid en Ar beid; ingenieur P. Rijckx, te Brussel; R. van der Meylen, oud-sccrctaris van het com missariaat der tentoonstelling te Milaan. Tot het instellen van dit comité is het initiatief genomen door Minister Francotte, maar ook hot Nederlandsche Ministerie van Buitcnlandsche Zaken en de Nederl. diplo matie hebben hun medewerking verleend. Voor dc Rottordamsche rechtbank werd heden behandeld de zaak contra J. L. de Vriendt, tooncelspeler, thans te Eekeren bij Antwerpen en S. Suismnn, zich noemende S. Soesman, directeur van liet casino aa. den Coolsingel te Rotterdam. Aan den eersten bckl. werd ten laste ge legd dat hij den 7 December j.l. inbreuk heeft gemaakt op het auteursrecht van II. Ileyermans Jr., donr in het openbaar in het Casino op to voeren het monologcnspel ,,In de Jonge Jan", waarvan uitsluitend H. Ileyermans Jr. en diens rechtverkrijgenden het auteursrecht hadden. Aan den tweeden bckl. wordt ten laste gelegd opzettelijk als directeur van het Ca sino aan bckl. De Vriendt gelegenheid te hebben gegeven tot opvoering van dit stuk. De Vriendt. liet verstek gaan. De eisch tegen den tooneeispeler De Vriendt luidde 1000 boete of 00 dagen hechtenis en tegen den directeur Soesman 5Ü0 of 30 dagen hechtenis. Nog werd geëischt 1 jaar tegen J. S., 64 jaar, nettenbreior te Vlaurdingen, wegens diefstal van een vat haring; en 1 maand tegen A. L., 22 jaar, los werkman te Vlaur dingen, wegens diefstal van 5 schuitjes ijzer. Uitspraak over 14 dagen. Diejstal in verband mei de ramp der Berlin". Voor de Haagsche rechtbank hadden zich gisteren te verantwoorden negen bootwer kers, allen van Rozenburg, beklaagd zich ecu koffer met inhoud, afkomstig van het stoomschip „Berlin" en op 21 Februari drij vende gevonden in den Nieuwen Waterweg, te hebben toegeëigend. Na den koffer te hebben opgevischt, had den de beklaagd >n dien naar een. loods on der de gemeente Naaldwijk vervoerd, hem al daar geopend en „omgestaan" om den in houd, zoodat elk hunner een of meer stuk ken kreeg (hoofdzakelijk kleedingstukken.) De beklaagden beweerden aanvankelijk hun misdrijf niet als zoo ernstig te hebben beschouwd. Eerst later zagen zij dit in, maar toen was het reeds ruchtbaar geworden, dat een paar hunner den koffer hadden opge vischt en dat negen van de veertien mannen in do loods aanwezig, den inhoud hadden ge deeld. Vijf bootwerkers hadden niet mee willen doen aan de verdeeling. Subst. off. van justitie, mr. v. Lockeren Campagne, constateerde dat vast staat dat twee bckl. den koffer hebben opgevischt en de overige beklaagden met hen den inhoud hebben gedeeld, waardoor de zeven bekl, tot- hot plegen van liet misdrijf hebben medege werkt. Het O. M. was clan ook van oordeel dat alle negen beklaagden zich hebben schul dig gemaakt aan het hen ten laste gelegde feit dat, naar het oordcol van het O. M., oplevert het misdrijf van verduistering. Hef deed het O. if. leed, dat deze mannen, hoof den van gezinnen, die nog nooit met de justitie in aanraking kwamen en bekend staan als eerlijke werklieden, hier thans te recht staan. Tn aanmerking nemende de om standigheden, waaronder de feiten werden ge pleegd, lettende op de verklaringen, waaruit gebleken is, dat de menschen eigenlijk niet beseft hebben hetgeen zij deden, vorderde het O. M. voor ieder der beklaagden 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. Van Doorn Jr., wijzende op hot vlekkeloos verleden van de beklaagden en op de geringe waarde van liet door zeewater bedorven goed, vroeg het op leggen eener geldboete, opdat niet negen gezinnen van hun steun beroofd worden. Uit Amsterdam schrijft men ons Zooals reeds gemeld is, zal de zaak tegen de ontrouwe directeuren der Hollandsche Hypotheekbank jhr. De Geer en Lefèbre de Montigny en van de Maatschappij tot zeker - heidsstelling van ambtenaren en beambten voor het gerechtshof alhier op 21 Mei a.s. in hooger beroep in behandeling komen. Naar wij vernemen zijn door den procu reur-generaal alsnog 29 getuigen in beide zaken gedagvaard. De Amsterdamsche rechtbank wees heden vonnis in de zaak van Johanna M. van W., die als boekhoudster bij de firma S. S. Polak in manufacturen aldaar, op 25 October 1906 uit de brandkast harer firma f300.aan bankpapier had ontvreemd en bovendien zich nog aan bedriegerijen had schuldig gemaakt. De rechtbank had een onderzoek naar baai- verstandelijke vermogens doen instellen door een paar psychiaters, die haar ontoerekenbaar verklaard hadden. De officier van justitie daaraan blijkbaar niet veel geloof hechtende, vorderde haar schuldigverklaring en eischte U/2 jaar gevangenisstraf. De rechtbank, het gevoelen van het O, M. niet deelende ont sloeg bekl. van rechtsvervolging en gelastte hare plaatsing in een krankzinnigengesticht. Mishandeling van dr. fan den Brink Wegens mishandeling van den r -k. priester dr. J. A. H. van den Brink, heeft gisteren voor de rechtbank te Utrecht terechtgestaan zekere A. W., 34 jaar, pakhuisknecht te Bodegraven. Dr. Van den Brink zou in den avond van den 2en Februari jl te Bodegraven een lezing houden over «Gods'iienst en Socialisme". Een 200 man sterke vijandige menigte stond hem evenwel aan het station op te wachten, en toen vielen er klappen, zoodat de lezing niet door kon gaan. Hij ontving een hevigen slag op het hoofd en verder nog verscheidene stompen in den rug en op de borst Beklaagde W, is als een der daders her kend, en zag thans i maand gevangenisstraf tegen zich eischen. Het 0. M. verklaarde, dat in dit geval de vrijheid van den persoon en van het woord is aangerand. De verdediger pleitte clementie. De rechtbank te Utrecht heeft veroor deeld overeerkomstig den eisch van het O. ■M. tot een gevangenisstraf van drie jaar, onder aftrek van de voorloogigc hechtenis, TL IL, smid-bankwerker, wegens poging tot doodslag, gepleegd op A. B., huisvrouw van den tapper v. K, in de Gansstraat te Utrecht, Voor het hoog militair gerechtshof te Utrecht is de instructie geopend in zake het ongeluk, veroorzaakt door de aanvaring van een vissehersboot in do Zuider/ee door de Pollux. Verschillende personen werden ver hoord. De moord te Ar. dijk. In zake den moord te Andijk, waarbij aan Ente Zwan, 22 jaar, landarbeider, wordt ten laste gelegd dat hij zou hebben doodgeslagen met een gaaf den kastelein Johannes Berk hout, terwijl diens vrouw, Vrouwtje Dekker, noch haar echtgenoot, noch justitie of politie heett in kennis gesteld van het voornemen van Ente Zwan, welk voornemen aan haar bekend zou zijn, terwjjl zij bovendien het ontdekken van de misdaad zou hebben trachten te bemoeilijken door de sporen daar van te doen verdwijnen, is heden door de rechtbank te 's-IIertogenbosch vonnis gewe zen. Ente Zwan werd veroordeeld tot 14 jaar gevangenis overeenkomstig den eisch en Vrouwtje Dekker tot 8 maanden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Papendrecht ds, T. H Hoekstra te Burum. Aangenomen het beroep te Hollum en Balfuna op Ameland door den heer L C. de Jong, cand. te Giessen-Nieuwkerkte Spanderen (toezdoor ds. J. W. C. Ortt te Dongjum Bedankt voor het beroep te Brielle door ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren te Oudenhoorn. Geref. Kerken. Beroepen te Halfweg ds. J, Heida te lerseke te Leksmond ds. H. Buitenhuis te Vreeswijk te Leiden ds J. Douma te Alblas- serdam te Harderwijk ds J. J. Berends te Maaslandte Makkum ds. C. Vermaot te Paosens. Aangenomen het beroep te Zalk (bij Zwolle) ds. A A. Koppel te Stellendam. Beroepen te Charlois de heer H. Kie viet, oefenaar te Aehterkerke. Vrije Evangelische Kerk. Aangenomen het beroep te Heiliger- lee door den heer A C. Klugkist te Barger- Oosterveen (Dr.). Hooger Onderwijs. Prof dr. M. A. Gooszen. Men meldt ons uit Leiden Dr. M. A. Gooszen, hoogleeraar in de god geleerdheid vanwege de Nederd. Herv. Kerk aan de Leidsche Universiteit, voorheen pre dikant te Schiedam, heeft heden den 70- jarigen leeftijd bereikt. Op verlangen van den hoogleeraar bleef te dezer gelegenheid open baar huldebetoon achterwege. Zooals bekend legt de nu 70-jarige, op grond van het be reiken van dien leeftijd, krachtens art. 93 der wet II. O. het hoogieeraarsambt neder met het eind van den loopenden leergang. Te zijner vervanging is bereids door de Sy node benoemd dr. H. M. van Nes te Rotter dam, thans director van het Nederl. Zende linggenootschap. Aan de universiteit te Leidenslaagden voor het doctoraal examen rechten, de heer N. C. Couvée, doctoraal examen geneeskunde de heer P. Cool. Te Utrecht heeft de Bond van Leeraressen bij liet Huishoudonderwijs een druk bezochte vergadering gehouden. Besloten werd eenige wijziging te brengen in het afnemen van het examen voor leerares in koken en voedingsleer. Mej, M. J. Huizinga behandelde de quaestie: »Is er eenheid in de opleiding voor huis houdkundige" en «hulp in de huishouding". Zij kwam tot de conclusie, dat eenheid op verschillende punten niet bestaatdat het gewenseht is deze te verkrijgen en dat de middelen om daartoe te geraken moeten be raamd worden door een commissie, waarin de directrices gevraagd zullen worden zitting te nemen. Nog sprak mej. Marg. Meyboom over «Coöperatief Huishouden". TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 30 April. De discussie over het wetsontwerp tot af schaffing der Tienden werd voortgezet. MINISTER VEEGENS, dankende voor den steun bij verschillende leden ontmoet in zake dit wetsontwerp, stelde in de eerste plaats op den voorgrond dat het wetsont werp als voornaamste doel beoogt don land bouw voor goed te bevrijden van den druk der tienden, betoogende hij dat het Tiend recht daarom werkt als een rem op de ont wikkeling vijn den landbouw, wijl het drukt op de bruto opbrengst van den grond. liet ingrijpen der Regcering in deze is een absoluut publiekrechtelijke daad. In een breedvoerig betoog weerlegde de Minister de tegen het ontwerp aangevoerde grondwettige bezwaren. Zoo zette hij uiteen dat de afschaffing die het hier geldt, geen onteigening is in den zin van art. 151 Grondwet, omdat dit artikel alleen betrek king heeft op lichamelijke zaken die eigen dom, zijn maar niet op onlichamelijke ais liet tiendrecht is. Even ongegrond is het bezwaar van hen die meenen dat volgens art 153 Grondwet het bedrag van de schadeloosstelling door den gewonen rechter dient te worden vast gesteld. Art, 153 is echter niet van toe passing hier, daar dit betrekking heeft op twistgedingen over burgerlijke rechten. En hier betreft het geen burgerlijk recht maar alleen een publiekrechtelijke aanspraak op schadeloosstelling, waaromtrent de Tiond- commissic derhalve kan besluiten, zonder met de Grondwet in botsing te komen. Onoverkomelijk bezwaar bestaat bij do Regcering tegen beperking van de taak der tiendcommissios, terwijl de Minister voorts betoogde, dat deze commissies, beter en op korter tormijn dan de rechter, partijen bij geschillen tot elkaar zullen weten to bron- gen cn ook op minder kostbare wijze. Een combinatie van rechtskundigen en speciale deskundigen op tiendrecht in bovenbedoelde commissies acht de Regcering het verkiese lijks), waarborgende zakelijke en onpartijdige beslissingen. Het stelsel van dc vaststelling der scha- dcloosstelling, zooals deze bij het Rcgee- ringsontwerp is voorgesteld, werd door "den Minister nadrukkelijk verdedigd. In deze kan niet anders worden voorgeschreven dan een 'cmcene schatting. Bij de schatting zal reiteniug worden gehouden met den toe- stand van het oogenblik en noch met ver- leden noch met toekomst worden gerekend. Nog zette de Minister uiteen dat het niet mogelijk is anders te handelen dan de op. heffing van het tiendrecht bij inwerking tre ding der wet te doen geschieden en eerst lntfr de schadeloosstelling vast te stellen, Want andere zou bij de vaststelling tóch met de toekomst moeten gerekend worden, het geen juist dit ontwerp niet wil, MINISTER VEEGENS bestreed ten slotte don hoor Reijne en betoogde dat op heffing van het tiendrecht zonder schade- loosstelling zou zijn een onrechtmatige verar ming der tiendheffers en verrijking der tiendplichtigen. MINISTER DE MEESTER verdedigde daarna het voorschottenstelscl, verklarende onder anderen dat aanvragen voor voorschot dienen gedaan te worden vóór 1 'April 1909, terwijl tot 1 Januari 1910 gelegenheid be staat daartegen opte komen. Onbillijk achtte de Minister het niet dat de eigenaren van tiendpliehfcige gronden, die immers door dat ontwerp bevoordeeld werden, te laten hij- dragen in de schattingskosten. Besloten werd wegens den Hemelvaartsdag de volgende week Donderdag en Vrijdag niet te vergaderen. De VOORZITTER benoemde tot leden <ler commissie van voorbereiding voor de verzekeringswetten de hoeren Lobman, Van Gijn, Lely, Nolens, De Klerk, De Waal Malefijt, Schaper, Talmn, Anlbcrse, Treub, Blooker en Kooien. Bij het verder debat over het tiendontwerp verdedigde de heer DE BOER het. ontwerp; bij opheffing moet echter op objectieve wijze rekening gehouden worden met de rechten der tiendheffers en tiendplichtigen. Daarna hadden de replieken plaats. Door de tram, gedood. Men meldt ons uit Rotterdam Hedenmorgen 11 uur geraakte op de Zuid- blaak tegenover het rijkstelegraafkantoor een werkman K, Hennip in dienst van een bri- quettenhandel onder een electrische tram wagen van lijn 6. De man zat klem onder den baanschuiver en werd doodelijk gewond opgenomen en per brancard naar bet ziekenhuis vervoerd alwaar jhij bij aankomst reeds bleek overleden. De 1 ?id-dag. Gelijk tot zoovele andere gemeentebestu ren hadden gemeente-werklieden der gemeente Groningen zich ook tot den gemeenteraad aldaar gewend met het verzoek om vrijaf te mogen hebben op 1 Mei, met behoud van loon. B. en W. verklaarden dat de zaak bij een eventueele behandeling van het werklieden reglement aan de orde zal komen. B. en VV. van Haarlem hebben ook afwij zend beschikt op het verzoek om vrijaf opl Mei a.s., gedaan door de afdeeling Haarlem van den Bond van gpmeente-werklieden. D-treinen. Men schrijft uit Obleru.-ial aan de ïTel." Naar men verneemt heeft de Duitsche regeering verplichtend gesteld, om in de D- treinen een vierde klasse rijtuig te plaatsen, om zoodoende den minderen man gelegen heid te geven, om gebruik te kunnen maken van deze treinen. Tevens is de suppletie in de D treinen op Duitsch grondgebied vervallenechter de toeslag wordt wederom aan de Hollandsche grenzen in rekening gebracht, zoodat een passagier reizende van Berlijn naar Amster dam per D-trein zijn suppletie in Oldenzaal moet betalen, indien hij z(jn reis met dien trein wenscht te vervolgen. Dan zullen met 1 Mei a.s. geen retour- kaarten in Duitschland meer worden afge geven. Vooral dit laatste mag wel onder do aandacht van het reizend publiek gebracht worden, daar de tij-4 wederom aankomt, dat men zijne reisplannen in orde maakt. De 8-urige werkdag. De directie van de Biscuitfabriek Nutriï te Leiden zal de volgende week een proef nemen met de invoering van een achtungen werkdag. De leerling kwestie in de diamant nijverheid. Het iN. v, d. D." verneemt dat de memorie van antwoord van de zijde der werklieden der leerlingcommissie aan den arbiter, den heer S. P. van Eeghen, reeds is verzonden Paarden af De firma A. Bikkers Zn. te Rotterdam heeft het plan opgevat haar sleeperswagens te doen vervangen door zelfbewegers. Zj) heeft nl. een stoomwagen gebouwd dieoUU KG. vrachtgoederen kan vervoeren. De wielen hebben een' middellijn van 800 mM. en zijn dus veel grooter dan de minimum afmering door den Gemeenteraad vastgesteld ten einde het straatoppervlak te sparen. De stoomkeie wordt gestookt door cokes, geeft geen rooK en ook geen hinderlijke dampen, waardoor de benzinewagens het publiek dikwijls om* stemmen. De snelheid dier wagens is me veel meer dan die der gewone sleeperswagen3 zoodat voor het verkeer geen bijzondere vei ligheidsmaatregelen noodig zjjn,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2