BINNENLAND. STADSNIEUWS. VL AARD INDEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. smunmam wpMnnw wawnaraTOwaiaMmaPCOBawfta particuliere woningen in brand, Europeanen werden op straat afgeranseld. Het huis der protestantsche zending werd verwoest. Te Lahore werd een razende menigte, die op liet punt stond de Europeesche wijk to plunderen, door cavalerie uiteengeslagen. Verscheidene» betoogers werd het hoofd ge spleten. Naar uit Simla wordt gemeld neemt de rassenhaat vooral in de Noordelijke distric ten sterk toe. De Hindoes zijn sterk vijan dig gezind jegens de Europeanen. De kaat sten worden op straat aangevallen. De Ru- gelsche regeering neemt de uitgebreidste maatregelen om de gewelddaden der Hindoes aanstonds streng te straffen. Tan liet liof. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdag een bezoek aan het gesticht de Bronovo, aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenlmge. Met wet belangstelling nam It. M. bij deze gelegenheid kennis van een nieuwen szieken- liehter", uitgevonden en aan de inrichting geleverd door de firma Simonis daar ter stede. Door de directrice, freule Elout, deed H. M. zich het gebruik en de voordeelen van het werktuig uitleggen. T II. M. de Koningin-Moeder met gevolg bracht heden een bezoek in Pulchri Studio aan de Ce groepen-tentoonstelling en aan een expositie van etsen van Alphome Legros. Prins Hendrik. De Amsimlamseho briefschrijver van de ..Leeuwarder Ct meldt o. nu: Men heeft zich zeer verheugd hier om het joviale optreden van Prins Hendrik die ge toond heelt, een unng-mnam, welwillend, on gekunsteld man te zijn. die gaarne van Zijn moeilijk maar stellig verworven populariteit gebruik wil maken om meer te komen tot hot volk. waaraan hij zich steeds inniger verwant rocll. liet wa.s een verrassing voor Amstel's guide burgerij, toen zij daar reeds <en der eerste avonden na de aankomst van de Koninklijke familie Prins Hendrik der Nederlanden in de Kalvorstnmt ontmoette, rustig voort wandelend en wiiikehiitsiallin- gen bewonderend als de een of andere ge goede maar onbekende burner. Het was voor de stamgasten van „Po len" een geweldige gebeurtenis, loon ze daar op een van die avonden Prins Hen drik zagen binnenstappen om z'n biertje te komen genieten. En nog vreemder gebeuren was het voor de kermisbezoekers op het. Amstelveld. toen zij den Prins met zichtbaar genoegen tusschen de kermistenten in het avondgejoel zagen ronddolen. Maar eon aan gename verrassing was het zeker en Prins Hendrik zal met genoegen bemerkt heb ben. dat men hem zijn eenzame avondzwerf- toehten geen oogenblik door hinderlijk volgen of aanstaren onmogelijk gemaakt, heeft. De Prins had zijn voornemen te kennen gegeven om eens nauwkeuriger met de hoofdstad kennis te maken; hij heeft de eerste dagen een zijner adjudanten, in Amsterdam meer in 't bijzonder bekend, als gids laten dienen, is er naderhand alleen op uit getrokken en heeft blijkbaar niet alleen de centrumbuur ten, maar ook de armere wijken met een incoirniTo-bezoek vereerd. liet gevolg heeft zich ook niet, in het grauwe Paleis op den Dam opgesloten. Al spoedig werd de variété „Flora' in de dm- stelstraat opgezocht, de heeren maakten zelfs van de gelegenheid gebruik om in de bil jart-academies in de Wannopsstraat een kijkje te nemen. Of ze gelijk hebben En hier vond man het algemeen wat aardig Donderdag is Prins Hendrik te Haarle (gem. Heilondoorn) geweest, per automobiel komende van t Loo. Z. H. wenschte het werken van den stoomploeg op het landgoed ,van den heer Plathe aldaar eens gade te slaan De heer P. was zelf niet op den Spren»onljcrsr aanwezig. De boschbaas Wes- selink leidde den Prins rond, zonder tc we ten dat het Zijn Hoogheid was. Nadat een en ander bezichtigd was maakte de Prins zich bekend en reed over Nijvcrdal terug. (..Zw. Ct.") Consulaire berichten. Het door het overlijden van den heer C. F, L. H. von Gohren opengevallen vice- consulaat der Nederlanden, te Bay of St Louis (Schieldshoro), is overgebracht naar Gulfport. Bij Koninklijk besluit van 14 Maart '1907 is tot vice-consul aldaar benoemd de heer J. W. Corry, die als zoodanig door de Amerikaansche regeering is erkend. De lieer Corry, aan wien als ressort de staat Mississippi is toegewezen, verzoekt de briefwisseling met hem in het En gelach te voeren. (St.-Ct.) Onze Marine. Blijkens bii het departement van marine omvangen berichten is; lo. Hr. Ms. pantserschip Piet Hein, on der bevel vuil den kapitein ter zee W. van Yo»«. 4 dezer van Bordeaux vertrokken 2o. I Ir. Ms. pant.-enschip Kortenaer, on der bevel van den kapitein ter zee J. d. Hissing, -t dezer te Horta (Azoren) aange komen. De commandant is voornemens 5 dezen vandaar te vertrekken ter voortzetting van de reis naar Nederland 3o, ITr Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee K. O. J. Verschoor, 3 dezer te Port-Mahon aan gekomen. St.-Ct."') Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van landbouw, nijverheid en handel en van justitie zullen Woensdag 8 Mei, en die van den minister van oorlog Donderdag 9 Mei niet plaats hebben, JUMerorüo. Bij Kon. besluit van 3 dezer is J Jüuyn- stee, lid der Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. De burgemeester Tan Amsterdam. Bij Kon. besluit van 25 April is mr. W. F. van Leeuwen met ingang van '10 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Amsterdam. Eerste Kamerleden te Utrecht. Aan de bezoeken in Utrecht door de leden van de Eerste Kamer wordt door 10 leden van die Kamer deelgenomen. Heden reden de heeren per rijtuig naai de kazerneterreinen op Damlust en bezich tigden des voormiddags de Geniekazerne. Des namiddags werden bezoeken gebracht aan 's Rijks Munt en aan gebouwen der Rijks universiteit. Morgen, Dinsdag, bezoek aan liet fort Y echte, aan de Tuchtschool voor Meisjes te Zeist, aan het Kon Ned. Meteorologisch In stituut en, na terugkeer te Utrecht, aan de Rijks-Veeartsenijschool. Woensdag bezichtiging van het Rijks-Op voedingsgesticht voor meisjes te Montfoort. Hoogst aangeslagenen. Ter voldoening aan art. 105 der kieswet worden in afzonderlijke bijvoegsels tot no. 105 der »Stct." medegedeeld de door Gedeputeerde Staten der provinciën vastgestelde lijsten van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belas tingen. Staatscommissie Treegwerklnlgen. Bij Koninklijk besluit, is op voordracht, van Hon minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ingesteld: I. oen stiuU.-eomniissie. aan welke wordt opgedragen san advies te dienen omtrent de wensehcüjkheid der wederinvoering van een Eijkstoezieht op de weegwerktuigen, al mede de eventueel noodig geachte voorstellen san wet en van wettelijke voorschritten tot invoering van zoodanig toezicht met daarbij bohoorendo toelichting 1e ontwerpen: II. in dcc staatscommissie benoemd: a. tot lid en voorzitter den heer B. P. Moors, oud-iiispccteur van het ijksvozen, te 's-Gravenhage b. tot leden de heeren: CL van den Berge, ijker, chef van dienst, 1e Rotterdam dr. II. 1 Liga, hooglecraar aan de Rijksuni versiteit, te Groningen; J. B. Henrard, ijker, chef van dienst, te Arnhem; dr. C. Hoitsema, controleur-generaal van 's Rijks Munt. te Utrecht; N. C. Kist. civiel-inge- niettr, inspecteur van het ijksvez.cn, te'-sGra- vetthage; Jan Molenschot, fabrikant van sveegsverktuigen, te BeteringenW. CL 01- land, fabrikant van sveegsverktuigen, te UtrechtC'. A. P. van Stolk, lid van do Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Rotterdam, en mr. H. P. de Wilde, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, te Arnhem c. tot secretaris den heer A. Verschoor W.I ijker der maten en gewichten, toe gevoegd aan den inspecteur van het ijksvezen, te "s-Gravenhage III. te bepalen, dat- de loden de be voegdheid zullen hebben van hun van het advies der meerderheid afwijkende zienswijze bij afzonderlijke nota te doen blijken. Hulde aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Inges'olge de vele aanvragen om inlichtin gen wordt bericht, dat de lijsten, svelke soor album en penning ter teeekening zijn toe gezonden, uiterlijk begin Juni moeten worden ingeleverd. Mot het album zal een aanvang gemaakt worden en zullen de reeds ingeleverde lijs ten worden gecalligrapheerd ter plaatsing in het album. Zij, svelke lijsten onder zich hebben, svelke reeds volleekend zijn, gelieve ter bespoediging deze op te zenden, indien er evenwel nog in circulatie zijn met het doel handteekeningen er op te s'erkrijgen, kunnen dezelve nog tot bovenst tuinden ter mijn worden ingeleverd. Het verdient aan beveling de namen zoo duidelijk te schrij ven, dat dezelve goed leesbaar zijn voor ovei brenging. Vereenigingen of gestichten gelieven den nailrn der vereeniging of gesticht bovenaan to plaatsen. Voor gestichten, ver eenigingen enz., zijn alsnog lijsten verkrijg baar, Alle aanvragen te richten lot den hoer Albert van der Horst, Heerengracht 377, Amsterdam. De tweede vredesconferentie Benoemd tot gevolmachtigden-vertegen woordigers dor Nederlandfche regeering hij de op 15 Juni 1907 tc openen Tweede Vre desconferentie mr. W. II. de Beaufort, oud- ruinister va Buitenlandsehe Zaken, lid der Tweede Kamer; mr. T. M. C. Asser, minis ter van Staat, lid van den Raad van State; j 11r. J. C. 0. den Beer Poortugaal, gepen- sionneerd luitenant-generaal, oud-minister van Oorlog, lid van den Raad van State jhr, J. A. Rocll, gepensionneerd vicc-admi- raal, oud-minister van Marine; mr. J. A. Loeffoud-minister van Justitie, lid der Tsvocde Kamer. Tot toegevoegde vertegenwoordigers jiir. mr. dr. W. J. M. v. Eijsinga, referen daris. chef der afdeeling van politiezaken aan het departement van Buitenlandsehe Za ken jhr. mr. dr. II. A. van Karnebeck, hoofdcommies titulair aan het ministerie van koloniënlot technische vertegenwoor digers de luitenant-kolonel van den gene i-alen staf II. L. van Oordt, leeraar aan de Iloogere Krijgsschool, in oorlogspolitiek en ooi'logsgehruik, en de luitenant ter zee le klasse II CL Sarin, werkzaam aan het mi nisterie van Marine. Behalve do reeds medegedeelde vertegen woordigers ter vredesconferentie van Bolivia, Brazilië, Ohina, Spanje, Grool-Brittaniiiê, Guatemala. Italië, Japan, Panama, lViv.ië en Rusland, zullen ter vredesconferentie aan wezig zijn als vertegenwoordigers» van; Zweden: lvmit lljalmar Leonard de Hum* inarakjukl, buitengewoon gezant ca gevnl- rnarl.iigd minister te Kopenhagen, lid vim hot permanent Hof van Arbitrage tc 's-Gra venhage; kolonel David Hedengren, tecli- ni-rh »ed< iegeerdede fregat kapitein Giistnf de Klint. chef van dm «tuf der koninklijke Zwivd.sche marine, technisch gedelegeerde. Oo-tenrijk-llcmearijc: Z.Exc. Gaëtau Aler- ccv de Kapos-Mére, geheimraad van Zijne Keizerlijke Koninklijke Apostolische Majes teit, Lnitcmu.wuon gezant en gevolmachtigd minister, eerste gedelegeerde, gevolmachtig de; baron Charles de Macehio, buitengewoon gezant en erevolmaehiigd minister tweede gedelegeerde, gevolmachtigde; Henri Ltim- ntnscli. professor aan de universiteit to Woe nen, hofraad, lid van het Hoerenhuis van den Oortt'twiikscheu Reiehsrath, lid van het pamieneut Ito! van Arbitrage, wetenschap pelijk gedelegeerde; Antoine Ilans, viee- admimul, .-.rhrop-kundig gedelegeerde; baron WMimir Gieri de GieHingen, generaal- majoor: ridder Otium de Weil, hofraad en raad-adviseur van het ministerie van het K.K. Huh en van Buitenlandsehe Zaken, gedelegeerdeJ ulo-» Szilassy de Szilas cl Pilis. gezauGchapsrand, gedelegeerde. Zwitserland; Z.Exc. II. G. Carlin, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen cn te Den Haag: mr. Eugcn Borel. kolonel van den staf en liooglccraar te Génève: mr. Max [labor, hoogleeraar in het volkenrecht te Zurich. Luxemburg: Z.Exc. M. Evschen, minis ter van Stnau graaf De Vitiers, zaakgelas tigde ie Berlijn. Siam: -> -nei-aal-majoor Mom Chatidcj l'dont' Corr.igioni d'Orellikapitein Ldang Blmwanarth Nanabal. Tweede Kamer. Vereenvoudiging van de procedure bij de kantongerechten. Door de regeering is een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de wetboeken van strafrecht en van strafvordering, ter bespoe diging van de afdoening en ter vereenvou diging van de berechting van strafzaken, die tot de kennisneming van den kantonrechter belmoren. In hoofdzaak worden in dit wetsontwerp een viertal maatregelen voorgesteld, n.l.'le. de afdoening van zaken buiten terechtstel ling; 2e. de vereenvoudiging in de formeele behandeling; 3e. breideling van het misbruik der verzetprocedure 4e. de afsnijding van noodeloozen omslag bij de executie. Tot dit doel worden 'n aantal artikelen in de beide genoemde wetboeken ter wijziging voorgedragen. Het blijvend gedeelte. Men meldt aan de »N. Ct." Door het legerbestuur is aan de chefs dei- korpsen van het leger, wien het aangaat, opgedragen rapport uit te brengen over even- tueele stagnatie, die de vermindering van het blijvend gedeelte in verschillende takken van dienst heeft teweeggebracht. Tentoonstelling van voedingsmiddelen te Antwerpen. Uit Antwerpen wordt dd. 4 Mei gemeld: Heden, bij de officieeie opening van de tentoonstelling van voedingsmiddelen, heeft schepen Ceulemans in zijn redevoering zijne hooge tevredenheid omtrent deze tentoon stelling uitgedrukt. Hij besloot zijn toespraak als volgt»Ik zou aan mijn plicht te kort komen, indien ik hier ook niet een woord van gelukwensclnng zegde voor de smaak volle floUandsehe afdeeling, die zoo rietjes heeft uitgepakt en zoozeer bijdraagt tot den algemeenen bijval van deze gelukte onder neming." Bond voor Staatspenslouneering. Dinsdag a. s. zal te Groningen de zeven de algemeene vergadering worden gehouden van den Bond voor Staatspensionneering. Behalve de gewone huishoudelijke zaken, bevat de agenda voorstellen voor statuten wijziging, de herziening van het huishoude lijk reglement en betreffende de propaganda. Yakonderwijs aan gevangenen. De commissie, door de algemeene verga dering van 'iet Ned. Gen. tot zedelijke verbe tering van Gevangenen in 1904 benoemd om een onderzoek in te stellen naar de rege ling van den gevangenis-arbeid, stelt in haar rapport het volgende voor: Ten cerate, als algemeene stellingen: Aan intensief, stelselmatig vakonderwijs is voor den volwas-ren gevangene ook bij in sluiting van betrekkelijk koiten duur, groote opvoedkundige waarde toe tc kennen. Fn dc gevangenis vermeerderde of verkre gen vakkennis, geeft den ontslagene een grootoro kans om zicli in de maatschappij staande te houden. Tot dusver is in de Ncdcrlandschc gevan genissen van eigenlijk gezegd vakonderwijs nog weinig sprake. Invoering van zoodanig onderwijs en uit breiding daarvan, voorzoovcr ze in een enkel gesticht bestaat, verdient aanbeveling. Van de instructieve werkwijze, aan welke eenige nuttigheid niet kan worden ontzegd, zijn niet de resultaten te wachten, die van deugdelijk vakonderwijs met grond mogen worden gehoopt. liet cellulair stelsel behoeft geen beletsel to zijn om vakonderwijs op uitgebreide schaal in te voeren. Gedeeltelijke opheffing dor eenzame op sluiting nis belooning, waardoor het samen komen van daarvoor geschikt bevonden ver oordeelden omler goed toezicht in werkplaat sen ter vakopleiding mogelijk wordt, ver dient ernstige overweging. De commissie meent de hier volgende maatregelen met overtuiging tc mogen aanbevelen Aim alle gevangenen, die beneden de 40 jaren oud -zijn, en meer dan. zes maanden straf moeten ondergaan, wordt stelselmatig vakonderwijs verat.rekt voor zooverre zij door een. daarvoor in ieder gesticht bestaande com missie. op grond van lichamelijke of geeste lijke gebreken, niet ten eenonmulc ongeschikt worden geoordeeld, Wii» Blijkt alle geschiktheid te missen om dit onderwijs met. eenige vrucht te vol gen, worde hij den gewonen arbeid te werk gesteld. Du geheel bekwame vakman worde in den regel geplaatst bij zijn vak, voorzoover dat in een der gestichten wordt uitgeoefend, ook indien hij minder dan zes maanden straf heeft. De gedeeltelijk bekwame geniete in den regel vakonderwijs. Voor lien die, in gemeenschap hun straf ondergaan, worde een splitsing in categorieën ingevoerd met het. oog op leeftijd, strafregis ter en inborst. Klassikaal ambachtsondorwijs worde vooral aan de jongeren onder hen gegeven, en vooral ook het oog gevestigd op het nut. dat arbeid in do open lucht, land en vooral tuinbouw voor don lichaamlijken en geestelijken gezondheidstoestand kunnen hebben mor deze groep veroordeelden, die door linn reageoron op de eenzaamheid dei- cel bewezen hebben een zwakker zenuwgestel to Lebben Hot onderwijs worde gegeven naar een voor elk vak zorgvuldig ontworpen leerplan. Aan alk- gevangenissen worden op on bekrompen wijze werkcellen bijgebouwd of ingericht, zoonis die thans reeds te Utrecht bestaan Een personeel van ambnchtsleeraren. e.n werkmeesters worde met groote zorg en in voldoende getale aangesteld. Tot bekwaming van kantoorpersoneel wor de de gelegenheid opengesteld. De commissie bestond uit de heeren D. Bos, J. II. L. van Doinse, C. Zander, G. A. M. de Bruijn en F. Kranenburg. Aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland zou heden worden aanbesteed het leveren van materialen ten behoeve van het onderhond der wegen langs het Aarkanaal in het jaar 1907. Er waren echter geen inschrijvingsbiljetten ontvangen. Dir. bel. Invoerr. en Acc. Bij Kon, besluit van 3 dezer is ingevolge de burgerlijke pensioenwet een pensioen van f1294 verleend aan W, C. Erfmann, verifi cateur bij 's rijks belastingen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan school C. (hoofd de heer C. Kerdel,) zijn geplaalst1 Mej. Th. C. van Rhijn te Schiedam 2 Mej. G. H. van Bemmel te 's Gravenhage. 3 Mej. H. J. Biedijk te 's Gravenhage. In de Zondagavond-godsdienstoefening in de Groote Kerk deed ds. C. B. Couvée, pre dikant bij de Nederl. Herv. gemeente alhier, die, zooals men weet, het beroep heeft aan genomen naar die gemeente te Utrecht, zijn afscheidsrede en sprak daarbij naar aanlei ding van den zendbrief' van Paulus aan de Romeinen, hoofdstuk '15 vers '13. Na deze rede sprak ds. Couvée zijnambt- genooten en verdere kerkelijke autoriteiten toe. De gemeente zong den vertrekkenden leeraar psalm 121 vers 4 toe. Aanst. Zondag zal ds. Couvée te Utrecht in de Domkerk bevestigd worden door ds. C. L. van den Broek, om des Woensdags avonds in hetzelfde kerkgebouw zijn intreede te doen. Zondag 5 Mei hield de postduiven-vereeni- ging »De Luchtsport" alhier een wedvlucht van Zutfen en werden de prijzen behaald als volgt lste prijs .1. G. Tons, aank. 9125 uur; 2de prijs dezelfde, aank. 935 uur 3de prijs dezelfde, aank. 9410 uur4de prijs R, Mak, aank. 9 -103 uur; 5de prijs H. Mak, aank." 9—2333 uur; Ode prijs R. Mak, aank. 92448 uur 7de prijs II. Mak, aank. 9- -2723 uur 8ste prijs R. Mak, aank. 933—53 uur; 9de prijs P. B. Ger- lach, aank. 942 uur; 10de prijs dezelfde, aank. 95410 uur. De duiven werden te 7 uur door de con- voyeur van den bond gelost. Afstand '124 KM. Een fietsrijder viel gistermiddag op den Singel, waarbij de vork van zijn fiets brak en het wiel beschadigd werd. Hij werd, wijl hij kwetsuren had bekomen, in een woning aldaar binnen gebracht, waar hem de noodige hulp werd verleend. Gisternamiddag werd J. N. E. alhier door 2 personen mishandeld, omdat hij hen wilde beletten een andere persoon tegen diens wil mede te nemen in een herberg. Een dier beide personen werd aangehouden en naar het politie-bureau gebracht. Bij een huiselijke oneenigheid, die man en vrouw tot handtastelijkheden vervoerde werd de man met een bijl aan het hoofd verwond. In den nacht van Zaterdag op Zondag is van een woning aan de Broersvest uit bal dadigheid een ruit gebroken. De politie dje op het rinkelen der glasscherven afkwam zag geen spoor meer van de dader(s). Naar de N. "VI. Ct verneemt is de toe stand van den Burgemeester zeer bevredigend, De patient is geheel vrij van koorts en zon der pijn. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens L. O. is o. m. geslaagd mej. C. de Bruyn van hier. Maandagavond den 13en dezer zal in de zaal Harmonie door de iCormnissie voor Maatschappelijk Werk" voor de leden van de kuipersgezellenvereeniging tWij streven naar verbetering" met hunne vrouwen een pro- paganda-feestavond worden georganiseerd waarin dr. J. van Leeuwen uil Schiedam als spreker zal optreden. Welwillende medewer king is verkregen van de Mannenzangver- eeniging nOrpheus", de looncel vereeniging sKunst en Strijd"' en van de heeren M° Groeneveld, J. van der Heul en M. Boerdam. Het belooft dus een genotvollen avond. (»N, "VI. Ct.") De commissie, welke het Vlaardingsch elf tal samengesteld heeft, is ontbonden, door dat verschillende spelers zich terugtrokken en ook liet Olympia-tenrein niet meer be schikbaar was. (N. VI. Ct.) Een in de muziekwereld zeer hekend Ha genaar, de heer J. C. ,1. v. d. Meer, leeraar aan het Koninklijk Conservatorium voor mu ziek, hoopt den 5en Juni a.s. zijn 70sten geboortedag te vieren. Men meldt ons Het Comité voor de Linnaeusviering ver gaderde Zaterdagavond te Amsterdam, Dr. 0. Kerhert las de adressen voor, die te Upsala en te Stockholm zullen worden uitgesproken door hem in de Nederlandsche taal23 Mei vm. 11 uur zal dr J. P. Lotsy directeur van 's rijks Herbarium te Leiden, een feestrede uitspreken in de gehoorzaal aan het Spaarne, door directeuren van Teyler's stichting te Haarlem daartoe ter beschikking gesteld Te 3 uur dien dag plechtige onthulling van het Linnaeusgedenkteeken op het landgoed tsde Hartscamp" nabij Haarlem. In het koloniaal museurn tentoonstelling van Linnaeana, De bedoeling van het Comité is, deze Linnaeus-herdenking te doen blijven binnen den intiemen kring van hen, die Linnaeus als haar groote voorganger vereeren. Een batig saldo der inschrijvingen zal vloeien in het reeds bestaand Linnaeus-fonds, dat ten doel heeft, onvermogende studenten in plant-, dier- en delfstofkunde te steunen, De rechtbank te Utrecht veroordeelde den 34-jarigen pakhuisknecht A. W. te Bode graven tot 10 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van den sociaal-democratischen priester dr. van den Brink. De eisch luidde éen maand. Vereen, tot bev, van het onderwijs in handenarbeid in Nederland. Wij ontvingen dc prospectus van den cur sus in handenarbeid te houden te Middel burg van 22 Juli tot cn met 10 Augus tus 1907 door de .Vereeniging tot Bevorde ring van het onderwijs in handenarbeid ia Nederland, luidende: lo. De cursus wordt gehouden in lokalen van de Rijks Kweek- en Leerschool te Mid delburg. 2o. De cursus is gesplitst in 2 afdcelia- gen, A en B; A. voor papier-, karton en kleiarbeid B. voor houtarbeid. 3o. Men kan slechts deelnomen aan één afdeeling. In verband hiermee gelieve men op te geven in welke afdeeling men wenwht te worden aangenomen. 4o. Hoofdleider is de voorzitter der ver eeniging, do lieer KI. de Vries, Sz. te Vm- -.terdam. De cursus stunt ouder leiding va» de heeren D. Been, M. J. Langeveld en W. Swart te Haarlem, P. T. van tier Heu len te 's-Gravenhage, F. van de Ransou te" Middelburg en A. van Waart te Rotterdam. 5o Hoofden van scholen en onclcruij- '/.ers(essou), die hij het L. O. werkzaam zijn, ook zij, die vroeger aan den cursus deel namen, kunnen zicli aanmelden» Go. De cursus is geheel kosteloos. Er '<flU een tegemoetkoming in reis- cn verblijfkos ten. tot een maximum van 25 door dc vereeniging worden verstrekt. Men gelieve hij aangifte te vernielden, men voor een tegemoetkoming in aanniw- king wensohl le komen, liet bestuur is he boid, zooveel mogelijk behulpzaam te zijn Bij hot verschaffen van goed en goedkoop logm?- Bij de aangifte dient men dus te vermelden, of men van die hulp gebruik wenselit te maken. 7o. De arbeid is geregeld nis volgt: Praclisch werken, lederen morgen van 810 en van 10.3012 uur, en ieder® middag (behalve Woensdag en Zaterdag) van 23.30 o,n van 45.30 uur. Elke \«e'c Wordt een lezing gehouden. So. De cursisten zijn verplicht, op vcr' heurle, geheel of ten deeic, van de tcgeniwl- koming, alle praetische lessen en lezing® bij tc wonen. 9o. Gedurende don cursus is een roercat®- znnl disponibel. lOo De cursus staat- onder toezicht van

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2